Jump to content

Lenovo A820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μου ρθε και μενα επιτελους το κινητακι και οι αρχικες μου εντυπωσεις ειναι παρα πολυ θετικες.Πολυ καλη η καμερα αν και οταν ζουμαρω η οθονη κανει λες και πασχει απο παρκινσον.Η μπαταρια μου φανηκε παρα πολυ δυνατη και ελπιζω να συνεχισει στους ιδιους ρυθμους.Τωρα θελω να κανω μια ερωτηση γιατι ειμαι παντελως ασχετος.Απτο minideal μου το στειλαν rootαρισμενο.Χρειαζεται η πρεπει να το flashαρω το κινητο?Τι θα μου προσφερει ενα flashαρισμα?
Link to comment
Share on other sites

Μου ρθε και μενα επιτελους το κινητακι ...

...Απτο minideal μου το στειλαν rootαρισμενο.Χρειαζεται η πρεπει να το flashαρω το κινητο?Τι θα μου προσφερει ενα flashαρισμα?

Καλώς ο δέχτηκες!

Κατ αρχήν δούλεψέ το όπως το παρέλαβες και δες αν είναι για σένα ΟΚ. Πχ έχει κάτι κινέζικες εφαρμογές.

Αν σου είναι ΟΚ, κράτα το έτσι. Αν όχι, διάβασε εδώ και θα βρεις οδηγίες και παραπομπές για όλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ο δέχτηκες!

Κατ αρχήν δούλεψέ το όπως το παρέλαβες και δες αν είναι για σένα ΟΚ. Πχ έχει κάτι κινέζικες εφαρμογές.

Αν σου είναι ΟΚ, κράτα το έτσι. Αν όχι, διάβασε εδώ και θα βρεις οδηγίες και παραπομπές για όλα.

 

Να σαι καλα!Το ψιλοδουλεψα,περισσοτερο για να αδειασω την μπαταρια και να το φορτισω.Κοιτα καποιες απτις κινεζιες που ειχε δεν τις θελω,κατι καλενταρια κτλ πρεπει να φυγουν.Αλλα δεν τολμαω να κανω κατι,αφενος γιατι δεν ξερω τι πιθανοτητα υπαρχει να γινει καμια ζημια,αφετερου γιατι δεν εχω ακομα καρτα μνημης ωστε να περασω τις δικες μου εφαρμογες η να κανω back up.Περισσοτερο πληροφοριακα ρωτησα για το flashαρισμα γιατι ενδιαφερομαι να κανω το κινητο οσο πιο λειτουργικο γινεται,με ο,τι αυτο συνεπαγεται

Edited by Meta
flash κ οχι root
Link to comment
Share on other sites

...καποιες απτις κινεζιες που ειχε δεν τις θελω,κατι καλενταρια κτλ πρεπει να φυγουν.Αλλα δεν τολμαω να κανω κατι,αφενος γιατι δεν ξερω τι πιθανοτητα υπαρχει να γινει καμια ζημια,αφετερου γιατι δεν εχω ακομα καρτα μνημης ωστε να περασω τις δικες μου εφαρμογες η να κανω back up...

Εγώ (αφού διάβασα ότι κατάφερα να βρω) έχω βάλει την Lambda v2.3 - Multilang και είμαι ευχαριστημένος.

Στο ποστ #496, έχω γράψει αναλυτικά τι έκανα. Σου συστήνω όμως να διαβάσεις και ποστ άλλων συμφορουμητών, που έχουν γράψει πολύ αναλυτικά το τι έκαναν. Εγώ διάλεξα την μέθοδο που γίνεται χωρίς τη χρήση PC (παρά μόνο ίσως για κατέβασμα αρχείων).

Σίγουρα πριν να ξεκινήσεις, καλά είναι να βάλεις κάρτα μνήμης.

Η πιθανότητα για ζημιά είναι πολύ μικρή έως ανύπαρκτη, αρκεί να καταλάβεις ακριβώς τι πρέπει να κάνεις (σ΄εμένα και κάποια λαθάκια που έκανα εκεί που δεν είχα καταλάβει, δεν είχαν συνέπειες). Σε κάθε περίπτωση, υπάρχουν εδώ αρκετοί γνώστες (εγώ δεν τα "κατέχω" και τόσο καλά) που μπορούν να βοηθήσουν σε κάθε πρόβλημα.

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Θα το ψαξω το θεμα,αυτο ειναι το μονο σιγουρο.

Βρηκα αυτη την καρτα μνημης http://www.skroutz.gr/s/336152/Kingston-microSDHC-32GB-Class-10-with-Adapter.html και θα θελα να μαθω αν καποιο αλλο παιδι εχει βαλει 32αρα στο δικο του κινητο.Αν δεν εχει υπαρξει καποιο προβλημα,θα προχωρησω στην αγορα της.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα 64άρα kingston class 10 και κανένα πρόβλημα.
Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

Εδω και μερικες μερες το εχω και εγω στην κατοχη μου αφου παραφανηκε μεγαλο στον γαμπρο μου :lol:

Σημερα πηγα να κανω το κολπακι με την εσωτερικη sd (repartition) αλλα στανταρ απο χαζομαρα μου κατι δεν εγινε σωστα και κολλαει στο logo της lenovo.Ουτε restore της ρομ που ειχα κανει το εχει συνεφερει και κριμα να δοκιμασω αλλη ρομ γιατι ηρθε με ελληνικα και ρουταρισμενο.Καμμια ιδεα κανεις πριν δοκιμασω αλλη ρομ?(αν υπαρχει καποια δοκιμασμενη καλοδεχουμενο το λινκ)Εχω περασει cwm και ουτε factory reset ουτε καποιο φορματ εχει βοηθησει.Σαν κινητακι παντος μια χαρα:)

Link to comment
Share on other sites

Πριν κάνεις το repartition πήρες backup από recovery?

Εάν ναι... τότε έκανες restore ?

το κινητό λογικά δεν ανοίγει επειδή δεν ακολουθήθηκε πιστά η διαδικασία (backup.... repartition... wipedata/factory reset... wipe dalvik cache.. .restore).

 

Οπότε στην περίπτωση που έκανες backup αλλά δεν έκανες το restore... απλά ρίξτο πάνω και τελείωσες.

Στην περίπτωση που δεν έκανες καν backup η μόνο λύση πλέον είναι να flashάρεις την rom και να αρχίσεις ξανά με root... custom recovery... repartition

Link to comment
Share on other sites

Εκανα backup αλλα μετα απο restore παλι κολλαει στο logo..Δοκιμασα και restore μονο το system η και μονο data αλλα αποτελεσμα το ιδιο γμτ.Κατι παιζει με την εσωτερικη μνημη και το σκριπτακι απο εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2264398 γιατι μεσα απο cwm ουτε φορματ μπορει να γινει η εσωτερικη sd και η emmc μνημη...χμμ

Α μη το ξεχασω...η ρομ η οποια φορουσε εδειχνε το κινητο στο google play σαν samsung lenovo a820..

Link to comment
Share on other sites

CWM έχεις για recovery?

 

για repartition υπάρχει αναλυτικός οδηγός εδω.

 

Το script που πήρες δεν το έψαξα να δω τι κάνει. Το repartition θα το κάνεις με το app του meteos.

Link to comment
Share on other sites

ναι με cwm εκανα recovery.το σκριπτακι κανει τη δουλεια του repartition.θα δοκιμασω αλλο ενα recovery και αν δεν θα δοκιμασω μια ρομ που μολις κατεβασα και υποπτευομαι οτι ειναι αυτη με την οποια ηρθε το κινητο.ειδωμεν..
Link to comment
Share on other sites

θα σου πρότεινα να κάνεις το repartition με το meteos. Δοκιμασμένο από πάρα πολύ κόσμο εδω μέσα (ίσως όλοι με mediatek κινητό)
Link to comment
Share on other sites

θα το δοκιμασω..μολις ανοιξε το κινητο με τη νεα ρομ που εβαλα και μου μιλησε στα κινεζικα στο ανοιγμα :lol:

edit

μετα απο 2 κινεζιες ρομ θα ξαναδοκιμασω restore απο την δικη του και αν δεν θα ξαναδιαβασω ολο το θεμα να δω με ποια ειναι ευχαριστημενοι οι περισσοτεροι.

Edited by georgis_4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω δοκιμάσει σχεδόν όλες τις rom που υπάρχουν για το κινητό μας...

Οι καλύτερες είναι οι εξής δύο:

1. http://www.needrom.com/mobile/lenovo-a820-12/

2. http://www.needrom.com/mobile/lenovo-a820-19/

Δουλεύουν απροβλημάτιστα σε όλα τους... Εμένα προσωπικά με βόλεψε περισσότερο η δεύτερη.

Και αφού δεν βρήκα τίποτα άλλο να πειράξω παρήγγειλα και τώρα ασχολούμαι με το thl w200...

Αλέξης
Link to comment
Share on other sites

Την lamda που έχω απο χτες μια χαρα μου φαίνεται.το μονο που δε μαρεσει είναι το λευκό φόντο στις επιλογες.κατα τα άλλα μια χαρα:)

(Να συμπλήρωσω οτι μετα τα κολλήματα που είχα υστερα απο την χρηση των script μέσω cwm για το repartition,μολίς μπήκε η νέα Ρομ τελικά εσωτερική μνήμη έχω 3.62 gb χωρίς να φαίνεται πουθενά εσωτερική sd.αρα εγίνε η δουλεια:-) )

Edited by georgis_4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σκέφτομαι κι εγώ να αγοράσω αυτό ή το A760. Θέλω να μου πείτε εντυπώσεις και ιδιαίτερα εάν έχουν δυνατό σήμα WiFi. Τώρα είμαι κάτοχος ενός one x και δεν είμαι ικανοποιημένος από το σήμα. Ευχαριστώ.

Αντώνης

Edited by ANTONIS1978
Link to comment
Share on other sites

σε σχεση με το se neo v που στον ιδιο χωρο μου δειχνε σημα οχι φουλ το lenovo μου δειχνει.τωρα αν αυτο σημαινει και στην πραξη καλυτερη ληψη σηματος wifi δεν το γνωριζω..
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησα να κανω τη διαδικασια recovery αλλα και backup στο κινητο αλλα διαπιστωσα πως λειτουργει λες και δεν ειναι καν root.Κατεβασα ολα τα εργαλεια,ψαχτηκα και στο SuperSU αλλα τιποτα.Τι μπορει να χει συμβει?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια SSSSOOOOOSSSS...προσπαθησα να περασω την recovery..επελεξα απο το flash tool το emmc αρχειο....τικαρα το DA DL... και πατησα download και συνδεσα το κινητο...ομως ηταν τσεκαρισμενα το preloader, το booting και το recovery με αποτελεσμα οταν τελειωσε η διαδικασια το κινητο να μην ανοιγει καν...τιποτα...νεκρο...μονο οταν το συνδεω στον υπολογιστη ακουγεται ο χαρακτηριστικος ηχος οτι συνδεεται συσκευη...Τι κανω τωρα??????sossssss το χρειαζομαι σημερα γιατι αυριο φευγω εξωτερικοοοοοοο....για το lenovo a820 μιλαω Edited by kidonakisg
Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

Αφού βλέπετε πως με το flashing μέσω PC δεν σας βγαίνει σε καλό γιατί δεν το κάνετε μέσω του κινητού με το CWM?

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αφού βλέπετε πως με το flashing μέσω PC δεν σας βγαίνει σε καλό γιατί δεν το κάνετε μέσω του κινητού με το CWM?

 

Φιλε μου χιλια τα δικια σου....Τωρα ομως την εκανα..Τι γινεται?υπαρχει λυση η παει για πεταμα των 2 ημερων κινητο?? :(

 

Δε ξερω τι να κανω?Δε ξερω τι φταιει...Να φταινε οι drivers??το flashtool??το οτι δεν ξετσεκαρα το preloader??δε ξερω...Τωρα πιστευω οτι χρειαζεται stock rom η οποιαδηποτε rom να παιρνιεται απο flashtool η καποιο αλλο προγραμμα γιατι το κινητο δεν ανοιγει καν...Εχει καποιος λυση???please sosssss

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που πειραματιζόμουν με ένα παλιό κινητό, σε κάποιο φλασάρισμα κάτι του έκανε που είχε σχέση με το bootloader, και έγινε τούβλο. Ψάχνοντας για να βρω κάποια λύση, λέγανε πως μόνο αν βρεθεί κάποιος που τα επισκευάζει και έχει μια συσκευή που λέγεται jtag μπορεί να στο φτιάξει. Αν κατάλαβα καλά, είναι κάτι σαν αντάπτορας που συνδέεται πάνω σε κάποιο τσιπάκι στην πλακέτα του τηλεφώνου, συνδέεται με pc και το προγραμματίζει εξωτερικά. Επειδή δεν με ένοιαζε το τηλέφωνο και τόσο το παράτησα. Αν είναι κάτι αντίστοιχο και στη δική σου περίπτωση, μάλλον θα κοστίσει λιγάκι η επισκευή. Σου εύχομαι να μην είναι αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που πειραματιζόμουν με ένα παλιό κινητό, σε κάποιο φλασάρισμα κάτι του έκανε που είχε σχέση με το bootloader, και έγινε τούβλο. Ψάχνοντας για να βρω κάποια λύση, λέγανε πως μόνο αν βρεθεί κάποιος που τα επισκευάζει και έχει μια συσκευή που λέγεται jtag μπορεί να στο φτιάξει. Αν κατάλαβα καλά, είναι κάτι σαν αντάπτορας που συνδέεται πάνω σε κάποιο τσιπάκι στην πλακέτα του τηλεφώνου, συνδέεται με pc και το προγραμματίζει εξωτερικά. Επειδή δεν με ένοιαζε το τηλέφωνο και τόσο το παράτησα. Αν είναι κάτι αντίστοιχο και στη δική σου περίπτωση, μάλλον θα κοστίσει λιγάκι η επισκευή. Σου εύχομαι να μην είναι αυτό.

 

Εχω την εντυπωση, η τουλαχιστον θελω να πιστευω οτι μπορει να φλασαριστει η stock rom.Εχει ομως καποιος το σωστο συνδυασμο με σωστους drivers για windows 7, το καταλληλο flashtool και τη σωστη stock rom?????

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...