Jump to content

Αληθινή προσφορά Cosmote???


journeyman77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, μπάινω κατευθείαν στο ¨ψητό".

Προ εβδομάδας με κάλεσε κυρία από το 210 8006300 (από Κοσμοτέ μου είπε), με σκοπό να μεταφέρω τις 2 γραμμές μου από την Vodafone στο δικό τους δίκτυο.

Μου προσέφερε 2χ "Απεριόριστα 45" με διπλασιασμό των παροχών (1500' +sms σε Cosmote και σταθερά, 300' προς άλλα δίκτυα, 75 sms προς άλλους καθώς και 600MB για ιντερνετ).

Τελική τιμή και για τις 2 γραμμές (οικογενειακό) με τελη και φπα= 44,80€

 

Δέσμευση για 18μηνο αλλά στους 12 μπορώ να φύγω αν δεν είμαι ευχαριστημένος(!) αλλιώς μπορεί να "βγει" και η επιδότηση στο 12μηνο και να έχω επιπλέον έκπτωση(!).

 

Σε όλα αυτά που μου πρότεινε, δεν θα αναφέρεται ΤΙΠΟΤΑ στο συμβόλαιο που ΘΑ κληθώ να υπογράψω (την Τρίτη). Όταν ρώτησα πως εγώ καλύπτομαι εφόσον δεν αναφέρεται τίποτα στο συμβόλαιο, μου είπε ότι εφόσον η κλήση ηχογραφείται, ισχύουν ότι είπαμε.

Για τον φόβο των Ιουδαίων, την ηχογράφησα και εγώ.

 

Ρωτάω λοιπόν:

- αν έχετε ξανακούσει τέτοια προσφορά

- αν το τηλεφωνικό νούμερο ανήκει στην Κοσμοτέ (προφανώς όχι άμεσα)

- αν πρέπει οι (συγκεκριμένοι) όροι να αναγράφονται στο συμβόλαιο που θα υπογράψω

- αν καλύπτομαι από την ηχογράφηση της συνομιλίας

 

Αναμένω άμεσες απαντήσεις μια και το θέμα "πιέζει"!!

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω λαβει και εγω απο την ιδια την vodafone προσφορα τηλεφωνικη, 2 φορες κιολας , απλα δινω συγκαταθεση απο την κληση που μου κανουν και τιποτα αλλο.Κανενα προβλημα μετα.Προφανως πιστευω οτι υπογραφεις συμβολαιο με το δικτυο για τα βασικα και τα υπολοιπα μερη ειναι μαλλον προσφορα απο το γραφειο που κανει την προωθηση εκ μερους του παροχου και για αυτο εγγραφως δεν φαινονται πουθενα.

 

Δεν λεω οτι ειναι ψεματα κλπ.Αλλα ετσι συνηθιζεται να ειναι η τακτικη αυτη.

Link to comment
Share on other sites

Και γω δεν βλεπω κατι παρανομο σε αυτό ,εχω κληθεί πολλές φορές και εχω λαβει προσφορες χωρις κανενα περαιτερω προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

ας σου στειλει γραπτα την προσφορα αυτη με ενα μειλ. αν σου κανει 18μηνο συμβολαιο και διακοψεις στους 12 μηνες θα πληρωσεις αναποσβεστο ποσο επιδοτησης. σε 12 μηνες δεν προκειται να εχει βγει νεα επιδοτηση.
Link to comment
Share on other sites

Την ρώτησα για email αλλά ευγενικά αρνήθηκε.

Πήρα τηλ και στο Τμ.Εξυπ. Πελατών της Cosmote και ο υπάλληλος τα επιβεβαίωσε όλα:

δηλαδή ότι γνωρίζουν για το συγκεκριμένο τμήμα προσφορών και δεν υπάρχει κανένα θέμα, επιβεβαίωσε επίσης ότι μπορούν μετά την ενεργοποίηση να μου πουν με σιγουριά αν ισχύουν όλες οι παροχές που μου έταξαν, καθώς επίσης και ότι έχω δικαίωμα υπαναχώρησης μέσα στις πρώτες 15 μέρες που θα ενεργοποιηθώ!

 

Μιας και στην Vodafone τελειώνει το συμβόλαιο σε 2 μήνες, μου ζήτησαν να επιστρέψω μέρος της επιδότησης που είχα πάρει.

Όταν το είπα στην Cosmote (στο 210-8006300) μου πρότεινα να μου κάνουν δώρο και 1 πάγιο(!).

Επίσης λύθηκε και το "μυστήριο" για την διάρκεια του συμβολαίου:

είναι 18 μήνες, αλλά μπορώ να φύγω και στους 12 αλλά θα πρέπει να επιστρέψω το ποσό της έκπτωσης που έχω λάβει.

Link to comment
Share on other sites

και εμενα πηρανε απο το ιδιο τηλ και μου δωσανε την εξης προσφορα για δυο εταιρικες γραμμες

απεριοριστα προς κοσμοτε, 420 λεπτα προς αλλα δικτυα,1500 λεπτα προς σταθερα και 1.5gb ιντερνετ

μου ειπε πως ειναι προσφορα απο. τα κεντρικα

τελικη τιμη με φπα και φορους μεσα 33 ευρω εκαστη γραμμη

 

πηγα λοιπον στον οτε που εχω υπαλληλο φιλο.

καταρχην το σταθερο απο το οποιομε πηρανε δεν ανηκει στα κεντρικα της κοσμοτε αλλα σε εταιρια franchise κινητης

δευτερον ο υπαλληλος φιλος μου εβαλε στοιχημα το μισθο του πως τετοια προσφορα δεν παιζει

αυτοι πονταρουν οταν ερθει η ωρα να υπογραψεις το συμβολαιο,στα ψιλα γραμματα που κανεις δεν διαβαζει και απαξ και υπογραψεις την τρως μετα.

 

τα συμπερασματα δικα σας

Link to comment
Share on other sites

bujinkan, είναι εφικτό. Αν δεις την online προσφορά στο site της Cosmote, το απεριόριστα55 που περιγράφεις ( με διπλασιασμό στο χρόνο ομιλίας προς τα άλλα δίκτυα και το internet βάσει τρέχουσας προσφοράς ), για φορητότητα με έκπτωση στα πάγια πέφτει στα 41,25€. Αν συνυπολογίσεις τα 7,5€ απο το οικογενειακό πακέτο που θα έχεις ( γιατί για οικογενειακό πακέτο μιλάμε με 2 γραμμές, εταιρικό γίνεται με 3 και πάνω, στα προγράμματα business, άρα σίγουρα υπολογίζεται η έκπτωση του οικογενειακού ), πάμε στα 33,75+τέλη συνδρομητών κινητής τηλεφωνίας. Δεν αποκλείεται λοιπόν να σου έχει γίνει ακόμα καλύτερη προσφορά που να κατεβάζει το τελικό ποσό στα 33 για τη κάθε γραμμή. Με αυτά τα δεδομένα, εγώ προσωπικά θα έκανα τις συνδέσεις αφού έβαζα και το στοίχημα με τον φίλο σου. :p

 

Υ.Γ. Το να καλούν απο κάποια θυγατρική της Cosmote δεν είναι κάτι το επιλήψιμο, άλλωστε και σε τελική ανάλυση, λίγα είναι και τα 100% ΓΕΡΜΑΝΟΣ καταστήματα, τα πιο πολλά είναι franchise επίσης. Με αυτό το σκεπτικό, θα έπρεπε να πηγαίναμε μόνο στα Cosmote shops ή να ζητούσαμε καταστατικό απο το κάθε υποκατάστημα ΓΕΡΜΑΝΟΣ...

Υ.Γ.2 Ή μήπως νομίζει ο φίλος σου ότι η Cosmote έχει ΜΟΝΟ ΕΝΑ τηλεφωνικό κέντρο το οποιο είναι εγκατεστημένο στα κεντρικά της...? :)

Edited by UniqueGR
Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν αναφέρεται ρητά η προσφορά στο συμβόλαιο προσωπικά δε μου αρέσει... Αλλά όπως και να έχει, θα σου έλεγα να σκεφτείς αρκετά να πας από vodafone σε cosmote καθώς αφήνεις ένα δίκτυο "διαμάντι", για να πας σε ένα δίκτυο με τεράστια προβλήματα... Άποψή μου είναι πρίν κάνεις μεταφορά να πάρεις ένα καρτοκινητό cosmote και να δοκιμάσεις το δίκτυό της στις περιοχές που κινείσαι.

Τέλος, να περιμένεις αντίστοιχη (ή και καλύτερη πρόταση) από την vodafone μια-δύο μέρες απ' όταν υποβάλεις την φορητότητα. Η vodafone δε "χαρίζει" συνδρομητές και ειδικά στην cosmote που είναι το αντίπαλο δέος! :)

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμενο τηλεφωνικο νουμερο ειναι διαμαντι...προσφορα για μεταφορα απο vodafone...στο απεριοριστο 65 τελικη τιμη 25e τελικη.
Link to comment
Share on other sites

Ισχυει λογικα, και μενα με πηραν τηλεφωνο αλλά μολις εμαθα οτι ειναι για 18μηνο αρνηθηκα :O
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις, ήρθαν σήμερα τα συμβόλαια (δεν τα υπέγραψα ακόμα μιας και τα "ξεψαχνίζω").

Πιο συγκεκριμένα αναφέρουν:

 

οικονομ.προγρ.: Cosmote Απερ.45 ΠΑΛΑΙΟ

ποσό επιδότησης: 0,0

διάρκεια σύμβασης (μήνες): 18

ποσό έκπτ. παγίου αντί επιδότησης (με φπα 23%): 180,0

είδος σύνδ: φορητότητα

άλλες: προσφορά 2χ λεπτα και ΜΒ Οικιακά, Υπηρεσία Cost Control, Περιαγωγή

 

 

για πείτε τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις, ήρθαν σήμερα τα συμβόλαια (δεν τα υπέγραψα ακόμα μιας και τα "ξεψαχνίζω").

Πιο συγκεκριμένα αναφέρουν:

 

οικονομ.προγρ.: Cosmote Απερ.45 ΠΑΛΑΙΟ

ποσό επιδότησης: 0,0

διάρκεια σύμβασης (μήνες): 18

ποσό έκπτ. παγίου αντί επιδότησης (με φπα 23%): 180,0

είδος σύνδ: φορητότητα

άλλες: προσφορά 2χ λεπτα και ΜΒ Οικιακά, Υπηρεσία Cost Control, Περιαγωγή

 

 

για πείτε τώρα...

 

ονομαστική τιμή του Απεριόριστα 45

έκπτωση 180/18 = 10€ έκπτωση το μήνα για 1,5 χρόνο

Αν έχει 45€ το πάγιο -10€ πας στα 35€ πάγιο κάθε γραμμή (με φόρους κινητής 39,2€)

διπλάσιο χρόνο προς τρίτους!

 

Αυτά ισχύουν για κάθε γραμμή με αυτά που μας λες παραπάνω...

 

+δεν φαίνεται κάπου το 1 πάγιο δώρο

Edited by DemetreKre
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε φουσκωμένος λογαριασμός. από 25€ πάγιο ανά συσκευή ανέβηκε στα 31,5€.

και μόλις τους έστειλα το mail που ακολουθεί. Όταν μου απαντήσουν θα ενημερώσω.

 

Το mail έχει ως εξής:

 

Αρχικά είμαι κάτοχος 2 τηλεφωνικών γραμμών (οικογενειακό: 6977xxxxxxx & 6974xxxxxxx). Στον τελευταίο λογαριασμό (00002284xxxxxxx) φαίνεται πως χωρίς τις χρεώσεις εκτός παγίου ανέρχεται σε 31,5211€ x 2 = 63.0422€. Και εδώ έρχεται η απορία μου. Πως είναι δυνατόν τηλεφωνικά να μου προτείνεται το unlimited 45 με επιδότηση παγίου στα 30€ x 2 = 60€, και εφόσον είμαι άνεργος να πέφτει στα 25€ x 2 =50€ και ο τελευταίος λογαριασμός να είναι 13€ πάνω από αυτό που μου πρότεινε τηλεφωνικά η cosmote.

Επιθυμώ τη γρήγορη διαφώτιση - λύση από τη μεριά σας για το πρόβλημα που προέκυψε.

Ευχαριστώ!

Υ.Γ.

Κοινοποίηση στο http://www.myphone.gr

Edited by kapa73
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε φουσκωμένος λογαριασμός. από 25€ πάγιο ανά συσκευή ανέβηκε στα 31,5€.

και μόλις τους έστειλα το mail που ακολουθεί. Όταν μου απαντήσουν θα ενημερώσω.

 

Το mail έχει ως εξής:

 

Αρχικά είμαι κάτοχος 2 τηλεφωνικών γραμμών (οικογενειακό: 6977xxxxxxx & 6974xxxxxxx). Στον τελευταίο λογαριασμό (00002284xxxxxxx) φαίνεται πως χωρίς τις χρεώσεις εκτός παγίου ανέρχεται σε 31,5211€ x 2 = 63.0422€. Και εδώ έρχεται η απορία μου. Πως είναι δυνατόν τηλεφωνικά να μου προτείνεται το unlimited 45 με επιδότηση παγίου στα 30€ x 2 = 60€, και εφόσον είμαι άνεργος να πέφτει στα 25€ x 2 =50€ και ο τελευταίος λογαριασμός να είναι 13€ πάνω από αυτό που μου πρότεινε τηλεφωνικά η cosmote.

Επιθυμώ τη γρήγορη διαφώτιση - λύση από τη μεριά σας για το πρόβλημα που προέκυψε.

Ευχαριστώ!

Υ.Γ.

Κοινοποίηση στο http://www.myphone.gr

 

Εαν το παγιο σου ειναι το 30αριΧ2=60 ευρω. Για λογαριασμους πανω απο 50ευρω υπαρχει ο φοροσ κινητης τηλεφωνια που ειναι 15% οποτε οι προσφορα του ανεργου δεν την γλυτωνεις σε μιωσει στο παγιο απλα γλυτωνεις τον φορο κινητης. Τωρα γιατι για καθε συνδεση σου σου ειναι 1,5ευρω παραπανω απο οτι σου ειπαν και βγαινει 63 αντι για 60 δεν το γνωριζω

Link to comment
Share on other sites

μηπως ειναι εξτρα χρεωση για να ερθει ο λογαριασμος στον επομενο τιμολογιακο κυκλο? Edited by dalton114
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει απαντήσει η Cosmote, για αυτό και δεν ενημέρωσα σχετικά. Πέντε ημέρες μετά (τρεις εργάσιμες) και ακόμα τίποτα. Θα επιμείνω! Να δούμε πόσο θα κρατήσει...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

Πήρα και εγώ την συγκεκριμένη "προσφορά" της Cosmote... Το αποτέλεσμα είναι πως πήγα για μαλλί και τελικά έχω βρεθεί τώρα κουρεμένος!!!

ΠΡΟΣΟΧΗ! ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΕΞΑΠΑΤΗΣΑΝ! Τώρα ψάχνω να βρω το δίκιο μου και θα ήθελα εάν σας είναι εύκολο καμμιά συμβουλή.

 

Εγώ είχα 2 νούμερα Voda από τον Δεκέμβρη. Με πήραν από Cosmote και μου είπαν για 2 οικογενειακά Απεριόριστα 70 με 24,15 ευρώ/μήνα τελικό ποσό το καθένα νούμερο για 18 μήνες συμβόλαια. Τους είπα πως είμαι Voda και πως δεν μπορώ να φύγω. Όμως εγώ δεν είχα πάρει επιδότητηση συσκευής. Η Voda μου είχε κάνει έκπτωση παγίων, η οποία (ΠΡΟΣΕΞΤΕ) δεν αναγραφόταν πουθενά στο συμβόλαιο. Αφού λοιπόν εξήγησα ακριβώς τι πρόγραμμα έχω στη Voda, η Cosmote μου επιβεβαίωσε πως δεν χρεώνομαι κάτι εάν φύγω από την Voda καθώς δεν μου έχει δώσει καμμία επιδότηση. Εγώ πήρα τηλ στη Voda και ρώτησα και μου είπαν πως πράγματι μπορώ να φύγω.

 

Έτσι λοιπόν πάω Cosmote. Σήμερα μου ήρθε ο λογαριασμός. Κανονικά θα έπρεπε να πληρώσω 1,5 πάγιο για κάθε γραμμή, δηλαδή συνολικό ποσό και για τα 2 νούμερα περίπου 73 ευρώ. Ο λογαριασμός μου ήρθε 116 ευρώ. Το φοβερό είναι πως αναγράφονται μέσα κανονικά όλες οι εκπτώσεις που μου έχουν προσφέρει. ΟΜΩΣ το ποσό των εκπτώσεων ΔΕΝ είναι αυτό που μου είχαν αναφέρει. Π.χ. για το οικογενειακό πακέτο θα έπρεπε να έχω έκπτωση 11,38 ευρώ για κάθε γραμμή χωρίς ΦΠΑ, στο λογαριασμό όμως αυτή είναι 8 ευρώ χωρίς ΦΠΑ. Με τα πολλά, τελικά μου ζητάνε 43 ευρώ παραπάνω.

Μέσα σε όλα αυτά, έρχεται τώρα και η Voda και μου ζητάει 200 ευρώ, το σύνολο των εκπτώσεων που μου είχε κάνει και 4 μήνες για τα 2 νούμερα!!!!

Έχω πάρει τηλ και το μόνο που μου είπαν είναι ότι καταχωρήσαν το παραπονό μου και θα το δούνε!

ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ;;; ΤΕΤΟΙΑ ΑΠΑΤΗ και από τις 2 τις εταιρείες;;; Είτε είμαι φοβερά άτυχος, είτε η Cosmote με εξαπάτησε ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΑ!

 

Εντωμεταξύ, η προσφορά που μου έκαναν από την Cosmote έγινε με καταγεγραμμένη συνομηλία και μου είπαν πως αυτή η καταγραφή τους δεσμεύει!

 

Τι γίνεται τώρα ρε παιδιά. Σκέφτομαι να προχωρήσω σε καταγγελίες στην ΕΕΤΤ, αλλά θα ήθελα τα φώτα σας καθώς δεν μου έχει ξανατύχει κάτι τέτοιο.

 

:mad::mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

Αφού βλέπεις ότι όλοι μας, όταν μας παίρνουν διαφημιστικά τηλέφωνα για προσφορές, τους το κλείνουμε.

 

Για την επιδότηση, μα αφού την είχες πάρει ως επιστροφή ανά μήνα! Είχες κάνει χρήση!

Δίκιο έχει τώρα που στα ζητάει πίσω γιατί έσπασες το συμβόλαιό σου...

Edited by agiorgitis
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αφού βλέπεις ότι όλοι μας, όταν μας παίρνουν διαφημιστικά τηλέφωνα για προσφορές, τους το κλείνουμε.

 

Για την επιδότηση, μα αφού την είχες πάρει ως επιστροφή ανά μήνα! Είχες κάνει χρήση!

Δίκιο έχει τώρα που στα ζητάει πίσω γιατί έσπασες το συμβόλαιό σου...

 

1ον. Εσύ δηλαδή πως επιλέγεις πρόγραμμα; Πας και αγοράζεις ότι βλέπεις; Το 2108063000 είναι από τα κεντρικά της COSMOTE. Δεν είναι κάποιοι συνεργάτες της.

2ον. Στα χαρτιά της Voda που υπέγραψα ΔΕΝ αναγράφεται ΠΟΥΘΕΝΑ η έκπτωση που μου πρόσφεραν και επιπλέον στα στοιχεία της σύνδεσης όλα τα πεδία των τυχόν επιδοτήσεων είναι "0 ευρώ". Δεν μου έδωσαν επιδότηση που πρέπει να την επιστρέψω πίσω. Μου έδωσαν μια έκπτωση ανεξάρτητη του συμβολαίου.

 

ΠΕΡΑ από τα παραπάνω, εγώ έχω να σας επιβεβαιώσω πως τελικά πρόκειται για ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΑΠΑΤΗ!!!! Το τμήμα λογαριασμών μου λέει τώρα πως σύμφωνα με τις εκπτώσεις μου είναι σωστός ο λογαριασμός. Εγώ επιμένω πως έχει γίνει καταγραφή της συνομιλίας για το ποσό των 24,15 ευρώ και η απάντηση τους είναι να μιλήσω με το τμήμα προσφορών. Εκεί κάνουν τώρα ότι δεν ξέρουν τίποτα. Προχωρώ άμεσα σε καταγγελία της σύμβασης και καταγγελία στον ΕΕΤΤ. Εάν κάποιος θα μπορούσε να με κατατοπίσει και για το τι άλλο θα μπορούσα να κάνω, παρακαλώ προτείνετε μου.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, ίσως φάνηκα λίγο επικριτικός... :(

 

Αλλά θεωρώ ότι τις εταιρίες τις επιλέγουμε εμείς... όχι αυτές εμάς.

 

Ελπίζω να βγάλεις άκρη. Ίσως το πρόβλημα να οφείλεται σε λάθος πακέτο 'η λάθος ρύθμιση εκπτώσεων στο σύστημα.

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

@hypersonic: πληροφοριακά και μόνο αντίγραφο της συνομιλίας έχει δικαίωμα να ζητήσει μόνο ο εισαγγελέας οπότε ούτε ο ΕΕΤΤ μπορεί να σου κάνει τίποτα εάν δεν κινηθείς νομικά εναντίον της εταιρίας. Αν δε η εταιρία προνοήσει να καταστρέψει το αντίγραφο της συνομιλίας τότε εκείνη θα πληρώσει κάποιο διοικητικό πρόστιμο για μη τήρηση αρχείου κλήσεων αλλά θα γλυτώσει όλα τα υπόλοιπα έξοδα και πρόστιμα από την δικαστική διαμάχη. Θα είναι ο λόγος σου εναντίον τους οπότε δεν θα κερδίσεις τίποτα. Γι' αυτό προσφορές ΜΟΝΟ ΓΡΑΠΤΩΣ. Σε κάθε άλλη περίπτωση δεν βγαίνει άκρη.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...