Jump to content

Amoi N828


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαζεύοντας στο Aliexpress, έπεσα πάνω σε αυτό http://www.aliexpress.com/item/Free-shipping-3800mah-battery-for-Amoi-N820-N821-N828-N818-highest-capacity-battery/1199739788.html. Δελεαστική χωρητικότητα τα 3800mah αλλά από ποιότητα δεν ξέρω... Αν δεν είχα ήδη δεύτερη μπαταρία ίσως να την χτυπούσα!
ΑΓΓΕΛΟΣ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μην πολυπιστεύεις ότι γράφουν οι κινέζοι στο Aliexpress.

Είναι σχεδόν η διπλάσια (από όσο λένε) χωρητικότητα από την γνήσια και στο ίδιο μέγεθος; Δεν νομίζω!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

εχω ενεργοποιησει καθε λεπτο συνομιλιας να κανει ενα τουτ

και επειδη ειναι καπως ενοχλητικο θελω να το βγαλω αλλα δε θυμαμαι πως

μπορει να βοηθησει καποιος φιλος, ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

εχω ενεργοποιησει καθε λεπτο συνομιλιας να κανει ενα τουτ

και επειδη ειναι καπως ενοχλητικο θελω να το βγαλω αλλα δε θυμαμαι πως

μπορει να βοηθησει καποιος φιλος, ευχαριστω

 

Τηλέφωνο, Ρυθμίσεις, Άλλες ρυθμίσεις, Υπενθύμιση λεπτών.

Link to comment
Share on other sites

Την βοήθεια σας...Έχει ένα φιλαράκι το συγκεκριμένο τηλ. περίπου στους 3 μήνες.Η λειτουργεία του ήταν απροβλημάτιστη μέχρι το Σ/Κ .Ξαφνικά άρχησε να κάνει restart σχεδόν σε κάθε εισερχόμενη κλήση και οποιαδήποτε ειδοποίηση πάταγες πάνω της(email,sms,FB).Κάναμε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά πάλι τα ίδια,έχετε καμία ιδέα του τι να μπορεί να φταίει?
Link to comment
Share on other sites

Mπορεί να δοκιμάσει συνδεδεμένο στον φορτιστή αν το κάνει (μην τυχών και έχει θέμα η μπαταρία) και ξαναεγκατάσταση της ρομ.

Δεν υπάρχουν και πολλά άλλα να κάνει.

 

ΥΓ. Δεν νομίζω να είναι το γνωστό θέμα με COSMOTE και blutooth?

Link to comment
Share on other sites

Mπορεί να δοκιμάσει συνδεδεμένο στον φορτιστή αν το κάνει (μην τυχών και έχει θέμα η μπαταρία) και ξαναεγκατάσταση της ρομ.

Δεν υπάρχουν και πολλά άλλα να κάνει.

 

ΥΓ. Δεν νομίζω να είναι το γνωστό θέμα με COSMOTE και blutooth?

 

Αυτό με την cosmote και το bluetooth μπορείς σε παρακαλώ να μου το εξηγήσεις γιατί δεν μπορώ να το καταλάβω ακριβώς.'Εγινε επανεγκατάσταση της ROM αλλά τα ίδια κάνει.Βασικά έχει 2η κάρτα whats up λες να παίζει ρόλο,νόμιζα οτι είχε θέμα μόνο με το αν ήτανε στην πρώτη θέση της sim.

Link to comment
Share on other sites

Έχει γραφτεί σε πολλά posts νωρίτερα μέσα στο ίδιο θέμα ότι εμφανίζεται κάτι σαν bug όταν υπάρχει ο συγκεκριμένος συνδυασμός:

επεξεργαστής mtk6589 ---> android 4.2 ---> 3g ---> bluetooth ακουστικό ---> cosmote κάρτα sim

Το πρόβλημα το παρουσιάζουν κι άλλα κινητά και όχι μόνο το Amoi N828 και οφείλεται σε κάποιο χαρακτηριστικό που έχουν οι κάρτες της cosmote, αφού οι κάρτες των άλλων δικτύων φαίνεται να λειτουργούν απροβλημάτιστα με 3g και bluetooth ακουστικό. Με 2g δεν έχουν πρόβλημα οι κάρτες της cosmote κι αν κάποιος θέλει οπωσδήποτε 3g, ξεχνάει το bluetooth.

 

Τα συμπτώματα που παρουσιάζονται στο Amoi N828 πάνω κάτω είναι:

Κλείνει πολλές εισερχόμενες κλήσεις μόλις απαντηθούν, βγαίνει μήνυμα ότι ο πομπός αποσυνδέθηκε (πάνω πάνω) και κάνει κάτι σαν restart, ζητώντας το pin της κάρτας sim.

 

Εφόσον αναφέρεις την κάρτα whats up, αν συνυπάρχουν και οι άλλες προϋποθέσεις, τότε αυτό είναι το πρόβλημά σου. Αν φταίει κάτι άλλο, τότε περιπλέκονται τα πράγματα.

 

Με μια γρήγορη αναζήτηση μέσα σ' αυτό το topic με τη λέξη κλειδί "bluetooth" μπορείς να διαβάσεις τι έχει γραφτεί ήδη γι' αυτό το θέμα. Την αναζήτηση στην έχω έτοιμη εδώ.

Η πραγματική τέχνη της συζήτησης, δεν είναι μόνο να λέει κάποιος το σωστό πράγμα στο κατάλληλο σημείο, αλλά ν' αφήνει ανείπωτο το λάθος πράγμα στη δελεαστική στιγμή!
Link to comment
Share on other sites

Έχει γραφτεί σε πολλά posts νωρίτερα μέσα στο ίδιο θέμα ότι εμφανίζεται κάτι σαν bug όταν υπάρχει ο συγκεκριμένος συνδυασμός:

επεξεργαστής mtk6589 ---> android 4.2 ---> 3g ---> bluetooth ακουστικό ---> cosmote κάρτα sim

Το πρόβλημα το παρουσιάζουν κι άλλα κινητά και όχι μόνο το Amoi N828 και οφείλεται σε κάποιο χαρακτηριστικό που έχουν οι κάρτες της cosmote, αφού οι κάρτες των άλλων δικτύων φαίνεται να λειτουργούν απροβλημάτιστα με 3g και bluetooth ακουστικό. Με 2g δεν έχουν πρόβλημα οι κάρτες της cosmote κι αν κάποιος θέλει οπωσδήποτε 3g, ξεχνάει το bluetooth.

 

Τα συμπτώματα που παρουσιάζονται στο Amoi N828 πάνω κάτω είναι:

Κλείνει πολλές εισερχόμενες κλήσεις μόλις απαντηθούν, βγαίνει μήνυμα ότι ο πομπός αποσυνδέθηκε (πάνω πάνω) και κάνει κάτι σαν restart, ζητώντας το pin της κάρτας sim.

 

Εφόσον αναφέρεις την κάρτα whats up, αν συνυπάρχουν και οι άλλες προϋποθέσεις, τότε αυτό είναι το πρόβλημά σου. Αν φταίει κάτι άλλο, τότε περιπλέκονται τα πράγματα.

 

Με μια γρήγορη αναζήτηση μέσα σ' αυτό το topic με τη λέξη κλειδί "bluetooth" μπορείς να διαβάσεις τι έχει γραφτεί ήδη γι' αυτό το θέμα. Την αναζήτηση στην έχω έτοιμη εδώ.

Θα κάνω τις δοκιμές και θα δούμε μήπως είναι αυτό,πραγματικά δεν το περίμενα οτι μπορεί να πέσει σε τέτοια BUG ένα κινητό,το κουλό είναι οτι δούλευε απο την αρχή με bluetooth και σαν 2η κάρτα cosmote 3 μήνες χωρίς να βγάλει κάποιο πρόβλημα.

 

Θα κάνω τις δοκιμές και θα δούμε μήπως είναι αυτό,πραγματικά δεν το περίμενα οτι μπορεί να πέσει σε τέτοια BUG ένα κινητό,το κουλό είναι οτι δούλευε απο την αρχή με bluetooth και σαν 2η κάρτα cosmote 3 μήνες χωρίς να βγάλει κάποιο πρόβλημα.

 

Χωρίς cosmote κάρτα,κλειστό 3G και bluetooth τα ίδια κάνει...Μάλλον κάτι πιο πολύπλοκο παίζει εδώ

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

Μολις ανακαλυψα ενα προβλημα στην διαρκια της κλησης παω στις επαφες να βρω ενα τηλ και*κλεινει το μικροφωνο.

Πως διορθωνετε αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω τις δοκιμές και θα δούμε μήπως είναι αυτό,πραγματικά δεν το περίμενα οτι μπορεί να πέσει σε τέτοια BUG ένα κινητό,το κουλό είναι οτι δούλευε απο την αρχή με bluetooth και σαν 2η κάρτα cosmote 3 μήνες χωρίς να βγάλει κάποιο πρόβλημα.

 

 

 

Χωρίς cosmote κάρτα,κλειστό 3G και bluetooth τα ίδια κάνει...Μάλλον κάτι πιο πολύπλοκο παίζει εδώ

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Μάλλον πρέπει να παίζει θέμα με την μπαταρία, εφόσον και η νέα εγκατάσταση της rom δεν απέδωσε καρπούς. Όλα αυτά τα κάνει με full μπαταρία, δηλαδή πάνω από 90%; Το δοκιμάσατε;

Link to comment
Share on other sites

Ναι με γεμάτη μπαταρία πάλι έκανε τα δικά του,τώρα έχω κάνει full wipe/restore τα πάντα και ξανά στήσιμο απο την αρχή.Να δούμε τι συμπεριφορά θα έχει.Το root με παίδεψε λίγο λόγω drivers στο pc μου αλλά οκ όλα.Ποιό πρόγραμμα 1-click root δουλεύει καλύτερα στο συγκεκριμένο τηλέφωνο γνωρίζουμε?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Νέος στο forum και κάτοχος του τηλεφώνου από την Παρασκευή που το παρέλαβα

όλα καλά με την συσκευή και για 5 ώρες... το τηλέφωνο έσβησε τη νύκτα κάποια στιγμή λόγο αποφόρτισης μπαταριάς και από τότε δεν μπορώ να το επαναφέρω.

Δοκίμασα για πάνω από 24 ώρες να φορτίσω την μπαταρία κουμπωμένη πάνω στο τηλέφωνο με τον φωρτιστή που συνόδευε την συσκευή καθώς και με άλλο φορτιστή αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Σε γειτονικό κατάστημα ηλεκτρονικών ειδών μετρήθηκε η η μπαταρία και έδειξε ότι ήταν αφόρτιστη και αφού φορτίστηκε στο κατάστημα η μπαταρία για περίπου μία ώρα την κούμπωσα στο τηλέφωνο και συνεχίζοντας τη φόρτιση μέσω τηλεφώνου για άλλες 48 ώρες βρίσκομαι στο ίδιο σημείο από το οποίο ξεκίνησα...

Το τηλέφωνο είναι νεκρό.

Ερώτηση προς τους πιο έμπειρους , τι μου προτείνετε να κάνω ?

1. Να παραγγείλω μία νέα μπαταρία από Κίνα και να περιμένω κάνα 15νθήμερο

2. Να στείλω το κινητό πίσω σαν ελαττωματικό και να ζητήσω επιστροφή χρημάτων μέσω paypal μιας και προλαβαίνω χρονικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Νέος στο forum και κάτοχος του τηλεφώνου από την Παρασκευή που το παρέλαβα

όλα καλά με την συσκευή και για 5 ώρες... το τηλέφωνο έσβησε τη νύκτα κάποια στιγμή λόγο αποφόρτισης μπαταριάς και από τότε δεν μπορώ να το επαναφέρω.

Δοκίμασα για πάνω από 24 ώρες να φορτίσω την μπαταρία κουμπωμένη πάνω στο τηλέφωνο με τον φωρτιστή που συνόδευε την συσκευή καθώς και με άλλο φορτιστή αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Σε γειτονικό κατάστημα ηλεκτρονικών ειδών μετρήθηκε η η μπαταρία και έδειξε ότι ήταν αφόρτιστη και αφού φορτίστηκε στο κατάστημα η μπαταρία για περίπου μία ώρα την κούμπωσα στο τηλέφωνο και συνεχίζοντας τη φόρτιση μέσω τηλεφώνου για άλλες 48 ώρες βρίσκομαι στο ίδιο σημείο από το οποίο ξεκίνησα...

Το τηλέφωνο είναι νεκρό.

Ερώτηση προς τους πιο έμπειρους , τι μου προτείνετε να κάνω ?

1. Να παραγγείλω μία νέα μπαταρία από Κίνα και να περιμένω κάνα 15νθήμερο

2. Να στείλω το κινητό πίσω σαν ελαττωματικό και να ζητήσω επιστροφή χρημάτων μέσω paypal μιας και προλαβαίνω χρονικά.

 

Αφού φόρτισες τη μπαταρία με εξωτερικό φορτιστή, πήρε μπρος, ναι;

Όσο δούλευε και το είχες στη φόρτιση, έδειχνε οτι φορτίζει;

Link to comment
Share on other sites

Αφού φόρτισες τη μπαταρία με εξωτερικό φορτιστή, πήρε μπρος, ναι;

Όσο δούλευε και το είχες στη φόρτιση, έδειχνε οτι φορτίζει;

 

Με τον εξωτερικό φορτιστή στο κατάστημα έδειξε οτι η μπαταρία πήρε κάτι λίγο σε φόρτηση

γιρνόντας στο σπίτι βάζοντας την μπαταρία στο κινητό και συνεχίζοντας την φόρτιση στο τηλέφωνο εξακουλοθώ να μην έχω καμία ένδειξη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Νέος στο forum και κάτοχος του τηλεφώνου από την Παρασκευή που το παρέλαβα

όλα καλά με την συσκευή και για 5 ώρες... το τηλέφωνο έσβησε τη νύκτα κάποια στιγμή λόγο αποφόρτισης μπαταριάς και από τότε δεν μπορώ να το επαναφέρω.

Δοκίμασα για πάνω από 24 ώρες να φορτίσω την μπαταρία κουμπωμένη πάνω στο τηλέφωνο με τον φωρτιστή που συνόδευε την συσκευή καθώς και με άλλο φορτιστή αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Σε γειτονικό κατάστημα ηλεκτρονικών ειδών μετρήθηκε η η μπαταρία και έδειξε ότι ήταν αφόρτιστη και αφού φορτίστηκε στο κατάστημα η μπαταρία για περίπου μία ώρα την κούμπωσα στο τηλέφωνο και συνεχίζοντας τη φόρτιση μέσω τηλεφώνου για άλλες 48 ώρες βρίσκομαι στο ίδιο σημείο από το οποίο ξεκίνησα...

Το τηλέφωνο είναι νεκρό.

Ερώτηση προς τους πιο έμπειρους , τι μου προτείνετε να κάνω ?

1. Να παραγγείλω μία νέα μπαταρία από Κίνα και να περιμένω κάνα 15νθήμερο

2. Να στείλω το κινητό πίσω σαν ελαττωματικό και να ζητήσω επιστροφή χρημάτων μέσω paypal μιας και προλαβαίνω χρονικά.

 

Στην φόρτιση, συμμετέχουν: Φορτιστης - καλώδιο - κινητό - μπαταρία

ΑΝ ΕΙΣΑΙ 100% σίγουρος οτι ΔΕΝ φταίει ο φορτιστής και το καλώδιο και δεδομένου οτι η μπαταρία σου φόρτισε σε εξωτερικό φορτιστη, τότε ισως χρειαστεί να επιστρέψεις το τηλέφωνο...

Επιβεβαίωσε την ΣΩΣΤΗ λειτουργία ΦΟΡΤΙΣΤΗ + καλωδίου!!!

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Με τον εξωτερικό φορτιστή στο κατάστημα έδειξε οτι η μπαταρία πήρε κάτι λίγο σε φόρτηση

γιρνόντας στο σπίτι βάζοντας την μπαταρία στο κινητό και συνεχίζοντας την φόρτιση στο τηλέφωνο εξακουλοθώ να μην έχω καμία ένδειξη

 

Σε πια περιοχή μένεις μήπως βρεθεί κάποιος κάτοχος κοντά σου που θα μπορέσει να σε βοηθήσει να δοκιμάσετε μια άλλη μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Σε πια περιοχή μένεις μήπως βρεθεί κάποιος κάτοχος κοντά σου που θα μπορέσει να σε βοηθήσει να δοκιμάσετε μια άλλη μπαταρία.

 

Αυτό δεν το σκέφτικα ....

Αν συνφορουμίτης από Θεσσαλονίκη διαθέτει την μπαταρία για δοκιμή κατόπιν συνενόησης θα είμουν υπόχρεως

Link to comment
Share on other sites

Με τον εξωτερικό φορτιστή στο κατάστημα έδειξε οτι η μπαταρία πήρε κάτι λίγο σε φόρτηση

γιρνόντας στο σπίτι βάζοντας την μπαταρία στο κινητό και συνεχίζοντας την φόρτιση στο τηλέφωνο εξακουλοθώ να μην έχω καμία ένδειξη

 

Όταν λέω ένδειξη, επειδή το κινητό δεν έχει LED, μπορείς να τσεκάρεις στην lockscreen γράφει "Φόρτιση" ενώ φορτίζει.

Αν δοκίμασες με άλλο φορτιστή και καλώδιο και δεν έδειξε τίποτε, πας για αλλαγή τηλεφώνου, γιατί η ένδειξη εμφανίζεται ακόμα και με χαλασμένη μπαταρία.

Σημαντικό να δοκιμάσεις με φορτιστή ΚΑΙ καλώδιο που ξέρεις σίγουρα ότι φορτίζουν κανονικά κάποιο άλλο τηλέφωνο.

Και καντο χωρίς τη θήκη, γιατί μπορεί να εμποδίζει την καλή επαφή του βύσματος του φορτιστή.

Link to comment
Share on other sites

Ναι με γεμάτη μπαταρία πάλι έκανε τα δικά του,τώρα έχω κάνει full wipe/restore τα πάντα και ξανά στήσιμο απο την αρχή.Να δούμε τι συμπεριφορά θα έχει.Το root με παίδεψε λίγο λόγω drivers στο pc μου αλλά οκ όλα.Ποιό πρόγραμμα 1-click root δουλεύει καλύτερα στο συγκεκριμένο τηλέφωνο γνωρίζουμε?

motochopper .

Link to comment
Share on other sites

το motochopper δεν είναι για samsung απο οτι λίγα ξέρω?

για να στο αναφέρω, πάει να πει πως κάνει και για τα mtk6589 (και πάρα πολλά άλλα)

Link to comment
Share on other sites

για να στο αναφέρω, πάει να πει πως κάνει και για τα mtk6589 (και πάρα πολλά άλλα)

 

Για να το λες εσύ σίγουρα ισχύει,σε ευχαριστώ για το info,θα το δοκιμάσω σίγουρα στο μέλλον

Link to comment
Share on other sites

Μολις ανακαλυψα ενα προβλημα στην διαρκια της κλησης παω στις επαφες να βρω ενα τηλ και*κλεινει το μικροφωνο.

Πως διορθωνετε αυτο?

 

Κανενας δεν το ξερει?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...