Jump to content

Κύπρος


trapped
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αποφάσισα να κάνω ένα thread για την μεγαλόνησό μιας και έχει αρκετους Κύπριους εδώ μέσα :cool:

 

 

Οτιδηποτε θελετε να πείτε για την Κύπρο μας την λατρεμένη αυτή γη [οεε] :p πείτε το εδώ!

 

 

 

 

Ανδρέας

 

 

 

Υ.Γ Κύπριοι Εμφανιστήτε :whistle: :happy:

It's what you do to me..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 73
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στη Μεγαλόνησο πέρασα 14 μήνες από τη ζωή μου! Έζησα πάρα πολλά και ανάμεικτα συναισθήματα...

Το σίγουρο είναι ότι η Κύπρος θα μείνει για πάντα στη ψυχή μου και θα ήθελα πολύ να ξαναέρθω σε αυτόν τον πανέμορφο τόπο!

Έμαθα γι αυτήν ακόμα περισσότερα και θα συνεχίσω να μαθαίνω.

 

Δεν βλέπω το λόγο να μπει λουκέτο...

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι τετριμμένο; Το "καλαμαράς" θεωρείται βρισιά ή απλά το έχετε συνηθίσει αντί του "Έλληνας";
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος `trapped ( 8 Ιούλ. 2004 , 16:27)

 

Αποφάσισα να κάνω ένα thread για την μεγαλόνησό μιας και έχει αρκετους Κύπριους εδώ μέσα :cool:

 

 

Οτιδηποτε θελετε να πείτε για την Κύπρο μας την λατρεμένη αυτή γη [οεε] :p πείτε το εδώ!

 

 

 

 

Ανδρέας

 

 

 

Υ.Γ Κύπριοι Εμφανιστήτε :whistle: :happy:

 

 

Kάπου ξεφεύγουμε όμως και γινόμαστε γραφικοί, έτσι;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton ( 9 Ιούλ. 2004 , 10:29)

 

Kάπου ξεφεύγουμε όμως και γινόμαστε γραφικοί, έτσι;

 

 

 

Δεν το πιασα αυτό αλλα δεν πειράζει.. ;)

 

 

Elektrik_eye: Εγώ προσωπικά δεν χρησιμοποιώ αυτή την έκφραση.. Οι περισσότεροι που την χρησιμοποιούν είναι για να απευθυνθούν σε κάποιον από την Ελλάδα, και όχι κάποιον Έλληνα. Προσωπικά αρκούμε στο Ελλαδίτης.. ;)

 

Edit: Χρησιμοποιείται περισσότερο απο μερικά άτομα κάποιου κόμματος.. :o

It's what you do to me..
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος eLeKtriK EyE ( 9 Ιούλ. 2004 , 04:47)

 

Να ρωτήσω κάτι τετριμμένο; Το "καλαμαράς" θεωρείται βρισιά ή απλά το έχετε συνηθίσει αντί του "Έλληνας";

 

 

Δηλαδή αν σου έλεγε κάποιος "καλαμαρούϊ" θα άρχιζες να τον βρίζεις ; :p :lol: .Θυμάμαι παλιά ήμουν με κάτι φίλους μου και παίζαμε με κάτι Ελλαδίτες μάππαν ( ποδόσφαιρο :p ) και είπα ενός "ρε μιτσι" και νόμιζε πως τον έβριζα :lol:

Ubuntu Linux

Link to comment
Share on other sites

Χα Χα και εγώ απο Κύπρο είμαι ρε παιδιά. Όσο για το Καλαμαράς είναι φιλοφρόνηση σημαίνει γραματιζόμενος αλλά πολοί το χρησιμοποιούν γιαν να περιπέξουν τους φιλους μας από την Ελλάδα. Σημαίνει Ελλαδιτης όπως το καταλαμβαίνουμε , elektrik eye και εμείς αν δεν το πρόσεξες είμαστε Έλληνες.
Link to comment
Share on other sites

Εχω ιδιαίτερα καλή γνώμη για την Κύπρο, αλλα οχι για κάποιους κύπριους που θυμώνουν όταν τους πεί κάποιος, Έλληνες. Αυτούς τους θεορώ ανιστόριτους και μάλλον, βλάκες. Επίσης με πικραίνει το γεγονός οτι απο το 74 δεν υπήρξε καμμία προσπάθεια ένοπλης αντίστασης για τα κατεχώμενα, την στιγμή που παντού βλέπουμε τέτοιες προσπάθειες. Βλέπε Παλαιστίνη, Ιράκ, κλπ. Χάθηκε η πατριωτική φρόνιση θα έλεγα, λόγο της μεγάλης ευημερίας. Έριξαν στον λαό το χρήμα, ωστε να του αποσπάσουν τους στόχους νομίζω. Βέβαια δεν υσχίει για όλους αυτό. Οσο για το Καλαμαράς, έχει επικρατήσει απο παλαιώτερες εποχές.
Link to comment
Share on other sites

Και εμείς όπως και τους Ελλαδίτες και όπως πιστευώ όλους τους Έλληνες κοιμόμαστε και περιμένουμε την σωστή στιγμή για να δείξουμε Εθνική υπερηφάνια.

 

Αν πιστέυουμε πως είμαστε Έλληνες κοίταξε ποσοι Κύπριοι βγήκαν στους δρόμους για να γιορτάσουν την νίκη της Εθνικής Ελλάδως .

 

Επίσης νομίζω πως δυστηχώς εμείς στην Κύπρο συμβηβαστίκαμε στην τωρινή κατάσταση .

 

SakisPlayer δυστηχώς έχω μιλείσει (ή έχω δει απόξεις) με πολλούς Ελλαδίτες που με έκαναν να αηδιάσω με την συμπερίφορα τους . Πολλοί από αυτούς υποστιρίζουν πως για ένα κομάτι γης δεν πωλόυν τα συμφεροντα της Ελλάδας και πώς για ένα κομάτι γης θα χάνονταν οι σχέσεις με την Τουρκία πως με περίμενες να νιώσω τοτέ .

 

Πίστευω πως δεν μπορούμε να ξυπνισουμε από τον ύπνο μας επειδη για να το κάνουμε αύτο χρειαζόμαστε βοήθεια . Ένοπλή αντίσταση συμβαινει μόνο σε ακραίες περιπτώσης και αφόυ η ελέυθερη Κύπρος απολαμβάνει ευημέρια για να συμβει αυτό μάλλον θα χρειαστούμε ένα σπρώξιμο

για να ξυπνίσει την εθνική μας περιφάνια .

 

Πάντως με χαρά σου ανακοινώνω πως τώρα κοιμάται (όπως και στον απανταχού Ελληισμό) αν θα ξυπνίσει και πότε δεν γνωρίζω

 

Πάντως αυτό που λες δηλαδή η κατάσταση να φτάσει να γίνει οπώς το Ιράκ και την Παλαιστήνη είναι λίγο χαζό γιατί ούτε οι Τουρκοκύπριοι είναι εχθρός και ούτε θελουμε να γίνει η κατάσταση όπως το Ιράκ και την Παλαιστηνη με 100 χιλίαδες Τούρκικο στρατό. Αυτό τώρα μόνο την καταστροφή μπορεί να φέρει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mr s ( 9 Ιούλ. 2004 , 11:51)

 

Χα Χα και εγώ απο Κύπρο είμαι ρε παιδιά. Όσο για το Καλαμαράς είναι φιλοφρόνηση σημαίνει γραματιζόμενος αλλά πολοί το χρησιμοποιούν γιαν να περιπέξουν τους φιλους μας από την Ελλάδα. Σημαίνει Ελλαδιτης όπως το καταλαμβαίνουμε , elektrik eye και εμείς αν δεν το πρόσεξες είμαστε Έλληνες.

 

 

Το είχα απορία γιατί ακούω συζητήσεις Κυπρίων συμφοιτητών μου και όταν μιλάνε περί κάποιου άλλου συμφοιτητή από Ελλάδα κολλάνε και το "ο καλαμαράς" στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

mr s, αυτοί οι Ελλαδίτες που λές πως δεν θα διακυνδίνευαν εξαιτίας της Κύπρου, την φιλία τους με την Τουρκία κλπ, ειναι αυτοί που ευχαρίστως θα ξεπουλούσαν και την Ελλάδα. Οπότε, μην δίνεις σημασία σε αυτούς, διοτι ειναι μειοψηφία. Τέτοια άτομα ποστάρουν και εδω μέσα και ειναι σαν κάποια μικρά κόμματα στην Ελλάδα, που όλοι ξέρουμε πια ειναι.
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να προσθέσω πως τόσα χρόνια (για πριν το '74) οι Ελληνο-Κύπριοι και Τουρκο-Κύπριοι ζούσαν ειρηνικά χωρίς κανένα πρόβλημα...

Το θέμα είναι ότι οι "καθαρόαιμοι" Τούρκοι έκαναν ότι έκαναν εδώ και τόσα χρόνια τώρα... Και συνεχίζουν να στέλνουν έποικους στο νησί (λόγω της φτώχειας που επικρατεί σε όλη τη Τουρκία) και στρατό...

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SakisPlayer ( 9 Ιούλ. 2004 , 21:41)

 

Δεν τους στέλνουν για αυτόν τον λόγο. Εξάλλου η βόρεια Κύπρος δεν έχει ευημερία. Αλλος ειναι ο σκοπός τους.

 

Νομίζεις δεν τα ξέρω αυτά; Όπως έγραψα και παραπάνω 14 μήνες έμεινα εκεί!

Εντάξει δεν στέλνουν μόνο φτωχούς... Στέλνουν και παραστρατιωτικούς και εξτρεμιστές! Αλλά στέλνουν και φτωχούς! Το θέμα είναι ότι στέλνουν συνέχεια κόσμο και διογκώνεται το πρόβλημα αντί να μειώνεται... ;)

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

poli kalo thema kai giati na mpei louketo?

egw pistevw prepei na ginei kai epishmasmeno gia na anaferoume oti exei sxesh me thn kipro.

proswpika tous sympathw tous kiprious.

eixa pollous filous simfoithtes,alloi kaloi kai alloi kakoi

kapoia stigmh kai pistevw sintoma thelw na thn episkefthw.

giati einai grafiko afto to thema de katalaba.

as erthoun kai oi kiprioi sto meeting na gnwristoume

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον θέμα, αλλά ας μείνει "ενδιαφέρον". Ας προσπαθήσουμε να μη το τραβήξουμε δεξιά-αριστερά και ξεχειλώσει ;) Και μετά, ξέρετε... κλπ κλπ.

 

Κύπρος σημαίνει ένα πεντάμορφο, αναπόσπαστο κομμάτι του Ελληνισμού. Κύπρος σημαίνει αρχαία Ελληνική ιστορία. Η Κύπρος ήταν, είναι, και πάντοτε θα είναι ένας συνεχής αγώνας για Λευτεριά.

 

Εγώ θέλω ν'ακούσω (διαβάσω) κάτι πιο ανάλαφρο. Για να μας πείτε εσείς οι Κύπριοι, κάποιους λεκτικούς ιδιοματισμούς που έχετε. :) Είχα βρει, παλιά, από το internet κάποιες φράσεις.:

 

- Ίντα μπου κάμνεις κουμπάρε!

- Καύκεις την καρκιάν μου.

 

:)

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Alexel (11 Ιούλ. 2004 , 10:35)

 

Προς Κύπριους: Το ΦΕΛΙΖΟΛ ξέρετε τι είναι;

 

Διογκωμένη πολυστερίνη είναι το φελιζολ.Αλλά γιατί ρωτάς εμάς ; Δε νομίζω να είναι κυπριακή η λέξη αυτή :wacko:

Ubuntu Linux

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω πάει ποτέ στην Κύπρο, ούτε έτυχε να έχω επαφές με κύπριους.

Ωστόσο έχω ακούσει οτι οι Έλληνες στην Κύπρο δεν είναι και τόσο ευπρόσδεκτοι.

Αυτό θα ήθελα να μου διευκρινίσετε. Είναι αλήθεια;

Και αν δεν είναι από την πλειοψηφία είναι από μερικούς; :worry:

Link to comment
Share on other sites

και εγω το εχω ακουσει αυτο.ενας φιλος ειχε μεινει εκει για ενα χρονο και στο σχολειο τα παιδια τον εβριζαν και τον κοιτουσαν με μισο ματι.

εγω παντως θελω πολυ να παω στην Κυπρο....απ'οτι εχω δει απο φωτογραφιες εκεινου του φιλου μου ειναι πανεμορφα.

Frozen inside without your touch

without your love darling

only you are the life among the death!

Link to comment
Share on other sites

exei kai kolimenous sthn kypro opws exei kai sthn elada file ta idia pragmata einai,egw epeidh etyxe na paw ekei pou me filoksenei ena pedi,psilwmalwsa mazi tous kai tous thn eipa giati 8elan na xasei h elada sto Euro kai ypostirizan alles omades,auto me ksenise fobera kai tous thn eipa elafrws...Telos pantwn exei atoma pou den kseroun pia oute oi idioi ti einai,den 8ewroun tous eautous tous ellhnes kai mallon pros to tourkoi plisiazoun me thn simperifora pou exoun,ksenerwsa pragmatika me auto pou egine,kai an den me filoksenousan 8a tous thn elega polu xontra!!Eytyxws omws den einai h ploiopsifia giati ka8e fora pou nikouse h elada eblepa para poly kosmo na panygirizei kai na exei tis ellinhkes shmees kai sigini8hka :) Aste loipwn tous anohtous sthn mizeria tous apo opou kai an proerxonte kypro h ellada,Egw pisteuw kai agapw tous simpatriwtes mou kyprious giati auto nio8w pws einai kai 8a polemousa eyxaristws gia thn aneksartisia tous (mas)an auto mou zhth8ei,Den exw kati allo na pw twra,Ektos apo to oti tous phrame kai ta swbraka sto euro :lol: kai oti o rehagel 8a meinh opws eipe extes mexri to pagosmio kypelo mia kai apanthse arnitika sthn germania YESSS!!
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος johner (11 Ιούλ. 2004 , 12:30)

 

Εγώ δεν έχω πάει ποτέ στην Κύπρο, ούτε έτυχε να έχω επαφές με κύπριους.

Ωστόσο έχω ακούσει οτι οι Έλληνες στην Κύπρο δεν είναι και τόσο ευπρόσδεκτοι.

Αυτό θα ήθελα να μου διευκρινίσετε. Είναι αλήθεια;

Και αν δεν είναι από την πλειοψηφία είναι από μερικούς; :worry:

 

 

Φυσικά και δεν είναι από την πλειοψηφία αλλά όσο να 'νε κάποιοι θα αποτελούν το κακό παράδειγμα.Όπου και να πας πάντα θα βρεις τέτοιους τύπους :eek: .Όσο για τους φίλους σας , νομίζω , οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν την ικανότητα να θέλουν να θυμούντε περισσότερο τα κακά συμβάντα και να "ξεχνούν" τα καλά. ;)

 

Evanescence_Oly: Δε νομίζω οι πρώην συμμαθητές του φίλου σου να τον χλεύαζαν χωρίς λόγο και αν ναι θα έπρεπε να απευθηνθεί στους "ανώτερους" ;) :)

Ubuntu Linux

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...