Jump to content

[S4] Προβλήματα υπερθέρμανσης


teo_notis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδες μην ψαχνετε δρακους. Το 4αρι δεν καιει. Ζεσταινεται, φυσικα, σε καμια περιπτωση ομως δεν καθισταται ενοχλητικη - απαγορευτικη η χρηση του.

Ειναι οσο ζεστα ειναι ολα τα τετραπυρηνα full hd τελευταιας εσοδειας (one, z κλπ). Τιποτα λιγοτερο, τιποτα περισσοτερο.

Παρτε το, απολαυστε το και μην τρελαινεστε...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 621
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απάντηση από την Samsung Electronic Hellas σε ερώτηση μου σχετικά με το τι γίνεται με το θέμα αυτό!

 

Αγαπητέ κύριε Χ

 

Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με τη Samsung Electronics Hellas, σχετικάμε το αίτημά σας, σας παραθέτουμε τα παρακάτω,

 

θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως η θερμοκρασία μιας συσκευής smartphone μπορεί να αυξηθεί όταν χρησιμοποιηθεί κάτω από έντονες συνθήκες. Τα smartphones της Samsung Electronics παράγονται σύμφωνα με τα διεθνή πρώτυπα και στάνταρντς και δεν χρειάζεται να ανησυχείτε για την έντονη θερμοκρασία που αναπτύσεται. Επίσης παρακαλούμε να έχετε πάντα αναβαθμισμένη την έκδοση της συσκευής σας στο τελευταίο διαθέσιμο λογισμικό.

 

Αν χρειάζεστε περισσότερη βοήθεια παρακαλούμε επικοινωνήστε πάλι μετη Samsung και θα είναι ευχαρίστηση μας να σας εξυπηρετήσουμε.

 

Με εκτίμηση,

 

Nikolaos Chatzigeorgiadis

Τμήμα Εξυπηρέτησης πελατών Samsung Electronics Hellas.

http://www.samsung.com/gr

Link to comment
Share on other sites

Αλλά λόγια ν' αγαπιόμαστε είναι το θέμα. Μου θυμίζει το περσινό σκηνικό με το s3 και την φωτεινότητα της οθόνης, όπου κάποιοι λέγαμε δε βλέπουμε καλά στον ήλιο και οι άλλοι μας έβγαζαν γκαβους.

Σορρυ, αλλά θα δεχτώ τις μαρτυρίες των παιδιών που λένε πως καίει το κινητό τους, μιας και το ίδιο θέμα είχα μέχρι πρότινος στο 3αρι, το οποίο ανέβαζε 45άρια για πλάκα και ήταν ενοχλητικό.

Αρχίζω κι εκτιμώ τελικά το κόλπο της LG που ρίχνει μόνο του την φωτεινότητα μόλις πατήσει τους 37 βαθμούς κι ας σκοτεινιάζει για λίγο η οθόνη. Σε δύο λεπτά το πολύ έχει έρθει στα ίσα του.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Καλά και το lg έχει τις θερμοκρασίες του,για μετρήστε θερμοκρασία επεξεργαστή...

Εδώ μία θήκη πού του έχω βάλει,έχει κιτρινισει στο σημείο κάτω από την κάμερα.τι σημαίνει αυτό?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω κι εκτιμώ τελικά το κόλπο της LG που ρίχνει μόνο του την φωτεινότητα μόλις πατήσει τους 37 βαθμούς κι ας σκοτεινιάζει για λίγο η οθόνη. Σε δύο λεπτά το πολύ έχει έρθει στα ίσα του.

 

2 παρατηρήσεις επ' αυτού:

Έτσι η LG φαίνεται σαν να μας λέει ότι η κυριότερη πηγή/αιτία της υπερθέρμανσης είναι η οθόνη και όχι ο επεξεργαστής.

Αν ήταν η CPU πιο λογικό θα ήταν να ρεγουλάρει αυτόν κατά την αύξηση της θερμοκρασίας (εκτός αν συμβαίνει ΚΑΙ αυτό και απλώς δεν έχουμε κάποια ένδειξη! Θα το γράψω και στο νήμα του LG να τρέξουν κανα benchmark όταν δεν θα τους αφήνει να ανεβάσουν τη φωτεινότητα).

 

Μήπως οι κάτοχοι του S4 που δεν παραπονιούνται για υπερθέρμανση έχουν χαμηλή την φωτεινότητα? και όσοι παραπονιούνται την έχουν στο τέρμα?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά εμένα πάντως το s4 μου ρίχνει την φωτεινότητα όταν υπερθερμένεται. Έτρεξα το GLbenchmark και ανέβασε 57 βαθμούς :cry: Και η φωτεινότητα έπεσε αυτόματα από το φουλ που είχα και δεν με άφηνε να την ανεβάσω πάρα μόνο όταν κρύωσε λίγο.
Link to comment
Share on other sites

Άρα ισχύει και στο S4.

Θα μπορούσε στο LG να ταν και λόγω διαφορετικής τεχνολογίας οθόνης.

 

Μήπως οι κάτοχοι του S4 που δεν παραπονιούνται για υπερθέρμανση έχουν χαμηλή την φωτεινότητα? και όσοι παραπονιούνται την έχουν στο τέρμα?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Παιδια εβαλα το system tuner pro μαζι με το addon που δειχνει την θερμοκρασια στη μπαρα. Το περιεργο ειναι οτι οταν ετρεξα ενα antutu μου εδειξε 86 βαθμους. Ειναι αξιοπιστο αυτο το προγραμμα? Εχω και screenshot να ανεβασω.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Παιδια εβαλα το system tuner pro μαζι με το addon που δειχνει την θερμοκρασια στη μπαρα. Το περιεργο ειναι οτι οταν ετρεξα ενα antutu μου εδειξε 86 βαθμους. Ειναι αξιοπιστο αυτο το προγραμμα? Εχω και screenshot να ανεβασω.

Μήπως είναι Fahrenheit? = 30οC ?

Link to comment
Share on other sites

http://imageshack.us/a/img706/9972/67z7.png

 

Ορίστε ένα screenshot στο οποίο βλέπουμε 85 βαθμούς και είναι απο το system tuner pro. Θα ήθελα κάποιος να μου πει κατά πόσο είναι αξιόπιστο αυτό το πρόγραμμα.

Edited by ankokdog
Link to comment
Share on other sites

:shock::shock::shock:

Το 86C εκει πανω τι ειναι ? Μηνυματα :lol:

 

Περα απο την πλακα.. Ειχες κανα προβλημα ? reboot power off και τα σχετικα..?? Δεν νομιζω...

Link to comment
Share on other sites

:shock::shock::shock:

Το 86C εκει πανω τι ειναι ? Μηνυματα :lol:

 

Περα απο την πλακα.. Ειχες κανα προβλημα ? reboot power off και τα σχετικα..?? Δεν νομιζω...

 

τίποτα κανένα πρόβλημα απολύτως. Και αν δεις είναι στην αρχή του test, το οποίο τελείωσε κανονικά με scor 25500. στο χέρι το αισθάνομαι περίπου στους 55. μάλιστα μετά έτρεξα άλλα 2-3 antutu στη σειρά και την τελευταία φορά μου έβγαλε scor 12000. και θερμοκρασία έδειξε μέχρι 92. εκεί ίσως να έπεσε η συχνότητα, πέρα από αυτό όλα μια χαρά. μάλιστα σε 5 λεπτά είχε πέσει στους 35. Γιαυτό ρωτάω αν ξέρει κάποιος κατά πόσο είναι αξιόπιστο το system tuner. όλα αυτά με την omega 7.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά τί κάνετε βρε παιδιά?Ζοριζετε το κινητό χωρίς λογο?Δηλαδή αν σας μείνει η πλακέτα στο χερι μετα θα λέτε "μου κάηκε";Αφήστε τα antutu και τα χαζό benchmark και χαρειτε το κινητό σας.

 

Και η εφαρμογη tuner μου δείχνει περιπου την ίδια θερμοκρασία με τη θερμοκρασία που μου δείχνει η συσκευή μέσω *#0228#

http://db.tt/Z75AZ6OX

http://db.tt/J7xUEePW

Edited by afilopou

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά τί κάνετε βρε παιδιά?Ζοριζετε το κινητό χωρίς λογο?Δηλαδή αν σας μείνει η πλακέτα στο χερι μετα θα λέτε "μου κάηκε";Αφήστε τα antutu και τα χαζό benchmark και χαρειτε το κινητό σας.

 

ως ένα βαθμό έχεις δίκιο, αλλά όπως και με τους δυνατούς υπολογιστές ή με τα φτιαγμένα αμάξια και μηχανές κάποιοι τα παίρνουμε γι αυτό το λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά τί κάνετε βρε παιδιά?Ζοριζετε το κινητό χωρίς λογο?Δηλαδή αν σας μείνει η πλακέτα στο χερι μετα θα λέτε "μου κάηκε";Αφήστε τα antutu και τα χαζό benchmark και χαρειτε το κινητό σας.

 

Και η εφαρμογη tuner μου δείχνει περιπου την ίδια θερμοκρασία με τη θερμοκρασία που μου δείχνει η συσκευή μέσω *#0228#

http://db.tt/Z75AZ6OX

http://db.tt/J7xUEePW

 

στην τελευταία omega v7 αυτός ο κωδικός δεν δείχνει πλέον θερμοκρασίες, γιατί βασίζετε πάνω στο τελευταίο firmware XXUBMF8 Android 4.2.2 (Date: 19/06/2013). πλέον βλέπεις ότι θες από αυτό: *#0*#

Link to comment
Share on other sites

Mια ασχετη ερωτηση !

 

WIND εχεις στην συκευη σου ?

 

Ευχαριστω !

 

Καλημερα.Οχι cosmote

 

 

 

 

 

στην τελευταία omega v7 αυτός ο κωδικός δεν δείχνει πλέον θερμοκρασίες, γιατί βασίζετε πάνω στο τελευταίο firmware XXUBMF8 Android 4.2.2 (Date: 19/06/2013). πλέον βλέπεις ότι θες από αυτό: *#0*#

Εγώ ακόμα το βλέπω απο *#0228# γιατί είμαι με την Google edition S4 :)

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

στην τελευταία omega v7 αυτός ο κωδικός δεν δείχνει πλέον θερμοκρασίες, γιατί βασίζετε πάνω στο τελευταίο firmware XXUBMF8 Android 4.2.2 (Date: 19/06/2013). πλέον βλέπεις ότι θες από αυτό: *#0*#

 

Πως δουλεύει αυτο ; Τι πατάμε ; Τα αλλα που δείχνει τι είναι ; Ευχαριστω ..

Link to comment
Share on other sites

Πως δουλεύει αυτο ; Τι πατάμε ; Τα αλλα που δείχνει τι είναι ; Ευχαριστω ..

 

Πήγαινε στην οθόνη στο κουμπί Sensor και στο.καινούργιο παράθυρο κάτω κάτω βρες την επιλογή Τhermistor (δες το screenshot)

Η στήλη ΑP σου δείχνει τη θερμοκρασία που θες

Με αυτό το menu μπορείς να.κανεις test τί δουλεύει στο τηλέφωνο σου

Με back button γυρνας πισω:)

Edited by afilopou

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στην οθόνη στο κουμπί Sensor και στο.καινούργιο παράθυρο κάτω κάτω βρες την επιλογή Τhermistor (δες το screenshot)

Η στήλη ΑP σου δείχνει τη θερμοκρασία που θες

Με αυτό το menu μπορείς να.κανεις test τί δουλεύει στο τηλέφωνο σου

Με back button γυρνας πισω:)

 

Τωρα που βλεπω τις εικονες και μενα με 46αρια ξεκιναει θερμοκρασια του επεξεργαστη και παιρνει την ανιούσα!:p

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ήξερα ποιός έδωσε αυτούς τους κωδικούς για το dealer και ολοι κοιτουν την θερμοκρασία του επεξεργαστή χωρίς να γνωρίζουν ποιές είναι οι φυσιολογικές τιμές του.

 

Εδω το λάπτοπ δεν αντέχουμε να το εχουμε ακουμπισμένο στα πόδια μας λογο θεμοκρασίας παρόλο που έχει σύστημα ψύξης.

Το πρόβλημα τελικά είναι στην μέτρηση και όχι στην πραγματικότητα. Η συσκευές έχουν προστασία και διακόπτεται η λειτουργία τους όταν περάσει η θερμοκρασία το όριο.

Αυτό που ενδιαφέρει τον χρήστη είναι να μην τον ενοχλεί η θερμότητα τοσο που να εμποδίζει την φυσιολογική χρήση.

Κανείς από τους έμπειρους χρήστες δεν έχει αναφέρει κάτι ασυνήθιστο. Προφανώς οι περισσότεροι πρώτη φορά χρησιμοποιούν δυνατό smartphone και δεν γνωρίζουν.

Ας δοκιμασουν κάποιο iphone 4s η 5 με απλή χρηση σε 3g και μετά ας έλθουν να μου πουν για θερμοκρασία.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

...Αυτό που ενδιαφέρει τον χρήστη είναι να μην τον ενοχλεί η θερμότητα τοσο που να εμποδίζει την φυσιολογική χρήση.

Κανείς από τους έμπειρους χρήστες δεν έχει αναφέρει κάτι ασυνήθιστο. Προφανώς οι περισσότεροι πρώτη φορά χρησιμοποιούν δυνατό smartphone και δεν γνωρίζουν...

Πιστεψε με,δεν θα το αντεχες για καιρο...σε πολλα ζορια (και μη,οπως η πολυωρη ομιλια)τσουρουφλαει το συμπαν,τετοια κατασταση σε smartphone πρωτη μου φορα βλεπω.Πιστευω θα διορθωθουν τα πραγματα με μελλοντικά updates Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Πιστεψε με,δεν θα το αντεχες για καιρο...σε πολλα ζορια (και μη,οπως η πολυωρη ομιλια)τσουρουφλαει το συμπαν,τετοια κατασταση σε smartphone πρωτη μου φορα βλεπω.Πιστευω θα διορθωθουν τα πραγματα με μελλοντικά updates

 

Δεν το έχω άλλα βασίζομαι σ αυτά που γράφουν οι παλιοί οι οποίοι μάλιστα πέρασαν και απο το One.

Συν ότι τόσα χρόνια ποτέ δεν κοιτάζαμε την θερμοκρασία του επεξεργαστή.

Βλέπαμε της μπαταρίας που είναι πιο κοντά σ αυτή που αισθάνεσαι στο χερι άλλα κι αυτή είναι υψηλότερη γιατί αν έπιανε το καπάκι 56° που βλέπαμε στο HOX θα πάθαιναν εγκαύματα τα χέρια μας.

Αν το πρόβλημα είναι υπαρκτό την λύση θα την δώσει ο Σεπτέμβρης και όχι τα updates. Έτσι γίνεται πάντα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή, το S4 είναι το πιο hot κινητό κυριολεκτικά και μεταφορικά. Οι δικαιολογίες του τύπου "είναι 4πύρηνο" κλπ δεν μου λένε τίποτα. Πραγματικά, 2 από τις 3 συσκευές S4 που είχα, ανέβαζαν τρελές θερμοκρασίες σε σχέση με τα όσα συνηθίσαμε σε δεδομένα κινητού. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως και οι 3 συσκευές δούλευαν την ίδια ROM, με τις ίδιες εφαρμογές και με τον ίδιο τρόπο. Οι 2 είχαν πρόβλημα, ενώ η 1 όχι. Αυτό επιβεβαιώνει την άποψη που είχα εκφράσει παλαιότερα πως σε ένα βαθμό το quality control έχει θέμα. Και πραγματικά δεν μπορείς να πουλάς by the millions και να έχεις άριστο quality control. Όπως και να έχει, σχετικά ανάλογη εμπορικότητα έχουν και άλλα κινητά αλλά τέτοιο θέμα με υπερθέρμανση πρώτη φορά βλέπω.
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή, το S4 είναι το πιο hot κινητό κυριολεκτικά και μεταφορικά. Οι δικαιολογίες του τύπου "είναι 4πύρηνο" κλπ δεν μου λένε τίποτα. Πραγματικά, 2 από τις 3 συσκευές S4 που είχα, ανέβαζαν τρελές θερμοκρασίες σε σχέση με τα όσα συνηθίσαμε σε δεδομένα κινητού. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως και οι 3 συσκευές δούλευαν την ίδια ROM, με τις ίδιες εφαρμογές και με τον ίδιο τρόπο. Οι 2 είχαν πρόβλημα, ενώ η 1 όχι. Αυτό επιβεβαιώνει την άποψη που είχα εκφράσει παλαιότερα πως σε ένα βαθμό το quality control έχει θέμα. Και πραγματικά δεν μπορείς να πουλάς by the millions και να έχεις άριστο quality control. Όπως και να έχει, σχετικά ανάλογη εμπορικότητα έχουν και άλλα κινητά αλλά τέτοιο θέμα με υπερθέρμανση πρώτη φορά βλέπω.

 

Πέρνα λοιπόν και μια βόλτα από το νήμα του one στο οποίο λόγω μεταλλικής κατασκευής τα πράγματα είναι χειρότερα...

Εγώ πάντως 1 πήρα και τέτοια προβλήματα με θερμοκρασία δεν είχα, ζεσταίνεται παραπάνω από το note 2 που είχα αλλά πάλι δεν πρόλαβα να το δουλέψω καλοκαίρι με τέτοιες θερμοκρασίες για να είμαι σίγουρη.

Και η αλήθεια είναι ότι με την τελευταία ρομ τη γερμανική και παρόλη τη ζέστη που έχουμε δεν έχω ούτε τις αρχικές θερμοκρασίες που είχε :rolleyes:

Xiaomi Mi5 White 32GB
Link to comment
Share on other sites

Πέρνα λοιπόν και μια βόλτα από το νήμα του one στο οποίο λόγω μεταλλικής κατασκευής τα πράγματα είναι χειρότερα...

Εγώ πάντως 1 πήρα και τέτοια προβλήματα με θερμοκρασία δεν είχα, ζεσταίνεται παραπάνω από το note 2 που είχα αλλά πάλι δεν πρόλαβα να το δουλέψω καλοκαίρι με τέτοιες θερμοκρασίες για να είμαι σίγουρη.

Και η αλήθεια είναι ότι με την τελευταία ρομ τη γερμανική και παρόλη τη ζέστη που έχουμε δεν έχω ούτε τις αρχικές θερμοκρασίες που είχε :rolleyes:

Δεν αντιλέγω, απλώς επισημαίνω πως το πρόβλημα με την υπερθέρμανση υπάρχει σε μερικά μόνο S4 κι όχι σε όλα. Δεν έχει σχέση αν είναι Γερμανίας ή Ελλάδας κλπ. Υπερθέρμανση μπορεί να εμφανίσει ένα S4 οποιασδήποτε προέλευσης. Θεωρώ πως τώρα που το lag έχει χαθεί, η υπερθέρμανση είναι η μοναδική "παιδική ασθένεια" που του έμεινε...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Προβλήματα υπερθέρμανσης

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...