Jump to content

BlackBerry Z10


k0miStiS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το Skype κυκλοφόρησε για πρώτη φορά για την νέα mobile πλατφόρμα της BlackBerry, to BB 10 OS, πριν από λίγες ημέρες παράλληλα με το BlackBerry Q10.

 

Ο λόγος, ή ένας από τους λόγους, που κυκλοφόρησε πρώτα για το Q10 και όχι για το Ζ10 φαίνεται πως έχει να κάνει με το γεγονός του ότι η εφαρμοφή απαιτεί την έκδοση 10.1 του λειτουργικού, κάτι που το Ζ10 δεν έχει πάρει ακόμα μαζικά.

 

Το Skype από εχθές είναι διαθέσιμο ΚΑΙ για τους κατόχους του Ζ10, αρκεί όπως προαναφέραμε να έχει γίνει το update του BB 10 OS στην τελευταία έκδοση.

 

Η εφαρμογή είναι δωρεάν και μπορείτε να την βρείτε στο BB World της γειτονιάς σας!

 

Source: gadgeta.me

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μετα απο σχεδον μια βδομαδα συμβιωσης με το z10 εχω να πω τα εξις.

1)πανεμορφη συσκευη , απο μπροστα φαινετε διαμαντι , απο πισω μου τα χαλαει λιγο... (μιλαω για την ασπρη συσκευη)

2)μπαταρια δεν μπορω να σας πω με σιγουρια γτ αυτη την βδομαδα ειχα πολυ περιεργο προγραμα και οι φορτισεις ηταν οτι να ναι. μπορω ομως να πω πως μεσα σε 9 ωρες απο 100% η μπαταρια πηγε σε 90 % εχωντας wifi ανοιχτο , αλλα δεν θυμαμαι αν το ειχα 2g η 3g. (εννοειτε η οθονη σβηστη , αλλα με κανονικη λειτουργια δεν ξερω αν 8α παει πανω απο μια μισι μερα).

3) το market αν και εχει για μενα σημαντικες ελειψεις , η διαφορα ειναι εμφανης , πως γινετε μεγαλη προσπα8εια και μπαινουν κα8ε μερα παρα πολλες νεες σημαντικες εφαρμογες , αν συνεχισει ετσι , πιστευω σε ενα εξαμηνο 8α ειναι πολυ καλο.

4)δεν εχω δει ο8ονες 1080 . εχω δει ολες τις αλλες και δεν υπαρχει καλυτερη , απο χρωματισμο ,απο φωτισμο και απο αντι8εση στον ηλιο !

5)λειτουργικο? δεν υπαρχει.... τις 2-3 πρωτες μερεσ ειχα καποιες αμφιβολιες , με το που το συνι8ισεις δεν πρικειτε να ζητησεις ξανα κουμπι... ειναι αχρηστο ! πολυ γρηγορο και ομαλο , μεσα σε μια βδομαδα δεν εχω κανει ρεσταρτ και δεν εχω δει το παραμικρο κολημα και σε γενικες γραμμες ειμαι εν8ουσιασμενος... βασικα ειναι αυτο που λεει , λειτουργικο ...

σαν συσκευη εχει αρκετα δυνατο και κα8αρο ηχο , πολυ καλο led ειδοποιησεων αρκετα καλη καμερα ( τουλαχιστον σε εσωτερικους χωρους καλυτερη του s3) , καλο βαρος και φαινετε καλα δεμενο... αν και απο την δευτερη μερα φοραω 8ηκη...

6)το ιντερνετ ειναι αρκετα καλο , αλλα αυτο που μου εκανε εκπληξη ειναι το ποσο γρηγορα φορτωνει τα βιντεο του youtube.

7)gps - ειμαι λημνο και δεν εχει χαρτες για εδω ακομα ( μιλαω για την μαμισια εφαρμογη) και επισεις καποιες εφαρμογες απο το μαρκετ δεν μου τις παιζει , δεν ξερω γτ , δεν μου βγαζει ερρορ η κατι τετοιο , απλα παταω πανω τους και κανουν πως ανοιγουν αλλα ξανακλεινουν μεσα σε μισο δευτερολεπτο..

 

αυτα τα λιγα , και αν 8υμη8ω τπτ ακομα 8α το προσ8εσω... καλη σας μερα.

Edited by taxudromos
Link to comment
Share on other sites

μετα απο σχεδον μια βδομαδα συμβιωσης με το z10 εχω να πω τα εξις.

1)πανεμορφη συσκευη , απο μπροστα φαινετε διαμαντι , απο πισω μου τα χαλαει λιγο... (μιλαω για την ασπρη συσκευη)

2)μπαταρια δεν μπορω να σας πω με σιγουρια γτ αυτη την βδομαδα ειχα πολυ περιεργο προγραμα και οι φορτισεις ηταν οτι να ναι. μπορω ομως να πω πως μεσα σε 9 ωρες απο 100% η μπαταρια πηγε σε 90 % εχωντας wifi ανοιχτο , αλλα δεν θυμαμαι αν το ειχα 2g η 3g. (εννοειτε η οθονη σβηστη , αλλα με κανονικη λειτουργια δεν ξερω αν 8α παει πανω απο μια μισι μερα).

3) το market αν και εχει για μενα σημαντικες ελειψεις , η διαφορα ειναι εμφανης , πως γινετε μεγαλη προσπα8εια και μπαινουν κα8ε μερα παρα πολλες νεες σημαντικες εφαρμογες , αν συνεχισει ετσι , πιστευω σε ενα εξαμηνο 8α ειναι πολυ καλο.

4)δεν εχω δει ο8ονες 1080 . εχω δει ολες τις αλλες και δεν υπαρχει καλυτερη , απο χρωματισμο ,απο φωτισμο και απο αντι8εση στον ηλιο !

5)λειτουργικο? δεν υπαρχει.... τις 2-3 πρωτες μερεσ ειχα καποιες αμφιβολιες , με το που το συνι8ισεις δεν πρικειτε να ζητησεις ξανα κουμπι... ειναι αχρηστο ! πολυ γρηγορο και ομαλο , μεσα σε μια βδομαδα δεν εχω κανει ρεσταρτ και δεν εχω δει το παραμικρο κολημα και σε γενικες γραμμες ειμαι εν8ουσιασμενος... βασικα ειναι αυτο που λεει , λειτουργικο ...

σαν συσκευη εχει αρκετα δυνατο και κα8αρο ηχο , πολυ καλο led ειδοποιησεων αρκετα καλη καμερα ( τουλαχιστον σε εσωτερικους χωρους καλυτερη του s3) , καλο βαρος και φαινετε καλα δεμενο... αν και απο την δευτερη μερα φοραω 8ηκη...

6)το ιντερνετ ειναι αρκετα καλο , αλλα αυτο που μου εκανε εκπληξη ειναι το ποσο γρηγορα φορτωνει τα βιντεο του youtube.

7)gps - ειμαι λημνο και δεν εχει χαρτες για εδω ακομα ( μιλαω για την μαμισια εφαρμογη) και επισεις καποιες εφαρμογες απο το μαρκετ δεν μου τις παιζει , δεν ξερω γτ , δεν μου βγαζει ερρορ η κατι τετοιο , απλα παταω πανω τους και κανουν πως ανοιγουν αλλα ξανακλεινουν μεσα σε μισο δευτερολεπτο..

 

αυτα τα λιγα , και αν 8υμη8ω τπτ ακομα 8α το προσ8εσω... καλη σας μερα.

 

Αυτό που λες μάλλον είναι κομμάτι δύσκολο.. και με σβηστή οθόνη, αν έχεις wifi ανοιχτό, θα έπρεπε να σου έχει πέσει τουλάχιστον στο 75-80% μετά από 9 ώρες... δεν βγάζεις μέρα με κανονική χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, άλλα το τσέκαρα και χθες βράδυ... μέσα σε περίπου 6 ώρες με 2g και wifi ανοιχτό, κοιμήθηκα με 90% και ξύπνησα με 86%...
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, άλλα το τσέκαρα και χθες βράδυ... μέσα σε περίπου 6 ώρες με 2g και wifi ανοιχτό, κοιμήθηκα με 90% και ξύπνησα με 86%...

 

Με 2g ;-) με αυτοματη λειτουργια ειναι απιθανο!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενεργοποιήσει Αγγλικα & Ελληνικά στο BB Z10. Ωστοσο SMS στα ελληνικά δεν εμφανίζονται στον παραλήπτη σωστά....

Το εχει αντιμετωπίσει αλλος κάτοχος του Ζ10 ???

dimihatzi

My devices:OnePlusOne, HTC ONE, Blackberry Z10, iPhone

Παλιές αγάπες :iphone,Blackberry Bold 9900, Palm Pre,Palm Treo Pro, N95 8GB, m105,m505,Zire,Tungsten T, Tungsten C, TX, Treo 650, Life Drive, Nokia Communicator

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενεργοποιήσει Αγγλικα & Ελληνικά στο BB Z10. Ωστοσο SMS στα ελληνικά δεν εμφανίζονται στον παραλήπτη σωστά....

Το εχει αντιμετωπίσει αλλος κάτοχος του Ζ10 ???

 

Αν σου εμφανιζονραι ερωτηματικα αντι για γραμματα στα ελληνικα στα μηνυματα, κανε backup στο link τα δεδομενα σου, κατεβασε την 10.1 εκδοση απο το crackberry (με μια αναζητηζη θα τη βρεις στο google) και περασε την στο κινητο κανοντας διπλο κλικ στο αρχειο που κατεβασες. Εννοειται εχεις συνδεδεμενο το κινητο με υπολογιση.

Link to comment
Share on other sites

επισημα η 10.1

την βάζω τώρα. όποιος θέλει πάει εδώ με Internet explorer μονο! http://us.blackberry.com/software/smartphones/update/blackberry10-os.html

ενώνεις με το καλώδιο το τηλέφωνο ανοιχτό

Πατάς το check updates

βρίσκει το pin και το επιλέγεις αλλά δεν πατάς οκ

πατας το κουμπι στο πάνω μέρος για 10 δεύτερα και κλείνει

την ώρα που ξανααρχίζει πατάς το οκ στο update

βρίσκει το update και το εγκαθιστάς

έτοιμο σε καμια ώρα!

Link to comment
Share on other sites

επισημα η 10.1

την βάζω τώρα. όποιος θέλει πάει εδώ με Internet explorer μονο! http://us.blackberry.com/software/smartphones/update/blackberry10-os.html

ενώνεις με το καλώδιο το τηλέφωνο ανοιχτό

Πατάς το check updates

βρίσκει το pin και το επιλέγεις αλλά δεν πατάς οκ

πατας το κουμπι στο πάνω μέρος για 10 δεύτερα και κλείνει

την ώρα που ξανααρχίζει πατάς το οκ στο update

βρίσκει το update και το εγκαθιστάς

έτοιμο σε καμια ώρα!

 

Περιμένουμε εντυπώσεις

Link to comment
Share on other sites

επισημα η 10.1

την βάζω τώρα. όποιος θέλει πάει εδώ με Internet explorer μονο! http://us.blackberry.com/software/smartphones/update/blackberry10-os.html

ενώνεις με το καλώδιο το τηλέφωνο ανοιχτό

Πατάς το check updates

βρίσκει το pin και το επιλέγεις αλλά δεν πατάς οκ

πατας το κουμπι στο πάνω μέρος για 10 δεύτερα και κλείνει

την ώρα που ξανααρχίζει πατάς το οκ στο update

βρίσκει το update και το εγκαθιστάς

έτοιμο σε καμια ώρα!

 

Μηπως πρεπει να το κανεις λιγο πιο κατανοητο. Το check uptate ειναι στο πρόγραμμα στον υπολογιστη οπως και το pin πως το βρισκει καποιι δεν ειναι και τοσο σανια στους υπολογιστές

Link to comment
Share on other sites

Μηπως πρεπει να το κανεις λιγο πιο κατανοητο. Το check uptate ειναι στο πρόγραμμα στον υπολογιστη οπως και το pin πως το βρισκει καποιι δεν ειναι και τοσο σανια στους υπολογιστές

 

Οταν κάνεις οτι γραφω θα σου γίνει σαφές, δεν είναι τιποτα τρομερό και δεν χρειάζεται πτυχίο πληροφορικής.

Όσοι δεν είναι σαϊνια στους υπολογιστές περιμένουν όταν έρθει στο κινητο απο τις ρυθμίσεις αναβάθμισης και καθαρίζουν. ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω τους κατόχους Ζ10 και προηγούμενους χρήστες ΒΒ : Οταν αφαιρείτε την μπαταρία (battery pull), κάνει πολύ ώρα να ανοίξει.? Οσοι γνωρίζουν απο τα προηγούμενα έπερνε πάρα πολύ ώρα...Συμβαίνει το ίδιο?
BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

Οχι. 1 λεπτο το πολυ.[/quote

 

Ευχαριστώ....σαν να αρχίζω σιγά σιγά να ψήνομαι...(if you go black you dont go back ):rolleyes:

BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παιδια. Το BIS ήταν αποτρεπτικός παράγοντας για μένα στην αγορά bb, μιας και είμαι χρήστης καρτοκινητής (500' και 1gb με 12 ευρώ με καλύπτουν μηνιαίως).

Το bb10 δεν έχει BIS. Το ερώτημα είναι αν το mobile data απενεργοποιείται ανεξάρτητα απο το wifi όπως και στο android π.χ. Το q5 μου έκανε εντύπωση και περιμένω το καλοκαίρι να κυκλοφορήσει (εκτός αν πέσει στο 500αρικο το q10 μέχρι τότε). Ευχαριστώ.

Back In Black
Link to comment
Share on other sites

Ειναι σαν να εχεις οποιοδηποτε αλλο smartphone...και ο φιλος μου με καρτα ειναι.δεν χρειαζεται πλεον bis.μονο bes αμα θες υπαρχει πλεον....
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ....σαν να αρχίζω σιγά σιγά να ψήνομαι...(if you go black you dont go back ):rolleyes:

 

Εμένα το Ζ10 ήταν το πρώτο μου black και πραγματικά πλέον δεν με βλέπω να πηγαίνω back :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια! ειμαι σε αντροιντ συσκευη (nexus 4) αλλα γλυκοκοιταζω το z10. πως βλεπετε μια τετοια αλλαγη? ειδα μερικα βιντεακια και ενθουσιαστικα με το z10 ! το εχω ψιλοβαρεθει το android αν κ το nexus ειναι πολυ γρηγορο σαν κινητο! εχει κανει κανενας αυτη την "μετακινηση" να μου πει τις εντυπωσεις του? αξιζει τοσα λεφτα το z10? επισης εχει υποστηριξη το κινητο απο την ριμ,ή το ξεχνανε οπως γινεται στα περισσοτερα αντροιντ μετα απο 5-6 μηνες? Edited by gesvts
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια! ειμαι σε αντροιντ συσκευη (nexus 4) αλλα γλυκοκοιταζω το z10. πως βλεπετε μια τετοια αλλαγη? ειδα μερικα βιντεακια και ενθουσιαστικα με το z10 ! το εχω ψιλοβαρεθει το android αν κ το nexus ειναι πολυ γρηγορο σαν κινητο! εχει κανει κανενας αυτη την "μετακινηση" να μου πει τις εντυπωσεις του? αξιζει τοσα λεφτα το z10? επισης εχει υποστηριξη το κινητο απο την ριμ,ή το ξεχνανε οπως γινεται στα περισσοτερα αντροιντ μετα απο 5-6 μηνες?

 

Αν θες τσαμπέ εφαρμογές ΔΕΝ αξίζει να το πάρεις γτ πολύ απλά δεν έχει σχεδόν τίποτα! Από την άλλη είναι το πιο όμορφο και το πιο εύχρηστο κινητό!έχει το ιδανικό μέγεθος και κάθεται τέλεια στο χέρι. Από σήμα έχει ένα θεματάκι όταν το έχεις στο αυτόματο στην ρύθμιση δικτύου και πολλές φορές και έξω να είσαι σε παίρνουν και τους δείχνει ότι δεν έχεις σήμα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σαν να εχεις οποιοδηποτε αλλο smartphone...και ο φιλος μου με καρτα ειναι.δεν χρειαζεται πλεον bis.μονο bes αμα θες υπαρχει πλεον....

 

Ευχαριστώ. Αυτό το γνωρίζω, οπότε θα δώσω μια διευκρίνηση στην ερώτηση.

Το bb είναι συνέχεια συνδεδεμένο και συγχρονίζει συνέχεια με mail π.χ. Αν αυτό γίνεται μέσω bis, δεν υπάρχει θέμα, μιας και η κατανάλωση είναι μικρή. Τώρα που δεν υπάρχει bis και τα δεδομένα δεν συμπιέζονται στους σέρβερς της blackberry, οι χρεώσεις, λογικά, θα είναι μεγαλύτερες. Θέλω να ξέρω αν μπορώ να έχω μονίμως απενεργοποιημένο το cellular data.

Back In Black
Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω δεν τα καταφερα , η συσκευη χρυση , πολυ καλη και πιστευω πως εχει μελλον...

αλλα δυστυχως απ οτι καταλαβα ειμαι εξαρτημενος απο τα widget ....

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω δεν τα καταφερα , η συσκευη χρυση , πολυ καλη και πιστευω πως εχει μελλον...

αλλα δυστυχως απ οτι καταλαβα ειμαι εξαρτημενος απο τα widget ....

 

Ένας μέγαλος ανασταλτικός παράγοντας και για μένα είναι τα widgets!

BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Αυτό το γνωρίζω, οπότε θα δώσω μια διευκρίνηση στην ερώτηση.

Το bb είναι συνέχεια συνδεδεμένο και συγχρονίζει συνέχεια με mail π.χ. Αν αυτό γίνεται μέσω bis, δεν υπάρχει θέμα, μιας και η κατανάλωση είναι μικρή. Τώρα που δεν υπάρχει bis και τα δεδομένα δεν συμπιέζονται στους σέρβερς της blackberry, οι χρεώσεις, λογικά, θα είναι μεγαλύτερες. Θέλω να ξέρω αν μπορώ να έχω μονίμως απενεργοποιημένο το cellular data.

 

Η συμπιεση πλεον δεν υπαρχει οποτε οι χρεωσεις και ο ογκος δεδομενων ειναι μεγαλυτερος.για να μην μπερδευεσαι ισχυει πλεον οτι ισχυει σε ολα τα τηλεφωνα.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...