Jump to content

Star S5 Butterfly (MIZ Z2 / UMI S1)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χελο,

Εχω το x920 και ειχα κατα καιρους κατι περιεργα freeze και ξαφνικα να αργοσβηνει η οθονη.

Απλα freezαρει το κινητο και απο τη μεση και κατω η οθονη βγαζει κατι πρασινοροζ οριζοντιες γραμμες και σιγα σιγα τα pixel σβηνουν σε αυτη τη στασιμη εικονα αλλα το backlight παραμενει On. Μου το εκανε καποιες φορες, μερικες εφτιαχνε απλα με pull της μπαταρια, αλλες ηταν τελειως unreaponsive και μετα απο κανα μισαωρο ανοιγε, αλλες φορες δεν ανοιγε με τιποτα, και πιεζα διαφορα μερη κυριως στο σημειο της mainboard και μετα ανοιγε. Σημερα ειναι πληρως νεκρο, εχω δοκιμασει τα παντα εκτοσ απο το να το συνδεσω σε pc. Δεν δουλευει με volume button πατημενο, ουτε με φορτιση, ουτε τιποτα.

Διαβαζοντας λιγο ειδα οτι ειναι παρομοιο με το sudden death syndrome του s3 και εκει η λυση ηταν η επιστροφη και αλλαγη της mainboard, η με update (αργοτερα) που διορθωνε το προβλημα. Εχετε να προτεινε τπτ?

Το εχω με stock rom και απλα rooted.

Το κινητο σαν μοντελο γραφει:e2001v21_v89_zlh_hd

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δοκιίμασε να κάνεις reflash την official έκδοση του τηλεφώνου με το spflash tool την κανονική έκδοση όχι rooted.Έχει θέμα η συγκεκριμένη έκδοση του κινητού με την firmware αυτή. Έχει βγάλει προβλήματα και σε άλλους. Edited by Smartdigi
Link to comment
Share on other sites

Ενα προβλημα που παρατηρω εγω εδω και 20 ημερες που το χρησιμοποιω ειναι οτι πισω το τηλεφωνο ζεστενεται σε βαθμο που να μην μπορω να το πιασω και φυσικα η μπαταρια διαρκεια το πολυ μιση μερα οταν απο το βραδυ την εχω φορτισει φουλ. Η ζεστη η ενοχλητικη εντοπιζεται παρσδοξως στην καμερα του κινητου και λιγοτερο στην μπαταρια του.εαν αλλος εχει παρομοιο προβλημα με την θερμοτητα παρακαλω δωστε μου καποια tips ωστε να μπορω να δακτυλογραφω χωρις να καιγομαι.... Edited by zeovani
Link to comment
Share on other sites

αυτο με την ζεστη εχει να κανει με το οτι διπλα απο την καμερα ακριβως ειναι η cpu το κινητου(το ελυσα προσφατα).τωρα γιατι ζεστενεται?μαλλον καποιο προγραμμα χρησιμοποιει την cpu στο παρασκηνιο και μαλιστα με full load.εμενα εκαιγε μονο σε κανα παιχνιδι(αν επαιζα καμια ωρα σερι).κοιτα να δεις ποιο προγραμμα και αν βεβαια χρησιμοποιει την cpu σου στο φουλ!!

 

οσο για το on-off της οθονης ειναι καθαρα προβλημα της rom η μαμα ειναι για πεταμα!!!!!!

 

στην περιπτωση μου τωρα πηρα το s5 παλι ως γνωστον αλλα αυτο με τον mt6589t δλδ 1,5ghz χεχεχεχεχε!!θα πεσουν τα πρωτα review οταν το παραλαβω λογικα εντως της εβδομαδας!!!

Link to comment
Share on other sites

Για με λενε Γιωργο και εχω το ιδιο κινητο που προσωπικα μου αρεσει πολλη.

Διαβασα προσεκτικα ολες τις οδηγιες στο πως μπορουμε να περασουμε καινουρια rom και δυστηχως δεν μπορω να τα καταφερω.

Περασα αυτην την rom http://www.needrom.com/mobile/star-s5-miz-z2-ronks-mod/ στην καρτα sd

που ειναι του ronks επειδη διαβασα απο τον ibiza2004 οτι ειναι φοβερη αλλα δεν μπορω να την βαλω μεσω recovery mode.

Οπως και να πατησω τον συνδιασμο των πληκτρων δηλαδη power και volume up η volume down ανοιγει το κινητο κανονηκα.

Δεν το εχω κανει root και ηθελα να ρωτησω αν πρεπει να ειμαι super user για να μπω recovery mode.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις Root και CWM η TWRP (custom recovery δηλαδη) δεν νομιζω πως μπορεις να βαλεις αλλη Rom :O

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Αποτι ξερω για τις συσκευες Αndroid γενικα, πρεπει να εχειςεγκατεστημενο και custom recovery. Τα αλλα παιδια εδω θα σε κατευθυνουν πως θα κανεις Root και θα βαλεις custom recovery στη συσκευη σου. Εγω εχω αλλη συσκευη, οποτε δεν ξερω τι και πως θα το κανεις :D

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα το S5 butterfly 2gb/32gb 1.5GHz στα 240$...Μου φαίνεται λίγο ψεύτικο σαν κατασκευή. Λέει 15900 antutu score. Είναι δυνατόν?

 

βγαζει πανω απο 13000 το απλο,γιατι ρωτας αν ειναι δυνατον?Οσο για την κατασκευη αν διαβασεις θα δεις οτι το πισω καλυμε εχει αδυναμιες,απο εκει και περα ειναι μια χαρα τηλεφωνο,.

Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι οτι είναι πολύ καλό αληθινό για να είναι αληθινο...16000 δεν έχει ούτε το THL W8s, ούτε το UMI X2, ούτε τα ZOPO που είναι πιο ακριβά και με μικρότερη μπαταρία
Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι οτι είναι πολύ καλό αληθινό για να είναι αληθινο...16000 δεν έχει ούτε το THL W8s, ούτε το UMI X2, ούτε τα ZOPO που είναι πιο ακριβά και με μικρότερη μπαταρία

 

εγω εχω το πρωτο s5 μια χαρα πανω απο 13000 βγαζει,και δεν εχω κανενα προβλημα τοσους μηνες,μην κολλας σε ταχα επωνυμα,αν χαλασει θα ερθουν εδω να τους τα φτιαξουν?

Link to comment
Share on other sites

Αφου εκανα root το κινητο μου περασα το rom manager για να μπορεσω να μπω σε custom recovery.

H rom που κατεβασα απο το needrom ελεγε σαν οδηγιες περαστε την rom στην καρτα sd μπειτε στο recovery mode καντε facory reset/delete cache μετα istall from sd και ειστε ετοιμοι.

Αφου τα εκανα ολα αυτα ειχε επιλογη στο recovery mode (install rom from sd).

Αφου πατουσα αυτην την επιλογη η rom δεν φαινοτανε πουθενα για εγκατασταση.

Τελικα με το factory reset μου περασε την stock rom (απο οσο νομιζω) η οποια δεν ειχε πανω κανενα κινεζικο προγραμμα και ηταν super light.

Ουτε το wallpaper με το κινουμενο μανιταρι δεν υπηρχε μονο τα βασικα.

Τελικα περασα τα προγραμματα μου κανονηκα ετρεξα antutu και ta score παιζουν 13500 περιπου με ποιο μεγαλο 13697!!!

Δεν εχω καταλαβει τη ακριβως εχει παιχτει μηπως γνωριζει κανεις?

Η ρομ παντως τρεχει ωραια και απλα επειδη δεν ειναι φορτωμενο το κινητο βγαζει τετοια score?

Link to comment
Share on other sites

Το παράγγειλε κανείς από http://www.aliexpress.com ;

Εγώ έκανα την παραγγελία στης 20/08 και ακόμα δεν το έχουν κάνει αποστολή. (η πληρωμή έχει επιβεβαιωθεί κανονικά).

Μένουν ακόμα 2 μέρες λέει για να γίνει η αποστολή. Εάν δεν γίνει γίνεται αυτόματα cancel η παραγγελία και υποθέτω παίρνω και τα λεφτά μου πίσω.

Edited by papahlamidas
Link to comment
Share on other sites

παρελαβα το κινητο σημερα με τον mt6589t επεξεργαστη και απλα το κινητο φυσαει ειδικα στα παιχνιδια!!!προς το παρον ειμαι με στοκ ρομ απλα ειναι rootαρισμενη!!!antutu βγαλε 15594 οσο και το galaxy s3!!!
Link to comment
Share on other sites

Απο που το πήρες και πόσο?

 

oklot.com και 207δολαρια αλλα δεν το εχει πλεον για πουλημα δεν ξερω γιατι!!!!!

Link to comment
Share on other sites

oklot.com και 207δολαρια αλλα δεν το εχει πλεον για πουλημα δεν ξερω γιατι!!!!!

 

http://www.oklot.com/star-s5-butterfly-50-ips-hd-screen-android-42-mtk6589t-quad-core-2gb-ram-32gb-rom-12mp-camera-smart-phone-black-p-1739.html?zenid=5gna3ji33utsofc1ifukppfgo7 το εχει

Link to comment
Share on other sites

παρελαβα το κινητο σημερα με τον mt6589t επεξεργαστη και απλα το κινητο φυσαει ειδικα στα παιχνιδια!!!προς το παρον ειμαι με στοκ ρομ απλα ειναι rootαρισμενη!!!antutu βγαλε 15594 οσο και το galaxy s3!!!

Κατ'αρχήν μεγιά, και προσοχή στις εκτοξεύσεις.

 

Πως και με την ίδια rom εσύ ? :blink:

Θέλει διαφορετικά καλούδια αυτό απο το παλιό ?

rc helicopters / F1

Οτι νέο παλιώνει, οτι παλαιό αποκτά αξία [ άντε βγάλε άκρη ]

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ STAR S5 BUTTERFLY KAI ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑΚΙΑ ΟΚ ΣΑΝ ΤΗΛ ΚΑΛΟ ΓΡΗΓΟΡΟ ΜΕ ΠΟΛΛΗ ΚΑΛΗ ΕΙΚΟΝΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΗ ΚΑΛΗ ΚΑΜΕΡΑ ΚΑΙ ΒΙΝΤΕΟ.ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ GPS ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΠΕΙΔΗ ΟΤΑΝ ΚΑΝΩ ΚΛΗΣΗ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΣΒΗΝΕΙ Η ΟΘΟΝΗ ΜΟΛΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΩ ΤΗΝ ΚΛΗΣΗ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ Η ΟΘΟΝΗ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΠΑΤΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΚΟΥΜΠΑΚΙ ΑΛΛΑ ΤΟΤΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΟΛΑΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ Η ΟΘΟΝΗ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΛΥΣΕ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ ΠΟΛΛΗ.

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύεται η αποκλειστική χρήση κεφαλαίων σύμφωνα με τους Όρους Χρήσης του myphone γιατί είναι σαν να φωνάζετε.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

εγω πηρα αυτο με το 1gb ram-8gb rom δεν το ειχε οταν εκανα την παραγγελια πριν απο 3 βδομαδες!!!!αλλα οκ σιγα μια χαρα παει και ετσι!!!τωρα οσο αφορα την ρομ δεν ξερω αμα ειναι συμβατες η αλλες με αυτο το κινητο το ψαχνω ακομα!!!
Link to comment
Share on other sites

σχεδον μια βδομαδα με το κινητο οι δοκιμες εδειξαν οτι απο θεμα επιδοσεων απλα ειναι αλλου!!!

 

antutu χτυπησα 16864 με την μαμα ρομ σκαστη στα προγραμματα!!!

 

το gps απλα ειναι αλλου!!!λοκαρει σε 2 sec χωρις να ειναι το 3g ανοιχτο και βλεπεις 12 δορυφορους ενω το αλλο αμα εβλεπε 10(συνηθως 6-8).

ο ηχος ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟΣ χωρις να πειραξω mtk uncletools.

 

οθονη οπως η παλια σε αναλυση αλλα η φωτεινοτητα πολυ καλυτερη!!

 

γενικα ειναι μια πιο γρηγορη και 100% βελτιωμενη εκδοση σε σχεση με το παλιο που ειχα!!!

 

το μονο κακο για εμενα ειναι οτι δεν ξερω αμα μπορω να βαλω τις ρομ του παλιου!ειμαι ακομα στο ψαξιμο.

Link to comment
Share on other sites

σχεδον μια βδομαδα με το κινητο οι δοκιμες εδειξαν οτι απο θεμα επιδοσεων απλα ειναι αλλου!!!

 

antutu χτυπησα 16864 με την μαμα ρομ σκαστη στα προγραμματα!!!

 

το gps απλα ειναι αλλου!!!λοκαρει σε 2 sec χωρις να ειναι το 3g ανοιχτο και βλεπεις 12 δορυφορους ενω το αλλο αμα εβλεπε 10(συνηθως 6-8).

ο ηχος ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟΣ χωρις να πειραξω mtk uncletools.

 

οθονη οπως η παλια σε αναλυση αλλα η φωτεινοτητα πολυ καλυτερη!!

 

γενικα ειναι μια πιο γρηγορη και 100% βελτιωμενη εκδοση σε σχεση με το παλιο που ειχα!!!

 

το μονο κακο για εμενα ειναι οτι δεν ξερω αμα μπορω να βαλω τις ρομ του παλιου!ειμαι ακομα στο ψαξιμο.

 

ειδικα για τον ηχο....εχω σκασει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...