Jump to content

Lenovo A820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λογικά οι γρατζουνιές δεν είναι στην οθόνη, αλλά στην προστατευτική ζελατίνα που έχει από το εργοστάσιο. Αν σου δώσανε δώρο screen protector, βγάλε το εργοστασιακό και βάλε αυτό που είναι καλύτερης ποιότητας.

 

Για το 3G, αν είναι ανοιχτή η σύνδεση, θα κατεβάσεις τη μπάρα κατάστασης, και στο κυκλάκι που λέει data θα πατήσεις μια φορά για να κλείσει. Αν μετά κρατήσεις παρατεταμένα στο data, θα σε βγάλει στη ρύθμιση δικτύων, όπου στη λειτουργία δικτύου μπορείς να βάλεις GSM αντί για 3G ώστε να μη σου τρώει μπαταρία άδικα αν δεν το χρειάζεσαι(το 3G).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ηταν της ζελατινας τελικα :P. το θεμα ειναι οτι επειδη δεν το κατεχω κολλησα και την 2η στραβα. να την βγαλω? ετσι κι αλλιως εχω παρει και δερματινη θηκη οποτε η οθονη προστατευεται απο αυτη.

επισης τι παραπανω προσφερει το 3g?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!!

Χρησιμοποιώ την rom HOLO DARK 1.7 ( http://www.needrom.com/mobile/lenovo-a820-20/ ) με πλήρη Ελληνικά και είμαι αρκετά ικανοποιημένος.

Έχει δοκιμάσει κανείς την rom Version: Sniperok163 ( http://www.needrom.com/mobile/lenovo-a820-jb-4-2-2-sniperok163/ ) ή την ( http://www.needrom.com/mobile/aosp-lenovo-a820-android-4-2-1/ ) Εντυπώσεις ?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι η τελευταια εκδοση της lambda δεν αναβαθμιζεται απο το OTA update? Πρεπει να ξαναflasharw την 2.3.5α απο την αρχη?

 

Ρώτησα εγώ και είπε πως δεν έχει χρόνο και κάποια στιγμή θα το βάλει και OTA

 

I have no time at the moment. Will try to put it up this week.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

... Χρησιμοποιώ την rom HOLO DARK 1.7 ( http://www.needrom.com/mobile/lenovo-a820-20/ ) με πλήρη Ελληνικά και είμαι αρκετά ικανοποιημένος.

Η HOLO DARK μου άρεσε, αλλά αντί γι' αυτή, προτιμώ μία από τις TouchWiz. Δες το post μου #671

...

Έχει δοκιμάσει κανείς την rom Version: Sniperok163 ( http://www.needrom.com/mobile/lenovo-a820-jb-4-2-2-sniperok163/ ) ή την ( http://www.needrom.com/mobile/aosp-lenovo-a820-android-4-2-1/ ) ...

Από ότι γράφουν οι χρήστες στο needrom, στην πρώτη δεν κάνει autofocus η camera και στη 2η μετά από φωτογραφία αλλάζει η απόχρωση της οθόνης. Αν θες 4.2.2 δοκίμασε την Vibe και για 4.2.1 την MIUI (η ΜΙUI δεν έχει Gapps και καμιά δεν έχει ελληνικά), δες και πάλι το post μου #671.

Τέλος να ξαναπώ ότι εγώ προτιμώ την Lamda 2.3.3 (η οποία είναι 4.1.2).

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα ψιλοθεμα με το κινητο. παρατηρησα οτι εχει 3-4 καμμενα πιξελ, τα οποια δεν ενοχλουν και φαινονται μονο οταν ειναι μαυρη η οθονη. υπαρχει περιπτωση να μου δημιουργησει μεγαλυτερο προβλημα στο μελλον? να στειλω τιποτα στου minideal?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τρία με τέσσερα είναι πολλά για καμμένα/stuck pixel. Επικοινώνησε με το minideal, καλύτερα να το επιστρέψεις (αν δεν βαριέσαι την αναμονή).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

βαριεμαι την αναμονη ****το. εδω με το ζορι αντεξα 20 μερες που εκανε να μου ερθει. τωρα ξερω οτι αν το στειλω θα το εχω ιανουαριο και αν. να πω επισης οτι ειναι τελικα κολλημενα πιξελ και δεν φαινονται μονο σε μαυρο φοντο. σε ολα τα υπολοιπα ειναι κομπλε
Link to comment
Share on other sites

βαριεμαι την αναμονη ****το. εδω με το ζορι αντεξα 20 μερες που εκανε να μου ερθει. τωρα ξερω οτι αν το στειλω θα το εχω ιανουαριο και αν. να πω επισης οτι ειναι τελικα κολλημενα πιξελ και δεν φαινονται μονο σε μαυρο φοντο. σε ολα τα υπολοιπα ειναι κομπλε

Υπάρχει σοβαρή πιθανότητα ότι δεν θα αυξηθούν.

Αποφάσισε αν μπορείς να "ζήσεις" με αυτά! Αν ναι τότε κράτα το, αν όχι "γύρνα το".

Εγώ αν μου τύχαινε δεν ξέρω! Ίσως να παράγγελνα ένα φθηνότερο (πχ Α390) για την αναμονή (και μετά να μου μείνει αναπληρωματικό) και να επέστρεφα αυτό.

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Καλό μήνα,

 

Παρέλαβα και εγώ το κινητό από minideal και μπορώ να πω οτι είμαι αρκετά ικανοποιημένος εκτός από ενα πρόβλημα που έχω με το εταιρικό email : ενω τα email μου έρχονται κανονικά όταν προσπαθώ να τα ανοίξω, μου βγάζει ένα μύνημα ότι η εφαρμογή email δεν εκτελείται πιά και η εφαρμογή σβήνει εντελώς, βγάζοντας με στο menu. Έχει κανείς καμία συμβουλή?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Καλό μήνα,

 

Παρέλαβα και εγώ το κινητό από minideal και μπορώ να πω οτι είμαι αρκετά ικανοποιημένος εκτός από ενα πρόβλημα που έχω με το εταιρικό email : ενω τα email μου έρχονται κανονικά όταν προσπαθώ να τα ανοίξω, μου βγάζει ένα μύνημα ότι η εφαρμογή email δεν εκτελείται πιά και η εφαρμογή σβήνει εντελώς, βγάζοντας με στο menu. Έχει κανείς καμία συμβουλή?

 

Ευχαριστώ

 

δοκιμασε το maildroid....ειναι καλυτερο απο αυτο που εχει

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοινότητα. Γίνεται να βάλουμε ελληνική αναζήτηση στον κατάλογο επαφών μας; μιλάμε για την στοκ εφαρμογή
Link to comment
Share on other sites

ΈΧΩ ΤΟ LENOVO α820 και του εκανα root και δεν ανοίγει παιδιά/ Έχει κολλήσει στο σήμα της lenovo και δεν ξεκολάει με τίποτα! ΒΟήθεια παιδιάαααααααααααααααααααααααα. Τι να κάνω???πως θα κάνω οτι μου πείτε αφού αυτό δεν ανοίγει??

 

Παρακαλώ βοηθήστεεεεεε

Link to comment
Share on other sites

 

ΜΕΡΟΣ Γ: Εγκατάσταση Custom Rom:

4. Επιλέγουμε το πεδίο Scatter-loading και ψάχνουμε να βρούμε το αρχείο MT6589_Android_scatter_emmc που βρίσκεται μέσα στον αποσυμπιεσμένο φάκελο.

5. Τσεκάρουμε το πεδίο DA DL ALL WITH CHECK SUM (ΠΡΟΣΟΧΗ αν το ξεχάσετε θα μπρικάρει το κινητό!)

6. Επιλέγουμε το κουμπί Firmware==>Upgrade.

7. Βγάζουμε την μπαταρία από το κινητό και το συνδέουμε στο pc.

8. Ξεκινάει η διαδικασία φλασαρίσματος της ρομ.

9. Μόλις ολοκληρωθεί θα εμφανιστεί ένας πράσινος κύκλος.

10. Αποσυνδέουμε το κινητό.

11. Τοποθετούμε την μπαταρία.

12. Αφήνουμε το κινητό να μπουτάρει.

Οι οδηγίες αυτές ισχύουν για την πλειοψηφία των ρομ που υπάρχουν διαθέσιμες, ωστόσο κυρίως όσον αφορά rom updates καλό είναι να διαβάζετε τις όποιες διευκρινήσεις του εκάστοτε rom cooker.

 

παιδια κατεβαζω τη rom A820_Lambda_v2.3.5a_full_rom_multilang και δεν υπαρχει μεσα πουθενα αρχειο MT6589_Android_scatter_emmc! τι κανω λαθος?? επίσης η συγκεκριμένη rom βασιζεται στην s139 και το τηλέφωνο μου φοράει ήδη την s139, παίζει κάποιο ρόλο?

Edited by original21
οικονομια χωρου
Link to comment
Share on other sites

παιδια κατεβαζω τη rom A820_Lambda_v2.3.5a_full_rom_multilang και δεν υπαρχει μεσα πουθενα αρχειο MT6589_Android_scatter_emmc! τι κανω λαθος?? επίσης η συγκεκριμένη rom βασιζεται στην s139 και το τηλέφωνο μου φοράει ήδη την s139, παίζει κάποιο ρόλο?

Αυτό που κατεβάζεις είναι για να το εγκαταστήσεις κατ' ευθείαν από το κινητό, μέσω custom firmware και όχι από το PC με flash tool.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Banico εάν μπορείς βοηθησέ με και εμένα που το κινητό είναι για πέταμα και δεν ανοίγει αφού κολλάει στο σήμα της lenovo μετά το root που πήγα να του κάνω. Θα βοηθήσει έαν ξέρεις πως έκανα μια ανοησία=> πρίν κάνω την εγκατάσταση της νέας version ROM-Lamda, άφησα στην κάρτα sd μόνο το αρχείο της ROM-version Lamda και κυριολεκτικά τίποτα άλλο. Οπότε λές για αυτό να μην μου ανοίγει και να κολλάει στο σήμα της lenovo? Τι αρχεία να περάσω στην κάρτα sd ώστε να δουλέψει τελικά? αλλά πές πως περνάω τα αρχέια που θα μου πείς...,πως θα το δουλέψω αφού δεν ανοίγει το κινητό? Για να δουλέψει το flash recovery ποιά έκδοση lamda πρέπει να χρησιμοποιήσω ώστε να μου το τρέξει όταν το συνδέσω στο pc? Πρίν λίγο καιρό έκανα root και πέρασα μια έκδοση ROM-Lamda εκτός της αρχικής που είχε όταν μου το έστειλαν το κινητό και όλα έγιναν βήμα βήμα. Αλλά τώρα που πήγα να ξανακάνω παλι το ίδιο για να βάλω την νέα ROM το κινητό τα έπαιξε! ΒΟΗΘΗΣΤΕ βρε παιδιααααα, pleaseeeeee! Έχω πολύ λίγες γνώσεις απ αυτά και έχω στεσαριστεί αφού δεν ξέρω τι να κάνω!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Banico εάν μπορείς βοηθησέ με και εμένα που το κινητό είναι για πέταμα και δεν ανοίγει αφού κολλάει στο σήμα της lenovo μετά το root που πήγα να του κάνω. Θα βοηθήσει έαν ξέρεις πως έκανα μια ανοησία=> πρίν κάνω την εγκατάσταση της νέας version ROM-Lamda, άφησα στην κάρτα sd μόνο το αρχείο της ROM-version Lamda και κυριολεκτικά τίποτα άλλο. Οπότε λές για αυτό να μην μου ανοίγει και να κολλάει στο σήμα της lenovo? Τι αρχεία να περάσω στην κάρτα sd ώστε να δουλέψει τελικά? αλλά πές πως περνάω τα αρχέια που θα μου πείς...,πως θα το δουλέψω αφού δεν ανοίγει το κινητό? Για να δουλέψει το flash recovery ποιά έκδοση lamda πρέπει να χρησιμοποιήσω ώστε να μου το τρέξει όταν το συνδέσω στο pc? Πρίν λίγο καιρό έκανα root και πέρασα μια έκδοση ROM-Lamda εκτός της αρχικής που είχε όταν μου το έστειλαν το κινητό και όλα έγιναν βήμα βήμα. Αλλά τώρα που πήγα να ξανακάνω παλι το ίδιο για να βάλω την νέα ROM το κινητό τα έπαιξε! ΒΟΗΘΗΣΤΕ βρε παιδιααααα, pleaseeeeee! Έχω πολύ λίγες γνώσεις απ αυτά και έχω στεσαριστεί αφού δεν ξέρω τι να κάνω!!!!!

 

Ξαναπέρασε το recovery με τις οδηγίες του Egranoe, πέρασε μετά την custom rom, και αφού σου λειτουργήσει (που θα ξαναλειτουργήσει), βάλε όποια ρομ θες μετά...

Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας,

μολις παρελαβα ενα lenovo A820. Eixa διαβασει καλες κριτικες απο αυτο το φορουμ και το αγορασα απο ebay απο ενα τυπο στην ιρλανδια. εχει εγκαταστημενο το google play. εχω ενα προβλημα μεγαλο ομως! παταω το wifi και δε βρισκω κανενα δικτυο!!! Κανω κατι λαθος? αναβωσβηνει το wi-fi edv kai μιση ωρα και τιποτα μεχρι στιγμης...

Εχει κανενας καμια ιδεα τι πρεπει να κανω? παιζει να ειναι χαλσμενο το τηλεφωνο ή η κεραια του τηλ και να μη πιανει το wifi ή ειναι κατι πιο απλο???

ευχαριστω...

 

sorry το εκανα ρεσταρτ και δουλευει!

μου τα εβγαλε τα δικτυα!

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα φίλε μπορείς σε παρακαλώ να με βοηθήσεις να ξεμπρικάρω το κινητό γιατί μετά το flash που του έκανα δεν ανοίγει καθόλου, είτε έχω είτε δεν έχω την μπαταρία πάνω?:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

αυτη η memory card θα κανει για το a820?

http://dx.com/p/micro-sd-tf-card-w-sd-adapter-black-16gb-class-4-151783

 

Γιατί να πάρεις no name κάρτα από το εξωτερικό, όταν μπορείς να βρεις εδώ επώνυμη, γρηγορότερη(class 10 αντί για 4) σε καλή τιμή;

http://www.skroutz.gr/s/429819/Kingston-SDHC-16GB-Class-10.html

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην χαιρετω την παρεα οπου σας εντοπισα μετα απο ψαξιμο για το κινητο που με εχει εντυπωσιασει και ειναι το Α820 της Lenovo.Μπορει καποιος να μου ξεκαθαρισει τι σημαινει οτι υποστηριζει GPS;Εγω το φανταζομουν σαν ολα τα gps χωρις συνδεση με το internet αλλα ο Κινεζος που ζητησα λεπτομερειες για το κινητο μου ειπε οτι εχει GPS αλλα δεν δουλευει χωρις internet connection.Τι ισχυει τελικα και πως μπορω μεσα απο τα χαρακτηριστικα του κινητου να το καταλαβω;(A GPS..κτλ ;;;).Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...