Jump to content

Lenovo A820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας,

Να πω κι εγώ ότι παρέλαβα την παραγγελία μου από το minideal. Αν και μου καθυστέρησαν 3 μέρες να στείλουν την παραγγελία, τελικά από 25 Αυγούστου που έκανα την αγορά, 28 Αυγούστου έστειλαν το πακέτο στο ταχυδρομείο και 4 Σεπτέβρη παρέλαβα από ΕΛΤΑ(το ειδοποιητήριο ήρθε 3 Σεπτ). Ανέλπιστα γρήγορα.

 

Όλα καλά. Πήρα ένα Α820 και ένα Α800. Είναι το πρώτο smartphone και ανακαλύπτω το android αυτή τη στιγμή. Δεν έχω δοκιμάσει πολλά πράγματα, αλλά δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα. Τις επόμενες μέρες θα επανέλθω όταν έχω καλύτερη άποψη για το κινητάκι. Περιμένω να πάω σπίτι να δω αν λειτουργεί οκ με τη σύνδεση του wifi και να τσεκάρω το gps.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

η μπαταρια ειναι μια χαρα σε εμενα....προσωπικα πηρα εφεδρικες για ωρα αναγκης απο το Αλι (4 ευρω το κομματι) αλλα δεν χρειαζεται μεχρι στιγμης....

 

 

ΥΓ....και το Α820 εχει επιλογη για να βγαζει εκτος το 3G και να εχει μονο 2 G

 

Μετα απο λιγο ψαξιμο το βρηκα,λογικα θα παρει τα πανω της η αυτονομια...

 

Για το θεματακι με το mobile internet της cosmoκαρτας που δεν παιρνει τις ρυθμισεις?Μπορω να τις περασω χειροκινητα?

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο λιγο ψαξιμο το βρηκα,λογικα θα παρει τα πανω της η αυτονομια...

 

Για το θεματακι με το mobile internet της cosmoκαρτας που δεν παιρνει τις ρυθμισεις?Μπορω να τις περασω χειροκινητα?

 

και βεβαια μπορεις αν και κανονικα θα επρεπε να δουλεψει με την μια.....

 

εγω επειδη εχω πολλες σιμ με μια δεν δουλευε τον ιντερνετ της προσφορας αλλα δεν εφταιγε το κινητο αλλα η cosmote....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Παρέλαβα κι εγώ χθες το πρωί το Α820 και πρέπει να ομολογήσω πως είμαι εντυπωσιασμένος από την συσκευή. Μέχρι τώρα είχα το Desire (Amoled).

 

Εξαιρετική ποιότητα κατασκευής, εξαιρετική οθόνη με ανέλπιστα πάρα πολύ καλή απόκριση (ειδικά για το κόστος της συσκευής) και υπέροχη αντίθεση (για LCD). Διάβαζα το βράδυ λευκό κείμενο σε μαύρο φόντο και είχα μηδενικό backlight bleeding. Την μέρα δεν βλέπω ουσιαστική διαφορά στην αντίθεση από την Amoled του Desire.

 

Η ταχύτητα της συσκευής είναι ονειρική. Οι δύναμη των 4 πυρήνων είναι εμφανέστατη σε κάθε λειτουργία. Είμαι ακόμη με τον μανίσιο launcher ο οποίος είναι γρήγορος και επαρκώς παραμετροποιήσιμος. Η μπαταρία θα φανεί σε μερικές μέρες αλλά δείχνει αρκετά καλά σημάδια.

 

Η ποιότητα της συνομιλίας είναι εξαιρετική, και για τον απέναντι. Οι 2 SIM με βόλεψαν αφάνταστα καθώς έχω το προσωπικό και το εταιρικό νούμερο σε 1 συσκευή πλέον.

 

Λίγο μεγάλο το μέγεθος μου φαίνεται για χρήση με το ένα χέρι, αλλά από τις 3.7" στις 4.5" παθαίνεις ένα πολιτισμικό σοκ.. Σε μερικές μέρες πιστεύω θα το έχω συνηθίσει.

 

Φυσικά, μόλις το πήρα άρχισα τα πειράγματα με custom ROM. Πέρασα κι εγώ την γνωστή από needrom στην έκδοση 2.2.1. Χωρίς USB tool, πέρασα TWRP recovery και από εκεί έκανα το flash.

 

καλησπερα σημερα παρελαβα και εγω.Αριστες εντυπωσεις μεχρι τωρα. κατι που με παρεξενεψε παντως ειναι πως απο τα 1,44gb

internal storage εχω μονο 300mb ελευθερα με σχεδον ολες τις εφαρμογες στην sd. Απο τα 1,44 τα 680mb πανε στην κατηγορια data.

Ειναι φυσιολογικο?

 

Με προβλημάτισε κι εμένα το ότι το internal storage γέμισε πολύ γρήγορα και μου ήρθαν κακές αναμνήσεις από το Desire σε αυτόν τον τομέα. Έτσι λοιπόν ψάχτηκα λίγο και βρήκα πως μπορείς να κάνεις repartition την εσωτερική μνήμη ώστε να έχεις ένα μεγάλο partition αντί 2 μικρότερα. Χάνεις έτσι την 'εσωτερική' SDcard αλλά ποσώς με ενδιαφέρει εφόσον έχω εξωτερική class 10. Έτσι λοιπόν προχώρησα και το έκανα και έχω τώρα ένα μεγάλο internal storage για πραγματικά πολλές εφαρμογές! :D

 

Οδηγίες για το repartitioning:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2264398

 

Aντιμετώπισα ένα πρόβλημα, ότι δεν έβλεπε μετά την external SD card το οποίο το έλυσα έτσι:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2373881

Link to comment
Share on other sites

(Το πόσταρα και στο νήμα για τα κινέζικα μαγαζιά, αλλά μια και πρόκειται για αγορά A820, το ρωτάω και εδώ:)

 

Ποιο (ή ποια) από τα παρακάτω μαγαζιά προτείνεται για αγορά ενός lenovo A820:

 

http://www.aliexpress.com/item/Free-Shipping-Sg-Post-Original-Lenovo-A820-Russian-Mtk6589-Quad-Core-Mobile-Phone-1GB-4GB-8/1131693624.html

 

http://www.aliexpress.com/item/Fast-Russian-Shipping-Original-Lenovo-A820-Android-4-1-phone-4-5-Quad-Core-4GB/1193747079.html

μαζί με τη θήκη http://www.aliexpress.com/item/Freeshipping-Original-Genuine-NILLKIN-Slim-Flip-Leather-Fresh-WalletCase-Skin-Back-Cover-for-Lenovo-A820-Fresh/1246251051.html όλα με UPS.

 

http://www.aliexpress.com/item/free-shipping-cn-sg-t-Original-Lenovo-A820-phone-Quad-core-CPU-4GB-ROM-1GB-RAM/1265524278.html με UPS

 

Ενδιαφέρει κυρίως να μην μου έρθει καμιά μαϊμού lenovo ή

μην πέσω σε κάτι αναξιόπιστο (μαγαζί).

 

Ξέρω βέβαια την κλασική επιλογή του minideal, που όμως δεν έχει την nillkin flip case που άρεσε πολύ!

Υπάρχει βέβαια και το lenovomobile.cc http://www.lenovomobile.cc...a-mtk6589.html που δείχνει παρακλάδι του minideal! (ή ανάποδα!) και έχει και την θήκη http://www.lenovomobile.cc/new-nillkin-fresh-pu-leather-cases-flip-wallet-cover-case-for-lenovo-a820.html.

Συνολικά όμως μια από τις πρώτες επιλογές (εφόσον είναι αξιόπιστη!) θα μου βγει καμιά 10ρια $ παρακάτω ή θα έρθει γρηγορότερα με το ίδιο κόστος.

 

 

edit ( ... after! ):

Τελικά η φωνή της λογική επικράτησε και το παρήγγειλα από minideal!

Επίσης την θήκη από Ali... http://www.aliexpress.com/item/Original-Genuine-NILLKIN-Slim-Flip-Leather-Fresh-WalletCase-Skin-Back-Cover-for-Lenovo-A820-Retail-Box/981171409.html σε μάυρο με SGpost.

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Θα το δω μέσα στο 3ήμερο και θα σας πω.

Απλά είχα βαρεθεί με το lenovo ui και apps και έψαχνα κάτι σε πιο clean android.

Το miui αν και πρώτη μου επιλογή με ενοχλεί που ακόμα δεν υποστηρίζει dual sim & sms (δουλεύει φυσικά η 2η σιμ ωστόσο δεν φαίνεται η ένδειξη σήματος στο notification bar) οπότε σε πρώτη φάση είναι μία πολύ καλή εναλλακτική επιλογή.

Είχα δοκιμάσει την πρώτη έκδοση αυτής της ρομ πριν πολύ καιρό και όλα τα ενοχλητικά bugs που είχα παρατηρήσει έχουν εξαληφθεί.

Πολύ καλή δουλειά προς το παρόν.

Νεότερα λίαν συντόμως!

 

Πρώτες εντυπώσεις για την νέα ρομ με το touchwiz (λινκ έχω παραθέσει πιο πάνω):

1. Εξαιρετικά smooth, δεν κολλάει καθόλου το ui.

2. Εξαιρετική η λειτουργία των 2 σιμ. Σε ρωτάει κάθε φορά ποια θέλεις να χρησιμοποιήσεις όπως ρωτούσε και το lenovo ui.

3. Ποιότητα κλήσεων πάρα πολύ καλή. Επίσης μπορώ να πω ότι και στις 2 συνδέσεις μου έχω (φαινομενικά) καλύτερο σήμα όσον αφορά τις μπάρες στο notification bar.

4. Η κάμερα είναι port από samsung galaxy s3 και για μένα είναι απλά εξαιρετική. Το μενού πολύ πιο απλό και εύχρηστο από αυτό της lenovo.

5. Ράδιο, μουσική μια χαρά. Ούτως ή άλλως φλασάρω πάντα τα patch με τα sounds enhancemets από beats και sony xperia z απόπ το πακέτο που έχω ποστάρει παλιότερα στο thread.

6. Gps: Απλά ότι να'ναι..Δοκίμασα όλα τα fix για τους mtk cpus αλλά παρόλα αυτά η συγκεκριμένη ρομ δεν λέει να κλειδώσει εύκολα δορυφόρους με τίποτα.. Αργεί πολύ κανά 5λεπτο κάθε φορά. Καμμία σχέση με την lambda που κλείδωνε σε περίπου 1 λεπτό.

7. Notification bar: Αρκετές φορές κολλάνε τα on-off widgets της notification bar με συνέπεια να μην ανοίγει ή να είναι μόνιμα ανοιχτό το bt,wifi ή gps.

8. Stock keyboard: Σε άσχετες στιγμές κολλάει το language switch button και δεν μπορώ να αλλάξω γλώσσα ούτε μέσα από τις ρυθμίσεις συστήματος! Μόνο με restart κάνω δουλειά.

9. Αυτονομία: Ίδια ακριβώς με την lambda. Με σκληρή χρήση από το πρωί το βράδυ μου μένει ένα 40% όπως και πριν.

10. Wifi: Καμμιά φορά κολλάει στο receiving ip αλλά μετά από restart ξεκολλάει.

Αυτά συνολικά από μένα, σε γενικές γραμμές είναι πάρα πολύ καλή για καθημερινή χρήση σε περίπτωση που βαρεθήκατε το lenovo ui και θέλετε και πλήρως εξελληνισμένη ρομ.

Edited by EGRANEROE
Link to comment
Share on other sites

@baniko Προσωπικά δε θα αγόραζα από κανένα store που έβαλες. Όλα έχουν μικρές βαθμολογίες κ λίγες παραγγελίες στο ενεργητικό τους. Το πιο αξιόπιστο είναι το antion store με χιλιάδες feedback, αλλά δυστυχώς δεν έχει ελληνικά στις ρυθμίσεις.

 

Για ελληνικά, θα σου πρότεινα να το πάρεις από εδώ:

http://www.aliexpress.com/item/free-shipping-dropship-H2000-3-5-INCH-ANDROID-2-2-capacitive-touch-mobilephone/473523894.html

WIND :D
Link to comment
Share on other sites

Για θηκη μπορειτε να παραγγειλεται απο δω εγω παραγγειλα μια

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=111154601122&var=410207423140

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

Για θηκη μπορειτε να παραγγειλεται απο δω εγω παραγγειλα μια

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=111154601122&var=410207423140

 

Την έχω σε κόκκινη...

 

@nikaslan

 

Δεν πολυκατάλαβα πως αντιμετωπίζεται το πρόβλημα της κάρτας μνήμης (αν παρουσιαστεί στο repartition). Μπορείς να πεις δυό κουβέντες;

Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

hi παιδακια!!!

 

μετα απο 5 μερες με το κινητο και αφου το ειδαν καποιοι φιλοι παρήγγειλα αλλα 2 (περα απο τα 3 αρχικα).

 

δεν μπορουν να πιστεψουν την τιμη για ενα τετοιων δυνατοτητων κινητο!

 

τωρα στο προκειμενο... ξερεται ποιες κινεζικες εφαρμογες (ονομαστικα ) μπορουμε να σβησουμε χωρις να προκαλεσουμε προβλημα στην λειτουργεια του κινητου και με ποιο προγραμμα?

 

υστ. και αν υπαρχει και κανας οδηγος πως χρησιμοποιητε το προγραμμα προχειρος θα ηταν τζαμι!

 

ευχαριστω!

Οποιος βιαζεται δεν ψωνιζει απο Κινα...

 

οι Κινεζοι ειναι φιλοι μας και θελουν τα λεφτα μας!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

εχω το Α800 και επιπλεον μια θηκη doormoon δερματινη - με το κλιπακι απο πανω...ψαχνω για ανταλλγη με καποιον που εχει αλλη διαθεσιμη θηκη book case type...

Link to comment
Share on other sites

Και εγω την ίδια ερώτηση θα έκανα!! "τωρα στο προκειμενο... ξερεται ποιες κινεζικες εφαρμογες (ονομαστικα ) μπορουμε να σβησουμε χωρις να προκαλεσουμε προβλημα στην λειτουργεια του κινητου"
Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ μια newbie ερώτηση. Σε παλαιότερο post αν θυμάμαι καλά, είχε αναφερθεί ότι αν κάνουμε update το λειτουργικό, επανέρχονται κινέζικα κλπ. Ισχύει; Γενικότερα, updates που σκάνε από εφαρμογές (π.χ. playstore, youtube app κλπ) κάνουμε κανονικά ή και με αυτές μπορεί να υπάρξει πρόβλημα. Μέχρι να εξοικειωθώ ή να βρώ περισσότερο χρόνο, θα ήθελα να το αφήσω ως έχει, διότι είμαι πολύ ευχαριστημένος από τη λειτουργία του κινητού και με έχει καλύψει σε ό,τι κι αν χρειάστηκα μέχρι στιγμής.

 

Να πω κι εγώ ότι είναι πολύ καλό. Το έχω καταευχαριστηθεί. Φίλοι που έχουν χρόνια android κινητά το βρήκαν εξαιρετικό. Είναι πολύ γρήγορο και εννοείται ότι η τιμή του είναι για όσους δε γνωρίζουν, ένα μικρό σοκ. Μπαίνω ιντερνετ, ανοίγω σελίδες, fb, twitter και πάει μια χαρά. Την πρώτη μέρα με φουλ φωτεινότητα και πολλές ώρες ανοιχτό να το σκαλίζω, πολλές ώρες ιντερνετ, μου έφαγε τη μπαταρία σε μισή μέρα. Τη δεύτερη φόρτιση που χαλάρωσα λίγο, αλλά πάλι με ώρες ανοιχτό ιντερνετ και οθόνη, κράτησε μια μέρα. Όταν το χρησιμοποίησα περισσότερο σαν κινητό με τη φωτεινότητα στο min και λίγο ιντερνετ μεσα στη μέρα, κράτησε 2 μέρες γεμάτες όπου μίλησα και στο κινητό και όλα. Μια χαρά λοιπόν από μένα. Δεν έχω δοκιμάσει καθόλου το gps μόνο...Δεν πρόλαβα ακόμα να παίξω με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ μια newbie ερώτηση. Σε παλαιότερο post αν θυμάμαι καλά, είχε αναφερθεί ότι αν κάνουμε update το λειτουργικό, επανέρχονται κινέζικα κλπ. Ισχύει; Γενικότερα, updates που σκάνε από εφαρμογές (π.χ. playstore, youtube app κλπ) κάνουμε κανονικά ή και με αυτές μπορεί να υπάρξει πρόβλημα.

Update σε apps κάνεις άφοβα. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Τώρα για του λειτουργικού θεωρώ δεδομένο ότι θα χαθούν οι custom επεμβάσεις που έχει κάνει ο Κινέζος πριν το στείλει, δε το έχω δοκιμάσει όμως (και ούτε πρόκειται) για να σου πω με σιγουριά τι γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Σε παλαιότερο post αν θυμάμαι καλά, είχε αναφερθεί ότι αν κάνουμε update το λειτουργικό, επανέρχονται κινέζικα κλπ. Ισχύει;

 

ναι.....μην το κανεις, χανεις δικαιωματα root και το τηλεφωνο γεμιζει "κινεζιες"....

 

Γενικότερα, updates που σκάνε από εφαρμογές (π.χ. playstore, youtube app κλπ) κάνουμε κανονικά ή και με αυτές μπορεί να υπάρξει πρόβλημα.

 

κανενα προβλημα....

 

ΥΓ....για οποιον θελει μεγαλυτερη οικονομια μπαταριας μπορει να μειωσει την συχνοτητα του επεξεργαστη απο το ενσωματωμενο προγραμμα "Energy smart"....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

το εχω απο τα τελη Ιουλιου,μου ηρθε μια μερα πριν φυγω διακοπες και το καταευχαριστηθηκα !!

 

τα κανει ολα και συμφερει...

εχω εντοπισει 2 θεματα:

 

1. καποιες φορες η στα sms η στις κλησεις δεν εμφανιζει το ονομα (υπαρχει στον καταλογο)

εχει να κανει με το +30

 

2. μια φορα που δοκιμασα να παω την ανοικτη κληση background για να κανω κατι αλλο στον τηλεφωνικο καταλογο ,μετα αρχισε να αναβοσβηνει και η μονη λυση ηταν να του κανω reboot

Link to comment
Share on other sites

1. καποιες φορες η στα sms η στις κλησεις δεν εμφανιζει το ονομα (υπαρχει στον καταλογο)

εχει να κανει με το +30

 

καλο ειναι τα τηλεφωνο στον καταλογο να τα αποθηκευεις με την πληρη τους αριθμοδοτηση π.χ. +3069χχχχχχχχχχ

 

ενα πολυ καλο προγραμματακι που βρηκα και χρησιμοποιω μαζι με την θηκη Nillkin ειναι το Smart Screen Off LITE....

τωρα δεν χρειαζεται ουτε να το ανοιγω (ουτε να κλεινω) την οθονη του τηλεφωνου απο το κουμπι ....κλεινει μονη της οταν κλεινω το καλυμμα της θηκης.....:)...αφανταστα εξυπερετικο για μενα

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρθηκε προηγουμένως αλλά χωρίς οδηγίες. Μήπως μπορεί κάποιος να πει πώς απενεργοποιείται το 3G; Θέλω να δω πόση μπαταρία θα εξοικονομήσω έτσι
Link to comment
Share on other sites

Αναφέρθηκε προηγουμένως αλλά χωρίς οδηγίες. Μήπως μπορεί κάποιος να πει πώς απενεργοποιείται το 3G; Θέλω να δω πόση μπαταρία θα εξοικονομήσω έτσι

Εννοείς τη χρήση δεδομένων γενικότερα να υποθέσω; Να μην έχεις δηλαδή σύνδεση στο net; Λογικά από Ρυθμίσεις -> Διαχείρηση κάρτας SIM -> Σύνδεση δεδομένων. Αλλά θα πιθανολογώ να μπορείς να το κάνεις και από το notification bar, μήπως έχει και εκεί κουμπί Σύνδεση Δεδομένων;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα πριν λίγες μέρες πήρα το κινητό.. το θέμα είναι πως το ρυθμίζω, ότι κατεβάζω να αποθηκεύεται στη εξωτερική sd card??
Link to comment
Share on other sites

Αναφέρθηκε προηγουμένως αλλά χωρίς οδηγίες. Μήπως μπορεί κάποιος να πει πώς απενεργοποιείται το 3G; Θέλω να δω πόση μπαταρία θα εξοικονομήσω έτσι

 

αλλο ενεργοποιηση δεδομενων.....και αλλο η ενεργοποιηση του 3G

 

η απενεργοποιηση του 3G γινεται απο system settings > more... > mobile networks > network mode

και διαλεγεις GSM only

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ο αδελφος μου στην προσπαθεια του να αφαιρεσει την κινεζικη μουσικη που παιζει οταν ξεκινα το Α820 καταφερε να μπρικαρει το τηλεφωνο. Δεν ανοιγει δεν ξεκινα δεν κανει τιποτε. Προσπαθω να βρω driver για Windows 8 32 αλλα δεν βρηκα τιποτε. Αν καποιος ξερει τι μπορουμε να κανουμε με το κινητο για να επανελθει ή αν υπαρχει κανενας οδηγος unbrick που μπορω να διαβασω το πως γινεται η διαδικασια θα τον παρακαλουσα να μου το πει.

Με power και volume+ και - δεν μπαινει σε recovery mode

 

τελικά το ξεμπρικάρισες? μου πέτρωσε και το δικό μου αλλα το ξαναζωντάνεψα με φλασάρισμα τις official rom.

https://disk.yandex.com/public/?hash=cHmjO2/mXOAdOh%2BRAgdHPneFORfmmN9bw7SVk3am0LU%3D&locale=ru

όλο το κλειδί τις επιτυχίας ήτανε στα drivers του usb και μάλλον λόγο λάθους usb driver στο φλασάρισμα μου πέτρωσε την πρώτη φορα

τρέξε το Flashtool_v3.1304.0.119 φόρτωσε το usb driver LenovoUsbDriver_1.0.1.exe, τρέχει και σε 32bit win8,

πατάς scatter-loading και επιλεγεις την stock rom που κατέβασες (το αρχείο .txt), αφήνεις όλα τα αρχεία τσεκαρισμένα όπως είναι, επίσης τσεκάρεις το DA DL επάνω δεξιά, πατάς το Firmware Upgrade και τέλος συνδέεις το κινητό χωρίς μπαταρία, βλέπεις να φορτώνει κόκκινη μοβ και κίτρινη γραμμή.... είσαι έτοιμος, το κινητό σου ξαναδουλεύει με κινέζικη rom, αλλάζεις γλώσσα σε αγγλικά και συνεχίζεις για root-αρισμα και φόρτωμα άλλης custom rom

Edited by giorgoslekkas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Έχω ένα πρόβλημα με το A820.

 

Από τότε που το αγόρασα δεν μπορώ να επεκτείνω τη notification bar. Στην αρχή νόμιζα ότι, ακουμπώντας τη notification bar και σύροντας την προς τα κάτω, είτε δεν υποστηρίζεται από τη ROM ή την έκδοση android 4.1.2 που είχε εγκατασταθεί, ή ότι το άνοιγμά της είχε απενεργοποιηθεί από μια επιλογή κρυμμένη στις ρυθμίσεις του συστήματος. Μερικές μέρες αργότερα, βρήκα το nova launcher που μου επέτρεπε να επεκτείνω τη notification bar ακουμπώντας και σύροντας προς τα κάτω σε οποιοδήποτε μέρος της οθόνης. Οπότε βολεύτηκα και το παράτησα το θέμα.

 

Πριν από λίγες ημέρες είδα ένα βίντεο όπου ένας τύπος αγγίζει τη notification bar και, σύροντάς την προς τα κάτω, την ανοίγει (η τυπική λειτουργία της δηλαδή). Εκείνη τη στιγμή συνειδητοποίησα ότι ποτέ δεν είχα καταφέρει να ενεργοποιήσω το πάνω μέρος της οθόνης μου, αγγίζοντας το. Με τη βοήθεια του Mobile Uncle MTK tools βρήκα ότι δεν μπορώ να ενεργοποιήσω τα πρώτα 70 pixels της οθόνης μου. Μπορείτε να δείτε το πρόβλημα

.

 

Μετά από μια αναζήτηση βρήκα ότι ορισμένοι χρήστες είχαν προβλήματα με το calibration της οθόνης και δοκίμασα αυτή τη λύση. Το πρόβλημα όμως εξακολουθεί να υφίσταται. Δοκίμασα και μια νεότερη rom (Lambda 2.3.2 rom) αλλά πάλι τα ίδια.

 

Έχετε καμιά ιδέα για το τι φταίει; Μήπως πρέπει να το στείλω πίσω για επισκευή/αντικατάσταση; Έχει κανείς εμπειρία με το support του minideal;

 

Φιλικά,

Ανδρέας

Keep foruming...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω παραγγείλει το κινητο απο minideal.net στις 2/9 και μεχρι σημερα ακομα δεν εχω παραλαβει.Ειναι περιεργο που εχει αργησει τοσο η και σε εσας τοσο καιρο εκανε?Στο tracking του singpost λεει Despached to overseas απο 6/9 και στο tracking των ΕΛΤΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 06-09-2013 15:26 IPS

 

Επισης πρεπει να ανησυχησω για τελωνειο?

 

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω παραγγείλει το κινητο απο minideal.net στις 2/9 και μεχρι σημερα ακομα δεν εχω παραλαβει.Ειναι περιεργο που εχει αργησει τοσο η και σε εσας τοσο καιρο εκανε?Στο tracking του singpost λεει Despached to overseas απο 6/9 και στο tracking των ΕΛΤΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 06-09-2013 15:26 IPS

 

Επισης πρεπει να ανησυχησω για τελωνειο?

 

Ευχαριστω πολυ.

 

νομίζω ότι οι ημέρες δεν είναι και τόσο πολλές, είναι βέβαια στο πάνω όριο για SGGpost αλλά δεν νομίζω πολύ. Αν δεν εμφανιστεί μέχρι Τετάρτη, θα είναι κάπως περίεργο.

Υπάρχουν περίεργα κρούσματα από τα ΕΛΤΑ της περιοχής σου; (όπως του Πειραιά σε αρκετούς συμφορουμήτες; )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...