Jump to content

Amoi N828


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κανενας δεν το ξερει?

Δοκίμασε με κάποιον άλλο dialler. Tov ExDialler για παράδειγμα που κατά την γνώμη μου είναι κορυφαίος. Εγώ πλέον δεν χρησιμοποιώ τον dialler της ρομ.

Περίεργο πάντως αυτό που περιγράφεις. Το μυαλό μου πάει στο ότι μήπως δεν δουλεύει σωστά το touch screen και αλλού εσύ πατάς και αλλού αυτό πατάει!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπέρα,

έχω παραγγείλει από 28 Οκτ. το Amoi N828 από to2c.com και το περιμένω να έρθει.

 

Λόγω του ότι είναι το 1ο μου smartphone ever και όντας παντελώς άσχετος με android,

θέλω να είμαι προετοιμασμένος για να μην γίνει κάτι λάθος και έχουμε τρεχάματα, αποστολές προς Κίνα μεριά και άλλα ωραία.

 

Ψάχνοντας λοιπόν στο forum εντόπισα αυτό Οδηγός επιβίωσης για νέους χρήστες Android

και αυτό Παρέλαβα το κινητό, τώρα τι….;.

 

Χρειάζονται στα αλήθεια όλες αυτές οι - φαινομενικά σε μένα - "χρονοβόρες" και "πολύπλοκες" ενέργειες από τη στιγμή που θα παραλάβουμε το τηλέφωνο?

Ποια είναι η γνώμη των κατόχων?

Εσείς ποιες ήταν οι πρώτες βασικές ενέργειες που κάνατε όταν το παραλάβατε?

 

ευχαριστώ,

 

με εκτίμηση σε όλους τους συμμετέχοντες.

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα απολυτως δεν θελει. Το ανοιγεις, κανεις τις βασικες ρυθμισεις που κανεις σε ολα τα τηλεφωνα (mail, wifi) βαζεις την sim και εισαι ετοιμος. Αν αργοτερα δεις οτι θελεις αλλη ρομ ρουτ κλπ, ξεκινας το διαβασμα και με την ησυχια σου τα κανεις.
Link to comment
Share on other sites

χρειάζεται αρχικά κάποιο back-up έτσι ώστε άμα γίνει το κακό,

να μπορώ να το επαναφέρω στη κατάσταση που μου το στείλανε?

Link to comment
Share on other sites

Αναζήτηση κατόχου του Amoi N828 από Θεσ/νίκη διαθέσιμου να μου παραχωρίση για επί τόπια δοκιμή της λιτουργικής του μπαταρίας πριν στείλω το τηλέφωνο από εκεί που 'ρθε ... και ήταν και για δώρο.....
Link to comment
Share on other sites

Αναζήτηση κατόχου του Amoi N828 από Θεσ/νίκη διαθέσιμου να μου παραχωρίση για επί τόπια δοκιμή της λιτουργικής του μπαταρίας πριν στείλω το τηλέφωνο από εκεί που 'ρθε ... και ήταν και για δώρο.....

 

...θα μπορούσα να σε εξυπηρετήσω εφόσον βρεθεί κάποια κατάλληλη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με κάποιον άλλο dialler. Tov ExDialler για παράδειγμα που κατά την γνώμη μου είναι κορυφαίος. Εγώ πλέον δεν χρησιμοποιώ τον dialler της ρομ.

Περίεργο πάντως αυτό που περιγράφεις. Το μυαλό μου πάει στο ότι μήπως δεν δουλεύει σωστά το touch screen και αλλού εσύ πατάς και αλλού αυτό πατάει!

 

Δεν ειναι το touch γιατι παταω τις επαφες τις ανοιγει κανονικα αλλα δεν μπορω να πω σε αυτον που συνομιλω το τηλεφωνο μιας επαφης μου.για να ανοιξει το μικροφωνο πρεπει να γυρισω στην κληση και ανοιγει μονο του :mad:

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με κάποιον άλλο dialler. Tov ExDialler για παράδειγμα που κατά την γνώμη μου είναι κορυφαίος. Εγώ πλέον δεν χρησιμοποιώ τον dialler της ρομ.

Περίεργο πάντως αυτό που περιγράφεις. Το μυαλό μου πάει στο ότι μήπως δεν δουλεύει σωστά το touch screen και αλλού εσύ πατάς και αλλού αυτό πατάει!

 

Με τον ExDialer μπορεις να επιλεξεις απο ποια sim θα κανεις κληση;

Link to comment
Share on other sites

Με τον ExDialer μπορεις να επιλεξεις απο ποια sim θα κανεις κληση;

 

Ναι. Εγώ έγω τις ρυθμίσεις του amdroid να με ρωτάει κατά την κλήση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι κ εγώ κάτοχος του εν λόγο κην από τον Ιουλίου κ μέχρι σήμερα δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα, είναι άψογο. Το μόνο θέμα που προέκυψε ήταν με την εφαρμογή λενοβο σουπερ κάμερα οπού το avast την ανέφερε ως πιθανή απειλή (κάτι για εφαρμογή ζόμπι η κάτι τετειο) κ θα ήθελα αν ξέρει κάτι κάποιος για αυτό. Επίσης ξέρω ότι η παρακάτω ερωτήσει είναι εκτός συζητήσεις άλλα δεν ξέρω αν λάβω κάποια απάντηση στο κανονικό κανάλι γιατί δεν υπάρχει ενδιαφέρον για την συσκευή που έχω το πρόβλημα.

Παρήγγειλα το τηλ AMOI A862W για ένα φίλο, το πήρε εχθές στα χεριά του κ διαπίστωσε ότι το κινητό δουλεύει μεν μια χαρά στην κανονική του λειτουργιά άλλα όταν το κην κλείδωσε την οθόνη με το που πατάς το κουμπί να το ξεκλειδώσει εμφανίζει μαύρη αναμενη οθόνη με άχνες ρίγες στο παρασκήνιο... από πίσω το κιν δουλεύει κανονικά (ακουγόντανε ήχοι κ δόνηση όταν κάνεις-επιλεγεις κάτι) . (ακόμη κ με επιλογή χωρίς κλείδωμα) .

 

Αν ξέρει λιπών κάποιος τι μπωρι να φταίει κ τι προτείνετε να κάνω από δω κ πέρα.

Σας ευχαριστώ κ συγνώμη για την ταλεπορια.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με κάποιον άλλο dialler. Tov ExDialler για παράδειγμα που κατά την γνώμη μου είναι κορυφαίος. Εγώ πλέον δεν χρησιμοποιώ τον dialler της ρομ.

Περίεργο πάντως αυτό που περιγράφεις. Το μυαλό μου πάει στο ότι μήπως δεν δουλεύει σωστά το touch screen και αλλού εσύ πατάς και αλλού αυτό πατάει!

 

Εβαλα τον exdialler αλλα μολις κανω κλιση με παει στον αλλο dialler :blink:

Οποτε δεν κανουμε τιποτα ετσι

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπέρα, είμαι κ εγώ κάτοχος του εν λόγο κην από τον Ιουλίου κ μέχρι σήμερα δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα, είναι άψογο. Το μόνο θέμα που προέκυψε ήταν με την εφαρμογή λενοβο σουπερ κάμερα οπού το avast την ανέφερε ως πιθανή απειλή (κάτι για εφαρμογή ζόμπι η κάτι τετειο) κ θα ήθελα αν ξέρει κάτι κάποιος για αυτό.

 

Αγνόησε το και πέταξε και το avast.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αγνόησε το και πέταξε και το avast.

 

Να υποθέσω ότι δεν το χρειάζομαι το avast γενικά έτσι? Άλλα με τοις ενδεχόμενες (απειλείς) τι γίνετε? Επίσης η στοκ εφαρμογή της κάμερας δεν θα απεγκατασταθη , θα είναι προβληματική η κάτι τέτοιο σωστά? Κ ένα τελευταίο μήπως έχεις να προτείνεις τίποτα για το άλλο πρόβλημα που αναφέρω?

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν έχουν αναφερθεί υπαρκτά προβλήματα κακόβουλου λογισμικού σε συσκευές χωρίς αυτού του είδους τα προγράμματα, συνεπώς το avast το πετάς μέχρι νεοτέρας. Το μόνο που κερδίζεις ειναι να "βαραινεις" τη λειτουργία της συσκευής σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

 

παρέλαβα σήμερα το κινητό (ordered on28/10).

ήταν όλα μέσα στη συσκευασία όπως έπρεπε, αλλά... το κινητό δεν ανοίγει...

 

είχα διαβάσει στο forum ότι συνήθως έρχεται μισοφορτισμένο...

τεσπα, θεώρησα ότι το δικό μου το στείλαν τελείως αφόρτιστο και το έβαλα να φορτίσει...

τίποτα... ούτε ένδειξη, ούτε "φορτίζει", ούτε ανοίγει... νεκρό, DOA!

 

τι κάνουμε...?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

 

παρέλαβα σήμερα το κινητό (ordered on28/10).

ήταν όλα μέσα στη συσκευασία όπως έπρεπε, αλλά... το κινητό δεν ανοίγει...

 

είχα διαβάσει στο forum ότι συνήθως έρχεται μισοφορτισμένο...

τεσπα, θεώρησα ότι το δικό μου το στείλαν τελείως αφόρτιστο και το έβαλα να φορτίσει...

τίποτα... ούτε ένδειξη, ούτε "φορτίζει", ούτε ανοίγει... νεκρό, DOA!

 

τι κάνουμε...?

δες μηπως εχει ταινια στις επαφες της μπαταριας Edited by soullis
Link to comment
Share on other sites

Παιδες SOS και βοηθεια...

 

Παρελαβα προχθες για λογαριασμο φιλου μου το εν λογο κινητο και ενω τις 2 πρωτες μερες ηταν ολα καλα σημερα με πηρε τηλεφωνο και μου ειπε οτι εκει που μιλουσε στο κινητο ξαφνικα του κοβει την κληση του πεταει ενα μνμ το ανδροιντ και απο τοτε δεν βλεπει ουτε καν τη σιμ....Τι επαθε??

 

Εχει τυχει σε καποιον κατι παρομοιο...??

 

Το κινητο το εχω 3 μερες στα χερια μου πρεπει αν ειναι να κανω τις απαραιτητες διαδικασιες να το στειλω πισω στο Minideal απο οπου το πηρα...

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

δες μηπως εχει ταινια στις επαφες της μπαταριας

 

πωπω ρεζίλι έγινα... ναι είχε ταινία διάφανη στην επαφή της μπαταρίας κ δεν το είχα προσέξει παρόλο που την είχα αφαιρέσει...

δεν μου πήγε το μυαλό καθόλου...

να σαι καλά, σε ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Παιδες SOS και βοηθεια...

 

Παρελαβα προχθες για λογαριασμο φιλου μου το εν λογο κινητο και ενω τις 2 πρωτες μερες ηταν ολα καλα σημερα με πηρε τηλεφωνο και μου ειπε οτι εκει που μιλουσε στο κινητο ξαφνικα του κοβει την κληση του πεταει ενα μνμ το ανδροιντ και απο τοτε δεν βλεπει ουτε καν τη σιμ....Τι επαθε??

 

Εχει τυχει σε καποιον κατι παρομοιο...??

 

Το κινητο το εχω 3 μερες στα χερια μου πρεπει αν ειναι να κανω τις απαραιτητες διαδικασιες να το στειλω πισω στο Minideal απο οπου το πηρα...

 

Ευχαριστω

 

To μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ξαναπεράσεις την ρομ. Κάτι άλλο δεν υπάρχει, αλλά μάλλον σε βλέπω να το στέλνεις πίσω.

Να υποθέσω ότι έχεις δοκιμάσει με άλλη sim, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Προσπαθώ να συνδέσω το Amoi με το MyPhoneExplorer και δεν το αναγνωρίζει. Στο pc (με win xp) που το συνδέω το MyPhoneExplorer βλέπει κανονικά και συνδέεται με ένα ZTE v967s. Επίσης το Amoi το pc το βλέπει κανονικά σαν εξωτερικό δίσκο αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν το αναγνωρίζει σαν κινητό.

Εγκατέστησα και τους drivers από το post #298 αλλά πάλι δεν το βλέπει το pc το Amoi. Δοκίμασα και εγκατέστησα και ADB drivers που βρήκα για το Amoi από ένα ρώσικο site αλλά τίποτα.

Στο ZTE στις επιλογές σύνδεσεις του USB έχει και την επιλογή για σύνδεση ως "CD Installer" με την οποία μπορείς να εγκαταστήσεις τους drivers για το pc. Το Amoi έχει επίσης τη ίδια επιλογή αλλά αντί για drivers στην συγκεκριμένη επιλογή έχει ένα PDF αρχείο με specs του micro usb.

Έχει κάποιος καταφέρει να το συνδέσει με το pc και να το βλέπει εκτός από external drive σαν κινητό. Δηλαδή να μπορεί να συνδεθεί με το MyphoneExplorer ή να μπορεί να κάνει USB Tethering με το Amoi; Αν ναι ποιους drivers έχετε και που μπορώ να τους κατεβάσω;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρω.

 

ΥΓ. Το amoi είναι αγορασμένο από το to2c και τώρα έχει την Samsung Rom (http://www.needrom.com/mobile/amoi-n828-16/).

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι έχεις περάσει τους drivers για MTK6589??

Για την εγκατάστασή τους χρειάζεται ένα τρικ. Εγώ τυχαία το είχα ανακαλύψει όταν ήθελα να δουλέψω με το SP Flash tools.

Θα πρέπει να ανοίξεις την διαχείρηση συσκευών (device manager) και να συνδέσεις το τηλέφωνο σου. Έχεις 2-3 δευτερόλεπτά για να κάνεις διπλό κλικ στην καινούρια συσκευή που θα έμφανήσει στην λίστα με τις υπόλοιπες συσκευές του υπολογιστή σου γιατί μετά αποσυνδέεται. Αφού θα ανοίξεις το παράθυρο με τις πληροφορίες της συσκευής θα εγκαταστήσεις τους drivers από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι έχεις περάσει τους drivers για MTK6589??

Για την εγκατάστασή τους χρειάζεται ένα τρικ. Εγώ τυχαία το είχα ανακαλύψει όταν ήθελα να δουλέψω με το SP Flash tools.

Θα πρέπει να ανοίξεις την διαχείρηση συσκευών (device manager) και να συνδέσεις το τηλέφωνο σου. Έχεις 2-3 δευτερόλεπτά για να κάνεις διπλό κλικ στην καινούρια συσκευή που θα έμφανήσει στην λίστα με τις υπόλοιπες συσκευές του υπολογιστή σου γιατί μετά αποσυνδέεται. Αφού θα ανοίξεις το παράθυρο με τις πληροφορίες της συσκευής θα εγκαταστήσεις τους drivers από εκεί.

 

Το ZTE v967s που και αυτό έχει ΜΤΚ6589 το βλέπει κανονικά το πρόβλημα είναι με το AMOI. Τους drivers τους πήρα από το post #298 αλλά επίσης και από αυτό το ρώσικο site (http://forum.china-iphone.ru/amoi-n828-proshivki-t27390.html) αλλά δεν δούλεψαν.

Θα δοκιμάσω και την μέθοδο που προτείνεις και θα ενημερώσω.

Μπορείς να μου πείς από που κατέβασες του drivers για το AMOI ;

Σε κάθε περίπτωση σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να στηλω e-mail με το k9, καμια βοηθεια?

Το κ9 ειναι συνδεμενω με το e-mail που εχω στον οτε

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...