Jump to content

myphone POLL: Ποια cloud storage υπηρεσία χρησιμοποιείτε;


DJDB
 Κοινοποίηση

Ποια cloud storage υπηρεσία χρησιμοποιείτε περισσότερο;  

875 members have voted

  1. 1. Ποια cloud storage υπηρεσία χρησιμοποιείτε περισσότερο;

    • Box
      45
    • Dropbox
      474
    • Sugarsync
      13
    • Google Drive
      90
    • Microsoft Skydrive
      113
    • Άλλη
      29
    • Δεν χρησιμοποιώ καμία
      108
    • Δεν γνωρίζω / δεν απαντώ
      3


Recommended Posts

το wuala λόγω της κρυπτογράφησης που προσφέρει. δεν έχω μεγάλους όγκους αλλά με ενδιαφέρει η ασφάλεια. σε υπηρεσίες τύπου google drive ή skydrive τα δεδομένα μας δυστυχώς δεν μας ανήκουν.

 

Ώπα - ώπα!

Εγώ το wuala τώρα το έμαθα! Εμένα γιατί μου φαίνεται ότι δεν υστερεί πουθενά σε σχέση με τα άλλα; Και σε συνδυασμό με το encryption, υπάρχει κάποιο μειονέκτημα που δεν βλέπω;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 207
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χμμ...

Τώρα που το σκέφτομαι δεν θα υπάρχει πρόσβαση μέσω web browser, δεν θα έχει νόημα λόγω κρυπτογράφησης...

Link to comment
Share on other sites

Ώπα - ώπα!

Εγώ το wuala τώρα το έμαθα! Εμένα γιατί μου φαίνεται ότι δεν υστερεί πουθενά σε σχέση με τα άλλα; Και σε συνδυασμό με το encryption, υπάρχει κάποιο μειονέκτημα που δεν βλέπω;

 

Αν κατάλαβα καλά δε λέει ότι υστερεί. Το αντίθετο μάλιστα ότι είναι πιο ασφαλές.

 

Ας μου επιτραπεί, ελπίζω χωρίς παρεξήγηση, να "διορθώσω" λίγο το ποστ του macovet βάζοντας κεφαλαία γράμματα μετά από κάθε τελεία.

Το wuala λόγω της κρυπτογράφησης που προσφέρει.

Δεν έχω μεγάλους όγκους αλλά με ενδιαφέρει η ασφάλεια.

Σε υπηρεσίες τύπου google drive ή skydrive τα δεδομένα μας δυστυχώς δεν μας ανήκουν.

 

 

Κάτι ακόμα, σχετικά με το θέμα"ασφάλεια", που απασχολεί τους περισσότερους.

Από τη στιγμή που χρησιμοποιούμε windows ή android με ότι έχει ακουστεί για αυτά, μήπως είναι λεπτομέρεια το να ψάχνουμε ποιος ή πιο cloud μας "δίνει" περισσότερο και πιο λιγότερο;.

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά δε λέει ότι υστερεί. Το αντίθετο μάλιστα ότι είναι πιο ασφαλές.

Όχι-όχι, παρεξήγηση #2! :) Δεν είπα ότι είπε κάτι τέτοιο ο φίλος! Πρακτικά είπα... "too good to be true... Where's the catch??"!! :) :)

Δίνει 5 GB δωρεάν, τιμολογιακή πολιτική αντίστοιχη με Google Drive, υποστηρίζει ΟΛΕΣ τις πλατφόρμες (εκτός WPhone), έχει encryption... Γιατί δεν έχουν όλοι αυτό; :) :)

 

 

 

Κάτι ακόμα, σχετικά με το θέμα"ασφάλεια", που απασχολεί τους περισσότερους.

Από τη στιγμή που χρησιμοποιούμε windows ή android με ότι έχει ακουστεί για αυτά, μήπως είναι λεπτομέρεια το να ψάχνουμε ποιος ή πιο cloud μας "δίνει" περισσότερο και πιο λιγότερο;.

Καταλαβαίνω το "πνεύμα" αλλά συμφωνώ εν μέρει. Όντως τα προσωπικά μας δεδομένα είναι... σουρωτήρι στο cloud.

Από την άλλη το cloud storaging με encryption δίνει δυνατότητα αν μη τι άλλο ασφαλούς αποθήκευσης αρχείων (πχ για δουλειά).

Edited by tolman
Link to comment
Share on other sites

Για οποιον ενδιαφερεται να κανει λογαριασμο με το Wuala με αυτο το link οταν κανετε την εγγραφη σας δινει 6GΒ αντι για 5GΒ και μετα αφου κανετε την εγγραφη σας με τον κωδικο CONNECT-WITH-SUPPORT σας δινει 1GB και με τον κωδικο I-KNOW-DOMINIC σας δινει αλλο 1GB αρα μπορειτε να αρχισετε με 8GB

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

Dropbox . Γιατι εχω συσκευη Samsung και μου δινει 50GB χωρο!!!!!!!!!!!!!!!!! Απιστευτο???????????????

Επισης μια ερωτηση. Αν μπορει κιολας καποιος να με ενημερωσει για το πως μπορω να παρω και αλλα gb και συγκεκριμενα αυτο που λενε οτι δινει σε φοιτητες ...πως τα περνω???

Link to comment
Share on other sites

Dropbox . Γιατι εχω συσκευη Samsung και μου δινει 50GB χωρο!!!!!!!!!!!!!!!!! Απιστευτο???????????????

Επισης μια ερωτηση. Αν μπορει κιολας καποιος να με ενημερωσει για το πως μπορω να παρω και αλλα gb και συγκεκριμενα αυτο που λενε οτι δινει σε φοιτητες ...πως τα περνω???

 

Έχει λήξει αυτή η προσφορά.

 

https://www.dropbox.com/spacerace

Link to comment
Share on other sites

Eννοείται dropbox!Πού αλλού θα βρεις 50 giga δωρεάν αποθηκευτικό χώρο?

Βέβαια ισχύει μόνο για κατόχους S3..:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

...

Βέβαια ισχύει μόνο για κατόχους S3..:rolleyes:

 

Και για όσους πέτυχαν τη προσφορά που είχε πριν λίγο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

To box δίνει τα 50 σε όλους τώρα από ότι κατάλαβα..

Επειδή δεν το έχω ψάξει πολύ αλλες σελίδες δεν έχουν περιορισμό μέγεθούς στα δωρεάν accounts?

Α και mega.nz ανοιξα αυτές τις μέρες άλλα 50..

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ τρεις λογαριασμούς cloud. Περισσότερο από όλους το skydrive. Είχα ένα λογαριασμό στην Microsoft όταν είχα περάσει wp στο HD2. Τώρα έχω 25g δωρεάν για πάντα. Το ui μου φαίνεται πιο φιλικό και ή εφαρμογή για το Android αρκετά καλή. Δεύτερη επιλογή είναι το Dropbox με τα 50g προσφορά με την Samsung για δύο χρόνια.
Link to comment
Share on other sites

To box δίνει τα 50 σε όλους τώρα από ότι κατάλαβα..

Πως-που-πότε; :) :)

 

skydrive. Τώρα έχω 25g δωρεάν για πάντα.

Πως-που-πότε; :) :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Πως-που-πότε; :) :)

 

 

Πως-που-πότε; :) :) :) :)

 

Το Box έδινε 50Gb στους χρήστες Xperia και το Skydrive 25Gb σε όσους είχαν από παλιά Hotmail, το πόσο παλιά θα σε γελάσω ...

Πάντως εγώ που έχω Hotmail από το '07 έχω 25Gb ..

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ που έχω Hotmail από το '07 έχω 25Gb ..

 

Εγώ το hotmail το έχω από το 2003-4 (βέβαια, φυτοζωούσε), αλλά δεν μου έδωσε κάτι παραπάνω από τα στάνταρ 7!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το hotmail το έχω από το 2003-4 (βέβαια, φυτοζωούσε), αλλά δεν μου έδωσε κάτι παραπάνω από τα στάνταρ 7!

 

Δεν είχα ποτέ Hotmail. Μόνο Windows Live. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό αλλά έχω 25g από μαϊμού wp. Α ρε HD2, πόσο μπροστά ήσουν!

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιούσα το GDRIVE για κάποιες μικροδουλειές καθώς δεν πρόκειται να εμπιστευτώ προσωπικά δεδομένα (προσωπικές φωτό, βίντεο, κωδικούς κλπ) σε έναν σέρβερ που ούτε καν ξέρω σε ποια χώρα είναι. Γενικά, αν και ξέρω ότι σαν άλλος χουντοχωροφύλακας η Γκογκλ με φακελώνει, χρησιμοποιώ πολλές από τις υπηρεσίες της γιατί είναι "μαζεμένες" στον φυλλομετρητή μου. Λόγω της προσφοράς της Samsung για τα 50 γίγα στο DB είπα να κάνω και εκεί ένα λογαριασμό μήπως έκοβε την προσφορά κάποια στιγμή και την έχανα. Καλή υπηρεσία φαίνεται αλλά ΜΟΥ ΕΠΡΗΞΕ ΤΑ ΣΥΚΩΤΙΑ για να μου δώσει τα +48 γίγα. Είχε 7 απαιτήσεις εκ των οποίων έπρεπέ να κάνω τουλάχιστον τις 5

- τεικ δε τουρ (βαρετό. Κάτι κείμενα για χιμπατζήδες σε ένα εικονικό βιβλίο. Λογικά Αμερικανοί έχουν κάνουν τον σχεδιασμό..)

- εγκατέστησε στον υπολογιστή (νταβατζιλίκι. Εγώ μπορεί να θέλω να το δουλεύω μόνο από το κινητό)

- ανέβασε ένα αρχείο τουλάχιστον (άλλη δουλειά δεν είχα. Τους χάρισα ένα φυλλάδιο του LIDL)

- εγκατέστησε ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ υπολογιστές σου (ναι εντάξει)

- διαμοίρασε ένα αρχείο σε φίλους (τσάμπα διαφημιστή θέλουν)

- προσκάλεσε κάποιους φίλους στο DB (η απαίτηση για τσάμπα διαφήμιση συνεχίζεται)

- εγκατέστησε το DB στο κινητό (αυτό οκ, αλλά αφού το κινητό μου έκανε δώρο τα 48 γίγα ρε τζιμάνια...)

 

Τέσπα, καλό φαίνεται. Πιστεύω τα δύο χρόνια που θα έχω δωρεάν τα 50 γίγα θα χρησιμοποιήσω 40-50 ... ΜΒ. :)

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ dropbox χρησιμοποιώ χωρίς κανένα ιδιαίτερο λόγο, απλά δεν μου έχει χρειαστεί κ μεγάλος αποθηκευτικός χώρος για να το ψάξω ιδιαίτερα.
Link to comment
Share on other sites

Στο dropbox με ενα free account νομιζω ανεβαινουν μεχρι 100mb ανα αρχείο. Ισως τωρα να το έχουν παει στα 200-300 αλλά δε νομιζω. Σε business και enterprise edition νομιζω ειναι 2 και 5 gigabytes αντίστοιχα.
Link to comment
Share on other sites

μόλις έκανα και εγώ DropBox λογαριασμό

αλλά μονο 2,5GB μου έδωσε !!!

 

υπάρχει τρόπος να αυξήσω τον χώρο μου Δωρεάν ???

 

Υ.Γ. το κινητό μου είναι Xiaomi Mi2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...