Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 520


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ήχο κλήσης μπορείς να προσθέσεις και συνδέοντας την συσκευή με pc. Ένα vopy/paste του mp3 στον φακελο ringtones και είσαι οκ

 

Ωπ! Αυτο δεν το σκεφτηκα, αν και φαινεται λογικο. Ευχαριστω!! :O

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε αυτη την τιμή έχω ακούσει πως αγανακτείς με android.....:)

Επίσης σκέψου ότι το πανάκριβο και εκ των κορυφαίων συσκευων iPhone, δεν μπορεί να στείλει/λάβει αρχεία μέσω Bluetooth (κάτι που κάνουν συσκευές 10ετιας)...

Ήχο κλήσης μπορείς να προσθέσεις και συνδέοντας την συσκευή με pc. Ένα vopy/paste του mp3 στον φακελο ringtones και είσαι οκ.

 

 

Με το πλήκτρο πίσω, δεν πηγαινει απλά πίσω αλλά κλεινρι και τις εφαρμογές. Αν έχεις την gdr3 ή σε λίγες ημέρες που θα πάρεις το update της Nokia (black) κρατάς παρατεταμένα το πλήκτρο "πίσω" και σου εμφανίζει όλες τις εφαρμογές που τρέχουν με ένα "x". Πατάς το "x" και κλείνει. Πόσο πιο απλά...?

 

δε ξερω αλλα εμενα παει απλα πισω.... αν εχω κανει 100 κινησεις, πρεπει να πατησω 100 φορες το πισω για να κλεισει...

 

οσο για το αλλο, δε μου βγαζει το "χ"

 

πως το βαζω?

Link to comment
Share on other sites

Το κλείσιμο εφαρμογών έρχεται στην επόμενη αναβάθμιση, σε λίγο καιρό. Κάποιοι δηλώσαμε developers και την πήραμε με το που βγήκε. Θα σου έλεγα πως να κάνεις την διαδικασία αλλά έτσι κι αλλιώς βλέπω ότι σε ενοχλούν και άλλα πράγματα στο λειτουργικό, και ότι έτσι κι αλλιώς είπες ότι θα το επιστρέψεις. Δεν ταιριάζουν όλα τα λειτουργικά σε όλους, οπότε μάλλον θα κάνεις το καλύτερο να ψάξεις σε κάποιο λειτουργικό που σου ταιριάζει περισσότερο.
Link to comment
Share on other sites

δε ξερω αλλα εμενα παει απλα πισω.... αν εχω κανει 100 κινησεις, πρεπει να πατησω 100 φορες το πισω για να κλεισει...

 

οσο για το αλλο, δε μου βγαζει το "χ"

 

πως το βαζω?

 

Αυτο με το "χ" θα το έχουμε σύντομα ...;)

Το πλήκτρο πίσω σε πηγαίνει μεν πίσω αλλα ταυτόχρονα κλείνει την εφαρμογή. Στον ie όταν θέλεις να βγεις και για να αποφύγεις τα πολλά "πίσω", πατας τις τρεις τελείες κάτω δεξια->καρτελες->"χ" σε όσες έχεις ανοικτές (έστω κι αν είναι μια) και μετά "πίσω". Αυτό ήταν. Θέλει μια μικρή προσαρμογή όπως καθετί νέο που κάνουμε. Όμως είναι από τα ευκολότερα πιστεύω.... ;)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

...πατας τις τρεις τελείες κάτω δεξια->καρτελες->"χ" ...

 

Ή βάζεις shortcut τις καρτέλες αντι για το refresh και το κάνεις πιο γρήγορα...

 

Τι εννοείς? Αναφορά παράδοσης έχει κανονικά !!!

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

ενταξει βρε παιδια αλλα αναφορα μυνηματος με sms εχω να δω απο το nokia 3210....

 

ειναι μερικα πραγματα αυτονοητα

 

Αλλο αυτονόητα και αλλο γινονται με διαφορετικό τρόπο. Μια συνήθεια είναι. Σκέψου πως το ios δεν έχει καν αναφορα παράδοσης και απαιτούνται κάποιες "πατέντες" για να έχεις....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

οσοι έχετε το 520 κάνετε άνετο skype (με ήχο και βίντεο);

 

Με τον ήχο δεν νομίζω να έχει κανένας θέμα. Όσων αφορά το βίντεο το 520 δεν έχει μπροστινή κάμερα, οπότε μόνο θα βλέπεις και δεν θα σε βλέπουν! Άρα παίζει ρόλο τι κάμερα έχει ο συνομιλητής!

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Με τον ήχο δεν νομίζω να έχει κανένας θέμα. Όσων αφορά το βίντεο το 520 δεν έχει μπροστινή κάμερα, οπότε μόνο θα βλέπεις και δεν θα σε βλέπουν! Άρα παίζει ρόλο τι κάμερα έχει ο συνομιλητής!

 

Νομιζω γινεται να βαλει την πισω καμερα αλλα δεν θα βλεπει ο ιδιος μετα :p

Link to comment
Share on other sites

Με τον ήχο δεν νομίζω να έχει κανένας θέμα. Όσων αφορά το βίντεο το 520 δεν έχει μπροστινή κάμερα, οπότε μόνο θα βλέπεις και δεν θα σε βλέπουν! Άρα παίζει ρόλο τι κάμερα έχει ο συνομιλητής!

 

έχεις δίκιο, μετά το είδα ότι δεν έχει κάμερα μπροστά. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω γινεται να βαλει την πισω καμερα αλλα δεν θα βλεπει ο ιδιος μετα :p

 

Ναι, λειτουργεί η πίσω κάμερα στο skype. Αν μάλιστα υπάρχει και κάποιος καθρέπτης τότε θα βλέπονται και οι δύο.....:)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω και γω μερικά πραγματάκια μιας και το σκέφτομαι για αρχή στα smartphone να ξεκινήσω από αυτό.

 

- Σε θέματα πλοήγησης είναι όλα εντάξει? Εννοώ πλήρες πακέτο δωρεάν δίχως χρεώσεις? Αν ναι είναι προεγκατεστημένο ή το κατεβάζω?

Επίσης η εσωτερική μνήμη 8gb του τηλεφώνου είναι αρκετή ή πρέπει να αγοράσω έξτρα?

 

- Μετρητής data υπάρχει? Ή πρόγραμμα που να σταματάει σε κάποιο όριο? Έχω φίλο που από smartphone του ήρθε λογαριασμός 2200 ευρώ γιατί τον χρέωνε ασταμάτητα.

 

- Sim κάρτα πρέπει να πάρω άλλη από αυτή που έχω? (cosmote)

 

- Μια και αυτή τη στιγμή από επίσημα καταστήματα έχει 139 ευρώ, πιστεύετε ότι μέχρι τις γιορτές μπορεί να πάει και άλλο κάτω?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαπιστώσει ότι από τη μέρα που βγάλαν προσφορα το 520, μπαίνουν και κράζουν πολλοί τη συσκευή και το λειτουργικό ενώ δεν το έχουν δουλέψει ούτε μια εβδομάδα!

Επειδή είναι κρίμα να χανόμαστε μέσα σε πιο λειτουργικό υπερισχύει και πια συσκευή είναι καλύτερη,

θα σας πω ότι η συγκεκριμένη συσκευή, τα μονα πράγματα που δεν έχει είναι: γυροσκόπιο, πυξίδα, κάμερα μπροστινή και φλας. Θα πρέπει να σκεφτείτε ότι κοστίζει μόλις 139 euro και ότι έχει δωρεάν ένα από τα καλύτερα gps application!!!

Όσο για το λειτουργικό, απλά θέλει λίγο συνήθεια... κάνει ότι κάνουν και τα αλλα λειτουργικά απλά με διαφορετικό τρόπο (λογικο)

 

Αυτά όλα τα γράφω γιατί δεν υπάρχει κανενας λόγος να γεμίζουμε το φόρουμ με άχρηστα posts που μας κουράζουν όλους και στο τελος για να βρούμε κάτι χρήσιμο ψάχνουμε μια ώρα!

 

φιλικά Πάνος.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε πιστεύεις ότι για καθαρά απλή χρήση με μόνη έμφαση στην πλοήγηση που με ενδιαφέρει δεν υπάρχει λόγος να ανέβω π.χ προς το 720 - 920?

Ίσως καλύτερη αυτονομία να είναι μόνο το επιπλέον κίνητρο.

Τα 8gb είναι αρκετά για τις εφαρμογές που αφορούν χάρτες κλπ?

 

Μετρητής δεδομένων ώστε να αποφύγω κάποια μεγάλη χρέωση από ασχετοσύνη υπάρχει?

 

Επίσης μια χαζή ίσως ερώτηση. Επειδή ως χρώμα μου αρέσει το κίτρινο, αλλά δεν μου αρέσουν τα κίτρινα εικονίδια που φαίνονται στην αρχική οθόνη. Αυτά αλλάζουν χρώμα? πχ μπλε...

Edited by TNTGOM
Link to comment
Share on other sites

Οπότε πιστεύεις ότι για καθαρά απλή χρήση με μόνη έμφαση στην πλοήγηση που με ενδιαφέρει δεν υπάρχει λόγος να ανέβω π.χ προς το 720 - 920?

Ίσως καλύτερη αυτονομία να είναι μόνο το επιπλέον κίνητρο.

Τα 8gb είναι αρκετά για τις εφαρμογές που αφορούν χάρτες κλπ?

 

Μετρητής δεδομένων ώστε να αποφύγω κάποια μεγάλη χρέωση από ασχετοσύνη υπάρχει?

 

Επίσης μια χαζή ίσως ερώτηση. Επειδή ως χρώμα μου αρέσει το κίτρινο, αλλά δεν μου αρέσουν τα κίτρινα εικονίδια που φαίνονται στην αρχική οθόνη. Αυτά αλλάζουν χρώμα? πχ μπλε...

 

Δεν υπάρει λόγος να ανέβεις γι αυτή τη χρήση.

Ναι υπάρχει το data sense για μετρητής data.

Τα εικονίδια φυσικά και αλλάζουν χρώμα αλλά όχι ένα ένα. Όλα το ίδιο εκτός των εφαρμογών που έχουν τα δικά τους. Γενικά θα σου αρέσει αυτό το πολύχρωμο περιβάλλον

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σας έχει τύχει εκεί που σας κρατούσε η μπαταρία 2+ μέρες, να πέφτει ξαφνικά στην μισή μέρα χωρίς κάποιον λόγο;

Πως το αντιμετωπίσατε;

 

Σε ψάξιμο που έκανα στο ίντερνετ διαπίστωσα ότι όντως υπάρχει θέμα με τα 520 (αλλά και άλλα lumia) με ξαφνικό battery drain.

Κάποιοι το έλυσαν αποφορτίζοντας πλήρως την μπαταρία και ξαναφορτίζοντας την. Με ξαφνιάζει αυτό, επειδή η μπαταρία ειναι καινούριας τεχνολογίας που δεν δικαιολογεί φαινόμενο μνήμης (κάτι που συμβαίνει σε παλιάς τεχνολογίας μπαταρίες).

 

Εγω για την ώρα έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων (μπας και έφταιγε κάποια εφαρμογή), αλλά δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό αποφόρτισης. Επίσης έκλεισα όλες τις λειτουργίες του παρασκηνίου, αλλά δεν οφειλόταν ούτε εκεί.

 

Τείνω να πιστέψω ότι πρόκειται για κάποιο bug στο software που ενεργοποιείται με κάποιον τρόπο (είτε με κατέβασμα κάποιας εφαρμογής, είτε με αλλαγή κάποιας προκαθορισμένης ρύθμισης) αλλά δεν μπορώ να το προσδιορίσω και δεν έω βρει ικανοποιητική απάντηση.

 

Τώρα δοκιμάζω και την λύση της πλήρους αποφόρτισης και φόρτισης (μιας και πέτυχε σε αρκετούς) και θα επανέλθω. Όποιες άλλες ιδέες έχετε ρίχτε τις!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σας έχει τύχει εκεί που σας κρατούσε η μπαταρία 2+ μέρες, να πέφτει ξαφνικά στην μισή μέρα χωρίς κάποιον λόγο;

Πως το αντιμετωπίσατε;

 

Σε ψάξιμο που έκανα στο ίντερνετ διαπίστωσα ότι όντως υπάρχει θέμα με τα 520 (αλλά και άλλα lumia) με ξαφνικό battery drain.

Κάποιοι το έλυσαν αποφορτίζοντας πλήρως την μπαταρία και ξαναφορτίζοντας την. Με ξαφνιάζει αυτό, επειδή η μπαταρία ειναι καινούριας τεχνολογίας που δεν δικαιολογεί φαινόμενο μνήμης (κάτι που συμβαίνει σε παλιάς τεχνολογίας μπαταρίες).

 

Εγω για την ώρα έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων (μπας και έφταιγε κάποια εφαρμογή), αλλά δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό αποφόρτισης. Επίσης έκλεισα όλες τις λειτουργίες του παρασκηνίου, αλλά δεν οφειλόταν ούτε εκεί.

 

Τείνω να πιστέψω ότι πρόκειται για κάποιο bug στο software που ενεργοποιείται με κάποιον τρόπο (είτε με κατέβασμα κάποιας εφαρμογής, είτε με αλλαγή κάποιας προκαθορισμένης ρύθμισης) αλλά δεν μπορώ να το προσδιορίσω και δεν έω βρει ικανοποιητική απάντηση.

 

Τώρα δοκιμάζω και την λύση της πλήρους αποφόρτισης και φόρτισης (μιας και πέτυχε σε αρκετούς) και θα επανέλθω. Όποιες άλλες ιδέες έχετε ρίχτε τις!

 

Eμενα το insider μου δημιουργούσε αυτό το πρόβλημα, δεν χρειάστηκε να το βγάλω, απλά το απεγκατέστησα και το ξανά εγκατέστησα και όλα εντάξει με τη μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα το πρωί και είδα το lumia 520. Η αλήθεια είναι πως δίπλα στα 820-920 κλπ ως οθόνη πάντα ήταν πολύ πίσω σε φωτεινότητα και ζωντάνια. Αλλά λογικό για την τιμή του.

 

Το πρόβλημα μου ήταν ότι πρώτον μου είπε ο πωλητής πως δεν έχει datasense (αφού το τσέκαρε με το 820) και κάτι άλλο, που προφανώς φταίω εγώ γιατί έχω μείνει πολύ πίσω και αφορά τους χάρτες, που ναι μεν η νοκια τους παρέχει δωρεάν, αλλά η πλοήγηση χρεώνει δεδομένα στην κάρτα sim.

Στο νοκια navigator που είχα επί 4 χρόνια, (αν δεν μου έσπαγε δεν θα το άλλαζα) μου είχε περάσει φίλος μια εφαρμογή garmin και η πλοήγηση ήταν δωρεάν.

Αυτό να υποθέσω στα smartphone το ξεχνάω? Επειδή είμαι συχνά μέσα στους δρόμους λόγω δουλειάς, θα πληρώνω μια περιουσία να είναι έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα το πρωί και είδα το lumia 520. Η αλήθεια είναι πως δίπλα στα 820-920 κλπ ως οθόνη πάντα ήταν πολύ πίσω σε φωτεινότητα και ζωντάνια. Αλλά λογικό για την τιμή του.

 

Το πρόβλημα μου ήταν ότι πρώτον μου είπε ο πωλητής πως δεν έχει datasense (αφού το τσέκαρε με το 820) και κάτι άλλο, που προφανώς φταίω εγώ γιατί έχω μείνει πολύ πίσω και αφορά τους χάρτες, που ναι μεν η νοκια τους παρέχει δωρεάν, αλλά η πλοήγηση χρεώνει δεδομένα στην κάρτα sim.

Στο νοκια navigator που είχα επί 4 χρόνια, (αν δεν μου έσπαγε δεν θα το άλλαζα) μου είχε περάσει φίλος μια εφαρμογή garmin και η πλοήγηση ήταν δωρεάν.

Αυτό να υποθέσω στα smartphone το ξεχνάω? Επειδή είμαι συχνά μέσα στους δρόμους λόγω δουλειάς, θα πληρώνω μια περιουσία να είναι έτσι...

 

datasense μπορείς να έχεις με μια απλή αλλαγή rom. Θα βρεις και σχετικό οδηγό που ετοίμασε και μας έδωσε ο niotheros.

Πλοήγηση θα έχεις δωρεαν και offline. Καμία χρέωση δηλαδή

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα το πρωί και είδα το lumia 520. Το πρόβλημα μου ήταν ότι πρώτον μου είπε ο πωλητής πως δεν έχει datasense (αφού το τσέκαρε με το 820) και κάτι άλλο, που προφανώς φταίω εγώ γιατί έχω μείνει πολύ πίσω και αφορά τους χάρτες, που ναι μεν η νοκια τους παρέχει δωρεάν, αλλά η πλοήγηση χρεώνει δεδομένα στην κάρτα sim.

Στο νοκια navigator που είχα επί 4 χρόνια, (αν δεν μου έσπαγε δεν θα το άλλαζα) μου είχε περάσει φίλος μια εφαρμογή garmin και η πλοήγηση ήταν δωρεάν.

Αυτό να υποθέσω στα smartphone το ξεχνάω? Επειδή είμαι συχνά μέσα στους δρόμους λόγω δουλειάς, θα πληρώνω μια περιουσία να είναι έτσι...

 

δωρεαν είναι δεν υπαρχει χρεωση

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ παιδιά. Προφανώς ο πωλητής δεν είχε πολύ όρεξη για περισσότερα. Βρήκα τον οδηγό για τη rom, αλλά δεν ξέρω...ως άσχετος φοβάμαι να πειράξω καινούργιο κινητό. Από την άλλη είναι χρήσιμο μέχρι να το μάθω τουλάχιστον να βλέπω τι γίνεται με τα data..:(

Θα δω..και πάλι ευχαριστώ.

 

sorry παιδιά μια απορία ακόμα.

 

Εδώ αναφέρει πως το update GDR2, εκτός των άλλων περιλαμβάνει και το data sense. Το έχετε βάλει αυτό το update? Και αν ναι τότε δεν χρειάζεται αλλαγή rom?

 

http://www.noknok.tv/2013/09/26/nokia-lumia-520-nokia-amber-update-looks-like/

 

Μήπως το κινητό που είδα στο κατάστημα δεν είχε αυτό το update ακόμα περασμένο?

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

ΌΛΟΙ έχουμε την GDR2. Τώρα αν αυτό ήταν βιτρίνας είναι πολύ πιθανό να μην είχε... Μπορείς να το τσεκάρεις στις ρυθμίσεις της συσκευής να δεις τι εκδοση frimware φοράει. Αν 3046.xxxx.xxxx.xxxx τότε έχει Amber...
:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...