Jump to content

Amoi N828


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

factory reset από το recovery δοκίμασες? Αν βέβαια έχεις το recovery του minideal, ήταν προβληματικό οπότε έχεις τις εξής λύσεις:

1. περνάς καινούριο recovery με flashtools και μετά μέσω του recovery κάνεις factory reset. αν δεν δουλέψει το factory reset, περνάς rom μέσω του recovery.

2. περνάς κατευθείαν καινούρια rom (είτε του minideal είτε κάποια άλλη) με flashtools.

Δεν αξίζει για θέμα λογισμικού να μπλέκεις με εγγυήσεις.

 

ευχαριστω για τις συμβουλες.

πως θα γινει να εχω προσβαση στο τηλεφωνο ωστε να του περασω καποιο αρχειο? ουτε ανοιγει απο μονο του, ουτε οταν το συνδεω στον υπολογιστη εχω προσβαση γιατι δε μπορει να το αναγνωρισει αν δε δωσει το λογισμικο το οκ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Οχι δεν εχω κανενα

 

Τότε μάλλον θα ήταν κάποιο banner που εμφανίστηκε στον browser της συσκευής σου, το αγνοείς.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

factory reset από το recovery δοκίμασες? Αν βέβαια έχεις το recovery του minideal, ήταν προβληματικό οπότε έχεις τις εξής λύσεις:

1. περνάς καινούριο recovery με flashtools και μετά μέσω του recovery κάνεις factory reset. αν δεν δουλέψει το factory reset, περνάς rom μέσω του recovery.

2. περνάς κατευθείαν καινούρια rom (είτε του minideal είτε κάποια άλλη) με flashtools.

Δεν αξίζει για θέμα λογισμικού να μπλέκεις με εγγυήσεις.

εχεις καποιο καλο recovery να προτεινεις?

 

επισης, πως ακριβως μπαινω στο recovery mode για να επεναφερω το τηλεγωνο? με ποιο συνδυασμο κουμπιων?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
εχεις καποιο καλο recovery να προτεινεις?

 

επισης, πως ακριβως μπαινω στο recovery mode για να επεναφερω το τηλεγωνο? με ποιο συνδυασμο κουμπιων?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4948886#post4948886

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς να προτείνει καμιά 32gb class 10 micro-sd που να την έχει δοκιμάσει στο κινητό;

(ας γράψει και απο που την πήρε και πόσο)

thanks! :)

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς να προτείνει καμιά 32gb class 10 micro-sd που να την έχει δοκιμάσει στο κινητό;

(ας γράψει και απο που την πήρε και πόσο)

thanks! :)

http://www.ebay.com/itm/32GB-SanDisk-Ultra-MicroSDHC-MicroSD-Card-Class-10-UHS-U1-Adapter-Genuine-R-/161019872012?pt=US_Cellphone_Memory_Cards&hash=item257d88430c

ΑΓΓΕΛΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι Αθήνα γιατί να πάρεις από eBay; 18€ βγαίνει από eBay και 20,40€ από ένα κατάστημα εδώ (ψάξε στο Skroutz). Οι τιμές δεν διαφέρουν και πολύ στις κάρτες μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι Αθήνα γιατί να πάρεις από eBay; 18€ βγαίνει από eBay και 20,40€ από ένα κατάστημα εδώ (ψάξε στο Skroutz). Οι τιμές δεν διαφέρουν και πολύ στις κάρτες μνήμης.

 

Πρώτον, δεν είμαι Αθήνα και δεύτερον, την πήρα τόσο τον Μάιο, όταν ο κολλητός μου την πήρε 26 από τα Public.:)

Απλά απάντησα στο προηγούμενο ερώτημα: ποια; από πού; και πόσο;

ΑΓΓΕΛΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Ναι τελικά κι εγώ εκεί καταλήγω ότι δεν υπάρχει ιδιαιτερο νόημα αγοράς απο το ebay "καλής" microsd. καλύτερα απο εδώ για να έχεις και την εγγύηση.
Link to comment
Share on other sites

Καλσπερα σε ολους. Απο περιεργια κ μονο κατεβασα απο το play store το προγραμμα sygic για πλοηγο κ.λ.π. Το προγραμμα μου ζητησε να κατεβασει καποια εξτρα αρχεια περιπου στα 200mb συνολο. Προφανως τους χαρτες, θελω λοιπον να ρωτησω, το προγραμμα αυτο ειναι επι πληρωμη κ μονο; γιατι μου βγαζει οτι εχω 7 μερες περιοδο δοκιμης κ.λ.π. κατεβασα το πρωτο sygic στην λιστα του play store.
Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα βρεις το CWM μαζί με το κατάλληλο scatter αρχείο για να βάλεις μόνο το recovery κι όχι ολόκληρο το rom. Το βάζεις με SP Flash Tool, το οποίο θα σου πει ότι μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα αν βάλεις μόνο ένα αρχείο κι όχι ολόκληρο rom αλλά δε σε νοιάζει μην ανησυχείς, θα το περάσει κανονικά. Μετά μπαίνεις με τον κλασσικό τρόπο Volume up + Power button... :D

 

ρε παιδια λειπει ο preloader απο εδω και δεν ξειναει το κατεβασμα το flash tool. υ θα βρω εναν preloader να τον βάλω στον ιδιο φακελο με το recovery αρχειο για να το αναγνωρισει το flash tool και να αρχισει το κατεβασμα?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια λειπει ο preloader απο εδω και δεν ξειναει το κατεβασμα το flash tool. υ θα βρω εναν preloader να τον βάλω στον ιδιο φακελο με το recovery αρχειο για να το αναγνωρισει το flash tool και να αρχισει το κατεβασμα?

 

Μα, τον preloader τον ξε-τσεκαρεις πάντα, ούτως ή αλλοιώς, γιατί αν κάτι πάει στραβά στο flashing, θα μπορέσεις να το διορθώσεις. Αν χαλάσει ο preloader, θα χρειαστεί να κανείς τα μαγικά με τα test points για να ξε-brickάρει.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια λειπει ο preloader απο εδω και δεν ξειναει το κατεβασμα το flash tool. υ θα βρω εναν preloader να τον βάλω στον ιδιο φακελο με το recovery αρχειο για να το αναγνωρισει το flash tool και να αρχισει το κατεβασμα?

 

...κάντο μέσω MobileUncle Tools (recovery update) για περισσότερη ευκολία.

Link to comment
Share on other sites

Μα, τον preloader τον ξε-τσεκαρεις πάντα, ούτως ή αλλοιώς, γιατί αν κάτι πάει στραβά στο flashing, θα μπορέσεις να το διορθώσεις. Αν χαλάσει ο preloader, θα χρειαστεί να κανείς τα μαγικά με τα test points για να ξε-brickάρει.

 

δυστυχώς δε γνωρίζω τα μαγικα αυτα. γενικα ψαχνομαι και στο tutorial που βρηκα στο xda developers έλεγε το εξής :

Please note that, even though it isn't mandatory to select it on the list of images to flash,

preloader file must be present in the same folder as the other partition(s) that you want to flash, or else phone will not be able to enter into download mode.

εφόοσον δε μπαινει σε download mode και λείπει και το αρχειο απο το φακελο, υπεθεσα πως αυτο φταιει

Edited by Peri_91
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς δε γνωρίζω τα μαγικα αυτα. γενικα ψαχνομαι και στο tutorial που βρηκα στο xda developers έλεγε το εξής :

Please note that, even though it isn't mandatory to select it on the list of images to flash,

preloader file must be present in the same folder as the other partition(s) that you want to flash, or else phone will not be able to enter into download mode.

εφόοσον δε μπαινει σε download mode και λείπει και το αρχειο απο το φακελο, υπεθεσα πως αυτο φταιει

 

...αν επιχειρείς να το κάνεις μέσω Flash Tool (και εφόσον σε δυσκολεύει), δε βλέπω γιατί να μη μπορείς απλούστερα και μέσω MobileUncle Tools MTK. Είσαι ήδη root; Αν ναι, τότε εγκατέστησε το πρόγραμμα MobileUncle Tools MTK από Play Store και αφού βάλεις στην κάρτα SD το recovery.img αρχείο που αφορά το κινητό σου, επέλεξε από το πρόγραμμα Recovery update (επιλέγεις κατόπιν το recovery.img και τελείωσες).

Link to comment
Share on other sites

...αν επιχειρείς να το κάνεις μέσω Flash Tool (και εφόσον σε δυσκολεύει), δε βλέπω γιατί να μη μπορείς απλούστερα και μέσω MobileUncle Tools MTK. Είσαι ήδη root; Αν ναι, τότε εγκατέστησε το πρόγραμμα MobileUncle Tools MTK από Play Store και αφού βάλεις στην κάρτα SD το recovery.img αρχείο που αφορά το κινητό σου, επέλεξε από το πρόγραμμα Recovery update (επιλέγεις κατόπιν το recovery.img και τελείωσες).

 

ok. θα τπ ψαξω κι ετσι και θα δω το γινεται. αυτό δεν είναι?

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mobileuncle.toolbox&hl=el

Την εφαρμογη αυτη απο το playstore την εγκαθιστώ στον υπολογιστη ε? χαζη ερώτηση αλλα έπερπε να την κανω...

Link to comment
Share on other sites

ok. θα τπ ψαξω κι ετσι και θα δω το γινεται. αυτό δεν είναι?

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mobileuncle.toolbox&hl=el

Την εφαρμογη αυτη απο το playstore την εγκαθιστώ στον υπολογιστη ε? χαζη ερώτηση αλλα έπερπε να την κανω...

 

...όχι φυσικά! Τις εφαρμογές από Play Store τις εγκαθιστάς απευθείας στο κινητό. Η συγκεκριμένη σου λύνει τα χέρια εφόσον είσαι root σε πολλά θέματα, όπως το recovery, το GPS και άλλα πολλά. Πρέπει οπωσδήποτε να υπάρχει στο κινητό σου εφόσον πειράζεις rom κλπ.

Επίσης κάποια στιγμή σκέψου και το Gravity Box που θα σου λύσει τα χέρια ως προς τα υπόλοιπα που πιθανόν θα ήθελες να πειράξεις. :p

Προτείνω FULL NANDROID BACKUP πρώτα από το custom recovery, προς αποφυγή σφαλμάτων.

Link to comment
Share on other sites

...όχι φυσικά! Τις εφαρμογές από Play Store τις εγκαθιστάς απευθείας στο κινητό. Η συγκεκριμένη σου λύνει τα χέρια εφόσον είσαι root σε πολλά θέματα, όπως το recovery, το GPS και άλλα πολλά. Πρέπει οπωσδήποτε να υπάρχει στο κινητό σου εφόσον πειράζεις rom κλπ.

Επίσης κάποια στιγμή σκέψου και το Gravity Box που θα σου λύσει τα χέρια ως προς τα υπόλοιπα που πιθανόν θα ήθελες να πειράξεις. :p

 

ναι αλλα αυτη τη στιγμη το κινητο μου δεν ανοιγει καν, παρα μονο σε recovery mode. ειναι ξερο αν το ανοιξω κανονικα. για την ακριβεια κολλαει στο αρχικο σημα της εταιρειας. δεν εχω δυνατοτητα εγκαταστασης εγαρμογων.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα αυτη τη στιγμη το κινητο μου δεν ανοιγει καν, παρα μονο σε recovery mode. ειναι ξερο αν το ανοιξω κανονικα. για την ακριβεια κολλαει στο αρχικο σημα της εταιρειας. δεν εχω δυνατοτητα εγκαταστασης εγαρμογων.

 

...τότε πρέπει όντως να φλασάρεις μέσω Flash Tool το σωστό recovery. Προτείνω να κατεβάσεις κάποια πρόσφατη ολοκληρωμένη έκδοση του Flash Tool για να το κάνεις και εννοείται προαπαιτείται η σωστή εγκατάσταση των drivers για το κινητό σου (MTK).

Εδώ: http://forum.china-iphone.ru/amoi-n828-proshivki-t27390.html θα βρεις συγκεντρωμένα κατά κατηγορία όλα όσα μπορείς να χρειαστείς, αν και για την ώρα το βλέπω ανενεργό για κάποιο λόγο.

Edited by emxa2k
Link to comment
Share on other sites

...τότε πρέπει όντως να φλασάρεις μέσω Flash Tool το σωστό recovery. Προτείνω να κατεβάσεις κάποια πρόσφατη ολοκληρωμένη έκδοση του Flash Tool για να το κάνεις και εννοείται προαπαιτείται η σωστή εγκατάσταση των drivers για το κινητό σου (MTK).

Εδώ: http://forum.china-iphone.ru/amoi-n828-proshivki-t27390.html θα βρεις συγκεντρωμένα κατά κατηγορία όλα όσα μπορείς να χρειαστείς, αν και για την ώρα το βλέπω ανενεργό για κάποιο λόγο.

 

εχω περασει και τους ΜΤΚ drivers απο Media Tek και το SP_Flash_Tool_exe_v3.1312.0.139. πρεπει να ειναι αρκετα προσφατο απ' οσο θυμαμαι. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Πανε τα ακουστικακια μου παιδια τρελαθηκαν http://www.aliexpress.com/item/High-Quality-BYZ-S500-in-ear-Headphones-3-5-MM-General-with-wheat-Drive-by-wire/1310988233.html 9 στις 10 φορες το κουμπι απαντησης κλησης δεν λειτουργει.Αυτο που κανει ειναι να σταματαει τον ηχο κλησης οταν το παταω και μονο, χωρις να μπορω να απαντησω.Επισης οταν ακουγα μουσικη και πατουσα το κουμπι παρατεταμενα εκανε pause στο τραγουδι και με ενα πατημα πηγαινε στο επομενο.Τωρα κανει οτι θελει.Κριμα τη χαρα μου οταν μου ηρθε και δουλευαν ολα καλα ρε γα**το :(

 

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!

Edited by danorfias
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχω ανεβάσει στο xda την rom που έφτιαξα: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2592513

Αύριο λογικά θα ανοίξω κι εδώ thread. Ελπίζω να σας αρέσει!

 

Καλή χρονιά να έχουμε!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...