Jump to content

[S4] Προβλήματα υπερθέρμανσης


teo_notis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια χαρά ερωτήσεις είναι.

Ίσως δεν έιχες ποτέ smartphone που μετά από κάποια ώρα χρήσης να ζεματάει για αυτό το λες....

 

Όλα τα τελευταία κορυφαία smartphone ζεσταίνονται. Αλλά περισσότερο και άλλα λιγότερο.

Το συγκεκριμένο στην διάρκεια του καλοκαιριού ζεσταίνονταν αρκετά. Βελτιώθηκε πολύ μετά από κάποια updates.

Τώρα Οκτώβρη μήνα δεν νομίζω με φυσιολογική χρήση να ζεσταθεί.

Μόνο με συνεχή χρήση με σύνδεση 3g ίσως αισθανθείς ζεστό το σημείο κάτω και αριστερά της κάμερας όπως κοιτάς την συσκευή από την πίσω πλευρά.

Φυσικά θα ανεβάσει θερμοκρασία αν παίξεις κάποιο βαρύ παιχνίδι δράσης.

 

Το δικό μου S4 octa αυτή την περίοδο με συνεχή χρήση 3g για αρκετή ώρα είναι στους 39° θερμοκρασία CPU και 32.5° μπαταρίας.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 621
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι εννοεις μετα απο μερικα updates?

Δηλαδη οταν το πρωτοειχες παρει ζεματαγε και τωρα απλα ειναι χλιαρο?

 

Εννοεις οτι ζεσταινετε μονο στο πισω μερος του κινητου και οχι στο μπροστα?

 

Επισης λογικα τα τελευταια μοντελα κινητων θα επρεπε να εχουν και τσιπακια με λιγοτερα nm ωστε να μην ειναι τοσο απαιτητικα σε ρευμα οποτε και στο να ζεσταίνονται ετσι δεν ειναι?

 

Με βαση την υπογραφη σου εχεις το i9500 και οχι το i9505

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις μετα απο μερικα updates?

Δηλαδη οταν το πρωτοειχες παρει ζεματαγε και τωρα απλα ειναι χλιαρο?

 

Εννοεις οτι ζεσταινετε μονο στο πισω μερος του κινητου και οχι στο μπροστα?

 

Επισης λογικα τα τελευταια μοντελα κινητων θα επρεπε να εχουν και τσιπακια με λιγοτερα nm ωστε να μην ειναι τοσο απαιτητικα σε ρευμα οποτε και στο να ζεσταίνονται ετσι δεν ειναι?

 

Με βαση την υπογραφη σου εχεις το i9500 και οχι το i9505

 

Το έγραψα ότι έχω το i9500.

Όμως υπάρχει σχετικό thread για την υπερθέρμανση.

Τα υπόλοιπα είναι όπως στα έγραψα.

Το καλοκαίρι με 36° θερμοκρασία περιβαλλοντος ζεσταινονταν όπως είναι λογικό μπρος πίσω.

Μιλάω για τώρα τέλος Σεπτέμβρη ότι ζεσταίνεται μόνο σε συγκεκριμένο σημείο.

 

Έχω γράψει πολλές φορές το iPhone 4S που είχα το καλοκαίρι όταν το δούλευα με 3g, αρκούσαν 5 λεπτά facebook για να γίνει πιο ζεστό απ ότι το S4 μετά από μισή ώρα χρήσης.

 

Το καλοκαίρι αν ήμουν έξω ακόμα και κλειστό ζεσταίνεται στην τσέπη.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε φιλε δεν μιλαμε αν εχει εξω 40 βαθμους κελσιου εννοειτε οτι σχεδον τα παντα ψηνονται.

 

Εννοω σε νορμαλ θερμοκρασιες δωματιου αν ζεσταινετε μετα απο την πολυ χρηση ή αν το χειρηζεσε ενω το φορτιζεις.

 

Και κατα ποσο ζεσταινετε? Σε σημειο να ζεματαει ή απλα να ειναι χλιαρο?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ο φορτιστής είναι 2 αμπέρ για γρήγορη φορτιση, ζεσταίνεται αν κάνεις κατι που απαιτεί φουλ CPU GPU.

 

Να ζεματάει το είδα μόνο όταν το ενεργοποίησα για πρώτη φορά όπου φορτιζε ταυτόχρονα και παράλληλα κατέβαζε ένα κάρο πράγματα.

 

Επειδή το ψάχνεις πολύ προσπάθησε να συναντηθείς με κάποιον που το έχει για να δεις μόνος σου πως τα πάει.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε φιλε δεν μιλαμε αν εχει εξω 40 βαθμους κελσιου εννοειτε οτι σχεδον τα παντα ψηνονται.

 

Εννοω σε νορμαλ θερμοκρασιες δωματιου αν ζεσταινετε μετα απο την πολυ χρηση ή αν το χειρηζεσε ενω το φορτιζεις.

 

Και κατα ποσο ζεσταινετε? Σε σημειο να ζεματαει ή απλα να ειναι χλιαρο?

 

Οταν εκτελει απαιτητικες εργασιες το κινητο ζεσταινεται παντου...σε σημειο που νομιζεις οτι θα εκραγει.

Link to comment
Share on other sites

Ολα ζεσταίνονται αν τα ζορισεις (σε λογικα παντα επιπεδα) αλλα οι snapdragon, δυστυχως, εχουν ενα θεμα σε αυτο το σημειο. Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια στην αρχή είχε θέμα το S4, τώρα είναι φυσιολογικό αν σκεφτείς και τι δύναμη έχει και πόσο λεπτό είναι αλλά.... όταν το ζορίσεις και δε μιλάω για παιχνίδια αλλά και για κάποια ώρα browsing με 3G ανεβάζει, όπως όλα βέβαια και κατά μέσο όρο 2β μόνο πάνω απ το note 2 αλλά δυστυχώς το νιώθεις αρκετά πιο ζεστό καθώς είναι πιο μικρό και λεπτό, δεν έχει το χώρο του note οπότε όποιος το θέλει κυρίως για browsing όπως εγώ (πόσο μάλλον για παιχνίδια όπως άλλοι) θα έχει θέμα

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι σήμερα με πλοήγηση στο tumblr μέσω wifi για λίγα σχετικά λεπτά κ λίγη συλλογή φωτογραφιών, ανέβασε τις θερμοκρασίες που βλέπετε. Ομολογώ ότι άρχισε να ψιλοκαίει στα χέρια μου. Φοράει την I9505XXUBMGA (τα πάντα εταιρικά, με ρουτ, φωτεινότητα στο αυτόματο). Δεν είναι λίγο υπερβολικό; Σταμάτησα τη χρήση γιατι αγχώθηκα μην πάθει κάτι :worry:
:respect: στον gkalen και τις rom του!
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καθόλου φυσιολογικό.
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Οκ, οπότε τι μπορεί να φταίει; Κάνω κάτι λάθος ή πιστεύεις ότι είναι κάτι άλλο;

 

Έχει αναφερθεί εγώ στο φόρουμ ότι κάποιες συσκευές ανεβάζουν περισσότερο σπ ότι πρέπει.

Να το παρακολουθησεις και αν δεις ότι ανεβάζει με το παραμικρό να το πας στο σέρβις και να επιμένεις ότι δεν μπορείς να το δουλέψεις από την μεγάλη θερμότητα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως η θερμοκρασία είναι όπως στα περισσότερα s4 με τον snapdragon Κώστα και όχι παραπάνω.. Τουλάχιστον και το s4 που δούλεψα και πούλησε φίλος πριν 3 μέρες τα ίδια έκανε παρότι έχουν πέσει η θερμοκρασίες έξω.. Βέβαια τα 50αρια δεν τα περνάει τουλάχιστον χωρίς 4G.

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως η θερμοκρασία είναι όπως στα περισσότερα s4 με τον snapdragon Κώστα και όχι παραπάνω.. Τουλάχιστον και το s4 που δούλεψα και πούλησε φίλος πριν 3 μέρες τα ίδια έκανε παρότι έχουν πέσει η θερμοκρασίες έξω.. Βέβαια τα 50αρια δεν τα περνάει τουλάχιστον χωρίς 4G.

 

Συμφωνω απολυτα. Ειναι θεμα επεξεργαστη. Ο snapdragon εχει θεμα με την υψηλες θερμοκρασιες, ανεξαρτητα σε ποια συσκευη βρισκεται. Τωρα που ειμαι με τον krait ουτε καν διαφορα δεν νοιωθω, οσο και να χρησιμοποιω την συσκευη!

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη σημασία έχει και το πόσο αισθητή γίνεται η θερμότητα.

Μπορεί ο ίδιος επεξεργαστής να δουλεύει με την ίδια θερμοκρασία σε συσκευές διαφορετικού κατασκευαστή και στην μια να νομίζεις οτι εχει 10° παραπάνω.

Το S4 πάσχει σ αυτό. Ο Octa σπάνια περνά τους 46° εκτός ίσως από gaming. Παρόλα αυτά δείχνει ζεστό γύρω από την κάμερα. Πάντα με 3g γιατί με wifi δεν καταλαβαινεις τίποτα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Έχει αναφερθεί εγώ στο φόρουμ ότι κάποιες συσκευές ανεβάζουν περισσότερο σπ ότι πρέπει.

Να το παρακολουθησεις και αν δεις ότι ανεβάζει με το παραμικρό να το πας στο σέρβις και να επιμένεις ότι δεν μπορείς να το δουλέψεις από την μεγάλη θερμότητα.

 

Η φράση «με το παραμικρό» είναι σχετική. Παράδειγμα, σήμερα προσπάθησα να το ζορίσω (εφαρμογή tumblr, games, browsign, RSS news feed, όλα με wifi). Στην εφαρμογή του tumblr χτύπησε πάλι 55άρι. Μέσω boat browser όταν μπήκα πάλι στ tumblr έπεσε στους 52. Νωρίτερα που είχα ξεκινήσει με RSS feed κ yahoo email app ηταν σε χλιαρη θερμοκρασία (όση είχε από τότε που το αγόρασα δλδ) μεταξύ 40-44. Ίσα που το ένιωθα κοντά στην κάμερα. Όταν έβαλα παιχνίδι, ανέβηκε (κ λογικό ήταν) στους 53. Άρα φταίει κ η εφαρμογή (tumblr) αλλά κ πάλι ανεβάζει θερμοκρασία λίγο περισσότερο από όσο θα ήθελα. ΌΤαν διαβάζω ebooks πάει στους 40 (με wifi ανοιχτό για λεξικά κ άλλα τέτοια), που σχεδόν ούτε καν αισθάνομαι ζέστη κοντά στην κάμερα.

Τώρα μ' αυτά που μου λέτε κ που διαβάζω κ σε άλλα threads εδώ στο forum για φουσκωμένες μπαταρίες κ έτσι, ομολογώ ότι έχω αγχωθεί. Μετά από κάθε τι που κάνω, πάω κ ελέγχω συνέχεια το thermistor!!! Είναι κ πανάκριβο το άτιμο! :O ΣΚέφτομαι πώς θα την παλέψει το καλοκαίρι που στο σπίτι μέσα έχω 32 βαθμούς συνέχεια κ που ήθελα να του βάλω κ θήκη!

Υπάρχει κάποιο εύρος θερμοκρασιών μέσα στο οποίο η θερμοκρασία AP (cpu είναι αυτό;) να μην ανησυχώ;

:respect: στον gkalen και τις rom του!
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη σημασία έχει και το πόσο αισθητή γίνεται η θερμότητα.

 

Εδώ είπες μια μεγάλη αλήθεια.

ΑΡΑ πρέπει να ναι το περίβλημα γερό, όμορφο, να μην γλυστράει, να μην γεμίζει δακτυλιές ΚΑΙ να ναι κακός αγωγός της θερμότητας, ΑΝ ΚΑΙ αυτό μπορεί να σημαίνει ότι δεν την αποβάλει το κινητό άρα ζεσταίνεται εσωτερικά περισσότερο! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά καθε μέρα εδω και 1 μήνα που το χω το S4 το λιώνω και δεν υπερθερμαίνεται καθόλου... Τι παιχνιδια, εφαρμογες youtube fb τπτ...Άντε λίγο να ζεσταθεί ψηλά στο καπάκι οταν το εχω σε φόρτιση και ταυτόχρονα παιζω κτλ. Σιγα το πράγμα! :D
Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Νομίζω όμως ότι προκαλεί θερμότητα και η ίδια.
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη σημασία έχει και το πόσο αισθητή γίνεται η θερμότητα.

Μπορεί ο ίδιος επεξεργαστής να δουλεύει με την ίδια θερμοκρασία σε συσκευές διαφορετικού κατασκευαστή και στην μια να νομίζεις οτι εχει 10° παραπάνω.

Το S4 πάσχει σ αυτό. Ο Octa σπάνια περνά τους 46° εκτός ίσως από gaming. Παρόλα αυτά δείχνει ζεστό γύρω από την κάμερα. Πάντα με 3g γιατί με wifi δεν καταλαβαινεις τίποτα.

 

ετσι ειναι Κωστα για τον octa γενικος ειναι πολυ πιο κατω απο το 9505 ,αλλα εβαλα να παιξω το hungry shark και επαθα πλακα μεσα σε ενα τεταρτο το κινητο ζεματούσε !πρωτη φορα το ειδα να καιει τοσο .:ninja:

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι Κωστα για τον octa γενικος ειναι πολυ πιο κατω απο το 9505 ,αλλα εβαλα να παιξω το hungry shark και επαθα πλακα μεσα σε ενα τεταρτο το κινητο ζεματούσε !πρωτη φορα το ειδα να καιει τοσο .:ninja:

 

Εγώ το έχω πεί εδώ και καιρό. Τα κινητά με αυτούς τους επεξεργαστές έγιναν ακατάλληλα για games. Αν δεν βρουν τρόπο να αντιμετωπίσουν τις θερμοκρασίες δεν κάνουν.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παρομοια παρατραγουδα με την θερμοκρασια εχουν αρχισει κι αναφέρονται και στο note 3.Εδωσαν specs του σκοτωμου και δεν μπορουμε να τα χαρουμε Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω καποιες εταιριες ειχαν αρχισει να τεσταρουν για ψυξη ειτε υδροψυξη ειτε heatpipes. Βεβαια αυτα σιγουρα θα επηρεαζουν βαρος/παχος των συσκευων...
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, καπου εχει ξεφυγει το θεμα με τον αγωνα για δυνατοτερους επεξεργαστες και specs χωρις την κατάλληλη υποδομή. Δεν γινεται να βαζουμε κινητηρα απο mersedes σε φιατακι και να περιμένουμε να δουλευει καλα.Με ολα αυτα τα κινητα πρακτικα υπολειτουργουν και τα specs υπαρχουν για να εχουμε να λεμε
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, καπου εχει ξεφυγει το θεμα με τον αγωνα για δυνατοτερους επεξεργαστες και specs χωρις την κατάλληλη υποδομή. Δεν γινεται να βαζουμε κινητηρα απο mersedes σε φιατακι και να περιμένουμε να δουλευει καλα.Με ολα αυτα τα κινητα πρακτικα υπολειτουργουν και τα specs υπαρχουν για να εχουμε να λεμε

 

Γι αυτό Πάρη μου κάτσε στο Note 2 σου. Θα είσαι μια χαρά και θα γλυτώσεις 300 ευρώ.

Εγω θα πάρω το Note 8 που είναι ένα μεγάλο 2αρι να κανω άνετα την δουλειά

μου και να παίζω κάνα real racing χωρίς να φοβάμαι μην το κάψω.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Προβλήματα υπερθέρμανσης

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...