Jump to content

[S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?  

2 members have voted

  1. 1. Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?

    • LineageOS 14.1
      2
    • Resurrection Remix 5.8.4
      0


Recommended Posts

Θέλω τη βοήθειά σας. Πέρασα την Omega v12 στο τηλέφωνο. Για 2 μέρες δούλεψε μια χαρά, αλλά την τρίτη μέρα ξαφνικά έκλεισε μόνο του και έκανε bootloop. Δοκίμασα να κάνω wipe cache και wipe davlik αλλά δεν είδα αλλαγή. Μετά το σήμα Galaxy S4 έσβηνε τελείως. Έκανα factory reset, το ίδιο. Τελικά την ξαναεγκατέστησα από την αρχή. Δούλεψε πάλι για λίγες ώρες και μετά έκανα ένα reboot και από τότε δεν με βάζει ούτε στην recovery!!! Δεν ξέρω τι να κάνω. Υπάρχει κάποια custom rom (χωρίς knox εννοείται) που να μπορώ να την περάσω με odin?
Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και εγώ αυτά εχω καταλάβει αλλά πλέον με αυτά που βλέπω καλύτερα να τριπλοτσεκάρω γιατί όλα μου φαίνονται πλέον πιθανά!

 

Φλασάρεις άφοβα απλά έχε υπόψιν πως μερικές φορές δεν πιάνει με τη μια η αλλαγή modem και θα σου πρότεινα να φλασαρεις μέσω Odin. Υπάρχει ανάλογο thread στο xda όπου έχει και αναλυτικές οδηγίες.

 

@Sergios Η περίπτωση του να παγώνεις εσύ κάποια εφαρμογή που δεν πρέπει μέσω titanium ή αλλού προγράμματος και να σου βγαίνει το πρόβλημα αργότερα υπάρχει? Άλλαξες kernel κτλ? Στο νήμα της omega ρώτησες/διάβασες μήπως υπάρχει κι άλλος με το πρόβλημα σου?

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Φλασάρεις άφοβα απλά έχε υπόψιν πως μερικές φορές δεν πιάνει με τη μια η αλλαγή modem και θα σου πρότεινα να φλασαρεις μέσω Odin. Υπάρχει ανάλογο thread στο xda όπου έχει και αναλυτικές οδηγίες.

 

@Sergios Η περίπτωση του να παγώνεις εσύ κάποια εφαρμογή που δεν πρέπει μέσω titanium ή αλλού προγράμματος και να σου βγαίνει το πρόβλημα αργότερα υπάρχει? Άλλαξες kernel κτλ? Στο νήμα της omega ρώτησες/διάβασες μήπως υπάρχει κι άλλος με το πρόβλημα σου?

 

Αν δεν πιασει η αλλαγη modem κανουμε το εξης...

 

Ανοιγουμε odin και πριν φλασαρουμε το modem αφαιρουμε την επιλογη auto reboot. Μολις τελειωσει το φλασαρισμα κρατας το power και το κατω παλι μετα απο λιγο για να ξαναμπει download mode. Ξαναφλασαρεις παλι ακριβως το ιδιο με επιλεγμενο αυτη τη φορα το auto reboot. Σε μενα εχει δουλεψει επανειλημενα.

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

@Sergios Η περίπτωση του να παγώνεις εσύ κάποια εφαρμογή που δεν πρέπει μέσω titanium ή αλλού προγράμματος και να σου βγαίνει το πρόβλημα αργότερα υπάρχει? Άλλαξες kernel κτλ? Στο νήμα της omega ρώτησες/διάβασες μήπως υπάρχει κι άλλος με το πρόβλημα σου?

 

1. Ναι, παίζει. Πάγωσα 2 εφαρμογές για video που έκαναν overheat το τηλέφωνο και ίσως έφταιγε αυτό. Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί να μην μπαίνει στο recovery mode που είναι στάδιο πολύ πριν την φόρτωση του λειτουργικού.

2. Δοκίμασα να φλασάρω kernel μετά τα πολλά κολλήματα μήπως ξεκολλήσει, αλλά δεν τα κατάφερα.

3. Ναι, από εχθές, αλλά δεν έχω πάρει απάντηση.

 

Τελικά έβαλα με odin την επίσημη της cosmote (την παλιά, χωρίς το knox) και μετά πέρασα τον kernel του PhilZ. Αποτέλεσμα: για κάποιο λόγο παραμένει unrooted παρά το kernel του PhilZ, ενώ η μνήμη έχει γεμίσει τελείως γιατί δεν έκανα restore factory settings επειδή δεν μπορούσα να μπω σε recovery. Τώρα σκέφτομαι να κάνω εκ των υστέρων αλλά φοβάμαι μη μου ξανακολλήσει...

 

Θα ξαναρωτήσω: μήπως υπάρχει κάποια καλή custom rom χωρίς knox που να περνιέται με odin?

Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

1. Ναι, παίζει. Πάγωσα 2 εφαρμογές για video που έκαναν overheat το τηλέφωνο και ίσως έφταιγε αυτό. Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί να μην μπαίνει στο recovery mode που είναι στάδιο πολύ πριν την φόρτωση του λειτουργικού.

2. Δοκίμασα να φλασάρω kernel μετά τα πολλά κολλήματα μήπως ξεκολλήσει, αλλά δεν τα κατάφερα.

3. Ναι, από εχθές, αλλά δεν έχω πάρει απάντηση.

 

Τελικά έβαλα με odin την επίσημη της cosmote (την παλιά, χωρίς το knox) και μετά πέρασα τον kernel του PhilZ. Αποτέλεσμα: για κάποιο λόγο παραμένει unrooted παρά το kernel του PhilZ, ενώ η μνήμη έχει γεμίσει τελείως γιατί δεν έκανα restore factory settings επειδή δεν μπορούσα να μπω σε recovery. Τώρα σκέφτομαι να κάνω εκ των υστέρων αλλά φοβάμαι μη μου ξανακολλήσει...

 

Θα ξαναρωτήσω: μήπως υπάρχει κάποια καλή custom rom χωρίς knox που να περνιέται με odin?

 

Σεργιο γιατί δεν περνάς με odin μια official MGA unbranded και μετά ρουταρεις από την αρχή περνάς cwm τελευταίο και βάζεις οποία custom rom θες με full wipes? Εγώ αυτό θα έκανα στην θέση σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

 

Εγώ λόγω έλλειψης χρόνου και όχι τεράστιας εξοικείωσης με το android έχω ξεμείνει με την MGA την οποία είχα περάσει pre-rooted μέσω odin.

Και το ερώτημα είναι αν αξίζει να πάω στην 4.3 που κυκλοφόρησε χθες..

Ποια είναι η διαδικασία για να μη χάσω την εγγύηση;

Πρέπει να τσεκάρω κάτι ή να μηδενίσω κάτι στη συσκευή μου πριν αναβαθμίσω λόγω του ότι μετά ίσως να μην είναι αναστρέψιμο (triangle away , counter , κλπ).

 

Δεν με ενδιαφέρουν οι custom roms προς το παρόν παρά μόνο να έχω root.

Ίσως αργότερα μόνο θελήσω να πάω στην καθαρή 4.4 του S4 google edition αν δω ότι αργεί πολύ η αναβάθμιση από Samsung για την international εκδοση.

 

Ευχαριστώ.

Edited by Lord British
Are you with Us?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

 

Εγώ λόγω έλλειψης χρόνου και όχι τεράστιας εξοικείωσης με το android έχω ξεμείνει με την MGA την οποία είχα περάσει pre-rooted μέσω odin.

Και το ερώτημα είναι αν αξίζει να πάω στην 4.3 που κυκλοφόρησε χθες..

Ποια είναι η διαδικασία για να μη χάσω την εγγύηση;

Πρέπει να τσεκάρω κάτι ή να μηδενίσω κάτι στη συσκευή μου πριν αναβαθμίσω λόγω του ότι μετά ίσως να μην είναι αναστρέψιμο (triangle away , counter , κλπ).

 

Ευχαριστώ.

Θα σου πρότεινα να περιμένεις λίγο γιατί είναι νωρίς ακόμα και κάποιοι που την πέρασαν αναφέρουν ότι έχει lags.

Υπόψιν ότι με την 4.3 αυτομάτως περνάς και τον knox...

Στην θέση σου αν δεν είχα κάποιο πρόβλημα δεν θα κουνιόμουν από την MGA!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα..Και εγώ την ίδια ερώτηση.Φοραω την 4.3 Google edition απο coolboy και μπορω να πω πως είμαι υπέρ ευχαριστημένος και αναρωτιέμαι αξίζει απο stock android να πάω σε 4.3 official?

 

Α και κάτι off topic προσπάθησα να μηδενισω τον counter με triangle away αλλά Τζιφός..κολλημένο στο 14..κανεις καμιά ιδέα γιατί συμβαίνει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Λίγο διάβασμα στο θέμα του trianglaway!!! ;)

Για να μηδενίσει θέλει στοκ κέρνελ κάτι που δεν έχεις στην GE.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να περιμένεις λίγο γιατί είναι νωρίς ακόμα και κάποιοι που την πέρασαν αναφέρουν ότι έχει lags.

Υπόψιν ότι με την 4.3 αυτομάτως περνάς και τον knox...

Στην θέση σου αν δεν είχα κάποιο πρόβλημα δεν θα κουνιόμουν από την MGA!

 

 

 

+1 από μένα, είμαι στην foxhound 1.6 (MGA) το κινητό πάει σφαίρα, γιατί να αλλάξω;

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Κατάντησαν το s4 iPhone και σκεφτόμαστε να αναβαθμίσουμε γιατί μετά δεν υπάρχει γυρισμός
Link to comment
Share on other sites

Σεργιο γιατί δεν περνάς με odin μια official MGA unbranded και μετά ρουταρεις από την αρχή περνάς cwm τελευταίο και βάζεις οποία custom rom θες με full wipes? Εγώ αυτό θα έκανα στην θέση σου.

 

Τελικά κάτι σχετικό έκανα και βρήκα την υγειά μου. Ευχαριστώ για τη βοήθεια

Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

Βγηκε η echoe 5 based on 4.3 official...με ροοτ και ολα τα σχετικα

 

Δεν έχει ανέβει ακόμα, σήμερα το απόγευμα το πήρα μετά το νοτε 2, η οθόνη αν αρχή μου φάνηκε μικρή η ποιότητα της οθόνης όμως είναι απόλαυση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει ανέβει ακόμα, σήμερα το απόγευμα το πήρα μετά το νοτε 2, η οθόνη αν αρχή μου φάνηκε μικρή η ποιότητα της οθόνης όμως είναι απόλαυση.

 

απο το πρωι την εχω περασμενη στο κινητο μου...

Link to comment
Share on other sites

απο το πρωι την εχω περασμενη στο κινητο μου...

 

Κατεβαζω να αντικαταστησω την 3... :) Θα ενημερωσω τι ειδα...

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

απο το πρωι την εχω περασμενη στο κινητο μου...

 

Πρέπει να είχε κάποια θέματα και την ξανά ανέβασε σήμερα το βράδυ.

Αν δεις άλλαξε και το λινκ

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 3 downloads την καταφερα τελικα την echoe 5. Τωρα εχω 2 ερωτησεις για αυτους που την εβαλαν: Πρωτον σας δουλευει το long press του menu button για app kill? Εμενα οχι. Δευτερον, το flashable zip που χρησιμοποιουσα παλια για να κανω transparent το accuweather widget τωρα κρασαρει το widget. Ξερει κανεις κατι? Thanx...
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 3 downloads την καταφερα τελικα την echoe 5. Τωρα εχω 2 ερωτησεις για αυτους που την εβαλαν: Πρωτον σας δουλευει το long press του menu button για app kill? Εμενα οχι. Δευτερον, το flashable zip που χρησιμοποιουσα παλια για να κανω transparent το accuweather widget τωρα κρασαρει το widget. Ξερει κανεις κατι? Thanx...

 

Για το πρώτο xposed installer -.>wannam xposed και θα το βρεις μέσα. επειδή η 4.3 είναι καινούργια base τα tweaks που ξεραμε μεχρι τωρα πρέπει να ξαναγράφτουν.

 

Μια παρατηρηση δικια μου. Επρεπε να φτασουμε 6 μηνες με την κυκλοφορια κυρια samsung για να δωσεις μια εκδοση που να δικαιολογει τα λεφτά που δώσαμε για να αγοράσουμε την συσκευή και να μην καταφεύγουμε σε λυσεις τυπου ξηλωνω αυτο η παγωνω αυτο για να μην κολαει.?

 

Το κινητο πλεον παει μπαλα με πολύ καλή διαχείριση ram. απο μπαταρια ειναι νωρις ακομα να πω. βέβαια ο dialer... παραμενει ο γνωστος dialer με λιγότερο λαγκ ομως.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 3 downloads την καταφερα τελικα την echoe 5. Τωρα εχω 2 ερωτησεις για αυτους που την εβαλαν: Πρωτον σας δουλευει το long press του menu button για app kill? Εμενα οχι. Δευτερον, το flashable zip που χρησιμοποιουσα παλια για να κανω transparent το accuweather widget τωρα κρασαρει το widget. Ξερει κανεις κατι? Thanx...

 

Για το accuweather widget παρε το δικο μου και δοκιμασε. ειναι απο stock rom.

με εναν root explorer βαλτο στο system -> app και δωσε permision rw - r - r.

κανε rename το δικο σου πρωτα σε AccuweatherPhone2013.apk.back ωστε αν δεν δουλεψει να το επαναφερεις

 

https://www.dropbox.com/s/tvxab3wm1wknld0/AccuweatherPhone2013.apk

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί πήρα το Galaxy Gear για το S4 μου. Φοράει την έκδοση 4.2.2, τα βάζω πλάτη - πλάτη με ενεργοποιημένο το NFC και μου ανοίγει αυτόματα το Samsung Galaxy Gear Manager στο Samsung Store, πατάω να το κατεβάσω και μου γράφει λάθος 4002. Βρήκα ότι αυτό το αναφέρει σε όσους έχουν το S3, οπότε και στα S4 με την 4.2.2. Μονόδρομος λοιπόν η αναβάθμιση, όποιος μπορεί να με σώσει ας στείλει Link πως να κάνω αναβάθμιση, είδη το έχω rootarei οπότε δεν χρειάζεται να περιμένω την επίσημη ελληνική, αλλά δεν ξέρω και πια πρέπει να βάλω για το δικό μου κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Για το accuweather widget παρε το δικο μου και δοκιμασε. ειναι απο stock rom.

με εναν root explorer βαλτο στο system -> app και δωσε permision rw - r - r.

κανε rename το δικο σου πρωτα σε AccuweatherPhone2013.apk.back ωστε αν δεν δουλεψει να το επαναφερεις

 

https://www.dropbox.com/s/tvxab3wm1wknld0/AccuweatherPhone2013.apk

 

Σε ευχαριστω αλλα τελικα χτες εκατσα και ξαναφλασαρα απο την αρχη. Θα βαλω αλλο widget καιρου ομως γιατι δεν μαρεσει το μη διαφανες...

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω αλλα τελικα χτες εκατσα και ξαναφλασαρα απο την αρχη. Θα βαλω αλλο widget καιρου ομως γιατι δεν μαρεσει το μη διαφανες...

 

Συγνωμη αλλα δεν το εγραψα. το widget που ανεβασα ειναι διαφανο transparent. δικιμασε το.

 

edit.

για δοκιμασε και αυτο ειναι απο την echoe v5

https://www.dropbox.com/s/4q1r1t6bjifczvh/AccuweatherPhone2013.apk

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα δεν το εγραψα. το widget που ανεβασα ειναι διαφανο transparent. δικιμασε το.

 

edit.

για δοκιμασε και αυτο ειναι απο την echoe v5

https://www.dropbox.com/s/4q1r1t6bjifczvh/AccuweatherPhone2013.apk

 

Αστο δεν πειραζει μαλλον θα κρατησω το hd widgets που εχει ενα ωραιο widgetακι καιρου. Σε ευχαριστω και παλι παντως.

 

Ενα αλλο που ειδα. Το smart stay η δεν βγαζει πια εικονιδιο πανω στη notification bar η απλα δεν δουλευει :P

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...