Jump to content

Amoi N828


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια δεν νομιζω το minideal να ειπε στον προμηθευτη του ''φερε μου χαλασμενες μπαταριες'' να της πουλησω. Ξερουν τη ''δυναμη'' του internet....

Θελω να πιστευω οτι ειναι κατασκευαστικο λαθος χωρις ελεγχο(test).

Ετσι νομιζω κι εγω. Πιστευω οτι το πακετο του τηλεφωνου εχει μια μπαταρια, απλα το πακετο με τις μπαταριες απ οπου παιρνουν την δευτερη για δωρο ειναι σκαρτο..

Δεν πιστευω οτι θα ρισκαριζαν το ονομα τους για μια μπαταρια που τους στοιχιζει το πολυ 2-3 δολλαρια.

Ηρεμηστε..

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν μπορω να καταλαβω που βλεπετε οτι δινει μια μπαταρια δωρο το minideal????

Εδω "http://www.minideal.net/amoi-n828-mtk6589-quad-core-android-4-2-1-2ghz-dual-sim-4-5-inch-ips-screen-smart-phone.html " δεν το βλεπω πουθενα παρα μονο 5$ σαν εξτρα.

 

ήταν promotional offer πριν από 1-2 βδομάδες

Link to comment
Share on other sites

...ρε παιδιά δε μιλάμε για 1-2 μεμονωμένες περιπτώσεις. Προφανώς η προσφορά εκείνη όπου πήραμε όλοι εμείς, είχε τη 2η ελαττωματική και το γνώριζαν είναι σαφές. Όλες (οι έξτρα) παρουσιάζουν τα ίδια ακριβώς συμπτώματα. Αν τις βάλεις στο κινητό εκκινεί μέχρι λίγο μετά το logo και το κινητό κλείνει μόλις βγάλει "Android updating loading apps" ή οριακά μόλις πάει να βγάλει την αρχική κεντρική οθόνη (ίσα που προλαβαίνεις να τη δεις). Αν το έχεις στη φόρτιση μπαίνει σε διαδικασία loop και επανεκκινεί μόνο του συνέχεια.

Προφανώς η προσφορά αυτή ήταν απλά για να "τσιμπήσουμε" και να προωθηθούν αρκετά AMOI Ν828 μέχρι να το πάρουν οι πρώτοι χαμπάρι και να τους κράξουν. Και η νέα προσφορά 5$ η έξτρα μπαταρία, εμένα πλέον ύποπτη μου φαίνεται γιατί είναι πολύ χαμηλή ειδικά για original μπαταρία. Τεσπα, δεν είναι φυσικά για θέμα κόστους, αλλά γιατί με την κοροϊδία αυτή χαλάνε τη γενική καλή εικόνα που είχα γι' αυτούς και πλέον θα είμαι επιφυλακτικός.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι νομιζω κι εγω. Πιστευω οτι το πακετο του τηλεφωνου εχει μια μπαταρια, απλα το πακετο με τις μπαταριες απ οπου παιρνουν την δευτερη για δωρο ειναι σκαρτο..

Δεν πιστευω οτι θα ρισκαριζαν το ονομα τους για μια μπαταρια που τους στοιχιζει το πολυ 2-3 δολλαρια.

Ηρεμηστε..

 

Μαλλον εχεις δικιο.Θα δειξει τους εχω στειλει e-mail και περιμενω να μου απαντησουν.Ιδωμεν

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι να πήραν πακέτο από αμοι βραχυκυκλωμενες μπαταρίες. Αν δεν είναι λάθος και έγινε σκόπιμα αυτό έγινε από αμοι και όχι από minideal.net

Βέβαια αυτοί φταίνε που δεν έκαναν έλεγχο αλλά ας μην ζητάμε πολλά. Ας κοιτάνε τα τηλέφωνα πριν τα στείλουν ότι είναι οκ και εγώ είμαι μια χαρά.

Όπως και να έχει ενημερώστε τους να δούμε ποια θα είναι η αντίδραση τους. Από εκεί θα κριθεί πόσο καλό μαγαζί είναι

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω μια ιδεα χωρις να θελω να το παιξω εξυπνος. επειδη δεν μπορει να διαλεξατε ολοι την καλη μπαταρια και επειδη κατι αντιστοιχο γινεται με παλιο ανδροιντ κινητο μου που το εχω σε αχρηστια και το φορτιζω μια στο τοσο, αφηστε το λιγη ωρα (μιση ωρα- μια ωρα) στον φορτιστη μεχρι να παρει λιγο ρευμα και να ανεβει λιγο η ταση.
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει μια μπαταριά ειναι η οποία ηταν και δώρο...νομιζω δεν ειναι και τόσο τραγικό. Στείλτε τους ενα μαιλ ή μιλήστε τους στο skype μηπως σας στειλουν αλλη.

 

Μια ερωτηση οταν τραβατε βιντεο η εικονα φαινεται κανονικα ή ζουμαρισμένη μόνιμα;

Edited by nikosst
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει μια μπαταριά ειναι η οποία ηταν και δώρο...νομιζω δεν ειναι και τόσο τραγικό. Στείλτε τους ενα μαιλ ή μιλήστε τους στο skype μηπως σας στειλουν αλλη.

 

...εμένα πάντως με ενόχλησε η τακτική. Και μιλάμε για μπαταρία που είναι πολύ χρήσιμη και βασιζόμουν σε αυτή και όχι για θήκες, προστατευτικά οθόνης και λοιπά συναφή.

 

Μια ερωτηση οταν τραβατε βιντεο η εικονα φαινεται κανονικα ή ζουμαρισμένη μόνιμα;

 

...με τη minideal stock rom που είμαι ακόμη, τραβάει κανονικά 1x.

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω μια ιδεα χωρις να θελω να το παιξω εξυπνος. επειδη δεν μπορει να διαλεξατε ολοι την καλη μπαταρια και επειδη κατι αντιστοιχο γινεται με παλιο ανδροιντ κινητο μου που το εχω σε αχρηστια και το φορτιζω μια στο τοσο, αφηστε το λιγη ωρα (μιση ωρα- μια ωρα) στον φορτιστη μεχρι να παρει λιγο ρευμα και να ανεβει λιγο η ταση.

 

επειδη και εγω το σκεφτηκα αυτο οτι ειναι λιγο περιεργο να διαλεξαμε ολοι τη σωστη μπαταρια πρωτα μηπως λε ω μηπως υπαρχει κατι σαν μνημη στο κινητο που διαβαζει τη πρωτη μπαταρια αλλα δε δεχεται τη δευτερη μηπως ειναι καποιο bug του κινητου?δε ξερω αν γινεται αυτο που λεω σαν ιδεα το ριχνω αν ηταν βραχυκυκλωμενη η χαλασμενη τελειως λογικα δε θα επρεπε να ανοιγει καθολου το κινητο καποια γνωμη?

Link to comment
Share on other sites

επειδη και εγω το σκεφτηκα αυτο οτι ειναι λιγο περιεργο να διαλεξαμε ολοι τη σωστη μπαταρια πρωτα μηπως λε ω μηπως υπαρχει κατι σαν μνημη στο κινητο που διαβαζει τη πρωτη μπαταρια αλλα δε δεχεται τη δευτερη μηπως ειναι καποιο bug του κινητου?δε ξερω αν γινεται αυτο που λεω σαν ιδεα το ριχνω αν ηταν βραχυκυκλωμενη η χαλασμενη τελειως λογικα δε θα επρεπε να ανοιγει καθολου το κινητο καποια γνωμη?

 

...πέρασε από το μυαλό μου, αλλά δεδομένου ότι το κινητό με την "ελαττωματική" μπαταρία ανοιγοκλείνει συνέχεια, η εναλλακτική που σκέφτομαι είναι αν κάποιος έχει συμβατό universal φορτιστή να την τεστάρει εκεί αν φορτίζει και σε τι κατάσταση είναι.

 

Παρεπιπτόντως, αν και άσχετο με το συγκεκριμένο (αλλά αναφέρθηκε προηγουμένως από χρήστες), έβαλα επιτυχώς την προστασία που έστειλαν ακολουθώντας τον τρόπο από αυτό το βίντεο: http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CC8QtwIwAA&url=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DlB22dPNLhZM&ei=hUaXUcq_Msn07AabjIC4CA&usg=AFQjCNEEZLccil4dxPDe5qg-vmslDypkog&bvm=bv.46751780,d.ZGU&cad=rja

Εννοείται με πλυμμένα καθαρά χέρια, καθαρίζουμε πρώτα προσεχτικά με καθαρό πανάκι (κατά προτίμηση όπως αυτά που καθαρίζουμε τα γυαλιά μας αλλά χωρίς να είναι εμποτισμένα με κάποια ουσία) την υπάρχουσα ζελατίνα-προστασία, την αφαιρούμε προσεκτικά χωρίς να αγγίζουμε απευθείας την οθόνη από κάτω και τοποθετούμε την επίσης καθαρισμένη νέα προστασία ακολουθώντας τα βήματα. Θέλει προσεκτική τοποθέτηση ως προς την ευθυγράμμιση, αλλά με την κάρτα τοποθέτησης και χωρίς βιασύνες γίνεται η σωστή δουλειά.

Edited by emxa2k
Link to comment
Share on other sites

12mp patch για την κάμερα.

Περάστε το με κάποιο custom recovery. ΚΑΝΤΕ ΠΡΩΤΑ BACKUP!

 

Πιθανότατα να κάνει για όλα τα mtk6589.

Link to comment
Share on other sites

12mp patch για την κάμερα.

Περάστε το με κάποιο custom recovery. ΚΑΝΤΕ ΠΡΩΤΑ BACKUP!

 

Πιθανότατα να κάνει για όλα τα mtk6589.

 

...τί προσφέρει αυτό Νίκο ακριβώς;

Επίσης ποια ROM προτείνεις από τις τρέχουσες 4.2.x;

Link to comment
Share on other sites

...τί προσφέρει αυτό Νίκο ακριβώς;

Επίσης ποια ROM προτείνεις από τις τρέχουσες 4.2.x;

 

Μεγαλύτερης ανάλυσης φωτογραφίες (12 megapixles απο 8 megapixles) αν και απο άποψη ποιότητας δεν βλέπω κάποια εμφανή βελτίωση. Όποιος θέλει το δοκιμάζει και μας λέει.

 

Τωρα απο ρομς εγω χρησιμοποιω του deathking v5.5 (το εχω γραψει και πιο πανω νομιζω). Διαφορες μεγαλες πιστευω οτι δεν θα δουμε με καμια ρομ,τουλαχιστον απο αποψη ταχυτητας, γιατι το κινητο ειναι ηδη αρκετα γρηγορο. Ειμαι κι εγω στην φαση ψαξιματος :p

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλύτερης ανάλυσης φωτογραφίες (12 megapixles απο 8 megapixles) αν και απο άποψη ποιότητας δεν βλέπω κάποια εμφανή βελτίωση. Όποιος θέλει το δοκιμάζει και μας λέει.

 

Τωρα απο ρομς εγω χρησιμοποιω του deathking v5.5 (το εχω γραψει και πιο πανω νομιζω). Διαφορες μεγαλες πιστευω οτι δεν θα δουμε με καμια ρομ,τουλαχιστον απο αποψη ταχυτητας, γιατι το κινητο ειναι ηδη αρκετα γρηγορο. Ειμαι κι εγω στην φαση ψαξιματος :p

 

...όμως Νίκο η μεγαλύτερη αυτή ανάλυση δε θα έρχεται με interpolation; Κανονικά η κάμερα 8 Megapixels δεν υποστηρίζει (και αυτά δεν ξέρω αν είναι και πραγματικά);

 

του Deathking εννοείς αυτή; : http://www.needrom.com/mobile/amoi-n828-8/

Link to comment
Share on other sites

...όμως Νίκο η μεγαλύτερη αυτή ανάλυση δε θα έρχεται με interpolation; Κανονικά η κάμερα 8 Megapixels δεν υποστηρίζει (και αυτά δεν ξέρω αν είναι και πραγματικά);

 

του Deathking εννοείς αυτή; : http://www.needrom.com/mobile/amoi-n828-8/

 

Ναι λογικα απο interpolation θα ειναι. Γι αυτο και δεν παρατηρησα και καποια διαφορα (αν και δεν ειμαι ειδικος σε θεματα φωτογραφιας). Το ποσταρα μηπως θελει καποιος να το δοκιμασει (δεν χαλαει κατι αλλο ετσι κι αλλιως :p)

 

Εξακολουθω να εχω ομως ερωτημα σχετικα με το αν γινεται αυτοματα ζουμ οταν τραβας βιντεο.

Αν τραβήξετε φωτο και βιντεο τα ιδια ακριβως βλεπετε;

 

Η ρομ ειναι απο εδω. Κανει και repartition της εσωτερικης μνημης.

Edited by nikosst
Link to comment
Share on other sites

 

Εξακολουθω να εχω ομως ερωτημα σχετικα με το αν γινεται αυτοματα ζουμ οταν τραβας βιντεο.

Αν τραβιξετε φωτο και βιντεο τα ιδια ακριβως βλεπετε;

 

...ενώ λέει 1.x στο βίντεο, έχεις δίκιο κάνει ένα είδος crop ή zoom στο κάδρο. Οπότε το βίντεο τραβά πιο περιορισμένη εικόνα. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Εγω τη δευτερη μπαταρια δεν την εβαλα ακομα...αλλα εχω παρατηρησει κατι αλλο...οτι ζεσταινεται αρκετα σε κλησεις...κ αυτο με ανησυχησε...στο κατα τα αλλα πολυ ωραιο τηλεφωνακι...παρελαβα κ το α820 αλλα αυτο ειναι πιτα στις κινεζιες κ δε το εχω φτιαξει ακομα.αυτο με την αυξημενη θερμοκρασια τοχει παρατηρησει κανεις;
Link to comment
Share on other sites

Που εννοεις οτι ζεσταινεται στο ακουστικο η στην συσκευη γενικα? Για το ακουστικο παντως εμενα δεν ζεσταινεται ακομα και σε μεγαλες κλησεις.Τωρα για την συσκευη δεν ξερω γιατι εχω την θηκη και δεν εχω καταλαβει κατι.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Μολις μου απαντησαν απο minideal σχετικα με το θεμα της μπαταριας και μου ζητησαν να τους δωσω αριθμο παραγγεελιας για να μου στειλουν αλλη.Δεν καταλαβαν τι ακριβως προβλημα εχει η μπαταρια και τους ξαναεστειλα.Ελπιζω τωρα να καταλαβουν.Στειλτε τους και εσεις( γιατι εγω δεν ξερω καλα αγγλικα και χρησιμοποιω google translate) και εξηγηστε τους το προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

salesxian@gmail.com σε αυτο το mail εστειλες?με το θεμα με τα μηνυματα εχει κανεις καποια λυση?
Link to comment
Share on other sites

...και μένα μου απάντησαν ότι έστειλαν με Hong Kong Post άλλη. Μένει να δούμε φυσικά αν θα δουλέψει, ελπίζω να την τέσταραν πρώτα. Πάντως η απόκρισή τους ήταν άμεση και γι' αυτό θα ξαναδοκιμάσω μαζί τους. Τελικά καταλήξαμε αν είναι πρόβλημα του κινητού ή της μπαταρίας; Τη δοκίμασε κανείς σε universal φορτιστή;

 

α, και πρώτο τέστ Antutu με τη rom από minideal: 13477

Edited by emxa2k
Link to comment
Share on other sites

και μένα μου απάντησαν ότι έστειλαν με Hong Kong Post άλλη. Μένει να δούμε φυσικά αν θα δουλέψει, ελπίζω να την τέσταραν πρώτα. Πάντως η απόκρισή τους ήταν άμεση και γι' αυτό θα ξαναδοκιμάσω μαζί τους. Τελικά καταλήξαμε αν είναι πρόβλημα του κινητού ή της μπαταρίας; Τη δοκίμασε κανείς σε universal φορτιστή;

 

α, και πρώτο τέστ Antutu με τη rom από minideal: 13477

 

Και μενα μου απαντησαν οτι εστειλαν αλλη με Hong Kong και μου εστειλαν συννημενο φωτογραφια το πακετο.Οσο για το test τους ειχα πει να την τεσταρουν πριν την στειλουν.Δεν νομιζω να την ξαναπατησουν.Παντως θα βρω η θα αγορασω φορτιστη για να δω τελικα τι συμβανει(αν μπορεσω).Θα την παρω στην εργασια μου να την μετρησω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...