Jump to content

Πρόβλημα φόρτισης


panousious
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λιγοτερο απο 2 ωρες; Νομιζω λιγο δυσκολο αυτο φιλε μου...ποσα mah ηταν ο φορτιστης που χρησιμοποιησες;

κ ομως φιλε.1.55 λεπτα εκανε κ γεμισε πληρως.τον μαμα φορτιστη που βγαζει 1.0 mah.μονο καλωδιο αλλαξα κ ειδα αυτη την διαφορα:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 107
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

κ ομως φιλε.1.55 λεπτα εκανε κ γεμισε πληρως.τον μαμα φορτιστη που βγαζει 1.0 mah.μονο καλωδιο αλλαξα κ ειδα αυτη την διαφορα:rolleyes:

Τες πα μιλαμε για 10λεπτα τωρα..εγω απο 15% κανω περιπου 2ωρες και 20 λεπτα...

Link to comment
Share on other sites

το ειχα και γω αυτο το προβλημα και αλλαξα καλωδιο.. και οταν τα ειχα κοιταξει το καλωδιο του samsung εχει 3 σιδερακια στο micro usb και οχι 4..δεν ξερω αν παιζει και πολυ ρολο γτ δεν εχω κοιταξει σε τι αντιστοιχει το καθενα..επισης υποψιαζομαι οτι το καλωδιο παρα ειναι μακρυ..υπαρχει περιπτωση να δημιουργουνται στάσιμα μεσα στην γραμη...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω εχω αλλο προβλημα. Το εβαλα στον υπολογιστη και ηταν στο 2% και μετα απο 2 ωρες περιπου ηταν ακομα στο 2% (με τον αυθεντικο φωρτιστη).
Link to comment
Share on other sites

δοκιμαστε με οσο το δυνατον μικροτερο σε μηκος καλωδιο..επισης το καλωδιο να μην εχει στην ακρη τα 2 μαυρα βαρελακια που εχουν οι φορτηστες της sony..
Link to comment
Share on other sites

δοκιμαστε με οσο το δυνατον μικροτερο σε μηκος καλωδιο..επισης το καλωδιο να μην εχει στην ακρη τα 2 μαυρα βαρελακια που εχουν οι φορτηστες της sony..

 

Πάντως αυτά τα προβλήματα είναι το λιγότερο γελοία,ούτε καν οι χρήστες του θα πρεπε να ασχολούνται με ΠΑΤΕΝΤΕΣ και κοντά καλώδια η άλλους φορτιστές,έλεος

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λοιπόν παιδιά,

μετά από ένα χρόνο χρήσης, μου παρουσίασε και μένα το προβλημα της αργής φορτισης. Συγκεκριμένα για τρεις μέρες δεν μπόρεσα να το φορτισω 100% και το άφηνα ολη τη νυχτα στον φορτιστή. Διαβάζοντας λοιπόν σε κάποια ποστ ότι είναι θέμα καλωδίου και μη κατανοώντας το πως ενα καλώδιο από το οποίο περνάνε 5 βολτ μπορει να χαλάσει, καθάρισα με οινόπνευμα τις επαφές της usb του φορτιστή και του καλωδίου και στα δύο άκρα του και η επόμενη φόρτιση ολοκληρώθηκε όπως παλιά. Δεν γνωρίζω αν σε όλους το πρόβλημα λύνεται τόσο απλά, αλλά πριν οποιαδήποτε άλλη λύση ας δοκιμάσει κάποιος και αυτή και ας ποστάρει το αποτέλεσμα.

gf768 ->s25 -> sl45 ->T68i ->sx1 ->N72 ->N81 ->OMNIA2 ->SGS3 ->note3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Άρα γενικά, το πρόβλημα συνήθως παρουσιαζεται λόγω συσσώρευσης βρωμιάς ή και σκόνης στις επαφές.

Όποιος παρατηρήσει ασυνήθιστα μεγάλο χρόνο φόρτισης, μπορεί να πάει: ρυθμίσεις -> μπαταρία και λογικά θα δει οτι το τηλέφωνο αναγνωρίζει τον φορτιστή σαν USB (0.5 Α)και οχι σαν ΑC (1 Α). Η πιο απλή λύση αναφέρθηκε στο προηγούμενο ποστ.

gf768 ->s25 -> sl45 ->T68i ->sx1 ->N72 ->N81 ->OMNIA2 ->SGS3 ->note3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ειχα κι εγω προβλημα αργης φορτισης με το samsung galaxy s3.Πολλες φορες εκανε να φορτισει τελειως πανω απο 4-5 ωρες.Τελικα αποδειχτηκε οτι ηταν σαπιο το καλωδιο usb που ηταν στο κουτι μαζι με το κινητο.Δοκιμασα να αλλαξω το καλωδιο και εβαλα το παλιο που ειχα απ'το sony ericsson(αυτο με τα βαρελακια στις ακρες) και φορτισε πολυ πιο γρηγορα.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Επειδή τον τελευταίο καιρό έχω κ εγώ πρόβλημα φόρτισης με το καλώδιο να φταίει καθώς δοκίμασα να φορτίσω το κινητό με έναν φορτιστή απο galaxy S, θέλω να ρωτήσω αν το καλύπτει η εγγύηση;; Το κινήτο το έχω αγοράσει απο το πλαίσιο.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τον τελευταίο καιρό έχω κ εγώ πρόβλημα φόρτισης με το καλώδιο να φταίει καθώς δοκίμασα να φορτίσω το κινητό με έναν φορτιστή απο galaxy S, θέλω να ρωτήσω αν το καλύπτει η εγγύηση;; Το κινήτο το έχω αγοράσει απο το πλαίσιο.

Τον καλυπτει..τουλαχιστον εμενα μου τον αλλαξανε...

Link to comment
Share on other sites

να επιβεβαιώσω λοιπόν κι εγώ ότι για την αργή φόρτιση φταίει το καλώδιο που δίνει η Samsung που είναι πιο σάπιο κι από σάπιο. πήγα και πήρα ένα καλώδιο από το πλαίσιο (είχαν μόνο turbo-x) το οποίο είναι ακόμη χειρότερο από το σάπιο της samsung και ξέθαψα σήμερα ένα πανάρχαιο που έχω από κινητό motorola και ο φορτιστής βγάζει πάντα και σε όλες τις πρίζες 1000mA. ευχαριστούμε Samsung που μας αγχώνεις και μας τρέχεις για βλακείες. (το γράφω κι εδώ για να βοηθήσω όσους αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα)
Link to comment
Share on other sites

Το φορτίζω με τον ETA0U10EBE, φορτιστής ταξιδιού και παρόλο που βγάζει 0.7 Α, αντί για 1. Α, φορτίζει μια χαρα και γρήγορα 15% σε 100% σε 2,5 ώρες! Το καλώδιο της Samsung, κατα την γνώμη μου, είναι απλά απαράδεκτο.
Link to comment
Share on other sites

να επιβεβαιώσω λοιπόν κι εγώ ότι για την αργή φόρτιση φταίει το καλώδιο που δίνει η Samsung που είναι πιο σάπιο κι από σάπιο. πήγα και πήρα ένα καλώδιο από το πλαίσιο (είχαν μόνο turbo-x) το οποίο είναι ακόμη χειρότερο από το σάπιο της samsung και ξέθαψα σήμερα ένα πανάρχαιο που έχω από κινητό motorola και ο φορτιστής βγάζει πάντα και σε όλες τις πρίζες 1000mA. ευχαριστούμε Samsung που μας αγχώνεις και μας τρέχεις για βλακείες. (το γράφω κι εδώ για να βοηθήσω όσους αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα)

 

Το ίδιο συνέβη εχθές με το καλώδιο του αδερφού μου. Του το άλλαξα με ένα που είχα από παλαιό HTC και όλα μια χαρά...

Βλέπω να επιστρέφω σε HTC!!! Μπορεί να μην ήταν τα καλύτερα με τις περισσότερες δυνατότητες και να αργούσαν τις αναβαθμίσεις, αλλά ΠΟΛΥ πιο αξιόπιστα και σταθερά από τα Samsung... Απαράδεκτο!!!

 

Νίκος.

00-05 Audi S3 Oettinger...Gone But Not Forgotten

06-14 Porsche 911 C4 Exclusive Sportpack...Absolut Driving Machine!!!

14-... Straight Six Open Top Sliding Machine ///

Link to comment
Share on other sites

Τον καλυπτει..τουλαχιστον εμενα μου τον αλλαξανε...

 

Επειδή έχει περάσει το εξάμηνο δεν το καλύπτει τελικά :mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

Όχι στο πλαίσιο!!!

 

Καλά, άσε το Πλαίσιο να λέει και κάνε ένα τηλέφωνο στην Smartec να πάρεις απάντηση κατευθείαν από επίσημο Service της Samsung.

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπον το εχω 4 μηνες και το θεμα με την φορτηση το ειχα απο την πρωτη μερα. Ηθελε 3,5 ωρες για πληρη φορτηση. Και οσο περνουσε ο καιρος τοσο αυξανοταν ο χρονος. Εφτασα σε σημειο να το βαζω για φορτηση στης 12 το βραδυ και στις 11 το πρωι που ηθελα να παω στην δουλεια μου το κινητο δεν ειχε φορτησει. Μιλαμε για 11 και 12 ωρες φορτησης..παραληλλα η μπαταρια δεν κρατουσε ουτε 15 ωρες χωρις να το δουλευω... νομιζα πως χαλασα την μπαταρια του γιατι το φορτησω στο αυτοκινητο συχνα διοτη οδηγαω πολλες ωρες.

Μαλιστα το κινητο ηταν πολυ ζεστο ολη μερα... ειχα κατεβασει ενα καρο εφαρμογες και τις καταργουσα...ειναι ο πρωτος καιρος που το εχεις και ασχολησε ακομα και χωρις λογο με το κινητο... βεβαια ειχα toolbox για να το καθαριζω αλλα παπαλα...μετα απο εντονο προβληματησμο του εκανα ενα factory format. Και συχνοτερα μπαινω στην διαχηρηση εφαρμογων και τις κλεινω χειροκινητα. WiFi GPS κτλ τα εχω κλειστα οταν δεν τα χρειαζομαι και με νορμαλ χρηση η μπαταρια μου κραταει 2,5 μερες... οσο για την φορτηση δοκιμασα να καθαρησω τις επαφες οπως διαβασα εδω. Αλλα διαφορα καμια...Πηρα λοιπον το καλωδιο της κοπελας μου απο ενα "xperia tipo" που εχει και επιτελους ολα καλα... φορτησε σε μολις 1 ωρα και 35λεπτα... το καλωδιο θα το παω για αντικατασταση η μπορει να αγορασω κανενα της sony. Τα συμπερασματα δικα σας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.....

 

ξαφνικα μετα απο αρκετους μηνες που εχω το τηλεφωνο, ενω ειχα πανω την εκδοση Liquidsmooth αρκικα σταματησε την επικοινωνια με το καλωδιο usb στο laptop Μου, κατα 2ον κολλαγε κτλ...ε λεω κατι επαθε η ρομ...ειδα οτι δεν φορτιζε και με φορτιστη 0,7 ah samsung....βαζω official 4.1.2 ελληνικη σαν να φανηκε οτι δουλευε κα υστερα εβαλα omega 4,1,2 με το καλωδιο δεν φορτιζε στην δουλεια το usb.Με το φορτιστη φορτιζε...εκανα wipe cache.... ξαναφορτιζε μετα....

ερχομαι σπιτι το βαζω στο laptop τιποτα...κανω wipe cache στο Laptop τιποτα στον φορτιστη sony 1.2 ah φορτιζει....μα τι γινεται....παιδει να ειναι θεμα λογισμικου?

 

τωρα διχνει με τους φορτιστες οκ, αλλα με το καλωδιο usb Ουτε φορτιζει ουτε μπορει να συνδεθει...τι γινεται ρε γμτ?

 

τωρα πηγα το εβαλα στο φορτιστη τιποτα.....το κλεινω το βαζω στον φορτιστη και μαλλον φορτιζει....

 

:!:

- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα

Edited by m7ixalis
συνενωση συνεχόμενων μυνηματων
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον χτες τα εσβησα ολα και περασα την τελευταια official europe xxemg4 .Δουλευουν τα παντα αψογα πραγματικα δεν ξερω τι συμβαινει
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Λοιπον σημερα μετα απο πολυ ψαξιμο βρηκα την πιο σιγουρη απαντηση για οσους εχουν την συσκευη λιγοτερο απο ενα χρονο... πηγα στην samsung service. Μου ειπαν πως το καλωδιο εχει εγγυηση 1 χρονο..και με την αποδειξη αγορας μου το κρατησαν για αντικατασταση... και σε 4 με 5 μερες παρελαβα το καινουριο και ολα κομπλε...μου ειπαν πως συμβαινει γενικα σε πολλους φορτηστες αυτο οχι μονο της σαμυ. Τους ερχοντε προβληματικα και απο sony και απο htc... οποτε αν δεν εχετε ξεπερασει τον 1χρονο κατοχης μπορειτε να το αντικαταστησετε... αν το εχετε πανω απο χρονο παρτε ενα καλωδιο της sony απο την sony service η απο το ιντερνετ αυτο με τα βαρελακια στις ακρες..και θα δουλευουν ολα αψογα... το μοντελο του καλωδιου ειναι ec450. Και κοστιζει 11 ευρω περιπου...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα. Είμαι κάτοχος του samsung galaxy s3 το οποίο λατρεύω. Τις τελευταίες τρεις μέρες έχω λίγο θέμα με τη φόρτιση του κινητού μου κι έχω στεναχωρηθεί. Μπήκα στις ρυθμίσεις--->μπαταρία κι είδα ότι αναγνωρίζει 66% φόρτιση (AC). Αυτό που γράφει μόνο. Έβαλα το κινητό στις 4:30 π.μ. με ποσοστό από φόρτισης 45% και σήμερα στις 12:00 το μεσημέρι είναι 66%. Το κινητό το έχω αγοράσει από το ηλεκτρονικό κατάστημα birdphone.gr. Δοκίμασα ένα φορτιστή της Nokia αλλά δεν φορτίζει καθόλου με εκείνον. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνω ή που να απευθυνθώ για να μπορέσει να φορτίζει πάλι σε ένα δύωρο από 15% σε 100%. είναι θέμα μπαταρίας; Το κινητό είναι στην κατοχή μου από τις 22 Μαΐου του 2013. Edited by kostia

Goodbye and hello...

Happy owner of Samsung Galaxy S3 pebble blue & iPad 2 black

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...