Jump to content

Symbian: Το hype, οι αντίπαλοι και τα Windows Phone που πλησιάζουν αργά...


plankton69
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα ηταν καλο να σεβαστεις το οτι σου απαντησε και ας διαφωνεις και οτι θες..

 

Κοιτα τον τιτλο του θεματος και κοιτα και τα γραφομενα του .. Σου φαινεται να ηρθε να υποβαλλει τα σεβη του ?????

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 149
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για μένα το κινητό είναι συσκευή επικοινωνίας. Αυτός ήταν κι ο λόγος που είχα πάρει και το Ν80. Ήθελα wifi οπωσδήποτε καθώς και να μπορώ τότε να μιλάω στο MSN στο κρεβάτι. Δεν έκανα λάθος επιλογή. Απλά με τον καιρό ήρθαν κι άλλα. Και ήθελα κάτι που να μπορεί να τα διαχειριστεί σωστά. Το αγώι ξυπνάει τον αγωγιάτη και μάθαμε και τα υπόλοιπα. Δωρεάν ιντερνετικές κλήσεις και μηνύματα, ενημέρωση για ειδήσεις και φίλους, tapatalk... Αυτά ήρθαν μετά. Δεν έχουμε όλοι τις ίδιες απαιτήσεις. Εγώ όμως αυτές έχω. Και ακόμα και το xperia mini της κακιάς ώρας τα καταφέρνει.

Υ. Γ. Δεν το παίρνω προσωπικά οπότε θα απαντάω σε ότι μου πεις. Απλά θεώρησα ότι δεν μπορεί να σε πείσω για το τι μπορεί να να κάνει αυτό που κρατάω οπότε προτίμησα να μην απαντήσω.

 

@kaluas Η παρέμβαση μου εδώ άρχισε με το να εκφράσω την αντίρρηση μου στο αν η NOKIA μπορούσε να κρατήσει και να σπρώξει 3 λειτουργικά (με πλήρη πακέτα εφαρμογών), τη στιγμή που έπαψε να είναι μονοπώλιο. Άλλωστε ο τίτλος λέει και για τους αντιπάλους. Για να μην σχολιάσω ότι εδώ είναι χώρος συζήτησης κι όχι το κοινό του πάπα όπου ένας θα μιλάει και θα απαντούν μόνο όσοι έχουν να πουν "yes sir". Σταματάω αν είναι να μην μολύνω κι άλλο τον ιερό χώρο σας. Παρακαλώ διαγράψτε τα νοσηρά post μου...

Edited by bouss
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Για μένα το κινητό είναι συσκευή επικοινωνίας. Αυτός ήταν κι ο λόγος που είχα πάρει και το Ν80. Ήθελα wifi οπωσδήποτε καθώς και να μπορώ τότε να μιλάω στο MSN στο κρεβάτι. Δεν έκανα λάθος επιλογή. Απλά με τον καιρό ήρθαν κι άλλα. Και ήθελα κάτι που να μπορεί να τα διαχειριστεί σωστά. Το αγώι ξυπνάει τον αγωγιάτη και μάθαμε και τα υπόλοιπα. Δωρεάν ιντερνετικές κλήσεις και μηνύματα, ενημέρωση για ειδήσεις και φίλους, tapatalk... Αυτά ήρθαν μετά. Δεν έχουμε όλοι τις ίδιες απαιτήσεις. Εγώ όμως αυτές έχω. Και ακόμα και το xperia mini της κακιάς ώρας τα καταφέρνει.

Υ. Γ. Δεν το παίρνω προσωπικά οπότε θα απαντάω σε ότι μου πεις. Απλά θεώρησα ότι δεν μπορεί να σε πείσω για το τι μπορεί να να κάνει αυτό που κρατάω οπότε προτίμησα να μην απαντήσω.

 

Ξέρω τι μπορεί να κάνει το Android, απλά με κουράζει το όλο σκεπτικό του. Aν πρέπει να σκάσω 600 ευρώ για να τα κάνω όλα αυτά με αξιοπρέπεια, κάνω μια αναβάθμιση σε εξαπύρινο και μου μένει και κάτι στην τσέπη.

 

Κι εγώ κάνω τα ίδια με το κινητό μου, το είδες. Aπλά έχω μοιράσει το ποιο κάνει τι. Στην τελική, κινητό είναι. Και μάλιστα συσκευή προσανατολισμένη στην επικοινωνία. Tα κάνει όλα μια χαρά λοιπόν, απλά έχει Symbian. Aν δεν είναι έξυπνο, με γειά του και χαρά του. Eμένα με εξυπηρετεί απίστευτα.

 

*** Δεν είχα σκοπό να μαλώσω με κάποιον εδώ. Aπλά κάποια πράγματα δεν τα δέχεται ανθρώπινος νους, ειδικά αν τα έχει δει με τα μάτια του και του είναι καθημερινότητα...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Μου έκανε μια λίστα από απλές υπηρεσίες. Mail, facebook chat, skype. Γράφει sms και βλέπει twitter. Τώρα αν εγώ πω ότι μαζί με αυτά διαβάζω RSS (μέσα έξω εφαρμογή - browser) , κι από κάτω κατεβάζω torrent τη στιγμή που έτσι κι αλλιώς και χωρίς να με ρωτάει τρέχει και ενημερώνει συνέχεια το google plus, tapatalk στο φτωχομπινεδιάρικο τάμπλετ (οκ sms δεν μπορώ να στείλω) μου των 200 ευρώ (το τηλέφωνο μου είναι της πλάκας αφού περιμένω να αγοράσω) θα ξαναγυρίσει η συζήτηση σε αυτά που λέγαμε τόση ώρα (περί εξέλιξης). Αν αφαιρέσω το torrent ήταν όμως η καθημερινότητα του desire (προφανώς δε θα με πιστέψει). Trillian, whatsapp,viber, facebook, 2 mail, google plus, latitude και υπηρεσίες καιρού ήταν προγράμματα (υπηρεσίες) που δεν τα έκλεινα ποτέ είτε γιατί δεν ήθελα (trillian, latitude) είτε γιατί δεν μπορούσα. Με custom rom τα πράγματα ήταν ακόμα καλύτερα αφού δεν είχε το sense να το βαραίνει. Τα λέω σε σένα... τα πιστεύεις; όχι. Άρα ας απαντήσει κάποιος άλλος με σχόλια τύπου (κάν'το sticky, κάν'το ευαγγέλιο να προσκυνήσω κτλ κτλ)...

Αν κάνουμε κόντρα στο ποιός την έχει πιο μεγάλη να λάβω μέρος και εγώ!:

Πάω ταξίδι με ανοιχτό gps που με πάει στον προορισμό μου λέγοντάς μου τους δρόμους με ονόματα (καθαρά ελληνικά) ( και τζαμπέ ε), όποτε χρειαστεί μιλάω κλήση κανονική ή skype (μέσω bt) ή απαντάω με μήνυμα ή whatsapp, nimbuzz (msn, gtalk), χμμμ τα email μου και εμένα ενημερώνονται ανάλογα την ώρα που τα έχω ορίσει (μια ώρα), ο καιρός ανανεώνεται μόνος του (widget), rss ανανεώνονται μόνα τους (widget), την ίδια στιγμή που ακούω μουσική είτε από mp3 μου (από το στικάκι της δουλειάς) είτε από youtube, που διακόπτεται όταν υπάρχει νέα οδηγία από το gps ή αν έχω κλήση.. Φυσικά όλα αυτά (μουσικές, gps) τα ακούω από τα ηχεία του ραδιοφώνου μου στο αυτοκίνητο καθότι εκπέμπει συνήθως τέρμα δεξιά στα fm όπου υπάρχει ελέυθερη συχνότητα.. Α και δεν έχω το παραμικρό κόλημα. Όλα αυτά με 512 ram. Και έχει χώρο για άλλα ακόμα!

Τώρα νιώθω σπουδαίος...:shifty:

Πραγματικά δε ξέρω τι προσπαθείς να αποδείξεις με αυτά που λες. Αν τόση ώρα μας εξηγείς τους λόγους που άφησες το symbian τότε καλά κάνεις, αλλά έχεις μείνει αρκετά πίσω. Για τους ίδιους λόγους κάποιος μπορεί να άφηνε το android πριν 2-3 χρόνια. Πόσο μάλλον αν είχε καμιά midrange συσκευή... Αποχωρώ γιατί δεν έχει νόημα. Όλοι ξέρουμε τι εστί android και πιθανώς εκεί θα καταλήξουμε. Αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι είναι μεγάλο κρίμα να χάνεται ένα τόσο σπουδαίο λειτουργικό για πολλαπλούς λόγους που έχουν αναλυθεί εδώ χιλιάδες φορές.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνουμε κόντρα στο ποιός την έχει πιο μεγάλη να λάβω μέρος και εγώ!:

Πάω ταξίδι με ανοιχτό gps που με πάει στον προορισμό μου λέγοντάς μου τους δρόμους με ονόματα (καθαρά ελληνικά) ( και τζαμπέ ε), όποτε χρειαστεί μιλάω κλήση κανονική ή skype (μέσω bt) ή απαντάω με μήνυμα ή whatsapp, nimbuzz (msn, gtalk), χμμμ τα email μου και εμένα ενημερώνονται ανάλογα την ώρα που τα έχω ορίσει (μια ώρα), ο καιρός ανανεώνεται μόνος του (widget), rss ανανεώνονται μόνα τους (widget), την ίδια στιγμή που ακούω μουσική είτε από mp3 μου (από το στικάκι της δουλειάς) είτε από youtube, που διακόπτεται όταν υπάρχει νέα οδηγία από το gps ή αν έχω κλήση.. Φυσικά όλα αυτά (μουσικές, gps) τα ακούω από τα ηχεία του ραδιοφώνου μου στο αυτοκίνητο καθότι εκπέμπει συνήθως τέρμα δεξιά στα fm όπου υπάρχει ελέυθερη συχνότητα.. Α και δεν έχω το παραμικρό κόλημα. Όλα αυτά με 512 ram. Και έχει χώρο για άλλα ακόμα!

Τώρα νιώθω σπουδαίος...:shifty:

Πραγματικά δε ξέρω τι προσπαθείς να αποδείξεις με αυτά που λες. Αν τόση ώρα μας εξηγείς τους λόγους που άφησες το symbian τότε καλά κάνεις, αλλά έχεις μείνει αρκετά πίσω. Για τους ίδιους λόγους κάποιος μπορεί να άφηνε το android πριν 2-3 χρόνια. Πόσο μάλλον αν είχε καμιά midrange συσκευή... Αποχωρώ γιατί δεν έχει νόημα. Όλοι ξέρουμε τι εστί android και πιθανώς εκεί θα καταλήξουμε. Αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι είναι μεγάλο κρίμα να χάνεται ένα τόσο σπουδαίο λειτουργικό για πολλαπλούς λόγους που έχουν αναλυθεί εδώ χιλιάδες φορές.

 

Για τελευταία φορά σε αυτό το νήμα (τελικά μας "επιτρέπεται" να μιλάμε ή όχι; )... Εγώ δεν προσπαθώ να αποδείξω τίποτα. Έχεις καταλάβει ότι ο plankton προσπαθούσε να μου αποδείξει κάτι που απλά δεν είναι τόσο σπουδαίο όσο νόμιζε; Έχεις καταλάβει ότι εγώ μπήκα για να εκφράσω μια άποψη και ο ίδιος χρήστης πάλι από όλα όσα είπα τον πείραξε που θεωρούσα δεδομένο ότι ένα λειτουργικό με 60%+ της αγοράς αξίζει να παίρνει περισσότερες εφαρμογές από κάποιο με 2%. Έχεις καταλάβει ότι με ρωτήσατε και προσπαθώ να σας δείξω γιατί κάποιος μπορεί να άλλαξε λειτουργικό πριν από 3 χρόνια για να παίρνω συνεχώς σαν απάντηση ότι άσχετα από τότε τώρα τα πάει καλύτερα (απλά με ένα περίεργο σκεπτικό έκανα λάθος να διαλέξω αυτό που έδειχνε καλύτερο και έδειχνε να έχει την καλύτερη προοπτική); Το θέμα ήταν γιατί διάλεξα τότε... Τότε... Και τέλος καταλαβαίνεις ότι εγώ μπήκα εδώ για να μιλήσω για κάτι άλλο κι επειδή δεν είπα ότι σας αρέσει πρώτον χρωματίστηκα, δεύτερον χαρακτηρίστηκα και τελικά εμμέσως έφαγα απαγορευτικό επειδή ΕΣΕΊΣ πήγατε το θέμα εκεί που μισείτε;

Ξέρεις τι λένε; Όποιος έχει τη μύγα...

Υ. Γ. Κάνε έναν κόπο να δεις ποιος πήγε το θέμα εκεί που πήγε.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι λένε; Όποιος έχει τη μύγα....

 

Κοιτα καταλαβαινουμε ολοι μας πολυ καλα οτι δεν εχεις επαρκη γνωση/ενασχοληση με τις πλατφορμες των Symbian και Android.

Αποτελεσματικα γραφεις και αναφερεσε σε θεματα τα οποια παρουσιαζεις με δικο σου τροπο και θεωρεις εαυτον αλαθητο.

Ειναι γνωστες οι αποψεις σου

μιας και εχεις φροντισει κατα καιρους

να προσπαθεις να παρουσιασεις το Android ως το απολυτο Os:lol: (σε σωρεια νηματων που αφορουν το Symbian).

Τελικα την μυγα μηπως την εχεις εσυ?

Δεν επιτρέπονται βίντεο στην υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

Παρηξηγήσεων συνέχεια...

 

Aμφησβήτησα το Android σε κάτι; Tο σέβομαι απόλυτα, το είπα και παραπάνω. Δεν θα πω ποιος έκανε τι, τα σχόλια υπάρχουν και φαίνονται. Θα πω όμως ένα πράγμα. Δεκτά όσα κάνει το Android. Tα πισί όμως γιατί τα έχουμε;

 

Δεν υπάρχει απαγορευτικό στην ομιλία του καθένα, είπαμε. Aπλά κάποιοι, αυτό που δεν αντέχεις εσύ, το έχουν καθημερινότητα. Και μάλιστα, τους βολεύει...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα καταλαβαινουμε ολοι μας πολυ καλα οτι δεν εχεις επαρκη γνωση/ενασχοληση με τις πλατφορμες των Symbian και Android.

Αποτελεσματικα γραφεις και αναφερεσε σε θεματα τα οποια παρουσιαζεις με δικο σου τροπο και θεωρεις εαυτον αλαθητο.

Ειναι γνωστες οι αποψεις σου

μιας και εχεις φροντισει κατα καιρους

να προσπαθεις να παρουσιασεις το Android ως το απολυτο Os:lol: (σε σωρεια νηματων που αφορουν το Symbian).

Τελικα την μυγα μηπως την εχεις εσυ?

 

Ασχολίαστο από κάποιον που σοβαρά πιστεύει ότι με λιγότερο από 200ΜΒ ram διαθέσιμα μπορούν να είναι cachαρισμένες 55+ εφαρμογές...

Υ. Γ. Και είπα ότι δε θα ξαναγράψω...

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνουμε κόντρα στο ποιός την έχει πιο μεγάλη να λάβω μέρος και εγώ!:

Πάω ταξίδι με ανοιχτό gps που με πάει στον προορισμό μου λέγοντάς μου τους δρόμους με ονόματα (καθαρά ελληνικά) ( και τζαμπέ ε), όποτε χρειαστεί μιλάω κλήση κανονική ή skype (μέσω bt) ή απαντάω με μήνυμα ή whatsapp, nimbuzz (msn, gtalk), χμμμ τα email μου και εμένα ενημερώνονται ανάλογα την ώρα που τα έχω ορίσει (μια ώρα), ο καιρός ανανεώνεται μόνος του (widget), rss ανανεώνονται μόνα τους (widget), την ίδια στιγμή που ακούω μουσική είτε από mp3 μου (από το στικάκι της δουλειάς) είτε από youtube, που διακόπτεται όταν υπάρχει νέα οδηγία από το gps ή αν έχω κλήση.. Φυσικά όλα αυτά (μουσικές, gps) τα ακούω από τα ηχεία του ραδιοφώνου μου στο αυτοκίνητο καθότι εκπέμπει συνήθως τέρμα δεξιά στα fm όπου υπάρχει ελέυθερη συχνότητα.. Α και δεν έχω το παραμικρό κόλημα. Όλα αυτά με 512 ram. Και έχει χώρο για άλλα ακόμα!

Τώρα νιώθω σπουδαίος...:shifty:

Kαι νομίζεις ότι για να τα κάνεις αυτά σε android θέλεις τετραπύρηνο και 2gb ram; Mε εξαίρεση το fm transmitter μια χαρά τα κάνω στην 4ετιας συσκευή της υπογραφής μου και επίσης εύκολα γίνονται και στο desire που ανέφερε ο bouss

Link to comment
Share on other sites

Kαι νομίζεις ότι για να τα κάνεις αυτά σε android θέλεις τετραπύρηνο και 2gb ram; Mε εξαίρεση το fm transmitter μια χαρά τα κάνω στην 4ετιας συσκευή της υπογραφής μου και επίσης εύκολα γίνονται και στο desire που ανέφερε ο bouss

 

Συγχαρητήρια, πιάνεις και εσύ το νόημα από τα κέρατα! (όπως τον ταύρο ένα πράγμα)

Link to comment
Share on other sites

Ασχολίαστο από κάποιον που σοβαρά πιστεύει ότι με λιγότερο από 200ΜΒ ram διαθέσιμα μπορούν να είναι cachαρισμένες 55+ εφαρμογές...

 

130 λειτουργίες στο παρασκήνιο right now, Handy Shell, Gravity και WhatsApp ανοιχτά. Ελεύθερη RAM 37.6MB από 69+- μετρημένα (69 με τις ανοιχτές λειτουργίες από την εκκίνηση). S60v3 FP1, Nokia E71 με ARM4 στα 369MHz. Τα ρέστα μου...

 

Αν μου βρει κάποιος (όχι εσύ προσωπικά) κάποιο Android στα ίδια ακριβώς specs που να τα σηκώνει όλα αυτά άνετα, το πετάω από τον πρώτο όροφο. Πρόσεξτε, ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ. Όχι δυνατότερο.

 

Μετά με λέτε αρχαιολόγο... Δεν κάθομαι τυχαία μαζί του...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Oταν κυκλοφορούσε το nokia e71 πόσο κόστιζε καινούριο; To hw εξελίσσεται και φθηναίνει.Πες μου λοιπόν πόσο κόστιζε το e71 και θα σου πω αν στα ίδια χρήματα παίρνεις android που κάνει τα ίδια.
Link to comment
Share on other sites

Oταν κυκλοφορούσε το nokia e71 πόσο κόστιζε καινούριο; To hw εξελίσσεται και φθηναίνει.Πες μου λοιπόν πόσο κόστιζε το e71 και θα σου πω αν στα ίδια χρήματα παίρνεις android που κάνει τα ίδια.

 

Αν και δεν το πήρα καινούριο, 550+ θυμάμαι. Πλέον στοιχίζει κάτω από 100 ευρώ μεταχειρισμένο και άριστο.

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Mε τόσα χρήματα πλέον παίρνεις υπερ-συσκευή που τα κάνει αυτά που λες,πιο άνετα από το e71 σου.Για το 2008 το symbian ήταν οκ.Εμεινε όμως εκει.Και με τα ίδια χρήματα σήμερα παίρνεις πολύ καλύτερη συσκευή.Αν τώρα το πάμε στα μτχ γυρω στα 100€ μπορείς να βρεις ένα htc desire ή ένα htc hd2 του 2009 που με gingerbread κάνουν άνετα αυτά που γράφεις και με καλύτερη ανάλυση και μέγεθος οθόνης.Οσο σκέφτομαι πόσο πλήρωσα κάποτε τα nokia 9110, 9210,nokia 3650 και πόσο τα hd2 και note 1 γελάω με τα χάλια μου Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Mε τόσα χρήματα πλέον παίρνεις υπερ-συσκευή που τα κάνει αυτά που λες,πιο άνετα από το e71 σου.Για το 2008 το symbian ήταν οκ.Εμεινε όμως εκει.Και με τα ίδια χρήματα σήμερα παίρνεις πολύ καλύτερη συσκευή.Αν τώρα το πάμε στα μτχ γυρω στα 100€ μπορείς να βρεις ένα htc desire ή ένα htc hd2 του 2009 που με gingerbread κάνουν άνετα αυτά που γράφεις και με καλύτερη ανάλυση και μέγεθος οθόνης.Οσο σκέφτομαι πόσο πλήρωσα κάποτε τα nokia 9110, 9210,nokia 3650 και πόσο τα hd2 και note 1 γελάω με τα χάλια μου

Αντιλαμβάνεσαι ότι είναι αστεία αυτά που γράφεις ε?

Link to comment
Share on other sites

Mε τόσα χρήματα πλέον παίρνεις υπερ-συσκευή που τα κάνει αυτά που λες,πιο άνετα από το e71 σου.Για το 2008 το symbian ήταν οκ.Εμεινε όμως εκει.Και με τα ίδια χρήματα σήμερα παίρνεις πολύ καλύτερη συσκευή.Αν τώρα το πάμε στα μτχ γυρω στα 100€ μπορείς να βρεις ένα htc desire ή ένα htc hd2 του 2009 που με gingerbread κάνουν άνετα αυτά που γράφεις και με καλύτερη ανάλυση και μέγεθος οθόνης.Οσο σκέφτομαι πόσο πλήρωσα κάποτε τα nokia 9110, 9210,nokia 3650 και πόσο τα hd2 και note 1 γελάω με τα χάλια μου

ειχε την εποχη που πηρες τα 9110/3650 ειχε κανεις τα hd2/note και στα εκρυψε?

να γελας γενικα για το πως αλλαξε η τεχνολογια ναι,αλλα οχι λες και σε κοροιδεψε κανεις

αυτα υπηρχαν αυτα πουλουσαν,αμα σου αρεσε επαιρνες

 

εκεινες τις εποχες η τεχνολογια ηταν μεχρι εκει και την χρυσοπληρωνες

οπως και τωρα που η τεχνολογια ειναι στο note 2 LTE που κανει 749

Link to comment
Share on other sites

Και με τα ίδια χρήματα σήμερα παίρνεις πολύ καλύτερη συσκευή.Αν τώρα το πάμε στα μτχ γυρω στα 100€ μπορείς να βρεις ένα htc desire ή ένα htc hd2 του 2009 που με gingerbread κάνουν άνετα αυτά που γράφεις και με καλύτερη ανάλυση και μέγεθος οθόνης

 

Από ποιότητα πως τα πάνε; Παίζω με full μεταλλική κατασκευή, μια από τις καλύτερες ever. Πολύ πλαστικό για την καθημερινότητα μου...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Το δέχομαι αυτό που λες για τις μεταλλικές κατασκευές και πράγματι η nokia βγάζει ποιοτικά κινητά.
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο, υπάρχει περίπτωση να βγάλεις άκρη;;; ένα 100αρικο το έδωσα το Leo και πετούσε με την ρομ που είχες βάλει.. Ποιοτικό πλαστικό, τιτάνιο καπάκι.. Αλλά ούτε την φωτο ούτε την ποιότητα του Ν8 την είχε.. Παρολαυτα Έτρεχε το ίδιο καλά αν όχι καλύτερα..

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Aυτό δεν χονεύω πάνω του, όσο κι αν μένει τελική επιλογή μετάβασης στο μέλλον: να παίζω με φλασαρίσματα και καλώδια για να το δουλεύω στα όρια. Στο 71 το κάνω χωρίς να πειράξω τίποτα, απλά προσθέτω εφαρμογές. Θα το μετανιώσω αν πάρω Android, το ξέρω. 'Eμαθα στα ζόρια και στο απόλυτο από την πρώτη εκκίνηση, δύσκολα συμβιβάζομαι στην μπελαλίδικη ευκολία...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Βρε plankton..

Γραφεις οδηγους για το φλασαρισματα στο k800 το 2013 αλλα λες οτι στο android σε πειραζουν?! :lol:

Οταν θα αλλαξεις συσκευη και σε απογοητευσει, τοτε πες μας αν το μετανιωσες. Οχι προκαταβολικα!

(Φιλικα εννοειται. Το γραφω με χαμογελο :p)

 

Κατα τα αλλα, πολυ καλο το αρθρο :)

Link to comment
Share on other sites

Το k800i είναι άλλη υπόθεση, πιο εύκολη κυρίως. Για να κάνω restore σε Android φίλου πριν κανένα χρόνο, αγανάκτησα. Άσε που το λέω και στο παραπάνω σχόλιο. Έμαθα να έχω δύναμη «just out of the box». Για να το πετύχω με Android πρέπει να βρω τη σωστή ROM, που σημαίνει φλασάρισμα. Και πάλι, μπορεί να χάσω και κάτι (πχ ράδιο, αν δεν βάλανε το κομμάτι κώδικα). Το Nokia όλα όσα θέλω τα κάνει αμέσως... Οπότε, έχω άδικο στα λεγόμενα μου; Όχι τίποτα άλλο, αρχίζω να αναρωτιέμαι αν με καταλαβαίνουν ή όχι!!! :lol: (πλάκα κάνω εννοείται!)

 

Ότι θα πέσουμε στα δόντια του θα πέσουμε, δεν γλυτώνουμε. Αλλά όποτε και να γίνει, πάλι μπελάς θα είναι! :p

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχεις αδικο.

Android συσκευες που δεν εχουν τουλαχιστον 512 ραμ και 1ghz επεξεργαστη δεν τσουλανε.

Και αυτες ακομα αν εχουν πολυ σαβουρα απο την εταιρεια χαροπαλευουν..

 

Φλασαρισματα κλπ στο android απο την αλλη ειναι πανευκολα.

Ειναι μεχρι να συνηθισεις/καταλαβεις το λειτουργικο.

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχεις αδικο.

Android συσκευες που δεν εχουν τουλαχιστον 512 ραμ και 1ghz επεξεργαστη δεν τσουλανε.

Και αυτες ακομα αν εχουν πολυ σαβουρα απο την εταιρεια χαροπαλευουν..

 

Φλασαρισματα κλπ στο android απο την αλλη ειναι πανευκολα.

Ειναι μεχρι να συνηθισεις/καταλαβεις το λειτουργικο.

 

Η άποψή μου είναι ότι και πάλι τα πράγματα είναι ανάλογα την εταιρεία. Η εμπειρία που έχω από φλασάρισμα symbian μπορεί να περιορίζεται στο παλιό 5800ΧΜ, ως S60v5, αλλά αυτό που κατάλαβα είναι ότι δεν υπάρχει γενικός κανόνας. Για παράδειγμα το Samsung Galaxy 3 φλασάρεται πιο εύκολα μέσω odin σε σχέση με το 5800ΧΜ και το jaf που είχα χρησιμοποιήσει, αλλά το HTC Magic πολύ πιο δύσκολα. Άρα μάλλον και πάλι η κουβέντα δεν έχει και πολύ νόημα, αφού σε κάθε εταιρεία είναι διαφορετική η αντίστοιχη διαδικασία.

Προσωπικά θεωρώ ότι πρέπει κάποιος να κρίνει με βάση τις εμπειρίες του, αλλά όχι σε απόλυτο βαθμό γιατί οι εμπειρίες του δεν είναι απαραίτητο να είναι αντιπροσωπευτικές του γενικού συνόλο, εν προκειμένω του android.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...