Jump to content

Φωτογραφίες & βίντεο από Nokia Lumia συσκευές


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την πρώτη φορά που πήρα το 1520 ένα απο τα μείον του ήταν η κάμερα.

Παρά τα 20mpx στις φωτογραφίες που έβλεπα δεν τρελαινόμουν με το αποτέλεσμα.

 

Σήμερα βρέθηκα στην παραλία και με τις 2 συσκευές μου και είπα να κάνω ένα Test

 

Θέλω να μου πείτε την γνώμη σας. Ποια απο τις 2 σας αρέσει περισσότερο και απο θέμα χρωμάτων αλλά και απο ανάλυση.

 

im 2

 

im

 

Eμένα προσωπικά μου φαίνεται καλύτερη η πρώτη (η im2 που είναι βγαλμένη με 1520). Μου φαίνεται να έχει περισσότερη ευκρίνεια. Φαίνεται να υπάρχει μια απόχρωση του κίτρινου (σαν να είναι το white balance ρυθμισμένο λάθος) αλλά στην άλλη φαίνονται σαν ξεθοριασμένα τα χρώματα.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οι φωτογραφίες τραβήχτηκαν μεσημέρι και το lumia το δείχνει λες και ήταν απόγευμα.

 

Απο άποψη χρωμάτων πάντως αυτό που έβλεπα με τα μάτια μου ταιριάζει περισσότερο με τα χρώματα που έβγαλε το g750.

 

Κρίμα πάντως που το software δεν μπορεί να είναι ισάξιο και να υποστηρίξει το Hardware.

 

 

Βέβαια για να λέμε και τα καλά ,το G750 υστερεί πάρα πολύ το βράδυ εκεί υπάρχει αλλαγή ρόλων στο θέμα φωτογραφιών

Huawei Honor 8 32GB
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι,πο κινητό δεν,ξέρω από θέμα ευκρινιας τι γίνεται για,να,κρινω τον αισθητήρα και πιο έχει καλύτερο,για τα χρήματα είναι το πρόβλημα με το,white balance που από ότι φαίνεται δεν,το έχει μόνο το 1020....κρίμα....φαινεται,η νοκια μετά,το,808 πήρε την κάτω βολτα
KTLK
Link to comment
Share on other sites

Lumia 1020 :) Αυτό το κινητό με τρελάνει!

 

Αυτή η κάμερα δεν έχει επιστροφή..

Edited by Jamesc
- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Κανένα κόλπο να κάνω την κάμερα του 625 λίγο καλύτερη; Παραείναι κακή μου φαίνεται. Και πως μπορώ να κόψω κάτι από τη φωτογραφία; Edited by Alex_tz
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η κάμερα δεν έχει επιστροφή..

 

Δεν ειναι καλες οι φωτογραφιες.Οι βραδινες εχουν πολυ θορυβο, δεν εχουν ευκρινεια ουτε λεπτομερεια.

Η ημερησια με το καραβι ειναι χαμηλης ποιοτητας.Μοιαζει σα να μη τραβηχτηκα απο το 1020.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι καλες οι φωτογραφιες.Οι βραδινες εχουν πολυ θορυβο, δεν εχουν ευκρινεια ουτε λεπτομερεια.

Η ημερησια με το καραβι ειναι χαμηλης ποιοτητας.Μοιαζει σα να μη τραβηχτηκα απο το 1020.

 

Κοίτα δε θεωρώ οτι είναι κακιές Είναι 5mp.

Αλλά αυτές έχω συνηθίσει να τραβάω.. Στο αυτόματο πάντα. Αυτές είναι με dp.

 

Η ημερίσια με το καράβι δε μπορείς να πεις οτι είναι ημερήσια είναι πολύ πρωινή.

 

Ίσως συνηθίσαμε στη χαμηλότερη ποιότητα και μας φαίνονται καλές τι να πω...

 

Αν καταφέρω να περάσω και τη cyan θα σου πω..

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

1020 με την επίσημη cyan και όλα στο auto.

 

http://s15.postimg.org/gsqrxjbhj/WP_20140809_21_00_28_Pro.jpg

 

Απλα τραγικη...ISO 4000??? δε βγαινουν ετσι βραδυνες φωτογραφιες.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα τα είχα στο αυτόματο.. Το να παίζεις με το iso χωρίς τρίποδο δεν έχει νόημα...Δεν αντιλέγω,ποιοτικά δεν είναι καλή ωστόσο οι λεπτομέρειες στη θάλασσα τουλάχιστον εμένα (τον μέσο χρήστη lumia 1020 που απλά θέλει κάτι καλύτερο σε φώτο από αυτές που βγάζει ένα iphone 5s) με εντυπωσιάζουν...
3310 3510 3650 6270 Ε65 5800 iphone4 X1 Lumia1020
Link to comment
Share on other sites

Δε θυμάμαι settings για τις περισσότερες, αλλά συνήθως όταν βγάζω τα σκυλιά είναι στο αυτόματο για να τα προλάβω. Οι 3 τελευταίες (του 2ου post) είναι με Cyan και όλες οι υπόλοιπες με 8.1 Developer Preview.

 

EDIT: Παρεμπιπτόντως είναι τραβηγμένες με το Lumia 1020. Ξεχνάω ότι έχω ακόμα το 808 ως avatar.

 

Και επίσης να προσθέσω (έχει δίκαιο ο paok) ότι έχω κάνει ένα απλό Auto Tone ή/και Auto Color μέσω του Photoshop στην 1η και 2η του 1ου post και στις 4 τελευταίες του 2ου post. Τώρα αν έκανα και τίποτα από κανένα Creative Studio στο κινητό, δεν το θυμάμαι. Τουλάχιστον στις αρχικές.

 

14714405660_bb3285d1a5_c.jpg

14714472228_562160dd25_c.jpg

14714467568_80fa79cac5_c.jpg

14898022011_6e4a6ac411.jpg

14714402420_0867a74cf0_c.jpg

14900733122_d234d7039f_c.jpg

Edited by Kal_1138
Link to comment
Share on other sites

Δε θυμάμαι settings για τις περισσότερες, αλλά συνήθως όταν βγάζω τα σκυλιά είναι στο αυτόματο για να τα προλάβω. Οι 3 τελευταίες (του 2ου post) είναι με Cyan και όλες οι υπόλοιπες με 8.1 Developer Preview.

 

Αδερφε...πολυ δυνατες ειναι αλλα ξεχασες ν'αναφερεις οτι οι περισσοτερες ειναι επεξεργασμενες.Οχι οτι ειναι κακο βεβαια αλλα ξερεις τι γινεται...τις βλεπει ο αλλος και αναρωτιεται "εγω με το ιδιο κινητο γιατι δεν μπορω να βγαλω τετοιες φωτογραφιες" ?

Edited by niotheros
διόρθωση κώδικα παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

Αδερφε...πολυ δυνατες ειναι αλλα ξεχασες ν'αναφερεις οτι οι περισσοτερες ειναι επεξεργασμενες.Οχι οτι ειναι κακο βεβαια αλλα ξερεις τι γινεται...τις βλεπει ο αλλος και αναρωτιεται "εγω με το ιδιο κινητο γιατι δεν μπορω να βγαλω τετοιες φωτογραφιες" ?

 

Σωστός, αν κ δεν το θεωρώ τίποτα φοβερό. Το μόνο που έχω κάνει είναι ένα απλό Auto Tone ή/και Auto Color μέσω του Photoshop στην 1η και 2η του 1ου post και στις 4 τελευταίες του 2ου post. Τώρα αν έκανα και τίποτα από κανένα Creative Studio στο κινητό, δεν το θυμάμαι. Τουλάχιστον στις αρχικές.

 

EDIT: Παρεμπιπτόντως είναι τραβηγμένες με το Lumia 1020. Ξεχνάω ότι έχω ακόμα το 808 ως avatar.

Edited by Kal_1138
Link to comment
Share on other sites

Απλα τραγικη...ISO 4000??? δε βγαινουν ετσι βραδυνες φωτογραφιες.

 

Handheld έτσι βγάζεις νυχτερινές... Μπορεί να γινόταν να κατέβει 1,2 στοπ αλλά η λογική είναι σωστή...

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Βίντεο με την continuous autofocus δυνατότητα του Lumia 630.

 

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Επιλεγμένες φωτογραφίες (5mp) που παραδίδω σε σας μετά το Cyan update και Nokia Camera (Όχι beta).

 

Περιμένω εντυπώσεις. Προσωπικά δηλώνω πολύ ικανοποιημένος, έχω και καλύτερες αλλά έχουν πρόσωπα μέσα.

Θα αρχίσω και τίποτα βραδυνές να δω.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Επιλεγμένες φωτογραφίες (5mp) που παραδίδω σε σας μετά το Cyan update και Nokia Camera (Όχι beta).

 

Περιμένω εντυπώσεις. Προσωπικά δηλώνω πολύ ικανοποιημένος, έχω και καλύτερες αλλά έχουν πρόσωπα μέσα.

Θα αρχίσω και τίποτα βραδυνές να δω.

 

Κατσε ρε, τι γινεται εδω περα? Αυτες ειναι πολυ καλες! Ειδικα η τελευταια.Ρε λες να ξαναβαλω Cyan?

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φωτογραφίες με dp.. αναμένοντας για την cyan να δούμε τι διαφορές θα έχει!

 

http://postimg.org/image/r50r5z895/

http://postimg.org/image/sw2j4h55t/

http://postimg.org/image/pb3iyxau7/

 

Βάζω κατευθείαν τα links διότι για άγνωστο λόγο δεν εμφανίζονται οι εικόνες κατευθείαν στο forum.

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φωτογραφίες με dp.. αναμένοντας για την cyan να δούμε τι διαφορές θα έχει!

 

http://postimg.org/image/r50r5z895/

http://postimg.org/image/sw2j4h55t/

http://postimg.org/image/pb3iyxau7/

 

Βάζω κατευθείαν τα links διότι για άγνωστο λόγο δεν εμφανίζονται οι εικόνες κατευθείαν στο forum.

 

Ποιο κινητο ειναι?

Link to comment
Share on other sites

620 (βλέπε avatar).. Δεν τις ανέβασα για σύγκριση, απλά να υπάρχουν μερικά δείγματα κι από την καμερούλα του 620. :p
Link to comment
Share on other sites

620 (βλέπε avatar).. Δεν τις ανέβασα για σύγκριση, απλά να υπάρχουν μερικά δείγματα κι από την καμερούλα του 620. :p

 

Εχει παρει Cyan to 620

http://www.wpcentral.com/lumia-620-720-820-begin-getting-lumia-cyan

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...