Jump to content

[S4] Προβλήματα υπερθέρμανσης


teo_notis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

για να μην νιώθετε μόνοι σας μιας από τα ίδια είμαι με το htc one...

Δεν εχει καμια σχεση το one με το S4 στο θεμα ζεστης.

Ειχα το S4 και τωρα εχω το one, το πρωτο εκαιγε πολυ και με λιγη χρηση, το one ζεσταινεται παρα πολυ λιγο, σε σημειο να μην το καταλαβαινεις καν, τουλάχιστον το δικό μου.

Ασχετο, ενας φιλος τεχνικος κινητων μου ειπε αν απενεργοποιησεις το LTE ζεστενονται πολυ λιγοτερο.

Δεν το τσεκαρα να σας πω την αληθεια.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 621
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν εχει καμια σχεση το one με το S4 στο θεμα ζεστης.

Ειχα το S4 και τωρα εχω το one, το πρωτο εκαιγε πολυ και με λιγη χρηση, το one ζεσταινεται παρα πολυ λιγο, σε σημειο να μην το καταλαβαινεις καν, τουλάχιστον το δικό μου.

Ασχετο, ενας φιλος τεχνικος κινητων μου ειπε αν απενεργοποιησεις το LTE ζεστενονται πολυ λιγοτερο.

Δεν το τσεκαρα να σας πω την αληθεια.

 

αν αυτό είναι λίγο τότε πάω πάσο εγώ μόνο και μόνο για αυτό το θέμα αποφεύγω να το ξεκλειδώνω τώρα ίσος δικό σου είναι διαφορετικό τα 4 που πέρασαν από τα χέρια μου οκ δεν ήταν σαν το s4 αλλά είναι αρκετά ζεστά

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας στους xda μαθαίνεις πολλά. Δεν ξέρω για το S4, πάντως στο one χρησιμοποιώντας την εξοικονόμηση το κινητό ρίχνει την ταχύτητα της cpu μόνο, αφήνοντας την gpu στα ίδια επίπεδα. Το αποτέλεσμα είναι ότι σε βαριά παιχνίδια που χρησιμοποιούν (σωστά) την gpu μπορούμε να μειώσουμε τη θέρμανση χωρίς να χάνουμε σε απόδοση. Άλλωστε ακόμα και στην εξοικονόμηση η επεξεργαστική ισχύς είναι αρκετή. Δεν έχετε παρά να δοκιμάσετε...
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει καποιος τροπος να μειωσουμε τις θερμοκρασιες στο s4;Αν υπαρχει καποιο firmware...Αν οντως υπαρχει μπορειτε να μου πειτε αν ειναι συμβατο με το δικο μου;

 

ΑP:I9505XXUAMDM

CP:I9505XXUAMDM

CSC:I9505XXAMDB

Apple Iphone 8 Plus Red Edition
Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει καποιος τροπος να μειωσουμε τις θερμοκρασιες στο s4;Αν υπαρχει καποιο firmware...Αν οντως υπαρχει μπορειτε να μου πειτε αν ειναι συμβατο με το δικο μου;

 

ΑP:I9505XXUAMDM

CP:I9505XXUAMDM

CSC:I9505XXAMDB

 

root και κατεβάζεις τον επεξεργαστή στα 1.4 πχ

Link to comment
Share on other sites

και που την εχω οταν τρεχω το αντουτου τεστ διχνει χρονισμο στα 1.890Mhz

 

και κατι ακομα που ξεχασα...πηγα πλαισιο απο κει που το πηρα τους ειπα για την υπερθερμανση πηραν τη samsung και τους ειπαν πως το γνωριζουν και οτι η samsung ετοιμαζει λογισμικο (κατι σαν αναβαθμιση) που θα διαχειριζεται καλιτερα τους 4πυρηνες (γιατι απο εκει προερχεται κυριως το προβλημα).αναμενεται μεσα στις επομενες μερες-βδομαδες...αντε να δουμε...ξερεις καποιος αλλος κατι γι αυτο?μηπως ειναι το update του firmware που εχει ανακοινωσει η ιδια η samsung για διαφορες χωρες το οποιο βρισκεται εδω?

 

http://live.samsung-updates.com/index.php?device=GT-I9505

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε την Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή την Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Apple Iphone 8 Plus Red Edition
Link to comment
Share on other sites

Και γιατι να μην πατησεις την εξοικονομισει να κατεβει στα 1350.

 

κατεβάζει και την gpu αν δεν κάνω λάθος και βαζει και το κινητό σε power save govenor ενώ αν κατεβάσεις πχ το cpu στα 1,4 και το βάλεις με smartass2 govenor πχ ούτε χάνεις τρελά σε επιδόσεις ούτε ζέστη έχει

Link to comment
Share on other sites

κατεβάζει και την gpu αν δεν κάνω λάθος και βαζει και το κινητό σε power save govenor ενώ αν κατεβάσεις πχ το cpu στα 1,4 και το βάλεις με smartass2 govenor πχ ούτε χάνεις τρελά σε επιδόσεις ούτε ζέστη έχει

 

Κατεβάστε κάποιο gpu test. Ένα τεστ με κι ένα χωρίς εξοικονόμηση και αν τα fps δεν πέσουν σημαίνει ότι η gpu δεν αλλάζει χρονισμό.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα!!!

 

Εφτιαξα αυτο το θεμα γιατι πηρα το s4 το χω μια βδομαδα και δεν το εχω χαρει καθολου λογο των θερμοκρασιων που μου σηκωνει κυριως οταν δουλευω το internet και καποιες βαριες εφαρμογες π.χ. παιχνιδια...Πηγα να τ αντικαταστησω απο κει που το πηρα και μου παν το λογο,τους τον εδωσα πηραν τη samsung και δεν εγκριθηκε η αντικατασταση.Ισχυε η αμεση αντικατασταση DOA αλλα τπτ.Μου παν απο samsung να μν ανησυχω γτ σε πολυ λιγο καιρο θα κυκλοφορησει αναβαθμιση που να διαχειριζεται καλιτερα τον επεξεργαστη και θα δουλευει πιο ξεκουραστα με συνεπως λιγοτερες θερμοκρασιες...Το προβλημα ειναι το αν ΙΣΧΥΕΙ αυτο ή αν απλα μου το παν για να με ξεφορτοθουν..Γνωριζει καποιος κατι σχετικα μ αυτο το θεμα ή ειναι απλα φημες και φουμαρα που πουλανε σ ολους αυτους που τ αγορασαν;;;;

Apple Iphone 8 Plus Red Edition
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα!!!

 

Εφτιαξα αυτο το θεμα γιατι πηρα το s4 το χω μια βδομαδα και δεν το εχω χαρει καθολου λογο των θερμοκρασιων που μου σηκωνει κυριως οταν δουλευω το internet και καποιες βαριες εφαρμογες π.χ. παιχνιδια...Πηγα να τ αντικαταστησω απο κει που το πηρα και μου παν το λογο,τους τον εδωσα πηραν τη samsung και δεν εγκριθηκε η αντικατασταση.Ισχυε η αμεση αντικατασταση DOA αλλα τπτ.Μου παν απο samsung να μν ανησυχω γτ σε πολυ λιγο καιρο θα κυκλοφορησει αναβαθμιση που να διαχειριζεται καλιτερα τον επεξεργαστη και θα δουλευει πιο ξεκουραστα με συνεπως λιγοτερες θερμοκρασιες...Το προβλημα ειναι το αν ΙΣΧΥΕΙ αυτο ή αν απλα μου το παν για να με ξεφορτοθουν..Γνωριζει καποιος κατι σχετικα μ αυτο το θεμα ή ειναι απλα φημες και φουμαρα που πουλανε σ ολους αυτους που τ αγορασαν;;;;

 

Αν διάβασες τα παραπάνω ποστ θα δεις και ότι το κουράσαμε πολύ το θέμα και οτι δεν υπάρχει πρόβλημα....

Το οτι μπορεί να ανεβάσει 50-55-60 βαθμούς με χρήση δεν τίθεται θέμα. ...

Από την στιγμή που δεν έχουμε καμενες μητρικές.. δεν υπάρχει θέμα. ..

Ήδη με μερικές ρομ έχουν καλύτερες θερμοκρασίες π.χ την γαλλικια. ...

:)

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

ειμαι με

 

AP: I9505XXUAMDM

CP: I9505XXUAMDM

CSC: I9505OXXAMDB

 

μετα απο 3 runs antutu ειμαι ετσι.

Να μπω στην διαδικασια να φλασαρω γαλλικη 'η γερμανικη?

dsg ftw! :cool:

 

@Jordan@

Link to comment
Share on other sites

ειμαι με

 

AP: I9505XXUAMDM

CP: I9505XXUAMDM

CSC: I9505OXXAMDB

 

μετα απο 3 runs antutu ειμαι ετσι.

Να μπω στην διαδικασια να φλασαρω γαλλικη 'η γερμανικη?

 

Φλάσαρε την I9505XXUBMEA (τελευταία γερμανική).Η γαλλική MDN έχει το ίδιο changelog με αυτή που φοράς.Τις όποιες αλλαγές θα τις δείς με την I9505XXUBMEA

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω μολις πηρα την συσκευη στο πρωτο antutu επιασε 55-58 βαθμους και ζεματαγετο κινητο, πιο πολυ στην οθονη εμπρος.

μολις εκανε update μονο του στην I9505XXUBMEA (350MB) ολα ΟΚ !!!

σταματησα να ψηνω καφε στο κινητο και εβγαλα παλι το μπρικι .....:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Φλάσαρε την I9505XXUBMEA (τελευταία γερμανική).Η γαλλική MDN έχει το ίδιο changelog με αυτή που φοράς.Τις όποιες αλλαγές θα τις δείς με την I9505XXUBMEA

 

Αργύρη τώρα που το έχεις δουλέψει μερικές μέρες με την Γερμανική,πώς τα βλέπεις τα πράγματα με τις θερμοκρασίες?Τελικά όντως το firmware έφταιγε για τις θερμοκρασίες?

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω μολις πηρα την συσκευη στο πρωτο antutu επιασε 55-58 βαθμους και ζεματαγετο κινητο, πιο πολυ στην οθονη εμπρος.

μολις εκανε update μονο του στην I9505XXUBMEA (350MB) ολα ΟΚ !!!

σταματησα να ψηνω καφε στο κινητο και εβγαλα παλι το μπρικι .....:lol::lol::lol:

 

τι διαφορες ειδες μετα?

το ξανατρεξες?

dsg ftw! :cool:

 

@Jordan@

Link to comment
Share on other sites

Αργύρη τώρα που το έχεις δουλέψει μερικές μέρες με την Γερμανική,πώς τα βλέπεις τα πράγματα με τις θερμοκρασίες?Τελικά όντως το firmware έφταιγε για τις θερμοκρασίες?

 

Γιάννη δεν είχα ποτέ ιδαίτερο θέμα με θερμοκρασίες.Είχα lag,smearing κτλ τα οποία βελτιώθηκαν σημαντικά με την τελευταία γαλλική (πια) rom :)

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,επειδή είμαι τραγικά άσχετος με την τεχνολογία γενικά και επειδή αύριο θα παραγγείλω το s4,μήπως κάποιος από εσάς που γνωρίζει θα μπορούσε να μου πει τι πρέπει να κάνω την πρώτη μέρα που θα το πάρω στα χέρια μου; Δηλαδή να μειώσω αυτά τα lag που λέτε και τη θερμοκρασία.....και τι είναι αυτή η rom(γερμανική ή αγγλική); Υπόψιν,δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά λέω να το πάρω από το birdphone.gr. Αν θέλει κάποιος ας με βοηθήσει... Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας. :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,επειδή είμαι τραγικά άσχετος με την τεχνολογία γενικά και επειδή αύριο θα παραγγείλω το s4,μήπως κάποιος από εσάς που γνωρίζει θα μπορούσε να μου πει τι πρέπει να κάνω την πρώτη μέρα που θα το πάρω στα χέρια μου; Δηλαδή να μειώσω αυτά τα lag που λέτε και τη θερμοκρασία.....και τι είναι αυτή η rom(γερμανική ή αγγλική); Υπόψιν,δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά λέω να το πάρω από το birdphone.gr. Αν θέλει κάποιος ας με βοηθήσει... Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας. :)

 

Πάρτο πρώτα στα χέρια σου και κάνε ό,τι αναβάθμιση σου βγάλει, στήστο, φέρτο στα μέτρα σου, διάβασε τις οδηγίες χρήσης, διάβασε το FAQ εδώ, και μετά βλέπουμε... εγώ νομίζω ότι δε θα έχεις κανένα πρόβλημα :)

Oι roms που λένε είναι απλά το λογισμικό του κινητού, η Samsung τα δίνει χωριστά σε κάθε χώρα. Και η τελευταία ας πούμε δεν έχει δοθεί ακόμα στην Ελλάδα, αλλά έχει βγει για τη Γαλλία.

Το birdphone φέρνει τις συσκευές του από άλλες χώρες, οπότε ίσως να βρεθείς με λογισμικό Γαλλίας ή Γερμανίας. Δεν είναι κακό, και δεν παίζει ρόλο.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Πάρτο πρώτα στα χέρια σου και κάνε ό,τι αναβάθμιση σου βγάλει, στήστο, φέρτο στα μέτρα σου, διάβασε τις οδηγίες χρήσης, διάβασε το FAQ εδώ, και μετά βλέπουμε... εγώ νομίζω ότι δε θα έχεις κανένα πρόβλημα :)

Oι roms που λένε είναι απλά το λογισμικό του κινητού, η Samsung τα δίνει χωριστά σε κάθε χώρα. Και η τελευταία ας πούμε δεν έχει δοθεί ακόμα στην Ελλάδα, αλλά έχει βγει για τη Γαλλία.

Το birdphone φέρνει τις συσκευές του από άλλες χώρες, οπότε ίσως να βρεθείς με λογισμικό Γαλλίας ή Γερμανίας. Δεν είναι κακό, και δεν παίζει ρόλο.

 

Καλημέρα φίλε μου και σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου. Θα ήθελα αν μπορείς να μου πεις και κάτι τελευταίο,αυτό με τις αναβαθμίσεις θα μου το βγάλει μόνο του την ώρα που θα το ανοίξω ή πρέπει να κάνω κάποια βήματα μέσω ιντερνετ κλπ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το βγαλει (που θα το βγαλει οταν το βαλεις στο internet) πας μονος σου στις ενημερωσεις λογισμικου και πατας να ψαξει για ενημερωση και στο βγαζει...
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στα παιδιά. Σήμερα πήρα το εργαλείο στα χέρια μου......Μου βγάζει εκεί πάνω στη μπάρα ''Ενημέρωση Λογισμικού'' το πατάω αλλά δεν κάνει κάτι....τι είναι αυτό; Ευχαριστώ!

 

 

χαχαχα κάτι μου έβγαλε ρε παιδιά,κάτι πάτησα και εγώ και τώρα έχει κλείσει και κάνει εγκατάσταση ενημέρωσης λογισμικού

 

 

Λοιπόν κάτι άλλο,έκανα εγκατάσταση τους ελληνικούς χαρακτήρες στα μηνύματα αλλά νομίζω ότι έχασα τους αγγλικούς...που μπορεί να είναι;

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων. Πατάμε την "Τροποποίηση" για να προσθέσουμε κάτι στο προηγούμενο μήνυμα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στα παιδιά. Σήμερα πήρα το εργαλείο στα χέρια μου......Μου βγάζει εκεί πάνω στη μπάρα ''Ενημέρωση Λογισμικού'' το πατάω αλλά δεν κάνει κάτι....τι είναι αυτό; Ευχαριστώ!

 

 

χαχαχα κάτι μου έβγαλε ρε παιδιά,κάτι πάτησα και εγώ και τώρα έχει κλείσει και κάνει εγκατάσταση ενημέρωσης λογισμικού

 

 

Λοιπόν κάτι άλλο,έκανα εγκατάσταση τους ελληνικούς χαρακτήρες στα μηνύματα αλλά νομίζω ότι έχασα τους αγγλικούς...που μπορεί να είναι;

 

οταν πας να τσεκαρης τους ελληνικους τσεκαρισε και τους αγγλικους.

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Προβλήματα υπερθέρμανσης

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...