Jump to content

Unlock Root: root ακόμα και σε κινέζικες συσκευές


anastasiszn
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Όταν ψάχνουμε για έναν τρόπο να κάνουμε root στη συσκευή μας, συνήθως θέλουμε να είναι εύκολος, δοκιμασμένος και να υποστηρίζει πολλές συσκευές και εκδόσεις Android. Με χαρά λοιπόν, σας ενημερώνω οτι υπάρχει ένας τρόπος ο οποίος πληροί όλες τις παραπάνω προϋποθέσεις και θα πάθετε πλάκα από την ευκολία και το εύρος συσκευών που υποστηρίζει!

 

 

 

Ονομάζεται Unlock Root και έχει κατασκευαστεί από την ομάδα AnTuTu, η οποία δημιούργησε και το γνωστό benchmark εργαλείο. Πρόκειται για μία εφαρμογή που λειτουργεί μόνο σε Windows υπολογιστές και διαθέτει δύο πλήκτρα όλα και όλα, το "Root" και το "Unroot", με τις αντίστοιχες λειτουργίες. Αξίζει επίσης να αναφέρουμε και τον όγκο των συσκευών που υποστηρίζει (δείτε τη λίστα) με μεγαλύτερα παραδείγματα πολλές συσκευές των:

 

 

  • Acer
  • Alcatel
  • Asus
  • HTC
  • Huawei
  • Lenovo
  • LG
  • Meizu
  • Motorola
  • Samsung
  • Sony
  • Xiaomi
  • ZTE

 

 

Αν η συσκευή σας δε βρίσκεται στη λίστα, αυτό δε σημαίνει οτι δεν υποστηρίζεται αλλά οτι δεν έχει δοκιμαστεί ακόμα, οπότε δε χάνετε κάτι να δοκιμάσετε.

 

 

Για να χρησιμοποιήσουμε το Unlock Root, εκτός από τη συσκευή και έναν Windows υπολογιστή θα χρειαστούμε επίσης την εφαρμογή Unlock Root και τους Windows driver της συσκευής μας, τα οποία και μπορούμε να κατεβάσουμε από την επίσημη σελίδα της. Αφού τα εγκαταστήσουμε, θα πρέπει να συνδέσουμε τη συσκευή μας στον υπολογιστή, να ενεργοποιήσουμε τον εντοπισμό σφαλμάτων και απλά να πατήσουμε "Root" (περισσότερες οδηγίες). Εύκολα και γρήγορα!

 

 

Άλλο ένα εργαλείο στη φαρέτρα μας, βρείτε όλα όσα έχουμε παρουσιάσει κατρά καιρούς στο άρθρο Root της σειράς Android Basics. Δοκιμάστε το με δική σας ευθύνη και πείτε μας σε ποιες συσκευές δε λειτουργεί!

Edited by anastasiszn

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
προσπαθω πολλες φορες να το κατεβασω αλλα ματεα.δεν μπορο να κανω ροοτ με αυτο.υπαρχει κατι αλλο να μου πειτε?θελω να κανω ροοτ ενα sony xperia j.οποιος γνωριζει τα φωτα του παρακαλω.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το έκανε κανείς με αυτό το προγραμμα??

 

χθες εκανα root sony xperia j με επιτηχια

Samsung Galaxy SIII Dualboot

android-x86-4.4.2

Samsung GT-N8010

Link to comment
Share on other sites

χθες εκανα root sony xperia j με επιτηχια

 

πιο κατεβασες κ απο που?εσβησες αντιβαριους?πες μου μερικες οδιγιες αν μπορεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Παιδιά για όλα σχεδόν τα xperia μετά από το 2011 υπάρχει ένα πρόγραμμα, το Ε-Root που τα rootarei μέσα σε ένα λεπτό. Θα δημιουργήσω thread για το συγκεκριμένο πρόγραμμα.

My weapons:

1. I9300 (grey frame)

2. I9250

3. I9001 ( With 2.3.6 custom rom developed by me!!)

4. N97 Mini

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αυτο το προγραμμα δεν εκανε τιποτα απολυτως στο non-brand κινεζικο μου.

Εκτος αυτου το Webutation μου αναφερει το site της εφαρμογης ως αναξιοπιστο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δε κάνει τίποτα ούτε στο One X.

Θέλω να το κάνω root. Έχετε να μου δώσετε ένα οδηγό για το One X?

 

Δεν ξερω τι εκδοση εχεις, παντως ενας φιλος εδω μεσα μου προτεινε:

 

Παράθεση από bbbb >

 

Φιλε για δοκίμασε και αυτή την εφαρμογή http://forum.xda-developer...05&postcount=6 ειναι και για android 2.x υπόψιν ότι πρέπει να πας ρυθμίσεις--->εφαρμογές--->ανάπτυξη και να επιλέξεις το usb debugging ή εντοπισμός σφαλμάτων

 

και τελικα το πετυχα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι εκδοση εχεις, παντως ενας φιλος εδω μεσα μου προτεινε:

 

Παράθεση από bbbb >

 

Φιλε για δοκίμασε και αυτή την εφαρμογή http://forum.xda-developer...05&postcount=6 ειναι και για android 2.x υπόψιν ότι πρέπει να πας ρυθμίσεις--->εφαρμογές--->ανάπτυξη και να επιλέξεις το usb debugging ή εντοπισμός σφαλμάτων

 

και τελικα το πετυχα!

 

Το link δε δουλεύει... :(

Ξαναδώστο μου

Link to comment
Share on other sites

Λαθος μου... επρεπε να βαλω ολοκληρο το λινκ.

Οριστε και καλη τυχη:

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=44004005&postcount=6

Link to comment
Share on other sites

Λαθος μου... επρεπε να βαλω ολοκληρο το λινκ.

Οριστε και καλη τυχη:

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=44004005&postcount=6

 

Δε μου δουλεύει. Ο Bootloader είναι ξεκλείδωτος αλλά δε μου το κάνει Root αυτό το προγραμματάκι.

Στο τέλος της διαδικασίας έχει δυο επιλογές (στα κινέζικα). Μια χρωματισμένη με πράσινο και μια χωρίς χρώμα. Ποια επιλέγουμε?

Link to comment
Share on other sites

Το πρασινο, αν θυμαμαι καλα.

Υπαρχει και το ενδεχομενο να μην μπορει να σου κανει root.

Μη στενοχωριεσαι, καποιο αλλο θα βρεθει.

Περασε μισος χρονος μεχρι να βρω για το δικο μου

Link to comment
Share on other sites

προσοχή στην εγκατάσταση, στην αρχή που σας λέει να δεχτείτε κάτι όρους είναι για να βάλει κάτι αλλα προγραμματα στον υπολογιστη..

διαβάστε πρώτα πάνω και μετά δείτε αν τα θέλετε (που δεν νομίζω να τα θέλετε :P)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
F&U ATB 7554 TABLET ροοταρισμα σε w8 δοκιμασμενο,πρωτα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=362198 και μετα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=361527
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπερα και απο μενα..ειμαι καινουριος στο site και γενικα δεν κατεχω πολλα απο android.

Πριν λιγες μερες παρελαβα ενα lenovo p780 ειμαι πολυ ευχαριστημενος μεχρι στιγμης..απλα εχω ενα θεματακι με το gps.Με εφαρμογες οπως sporstracker,strava κ.λ.π δειχνει οτι να ναι...ενω κανει lock πολυ γρηγορα ακομα και μεσα στο σπιτι...με τις εφαρμογες ομως κανει τα δικα του.Ειδα το αντιστοιχο topic προσπαθησα να κανω ρουτ με το φραμαρουτ και ενω μου εδειξε οτι ολα οκ,το faster gps μου ελεγε οτι χρειαζεται root...το κινητο εχει 4.2.2 και αριθμο εκδοσης VIBEROM_V1.0_1347_3_ST_P780.Δοκιμασα και με το kingoroot και μου εκανε ακριβως τα ιδια.Καμια ιδεα?η καποια συμβουλη θα ηταν χρησιμη..ευχαριστω και συγνωμη για το μεγεθος του μηνυματος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα μας,θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος ξερει καποιο προγραμμα για να rootαρω το mls iQ talk crystal max του αδερφου μου!!Εχει πανω android 4.1.1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 8 months later...
καλησπέρα, εχω και εγω μια συσκευη samsung galaxy S5(SM-G900H) απο κινα. Δεν μπορω να κανω root γιατι μου εμφανιζει κινεζικα οταν παταω(κουμπι εναρξης+volume down) για να ανοιξει το κινητο, ετσι δεν μπορω να το αναβαθμισω. Μπορειτε να με βοηθησετε;
Link to comment
Share on other sites

Το ρουτ δεν εχει καμμιά σχέση με αυτό που πας να κάνεις...

απευθύνσου καλύτερα στο νήμα της συσκευής που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
καλησπέρα, εχω και εγω μια συσκευη samsung galaxy S5(SM-G900H) απο κινα. Δεν μπορω να κανω root γιατι μου εμφανιζει κινεζικα οταν παταω(κουμπι εναρξης+volume down) για να ανοιξει το κινητο, ετσι δεν μπορω να το αναβαθμισω. Μπορειτε να με βοηθησετε;

 

Αν είναι κινέζικο, δοκίμασε το Framaroot για root.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Ο πατέρας ενός φίλου έχει το turbo-x m10901 android 4.2.2 και κάπου πάτησε και τώρα είτε βλέπει βίντεο στην εφαρμογή youtube είτε πάει σε κάποια σελίδα στον browser του πετάει συνέχεια διαφημίσεις με πορνο-sites και όχι μόνο αυτό αλλά του εγκαθιστάει και apps μόνο του χωρίς να το επιλέξει.

 

Θέλω να του το κάνω όσο το δυνατόν ασφαλέστερο ώστε να μην μπορεί να κατεβάσει κανένα τέτοιο πρόγραμμα/διαφήμιση/ιο.

Αλώστε κάνα youtube ανοίγει και άντε να σερφαρει λίγο στο in.gr και τίποτα άλλο.

 

Το πρώτο που θα κάνω όταν μου το φέρει είναι μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και μετά θέλω να μου προτείνετε τι ακριβώς να του εγκαταστήσω και πως να του κάνω ρουτ αν φυσικά χρειάζεται.

Τι λετε θα δουλεψει στο συγκεκρημενο tablet?

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι μακάρι να δουλέψει...

αυτοί οι "ιοί" είναι πολύ άτιμοι, έτσι έτρεχα με τηλ. φίλης, που αν και έκανα επα/ρά εργ. δεδομένων μόλιε έβρισκε σύνδεση ιντερνετ ξαναεγκαθιστούσε τα πορν και λοτερι προγράμματα από μόνο του. Αν βρεις και φλασάρεις ρομ γι' αυτή τη συσκευή, θα ξεμπερδέψεις. Δοκιμάζεις και βλέπεις...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...