Jump to content

Star S5 Butterfly (MIZ Z2 / UMI S1)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το κινητό μου ήρθε προχθές επομένως δεν πρόλαβα να "τριφτώ" όσον αφορά την φωτογραφική μηχανή.

5-6 φορές που το χρησιμοποίησα το πρωί της 1ης ημέρας δούλευε χωρίς πρόβλημα. Την επόμενη ημέρα το απόγευμα και αφού είχα περάσει από το βράδυ της προηγούμενης πολλές εφαρμογές από το android market αρχίσαν τα μόνιμα προβλήματα.

Τώρα τα έχω απεγκαταστήσει όλα αλλά το πρόβλημα παραμένει (εάν οφειλόταν στις εφαρμογές που έβαλα)...

Τους έχω στείλει ήδη μήνυμα (minideal) τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω για να τους το στείλω πακέτο πίσω...

Πριν "φύγει" όμως το κινητό θα ήθελα να μου πείτε εάν υπάρχει κάποιος τρόπος να βεβαιωθώ ότι το θέμα είναι καθαρά hardware και όχι software.

Τουλάχιστον να κάνω softwarικά ό,τι είναι δυνατόν και μετά να το στείλω...

Εχω βγάλει αρκετές φορές την μπαταρία... Μήπως φταίει η μπαταρία? Να βάλω την άλλη?

Εχω κάνει απενεργοποίηση + reboot.

Ολα επαναλαμβάνω δουλεύουν κομπλέ και το σύστημα κολλάει μόνο στις εφαρμογές "Συλλογή" + "Φωτογραφική Μηχανή".

Edited by zeovani
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ποιά τελικά συσκευή πήρες ? X920 ή S5 ?

Για κοίτα πόσο διαθέσιμο χώρο έχεις στην κάρτα σου ? [ μηπως την έχεις εξαντλήσει ή την έχεις φέρει στα όριά της ]

rc helicopters / F1

Οτι νέο παλιώνει, οτι παλαιό αποκτά αξία [ άντε βγάλε άκρη ]

Link to comment
Share on other sites

Ποιά τελικά συσκευή πήρες ? X920 ή S5 ?

Για κοίτα πόσο διαθέσιμο χώρο έχεις στην κάρτα σου ? [ μηπως την έχεις εξαντλήσει ή την έχεις φέρει στα όριά της ]

 

To S5 πήρα, δεν έχω βάλει κάρτα sd, έχω επαναφέρει τις εργοστασιακές ρυθμίσεις όπως με συμβούλευσε στο mail ο κινέζος, δοκιμάζω τη φωτογραφική και κάνει τα ίδια κόλπα... Αλλά μιλάμε για κόλλημα χοντρό... ούτε το δεξί βελάκι δεν το γυρνάει στο desktop...

Edited by zeovani
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε γ@μώτο ?

...... και απ'ότι θυμάμαι το ήθελες για την φωτό, και για το παιδί......

rc helicopters / F1

Οτι νέο παλιώνει, οτι παλαιό αποκτά αξία [ άντε βγάλε άκρη ]

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι τώρα τι κάνω...

Σου έστειλα pm.

rc helicopters / F1

Οτι νέο παλιώνει, οτι παλαιό αποκτά αξία [ άντε βγάλε άκρη ]

Link to comment
Share on other sites

Σου έστειλα pm.

 

Πρέπει να διαγράψεις προσωπικά μηνύματα γιατί μου λέει ότι δεν έχεις χώρο... :)

 

Το θέμα είναι ότι το πρόβλημα έχει "σκάσει" τώρα στην αρχή κάτι που με υποψιάζει ότι υπήρχε και πριν, δηλαδή η συσκευή ήταν προβληματική ή την λαμβάνω από 2ο χέρι...

Edited by navi55
συνεχόμενα posts
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι το πρόβλημα έχει "σκάσει" τώρα στην αρχή κάτι που με υποψιάζει ότι υπήρχε και πριν, δηλαδή η συσκευή ήταν προβληματική ή την λαμβάνω από 2ο χέρι...

Για μεταχειρισμένο, κάτι θα έχει επάνω του φανερό. Γρατζουνιά, όχι μυρωδιά καινούργιου, κάτι.

Εαν έχεις μιά κάρτα μνήμης έξτρα, δοκίμασε να την βάλεις και να δείς εαν συνεχίζεται το πρόβλημα ?

rc helicopters / F1

Οτι νέο παλιώνει, οτι παλαιό αποκτά αξία [ άντε βγάλε άκρη ]

Link to comment
Share on other sites

Εκανες επαναφορα εργοστασιακών ρυθμίσεων η απλως απεγκατεστησες εφαρμογες?

 

Και τα 2. Πρώτα απεγκατάστησα, μετά πήγα στις ρυθμίσεις και έκανα επαναφορά. Οποιος έχει την καλή διάθεση εργάζομαι Αθήνα-Κέντρο, μπορούμε να κλείσουμε rdv να το δει από κοντά. Εξωτερικά και εσωτερικά το τηλέφωνο είναι άριστο, καμμία φθορά δεν παρατηρώ ούτε στην κάμερα...

 

Για μεταχειρισμένο, κάτι θα έχει επάνω του φανερό. Γρατζουνιά, όχι μυρωδιά καινούργιου, κάτι.

Εαν έχεις μιά κάρτα μνήμης έξτρα, δοκίμασε να την βάλεις και να δείς εαν συνεχίζεται το πρόβλημα ?

 

Εβαλα μία microSD που είχα διαθέσιμη, τη διαβάζει κανονικά και όταν πάω στο παρασύνθημα τότε κολλάει...Οι μάγκες οι κινέζοι που μίλησα μου ζήτησαν να τους στείλω video με το πρόβλημα...

Edited by navi55
συνεχόμενα posts
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν όντως αναφορές ακόμα για αυτό το κινητό.

 

Για να σου απαντήσει κάποιος, θα έπρεπε να το είχε ήδη 2 - 3 χρόνια. :)

Εγω προσωπικά πιστεύω πως θα αντέξει και περισσότερα απο αυτό που ζητάς, ... το θέμα είναι, θα το θές μετά απο τόσα χρόνια, και με τις συσκευές - δυνατότητες που θα έχουν βγεί μέχρι τότε ?

 

Δεν είναι αναγκαστικό οτι θα χάσεις τα Ελληνικά. Οι περισσότερες rom απ'ότι βλέπω, υποστηρίζουν multi-language

 

Σε ευχαριστώ φίλε μου για την άμεση απάντηση σου.

από άποψη ποιότητας το κην θέλω να ξέρω άπλα αν συγκρίνετε με κάτι ποιο 'κάλο' στα ίδια λευτα,γενικώς η ρετσινιά κινεζικό φέρνει στο μυαλό προϊόντα χαμηλής ποιότητας, το ποσό θα το κρατήσω κ για πόσο θα με καλύπτει είναι άλλο θέμα. για να καταλάβεις ταλαντεύομαι μετάξι αυτού κ του Samsung i9070 Galaxy S Advance κ παρόλο ότι έχει τα μισά από το s5 σίγουρα έχει ποιότητα κ χαμηλό sar που με ενδιαφέρει. Όσο για την rom άπλα για αρχή δεν έχω τέτοιες βλέψεις, αργότερα..:shifty:.... ποιος ξέρει...:D...άπλα με απασχολεί πολύ το sar..:cry:.:cry:.. δεν αναφέρει τίποτα στα χαρτιά της συσκευασίας ο κατασκευαστείς? Στο manual?

Link to comment
Share on other sites

αν και είμαι από το κκινητό. Το δεύτερο pm που μου ε'στειλες δεν έγραφε κάτι. εγώ μπορώ αν θες να έρθω να το δούμε αλλά δεν ξέρω και πολλά. αν είναι για νΑ σιγουρευτεις περνάμε και μια άλλη ρομ
Link to comment
Share on other sites

Guys, στο x920 που έχω, ξέρετε γιατί δεν μπορώ να ακούσω όταν κάνω/δέχομαι κλήση, από το ακουστικό στο πάνω μέρος? Παρα μόνο σε μεγάφωνο?
Link to comment
Share on other sites

Χθες το μεσημερι ελαβα κι εγω το κινητακι μεσα στην τρελλη χαρα ...

Μου κοπηκε αποτομα ομως οταν ανκαλυψα οτι καμια απο τις 2 μπαταριες δεν φορτιζει , ενω δειχνει οτι φορτιζει (charging) !

Η μια δειχνει 17% μονιμα και η αλλη 55% . Δοκιμασα και φορτιση απο usb , αλλη ρομ και παλι τα ιδια .Εκανα wipe battery stats , τιποτα. Το αφησα ολη νυχτα στο φορτιστη , αλλα εμεινε στο ιδιο ποσοστο .

Λετε να φταιει το κινητο ή και 2 μπαταριες ? Την γκαντεμια μου μεσα :mad::mad::mad::mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

:!: Το ίδιο είχα πάθει και εγώ με ένα παλαιότερο επώνυμο κινητό, όταν κατά λάθος έβαλα το βύσμα ανάποδα... ή τουλάχιστον προσπάθησα, με αποτέλεσμα να μην μου φορτίζει.

Μήπως έκανες το ίδιο ?

Εαν ναί, έκαψες ένα τρανζιστοράκι που βρίσκετε ακριβώς μετά το βύσμα της συσκευής. Εαν έχεις κάποιο γνωστό - φίλο, με λιγότερο απο 20 λεπτά του ευρώ θα σου το αλλάξει

... Εγώ επειδή δεν ήξερα κάποιον ηλεκτρονικό, αναγκάστηκα και αγόρασα εξωτερικό πολυφορτιστή ....

 

=====================

Κοίτα και την άκρη του καλωδίου που πάει στο τηλέφωνο, [ ανοίγει, σαν καπάκι είναι ] μήπως έχει κοπεί εκεί κάποιο καλωδιάκι, που εάν είναι κομμένο, πάλι δεν φορτίζει.

=====================

Edited by 10dimitris

rc helicopters / F1

Οτι νέο παλιώνει, οτι παλαιό αποκτά αξία [ άντε βγάλε άκρη ]

Link to comment
Share on other sites

:!: Το ίδιο είχα πάθει και εγώ με ένα παλαιότερο επώνυμο κινητό, όταν κατά λάθος έβαλα το βύσμα ανάποδα... ή τουλάχιστον προσπάθησα, με αποτέλεσμα να μην μου φορτίζει.

Μήπως έκανες το ίδιο ?

Εαν ναί, έκαψες ένα τρανζιστοράκι που βρίσκετε ακριβώς μετά το βύσμα της συσκευής. Εαν έχεις κάποιο γνωστό - φίλο, με λιγότερο απο 20 λεπτά του ευρώ θα σου το αλλάξει

... Εγώ επειδή δεν ήξερα κάποιον ηλεκτρονικό, αναγκάστηκα και αγόρασα εξωτερικό πολυφορτιστή ....

 

=====================

Κοίτα και την άκρη του καλωδίου που πάει στο τηλέφωνο, [ ανοίγει, σαν καπάκι είναι ] μήπως έχει κοπεί εκεί κάποιο καλωδιάκι, που εάν είναι κομμένο, πάλι δεν φορτίζει.

=====================

 

 

Οχι δεν το συνδεσα αναποδα και δεν φταιει σιγουρα ουτε ο φορτιστης ουτε το καλωδιο usb γιατι εχω δοκιμασει αλλο φορτιστη που δοκιμασμενα δουλευει , οπως και 2 αλλα usb καλωδια . Επισης , δοκιμασα και φορτιση απο pc με σκετο το usb καλωδιο αλλα τα ιδια . Να ειναι και οι 2 μπαταριες προβληματικες ?!

 

Και κατι άλλο που παρατήρησα ... Ενώ έχω επιλέξει να δειχνει το ποσοστο της μπαταριας , δεν το κανει και το πιο περιεργο οτι δειχνει να φορτιζει

Edited by swatsquadgr
Link to comment
Share on other sites

Οι κινέζοι κάνουν τους κινέζους...

Από χθες που έχω ανεβάσει στο youtube 2 videos με το πρόβλημα που αντιμετωπίζω δεν έχω λάβει κάποιο mail από το συγκεκριμένο site (minideals.net) και αναμένω...

http://www.youtube.com/watch?v=OcxbicLP7ZM

 

http://www.youtube.com/watch?v=T7exJ6S_a2I

 

Μπορείτε να μπείτε και εσείς σε παραπάνω links για να δείτε το πρόβλημα που υπάρχει στο κινητό...

 

Δεν σκοπεύω να το κρατήσω και εάν δεν καταφέρω να βρω λύση τότε θα κάνω dispute μέσω paypal...

Θα ήθελα όμως και την άποψή σας...

Εάν το γυρίσω πάλι πίσω ο κινέζος μπορεί να μου πει ότι "ξέρεις μου το γύρισες και είναι γρατζουνισμένο" και διάφορες άλλες τέτοιες δικαιολογίες για να μη με αποζημιώσει" επομένως να πάω για μερική αποζημίωση?

Από την άλλη δεν θέλω να φάω στη μάπα κάτι που δεν είναι πλήρως χρηστικό...

Edited by zeovani
Link to comment
Share on other sites

Γιατί μου κάνει σαν πρόβλημα μνήμης ?...

Και η πλάκα είναι, οτι δεν το κάνει συνέχεια... Στην αρχή τραβά κανονικά, μετά παθαίνει κοκομπλόκο :mad:

 

Σε ότι αφορά αυτό που σκέφτεσαι για γρατζουνιές κ.λ.π δεν νομίζω να σου πουν κάτι, εκτός εαν του έχεις αλλάξει τα φώτα στης τούμπες.

 

-------- Βάλτο στα Αγγλικά για να καταλάβουν τι σου γράφει. ----------

rc helicopters / F1

Οτι νέο παλιώνει, οτι παλαιό αποκτά αξία [ άντε βγάλε άκρη ]

Link to comment
Share on other sites

:oops:

Τι έγινε ?

2 συσκευές ήρθαν τώρα και οι 2 με πρόβλημα ?

rc helicopters / F1

Οτι νέο παλιώνει, οτι παλαιό αποκτά αξία [ άντε βγάλε άκρη ]

Link to comment
Share on other sites

Επομένως είναι πρόβλημα hardware λοιπόν?

Ακόμη αναμένω απάντηση από τους κινέζους, ίσως να κάνω υπομονή μέχρι και τη Δευτέρα...

Απλά δεν έχω καταλήξει ακόμη στο πώς να το χειριστώ...

Εσεις εάν δίνατε 170 € για ένα κινητό με GPS, WIFI, quad core, 8 gb και δε συμμαζεύεται με προτεραιότητα τη φωτογραφική και το video και σας "έσκαγε αυτό το πακέτο" ειλικρινά θα το δίνατε ή δεν θα το δίνατε πίσω? Με 150 ευρώ κυκλοφορούν πολύ ωραία 10άρια tablets...

Σε εποχές κρίσης δεν είμαστε για να πετάμε λεφτά νομίζω...

Edited by zeovani
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα στο paypal με το fastcardtech έληξε υπέρ μου!

Σας ευχαριστώ όλους για την υπομονή σας και τη βοήθειά σας.

Ιδιαίτερα τους 10δημητρης και τσοπάνο.

 

Σχετικά με το oklot τώρα, έχουμε φτάσει τις 30 ημερολογιακές (22 εργάσιμες) κι ακόμα "ντισπάτσ το όβερσισ" γράφει.

Έχει κάποιος πρόσφατη εμπειρία από το συγκεκριμένο;

Link to comment
Share on other sites

εμενα σε 13μερες(μεγαλη πεμπτη) ηταν στα ελτα στην πατρα εγω βεβαια το πηρα τεταρτη του πασχα!!!ισως εχουν καμια γιορτη και σου εχει αργησει τοσο!!!

 

τωρα στην rom που εβαλα απλα τα σπαει gps ταχυτατο,antutu εβγαλε 13050 αλλα κλαην δεν λεει και τπτ το benchmark αυτο!!!

 

μπαταρια την εχω ηδη 1μερα και 7ωρες και ειναι στο 56%

 

το UI ειναι πολυ ομαλο χωρις κανενα κομπιασμα!!!!

 

ζητω οι ρωσοι χαχαχαχαχαχα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως απο oklot μου ειπαν απευθειας να το επιστρεψω και να στειλουν αλλο .

Τωρα αν θα το παραλαβουν και ποτε θα στειλουν το αλλο ειναι διαφορετικη υποθεση !

 

Το θέμα στο paypal με το fastcardtech έληξε υπέρ μου!

Σας ευχαριστώ όλους για την υπομονή σας και τη βοήθειά σας.

Ιδιαίτερα τους 10δημητρης και τσοπάνο.

 

Σχετικά με το oklot τώρα, έχουμε φτάσει τις 30 ημερολογιακές (22 εργάσιμες) κι ακόμα "ντισπάτσ το όβερσισ" γράφει.

Έχει κάποιος πρόσφατη εμπειρία από το συγκεκριμένο;

 

Εγω το παρηγγειλα 1/6 και το πηρα χθες 20/6 στα χερια μου

Edited by swatsquadgr
Link to comment
Share on other sites

@swatsquadgr

Κάτι άλλο συμβαίνει με το δικό μου λοιπόν.

 

Σου έδωσαν οδηγίες πώς να το στείλεις;

Το ελτα θέλει 9 και κάτι ευρώ για Κίνα συστημένο Α' προτερεότητας.

Αυτό που έστειλα εγώ, έφυγε στις 26/5 και έφτασε 3/6.

Μην χάνεις χρόνο, ώστε να είσαι στο χρονικά όρια του dispute αν κάνουν πατάτα οι κινέζοι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...