Jump to content

[S4] Προβλήματα υπερθέρμανσης


teo_notis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 621
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πριν το φορτισμα δεν σου εβραζε στη χρήση?

 

ζεσταινότανε σε λογικά πλαίσια.το οποίο λένε όλοι φυσιολογικό.

SAMSUNG NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα παιδια , κατοχος του Samsung Galaxy S4 και εγω , εχω ενα θεματακι ισως κατι δεν εχω κανει σωστα , δεν ξερω ...οταν παω στο dialer και πληκτρολογω *#0228# για να ελεγξω τις θερμοκρασιες μου εμφανιζει μονο αυτο στο BatteryStatus

 

http://oi60.tinypic.com/sdzfxc.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους.

ενδιαφέρομαι να πάρω το Galaxy S4 αλλα παντού διαβάζω για προβλήματα heating,ζητώ την βοήθεια σας και να μου πείτε αν συνεχίζουν να υπάρχουν αυτα τα προβλήματα γιατι δεν θα ήθελα να μπώ σε μπελάδες έχοντας δαπανήσει 500 euro.

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους.

ενδιαφέρομαι να πάρω το Galaxy S4 αλλα παντού διαβάζω για προβλήματα heating,ζητώ την βοήθεια σας και να μου πείτε αν συνεχίζουν να υπάρχουν αυτα τα προβλήματα γιατι δεν θα ήθελα να μπώ σε μπελάδες έχοντας δαπανήσει 500 euro.

ευχαριστώ.

 

Kαλυσπερα!!!

Καταρχην δεν θα δαπανησεις 500 ευρω,300 θα σου στοιχισει!!Προχωρα αφοβα στην αγορα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μετα την αναβαθμιση σε kitkat μου εμφανιστηκε το εξης θεμα. Η μπαταρια ζεσταινοταν λιγο παραπανω απο πριν και αυτο ειχε σαν αποτελεσμα στο καπακι απο την εξωτερικη πλευρα και στο υψος που βρισκεται η μπαταρια να εμφανιστουν αρχικα λεκεδες πολυ μικροι σε μεγεθος και αργοτερα σημαδακια λες και το καπακι ηρθε σε επαφη με μυτη καρφιτσας (λες και εχουν φυγει κομματακια απο το γυαλιστερο υλικο που περικλυεται απο το πλεγμα μαυρων γραμμων - η συσκευη ειναι σε μπλε χρωμα). Απογοητευση...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
τελικα γιατι ζεσταινεται τοσο πολυ η πλατη του τηλεφωνου,οταν ζοριζεται?ολο το συστημα ανεβαζει θερμοκρασια ´η μονο η μπαταρια?
Link to comment
Share on other sites

τελικα γιατι ζεσταινεται τοσο πολυ η πλατη του τηλεφωνου,οταν ζοριζεται?ολο το συστημα ανεβαζει θερμοκρασια ´η μονο η μπαταρια?

Όπως όταν εμείς κάνουμε το 100αρι σε 9 δευτερα (θά θελα :p) και μετά βγάζουμε καπνούς από την υπερθέρμανση,έτσι και το κινητό σε βαριά παιχνίδια,εφαρμογές και benchmarks τα δίνει όλα για όλα και ζεσταίνεται.Η θερμοκρασία προέρχεται από τον επεξεργαστή και μεταφέρεται στην οθόνη.:)

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

γιατι βλεπω οτι πολλα παιδια αναφερουν οτι με καποια συγκεκριμενα firm,η διαφορα με τους υπολοιπους ειναι μεγαλη.

ενδεικτικα,αναφερονται θερμοκρασιες σε full πιεση 40-42 βαθμοι και απο αλλους αντιστοιχα 50-52 βαθμοι.

εγω π.χ μετα απο κανα 5λεπτο πιεσης,εχω 48 βαθμους.σε εμενα τουλαχιστον,η πλατη του ειναι αρκετα ζεστη.

η διαφορα απο s4 σε s4 μου κανει εντυπωση..

Edited by dp8
Link to comment
Share on other sites

Οταν πας στο sensor και μετα στο thermistor τι σημαινουν τα AP PAM και CHG?

Επισης αν δε μπεις στο thermistor και μπεις στο display και στο Graph τι δειχνει?

Edited by takpanos
Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχω καταλάβει πως το θέμα της υπερθέρμανσης, τουλάχιστον για συσκευή Samsung είναι σοβαρό μόνο στο S4. Έχουμε κάποια πληροφορία για το ποιες ROM εξαλείφουν το πρόβλημα ή τελικά δεν έχει σχέση η ROM;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

με την προσφορα του cosmote αυτες τις ημερες,εχω τα δεδομενα για 15-20 λεπτα ανοιχτα την ημερα.

το τηλεφωνο πραγματικα ψηνει καφε και η αισθηση που ειχα μετα την τελευταια αναβαθμιση,οτι θερμενοταν λιγοτερο,μαλλον ηταν...ψευδαισθηση...

δεν ξερω εαν μετα απο hardreset&wipereset συνερθει,παντως αυτην την στιγμη θεωρω την θερμοτητα που εκπεμπει υπερβολικη.

για την ιστορια,οι σενσορες εκεινη την στιγμη(μεσα απο service menu)εδειξαν πρωτη τιμη 58 βαθμους...

 

να πω βεβαια οτι εκεινη την ωρα το τηλεφωνο επαιζε και ως σημειο wifi αλλα και η κορη μου ενα αρκετα βαρυ παιχνιδακι.

αυτην την στιγμη με ανοιχτα δεδομενα(3g)και ανοιχτο το σημειο wifi ειμαι στους 54βαθμους.

Edited by dp8
Link to comment
Share on other sites

με την προσφορα του cosmote αυτες τις ημερες,εχω τα δεδομενα για 15-20 λεπτα ανοιχτα την ημερα.

το τηλεφωνο πραγματικα ψηνει καφε και η αισθηση που ειχα μετα την τελευταια αναβαθμιση,οτι θερμενοταν λιγοτερο,μαλλον ηταν...ψευδαισθηση...

δεν ξερω εαν μετα απο hardreset&wipereset συνερθει,παντως αυτην την στιγμη θεωρω την θερμοτητα που εκπεμπει υπερβολικη.

για την ιστορια,οι σενσορες εκεινη την στιγμη(μεσα απο service menu)εδειξαν πρωτη τιμη 58 βαθμους...

 

να πω βεβαια οτι εκεινη την ωρα το τηλεφωνο επαιζε και ως σημειο wifi αλλα και η κορη μου ενα αρκετα βαρυ παιχνιδακι.

αυτην την στιγμη με ανοιχτα δεδομενα(3g)και ανοιχτο το σημειο wifi ειμαι στους 54βαθμους.

 

Με τέτοιες εξωτερικές θερμοκρασίες το βρίσκω λογικό. Και το λέω από προσωπική πείρα γιατί όταν είμαι σε χώρο με κλιματισμό (26~27 βαθμούς) Δεν καταλαβαίνω να καεί καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Με ποιο πρόγραμμα βλέπουμε θερμοκρασία συσκευής? Όταν το φορτίζω την συσκευή , ο φορτιστής είναι αρκετά ζεστός. Είναι λογικό?
Link to comment
Share on other sites

@bromonano

 

σαφως για την εποχη ειναι λογικο να εχουμε παραπανω θερμοκρασιες,αλλα αυτη η υψηλη θερμοτητα που νοιωθεις στο πιασιμο του τηλεφωνου,εμενα μου φαινεται υπερβολικη.

ελπιζω σε μελλοντικο firm να βελτιωθει...

Link to comment
Share on other sites

@bromonano

 

σαφως για την εποχη ειναι λογικο να εχουμε παραπανω θερμοκρασιες,αλλα αυτη η υψηλη θερμοτητα που νοιωθεις στο πιασιμο του τηλεφωνου,εμενα μου φαινεται υπερβολικη.

ελπιζω σε μελλοντικο firm να βελτιωθει...

 

Μελλοντικό firm.? Χλωμό?? Έχει αρχίσει ήδη Η αντίστροφη μέτρηση για εμάς νομίζω..

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις αντιστροφη μετρηση?εχουμε μπροστα μας σχεδον ενα χρονο επισημων updates ακομα.λες να μην εχει καμια απο αυτες διορθωση στο "προβλημα"?

Ασε που με την αναμενομενη L περιμενουμε ριζικες αλλαγες.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις αντιστροφη μετρηση?εχουμε μπροστα μας σχεδον ενα χρονο επισημων updates ακομα.λες να μην εχει καμια απο αυτες διορθωση στο "προβλημα"?

Ασε που με την αναμενομενη L περιμενουμε ριζικες αλλαγες.

 

 

Αν την πάρουμε......:rolleyes:

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις αντιστροφη μετρηση?εχουμε μπροστα μας σχεδον ενα χρονο επισημων updates ακομα.λες να μην εχει καμια απο αυτες διορθωση στο "προβλημα"?

Ασε που με την αναμενομενη L περιμενουμε ριζικες αλλαγες.

 

Κάποια δικαιολογία θα βρει Η αγαπημένη μας samsung για να μην πάρουμε Πότε την L. Όπως αντίστοιχα έκανε με το s3 και την κιτ κατ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι φυσιολογικό το τηλέφωνο εφόσον εκτελεί μια διεργασία να ζεσταίνεται .Αλλά όχι ότι δεν μπορείς να το δουλέψεις μην είμαστε υπερβολικοί.Δεν έχει πρόβλημα με υπερθέρμανση αν το δουλεύεις κιόλας και το φορτιζεις είναι απόλυτα φυσιολογικό να ζεσταθεί και σε βαθμό που να βγάλει μήνυμα η και να κάνει επανεκκίνηση για την προστασία του. Το λέω γιατί πολύ μπορεί να το έχουν κάνει αυτό . Η ενώ έπαιζε καποιο παιχνιδι πίσω είναι πολυ ζεστό αρκετάμ.Ε αφού δουλεύουν φουλ επεξεργαστής- γραφικών και μπαταρια ταυτόχρονα γίνεται να μην καίει απο πίσω ;όσοι εχουν κτ kernal ας βάλουν να τρέχει κάποιο bench και ας ανοίξουν το γουτζετακι που δείχνει θερμοκρασία αμέσως πάνω απο 55 θα δούνε. Για να πάθει κάτι από θερμοκρασία πρέπει να δουλεύει συνέχεια στα όρια . Edited by msdxgr
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εμενα αν απλα σερφαρω με το google chrome ή opera ζεσταινετε λιγο στο πανω μερος του το κινητο μου.

Πρεπει να ανησυχω?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα αν απλα σερφαρω με το google chrome ή opera ζεσταινετε λιγο στο πανω μερος του το κινητο μου.

Πρεπει να ανησυχω?

 

 

Όχι, είναι φυσιολογικό :)

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Προβλήματα υπερθέρμανσης

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...