Jump to content

Lenovo A820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά θέλω επειγόντως την βοήθεια σας! Παρήγγειλα από το Aliexpress το κινητό κ μετά από 8 μέρες, ήρθε σήμερα. Όλα έμοιαζαν τελεια μέχρι να δοκιμάσω το wifi. Δεν συνδέεται με τίποτα. Τι μπορεί να φταίει; Διορθώνεται; Μήπως φταίει που δεν είναι ακόμη φορτισμένο; (η μπαταρία στο 30%).
WIND :D
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά θέλω επειγόντως την βοήθεια σας! Παρήγγειλα από το Aliexpress το κινητό κ μετά από 8 μέρες, ήρθε σήμερα. Όλα έμοιαζαν τελεια μέχρι να δοκιμάσω το wifi. Δεν συνδέεται με τίποτα. Τι μπορεί να φταίει; Διορθώνεται; Μήπως φταίει που δεν είναι ακόμη φορτισμένο; (η μπαταρία στο 30%).

 

Κατ'αρχήν βλέπει δίκτυα η συσκευή? Δοκίμασε να συνδεθείς σε κάποιο άλλο δίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ο αδελφος μου στην προσπαθεια του να αφαιρεσει την κινεζικη μουσικη που παιζει οταν ξεκινα το Α820 καταφερε να μπρικαρει το τηλεφωνο. Δεν ανοιγει δεν ξεκινα δεν κανει τιποτε. Προσπαθω να βρω driver για Windows 8 32 αλλα δεν βρηκα τιποτε. Αν καποιος ξερει τι μπορουμε να κανουμε με το κινητο για να επανελθει ή αν υπαρχει κανενας οδηγος unbrick που μπορω να διαβασω το πως γινεται η διαδικασια θα τον παρακαλουσα να μου το πει.

Με power και volume+ και - δεν μπαινει σε recovery mode

Edited by newworld
Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν βλέπει δίκτυα η συσκευή? Δοκίμασε να συνδεθείς σε κάποιο άλλο δίκτυο.

 

Βλέπει, ναι. Δοκίμασα και σε δεύτερο. Λέει συνέχεια λήψη ip κ δεν κάνει τίποτα άλλο. Εντωμεταξύ μου έκανε τρομερή εντύπωση πως όταν κλείνω τελείως το κινητό κ το ανοίξω, αυτό ανοίγει σε μισό δευτερόλεπτο. Είναι φυσιολογικό;

WIND :D
Link to comment
Share on other sites

Βλέπει, ναι. Δοκίμασα και σε δεύτερο. Λέει συνέχεια λήψη ip κ δεν κάνει τίποτα άλλο. Εντωμεταξύ μου έκανε τρομερή εντύπωση πως όταν κλείνω τελείως το κινητό κ το ανοίξω, αυτό ανοίγει σε μισό δευτερόλεπτο. Είναι φυσιολογικό;

 

Δεν εχω ακομα την συσκευη στα χερια μου για να σου πω για το δευτερο, μηπως έκανες κάποια επαναφορά απο titanium?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ακομα την συσκευη στα χερια μου για να σου πω για το δευτερο, μηπως έκανες κάποια επαναφορά απο titanium?

 

Όχι δεν έκανα τίποτα. Θα ρωτήσω κ τον πωλητή τι μπορεί να φταίει.

WIND :D
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό ανοίγει γρήγορα γιατί μάλλον ειναι ενεργοποιημένη η γρήγορη εκκίνηση και έτσι δε κλείνει τελείως.Πας ρυθμίσεις--->προσβασιμότητα και ξε-τικάρεις το γρήγορη εκκίνηση.Επισης έχω παρατηρήσει και στο δικό μου mtk ότι σε κάποια wifi δίκτυα θέλει να του βάλεις στατική ip Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Παιδια κατι ασχετο, αλλα επειδη ειδα πολλους τελευταια να μιλανε με minideal, εχω στειλει μνμ εδω και 2 μερες και δεν μου εχουν απαντησει. Και δεν τους βλεπω online τις τελευταιες 2 μερες. Εχει επικοινωνησει καποιος μαζι τους απο Κυριακη ή Δευτερα;
~ Samsung Galaxy S10 ~
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό ανοίγει γρήγορα γιατί μάλλον ειναι ενεργοποιημένη η γρήγορη εκκίνηση και έτσι δε κλείνει τελείως.Πας ρυθμίσεις--->προσβασιμότητα και ξε-τικάρεις το γρήγορη εκκίνηση.Επισης έχω παρατηρήσει και στο δικό μου mtk ότι σε κάποια wifi δίκτυα θέλει να του βάλεις στατική ip

 

Σ ευχαριστώ για την απάντηση σου. Με ανακούφισε κάπως. Μπορείς να με βοηθήσεις με το πώς θα βάλω στατική ip? Δεν το έχω ξανακάνει.

WIND :D
Link to comment
Share on other sites

Οπως είσαι στην καρτέλα του wifi δικτύου που θες να συνδεθείς βάλε κωδικό και τσέκαρε το εμφάνιση σύνθετων επιλογών που βρίσκεται από κάτω και μετά βάλε στις ρυθμίσεις IP Στατικό και από κάτω γράψε 192.168.1.x όπου x ένας αριθμός από το 2 μέχρι το 255 π.χ. 192.168.1.10 .Aν στην πύλη δε γράφει 192.168.1.1 αλλά π.χ. 192.168.2.1 τότε στη στατική ip θα βάλεις αντι 192.168.2.10 Αν στο δίκτυο που θες να συνδεθείς υπάρχουν αρκετές συσκευές συνδεδεμένες βάλε καλύτερα ένα μεγάλο αριθμό στο τέλος π.χ. 100 Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Οπως είσαι στην καρτέλα του wifi δικτύου που θες να συνδεθείς βάλε κωδικό και τσέκαρε το εμφάνιση σύνθετων επιλογών που βρίσκεται από κάτω και μετά βάλε στις ρυθμίσεις IP Στατικό και από κάτω γράψε 192.168.1.x όπου x ένας αριθμός από το 2 μέχρι το 255 π.χ. 192.168.1.10 .Aν στην πύλη δε γράφει 192.168.1.1 αλλά π.χ. 192.168.2.1 τότε στη στατική ip θα βάλεις αντι 192.168.2.10 Αν στο δίκτυο που θες να συνδεθείς υπάρχουν αρκετές συσκευές συνδεδεμένες βάλε καλύτερα ένα μεγάλο αριθμό στο τέλος π.χ. 100

 

Σ ευχαριστώ! Δύσκολο μου ακούγεται. Θα το προσπαθήσω. Μου απάντησε κ ο Κινέζος. Μου πρότεινε να κάνω "restore factory settings" . Εννοεί restore data?

WIND :D
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω επειγόντως την βοήθεια σας! Παρήγγειλα από το Aliexpress το κινητό κ μετά από 8 μέρες, ήρθε σήμερα. Όλα έμοιαζαν τελεια μέχρι να δοκιμάσω το wifi. Δεν συνδέεται με τίποτα. Τι μπορεί να φταίει; Διορθώνεται; Μήπως φταίει που δεν είναι ακόμη φορτισμένο; (η μπαταρία στο 30%).

 

Ενδεχομένως φταίει το authentication protocol του δικτύου σου (κυρίως αν έχεις wpa2) δοκίμασε να το γυρίσεις σε wpa ή wep το έκανε και σε εμένα στο πατρικό μου και η αλλαγή που έκανα το διόρθωσε.

Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομένως φταίει το authentication protocol του δικτύου σου (κυρίως αν έχεις wpa2) δοκίμασε να το γυρίσεις σε wpa ή wep το έκανε και σε εμένα στο πατρικό μου και η αλλαγή που έκανα το διόρθωσε.

 

 

wep είναι. κ το άλλο δίκτυο στο οποίο πάλι δεν μπαίνει είναι wpa psk. Πάντως όλες οι υπόλοιπες φορητές συσκευές μου συνδέονται μια χαρά.

WIND :D
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρια του τι λεει ρε παιδια γιατι μου φαινεται ψιλοχαλια αυτο το 2000mah

Ειναι δυνατον να βαλεις σε smartphone πιο "δυνατη" μπαταρια χωρις να παθει κανενα κακο?

Link to comment
Share on other sites

Πωω άντε καλά. Μου έχουν το superuser κ δεν αναγνωρίζει καμία rooted εφαρμογή. Ούτε καν αυτές που έχουν ήδη εγκατεστημένες. Άνοιξα τον root explorer κ μου λέει ότι το κινητό φαίνεται πως δεν είναι rooted. Είναι δυνατόν; Πως έβαλαν τα ελληνικά χωρίς root?
WIND :D
Link to comment
Share on other sites

Α.

τι λέτε για αγορά από

http://www.lenovomobile.cc/lenovo-a820-quad-core-1-2ghz-androis-4-1-4gb-rom-1gb-ram-8-0m-camera-mtk6589.html

δείχνει παρακλάδι του minideal! (ή ανάποδα!)

 

Β.

και κάτι ακόμα (δεν κατάφερα να βρω αν ξαναγράφτηκε),

ποιο είναι το SAR;

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Φίλε πιο πολύ ώρα μου πήρε να στα γράψω,παρά να το εφαρμόσω.

 

Είσαι τιτανοτεράστιος όμως :-D.Άξιζε τον κόπο γιατί έκανα ο,τι είπες κ έχω συνδεθεί!!!

WIND :D
Link to comment
Share on other sites

Ωραία.Υπάρχουν κάποια θέματα που ειναι κλασσικά mtk θέματα και τα συναντάς απο το πιο άγνωστo μέχρι το πιο γνωστό mtk κινέζικο.Για το root που γράφεις πιο πάνω,δοκίμασε να εγκαταστήσεις το supersu μπας και στρώσει
Link to comment
Share on other sites

Ωραία.Υπάρχουν κάποια θέματα που ειναι κλασσικά mtk θέματα και τα συναντάς απο το πιο άγνωστo μέχρι το πιο γνωστό mtk κινέζικο.Για το root που γράφεις πιο πάνω,δοκίμασε να εγκαταστήσεις το supersu μπας και στρώσει

 

Το εβαλα κ μου λεει "Δεν υπαρχει SU binary εγκατεστημενο , και ο superSU δεν μπορει να το εγκαταστησει" . Παταω οκ κ κλεινει.

Kατεβασα κ μια εφαρμογη που ελεγχει αν η συσκευη ειναι ροοτ. Δυστυχως μου λεει πως δεν ειναι :wacko::cry: .

WIND :D
Link to comment
Share on other sites

Τοτε δες http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2247537 για το πως κάνεις root

 

Εχω κανει μια φορα ροοτ αλλα για android 2.1 .Εχω ακουσει οτι στο android 4 ειναι δυσκολο κ μπορει να βγαλει προβληματα. Δεν ξερω αν τελικα αξιζει το ρισκο.. Θα το σκεφτω. Παντως σ ευχαριστω παρα πολυ για την διαθεση σου να με βοηθησεις!

WIND :D
Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα και εγω μεσα σε~15μερες απο geekbuying(το στελνουν rootαρισμενο με playstore+Ελληνικα).

Τωρα το σκαλιζω 2 μερες και δειχνει να τα πηγαινει αρκετα καλα-13370 στο antutu (λιγο πιο πανω απο s4 mini) με αναμεικτα μονο συναισθηματα για την μπαταρια*.

 

Δυο ψιλοθεματακια εχω μονο->

 

α)Μερικες φορες οταν θελω να κατεβασω κανενα app απο το Playstore μου εμφανιζει->"Error retrieving from server.[RPC:S-5:AEC-0]"

Αλλα εαν του κανω restart στρωνει..

Edit: Δεν ξερω εαν εχει καποια σημασια,αλλα προσεξα οτι δεν μου αναφερει καθολου την συγκεκριμενη συσκευη στο playstore οταν μπαινω απο το pc.

 

β)Σημερα ηθελα να ενεργοποιησω πακετο internet απο cosmote(εχω cosmoκαρτα) και αντι να μου ερθει μνμα επιβεβαιωσης,μου ηρθε ->"Η αποστολη των ρυθμισεων για πλοηγηση στο internet δεν ηταν εφικτη.Επικοινωνησε με το τμημα εξ.πελατων"

 

Καμια ιδεα κανεις?Η κανενα workaround για το β?

 

Υ.Γ Εχω και δυο "παραπoνα" απο geekbuying->

To πισω καπακι του κινητου δεν ειναι μαυρο,ειναι μωβ.

Και επιπλεων η "γνησια θηκη lenovo" ηρθε στο κουτακι της lenovo αλλα πανω γραφει "boso",σε επικοινωνια με τον κινεζο μου ειπε πως παρολαυτα ειναι οντως η γνησια(?!?),επιπλεων ειναι μετριοτατη σαν κατασκευη,γνωμη μου εαν την σκεφτετε κανεις ας την προσπερασει.Προσωπικα θα παραγγειλω αλλη απο ebay (http://www.ebay.co.uk/itm/Fresh-Mofi-Brand-Slim-PU-Leather-Flip-Cover-Stand-Case-For-Nokia-Lumia-820-/251302356686?pt=US_Cell_Phone_PDA_Cases&var=&hash=item3a82c9a6ce).

 

*Υ.Γ2 Το 3G μπορουμε να το απενεργοποιησουμε και να δουλευει 2G,στο προηγουμενο κινητο (samsung galaxy mini) ειχε επιλογη και η διαρκεια μπαταριας 10πλασιαζοτανε...

Edited by atoposs
Link to comment
Share on other sites

στο Superuser εχει μια επιλογη που λεει "temp unroot" κοιταχτε μηπως ειναι επιλεγμενη ;)

 

το ρουταρισμα ειναι πολυ ευκολο με το A820_RootClean_V0.2.zip. αν εχεις βαλει το TWRP recovery ... απλα φορτωνεεις το zip

 

η μπαταρια ειναι μια χαρα σε εμενα....προσωπικα πηρα εφεδρικες για ωρα αναγκης απο το Αλι (4 ευρω το κομματι) αλλα δεν χρειαζεται μεχρι στιγμης....

 

επανερχομαι σε ερωτημα μου....εχει βαλει κανεις 64GB SD στο τηλεφωνο του;;;;

 

ΥΓ....και το Α820 εχει επιλογη για να βγαζει εκτος το 3G και να εχει μονο 2 G

Edited by HEO

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...