Jump to content

Samsung Galaxy Xcover 2 (S7710)


bromiaris
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρατηρω οτι το κινητο, ακομα και απενεργοποιημενο (σβηστο ) χανει περιπου 10% της μπαταριας του καθε μερα!!

 

Εχει κανεις αναλογο θεμα;;

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 154
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έκανα Root μέσω Odin (με διαδικασία χωρίς το Recovery, η ρομ δεν είναι custom) το root πέτυχε αλλά δεν κατάφερα να κάνω να δουλέψει το Link2SD σωστά.

Ενα άλλο που παρατήρησα είναι ότι όταν κάνω επανεκκίνηση δεν βρίσκει ποτέ το δίκτυο κινητής και πρέπει να το διαλέξω με το χέρι. Έχετε καμιά ιδέα ή κανέναν καλύτερο οδηγό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλα ρε παιδια, κανεις δεν εχει παρατηρησει οτι η συσκευη χανει περιπου 10% την ημερα μπαταρια, ενω ειναι τελειως σβηστη? power off?

πηγα στο σερβις για αυτο το προβλημα, η συσκευη μου αντικατασταθηκε και η νεα εχει παλι το ιδιο θεμα!! προφανως δεν ειναι μεμονωμενο προβλημα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλα ρε παιδια, κανεις δεν εχει παρατηρησει οτι η συσκευη χανει περιπου 10% την ημερα μπαταρια, ενω ειναι τελειως σβηστη? power off?

πηγα στο σερβις για αυτο το προβλημα, η συσκευη μου αντικατασταθηκε και η νεα εχει παλι το ιδιο θεμα!! προφανως δεν ειναι μεμονωμενο προβλημα.

 

Εγώ την έχω ανοιχτή, σε 2G με όλα τα άλλα κλειστά (είναι ρεζέρβα το κινητό) και κρατάει 8-10 μέρες έτσι. Την φορτίζω κάθε ΣΚ.

Μήπως το πρόβλημα είναι η μπαταρία; Στην αλλάξανε και αυτήν;

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη μου αλλαξαν την μπαταρια, αν και τους ειχα πει οτι η μπαταρια εκτος συσκευης διατηρει το φορτιο της. Μετα μου αλλαξαν και τη συσκευη.

τι να πω... το βγαζω απο την πριζα, το αφηνω σε flight mode και μεσα σε 8 ωρες εχει χασει 7%

Σβηστο χσνει περιπου 10% σε 24 ωρες.

 

Ιδια εκδοση εχουμε? εκδοση κερνελ 3031-1528886

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, φαίνεται ότι η νέα συσκευή δεν έχει θέμα, είναι οκ.

Απλά η μπαταρία πέφτει πολύ γρήγορα από το 100- 96% και γι αυτό αρχικά έβγαλα λάθος συμπέρασμα.

Όλα καλά λοιπόν! :)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα σε ολους...

Εχει παρει το συγκεκριμενο κινητο ενας φιλος μου και εχει τα εξης προβληματα,αφηνει το κινητο το βραδυ(2-3 φορες) σε κανονικη λειτουργεια και το πρωι και του ζηταει να βαλει pin και λογικο ειναι να μην του δουλευει το ξυπνητηρι(σοβαρο θεμα).Αλλα δεν του το κανει παντα το βραδυ εχει τυχει να του το κανει και στην διαρκεια της ημερας.

Το δευτερο προβλημα που του κανει ειναι οτι ενω το εχει στην τσεπη και δεχεται κληση αυτο ανοιγει μονο του.

Του εκανα επαναφορα εργοστασιακων δεν βαλαμε καμια εφαρμογη και ακομα συνεχιζει και το κανει.Δοκιμασα να δω κατα την κληση αν μπορει να απαντησει με τα υπολοιπα πληκτρα αλλα δεν γινοταν.

Εχει κανεις ιδεα τι συμβαινει?Εχω γκρινια γιατι του ελεγα παρε samsung να σωθεις και τωρα τα ακουω.:worry::worry:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΤΟ SAMSUNG GALAXY XCOVER 2 ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΤΗΣ ΜΝΗΜΗΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ANDROID ΑΠΟ ΤΑ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΩ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΣΤΗΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΜΝΗΜΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΒΗΣΩ ΤΙΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΤΗΣ SAMSUNG ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ROOT ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ SITE ΠΟΥ ΜΠΗΚΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΣΩΣΤΑ ΤΗΝ ΟΛΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΙ ΤΟ ODIN ΚΑΤΕΒΑΣΑ KAI ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ FIRMWARE ΚΑΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΤΟ ΕΚΛΕΙΣΑ ΚΑΙ ΠΑΤΗΣΑ ΤΑ 3 ΠΛΗΚΤΡΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΣΤΗΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Τελικα τα καταφερα ολα οκ

Edited by eakritas_1968
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους!

 

Είμαι καινούριο μέλος και έχω και εγώ το ίδιο θέμα χώρου με το XCover2

Επειδή δεν έχω καμία σχέση με το αντικείμενο και δεν μπορώ να καταφέρω το root, θα μπορούσα να συναντηθώ με κάποιον από εσάς (οπουδήποτε) που το έχουν κάνει για να το κάνουμε και στο δικό μου?

:happy:

 

Ευχαριστώ

Κωνσταντίνος

Link to comment
Share on other sites

το κινητό το έχει προσπαθήσει να το κάνει κανείς root. Έχει πολύ μικρή μνήμη και συνεχεία πετάει μήνυμα με την συλλογή ότι δεν μπορεί να την ανοίξει.
Link to comment
Share on other sites

Το root δεν ειναι δυσκολη διαδικασια και αν ακολουθησετε τα link που παρατιθενται πιο πανω θα δειτε οτι γινεται.

 

Το κακο με το συγκεκριμενο κινητο αν εχω καταλαβει ειναι οτι δεν εχει ασχοληθει και πολυς κοσμος γιατι μαλλον δεν το εχουν πολλοι.

Αυτο που εψαχνα και δεν βρισκω ειναι καποια custom ROM που να ειναι φτιαγμενη και stable για το συγκεκριμενο κινητο.

Δυστυχως οσες βρισκω ειναι για αλλα κινητα.

Αν εχει κανεις καμια ιδεα...

Link to comment
Share on other sites

Το root δεν ειναι δυσκολη διαδικασια και αν ακολουθησετε τα link που παρατιθενται πιο πανω θα δειτε οτι γινεται.

 

Το κακο με το συγκεκριμενο κινητο αν εχω καταλαβει ειναι οτι δεν εχει ασχοληθει και πολυς κοσμος γιατι μαλλον δεν το εχουν πολλοι.

Αυτο που εψαχνα και δεν βρισκω ειναι καποια custom ROM που να ειναι φτιαγμενη και stable για το συγκεκριμενο κινητο.

Δυστυχως οσες βρισκω ειναι για αλλα κινητα.

Αν εχει κανεις καμια ιδεα...

 

Αδικα ασχολειστε.

Και ρουτ που εκανα, δεν βρηκα τροπο να μετσφερω εφαρμογες στην sd. Οι κλασικες εφσρμογες δεν λειτουργουσαν στο συγκεκριμενο. Μου εσπασε τα νευρα.

Επισης, απο custom δοκιμασα μια cm , που ηταν τραγικη!!

 

Κοινως, βαψτο μπλε και ριχτο στη θαλασσα!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

στο κινητό μπορούμε να βάλουμε ότι θέλουμε - αλλά θέλει δουλειά

στο storage πλέον το δικό μου λέει

Total Space 1.08GB

Applications 486MB

Downloads 806MB

Miscellanius Files 1.03GB

Availiable Space 581MB

 

Εάν αθροίσουμε τα παραπάνω (1.08 - 0.486 - 0.806 - 1.03) θα έπρεπε να έχει -1.242GB

 

Τι έκανα και με ποια σειρά

Custom Recovery

Root

Εγκατάσταση από το Play Store και αφαίρεση των προγραμμάτων που δεν θέλουμε με το System App Remover

Απεγκατάσταση του System App Remover και από την διαχείριση του αποθηκευτικού χώρου στα Miscellanius Files διαγραφή του Jumofile.

Από το System Recovery - Factory Reset

 

Σε Laptop ή σε υπολογιστή που βλέπει SD - εγκαθιστούμε το MiniTool Partition Wizard

Φτιάχνουμε 2 Διαμερίσματα στην SD

1ο FAT32 Primary & Active με μέγεθος όσο η κάρτα μείον 2GB

2o (τον υπόλοιπο χώρο) ext4 Primary

 

Εκκινούμε το τηλέφωνο - κάνουμε τα προκαταρκτικά και στην συνέχεια εγκαθιστούμε 2 προγράμματα από το Play Store

FolderMount - φτιάχνει συνδέσεις από την εσωτερική μνήμη στην SD. Το κάθε πρόγραμμα που θα ρυθμίσουμε, νομίζει ότι τα data είναι στην εσωτερική μνήμη αλλά στην πραγματικότητα είναι στην SD - το χρησιμοποιούμε για τα προγράμματα με πολύ μεγάλα data (πλοήγηση, παιχνίδια κλπ).

Link2SD - στέλνει τα προγράμματα στο extra partition που δημιουργήσαμε - Ορίζουμε στις ρυθμίσεις να κάνει auto link

 

Στην συνέχεια βάζουμε ότι θέλουμε, κατά προτίμηση τα βαριά apps πρώτα ένα ένα, κάνοντας τα ζευγάρια των φακέλων με το folder mount και μετά το επόμενο

 

καλή επιτυχία

Edited by petkal
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Το πήρα και δεν είχε sd μέσα, έχει μόνο 1 Gb μνήμη. Συνέβη και σε άλλους αυτό;

δεν εχει καρτα μνημης στην συσκευασια πρεπει να αγορασεις εσυ μια

Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι πρώτες εντυπώσεις ως τώρα είναι καλές, καλή οθόνη φώτο κλπ, απλά κατάλαβα ότι προτιμώ οθόνη μικρότερη των 4 ιντσών. Όσο για root και recovery το παλεύω να δω τι ακριβώς συμβαίνει.

Επειδή είναι το πρώτο μου android, τι θα έπρεπε να ξέρω γενικά;

Πάντως νομίζω ότι αυτό με την περιορισμένη μνήμη είναι για να μην μπορείς να εγκαταστήσεις πολλές εφαρμογές που θα μπορούσαν να ανταγωνιστούν αυτές που θέλει η google και ο κατασκευαστής.

Edited by jackob22
συμπλήρωση
Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι πρώτες εντυπώσεις ως τώρα είναι καλές, καλή οθόνη φώτο κλπ, απλά κατάλαβα ότι προτιμώ οθόνη μικρότερη των 4 ιντσών. Όσο για root και recovery το παλεύω να δω τι ακριβώς συμβαίνει.

Επειδή είναι το πρώτο μου android, τι θα έπρεπε να ξέρω γενικά;

Πάντως νομίζω ότι αυτό με την περιορισμένη μνήμη είναι για να μην μπορείς να εγκαταστήσεις πολλές εφαρμογές που θα μπορούσαν να ανταγωνιστούν αυτές που θέλει η google και ο κατασκευαστής.

 

Ρίξε μια ματιά εδώ. Πιστεύω θα βοηθήσει..

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε με προεγκατεστημένο ADAC Maps και apemap τα οποία είναι το πρώτο σαν to google maps αλλά στα Γερμανικά και το δεύτερο πάλι κάποιου είδους χάρτης της Γερμανίας μόνο και αυτό στα Γερμανικά. Δεν έχω βρει από κάπου να αλλάζει η γλώσσα. Έτσι και κάνω root μάλλον θα τα σβήσω.
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε με προεγκατεστημένο ADAC Maps και apemap τα οποία είναι το πρώτο σαν to google maps αλλά στα Γερμανικά και το δεύτερο πάλι κάποιου είδους χάρτης της Γερμανίας μόνο και αυτό στα Γερμανικά. Δεν έχω βρει από κάπου να αλλάζει η γλώσσα. Έτσι και κάνω root μάλλον θα τα σβήσω.

Λογικά μπορείς να τα σβήσεις και χωρίς root. Δεν αποτελούν μέρος του android (της έκδοσης της Samsung) είναι πρόσθετες εφαρμογές.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

An μπορεί κάποιος ας με βοηθλησει με το root

Ακολούθησα τις οδηγιες http://theunlockr.com/2014/02/27/install-clockworkmod-recovery-samsung-galaxy-xcover-2-gt-s7710/ για να κάνω Flash a Custom Recovery

και μετά προσπαθώ να κάνω root από εδώ http://theunlockr.com/2014/02/27/root-samsung-galaxy-xcover-2-gt-s7710/ αλλά κολάει στο τρίτο βήμα: δεν μου βγάζει την επιλογή install zip from αλλά τις εξής: reboot system now, apply update from ADB, apply update from external storage, wipe data/factory reset, wipe cache partition, apply update from cache

Από τα παραπάνω επέλεξα το Apply from external storage και με οδηγεί στην ερώτηση choose a package to install, επιλέγω το zip όπως υποδεικνυει η ιστοσελίδα, ξεκινά μια εγκατάσταση και μετά από λίγα δευτερόλεπτα εγκαταλείπει λέγοντας: E:faile to verify whole-file package, E:signature verification failed

 

συνέβη και σε άλλον αυτό;

 

οκ το βρήκα:

 

" Mikkel rowild • 21 days ago

 

WORKS! Remember: Copy the .zip file to the SD card BEFORE using Odin to fix the "custom recovery". After PASS! in Odin, unplug device and press pwr /home/ vol+ until it starts up in the "new" recovery mode."

 

Μόνο έτσι δουλεύει

Edited by Sol_Ballads
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το μόνο θέμα που έχει το κινητό είναι το internal storage...To έχω rooted και από τους xda υπάρχει μια ROM που την εξωτερική μνήμη στην κάνει εσωτερική...Το θέμα είναι ότι το δοκίμασα μία φορά και δεν πέτυχε ίσως έκανα κάτι λάθος..Θα παραθέσω το link εδώ μήπως κάποιος το καταφέρει και βοηθηθουμε ολοι... To 3o post απο εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2204889&page=5
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Xcover 2 (S7710)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...