Jump to content

Galaxy Note 8 (N5100 / N5110)


v@gelis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά του forum. Εχθες το 5100 μου εκαψε την 32αρα που του φορουσα.το tablet ηταν ελληνικό αλλά λογω προβληματων κατέληξα στην προτελευταια πολωνική rom αλλα όλο μου έβγαζε η κάρτα αφαιρεθηκε απροσμενα κτλ κ μαλιστα τελευταία πολυ συχνα. έτσι αποφασισα να βάλω την τελευταία ρωσικη rom το tablet δεν ανοιξε ποτέ. ( δεν ξερω γιατι ,κολουσε στο λογότυπο της Samsung) ετσι αποφάσισα να βαλω την τελευταία πολωνική , μεσα σε λιγότερο από 24 ωρες μου έκαψε την καρτα. Το ίδιο μου είχε κανει κ το s4 mini της γυναίκας μου ειχε κάψει μια 8αρα.κ διαβασα οτι το έκανε κ το s4 .το δικο μου το s4 βέβαια δε είχε θεμα εως τωρα με μια 32αρα που του εχω .ισως να είναι θεμα λογισμικού της Samsung να μην τεριαζει με καποιες καρτες. Αυτα που ειχα μεσα τα εχασα παντως:(.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα παιδιά του forum. Εχθες το 5100 μου εκαψε την 32αρα που του φορουσα.το tablet ηταν ελληνικό αλλά λογω προβληματων κατέληξα στην προτελευταια πολωνική rom αλλα όλο μου έβγαζε η κάρτα αφαιρεθηκε απροσμενα κτλ κ μαλιστα τελευταία πολυ συχνα. έτσι αποφασισα να βάλω την τελευταία ρωσικη rom το tablet δεν ανοιξε ποτέ. ( δεν ξερω γιατι ,κολουσε στο λογότυπο της Samsung) ετσι αποφάσισα να βαλω την τελευταία πολωνική , μεσα σε λιγότερο από 24 ωρες μου έκαψε την καρτα. Το ίδιο μου είχε κανει κ το s4 mini της γυναίκας μου ειχε κάψει μια 8αρα.κ διαβασα οτι το έκανε κ το s4 .το δικο μου το s4 βέβαια δε είχε θεμα εως τωρα με μια 32αρα που του εχω .ισως να είναι θεμα λογισμικού της Samsung να μην τεριαζει με καποιες καρτες. Αυτα που ειχα μεσα τα εχασα παντως:(.

Κλασσικο. Μου το έκανε εμένα το ΝΟΤΕ 3.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Εχω το N5110 και η λειτουργια πολλαπλα παραθυρα ειναι μεν πρασινη αλλα θαμπα και δεν μπορω να το ενεργοποιησω η να το απενεργοποιησω;εχει συμβει σε κανεναν κατι παρομοιο;η συσκευη ειναι μαμα Ελληνικη χωρις ρουτ.
Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

Εχω το N5110 και η λειτουργια πολλαπλα παραθυρα ειναι μεν πρασινη αλλα θαμπα και δεν μπορω να το ενεργοποιησω η να το απενεργοποιησω;εχει συμβει σε κανεναν κατι παρομοιο;η συσκευη ειναι μαμα Ελληνικη χωρις ρουτ.

Μου εχει συμβει σε ένα Note 2 και προκλήθηκε ύστερα απο αναβαθμιση λογισμικού. Δοκιμασε να κανεις επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων μηπως και στρωσει.

Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Πολυ αυστηρό σε βρίσκω. Καλυτερεύει η Sammy, μην εισαι απόλυτος!

Δεν είναι παράλογο. Ότανη μπαταρία στους 9 μήνες πέφτει και θέλει 2 φορές την μέρα φόρτιση και σου λένε ότι η εγγύηση είναι μόνο 6 μήνες σε κλειστή συσκευή.

Την έχουν εγκαταλείψει στα updates.

Είναι λογικό να έχει ξεκινήσει να δίνει kit Kat πριν το καλοκαίρι και να μην έχει φτάσει ακόμα στις συσκευές που προορίζονται για τις μεγαλύτερης χώρες της Ευρώπης?

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι παράλογο. Ότανη μπαταρία στους 9 μήνες πέφτει και θέλει 2 φορές την μέρα φόρτιση και σου λένε ότι η εγγύηση είναι μόνο 6 μήνες σε κλειστή συσκευή.

Την έχουν εγκαταλείψει στα updates.

Είναι λογικό να έχει ξεκινήσει να δίνει kit Kat πριν το καλοκαίρι και να μην έχει φτάσει ακόμα στις συσκευές που προορίζονται για τις μεγαλύτερης χώρες της Ευρώπης?

 

Κι εγω με γαλλικό περιμένω αλλα αφου δεν θα δούμε ουτε νεο tw, ουτε τα spen features του Note 3 και η μπαταρία δεν βελτιώνεται, δεν καίγομαι να σου πω την αλήθεια.

 

Η μπαταρία μου δεν εχει πέσει παρολο που εχω κλείσει χρόνο αλλά δεν ηταν και ποτε άψογη η αυτονομια του. Μετρια θα την ελεγα, με αρκετη χρηση βγαζει την μερα αλλα πολλες φορες χρειαστηκα κι εγω ενδιαμεση φορτιση μεσα στη μερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι παράλογο. Ότανη μπαταρία στους 9 μήνες πέφτει και θέλει 2 φορές την μέρα φόρτιση και σου λένε ότι η εγγύηση είναι μόνο 6 μήνες σε κλειστή συσκευή.

Την έχουν εγκαταλείψει στα updates.

Είναι λογικό να έχει ξεκινήσει να δίνει kit Kat πριν το καλοκαίρι και να μην έχει φτάσει ακόμα στις συσκευές που προορίζονται για τις μεγαλύτερης χώρες της Ευρώπης?

 

Τους ριχνετε βροχη καταγγελιες στο συνηγορο καταναλωτη και στο ευρωπαικο κεντρο καταναλωτη.

Γιατι πολυ απλα η μπαταρια στις κλειστες συσκευες ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΩΣΙΜΟ και καλυπτεται απο 24 μηνες στην ευρωπη.

Τα ιδια εκανε και η Apple και τον ηπιε στα ευρωπαικα δικαστηρια,μην επιτρεπουμε στις πολυεθνικες παιδια να υπαγορευουν τους δικους τους

νομους και κανονες.:)

Link to comment
Share on other sites

Τον Οκτώβρη που θα είμαι Ελλάδα και θα τους το πάω, θα ζητήσω να μου δοθεί η άρνηση εγγράφως. Και τότε θα δούμε.
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Για δες και αυτο εδω ειναι απο XDA DEVELOPERS,μπορει να βοηθησει δεν ξερεις !!!!

 

""""Last year I reported battery issues with my Note-8 here and this is an Update what happened so far (after 6 Months):

 

I bought and installed a new battery about 3 Months ago. Is seemed to solve my severe battery problems at first glance but it tourned out not to solve them finaly. After some charge-cycles my battery began not to charge fully again. It was very frustrating and as I lost warranty due to cracks in the frame which to me are not related to opening the back cover I had to arrange with the unpredicable charging situation. but then...

 

Once at work I wanted to copy some files from my PC to the note-8. So I picked the stock cable which came along with the stock charger. I connected the tablet and noticed that windows repeatedly reported "device connected - device disconnected". I was not able to get a stable connection so I picket a different (non-samsung) USB-cable which worked fine. I verified this problem a few times: no stable usb-connection with my stock samsung usb-cable.

 

1+1=2: with this is mind I started to charge my note-8 with a different cable (my white and very long kindle cable) along with the samsung stock 2A charger. So far (after about 10 cycles) it charges without any issues.""""

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Έχω το 5120 και μου έχει έρθει update για kit kat. Αξίζει να το κάνω?γενικότερα δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα. Θα δω αλλαγές?με τη μπαταρία(το πιο σημαντικό για μένα)?ευχαριστώ εκ των προτέρων
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και εγώ είχα πρόβλημα με την αυτονομία του note 8 μου και ήμουν σίγουρος οτι ήταν πρόβλημα μπαταρίας, μάλιστα στο service που το πηγα τους ειπα να με ενημερωσουν αν ειναι μπαταρια και το κόστος γιατι και εγω 9 μηνες την εχω τη συσκευη. Τελικά την επόμενη μερα πηρα τη συσκευή απο το service με αλλαγη της υποδοχής φόρτισης και απο τοτε μια χαρα ολα, πλεον το tablet βγαζει ολόκληρη μερα με 30% υπολοιπο περίπου οπως την πρωτη μερα που το πηρα. Να σας πω την αληθεια απο εδω και περα θα σταματησω να χρησιμοποιω φορτιστες αυτοκινητου κλπ, και θα το φορτιζω μονο το βραδυ με το δικο του φορτιστη να δω αν θα μου κρατηση. Πολλες φορες μπορει να λεμε διαφορα αλλα βαζουμε και εμεις το χερακι μας, για παραδειγμα εγω το tablet το χρησιμοποιω αρκετα και σαν gps και μαλλον το εσκισα λιγο τωρα το καλοκαιρι με τον ηλιο στο αυτοκινητο, πηρα μια spider podioum βαση και το βαζω πλεων Μπροστα απο το air condition του αυτοκινητου και ολα οκ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και εγώ είχα πρόβλημα με την αυτονομία του note 8 μου και ήμουν σίγουρος οτι ήταν πρόβλημα μπαταρίας, μάλιστα στο service που το πηγα τους ειπα να με ενημερωσουν αν ειναι μπαταρια και το κόστος γιατι και εγω 9 μηνες την εχω τη συσκευη. Τελικά την επόμενη μερα πηρα τη συσκευή απο το service με αλλαγη της υποδοχής φόρτισης και απο τοτε μια χαρα ολα, πλεον το tablet βγαζει ολόκληρη μερα με 30% υπολοιπο περίπου οπως την πρωτη μερα που το πηρα. Να σας πω την αληθεια απο εδω και περα θα σταματησω να χρησιμοποιω φορτιστες αυτοκινητου κλπ, και θα το φορτιζω μονο το βραδυ με το δικο του φορτιστη να δω αν θα μου κρατηση. Πολλες φορες μπορει να λεμε διαφορα αλλα βαζουμε και εμεις το χερακι μας, για παραδειγμα εγω το tablet το χρησιμοποιω αρκετα και σαν gps και μαλλον το εσκισα λιγο τωρα το καλοκαιρι με τον ηλιο στο αυτοκινητο, πηρα μια spider podioum βαση και το βαζω πλεων Μπροστα απο το air condition του αυτοκινητου και ολα οκ.

Ή υποδοχή φόρτισης το εμπόδιζε να φορτίσει? Δεν έπιανε 100%;

Γιατί εμένα φορτίζει μια χαρά και χρησιμοποιώ μόνο τον δικό του. Το αφήνω όλο το βράδυ.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε και μένα αναβάθμιση σε kitkat. Να την κάνω ή θα το μετανιώσω;

 

Εγώ την έκανα πάντως... Προχωράμε μπροστά! :)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Και παρατηρησες καμία διαφορά;

 

Για πες εντυπώσεις, και τη αλλαγές έγιναν?

Με γαλλικό είμαι και εγώ.

Με το root τι γίνεται, δεν θέλω να το χάσω.

 

Παιδιά, χθες έκανα το upgrade

δεν έκανα wipes μετά, το άφησα ως έχει...

Δεν έχει διαφορές εμφανησιακά, και για την μπαταρία δεν μπορώ να πω ακόμα...

Πιθανότατα να κάνει την SD readonly όπως ακούγεται, αλλά αυτό προσωπικά δεν με χαλάει...

 

Όσοι είστε rooted και ικανοποιημένοι με τις επιδόσεις του τάμπλετ σας, θα έλεγα να μην το κάνετε...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται,

 

όπως αναφέρω και στον τίτλο έχω ενα Samsung Note 8.0 (GT-N5110) το οποίο πριν από κάποιο καιρό είχα προσπαθήσει μέσω του Kies να κάνω updgrade το firmware. Η διαδικασία όμως απέτυχε και από τότε η οθόνη μου αναβοσβήνει με την ένδειξη "Firmware upgrade encountered an issue. Please select recovery mode in Kies & try again". Έχω προσπαθήσει να λύσω το πρόβλημα μέσω του Kies (http://androidcentral.us/2013/09/how-to-fix-firmware-upgrade-encountered-an-issue-on-kies/), αλλά και με αυτό τον τρόπο (http://www.galaxynote3update.com/tips-and-tutorials/firmware-upgrade-encountered-an-issue-fix-on-galaxy-note-3/) δυστυχώς χωρίς επιτυχία. Να σημειώσω ότι η σύνδεση μεσω usb φαίνεται ότι δεν είναι σταθερή, περά του ότι αναβοσβήνει η οθόνη δηλαδή η σύνδεση με το υπολογιστή χάνεται και επανέρχεται με αποτέλεσμα και στο Kies μια να το βλέπω συνδεδεμένω και μια όχι. Δοκίμασα να το συνδέσω και σε άλλες θύρες του υπολογιστή οι οποίες δουλέυουν σίγουρα αλλά δεν άλλαξε κάτι. Έκανα update και το Kies μηπως φταίνει οι driver αλλά πάλι τίποτα. Πιθανόν να φταίει αυτό που δέν γίνεται το restore δεδομένου ότι δε μπορεί να πραγματοποιηθεί σταθερή σύνδεση με τον υπολογιστή.

 

Τέλος προσπάσα να κάνω hard reset όπως δείχνει εδώ (http://support.bell.ca/Mobility/Smartphones_and_mobile_internet/Samsung-Galaxy-Note-8.how_to_perform_a_hard_reset_when_my_samsung), αλλά και πάλι τίποτα. Δεν αλλάζει απολύτως τιποτα στην οθόνη. Είμαι στα όρια της απελπισιας καθώς το έχω το καημένο και κάθεται κανα μήνα τώρα :( .

 

Γνωρίζει κάποιος κάτι άλλο που θα μπορούσα να δοκιμάσω;

Ευχαριστώ εκ των προταίρων.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση για τους φιλους που εχουν λαβει την Kitkat. Υπαρχει η επιλογη προσθήκης διαφορετικών χρηστών?
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται,

 

όπως αναφέρω και στον τίτλο έχω ενα Samsung Note 8.0 (GT-N5110) το οποίο πριν από κάποιο καιρό είχα προσπαθήσει μέσω του Kies να κάνω updgrade το firmware. Η διαδικασία όμως απέτυχε και από τότε η οθόνη μου αναβοσβήνει με την ένδειξη "Firmware upgrade encountered an issue. Please select recovery mode in Kies & try again". Έχω προσπαθήσει να λύσω το πρόβλημα μέσω του Kies (http://androidcentral.us/2013/09/how-to-fix-firmware-upgrade-encountered-an-issue-on-kies/), αλλά και με αυτό τον τρόπο (http://www.galaxynote3update.com/tips-and-tutorials/firmware-upgrade-encountered-an-issue-fix-on-galaxy-note-3/) δυστυχώς χωρίς επιτυχία. Να σημειώσω ότι η σύνδεση μεσω usb φαίνεται ότι δεν είναι σταθερή, περά του ότι αναβοσβήνει η οθόνη δηλαδή η σύνδεση με το υπολογιστή χάνεται και επανέρχεται με αποτέλεσμα και στο Kies μια να το βλέπω συνδεδεμένω και μια όχι. Δοκίμασα να το συνδέσω και σε άλλες θύρες του υπολογιστή οι οποίες δουλέυουν σίγουρα αλλά δεν άλλαξε κάτι. Έκανα update και το Kies μηπως φταίνει οι driver αλλά πάλι τίποτα. Πιθανόν να φταίει αυτό που δέν γίνεται το restore δεδομένου ότι δε μπορεί να πραγματοποιηθεί σταθερή σύνδεση με τον υπολογιστή.

 

Τέλος προσπάσα να κάνω hard reset όπως δείχνει εδώ (http://support.bell.ca/Mobility/Smartphones_and_mobile_internet/Samsung-Galaxy-Note-8.how_to_perform_a_hard_reset_when_my_samsung), αλλά και πάλι τίποτα. Δεν αλλάζει απολύτως τιποτα στην οθόνη. Είμαι στα όρια της απελπισιας καθώς το έχω το καημένο και κάθεται κανα μήνα τώρα :( .

 

Γνωρίζει κάποιος κάτι άλλο που θα μπορούσα να δοκιμάσω;

Ευχαριστώ εκ των προταίρων.

 

Νομίζω ότι πρόκειται για hardware πρόβλημα! Αυτό καταλαβαίνω από το ότι η usb σύνδεση δεν είναι σταθερή. Οπότε αν έχεις εγγύηση βουρ για service.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θέλω να δώσω το 8αρακι γιατί δεν το χρειάζομαι πια και κοιτάζοντας τις σκρουτζοτιμες έμεινα άναυδος όταν διαπίστωσα ότι το 3g είναι κατά 80€ φθηνότερο από το WiFi. Και η τιμή έχει πέσει στα τάρταρα.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται,

 

όπως αναφέρω και στον τίτλο έχω ενα Samsung Note 8.0 (GT-N5110) το οποίο πριν από κάποιο καιρό είχα προσπαθήσει μέσω του Kies να κάνω updgrade το firmware. Η διαδικασία όμως απέτυχε και από τότε η οθόνη μου αναβοσβήνει με την ένδειξη "Firmware upgrade encountered an issue. Please select recovery mode in Kies & try again". Έχω προσπαθήσει να λύσω το πρόβλημα μέσω του Kies (http://androidcentral.us/2013/09/how-to-fix-firmware-upgrade-encountered-an-issue-on-kies/), αλλά και με αυτό τον τρόπο (http://www.galaxynote3update.com/tips-and-tutorials/firmware-upgrade-encountered-an-issue-fix-on-galaxy-note-3/) δυστυχώς χωρίς επιτυχία. Να σημειώσω ότι η σύνδεση μεσω usb φαίνεται ότι δεν είναι σταθερή, περά του ότι αναβοσβήνει η οθόνη δηλαδή η σύνδεση με το υπολογιστή χάνεται και επανέρχεται με αποτέλεσμα και στο Kies μια να το βλέπω συνδεδεμένω και μια όχι. Δοκίμασα να το συνδέσω και σε άλλες θύρες του υπολογιστή οι οποίες δουλέυουν σίγουρα αλλά δεν άλλαξε κάτι. Έκανα update και το Kies μηπως φταίνει οι driver αλλά πάλι τίποτα. Πιθανόν να φταίει αυτό που δέν γίνεται το restore δεδομένου ότι δε μπορεί να πραγματοποιηθεί σταθερή σύνδεση με τον υπολογιστή.

 

Τέλος προσπάσα να κάνω hard reset όπως δείχνει εδώ (http://support.bell.ca/Mobility/Smartphones_and_mobile_internet/Samsung-Galaxy-Note-8.how_to_perform_a_hard_reset_when_my_samsung), αλλά και πάλι τίποτα. Δεν αλλάζει απολύτως τιποτα στην οθόνη. Είμαι στα όρια της απελπισιας καθώς το έχω το καημένο και κάθεται κανα μήνα τώρα :( .

 

Γνωρίζει κάποιος κάτι άλλο που θα μπορούσα να δοκιμάσω;

Ευχαριστώ εκ των προταίρων.

πανε στην samsung.Το επαθα κι εγω σε note 2 και το πηγα και σε 3 ωρες ηταν ετοιμο.

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση για τους φιλους που εχουν λαβει την Kitkat. Υπαρχει η επιλογη προσθήκης διαφορετικών χρηστών?

 

Οχι δεν υπάρχει

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έκανα πάντως... Προχωράμε μπροστά! :)

 

να μην την κανεις φιλε θα το μετανοιωσεις δεν θα κερδισεις τιποτα περα απο το σπασιμο νευρων να μην μπορεις να διαχειριστεις να αντιγραψεις να επεξεργαστεις την καρτα sd. καλα τι μεγαλη μ@@@@@@@@@@@@@@κια της samsung ειναι και αυτη

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Galaxy Note 8 (N5100 / N5110)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...