Jump to content

[Android - Προτάσεις] Launchers II


zxr
 Κοινοποίηση

Ποιός είναι ο καλύτερος launcher;  

1.575 members have voted

  1. 1. Ποιός είναι ο καλύτερος launcher;

    • ADW Launcher (& EX)
    • GO Launcher (& EX)
    • LauncherPro (& Plus)
    • Next
    • SPB Mobile Shell
    • TSF
    • Nova
    • Apex
    • Stock
    • Άλλος (Atom, Action, Zeam, Nemus, Trebuchet, Regina 3d, Holo, Launcher 7/8 κτλ)


Recommended Posts

Απλα σε αλλον launcher δεν δουλευουν τα "μαμα" widget's της συσκευη σου! Αν εισαι "εξαρτημενος" με καποια απ' αυτα, θα ξενερωσεις!
Link to comment
Share on other sites

Απλα σε αλλον launcher δεν δουλευουν τα "μαμα" widget's της συσκευη σου! Αν εισαι "εξαρτημενος" με καποια απ' αυτα, θα ξενερωσεις!

Στον nova prime δουλευω κανονικα το s planner

Link to comment
Share on other sites

Στον nova prime δουλευω κανονικα το s planner

Εγω στο LG G2, μπορω να βαλω (απ' τα μαμα widget) μονο του Internet και του Gmail, κανενα αλλο. Δε ξερω γιατι γινεται αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Εγω στο LG G2, μπορω να βαλω (απ' τα μαμα widget) μονο του Internet και του Gmail, κανενα αλλο. Δε ξερω γιατι γινεται αυτο!

Σε πολλές συσκευές έτσι γίνεται.

Κάθε εταιρία έχει αποκλειστικά widgets τα οποία τρέχουν ΜOΝΟ στον δικό τους launcher γιατί εξαρτώνται από το framework, το οποίο είναι πειραγμένο σ' αυτές τις συσκευές.

 

Πχ. Το κλασικό weather widget της HTC (είτε το παλιό με τα καρτελάκια στο ρολόι, ή η πιο πρόσφατη έκδοση που είναι σε 4x1 grid) που δεν τρέχει πουθενά αλλού παρά μόνο στα HTC.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπαινουν widgets δηλαδη καθολου παιδια?

Δεν καταλαβα καλα!!

Έτσι ακριβώς!

Μόνο τα δικά του προσθέτει

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπαινουν widgets δηλαδη καθολου παιδια?

Δεν καταλαβα καλα!!

Μπαίνουν μόνο τα widget του launcher. Aν βαλεις καποιον launcher, Δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα στοκ widget της συσκευής σου. Τα περισσότερα δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά αλλά να διευκρινίσω σε αυτά που λες ότι στο nova π.χ. μπαίνουν κανονικά τα τυχόν widget απ τα app's που έχεις κατεβάσει, εκτός μερικών μαμά όπως ο καιρός της Samsung.

Στο tsf δε μπαίνει τίποτα εκτός απ τα δικά του και αυτό είναι καθαρά bug που όπως μου είπαν δουλεύουν να διορθωθεί

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Οσοι δουλευεται παιδια τον TSF 3D launcher βλεπεται αρκετη καταλωση στη μπαταρια; Δεν ξερω αν "στρωσει" αργοτερα, σημερα παντως πρωτη μερα, βλεπω πιο γρηγορη πτωση της μπαταριας σχετικα με τον nova prime!! Μου φαινεται τα ωραια εφέ εχουν το τιμημα τους :p
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ πως τα lags του tsf μετά από δύο τρεις μέρες μειώνονται

Σαν να θέλει τον χρόνο ώστε να κάτσει σωστά στην συσκευή.

Πάντως οι πολλές αλλαγές δεν είναι πάντα καλές.

Οι δημιουργοί του tsf είχαν φτιάξει έναν launcher που κάποτε αγνοούσε την λέξη lag .

Η προσπάθεια για φρεσκαρισμα δεν έφερε τα καλύτερα αποτελέσματα.

Ελπίζω όπως αναφέρεται παραπάνω να διορθώσουν τα οποία θέματα.

Πάντως εγώ θα τον αφήσω μετά από το διάλλειμα που έκανα με τον nova

 

Οσοι δουλευεται παιδια τον TSF 3D launcher βλεπεται αρκετη καταλωση στη μπαταρια; Δεν ξερω αν "στρωσει" αργοτερα, σημερα παντως πρωτη μερα, βλεπω πιο γρηγορη πτωση της μπαταριας σχετικα με τον nova prime!! Μου φαινεται τα ωραια εφέ εχουν το τιμημα τους :p

Κανένα lag και καμία κατανάλωση σε nexus 4 με 5.0.1

Ούτε με τις beta, ούτε με την official.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Κανένα lag και καμία κατανάλωση σε nexus 4 με 5.0.1

Ούτε με τις beta, ούτε με την official.

Μου κανει εντυπωση επισης οτι στις πληροφοριες για την μπαταρια, το 10% της καταναλωσης ανηκει στον TSF........ ο nova εκει ηταν αφαντος!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δοκιμάζω συχνά διάφορους launchers αλλά πάντα γυρνάω στον nova.. Είναι ο πιο σταθερός, απροβλημάτιστος και smooth.
Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δοκιμάζω συχνά διάφορους launchers αλλά πάντα γυρνάω στον nova.. Είναι ο πιο σταθερός, απροβλημάτιστος και smooth.

Και εγω nova prime εχω

 

Δοκιμασες καποιον πολυ ελαφρυ?

Link to comment
Share on other sites

Αγοράζοντας το moto g κράτησα τον google now launcher για 2 ημέρες να δω αρχικά πως πάει.Αν και πήγαινε σφαίρα με μοναδικό πρόβλημα το redraw μερικές φορές έβαλα nova prime.Έπιανε 20mb παραπάνω ραμ αλλά ήταν το ίδιο γρήγορος χωρίς redraw και με παραμετροποίηση.

Τελικά έβαλα πριν 3 μέρες τον Apex.Πιστεύω είναι η καλύτερη επιλογή.Πιάνει 40mb(25 λιγότερα από nova & 10 από google) με την ίδια ταχύτητα και παραμετροποίηση με το νόβα,χωρίς κολλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Το phone arena έχει βγάλει μια λίστα με τους καινούργιους launcher.

 

Πάντως για μένα είναι μακράν πιο βολικός ο nova όπου ναι μεν έχω κάποιες Χ εφαρμογές αλλά στις 3 αρχικές οθόνες έχω βάλει ότι χρησιμοποιώ πιο συχνά σε φακέλους και έχω και 2 widget (ώρα/καιρός-ημερολόγιο). Τώρα αν είναι να θες ενημέρωση από fb/twitter/instagram kok τότε ίσως οι νέοι launcher δίνουν το κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καποιον ελαφρυ launcher με απλες βασικες λειτουργιες?

 

Θενκς!

Δείτε το "APUS Launcher-Small,Fast,Boost"

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.apusapps.launcher

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Εγω τον nova δεν τον αλλαζω λογο του οτι Τον έχω βολευτεί πολύ κ το κυριότερο έχει κ ελληνικά!!! Έχετε κατά νου κανέναν άλλον καλό με ελληνικά για να τον βάλω σε μια άλλη παλιότερη συσκευή που εχω?
Link to comment
Share on other sites

Δείτε το "APUS Launcher-Small,Fast,Boost"

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.apusapps.launcher

Τον εχω βαλει τωρα

Πολυ ελαφρυς οντως θα δω πως θα παει!

Link to comment
Share on other sites

Σωστά αλλά να διευκρινίσω σε αυτά που λες ότι στο nova π.χ. μπαίνουν κανονικά τα τυχόν widget απ τα app's που έχεις κατεβάσει, εκτός μερικών μαμά όπως ο καιρός της Samsung.

Στο tsf δε μπαίνει τίποτα εκτός απ τα δικά του και αυτό είναι καθαρά bug που όπως μου είπαν δουλεύουν να διορθωθεί

Από εφαρμογές βάζω κανονικά ο,τι widget θέλω. Μήπως παίζει ρόλο η συσκευή;

Smile...
Link to comment
Share on other sites

Από εφαρμογές βάζω κανονικά ο,τι widget θέλω. Μήπως παίζει ρόλο η συσκευή;

Έχω αναφέρει λίγο πιο πίσω ότι μιλάω για S5 lollipop.

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Αγοράζοντας το moto g κράτησα τον google now launcher για 2 ημέρες να δω αρχικά πως πάει.Αν και πήγαινε σφαίρα με μοναδικό πρόβλημα το redraw μερικές φορές έβαλα nova prime.Έπιανε 20mb παραπάνω ραμ αλλά ήταν το ίδιο γρήγορος χωρίς redraw και με παραμετροποίηση.

Τελικά έβαλα πριν 3 μέρες τον Apex.Πιστεύω είναι η καλύτερη επιλογή.Πιάνει 40mb(25 λιγότερα από nova & 10 από google) με την ίδια ταχύτητα και παραμετροποίηση με το νόβα,χωρίς κολλήματα.

Φιλε εγω χρησιμοποιω νοβα καιρο τωρα αλλα τελευταια εχω συνεχεια redraws και ειναι παρα πολυ εκνευριστικο! Στον αpex ειναι καλυτερα?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εγω χρησιμοποιω νοβα καιρο τωρα αλλα τελευταια εχω συνεχεια redraws και ειναι παρα πολυ εκνευριστικο! Στον αpex ειναι καλυτερα?

Τον δοκίμασα σήμερα σε Lollipop και είναι βούτυρο... Γενικα τον έχουν βελτιώσει πάρα πολύ.. Άνετα στέκεται δίπλα σε Nova

Link to comment
Share on other sites

Τον δοκίμασα σήμερα σε Lollipop και είναι βούτυρο... Γενικα τον έχουν βελτιώσει πάρα πολύ.. Άνετα στέκεται δίπλα σε Nova

Ο Apex καιρό τώρα είναι λίγο πιο Smooth απ το nova αλλά δε ξέρω όλο και κάτι με χαλάει και γυρίζω πάντα στο nova.

Πρέπει όμως στο nova να κοιτάξουν λίγο το θέμα εφέ transition στη κύλιση οθονών στους φακέλους και γενικά να δώσουν μια πιο Smooth αίσθηση που άλλωστε αυτό επιτάσσει και το lollipop

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Ο Apex καιρό τώρα είναι λίγο πιο Smooth απ το nova αλλά δε ξέρω όλο και κάτι με χαλάει και γυρίζω πάντα στο nova.

Πρέπει όμως στο nova να κοιτάξουν λίγο το θέμα εφέ transition στη κύλιση οθονών στους φακέλους και γενικά να δώσουν μια πιο Smooth αίσθηση που άλλωστε αυτό επιτάσσει και το lollipop

Είναι όντως πιο smooth από nova... Γενικά με ενθουσίασε...

Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως πιο smooth από nova... Γενικά με ενθουσίασε...

Τι ελλειψεις εχει εναντι του νοβα?

 

Γενικα δοκιμασα 2 3 αλλους χτες αλλα τους εσβησα ολους και παλι με νοβα ειμαι!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - Προτάσεις] Launchers II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...