Jump to content

myphone VERSUS: LG Nexus 4 vs Sony Xperia Z


DJDB
 Κοινοποίηση

LG Nexus 4 ή Sony Xperia Z;  

615 members have voted

  1. 1. LG Nexus 4 ή Sony Xperia Z;

    • LG Nexus 4
      292
    • Sony Xperia Z
      323


Recommended Posts

Ναι, είναι κινητάρα το Ζ!:)

 

 

Βρε, δεν λέω για το σάμσουγκ, για το μοτορόλα της υπογραφής μου λέω (tft έχει).

 

Το ξερω, ειπα να τρολλαρω λιγο..:p

 

Εγω παντως δεν θα το ριχνα στη λεκανη. μπορει να το ξεπλενα απο τα λαδια απτα σουβλακια ή το κρασι που θα κολλουσε ή να εστελνα μηνυμα στη βροχη αλλα βουτια...θα με επιανε η καρδια μου..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 177
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πλάκα πλάκα αυτό για τη βροχή είναι πολύ σημαντικό. Τις προάλλες ήμουν στη βροχή και δεν μπορούσα να απαντήσω στο τηλέφωνο. Έπρεπε να πάω κάτω από υπόστεγο και να σκουπίσω και καλά τα χέρια μου για να μην βραχεί το κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Το ξερω, ειπα να τρολλαρω λιγο..:p

 

Εγω παντως δεν θα το ριχνα στη λεκανη. μπορει να το ξεπλενα απο τα λαδια απτα σουβλακια ή το κρασι που θα κολλουσε ή να εστελνα μηνυμα στη βροχη αλλα βουτια...θα με επιανε η καρδια μου..

Η πρώτη φορά είναι δύσκολη. μετά συνηθίζεις. χαχαχα!!

Τώρα, το motorola είναι το πιο καθαρό κινητό μου. Το πλένω κάτω απο τη βρύση απευθείας :D

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη φορά είναι δύσκολη. μετά συνηθίζεις. χαχαχα!!

Τώρα, το motorola είναι το πιο καθαρό κινητό μου. Το πλένω κάτω απο τη βρύση απευθείας :D

 

Ε ρε και να ξεχάσεις καμιά τάπα ανοιχτή...

Τουλάχιστον με το τίμιο defy, ξέρεις ότι και να γίνει η στραβή δεν θα κλαις τα 550-600..:p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ε ρε και να ξεχάσεις καμιά τάπα ανοιχτή...

Τουλάχιστον με το τίμιο defy, ξέρεις ότι και να γίνει η στραβή δεν θα κλαις τα 550-600..:p

 

Σίγουρα, όταν το κινητό κάνει 600 ευρώ, είσαι πιο μαζεμένος, όπως και να το κάνεις...:p

Πάντως, χωρίς πλάκα, ένα αδιάβροχο κινητό είναι πολύ χρήσιμο. Και γι αυτό το πήρα για δεύτερο. Στο γυμναστήριο, καμία φορά το βγάζω από την τσέπη και είναι μούσκεμα από τον ιδρώτα. Φαντάσου τώρα να είχα στην τσέπη κανένα ακριβό (που δεν θα ήταν και αδιάβροχο).. Μετά, το παίρνω μαζί μου στο μπάνιο και ακούω μουσική :p

Το παίρνω μαζί μου όταν βρέχει και ....πέρα βρέχει.

Το καλοκαίρι στην παραλία... δεν μασάει τίποτα.

Γενικά, είναι χρήσιμο χαρακτηριστικό.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Πήγα και είδα σήμερα το Sony στο πλαίσιο, μιας και δεν το είχα δει ποτέ από κοντά. Μου άρεσε σαν ποιότητα υλικών και σαν μέγεθος ήταν ΟΚ αν και κάτι με χάλαγε με τα χρώματα της οθόνης του. Μόλις έπιασα το SIII που ήταν δίπλα κατάλαβα το πόσο άσχημα ήταν τα χρώματα του Sony. Κρίμα σε ένα τέτοιο κινητό να μην του βάλουν μια amoled οθόνη. Χάνει πολύ. Πάντως το nexus 4 δεν το βρήκα για να το συγκρίνω.
Link to comment
Share on other sites

Πήγα και είδα σήμερα το Sony στο πλαίσιο, μιας και δεν το είχα δει ποτέ από κοντά. Μου άρεσε σαν ποιότητα υλικών και σαν μέγεθος ήταν ΟΚ αν και κάτι με χάλαγε με τα χρώματα της οθόνης του. Μόλις έπιασα το SIII που ήταν δίπλα κατάλαβα το πόσο άσχημα ήταν τα χρώματα του Sony. Κρίμα σε ένα τέτοιο κινητό να μην του βάλουν μια amoled οθόνη. Χάνει πολύ. Πάντως το nexus 4 δεν το βρήκα για να το συγκρίνω.

 

Με το ιδιο σκεπτικο μπορει καποιος να πει, κριμα που στο S3 βαλανε amoled.;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με το ιδιο σκεπτικο μπορει καποιος να πει, κριμα που στο S3 βαλανε amoled.;)

 

και μενα μου φαινονται λιγο πιο "ξεθωριασμενα" τα χρωματα του σονυ. ισως εχω συνηθισει τις amoled

Link to comment
Share on other sites

Ψηφίζοντας στην δημοσκόπηση δεν περίμενα αυτά τα ποσοστά είναι η αλήθεια. Πίστευα θα κυμαίνεται κάπου στο 70/30 υπέρ του Ζ.

Δεν θεωρώ πως είναι άκυρη η σύγκριση πάντως, κάθε άλλο. Διότι μιλάμε για 2 κινητά με πανομοιότυπο hardware. Και τα 2 έχουν τις αδυναμίες τους και τα δυνατά τους σημεία. Σαφώς το N4 φαίνεται να είναι πίσω λόγω κάποιων έξτρα χαρακτηριστικών του Ζ, αλλά βάζοντας στη ζυγαριά την τιμή δεν υπάρχει αμφιβολία πως για μένα κερδίζει το N4.

Το μόνο έξτρα του Ζ που έχει βαρύτητα για εμένα είναι το ότι είναι αδιάβροχο, πόσες και πόσες φορές σε καφετέριες δεν έχουν πέσει νερά/καφέδες με τα κινητά επάνω στο τραπέζι, με το Ζ σου φεύγει μια έννοια...

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

παντως πολυς κοσμος βγαζει την μεμβρανη που εχει και βλεπει αισθητη βελτιωση στα χρωματα...

 

αν μαλιστα πεσουν και ρυθμισεις τοτε απλα το προβλημα δεν υφισταται.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

παντως πολυς κοσμος βγαζει την μεμβρανη που εχει και βλεπει αισθητη βελτιωση στα χρωματα...

 

αν μαλιστα πεσουν και ρυθμισεις τοτε απλα το προβλημα δεν υφισταται.

 

Φευγει και το lοgo της sony;; :-P

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω καταλάβει είναι πως πρόβλημα με τα χρώματα έχουν οσοι προέρχονται από amoled. Δεν λέω οτι είναι καλό ή κακό, είναι μια πραγματικότητα.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω καταλάβει είναι πως πρόβλημα με τα χρώματα έχουν οσοι προέρχονται από amoled. Δεν λέω οτι είναι καλό ή κακό, είναι μια πραγματικότητα.

 

Τα υπερκορεσμενα χρωματα των αμολεντ δεν σημαίνει οτι είναι κ τα σωστα. Συμφωνώ μαζί σου.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω καταλάβει είναι πως πρόβλημα με τα χρώματα έχουν οσοι προέρχονται από amoled. Δεν λέω οτι είναι καλό ή κακό, είναι μια πραγματικότητα.

 

τα χρωματα της amoled ειναι ψευτικα και για μενα "φθηναινουν" το κινητο. για τους ασιατες ισως να ειναι προτιμοτερο μιας και αρεσκονται σε κατι τετοια..

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι υπερβολικά έντονα τα χρώματα της amoled, η αλήθεια όμως είναι ότι είναι πιο ευχάριστα στο μάτι. Και αυτό φαίνεται από το γεγονός ότι όσοι έχουν χρησιμοποιήσει amoled για πολύ καιρό, δυσκολεύονται να συνηθίσουν άλλη οθόνη.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι υπερβολικά έντονα τα χρώματα της amoled, η αλήθεια όμως είναι ότι είναι πιο ευχάριστα στο μάτι. Και αυτό φαίνεται από το γεγονός ότι όσοι έχουν χρησιμοποιήσει amoled για πολύ καιρό, δυσκολεύονται να συνηθίσουν άλλη οθόνη.

 

Αυτό είναι αλήθεια!

Τα είχα δίπλα δίπλα το Ζ με το noteli και το Ζ ήταν σα να είχε πιει χλωρίνη :)

Βεβαίως όταν τα βγάζεις στο ντάλα ήλιο τα πράγματα αντί στρέφονται και το Ζ παίρνει το αίμα του πίσω.

Πάντως και το nexus4 που έχω παράλληλα με το noteli τα χρώματα ήταν περίπου όπως του Ζ, χλωρίνη δηλαδή αλλά με τη paranoid έχουν ζωντανέψει σε μεγάλο βαθμό σε σημείο να τη λέω ψευτο amoled οπότε και με το Ζ θα γίνεται κάτι αντίστοιχο.

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου αρεσει το χρωμα των amoled. εδωσα το Ν8 για το s2 βασικα για την καλυτερη οθoνη και τα πιο ωραια χρωματα. και μετα ειδα και τι μπορει να κανει το τηλεφωνο. και θυσιασα την 12αρα καμερα του Ν8 για την 8αρα του s2.
Link to comment
Share on other sites

Τα χρώματα των amoled είναι ψεύτικα παιδιά αυτή είναι η αλήθεια...

Οπότε ότι βολεύει τον καθένα διαλέγει κ παίρνει...

nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

Τα χρώματα των amoled είναι ψεύτικα παιδιά αυτή είναι η αλήθεια...

Οπότε ότι βολεύει τον καθένα διαλέγει κ παίρνει...

 

Άλλα βλέπεις στην οθόνη μετά από μια λήψη φωτό και άλλα βλέπεις στον υπολογιστή :lol::lol::lol:

Γελούσα πολύ ώρα με την οθόνη που έχει το galaxy s advance ενός φίλου. Μόνο για παιχνίδια, widgetακια και σερφάρισμα είναι.

 

Στον ήλιο προτιμώ τις amoled!

Edited by natna
Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως όταν τα βγάζεις στο ντάλα ήλιο τα πράγματα αντί στρέφονται και το Ζ παίρνει το αίμα του πίσω.

Ο ήλιος είναι πολύ σημαντικό να μην εμποδιζει γιατί με αυτές τις μεμβράνες που βάζαμε παλιά για antiglare έχανες σε ευκρίνια!

... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ν4 καλη τιμη ποιο ωραια οθονη καλυτερες αναβαθμησεις.δεν εχει καλη οθονη το ζ τα χρωματα δεν ειναι καλα κατα τα αλλα ειναι πολυ μπροστα.αν ειχε καλυτερη οθονη και φωτεινη γιατι νομιζω ολα τα xperia εχουν αυτο το προβλημα..τουλαχιστον απο αυτα που ειχα.. το δικο μου το κινητο στο 40 της 100 ο φωτισμος ειναι οπως τα xperia ειναι στο full ... ο ηχος του πεσμενος δεν λεει και πολλα και λογο τιμης 450 ευρω αξια επρεπε να εχει κανονικα
Link to comment
Share on other sites

Ν4 καλη τιμη ποιο ωραια οθονη καλυτερες αναβαθμησεις.δεν εχει καλη οθονη το ζ τα χρωματα δεν ειναι καλα κατα τα αλλα ειναι πολυ μπροστα.αν ειχε καλυτερη οθονη και φωτεινη γιατι νομιζω ολα τα xperia εχουν αυτο το προβλημα..τουλαχιστον απο αυτα που ειχα.. το δικο μου το κινητο στο 40 της 100 ο φωτισμος ειναι οπως τα xperia ειναι στο full ... ο ηχος του πεσμενος δεν λεει και πολλα και λογο τιμης 450 ευρω αξια επρεπε να εχει κανονικα

 

Μπορει το Ζ να μην εχει καμια οθοναρα τελικα, απο οσα διαβαζω δηλαδη, αλλα σε σχεση με το n4 δεν νομιζω να υστερει. Ξεπλυμενο ειναι και αυτο.

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το Ζ σε δυνατότητες είναι καλύτερο...

Λόγω τιμής επιλέγω το LG

Resources based economy supporter

kutt.it/nomoney

History: Ericsson T10s,Nokia-3510i,Motorola-V525,SE-W700i,SE-W705, Huawei Ideos X5,LG p936, fairphone, Lenovo k3 note, Huawei P9 lite vns-l21, oneplus5t Τρέχουσα συσκευή: oneplus6t

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχω το Ν4 από τον Φεβρουάριο. Ωραίο κινητό με απίστευτη αίσθηση στην οθόνη δεν κολλάει (έτυχε να κάνει επανεκκίνηση μόνο του 2-3 φορές).

Το πίσω γυαλί εμφάνισε 2-3 μικρές γρατζουνιες που ούτε φαίνονται (κατα την γνώμη μου δεν είναι τόσο καλό το γυαλί πίσω όπως το μπροστά).

Δεν αφήνει εύκολα δαχτυλιες όπως στο iPhone 4 -4s πανω στο γυαλί. Έχει φάει μερικές πτώσεις επειδή αμα το αφήσεις σε μια επιφάνεια γλιστράει εύκολα.

Για τα λεφτά του είναι μια χαρά κινητό. Μου φαίνεται περίεργο που κάποια άτομα γράφουν ότι το Ζ είναι κλάσης ανώτερο σε τεχνολογία ενώ τα κινητά φοράνε τα ίδια και σε ποιότητα κατασκευής. Μήπως μπερδεψατε το nexus με κανένα Galaxy?

Ξυπνήστε... Όντως η κάμερα του nexus 4 δεν τα σπάει αλλά σε εξωτερικούς χώρους βγάζει ωραίες φωτογραφίες. Ναι δεν έχει ράδιο αλλά είναι πολλά άτομα Σαν εμένα πιστεύω που δεν ακούν ράδιο από το κινητό. Δεν έχει επέκταση μνήμης. Ναι αυτό θα συμφωνισω είναι κάπως.. Είμαι όλο με 3g και μου πάει 5 ώρες με ανοιχτή οθόνη και σερφαρισμα. Με wifi δεν το εχω δοκιμαση γιατί είμαι στο εξωτερικό. Πάντως κάθε 5-6 ώρες το βάζω να φωρτηση.το βράδυ που κοιμάμαι 12 και η μπαταρία είναι 100% το πρωι 9 είναι 90%. Τι παραπάνω θα πάρω απο το Ζ; Λίγο ποιο μεγάλη οθόνη; δεν την λες και μικρή του Nexus. Ράδιο; Δεν ακούω. Αδιάβροχο; προσέχω. Κάμερα; ναι έχει καλή αλλά μικρές οι διαφορές έχω επαγγελματικιά.. Αυτονομία; με φουλ χρήση βγάζω 5 ώρες. LTE? Ναι για αυτό αξίζει αλλά είναι ακόμα νωρις θυμάστε όταν πρώτο βγήκε το 3G που ειχαμε συσκευές αλλά όχι υποστήριξη και αμα θέλεις υποστηρίξει 4G το πληρωνεις εξτρα.. Σε 1-2 χρόνια απο τώρα θα το έχουν πολλά κινητά. Ωραίο το Ζ σαν κινητό αλλά φοβάμαι την Sony. Έχω απογοητευτη απο την αξιοπιστία της απο καμένα πίξελ μέχρι την εξηπιρετηση του σερβης που τους πας προβληματικό κινητό και στο επιστρέφουν χωρίς να στο κοιτάξουν. Μπορεί να το πάρω το Ζ εδω Γερμανία κανει 499€ αλλά θα δω θα μπορω να αξιοποιησω το 4G με κάρτα η θα πρεπει να κάνω 2 χρόνια συμβόλαιο με τρελό πάγιο για να έχω καλές ταχυτητες;

Vw CC 1.8TSI K04.. :D
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...