Jump to content

Blackberry Q10


k0miStiS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν γραάει software version .2836 την ίδια λεμε.ακολούθησε τα βήματα που σου είπα και θα λυθεί το μισό σου πρόβλημα.

Τώρα για το υπόλοιπο, μερικές σελίδες πριν τα παιδιά του φορουμ και εδώ και στο thread του z30 αναφέρουν ποιες version του fb και viber είναι σταθερές. Επίσης εναλλακτικά του fb messenger υπάρχει και το fb lite..

Ενημέρωσε μας και προχωράμε .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

το workaround που ποσταρες το ακολουθησα εχθες, για να σβηστούν και να τις ξαναπεράσω...Αν ειναι εύκολο κάποια οδηγία ποιά versions των messenger και viber παίζουν, για να τα ψαξω να κατεβάσω τα apk...Messenger lite το δοκίμασα και δεν είναι σόι...
Link to comment
Share on other sites

το workaround που ποσταρες το ακολουθησα εχθες, για να σβηστούν και να τις ξαναπεράσω...Αν ειναι εύκολο κάποια οδηγία ποιά versions των messenger και viber παίζουν, για να τα ψαξω να κατεβάσω τα apk...Messenger lite το δοκίμασα και δεν είναι σόι...

 

Για το messenger η τελευταία έκδοση είναι 25.0.0.4 και για το viber 5.6.5 τώρα για site δοκίμασε το apk mirror.

:tease:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδια το καπακι απο πισω με την παρατεταμενη χρηση πλεον βγαινει ξεκουμπωνει πολυ ευκολα και μου φευγει συνεχεια.. αγορασα ηδη ενα καινουργιο το οποιο το περιμενω σε 2-3 μερες απλα μου κανει εντυπωση δεν φαινεται τα δοντακια τα 2 στο καπακι να εχουν φαγωθει ... εχει αντιμετωπισει και αλλος το ιδιο προβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το καπακι απο πισω με την παρατεταμενη χρηση πλεον βγαινει ξεκουμπωνει πολυ ευκολα και μου φευγει συνεχεια.. αγορασα ηδη ενα καινουργιο το οποιο το περιμενω σε 2-3 μερες απλα μου κανει εντυπωση δεν φαινεται τα δοντακια τα 2 στο καπακι να εχουν φαγωθει ... εχει αντιμετωπισει και αλλος το ιδιο προβλημα?

 

Από τη στιγμή που το έβγαλα από το κουτί του, ήξερα ότι αυτό είναι το χειρότερα κατασκευασμένο κομμάτι του κινητού. Εκεί τους έπιασε η τσιγκουνιά....

 

Έτσι κι αλλιώς, δεν κούμπωνε γερά, με τρόπο που να σου εμπνέει εμπιστοσύνη. Φαντάζομαι η φθορά τους θα είναι ανεπαίσθητη, ίσα-ίσα να μην κουμπώνει και να μη φαίνεται στο μάτι.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που το έβγαλα από το κουτί του, ήξερα ότι αυτό είναι το χειρότερα κατασκευασμένο κομμάτι του κινητού. Εκεί τους έπιασε η τσιγκουνιά....

 

Έτσι κι αλλιώς, δεν κούμπωνε γερά, με τρόπο που να σου εμπνέει εμπιστοσύνη. Φαντάζομαι η φθορά τους θα είναι ανεπαίσθητη, ίσα-ίσα να μην κουμπώνει και να μη φαίνεται στο μάτι.

 

Οπως το ειπες .... τελικα αγορασα ενα καπακι καινουργιο (NFC) ευτυχως παρα πολυ φτηνα και καταλαβα οτι μαλλον ολα ετσι ειναι...και αυτο βγαινει αρκετα ευκολα και απλα το προβλημα λυθυκε με ενα χιλιοστο κομματακι χαρτοπετσετα εβαλα στις 2 τρυπες μεσα και το καπακι σφηνωσε μια χαρα.

Παμε στο δευτερο ερωτημα.. επειδη πηρα το τηλεφωνο μεταχειρισμενο... το φορτισα το βραδυ το εκλεισα το ανοιξα 6 το πρωι για να τεσταρω αναμονη... 6 το πρωι 100% ... κλειστα δεδομενα κλειστα τα παντα κανενα τηλεφωνο κλειστο wifi μονο η σιμ καρτα μεσα στις 6 τωρα το απογευμα 65% ... ειμαι για καινουργια μπαταρια η οχι ?

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Οπως το ειπες .... τελικα αγορασα ενα καπακι καινουργιο (NFC) ευτυχως παρα πολυ φτηνα και καταλαβα οτι μαλλον ολα ετσι ειναι...και αυτο βγαινει αρκετα ευκολα και απλα το προβλημα λυθυκε με ενα χιλιοστο κομματακι χαρτοπετσετα εβαλα στις 2 τρυπες μεσα και το καπακι σφηνωσε μια χαρα.

Παμε στο δευτερο ερωτημα.. επειδη πηρα το τηλεφωνο μεταχειρισμενο... το φορτισα το βραδυ το εκλεισα το ανοιξα 6 το πρωι για να τεσταρω αναμονη... 6 το πρωι 100% ... κλειστα δεδομενα κλειστα τα παντα κανενα τηλεφωνο κλειστο wifi μονο η σιμ καρτα μεσα στις 6 τωρα το απογευμα 65% ... ειμαι για καινουργια μπαταρια η οχι ?

:lol:

 

Προσωπικά, πήρα τη θήκη της BlackBerry και δεν ανησυχώ για το καπάκι.

 

Πολλά μπορεί να είναι.

 

- Πόσο καιρό το χρησιμοποιούσε ο προηγούμενος;

 

- Τι φορτίσεις έκανε;

 

- Είχε σταθερό σήμα; Κι αν ναι, τι σήμα είχε; 4g;

 

Πάντως, κάντου άλλες 2 φορτίσεις με μικρό φορτιστή (και ο δικός του είναι ok), μέχρι το 100%. Αν δεν έχεις το δικό του, βάλε έναν με 750mAh έξοδο. Και με 500mAh, για να γίνει πιο ομαλή η φόρτιση, αλλά όσο μικρότερος φορτιστής, τόσο πιο αργά θα ολοκληρωθεί η φόρτιση.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, πήρα τη θήκη της BlackBerry και δεν ανησυχώ για το καπάκι.

 

Πολλά μπορεί να είναι.

 

- Πόσο καιρό το χρησιμοποιούσε ο προηγούμενος;

 

- Τι φορτίσεις έκανε;

 

- Είχε σταθερό σήμα; Κι αν ναι, τι σήμα είχε; 4g;

 

Πάντως, κάντου άλλες 2 φορτίσεις με μικρό φορτιστή (και ο δικός του είναι ok), μέχρι το 100%. Αν δεν έχεις το δικό του, βάλε έναν με 750mAh έξοδο. Και με 500mAh, για να γίνει πιο ομαλή η φόρτιση, αλλά όσο μικρότερος φορτιστής, τόσο πιο αργά θα ολοκληρωθεί η φόρτιση.

 

Λοιπον τελικα αγορασα καινουργια μπαταρια γνησια με μολις 6ευρω απο γερμανικο μαγαζι απλα το θεμα ειναι οτι δεν εχω τον φορτιστη του.το φορτιζω η με τον φορτιστη απο iphone και usb καλωδιο η μεσω λαπτοπ. στο σπιτι εχω 4 γραμμες 4g οποτε το εχω βαλει μονο σε 3G 2G οπου το σημα ειναι φουλ παντα οποτε νομιζω κερδιζω στην αυτονομια εστω και λιγο.Βλεπω παντως οτι μου παει 2 μερουλες χωρις πολλα την εβαλα μολις προχθες οποτε πλεον τωρα θα τσεκαρω τι παιζει.

Απο θηκη δεν ειχα ποτε σε κινητο και μου την δινει να παρω καλυτερα να το κολλησω με logo και να μην ξαναβγει ποτε! :):)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τελικα αγορασα καινουργια μπαταρια γνησια με μολις 6ευρω απο γερμανικο μαγαζι απλα το θεμα ειναι οτι δεν εχω τον φορτιστη του.το φορτιζω η με τον φορτιστη απο iphone και usb καλωδιο η μεσω λαπτοπ. στο σπιτι εχω 4 γραμμες 4g οποτε το εχω βαλει μονο σε 3G 2G οπου το σημα ειναι φουλ παντα οποτε νομιζω κερδιζω στην αυτονομια εστω και λιγο.Βλεπω παντως οτι μου παει 2 μερουλες χωρις πολλα την εβαλα μολις προχθες οποτε πλεον τωρα θα τσεκαρω τι παιζει.

Απο θηκη δεν ειχα ποτε σε κινητο και μου την δινει να παρω καλυτερα να το κολλησω με logo και να μην ξαναβγει ποτε! :):)

 

6€ μπαταρία.... Κι εδώ θα θέλουν κανά 20ευρο... Το μόνο που πρέπει να δεις, είναι τι έξοδο έχει ο φορτιστής του iPhone σε mAh. Δεν έχω iPhone, για να σου πω.

 

Α, όχι. Πάντα θήκη για έξω, έτσι ώστε να διατηρεί την "ομορφιά" της η συσκευή. Χωρίς θήκη στο σπίτι.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

6€ μπαταρία.... Κι εδώ θα θέλουν κανά 20ευρο... Το μόνο που πρέπει να δεις, είναι τι έξοδο έχει ο φορτιστής του iPhone σε mAh. Δεν έχω iPhone, για να σου πω.

 

 

 

Α, όχι. Πάντα θήκη για έξω, έτσι ώστε να διατηρεί την "ομορφιά" της η συσκευή. Χωρίς θήκη στο σπίτι.

 

 

 

O φορτιστής απο το iphone εχει output 5v 1A ... κατι σε μικρότερο δέν εχω προς το παρων απο οσο ειδα στο ebay οι γνήσιοι φορτιστές blackberry για το q10 τους βρίσκεις και απο 8 ευρω.Δέν νομίζω όμως οτι ειναι κακό για την μπαταρία χαμηλες φορτίσεις κάνω απο το λαπτοπ οπου η εξοδος usb έχει λιγοτερη ένταση απο τον φορτιστή.Τέλος παντων τωρα του κάνω την δευτερη φορτιση και βλεπω.Ετσι και αλλιως το τηλεφωνο αυτο ειναι δευτερη επιλογή επειδή βρίσκομαι στο εξωτερικό να έχω το ελληνικό μου νούμερο διαθεσιμο γιατι πολλοι με παίρνουν σε αυτό.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

YouTube μπαίνει κανονικά φαντάζομαι;

Τι υποστήριξη έχει πλέον;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

YouTube μπαίνει κανονικά φαντάζομαι;

Τι υποστήριξη έχει πλέον;

 

Υπάρχει διαδικασία όταν περάσεις το playstore μπορείς να περάσεις και την android έκδοση του. Απο το bb store υπάρχει δωρεάν εφαρμογή το fasttube που κάνει πολύ καλή δουλειά και θα σε καλύψει καλύτερα πιστεύω απο την κανονική.

:tease:
Link to comment
Share on other sites

YouTube μπαίνει κανονικά φαντάζομαι;

Τι υποστήριξη έχει πλέον;

 

Τube μπαινει αλλα ειδη αρκετες εφαρμογες εχουν σταματησει να ενημερωνονται και φυσικα μεγαλες δημοφιλης εφαρμογες οπως το Whatsapp ηδη ενημερωνουν στο ανοιγμα της εφαρμογης οτι τελος του χρονου η εφαρμογη τελειωνει οριστικα στα blackberry OS 10 κτλ πραγμα που με απογοητευσε πολυ.Δυστηχως οπως φαινεται οι συσκευες θα ειναι αχρηστες συντομα αν σταματησουν οι δημοφιλεστερες εφαρμογες να υποστηριζουν το λειτουργικο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα! Θέλω να μεταφέρω 1, 2 ταινίες στην συσκευή μου και ενώ μεταφέρω κανονικά ολόκληρο τον φάκελο, που μέσα στον φάκελο έχω και τους υπότιτλους, στο Q10 ενώ η ταινία παίζεται κανονικά, δεν εμφανίζονται οι υπότιτλοι.

 

Να σημειώσω ότι αντίστοιχα η ίδια ταινία, όταν μεταφέρω τον ίδιο φάκελο στο φλασάκι, στην τηλεόραση έχει ενσωματωμένους τους υπότιτλους κανονικά.

 

Τι μπορώ να κάνω; Γνωρίζει κάποιος την λύση;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Θέλω να μεταφέρω 1, 2 ταινίες στην συσκευή μου και ενώ μεταφέρω κανονικά ολόκληρο τον φάκελο, που μέσα στον φάκελο έχω και τους υπότιτλους, στο Q10 ενώ η ταινία παίζεται κανονικά, δεν εμφανίζονται οι υπότιτλοι.

 

Να σημειώσω ότι αντίστοιχα η ίδια ταινία, όταν μεταφέρω τον ίδιο φάκελο στο φλασάκι, στην τηλεόραση έχει ενσωματωμένους τους υπότιτλους κανονικά.

 

Τι μπορώ να κάνω; Γνωρίζει κάποιος την λύση;

 

Χωρίς να έχω μεταφέρει ταινίες στο q10, θα δοκίμαζα τα παρακάτω.

 

1. Φτιάξε ένα καινούριο φάκελο στο q10, και μεταφέρε μόνο τα αρχεία των ταινιών. Ίσως έχει θέμα στο διάβασμα φακέλων, δημιουργημένων εκτός του κινητού.

 

2. Έλεγξε αν το αρχείο της ταινίας και το αρχείο των υποτίτλων έχουν ακριβώς το ίδιο όνομα (αν δεν ενσωματωμένοι στο ίδιο αρχείο).

 

3. Αν έχεις το καλώδιο hdmi to micro hdmi, σύνδεσε το q10 απευθείας στην τηλεόραση και δες αν εκεί εμφανίζονται οι υπότιτλοι (εκτός κι αν αυτό είναι που κάνεις έτσι κι αλλιώς).

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω μεταφέρει ταινίες στο q10, θα δοκίμαζα τα παρακάτω.

 

1. Φτιάξε ένα καινούριο φάκελο στο q10, και μεταφέρε μόνο τα αρχεία των ταινιών. Ίσως έχει θέμα στο διάβασμα φακέλων, δημιουργημένων εκτός του κινητού.

 

2. Έλεγξε αν το αρχείο της ταινίας και το αρχείο των υποτίτλων έχουν ακριβώς το ίδιο όνομα (αν δεν ενσωματωμένοι στο ίδιο αρχείο).

 

3. Αν έχεις το καλώδιο hdmi to micro hdmi, σύνδεσε το q10 απευθείας στην τηλεόραση και δες αν εκεί εμφανίζονται οι υπότιτλοι (εκτός κι αν αυτό είναι που κάνεις έτσι κι αλλιώς).

 

Το δοκίμασα αυτό στο 1 και δυστυχώς πάλι δεν παίζανε οι υπότιτλοι μαζί με την ταινία.

 

Δεν το έχω το καλώδιο αυτό.

 

Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα αυτό στο 1 και δυστυχώς πάλι δεν παίζανε οι υπότιτλοι μαζί με την ταινία.

 

Δεν το έχω το καλώδιο αυτό.

 

Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια.

 

Πάντως, είναι πολύ φτηνό, αν αποφασίσεις να δοκιμάσεις. 5 ευρώ είχα πάρει το δικό μου.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Τα τελευταία χρόνια έχω αγανακτήσει με τις οθόνες touch, αλλά και με τα λειτουργικά που φέρουν άχρηστες εφαρμογές και κολλάνε, οπότε έχω καταλήξει στο Blackberry Q10. Σταθερό λειτουργικό, "εργασιακό" κινητό, φυσικό πληκτρολόγιο.

Ξέρω ότι οι τιμές έχουν πέσει πλέον πάρα πολύ, αλλά θα ήθελα να το δω και από κοντά προτού το αγοράσω.

Έχετε κάποιο κατάστημα υπόψιν; Και για αγορά, καθώς δεν το βρίσκω ιδιαίτερα διαθέσιμο.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Τα τελευταία χρόνια έχω αγανακτήσει με τις οθόνες touch, αλλά και με τα λειτουργικά που φέρουν άχρηστες εφαρμογές και κολλάνε, οπότε έχω καταλήξει στο Blackberry Q10. Σταθερό λειτουργικό, "εργασιακό" κινητό, φυσικό πληκτρολόγιο.

Ξέρω ότι οι τιμές έχουν πέσει πλέον πάρα πολύ, αλλά θα ήθελα να το δω και από κοντά προτού το αγοράσω.

Έχετε κάποιο κατάστημα υπόψιν; Και για αγορά, καθώς δεν το βρίσκω ιδιαίτερα διαθέσιμο.

Ευχαριστώ πολύ!

 

Για να το αγοράσεις, υπάρχουν αξιόπιστα καταστήματα. Ειδικά ένα που έχουν πάρει αρκετοί από το myphone τα blackberry τους, όπως κι εγώ. Δεν ξέρω σε ποια είσαι, όμως.

 

Να το δεις κάπου, δύσκολο, λόγω παλαιότητας...

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλή χρονιά σε όλους!

 

Επειδή έχω βαρεθεί τον κλασικό ήχο κλήσης που χρησιμοποιώ όλα αυτά τα χρόνια στα BB (classic ringtone) και οι επιλογές από τους υπόλοιπους διαθέσιμους ήχους κλήσης του Q10 είναι ελάχιστες, που μπορώ να βρω ringtones;

 

Στο BlackBerry World βρήκα εφαρμογές, αλλά ήταν όλες trial και μετά από κάποιο διάστημα ήθελαν να πληρώσεις, ώστε να κατεβάσεις κάποιον από τους ήχους κλήσης.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς? Δε μπορείς να περάσεις δικά σου mp3 και να τα βάλεις σαν ringtones? Επίσης αν έχεις περάσει playstore βαλε την εφαρμογη zedge.

 

Στάλθηκε από το MI 5s μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχει έρθει σε κανέναν το update για την 10.3.3?

 

edit: ήρθε σε μένα.. η Cosmote δεν έδινε το update OTA, αλλά ειδα απο το Sachesi ότι το έχει διαθέσιμο η Vodafone, οπότε έβαλα μια sim της Vodafone έκανα search for updates και ήρθε κατευθείαν το OTA update στην 10.3.3.1435 :)

Edited by _2FAST
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Για να το αγοράσεις, υπάρχουν αξιόπιστα καταστήματα. Ειδικά ένα που έχουν πάρει αρκετοί από το myphone τα blackberry τους, όπως κι εγώ. Δεν ξέρω σε ποια είσαι, όμως.

 

Να το δεις κάπου, δύσκολο, λόγω παλαιότητας...

Αθήνα-Πειραιάς (γενικότερα Αττική), αν εννοείς σε ποιά πόλη.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κατι εγινε προχθες και απο εκει που επαιζε παντα στο backround το youtube, τωρα με το που παω σε αλλη εφαρμογη ή σελιδα στον browser, σταματαει να παιζει!

Εκανα ενα update το amazon store, μονο με αυτο μπορω να το συνδιασω..

Alcatel OT Max db > Alcatel OT 511 > Alcatel OT 715 > Nokia 6230i > Nokia 6290 > Nokia 5530 > Nokia E5-00 > BB Q10 > Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους! Έχω ένα BlackBerry Q10 από τον ιανουάριο του 2014 και η διάρκεια ζωής της μπαταρίας του έχει πέσει αισθητά σε σχέση με τα πρώτα χρόνια χρήσης του.

 

Αν αλλάξω την μπαταρία με μία καινούρια, η αυτονομία της συσκευής θα είναι όπως το πρώτο διάστημα που την είχα, ή παίζει και τίποτε άλλο ρόλο;

 

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο κατάστημα στο ίντερνετ, το οποίο να έχει την αυθεντική μπαταρία της BlackBerry για το Q10;

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...