Jump to content

Amoi N828


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παίδες μία ερώτηση... Έχω τη rom galaxy s4 του jack44 κι όταν εγκαθιστώ εφαρμογές και θέλω να τις μεταφέρω στην κάρτα sd δε με αφήνει στις περισσότερες... Τι παίζει και έχει αυτή τη συμπεριφορά; Στη stock rom μπορούσα σχεδόν όλες τις εφαρμογές να τις μεταφέρω, σ' αυτή όχι...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παίδες μία ερώτηση... Έχω τη rom galaxy s4 του jack44 κι όταν εγκαθιστώ εφαρμογές και θέλω να τις μεταφέρω στην κάρτα sd δε με αφήνει στις περισσότερες... Τι παίζει και έχει αυτή τη συμπεριφορά; Στη stock rom μπορούσα σχεδόν όλες τις εφαρμογές να τις μεταφέρω, σ' αυτή όχι...

 

Άσχετο, αλλά πόσες εφαρμογές έχεις εγκατεστημένες, και ποσο ελευθερο χώρο;

Εγώ με 68 εφαρμογές έχω 1.5gb ελεύθερο, χωρις καμία στην sd.

Γιατί θέλεις να τις μεταφέρεις;

 

http://img.tapatalk.com/d/13/10/27/5e3u4epy.jpg

Edited by kted
Link to comment
Share on other sites

Καλως ήλθες

Θα δοκιμάσω να απαντήσω στις ερωτήσεις σου:

1. Οι Κινέζοι (και ειδικά ο to2c) δεν είναι ιδιαίτερα καλοί στις "custom" παραγγελίες, οπότε, οτι ζητήσεις, να είναι από την σελίδα παραγγελίας

2. Τα περισσότερα Κινέζικα (σε αυτήν την κατηγορία τιμής) παίζουν out of the box - ισως χρειαστούν ελάχιστα πράγματα.

Μιας που 1η φορά πας σε android, θα βοηθούσε να ήσουν προετοιμασμένος στοιχειωδώς (πχ να περάσεις τις Επαφές σου, στο λογαριασμό gmail σου)

3. Χρειάζεσαι μια θήκη τύπου "bumper" σιλικόνης και ζελατίνα προστασίας της οθόνης

4. Κοιτάς στην κατηγορία 4.3" - 4.7". Εγω θα σου πρότεινα στα περίπου 130-140 να δεις και το Jiayu G3S (T) και σε λίγα χρήματα παραπάνω (160-170€) το Jiayu G4 και το Lenovo S820 (αλλη κλάση και τα δυο). Τα δυο τελευταία θεωρώ (προσωπικά) οτι προσεγγίζουν το Xiaomi Mi2S που "ζαχαρωνεις" (και μπορούν να πάρουν miui οπως το xiaomi)...!

Θα συμφωνήσω σε αυτά που λες αλλά από τα 115 ευρώ, με λίγο παραπάνω για αυτό και με λίγα παραπάνω για το άλλο έφτασες στα 170 ευρώ. Μπένεις έτσι σε ένα τρυπάκι και δεν βγάζεις άκρη.

Με αυτά τα 55 ευρώ σχεδόν παίρνεις άλλο ένα φτηνό τηλέφωνο τύπου Lenovo A390.

Εγώ λέω αφού είναι το πρώτο του να πάει στην "φτηνή" λύση και μετά βλέπει.

Link to comment
Share on other sites

Για το μεγάλα, κάνεις λάθος!

Δες προσεκτικά τις διαστάσεις τους, είναι πολύ κοντά στο amoi που κοιτάς...!

εε...όχι κ κοντά: https://www.dropbox.com/sh/pbe68dc55wl85zh/GalWrJZ99K

καλημέρα σε όλους,

1ο μου post στο forum, 1η αγορά smartphone ever..

ξεκίνησα να ψάχνω για την πρώτη μου αγορά smartphone και οδηγήθηκα να διαβάζω αποκλειστικά το myphone.gr.

[...]

Το κινητό όπως θα σου ρθει δε θα χει κανένα πρόβλημα για απλή χρήση. Η θήκη σιλικόνης που στέλνουν είναι ό,τι πρέπει για καθημερινές πρώσεις
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ρε παίδες μία ερώτηση... Έχω τη rom galaxy s4 του jack44 κι όταν εγκαθιστώ εφαρμογές και θέλω να τις μεταφέρω στην κάρτα sd δε με αφήνει στις περισσότερες... Τι παίζει και έχει αυτή τη συμπεριφορά; Στη stock rom μπορούσα σχεδόν όλες τις εφαρμογές να τις μεταφέρω, σ' αυτή όχι...

 

Είναι θέμα rom... αποφασίζεις και πράττεις αναλόγως.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα rom... αποφασίζεις και πράττεις αναλόγως.

ΟΚ, κατάλαβα... Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις κανείς αν υποστηρίζει OTG;

Δοκίμασα με το stickmount, αλλά δεν βλέπει τίποτε.

Το καλώδιο και η εφαρμογή λειτουργούν μια χαρά στο nexus 7.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις κανείς αν υποστηρίζει OTG;

Δοκίμασα με το stickmount, αλλά δεν βλέπει τίποτε.

Το καλώδιο και η εφαρμογή λειτουργούν μια χαρά στο nexus 7.

οχι δεν υποστηρίζει

Link to comment
Share on other sites

χμμ,...

ας το σκεφτούμε αντίστροφα:

 

μπορεί όποιος (κάτοχος ή μη) έχει τη διάθεση να μου πει ένα τουλάχιστον (υποκειμενικό ή μη) λόγο να μην πάρω το συγκεκριμένο κινητό;

 

χωρίς όμως παρακαλώ να το συγκρίνει με οποιοδήποτε άλλο, είτε στα χαρακτηριστικά είτε στη τιμή.

 

πχ η κάμερα του Amoi N828 δεν είναι καλή, δεν έχει καλό σήμα, δεν δουλεύει καλά το GPS, δεν πάει τα παιδιά σχολείο, κτλ...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
μπορεί όποιος (κάτοχος ή μη) έχει τη διάθεση να μου πει ένα τουλάχιστον (υποκειμενικό ή μη) λόγο να μην πάρω το συγκεκριμένο κινητό;

 

Όχι... να το πάρεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ,

 

μίλαγα τώρα με τη stella από το http://www.to2c.com στο skype, και μου είπε ότι έχει ελάχιστο stock και άμα το θέλω να το πάρω αμέσως...

εγώ της απάντησα ότι δεν μπορώ να βιαστώ τόσο πολύ και στο κάτω κάτω δεν χάθηκε και ο κόσμος, υπάρχουν και άλλα αντίστοιχα καταστήματα που το έχουν σε διαθεσιμότητα...

 

η πρώτη μου σκέψη μου ήταν ότι το λέει έτσι, όπως οι περισσότεροι έμπειροι πωλητές, αλλά λέτε να ισχύει?

δεν μπορώ να βιαστώ άμεσα να το αποφασίσω...

 

ποιος μπορεί να μαντέψει πως είπα το "δεν χάθηκε και ο κόσμος" στα αγγλικά... ? :lol:hehe

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ,

 

μίλαγα τώρα με τη stella από το http://www.to2c.com στο skype, και μου είπε ότι έχει ελάχιστο stock και άμα το θέλω να το πάρω αμέσως...

εγώ της απάντησα ότι δεν μπορώ να βιαστώ τόσο πολύ και στο κάτω κάτω δεν χάθηκε και ο κόσμος, υπάρχουν και άλλα αντίστοιχα καταστήματα που το έχουν σε διαθεσιμότητα...

 

η πρώτη μου σκέψη μου ήταν ότι το λέει έτσι, όπως οι περισσότεροι έμπειροι πωλητές, αλλά λέτε να ισχύει?

δεν μπορώ να βιαστώ άμεσα να το αποφασίσω...

 

ποιος μπορεί να μαντέψει πως είπα το "δεν χάθηκε και ο κόσμος" στα αγγλικά... ? :lol:hehe

αλήθεια λέει. υπάρχει μικρή έλλειψη ή αύξησης τιμής και σ άλλα μαγαζιά

Link to comment
Share on other sites

Έπαιζε σήμερα η γυναικά μου με το κινητό και είπε να δοκιμάσει την κάμερα.

Δεν μπορώ να πω "ωραίες" φωτογραφίες βγάζει:

 

 

http://img201.imageshack.us/img201/6004/f4w9.jpg

 

 

Πείτε ρε παιδιά πως στο :X :X :X να κρατηθώ απο τα γέλια που ακόμα και ο κινέζος τον κατάλαβε.

 

Παρακαλώ κόσμια σχόλια και οι τοποθετήσεις σας να αφορούν το κινητό και αν βγάζει καλές φωτογραφίες. :lol::lol::D:D

Link to comment
Share on other sites

χμμ,...

ας το σκεφτούμε αντίστροφα:

 

μπορεί όποιος (κάτοχος ή μη) έχει τη διάθεση να μου πει ένα τουλάχιστον (υποκειμενικό ή μη) λόγο να μην πάρω το συγκεκριμένο κινητό;

 

χωρίς όμως παρακαλώ να το συγκρίνει με οποιοδήποτε άλλο, είτε στα χαρακτηριστικά είτε στη τιμή.

 

πχ η κάμερα του Amoi N828 δεν είναι καλή, δεν έχει καλό σήμα, δεν δουλεύει καλά το GPS, δεν πάει τα παιδιά σχολείο, κτλ...

 

Αντικειμενικά η κάμερα του δεν είναι και πολύ καλή:p. Δες 3-4 φωτό που έχω τραβήξει στο παρακάτω άλμπουμ για να κρίνεις και εσύ (είναι σε κανονικό μέγεθος, όπως βγήκαν από το κινητό, μπορείς να ζουμάρεις για να δεις λεπτομέρεια).

 

Δεν έχω καθόλου εμπειρία από καλά smartphone αλλά το συγκεκριμένο που το έχω μου φαίνεται απλά πάρα πολύ καλό για τα λεφτά του.... Για την ώρα δεν έχω βρει κάποιο πρόβλημα.

 

Και μια ερώτηση. Βίντεο αποθηκεύει μόνο σε 3gp, εεε????

Edited by panandreas
Link to comment
Share on other sites

Αντικειμενικά η κάμερα του δεν είναι και πολύ καλή:p. Δες 3-4 φωτό που έχω τραβήξει στο παρακάτω άλμπουμ για να κρίνεις και εσύ (είναι σε κανονικό μέγεθος, όπως βγήκαν από το κινητό, μπορείς να ζουμάρεις για να δεις λεπτομέρεια).

 

Δεν έχω καθόλου εμπειρία από καλά smartphone αλλά το συγκεκριμένο που το έχω μου φαίνεται απλά πάρα πολύ καλό για τα λεφτά του.... Για την ώρα δεν έχω βρει κάποιο πρόβλημα.

 

Και μια ερώτηση. Βίντεο αποθηκεύει μόνο σε 3gp, εεε????

Με lg camera αποθηκευει και σε mp4!

Link to comment
Share on other sites

Αντέχει το τηλέφωνο χωρίς μεμβράνη η κάνει εύκολα γραντζουνιες,

Έχω ακόμα τη μανισια και λέω να τη βγάλω γιατί είναι όλο σημάδια

Link to comment
Share on other sites

Αντέχει το τηλέφωνο χωρίς μεμβράνη η κάνει εύκολα γραντζουνιες,

Έχω ακόμα τη μανισια και λέω να τη βγάλω γιατί είναι όλο σημάδια

 

Από τέλη Ιουλίου, χωρίς ζελατίνα ή θήκη, και είναι σαν καινούριο.

Απλά δεν το βάζω στην τσέπη μαζί με τα κλειδιά.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αντέχει το τηλέφωνο χωρίς μεμβράνη η κάνει εύκολα γραντζουνιες,

 

Αν δεν το προσέχεις ιδιαίτερα, δεν τις γλυτώνεις τις γρατσουνιές σε γυμνή οθόνη.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

αλήθεια λέει. υπάρχει μικρή έλλειψη ή αύξησης τιμής και σ άλλα μαγαζιά

 

μόλις έγραψα τη φράση ότι δεν μπορώ να το αποφασίσω,... το αποφάσισα και το παρήγγειλα, γιατί πολύ το λιβάνισα το θέμα ...

τεσπα, μάλλον πήρα το τελευταίο λευκό, γιατί μετά βγήκε out of stock ...

 

παραγγελία (placed on October 28, 2013 9:44:48 PM CST),

μέχρι και σήμερα 30/10 δύο διαφορετικοί πωλητές τους μου έχουν πει ότι τελικά ήταν out of stock (στο σαϊτ φαινόταν κανονικά) και άμα είναι να διαλέξω άλλο, αλλά το έχουν αναιρέσει...

 

οπότε περιμένω tracking number (Free Shipping - Singapore Post ).

 

έχεις κάποιος να προτείνει bumper case? μέσο όρο μια πτώση την μέρα.:D

έχω βρει αυτή http://www.aliexpress.com/item/Amoi-N828-Case-Free-Shipping-High-Quality-Fashion-Protective-Case-For-Amoi-N828-Android-Phone/999340053.html

Link to comment
Share on other sites

Αντικειμενικά η κάμερα του δεν είναι και πολύ καλή:p. Δες 3-4 φωτό που έχω τραβήξει στο παρακάτω άλμπουμ για να κρίνεις και εσύ (είναι σε κανονικό μέγεθος, όπως βγήκαν από το κινητό, μπορείς να ζουμάρεις για να δεις λεπτομέρεια).

 

Δεν έχω καθόλου εμπειρία από καλά smartphone αλλά το συγκεκριμένο που το έχω μου φαίνεται απλά πάρα πολύ καλό για τα λεφτά του.... Για την ώρα δεν έχω βρει κάποιο πρόβλημα.

 

Και μια ερώτηση. Βίντεο αποθηκεύει μόνο σε 3gp, εεε????

 

H κάμερά του είναι πολύ καλή. Για κοίτα λίγο τις ρυθμίσεις της κάμεράς σου γιατί η ανάλυση των φώτο που είναι στο λινκ, είναι 5mp. Eπίσης πέζει ρόλο και ποια εφαρμογή χρησιμοποιείς και πόσο συμπιέζει τα αρχεία. Εγώ είχα θέμα με την ρομ του jack και την στοκ εφαρμογή της κάμερας και μου συμπίεζε τα αρχεία αρκετά.

ΠΧ τα αρχεία ήταν περίπου 900kb~ 1,2mb, ενώ η ίδια εφαρμογή στην στοκ ρομ τα αρχεία της ήταν 2-3mb.

Link to comment
Share on other sites

H κάμερά του είναι πολύ καλή. Για κοίτα λίγο τις ρυθμίσεις της κάμεράς σου γιατί η ανάλυση των φώτο που είναι στο λινκ, είναι 5mp. Eπίσης πέζει ρόλο και ποια εφαρμογή χρησιμοποιείς και πόσο συμπιέζει τα αρχεία. Εγώ είχα θέμα με την ρομ του jack και την στοκ εφαρμογή της κάμερας και μου συμπίεζε τα αρχεία αρκετά.

ΠΧ τα αρχεία ήταν περίπου 900kb~ 1,2mb, ενώ η ίδια εφαρμογή στην στοκ ρομ τα αρχεία της ήταν 2-3mb.

 

Ηταν ειρωνικό το "Αντικειμενικά η κάμερα του δεν είναι και πολύ καλή". Όντως ειναι πολύ καλή και έβαλα τις φωτο για να φανεί το πόσο καλές φωτό τραβαει (δεν σου φανηκαν καλές???). 8mp τις τραβαω αλλα το για κάποιο λόγο μου τις μικραινει το google+.

 

Εχω περάσει και στο build.prop τα παρακάτω και μου φάνηκε ότι είδα μια ελάχιστη διαφορά σε full-zoom (μπορει να είναι και ιδέα μου)

 

#Raise JPG quality to 100%

ro.media.enc.jpeg.quality=100

 

#Raise photo and video recording quality

ro.media.dec.jpeg.memcap=8000000

ro.media.enc.hprof.vid.bps=8000000

 

Επίσης τραβάω και μερικές φωτό με το camera fv-5 που αποθηκεύει και σε png και εκεί όντως βλέπω μια μικρή διαφορά αλλα βγάζει αρχεια 8-14Mb και αργεί η αποθήκευση.

Link to comment
Share on other sites

H κάμερά του είναι πολύ καλή. Για κοίτα λίγο τις ρυθμίσεις της κάμεράς σου γιατί η ανάλυση των φώτο που είναι στο λινκ, είναι 5mp. Eπίσης πέζει ρόλο και ποια εφαρμογή χρησιμοποιείς και πόσο συμπιέζει τα αρχεία. Εγώ είχα θέμα με την ρομ του jack και την στοκ εφαρμογή της κάμερας και μου συμπίεζε τα αρχεία αρκετά.

ΠΧ τα αρχεία ήταν περίπου 900kb~ 1,2mb, ενώ η ίδια εφαρμογή στην στοκ ρομ τα αρχεία της ήταν 2-3mb.

η τελευταία έκδοση του procapture βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες κατά τη γνώμη μου

Αν δεν το προσέχεις ιδιαίτερα, δεν τις γλυτώνεις τις γρατσουνιές σε γυμνή οθόνη.

Εγώ που δεν πετάς το κινητό μες σε τσαντα ή τσέπη με κλειδιά κι άλλα αιχμητά αντικείμενα, δεν παθαίνει τίποτα (το λέω εγώ που φέρομαι βίαια στα κινητά, κ δεν βάζω μεμβράνη, ή αν βάλω, μένει σαν καινούρια για μήνες:p)

Link to comment
Share on other sites

η τελευταία έκδοση του procapture βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες κατά τη γνώμη μου

 

To είχα ψάξει αρκετά αυτό το θέμα και κατέληξα ότι η εφαρμογή Super Camera που βρήκα στο Ρώσικο φόρουμ του ΑΜΟΙ,

είναι η καλύτερη.

Στη φώτο που παραθέτω έχω 3 snapshots με τρεις διαφορετικές εφαρμογές. Στην πρώτη είναι η στοκ του jack, στην μέση μια στοκ εφαρμογή από Samsung που βρήκα πάλι στο ρώσικο φόρουμ και δεν συμπιέζει τόσο πολύ τα αρχεία και στα δεξιά είναι από την εφαρμογή Super Camera. Η διαφορά είναι αισθητή πάντως.

 

http://img593.imageshack.us/img593/3554/296k.jpg

 

@papandreas

Δεν το κατάλαβα ότι ήταν ειρωνικό το "δεν είναι και πολύ καλή".:X:X

Θα δοκιμάσω πάντως και τις αλλαγές στο build.

Link to comment
Share on other sites

To είχα ψάξει αρκετά αυτό το θέμα και κατέληξα ότι η εφαρμογή Super Camera που βρήκα στο Ρώσικο φόρουμ του ΑΜΟΙ,

είναι η καλύτερη.

Στη φώτο που παραθέτω έχω 3 snapshots με τρεις διαφορετικές εφαρμογές. Στην πρώτη είναι η στοκ του jack, στην μέση μια στοκ εφαρμογή από Samsung που βρήκα πάλι στο ρώσικο φόρουμ και δεν συμπιέζει τόσο πολύ τα αρχεία και στα δεξιά είναι από την εφαρμογή Super Camera. Η διαφορά είναι αισθητή πάντως.

 

http://img593.imageshack.us/img593/3554/296k.jpg

 

@papandreas

Δεν το κατάλαβα ότι ήταν ειρωνικό το "δεν είναι και πολύ καλή".:X:X

Θα δοκιμάσω πάντως και τις αλλαγές στο build.

 

Lenovo super camera κ εγω!η καλυτερη!

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνετε ποστ το λινκ της εφαρμογής για να μην ψάχνουμε ;)

 

Μαλλον αυτο ειναι: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2427015

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...