Jump to content

Lenovo A820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστω!Να βαλω σε λιγες μερες και στο site των ελτα τον κωδικο μπας και μου βγαλει κατι η δεν χρειαζεται?

 

μπορεις να μπαινεις εδω : http://www.elta-courier.gr/search.asp

και με τον κωδικο που σου εχουν στειλει να βλεπεις που βρισκεται το δεματακι σου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχετε δοκιμάσει κάποια άλλη app για την κάμερα;

 

Όποια δοκιμάζω, μου δίνει πολύ χαμηλότερη φωτεινότητα στο preview στην οθόνη, σε εσωτερικούς χώρους (σε σχέση πάντα με αυτή που έχει σαν stock app). Σε ότι αφορά το τι φωτογραφίες βγάζουν, δεν το πολυψάχνω στη συνέχεια, γιατί θα πρέπει κατ' αρχήν να βλέπω φωτεινά στην οθόνη πριν βγάλω την φωτογραφία.

Φαντάζομαι ότι αυτό συμβαίνει γιατί η ο αισθητήρας του είναι BSI, οπότε μάλλον, θα πρέπει και το app να τον διαχειρίζεται διαφορετικά.

 

Το όλο θέμα (να ψάχνω άλλη app για την camera), ξεκίνησε από το γεγονός ότι θέλω να έχω και δυνατότητα για panorama φωτογραφίες (που δεν έχει η stock app)!

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Έχετε δοκιμάσει κάποια άλλη app για την κάμερα;

 

Όποια δοκιμάζω, μου δίνει πολύ χαμηλότερη φωτεινότητα στο preview στην οθόνη, σε εσωτερικούς χώρους (σε σχέση πάντα με αυτή που έχει σαν stock app). Σε ότι αφορά το τι φωτογραφίες βγάζουν, δεν το πολυψάχνω στη συνέχεια, γιατί θα πρέπει κατ' αρχήν να βλέπω φωτεινά στην οθόνη πριν βγάλω την φωτογραφία.

Φαντάζομαι ότι αυτό συμβαίνει γιατί η ο αισθητήρας του είναι BSI, οπότε μάλλον, θα πρέπει και το app να τον διαχειρίζεται διαφορετικά.

 

Το όλο θέμα (να ψάχνω άλλη app για την camera), ξεκίνησε από το γεγονός ότι θέλω να έχω και δυνατότητα για panorama φωτογραφίες (που δεν έχει η stock app)!

 

το ucam pro app βγάζει φωτεινότερες φωτογραφίες κολλάει όμως στο video

Link to comment
Share on other sites

το ucam pro app βγάζει φωτεινότερες φωτογραφίες κολλάει όμως στο video

Την δοκίμασα, στη free version αλλά νομίζω ότι δεν αλλάζει την ουσία.

Και εμένα κόλλησε στο video.

Ακόμα, ενώ στο video δείχνει μια χαρά φωτεινότατη εικόνα σε κλειστό χώρο, στην φωτογραφία δείχνει σκοτεινή εικόνα, ανάλογα με αυτά που λέω και πιο πάνω!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,,εχω προβλημα με το lenovo a820...μετα απο 5 μηνες εκανα μια βλακεια και εκανα ενα update,και ξαφνικα μου χαθηκαν τα ελληνικα απο το μενου....δεν ξερω τη να κανω ρε παιδια ας με βοηθησει καποιος...εκανα βεβαια επαναφορα συστηματος νομιζοντας οτι θα ηταν το κινητο οπως το πηρα αλλα τπτ...ισα ισα μου εφυγε και το playstore kai ola....ας μου πει καποιος τι να κανω??ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση , έχεις άλλος πρόβλημα με την πάνω κουρτίνα(status bar), σε μένα κατεβαίνει πολύ δύσκολα, μήπως φταίει η μεμβράνη που έχω βάλει? Edited by kosbar
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν είναι φυσιολογικό, ενδεχομένως να φταίει αυτό που λες, αρκεί βέβαια να κάνεις και τη σωστή κίνηση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,,εχω προβλημα με το lenovo a820...μετα απο 5 μηνες εκανα μια βλακεια και εκανα ενα update,και ξαφνικα μου χαθηκαν τα ελληνικα απο το μενου....δεν ξερω τη να κανω ρε παιδια ας με βοηθησει καποιος...εκανα βεβαια επαναφορα συστηματος νομιζοντας οτι θα ηταν το κινητο οπως το πηρα αλλα τπτ...ισα ισα μου εφυγε και το playstore kai ola....ας μου πει καποιος τι να κανω??ευχαριστω

 

Τελικά όταν κάνει κάποιος επαναφορά χάνει playstore ? Αφού είπαμε ότι δεν γίνεται αυτό!! Μπορούμε να το ξεκαθαρίσουμε?

Link to comment
Share on other sites

παιδια επαθα κι εγω το ιδιο μολις χτες!! εκανα ο χαζος απντειτ νομιζοντας οτι μπορει να εχουν βγαλει πιο καινουριο αντροιντ για το κινητο και τωρα δεν μπαινει σε 2 εφαρμογες (απ οσο εχω ψαξει μεχρι τωρα..) στο πλειστορ και στο αουτλουκ! (υπαρχουν οι εφαμογες στο κινητο, απλα δεν ανοιγουν) ευτυχως δεν εκανα επαναφορα συστηματος εγω.. εστειλα ομως μειλ στο μινιντιλς μηπως με βοηθησουν!
Link to comment
Share on other sites

ειχα και εγω το προβλημα του φιλου με την internal storage που γεμισε...κοιταξα τα ποστ που εβαλε αλλα δεν ηθελα να καταργησω την εσωτερικη SD....

 

εψαξα και βρηκα την λυση....απλη και δουλεψε τελεια...ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ROOT

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=41837761&postcount=182

 

στα προβληματα τωρα.......κατεβασα το νεο Update S149....αλλα οταν του λεω να το εγκαταστησει με πεταει σε recovery mode και βγαζει την οθινη του TWRP....δεν το εψαξα....εχει καποιος καμμια λυση;;;;

 

Κατέβασα την εφαρμογή Meteos για να κάνω repartitioning και αφού την έτρεξα μου βγάζει μετά το reboot το εξής μήνυμα:

"Encryption unsuccessful

Encryption was interrupted and can't complete. As a result, the data on your phone is no longer accessible.

To resume using your phone, you need to perform a factory reset. When you set up your phone after the reset, you'll have an opportunity to restore any data that was backed up to your Google Account."

Από κάτω έχει μια επιλογή RESET PHONE, αλλά πατώντας δεν κάνει τίποτα.

Ξέρει κανείς πως μπορώ να ξεκολλήσω το τηλέφωνο?

Μπορώ να βάλω άλλη rom? Πως?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Δεν ξέρω αν έχει ξαναμπεί. Αν ναι, με συγχωρείτε. Βρήκα ένα αγγλικό site που έχει ένα καλό review του Α820, και επίσης έναν αναλυτικό οδηγό για να περαστεί custom rom.

 

http://mobilenetworkcomparison.org.uk/mobile-phones/lenovo-a820-review/

 

http://mobilenetworkcomparison.org.uk/tutorial-rooting-and-installing-a-custom-rom-on-the-lenovo-a820/

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου ήρθε από minideal με την S135 rooted. Μετά από διάβασμα, από την αρχή εδώ, αλλά και σε άλλα forum, κατέληξα στην παρακάτω διαδικασία σαν πιο εύκολη (γίνεται χωρίς να συνδεθεί το τηλ στο PC):

 

Α. Root.

Χρειάζεται η συσκευή να είναι root. Η δική μου ήταν, οπότε δεν έψαξα πολύ σχετικά.

Αν η δική σας δεν είναι, μπορείτε να πάρετε ιδέα για το τι να κάνετε από το

post 357 του foten21 στη σε 24: "καντε root μεσω του mt6589_rooting_pkg (γοογλε ιτ)".

 

Β. Custom recovery.

Με τη βοήθεια του "Μobileuncle tools" από play store και όπως αναφέρεται εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2264398 ,

στο post 3, στο "Option 2, on rooted phone, with MobileUncleTools".

Πέρασα το CWM recovery 6.0.1.2 για A820 (αρχείο *.img), όπως αναφέρεται στο πιο πάνω θέμα του xda-developers και από το link που δίνεται εκεί.

Κάποια ξενάγηση για το πως δουλεύει το CWM (clockworkmod) θα βρείτε εδώ:

http://bm-smartphone-reviews.blogspot.gr/2012/02/complete-guide-to-clockworkmod-recovery.html

(αλλά, περάστε το όπως είπαμε πιο πάνω!)

 

Γ. Custom ROM

Κατέβασα από εδώ http://www.needrom.com/mobile/lenovo-a820-12/ την έκδοση "...Lambda v2.3 - Multilang" και την έβαλα στη "εσωτερική SD card" στο root (αλλά νομίζω ότι μπορεί να μπει και στην άλλη κάρτα ή σε κατάλογο). Το αρχείο είναι *.zip.

Φλασάρισα μεσώ του CWM recovery.

Πρώτα έκανα ένα backup (μέσω του CWM) και μετά φλασάρισα τη ROM.

Το πως γίνονται, αναφέρεται αναλυτικά μέσα στο post1 του http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2264398 .

 

Μετά, άλλαξα και το ράδιο με αυτό που είχε αρχικά και παίζει χωρίς κεραία. Το έκανα όπως αναφέρεται στο ίδιο post του xda-developers.

 

Γενικά η ROM φαίνεται ΟΚ, έχει (επιλογη και για) τον lancher της lenovo (που μου αρέσει) και γενικά έχει κρατήσει ότι είναι χρήσιμο από την S139 στην οποία βασίζεται.

Περισσότερα για τη ROM μετά από λίγο χρόνο χρήσης (και όποτε βρω και χρόνο γραψίματος!).

 

Είμαι σχετικά νέος στο χώρο και Θα ήθελα να ρωτήσω παρακάτω :

1)πια από τις 2 ROM είναι καλύτερη :

- Lambda v2.3 - Multilang

ή - v2.2 (πού έχω εγκαταστήσει κι έχει κι αυτή Ελληνικά) ?

 

2) Αν αλλάξω Rom υπάρχει τρόπος να κάνω restore τις εφαρμογές μου (έχω TWRP recovery/πρέπει να τα αλλάξω σε CWM ?)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σχετικά νέος στο χώρο και Θα ήθελα να ρωτήσω παρακάτω :

1)πια από τις 2 ROM είναι καλύτερη :

- Lambda v2.3 - Multilang

ή - v2.2 (πού έχω εγκαταστήσει κι έχει κι αυτή Ελληνικά) ?

 

2) Αν αλλάξω Rom υπάρχει τρόπος να κάνω restore τις εφαρμογές μου (έχω TWRP recovery/πρέπει να τα αλλάξω σε CWM ?)

Και εγώ δεν έχω μεγάλη εμπειρία σ' αυτά. Όσα έγραψα ήταν μετά από ένα ΣΚ με πολύ ψάξιμο και για να ομαδοποιήσω τις ...κινήσεις που δουλέψανε στην περίπτωσή μου.

Για τις ερωτήσεις σου,

1) εγώ έχω την 2.3 multi... και δουλεύει μια χαρά (σε ότι έχω χρησιμοποιήσει ως τώρα!).

2) δεν το έχω δοκιμάσει, οπότε... καλύτερα να δώσει λεπτομέρειες κάποιος που ξέρει καλύτερα.

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι να αγοράσω τη συσκευή, μπορείτε να μου πείτε με 2 λόγια αν έχει κάποια βασική έλλειψη, αν έχει καλή μπαταρία και αν εμφανίζονται κινέζικα στα μενού; Σκοπεύω να το δώσω σε άτομο που δεν ασχολείται με root κτλ, θα μπορεί να το δουλεύει απροβλημάτιστα αμέσως με το που θα το βγάλει από το κουτί;
Link to comment
Share on other sites

A.

Αρκετές φορές (πάρα πολλές), όταν υπάρχουν ελεύθερα δίκτυα (έξω από το σπίτι) γίνεται το εξής:

Μπορεί το ελεύθερο δίκτυο να φαίνεται ότι έχει 3 ή 4 στις 5 γραμμές. Όταν επιλέγω να συνδεθεί, πέφτει για λίγο το σήμα στη μία γραμμή και τελικά δεν συνδέεται, λέγοντας ότι υπάρχει πρόβλημα στη λήψη IP. Αμέσως μετά, το σήμα πηγαίνει ξανά στις 4 ή 3 στις 5.

Το ίδιο πρόβλημα είχα και με το προηγούμενο jiayu G2S, συμβαίνει και με το jiayu G3 της γυναίκας μου και ακόμα συνέβαινε και με το παλιό μου nokia x6.

Υπάρχει καμιά πρόταση; μήπως κάποιο app όπως wifi manager;

 

Β.

Πολλές φορές που έχω κάνει copy με ένα πρόγραμμα, πχ ένα κωδικό και μετά πάω αλλού να κάνω paste, δεν μπορώ να καταφέρω να μου εμφανίσει την επιλογή paste.

Είναι θέμα stock keyboard ή κάνω κάτι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν έχω μεγάλη εμπειρία σ' αυτά. Όσα έγραψα ήταν μετά από ένα ΣΚ με πολύ ψάξιμο και για να ομαδοποιήσω τις ...κινήσεις που δουλέψανε στην περίπτωσή μου.

Για τις ερωτήσεις σου,

1) εγώ έχω την 2.3 multi... και δουλεύει μια χαρά (σε ότι έχω χρησιμοποιήσει ως τώρα!).

2) δεν το έχω δοκιμάσει, οπότε... καλύτερα να δώσει λεπτομέρειες κάποιος που ξέρει καλύτερα.

 

Έβαλα την 2.3 multi... και όταν πήγα να το φορτίσω/από δικυο ΔΕΗ (power off - η συσκευή μου) μου έβγαζε "low battery" και δεν φόρτιζε.., όταν την "άνοιξα" άρχιζε να φορτίζει. Και στην usb του υπολογιστή (όταν ήταν "κλειστός") πάλι δεν φόρτωνε..

Έχει συμβεί και σε άλλον με αυτή τη rom?

Link to comment
Share on other sites

Baniko............... περι Wifi - - Keybord copy - paste

 

A.

λογικότατο, η ισχύς των ραδιοκυμάτων αυξομειώνονται από πολλούς περιβαλλοντολογικούς παράγοντες προφανώς αυτά που λαμβάνεις είναι μακριά σου, εξάλλου το διαπίστωσες με τόσα κινητά,

εκτός την λήψη στο wifi έχουμε και εκπομπή, η οποια προφανώς είναι αδύναμη λόγο μεγάλης απόστασης και σου ρίχνει την ποιότητα ανάδρομης επικοινωνίας του wifi και τις γραμμές του signal όταν συνδέεσαι (η όταν προσπαθεί να συνδεθεί), δυστυχώς δεν υπάρχει app που να αυξάνει την ισχύ του wifi στο κινητό

 

B.

μάλλον ξεχνάς να τσεκάρεις το ''εμφάνιση κωδικού πρόσβασης'

 

τελικά αυτό το greek wpa έχει κάνει μεγάλο κακό χαχά...., έχουν ξοδευτεί τόσα λεφτά για εξωτερικές κεραίες ενισχυτές σήματος power wifi usb sticks κλπ κλπ που θα πληρώνανε συνδρομή internet χρόνων

Edited by giorgoslekkas
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και από εμένα EGRANEROE, συγχαρητήρια για όλη σου την προσπάθεια και σε ευχαριστούμε για όλες αυτές τις ώρες που αφιερώνεις για να βοηθήσεις όλους εμάς τους μη κατέχοντες και πολλά για το άθλημα. Πριν λίγες μέρες μη δίνοντας πολλή προσοχή σε κάποιους γνώστες προσπάθησα να ακολουθήσω τις οδηγίες σου , αν και άσχετος όπως είπα, ακολούθησα κατά γράμμα το Α και το Β μέρος και αφού ολοκληρώθηκε το φλασάρισμα και μου εμφανίστηκε ο πράσινος κύκλος,έσβησα το κινητό και από τότε είναι στην κυριολεξία νεκρό. Θα σου ήμουν υπόχρεος αν μπορούσες να με βοηθήσεις.
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την 2.3 multi... και όταν πήγα να το φορτίσω/από δικυο ΔΕΗ (power off - η συσκευή μου) μου έβγαζε "low battery" και δεν φόρτιζε.., όταν την "άνοιξα" άρχιζε να φορτίζει. Και στην usb του υπολογιστή (όταν ήταν "κλειστός") πάλι δεν φόρτωνε..

Έχει συμβεί και σε άλλον με αυτή τη rom?

Σε μένα (την 2.3 multi... ) φορτίζει κανονικά με φορτιστή, κλειστό ή ανοιχτό. Κλειστό, βγάζει στην αρχή "low battery", αλλά μετά φορτίζει, όμως δεν θυμάμαι τι ακριβώς δείχνει στην οθόνη. Από USB δεν δοκίμασα ακόμα.

 

...

μάλλον ξεχνάς να τσεκάρεις το ''εμφάνιση κωδικού πρόσβασης'

 

τελικά αυτό το greek wpa έχει κάνει μεγάλο κακό χαχά...., έχουν ξοδευτεί τόσα λεφτά για εξωτερικές κεραίες ενισχυτές σήματος power wifi usb sticks κλπ κλπ που θα πληρώνανε συνδρομή internet χρόνων

Δηλαδή αν τσεκάρω το ''εμφάνιση κωδικού πρόσβασης'', θα μου βγάλει επιλογή paste;

...και, κανένα link (έστω σε PM, αν δεν επιτρέπεται σε ποστ) για τελευταία λειτουργική έκδοση του greek wpa;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν τσεκάρω το ''εμφάνιση κωδικού πρόσβασης'', θα μου βγάλει επιλογή paste;

...και, κανένα link (έστω σε PM, αν δεν επιτρέπεται σε ποστ) για τελευταία λειτουργική έκδοση του greek wpa;

 

 

χάχα πιο εύκολο νομίζω ήτανε να το δοκιμάσεις από το να πληκτρολογήσεις την ερώτηση, anyway η απάντηση είναι ναι χάχα,

στο άλλο που θέλεις το βρίσκεις στο blackmarket αλλα ενημερωτικά δεν κάνει τίποτε παραπάνω από το παλιό απλός είναι πιο αυτοματοποιημένο, επειδή έγινε σούπα δεν παίζει κιόλας, σπανια να μην είναι αλλαγμένο το ps, εάν είναι γείτονας σου του το ζητάς ευγενικά, εάν είναι λίγο μακρύτερα τσάμπα σπάσιμο νεύρων πότε πιάνει πότε όχι.....

Edited by giorgoslekkas
Link to comment
Share on other sites

...

χάχα πιο εύκολο νομίζω ήτανε να το δοκιμάσεις από το να πληκτρολογήσεις την ερώτηση, anyway η απάντηση είναι ναι χάχα,

...

Ρε 'συ δεν είναι γείτονας, ήμουν έξω κάπου με 2-3 ελεύθερα και ήθελα να μπω να δω κάτι που το χρειαζόμουν, από ένα e-mail, χωρίς να τρέχω πίσω στη δουλειά (ή στο σπίτι). Ε, δεν μπορούσα να μπω και μετά δοκίμασα την ...άλλη λύση, αλλά με κόλλησε το copy/paste.

Επίσης ...που να τρέχω τώρα (έξω, μια και είμαι στο σπίτι) για να δοκιμάσω!

 

Πάντως (εννοείται), ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Ρε 'συ δεν είναι γείτονας, ήμουν έξω κάπου με 2-3 ελεύθερα και ήθελα να μπω να δω κάτι που το χρειαζόμουν, από ένα e-mail, χωρίς να τρέχω πίσω στη δουλειά (ή στο σπίτι). Ε, δεν μπορούσα να μπω και μετά δοκίμασα την ...άλλη λύση, αλλά με κόλλησε το copy/paste.

Επίσης ...που να τρέχω τώρα (έξω, μια και είμαι στο σπίτι) για να δοκιμάσω!

 

Πάντως (εννοείται), ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

ν'άσαι καλά δε κόστισε τίποτε, όσο για το άλλο εάν δεν θέλεις να εγκαταστήσεις blackmarket στείλε μου email να στο στείλω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...