Jump to content

All about Opel


VULPES
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

stin euthia ola grigora einai........

ta 5 asteria einai sxetiko.........(min trote to paramithi, an thelis dieukrinisi pes to mou)

to thema einai na min trakaris ......... diladi energitiki asfalia

apo eksoplismo den thimame na tou lipi tipote tou ST.......

kai mporis na to paris kai 3porto kai 5porto kai station wagon.........:) :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 248
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος betoven (16 Ιούλ. 2004 , 11:56)

 

Προσπάθησα να διαβάσω όλες τις απόψεις των συμμετεχοντων στο topic, όμως απογοητεύτηκα γιατι απ' ότι είδα αντί να σχολιάσουν τις απόψεις για το Astra αναλώθηκαν σε μια κόντρα για το αν το Golf είναι καλύτερο από το Astra ή το Mazda3.

Στο προκείμενο λοιπόν.

Τον περασμένο Δεκέμβριο αποφάσισα να πάρω καινούργιο αυτοκίνητο. Άρχισα λοιπόν να ψάχνω σε περιοδικά να διαβάζω απόψεις να δοκιμάζω αυτοκίνητα, να ρωτάω γνωστούς.

Όταν ήρθε η ώρα για να αποφασίσω έβαλα προταιρεότητες

1. Κόστος αγοράς.

2. Αξιοπιστία.

3. Ασφάλεια.

4. Εξοπλισμός .

5. Συνολική εμφάνιση.

6. Επιδόσεις. (Είμαι 38 ετών με οικογένεια)

7. Χώροι

8. After Sales

.....

 

Έτσι με βάση τα παραπάνω αποφάσισα ότι το Νέο Astra 1.6 Elegance με καλύπτει.

Να αναφέρω οτι δεν υπάρχει αυτοκίνητο χωρίς μειονεκτήματα ή μονο πλεονεκτήματα.

Πήρα λοιπόν το αυτοκίνητο και αφού το οδήγησα 2 εβδομάδες μου παρουσίασε πρόβλημα, αστοχία ηλεκτρονικού εξαρτήματος στο τιμόνι. Χρειάστηκε 3 εβδομάδες για να αποκατασταθεί η βλάβη γιατί (όπως μου είπαν από την Opel Hellas) δεν υπήρχε το ανταλακτικό στο εργαστάσιο.

Να αναφέρω ότι η αντιπροσωπεία από την οποία αγόρασα το αυτοκίνητο ήταν άψογη απέναντί μου.

Είναι σημαντικό στοιχείο η αντιπροσωπεία κατά την άποψή μου.

Από κει και πέρα το αυτοκίνητο με καλύπτει πλήρως όσον αφορά τις επιδόσεις (είμαι συντηριτικός οδηγόες),

 

Pes mas liga para oano gia tis epidoseis! Diladi se pies strofes dinei kala, an einai nevriko ktl.

2pac forever
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος tupac (19 Ιούλ. 2004 , 09:44)

 

Pes mas liga para oano gia tis epidoseis! Diladi se pies strofes dinei kala, an einai nevriko ktl.

 

Δεν είμαι ο κάταληλος για να μιλήσω για επιδόσεις γιατί πρώτον δεν οδηγώ με έντονο και νευρικό τρόπο και δεύτερον είναι το μοναδικό αυτοκίνητο 1.6cc που έχω οδηγήσει ώστε να μπορώ να συγκρίνω.

Τέλος πάντων. Αυτό που κατάλαβα αρχίζει να αποδίδει καλύτερα από τις 3.500 στροφές και πάνω περίπου.

Παρατήρησα ότι όταν επιταχύνω και μάλιστα σε ανηφόρα έχοντα 4η και 80 km/h μόλις οι στροφές ξεπερνούν τις 3.500 στροφές κοντά στις 4.000 νιώθω ότι ανοίγει πολύ πιο γρήγορα από ότι πριν.

Ελπίζω να έχω δώσει μια ιδέα

Link to comment
Share on other sites

Os katoxos 1.600cc Opel Astra Cosmo(i pio plousia ekdosi) na po ki ego tin gnomi mou gia na se boithiso isos na apofasiseis.

 

Esoterikos xoros: Poly oreos sxediasmos, mikro omos to piso tzami tou odigou kai opos proanaferthike sto tablo den exei deikti thermokrasias mixanis, ellipsi xrisimon thikon(gia kinito ktl).I poiotita kataskeuis esoterikou einai isaxia me tou Vectra(isos kai kaliteri...)

 

Mixani: An eisai "neurikos" odigos na baleis to paketo me to koumpi Sport.(xoris afto tha eniotha psofios!!!)To amaxi gazonei poly pio grigora, sklirenei i anartisei kai (se sindiasmo me to IDS+) to amaxi den "psaronei" sto dromo.Me to patima tou "Sport" gia 3 sec apenergopoieitai to ESP(kai to Antispin) os ta 60km/h. :)

Polli kali anartisi, mporeis na kaneis taxidia me anesi.(idika an exeis Cruise Control).

 

An apofasiseis na to pareis(...parto, parto!!!...) koita na sou kopsoun300-400€.A, kai pane kanto ki ena test drive(vres Astra pou na exei to Sport koumpi, tha me thimitheis!!)

 

Kali agora!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά γράφω εκτός θέματος για να καθισηχάσο των betoven ότι δεν είναι ο μόνος που του παρουσιάστηκαν προβληματάια σε καινούργιο αυτοκίνητο. Είχα κι εγώ 2 προβληματάκια στο μπεμβεδάκη μου, και με αφορμή αυτό, αναφέρω ότι στο τελευταίο auto motor und port αναφέρει ότι τα περισότερα παράπονα για προβλήματα καινούργιων τα έχουν οι ιδιοτήτες γερμανικών αυτοκινήτων, και ειδικά πολυτελών, επειδή πληρώνοντας περισότερα λεφτά περιένουν ότι δεν θα έχουν το παραμικρό πρόβλημα, έτσι ένα τριξιματάκη στο παράθυρο ας πούμε τους κακοφένεται (η δικιά μου περίπτωση :o )

Sorry για την πρωσορινή αλλαγή θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jackdaniels (20 Ιούλ. 2004 , 18:46)

 

Βασικά γράφω εκτός θέματος για να καθισηχάσο των betoven ότι δεν είναι ο μόνος που του παρουσιάστηκαν προβληματάια σε καινούργιο αυτοκίνητο.

Πράγματι είναι αλήθεια ότι δεν είμαι ο μοναδικός που του παρουσιάστηκε πρόβλημα στο καινούργι αυτοκίνητο.

Ευχαριστώ για την συμπαράσταση.

Link to comment
Share on other sites

ma kathe kenourgio autokinito opias markas kai na einai bgazi ta pedika tou problimata........... giauto kai se isagogika sinistate na agorazi kanis kenourgio autokinito afou perasi ena sebasto xroniko diastima.........
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος popolaros (21 Ιούλ. 2004 , 10:09)

 

ma kathe kenourgio autokinito opias markas kai na einai bgazi ta pedika tou problimata........... giauto kai se isagogika sinistate na agorazi kanis kenourgio autokinito afou perasi ena sebasto xroniko diastima.........

 

popolare mou arese to: sebasto :D :p ;)

2pac forever
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος popolaros (21 Ιούλ. 2004 , 10:09)

 

ma kathe kenourgio autokinito opias markas kai na einai bgazi ta pedika tou problimata........... giauto kai se isagogika sinistate na agorazi kanis kenourgio autokinito afou perasi ena sebasto xroniko diastima.........

 

popolare mou arese to : sebasto xroniko diastima :D :p ;)

2pac forever
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Να πάρω κι εγώ θέση; :whistle:

Καταρχήν... Όλα τα σοβαρά σύγχρονα αυτοκίνητα είναι πολύ καλά με πολύ μικρές διαφορές μεταξύ τους. Μην μπαίνουμε στη λογική "το ένα έχει 0-100 0.8" λιγότερο από το άλλο κλπ...". Τα περιοδικά μπορεί να βγάζουν κατατάξεις αλλά είναι εξαιρετικά μικρές οι διαφορές.

Οπότε... Άποψή μου είναι να διαλέξεις πρώτα πρώτα 3-4 αυτοκίνητα τα οποία τα βλέπεις και σου αρέσουν. Έπειτα να τα κλείσεις για ένα test drive. Όποιο έχει αυτό το κάτι παραπάνω για σένα, αυτό να αγοράσεις. Μην κάθεσαι και σπας το κεφάλι σου.

 

Προσωπικά θα επέλεγα το Astra γιατί:

1) Πολύ καλό value for money

2) Ωραίο design, αν και υποκειμενικό

3) Κόστος συντήρησης σε σχέση με Golf

 

Έρχεται και το 3θυρο! Το θεωρώ πανέμορφο...

http://bilder.autobild.de/bilder/1/55220.jpg

http://bilder.autobild.de/bilder/1/55219.jpg

http://bilder.autobild.de/bilder/1/55221.jpg

http://bilder.autobild.de/bilder/1/55217.jpg

http://bilder.autobild.de/bilder/1/55218.jpg

http://bilder.autobild.de/bilder/1/55226.jpg

http://automoto.flash.gr/_img/news/bigimage13281.jpg

http://automoto.flash.gr/_img/news/bigimage13282.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος johner (15 Ιούλ. 2004 , 12:53)

 

Αυτό είναι επιχείρημα! :D

Πάντως εγώ που τα είδα και τα δύο αυτοκίνητα επειδή με ενδιαφέρουν έχω να πω το εξής.

Το astra έχει τέλεια υλικά, τέλεια συναρμολόγηση, και φυσικά πολύ καλύτερο επίπεδο εξοπλισμού. To Golf δεν με ενθουσιάσε σε τίποτα, είναι το αυτοκίνητο που περνά απαρατήρητό, εν αντιθέσει με το προηγούμενο μοντέλο που είχε ταυτότητα.

 

Από εμφάνιση το Astra επίσης σκίζει.

Γενικότερα, εχω την αίσθηση οτι το Golf είναι μια προχειροδουλειά την οποία δημιούργησαν για να την εξελίξουν στην πορεία.

Δώστε προσοσχή στις εξωτερικές λεπτομέρεις των αυτοκινήτων και θα το καταλάβετε. Αλλιώς, κάτι δεν πάει καλά.....

 

Τεχνικά δεν γνωρίζω πολλά για τα αυτοκίνητα και ούτε με ενδιαφέρουν οι επιδόσεις, άρα το Astra είναι ο,τι πιο πλήρες για τα χρήματά του. :)

 

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα. Το Golf δεν ειναι κακό αλλά ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ για αυτά που προσφέρει και ουσιαστικά βασίζεται σε ενα καλο ονομα που πουλάει μόνο του. Το Astra μαζί με το Mazda 3 ειναι οι καλύτερες επιλογές στην κατηγορια.

 

Εαν δε κανετε υπομονή συντομα θα βγεί και το τρίθυρο που απ' όσο φαινεται από τις αρχικές φωτογραφίες θα ειναι απίστευτα ομορφο :D :D

 

Ενας αλλος λογος κατά του Golf ειναι οτι το Astra ειναι πιο φθηνό στην συντήρηση. Για ψάξτε το λίγο να δείτε :) :)

Link to comment
Share on other sites

για το civic 1.6 σε σχεση με το astra 1.6 τι γνωμη εχετε; :worry:

Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χρώματα, ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα.

 

----Νίκος Καζαντζάκης

Link to comment
Share on other sites

makran kaliteros kinitiras tou civic, kaliterous xorous,xirotero timoni, kaliteros lebies, xirotera frena, xirotero esoteriko, megaliteri eggiisi, sarakakis, (to kratima einai sxetiko), xiroteri anesi , an thimame kala kai me epifilaksi : kaliteri aerodinamiki, kaliteroteres epidosis,

 

(an thimitho kati tha to kano edit)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ως κατοχος ενος Astra 1.6 Cosmo μπορω να πω οτι το συστηνω ανεπιφυλακτα. Εγω το προλαβα τον καιρο που ειχε ενα πακετο με εξτρα στη μιση τιμη και το "χτυπησα" και ειμαι κατενθουσιασμένος...

 

Τα αρνητικά ; Έχει μικρότερο χώρο αποσκεύών (350 λιτρα) κατα 100 λιτρα σε σχεση με το ππροηγουμενο μοντελο.

 

Ακομη θα ηθελα το Cosmo να εβγαινε με full δερμα στα καθίσματα και οχι μισο μισο οπως ειναι τωρα. Συντομα θα κανω μια επισκεψη στην connoly να το κανω ολο δερμα.

 

Κατα τ'αλλα πιστεύω οτι ειναι ενα πολυ ωραιο αυτοκινητο για οσους εχουν οικογενεια και όχι μονο. Ο γιος μου είναι 5 μηνών και το χαίρεται πάντως χεχεχε :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος papathvas (21 Αύγ. 2004 , 16:06)

 

kaloutsiko to 3d re paidia alla autos o kolos tou thimizei poli stilo :cry:

 

 

Υπονοείς κάτι? Ε? :D

m365.gr Το φόρουμ των xiaomi scooters στην Ελλάδα
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mkakoulidis ( 3 Σεπ. 2004 , 14:38)

 

Υπονοείς κάτι? Ε? :D

 

oxi tipota... :whistle:

 

 

gia tin akriveia me xalaei para poli o terastios profilaktiras tou!!

 

tespa,kleino edo to off topic :)

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Στα 27.537 ευρώ διαμορφώθηκε η τιμή πώλησης της πεντάθυρης έκδοσης των 200 ίππων του Opel Astra στην ελληνική αγορά. Η διάθεση της υπερτροφοδοτούμενης έκδοσης έχει ήδη ξεκινήσει και οι πρώτες παραδόσεις θα πραγματοποιηθούν τις επόμενες μέρες. Ο δίλιτρος turbo κινητήρας με τον οποίο εξοπλίζεται παράγει 250 Nm ροπής σε μία ευρεία κλίμακα στροφών που αρχίζει από τις 1.950σ.α.λ. ενώ η τιμή της ροπής κορυφώνεται στις 4.200σ.α.λ., όταν αποδίδονται 262Nm.

 

Στον εξοπλισμό της συγκεκριμένης έκδοσης, εκτός από τις ευνόητες ηλεκτρικές διευκολύνσεις, περιλαμβάνονται -μεταξύ άλλων- σπορ πλαίσιο IDS-plus, σύστημα συνεχούς ελέγχου απόσβεσης (CDC), ενεργητικό σύστημα φωτισμού AFL με φωτιστικά σώματα τεχνολογίας Xenon, σπορ καθίσματα, τιμόνι με δερμάτινη επένδυση, προβολείς ομίχλης και ζάντες ελαφρού κράματος διαστάσεων 17 ιντσών με ελαστικά 225/45

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια έχω παρει το Cosmo 1.6 αλλα μου τη δινει που δεν ειναι ολοκληρο δερμα αλλα μισο-μισο. Αν παω σε καποια εταιρια που φτιαχνει δερματινα σε αυτοκινητα , λετε να μπορει να το κανει ;

 

Βασικα εψαχνα να δω εαν εχει site η Conolly αλλα δεν το βρισκω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μήπως ξέρετε αν μπαίνει αυτό το τσιπάκι ( το Billas,που αυξάνει την ιπποδύναμη... ) που διαφημίζει η opel kaltsounis στο νέο 1600άρι Astra?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
γεια.επειδη τις επομενες 2 βδοαμαδες θα χτυπησω το 1.6 cosmo εχει κανεις καμια ιδεα,αν το ραδιοφωνο που εχει εχει mp3 η οχι και αν ,στο πακετο του εξτρα εξοπλισμου προσφορα με τα 900 e που ειναι περιλαμβανεται και αυτο..?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...