Jump to content

Samsung Galaxy Grand Duos (I9082)


ovelix5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δωρεάν gps με φωνητικές οδηγίες στα ελληνικά υπάρχει;

 

Tο Sygic μου λέει ότι είναι δοκιμαστικό για 7 μέρες. Μετά;

 

Android - προτάσεις: GPS και Πλοήγηση

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη Grand-ο-παρέα. Είμαι κάτοχος iphone 4 εδώ και 2μιση χρόνια και ψάχνομαι για καινούριο κινητό όχι τόσο λόγο κακών εμπειριών με IOS, παρά βαρεμάρας και ανάγκης για κάτι διαφορετικό. Έχω ζήσει λίγο Android (Gingerbread) κι έχω δει πάμπολλα video με ics και πάνω και μπορώ να πω ότι με τραβάνε λίγο. Επίσης να δηλώσω ότι δεν έχω εμπειρία απο Samsung όσο αναφορά θέματα αξιοπιστίας και ποιότητας, μόνο από Sony και δεν έχω και τις καλύτερες απόψεις. Με λίγα λόγια ψάχνομαι για κινητό από μάρκα που θα γνωρίσω για πρώτη φορά.

Κάνοντας έρευνα εδώ και μερικούς μήνες και ψάχνοντας κατά προτίμηση για dual sim smartphone, είχε πέσει το μάτι μου στο υποφαινόμενο, και ύστερα από μερικά βίντεο hands on στο youtube και τα συναφή, ενδιαφέρθηκα πολύ γι' αυτό. Ωστόσο για 2 πράγματα είχα ενδοιασμούς: για την ανάλυση της οθόνης, και για την τιμή του, η οποία σε σύγκριση με τα specs μου φάνηκε αρκετά τσιμπημένη (με λίγα ευρώ διαφορά έπαιρνα το s3). Μετά από διάφορα αρνητικά έως απαξιωτικά σχόλια που διάβασα(κυρίως ελληνικά), ξενέρωσα πολύ για κάποιο λόγο και το παράτησα. Από τότε, συνάντησα / κόλλησα με διάφορα άλλα smartphones, όπως πχ Blu Life One, ή Jiayu G4(http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=354248), τα οποία μπορεί να είναι πιο φθηνά και να έχουν καλύτερα specs, ωστόσο υπάρχει θέμα από πλευράς εγγύησης και αξιοπιστίας ως προς τις εταιρίες παραγωγής. Τέλος σημαντικός παράγοντας για το κινητό που ψάχνω είναι η αυτονομία. Όσο αναφορά το Blu Life One, στα specs εμφανίζεται πολύ δυνατό στη μπαταρία και νομίζω μπορώ να εμπιστευτώ το Jiayu αν και κινέζικο λόγω του χαμηλής απόδοσης MEdiatek mt6589 και της μπαταρίας των 3000mah. Τέλος πάντων, έτυχε σήμερα μες στη βαρεμάρα μου να πέσω πάνω σ' αυτό το τόπικ. Και ομολογώ ότι αφού το διάβασα σερί, μου ξαναάναψε η σπίθα για το Grand, αλλά ακόμη σκέφτομαι λόγω της τιμής (μένω Έβρο, τα μεταφορικά μπορεί να με τσακίσουν λίγο). Γι' αυτό θα ήθελα να μου πείτε κι εσείς τη γνώμη σας, οι χρήστες του που το ζείτε εδώ και καιρό (πχ οβελιξ5), αν θα το αλλάζατε, ή αν όντως αξίζει για το 400αρι περίπου που θα μου βγει.

(Φαντάζομαι ήδη την απάντηση, αλλά θέλω να βεβαιωθώ ;) )

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν σας κούρασα με το σεντόνι :P

Edited by RamberStilskin
Link to comment
Share on other sites

Φίλτατε δεν εχω κατι το αρνητικό να σου γραψω...

 

Αν και το αποχωρίστηκα πλέον το θεωρώ τη πιο καλη ενχώρια αγορά!

 

Στα αρνητικα (στα χαρτιά κυρίως) το χαμηλο ppi αλλα αυτο έρχεται να σου αλλάξει τη διάθεση γιατι οταν με το S3 ψάχνεις να βρεις σκιά να διαβάσεις ενα κείμενο (σε μαυρο φόντο) στο Grand απλα το αφήνεις στο αυτόματο και αυτο κανει μονο του τα άλλα ;)

 

Η μπαταρία θα σου πω απλα οτι με 2 κάρτες πανω στη συσκευή, με συγχρονισμό τα πάντα, και με λειτουργία τα δεδομενα μεσω 3g για πανω απο 9 ωρες στη δουλειά, γύρναγα σπίτι με 40-45% μπαταρία!

 

Βεβαια ολα ειναι σχετικά με τη χρήση του καθενός. Δεν είναι η μπαταρία του note2 αλλα δεν ειναι και η απελπισία S2 πχ

 

Δε ξερω σε βασικά πράγματα τι σύγκριση θέλεις αλλά στα + θα του βαλω ηχείο, ακουστικά, συνομιλια κατα τη κληση, ποιότητα στο ραδιόφωνο, δυνατο wifi, φωτογραφική μηχανή και δε συναστησα ποτέ κολλήματα οπως με το S7562... (γύρω στις 50 εφαρμογές εγκατεστημενες συμπεριλαμβανωμενου και 2 πλοηγους)

 

Αν θελεις κατι άλλο συγκεκριμένο εδω είμαστε. . . ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

................ Και ομολογώ ότι αφού το διάβασα σερί, μου ξαναάναψε η σπίθα για το Grand, αλλά ακόμη σκέφτομαι λόγω της τιμής (μένω Έβρο, τα μεταφορικά μπορεί να με τσακίσουν λίγο). Γι' αυτό θα ήθελα να μου πείτε κι εσείς τη γνώμη σας, ......... αν όντως αξίζει για το 400αρι περίπου που θα μου βγει..........
https://www.skroutz.gr/s/2900779/Samsung-Galaxy-Grand.html?keyphrase=samsung+galaxy+grand+duos < 347,5€ :!:

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Φίλτατε δεν εχω κατι το αρνητικό να σου γραψω...

 

Αν και το αποχωρίστηκα πλέον το θεωρώ τη πιο καλη ενχώρια αγορά!

 

Στα αρνητικα (στα χαρτιά κυρίως) το χαμηλο ppi αλλα αυτο έρχεται να σου αλλάξει τη διάθεση γιατι οταν με το S3 ψάχνεις να βρεις σκιά να διαβάσεις ενα κείμενο (σε μαυρο φόντο) στο Grand απλα το αφήνεις στο αυτόματο και αυτο κανει μονο του τα άλλα ;)

 

Η μπαταρία θα σου πω απλα οτι με 2 κάρτες πανω στη συσκευή, με συγχρονισμό τα πάντα, και με λειτουργία τα δεδομενα μεσω 3g για πανω απο 9 ωρες στη δουλειά, γύρναγα σπίτι με 40-45% μπαταρία!

 

Βεβαια ολα ειναι σχετικά με τη χρήση του καθενός. Δεν είναι η μπαταρία του note2 αλλα δεν ειναι και η απελπισία S2 πχ

 

Δε ξερω σε βασικά πράγματα τι σύγκριση θέλεις αλλά στα + θα του βαλω ηχείο, ακουστικά, συνομιλια κατα τη κληση, ποιότητα στο ραδιόφωνο, δυνατο wifi, φωτογραφική μηχανή και δε συναστησα ποτέ κολλήματα οπως με το S7562... (γύρω στις 50 εφαρμογές εγκατεστημενες συμπεριλαμβανωμενου και 2 πλοηγους)

 

Αν θελεις κατι άλλο συγκεκριμένο εδω είμαστε. . . ;)

 

Δε με τρομάζει πολύ το θέμα του χαμηλού ppi, όπως λέτε δεν αποτελεί ουσιαστικό πρόβλημα. Σε όλα τα άλλα φαίνεται ικανοποιητικό έως απολαυστικό. Το ότι το αποχωρίστηκες σε συνδυασμό με τις θετικές εντυπώσεις σου σημαίνει ότι δεν το αποχαιρέτησες επειδή δε σου άρεσε. Βρήκες τίποτα καλύτερο σε dual, ή επέστρεψες σε κάποιο μονόκαρτο(το πιο πιθανό). Δηλαδή, εσύ φίλε, θα το ξαναεπέλεγες τώρα ή θα διάλεγες κάποιο κινέζικο με καλύτερα specs σαν το jiayu g4. Συγκριτικά, αν έχεις κοιτάξει κάτα 'κεί, πώς το βλέπεις; Κυρίως όσο αναφορά τα λεφτά. Αξίζει τα +100 ευρώ παραπάνω;

 

 

Το ξέρω φίλε μου, κι εγώ το κοίταξα, αλλά αυτή η τιμή αφορά τα ελάχιστα μεταφορικά, οπότε στην περίπτωσή μου θα βγει λίγο πιο ακριβό. Και απλά το στρογυλλοποίησα προς τα πάνω μετά. Είναι και που δεν τα γνωρίζω αυτά τα καταστήματα και λέω μήπως την πατήσω... :S

Link to comment
Share on other sites

Οχι ηταν επιλογή μου λογο της χρήσης να έχω 2 συσκευές.

 

Καλος ή κακός δε θα επέλεγα ποτέ κατι "κινέζικο" καθεαυτό!

 

Αν και ειμαστε στη θεματική του Grand ριξε αν θες και μια ματιά στο Alcatel 997d... αξιόλογη συσκευή και πιο οικονομική ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους και χρόνια πολλά! Mε ενδιαφέρει πολύ το συγκεκριμένο κινητό αλλά για την ώρα το βρίσκω μόνο σε ''παραμάγαζα''.Κάπου διάβασα ότι τα κινητά που πωλούν εκεί είναι συσκευές που προορίζονταν για αλλες χώρες, ήθελα λοιπόν να ρωτήσω (επειδή δεν είμαι και πολύ σχετική με αυτά) αν οι εν λόγω συσκευές υποστηρίζουν μενού και γραφή(sms) στα ελληνικά ή αν έστω υπάρχει δυνατότητα αυτο να γίνει κατεβάζοντας ίσως κάποιο προγραμματάκι.Eυχαριστώ εκ των προτέρων :)
veny:kitty:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Θα μπορούσατε να δώσετε τα φώτα σας σε σχέση με τη μπαταρία; Αυτονομία κλπ... Κάποιο συγκριτικό αν μπορεί κανείς με το S4 το οποίο αποσπά πολύ θετικά σχόλια στο συγκεκριμένο θέμα (μπαταρία).

Η χρήση που το θέλω περιλαμβάνει ουσιαστικά πολύ email με το 3G ουσιαστικά μονίμως ανοιχτό, όσο είμαι ξυπνιος τουλάχιστον.

 

Σας ευχαριστώ!

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους και χρόνια πολλά! Mε ενδιαφέρει πολύ το συγκεκριμένο κινητό αλλά για την ώρα το βρίσκω μόνο σε ''παραμάγαζα''.Κάπου διάβασα ότι τα κινητά που πωλούν εκεί είναι συσκευές που προορίζονταν για αλλες χώρες, ήθελα λοιπόν να ρωτήσω (επειδή δεν είμαι και πολύ σχετική με αυτά) αν οι εν λόγω συσκευές υποστηρίζουν μενού και γραφή(sms) στα ελληνικά ή αν έστω υπάρχει δυνατότητα αυτο να γίνει κατεβάζοντας ίσως κάποιο προγραμματάκι.Eυχαριστώ εκ των προτέρων :)

 

 

Χρόνια Πολλά. Για την ώρα μόνο στα "παραμάγαζα", όπως τα λες, υπάρχει. Μενού και γραφή

Ελληνικά κανονικότατα.

NOKIA:5110,6150,6210,6310,6310i,6510,7110,E51,6700c,6700s, C3-01,N8,701,515, Lumia 925.

8110,8210,8250,8310,8810,8850,8910,8910i,8600Luna,8800,8800 Sirocco, 8800Arte.

SAMSUNG:Galaxy Note 8, Tab S 8.4

Galaxy Note3, Galaxy Alpha, S7 edge

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά. Για την ώρα μόνο στα "παραμάγαζα", όπως τα λες, υπάρχει. Μενού και γραφή

Ελληνικά κανονικότατα.

 

ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση :rolleyes: θα περιμένω να πέσει και λίγο η τιμή γιατί όλα είναι στριμωγμένα πλέον!

veny:kitty:
Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους και χρόνια πολλά! Mε ενδιαφέρει πολύ το συγκεκριμένο κινητό αλλά για την ώρα το βρίσκω μόνο σε ''παραμάγαζα''.Κάπου διάβασα ότι τα κινητά που πωλούν εκεί είναι συσκευές που προορίζονταν για αλλες χώρες, ήθελα λοιπόν να ρωτήσω (επειδή δεν είμαι και πολύ σχετική με αυτά) αν οι εν λόγω συσκευές υποστηρίζουν μενού και γραφή(sms) στα ελληνικά ή αν έστω υπάρχει δυνατότητα αυτο να γίνει κατεβάζοντας ίσως κάποιο προγραμματάκι.Eυχαριστώ εκ των προτέρων :)

Καλησπερα και χρονια πολλα. προχωρα το και δεν θα απογοητευτεις.

Link to comment
Share on other sites

https://www.dropbox.com/sh/8kxjjm8qdexyo1i/aIlFVkJ9a4 Και μερικες φωτο με το grand απο το σαββατοκυριακο που περασε!
Link to comment
Share on other sites

https://www.dropbox.com/sh/8kxjjm8qdexyo1i/aIlFVkJ9a4 Και μερικες φωτο με το grand απο το σαββατοκυριακο που περασε!

 

πρέπει να το εγκαταστήσουμε αυτό για να τις δούμε μάλλον ε?

veny:kitty:
Link to comment
Share on other sites

φιλε μεχρις στιγμης αψογο καλη μπαταρια κανενα προβλημα με 2 καρτες κ πολλες εναλλαγες στα sms νομιζω ιδανικο εργαλειο για πολλους εγω ειχα κ νοτε 2 αλλα το πενακι δεν το χρησιμοποιουσα οποτε μου φαινεται καλυτερο γιατι γλυτωνω απο το να κουβαλαω να φορτιζω κλπ 2 τηλεφωνα

 

Εχω ένα Samsung Galaxy S Duos. Ειμαι πολύ ευχαριστημένος γιατί στην ουσία είναι dual acive με την λειτουργεία Dual Sim Always On. Το Grand εχει αυτή την δυνατότητα ή είναι Dual Stand-by;

Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα Samsung Galaxy S Duos. Ειμαι πολύ ευχαριστημένος γιατί στην ουσία είναι dual acive με την λειτουργεία Dual Sim Always On. Το Grand εχει αυτή την δυνατότητα ή είναι Dual Stand-by;

 

στα χαρακτηριστικά της συσκευής στο gsm arena πάντως λέει dual stand-by http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_grand_i9082-5163.php

veny:kitty:
Link to comment
Share on other sites

Είναι stand by αλλά όχι active όπως ήταν "παλιότερα" ...

 

Με την ας πούμε εγκατεστημένη εφαρμογή, κάνει προώθηση μεταξύ των sim όμως με χρεώσει!

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Είναι stand by αλλά όχι active όπως ήταν "παλιότερα" ...

 

Με την ας πούμε εγκατεστημένη εφαρμογή, κάνει προώθηση μεταξύ των sim όμως με χρεώσει!

 

Δεν πιστεύω να υπάρχει χρέωση. Εγώ εχω το Samsung Glaxy S Duos από τον Οκτώβριο και δεν έχω παρατηρήσει να υπάρχει χρέωση.

 

Έχει κανείς άποψη για το Samsung Galaxy Core Duos που ανακοινώθηκε πριν λίγες ημέρες;

Edited by mveliski
Link to comment
Share on other sites

στο core συγκριτικά με το grand απ'ότι διαβάζω το μόνο καλύτερο είναι η ανάλυση οθόνης επειδή είναι λιγότερες οι ίντσες αλλά camera(βασική και δευτερεύουσα) και video στα χαρακτηριστικά του ειναι πολυυυυύ χαμηλότερα.

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=5163&idPhone2=5419

veny:kitty:
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω να υπάρχει χρέωση. Εγώ εχω το Samsung Glaxy S Duos από τον Οκτώβριο και δεν έχω παρατηρήσει να υπάρχει χρέωση.

 

Έχει κανείς άποψη για το Samsung Galaxy Core Duos που ανακοινώθηκε πριν λίγες ημέρες;

 

Φίλτατε είναι στην ουσία προώθηση κλήσεων και χρεώνει!! ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

πως τα απενεργοποιούμε για να μη χρεωνόμαστε;

 

Ακυρώνεις τις προωθήσεις! ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

ξερουμε αν θα πάρει JB ?

 

εχει ηδη jb ... 4.1.2

 

σε λιγο καιρο φανταζομαι θα παρει και την 4.2.2

 

ρε παιδια ερωτηση ... επειδη ψαχνομαι για επιπλεον μπαταρια , τελικα εκεινη η συζητηση σε προηγουμενα μυνηματα κατεληξε πουθενα ??? να παρω ΟΕΜ ???

23503.jpg

Ψαχνω ΚΟΜΙΚΣ Disney

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα βρει και εγώ κάτι σε original όταν κοίταγα αλλά και οι ΟΕΜ μια χαρά θεωρώ θα σου χρησιμεύουν για ώρα ανάγκης ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Grand Duos (I9082)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...