Jump to content

Προτάσεις εφαρμογών για Windows Phone 8


montoya_42
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τόση δουλειά σε μια συσκευή και πάνε και παρουσιάζουν τα 950....

 

Κοιτα τι συσκευαρα ειχαν στα σκαρια απο το 2014..Τι κοσμημα και εμφανιση ετσι?? Και πανε και βγαζουν τις παλιοπλαστικουρες τα 950 ρια..Κλωτσιες και μονο..

 

----- προσθήκη μηνύματος 85 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εϊναι πολύ κρίμα που το ακύρωσαν πραγματικά... Τουλάχιστον αν έβαζαν όλες αυτές τις τεχνολογίες στο 950, θα έλεγα οκ ισως δεν ήταν έτοιμοι ακόμη... Αλλά αυτές οι τεχνολογίες από όσο ξέρω δεν υπάρχουν πουθενά...

Τι ωραια εκπληξη ειναι αυτη??? Θυμαμαι που την εψαχνες την συσκευη και τελικα την πηρες..Ανεβασε καποια δειγματα ή αν ανακαλυψεις κατι περιεργο...;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πραγματικά από τότε που ανέλαβε η Microsoft έριξε την ποιότητα κατασκευής των Lumia... Και με την ακύρωση του McLaren και του Goldfinger (τύπου 935) άφησε τα WP χωρίς ναυαρχίδα για πάνω από 2 χρόνια και το ποσοστό της βυθίστηκε ακόμη πιο πολύ. Κατήργησε στο μεταξύ πολλές όμορφες εφαρμογές της Nokia... Μόνη της έβαλε αυτογκολ...

 

Πάντως ναι, την ήθελα πολύ αυτή τη συσκευή κυρίως για το 3D Touch. Κάποια στιγμή ήμουν πολύ κοντά να πάρω σε ασημί από έναν Αμερικάνο, αν και του έκανα παζάρια μου το άφηνε αρκετά ακριβά. Τελικά κόλλησε τότε η ιστορία με το τελωνείο, είχα δει για λίγα λεπτά την συσκευή και μετά δεν έκανα αποδοχή (θα πλήρωνα πάρα πολλά) και γύρισε πίσω. Από τοτε το ήθελα ακόμη πιο πολύ! :)

 

Ευτυχώς που κόλλησε τότε, γιατί κατάφερα και το πήρα σε πολύ πιο προσιτή τιμή (πιο κάτω από σημερινές ναυαρχίδες) από Κίνα (πρώην εργαζόμενος στα εργοστάσια της Νόκια).

 

Το πιο δυνατό του σημείο είναι ο ανέπαφος τρόπος λειτουργίας του με το 3D Touch. Όταν γυρνάω στο CM1 ή στο 808 μου κακοφαίνεται...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition, Nokia 9 Pureview

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Leica Leitz Phone 1, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά από τότε που ανέλαβε η Microsoft έριξε την ποιότητα κατασκευής των Lumia... Και με την ακύρωση του McLaren και του Goldfinger (τύπου 935) άφησε τα WP χωρίς ναυαρχίδα για πάνω από 2 χρόνια και το ποσοστό της βυθίστηκε ακόμη πιο πολύ. Κατήργησε στο μεταξύ πολλές όμορφες εφαρμογές της Nokia... Μόνη της έβαλε αυτογκολ...

 

Πάντως ναι, την ήθελα πολύ αυτή τη συσκευή κυρίως για το 3D Touch. Κάποια στιγμή ήμουν πολύ κοντά να πάρω σε ασημί από έναν Αμερικάνο, αν και του έκανα παζάρια μου το άφηνε αρκετά ακριβά. Τελικά κόλλησε τότε η ιστορία με το τελωνείο, είχα δει για λίγα λεπτά την συσκευή και μετά δεν έκανα αποδοχή (θα πλήρωνα πάρα πολλά) και γύρισε πίσω. Από τοτε το ήθελα ακόμη πιο πολύ! :)

 

Ευτυχώς που κόλλησε τότε, γιατί κατάφερα και το πήρα σε πολύ πιο προσιτή τιμή (πιο κάτω από σημερινές ναυαρχίδες) από Κίνα (πρώην εργαζόμενος στα εργοστάσια της Νόκια).

 

Το πιο δυνατό του σημείο είναι ο ανέπαφος τρόπος λειτουργίας του με το 3D Touch. Όταν γυρνάω στο CM1 ή στο 808 μου κακοφαίνεται...

Τα δεκάρια δεν μπαίνουν σ' αυτό; Εννοώ κανονικά...

 

@panos9553 και τα 950άρια με άλλες προδιγραφές ηταν να φτιαχτούν, αλλά...

Κάποια στιγμή θα Nokiaσω κι εγώ και θα ησυχάσω! :lol:

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τα δεκάρια δεν μπαίνουν σ' αυτό; Εννοώ κανονικά...

 

@panos9553 και τα 950άρια με άλλες προδιγραφές ηταν να φτιαχτούν, αλλά...

Κάποια στιγμή θα Nokiaσω κι εγώ και θα ησυχάσω! :lol:

 

Μιας και δεν κυκλοφόρησε, δεν μπήκε στην λίστα για αναβάθμιση σε 10 (δοκίμασα με upgrade advisor). Hardwarικά τα αντέχει, μιας και είναι ελαφρώς ανώτερο από το 930 που τα δέχεται κανονικά.

 

Στο XDA βρήκα οδηγούς για offline πακέτα για 10άρια που έχουν μέσα και το McLaren και ξεγελάνε την συσκευή για 950. Αλλά είναι μεγάλο ρίσκο να το δοκιμάσω σ' αυτή την συσκευή. Αν κάτι πάει στραβά, πάει αχρηστεύεται εντελώς μετά... Επίσης, ακόμη κι αν καταφέρω να περάσω τα 10άρια μπορεί να υπάρχουν προβλήματα λειτουργίας, π.χ. με το 3D Touch ή την κάμερα, ή το ελληνικό πληκτρολόγιο και μενού κλπ...

 

Δεν ξέρω... Αξίζει το ρίσκο; Αυτά που λείπουν κυρίως από αυτά που χρησιμοποιώ είναι Skype, Messenger, Facebook, FlickR. Τα υπόλοιπα λίγο πολύ με καλύπτουν... Στην απόδοση και στην εξοικονόμηση μπαταρίας επίσης, τα 8.1 θεωρούνται καλύτερα από τα 10 που είναι πιο απαιτητικά σε πόρους... Βασικά αν είχε Messenger και Skype που χρειάζομαι για επικοινωνία, θα μπορούσα να το έχω ακόμη και για κύριο τηλέφωνο. Αλλά τα έκοψε η Microsoft... :(

 

Κάποια στιγμή πάντως, όταν με το καλό ξαναβγάλει μια δυνατή ναυαρχίδα με δυνατή κάμερα η Nokia νομίζω θα επιστρέψουμε αμφότεροι ;)

Εσύ από Microsoft Lumia, εγώ από Panasonic LUMIX...

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τι ωραια εκπληξη ειναι αυτη??? Θυμαμαι που την εψαχνες την συσκευη και τελικα την πηρες..Ανεβασε καποια δειγματα ή αν ανακαλυψεις κατι περιεργο...;)

 

Αν και ως ακυκλοφόρητο πρωτότυπο οι αλγόριθμοι της κάμερας πρέπει να είναι σε πρώιμο στάδιο, σκέφτηκα να του δώσω μια ευκαιρία, μιας και στο διαδίκτυο τα δείγματα που βρήκα μετριούνται στα δάκτυλα του ενός χεριού...

 

Στο άλμπουμ ξεκίνησα να δοκιμάζω διάφορες εφαρμογές, Lumia Camera, ProShot, 1Shot, να δω ποια αποδίδει καλύτερα. Η 1η έχει το πλεονέκτημα να δίνει πλήρη ανάλυση και dng. Ένα από τα πρώτα dng που τράβηξα είναι το ακόλουθο. Λόγω συννεφιάς, ανέβασα το vibrance, αλλά κατά τα άλλα έμεινα πολύ κοντά στο αρχικό Raw αρχείο (χωρίς αφαίρεση θορύβου, όξυνση κλπ). Έτσι όπως το άφησα, έδωσε αρκετά φυσικό αποτέλεσμα, μου θύμισε κάπως το στυλ του 808.

 

41755793820_31ea05609b_b.jpgWP_20180722_10_32_29_Raw__highres by Mivas Collections, on Flickr

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition, Nokia 9 Pureview

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Leica Leitz Phone 1, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω... Αξίζει το ρίσκο;

Όχι. Στη θέση σου, ούτε που θα το σκεφτόμουν. Θεωρώ απίθανο να λειτουργεί το 3d touch.

Κάποια στιγμή πάντως, όταν με το καλό ξαναβγάλει μια δυνατή ναυαρχίδα με δυνατή κάμερα η Nokia νομίζω θα επιστρέψουμε αμφότεροι ;)

Εσύ από Microsoft Lumia, εγώ από Panasonic LUMIX...

Σας εύχομαι καλή επιστροφή. Αλλά (νομίζω) ότι το 3d touch ή Pre-Touch ή όπως αλλιώς θα λέγεται θα το δεις ξανά από 'δω :)

Link to comment
Share on other sites

Ακομα κλαιω με αυτα που διαβαζω στις τελευταιες σελιδες!!!

Πραγματικα κριμα!:cry:

Lumia640 DS..WM10:D

FLICKR jon jon (mobile pics)..BUSY

 

GuruShots:https://gurushots.com/jonjon347657/photos

εχει την πλακα του...

Link to comment
Share on other sites

Ακομα κλαιω με αυτα που διαβαζω στις τελευταιες σελιδες!!!

Πραγματικα κριμα!:cry:

 

Το ότι βγήκε ένα πρωτότυπο ακόμη και στην τελική του μορφή (έτοιμο για παραγωγή) δε σημαίνει πως η τεχνολογία είναι ώριμη ή είναι χρήσιμη. Όταν ωριμάσει ή αν αξίζει τελικώς να κυκλοφορήσει ευρέως (παίζει ρόλο και το οικονομικό) θα γίνει. Μπορεί να μη συμφέρει τελικά να βγει στην παραγωγή. Και η andromeda ακούγεται ότι μπορεί να ακυρωθεί, γιατί δε συμφέρει.

 

Δε σημαίνει πάντως πως σταμάτησε η ανάπτυξη.

Μάιος του '16

https://www.microsoft.com/en-us/research/publication/pre-touch-sensing-mobile-interaction/

 

Ιούλιος του '18 (μάλλον πιο οικονομική προσέγγιση)

https://www.neowin.net/news/microsoft-is-back-at-it-with-new-touch-less-input-patent

 

Δες και στο κεντρικό σχετικά με το game streaming service (αναμένεται το '20). Αντίστοιχο demo υπήρχε από το '13.

Δεν νομίζω ότι είναι τόσο χαζοί, αν είχαν κάτι έτοιμο να μην το βγάλουν στην παραγωγή. Όλο και κάποια προβλήματα θα υπήρχαν.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι βγήκε ένα πρωτότυπο ακόμη και στην τελική του μορφή (έτοιμο για παραγωγή) δε σημαίνει πως η τεχνολογία είναι ώριμη ή είναι χρήσιμη. Όταν ωριμάσει ή αν αξίζει τελικώς να κυκλοφορήσει ευρέως (παίζει ρόλο και το οικονομικό) θα γίνει. Μπορεί να μη συμφέρει τελικά να βγει στην παραγωγή. Και η andromeda ακούγεται ότι μπορεί να ακυρωθεί, γιατί δε συμφέρει.

 

Δε σημαίνει πάντως πως σταμάτησε η ανάπτυξη.

Μάιος του '16

https://www.microsoft.com/en-us/research/publication/pre-touch-sensing-mobile-interaction/

 

Ιούλιος του '18 (μάλλον πιο οικονομική προσέγγιση)

https://www.neowin.net/news/microsoft-is-back-at-it-with-new-touch-less-input-patent

 

Δες και στο κεντρικό σχετικά με το game streaming service (αναμένεται το '20). Αντίστοιχο demo υπήρχε από το '13.

Δεν νομίζω ότι είναι τόσο χαζοί, αν είχαν κάτι έτοιμο να μην το βγάλουν στην παραγωγή. Όλο και κάποια προβλήματα θα υπήρχαν.

 

Αυτό με την κάμερα, λινκ του 18 που γράφεις, είναι κάτι άσχετο. Αν δουλεψει γιατί όχι. Το παλιό 3D Touch είχε να κάνει με υπεραυξημένη ευαισθησία της οθόνης, όπου σε σχετικά κοντινή απόσταση, χωρίς να την ακουμπήσεις ενεργοποιείται το αντίστοιχο tile, ή ακολουθεί την κίνηση των δακτύλων, ανέπαφα πάντα. Στην τελευταία γενιά McLaren, έχω την εντύπωση ότι είναι ακόμη πιο αυξημένη η ευαισθησία, ώστε να ενεργοποιείται και από κάποια απόσταση (σύμφωνα με βίντεο που είδα). Κατά την γνώμη μου, θα έπρεπε να το βάλουν σαν επιλογή στις ρυθμίσεις έστω και σαν beta, ώστε ο κόσμος να πάρει μια ιδέα, μέχρι να το τελειοποιήσουν. Τώρα για το κόστος του McLaren και Goldfinger, αμφιβάλλω αν ήταν τόσο απαγορευτικό ώστε να μην το κυκλοφορήσουν. Εκτός και αν αυτά τα 3D Touch Digitizers είχαν πράγματι τεράστιο κόστος, τι να πω...

 

Το αν είναι χαζοί στη Microsoft είναι μάλλον ρητορική ερώτηση :rolleyes:

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition, Nokia 9 Pureview

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Leica Leitz Phone 1, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Το αν είναι χαζοί στη Microsoft είναι μάλλον ρητορική ερώτηση :rolleyes:

Αν ήταν χαζοί δεν θα ήταν στη Microsoft.... ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εϊναι πολύ κρίμα που το ακύρωσαν πραγματικά... Τουλάχιστον αν έβαζαν όλες αυτές τις τεχνολογίες στο 950, θα έλεγα οκ ισως δεν ήταν έτοιμοι ακόμη... Αλλά αυτές οι τεχνολογίες από όσο ξέρω δεν υπάρχουν πουθενά...

 

Αυτό ακριβώς...

 

Κοιτα τι συσκευαρα ειχαν στα σκαρια απο το 2014..Τι κοσμημα και εμφανιση ετσι?? Και πανε και βγαζουν τις παλιοπλαστικουρες τα 950 ρια..Κλωτσιες και μονο..

 

+1 Γιεπ.....

 

Και η andromeda ακούγεται ότι μπορεί να ακυρωθεί, γιατί δε συμφέρει.

 

Τώρα, να πω ότι ξαφνιάζομαι, ψέμματα θα είναι...

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν χαζοί δεν θα ήταν στη Microsoft.... ;)

 

Δεν λέω για τα μυαλά που δημιουργούν και φτιάχνουν καινοτομίες, αλλά για την όλη στρατηγική των υψηλόβαθμων... ;) Ξόδεψαν μια περιουσία για τις συσκευές της Νόκια και τελικά τόσα χρόνια, από Απρίλη του 14, έως σήμερα, έδωσαν στον κόσμο μόνο μια ναυαρχίδα... Ώσπου ανακοίνωσαν το τέλος των Windows Mobile... Τόσες πατέντες, τόση δουλειά για το τίποτα... Στη Νόκια είχαν τολμήσει τότε να βγάλουν το 808, παρόλο που υστερούσε hardwarικά και που θα ήταν η τελευταία συσκευή Symbian. Έφερε την επανάσταση με καινοτόμες τεχνολογίες και έδειξαν στον κόσμο τις δυνατότητες που είχαν. Η Microsoft γιατί δεν έδωσε το 1030 με τις επίσης καινοτόμες τεχνολογίες, έστω και σαν beta? Με την εμπορική απραξία τους έχασαν πολύ κόσμο. Για πολύ καιρό η μόνη αξιόλογη συσκευή που υπήρχε από Microsoft ήταν το 640...

 

----- προσθήκη μηνύματος 94 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και η andromeda ακούγεται ότι μπορεί να ακυρωθεί, γιατί δε συμφέρει.

 

Κι εγώ έτσι το κόβω δυστυχώς...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition, Nokia 9 Pureview

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Leica Leitz Phone 1, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την κάμερα, λινκ του 18 που γράφεις, είναι κάτι άσχετο. Αν δουλεψει γιατί όχι. Το παλιό 3D Touch είχε να κάνει με υπεραυξημένη ευαισθησία της οθόνης, όπου σε σχετικά κοντινή απόσταση, χωρίς να την ακουμπήσεις ενεργοποιείται το αντίστοιχο tile, ή ακολουθεί την κίνηση των δακτύλων, ανέπαφα πάντα. Στην τελευταία γενιά McLaren, έχω την εντύπωση ότι είναι ακόμη πιο αυξημένη η ευαισθησία, ώστε να ενεργοποιείται και από κάποια απόσταση (σύμφωνα με βίντεο που είδα). Κατά την γνώμη μου, θα έπρεπε να το βάλουν σαν επιλογή στις ρυθμίσεις έστω και σαν beta, ώστε ο κόσμος να πάρει μια ιδέα, μέχρι να το τελειοποιήσουν. Τώρα για το κόστος του McLaren και Goldfinger, αμφιβάλλω αν ήταν τόσο απαγορευτικό ώστε να μην το κυκλοφορήσουν. Εκτός και αν αυτά τα 3D Touch Digitizers είχαν πράγματι τεράστιο κόστος, τι να πω...

 

Το αν είναι χαζοί στη Microsoft είναι μάλλον ρητορική ερώτηση :rolleyes:

Καταρχήν στην άλλη ερώτηση που κάνεις (τώρα την είδα) για το firmware.

Εγώ έχω την 8.10.14203.306 (Ativ S). Δες εδώ για τις άλλες.

 

'Οσον αφορά το link το ξέρω ότι είναι άσχετο. Αν όμως κάνει την ίδια δουλειά (το κόστος είναι σίγουρα χαμηλότερο) είναι προτιμότερη μια τέτοια προσέγγιση (αν και όταν υιοθετηθεί).

Ούτε εγώ ξέρω πάντως αν ήταν το κόστος πρόβλημα. Υποθέσεις κάνω γιατί μπορεί να ακυρώθηκε αν ήταν έτοιμη η τεχνολογία για ευρεία χρήση.

 

Σε αυτό το review του WC (φαντάζομαι το έχεις διαβάσει) αναφέρονται κάποιοι άλλοι λόγοι. Δεν ξέρω αν ισχύουν. Είμαι περίεργος αν οι παρατηρήσεις σου είναι διαφορετικές.

 

"In 2016, I am still hearing from people familiar with the project that users simply did not get the concepts of 3D Touch. This criticism counts for beta testers as well as developers. It may seem crazy, but perhaps this technology was just too new and too different for users. I can see the argument for the exploding Live Tiles, which is a very different interaction model.

 

...besides 3D touch, the McLaren was just a small evolution. I also heard that the 3D Touch technology used was problematic. Indeed, I attest that this prototype is very buggy, and you would not want to use it for daily use. Is that because it was still in development or underlying problems? We may never know.

 

…The reason why this device was canceled was reportedly due to many issues regarding the 3D touch and sensors (as well as testers simply not getting it), which I can understand as after using the handset for a few days, the sensors are a little finicky. Perhaps they were just never able to perfect it, or maybe developers didn't want to develop for it? For this hardware to truly shine, developers would have had to have been on board with MixView, which on a platform that had 4% market share at the time, wasn't going to happen"

 

p.s. Ευχαριστούμε για το review και τις εικόνες. Και ξέχνα τα wm10. Είναι συσκευή για συλλογή (όπως είναι).

Edited by faasf
Link to comment
Share on other sites

Εδώ τα 950άρια δεν τα έβγαλαν όπως θα έπρεπε με κανονικά 10άρια...

Θα ήταν μεταλλικά, απ' ότι άκουσα, πριν ακόμα κυκλοφορήσουν. Αλλά και με καλύτερο hardware!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν στην άλλη ερώτηση που κάνεις (τώρα την είδα) για το firmware.

Εγώ έχω την 8.10.14203.306 (Ativ S). Δες εδώ για τις άλλες.

 

'Οσον αφορά το link το ξέρω ότι είναι άσχετο. Αν όμως κάνει την ίδια δουλειά (το κόστος είναι σίγουρα χαμηλότερο) είναι προτιμότερη μια τέτοια προσέγγιση (αν και όταν υιοθετηθεί).

Ούτε εγώ ξέρω πάντως αν ήταν το κόστος πρόβλημα. Υποθέσεις κάνω γιατί μπορεί να ακυρώθηκε αν ήταν έτοιμη η τεχνολογία για ευρεία χρήση.

 

Σε αυτό το review του WC (φαντάζομαι το έχεις διαβάσει) αναφέρονται κάποιοι άλλοι λόγοι. Δεν ξέρω αν ισχύουν. Είμαι περίεργος αν οι παρατηρήσεις σου είναι διαφορετικές.

 

"In 2016, I am still hearing from people familiar with the project that users simply did not get the concepts of 3D Touch. This criticism counts for beta testers as well as developers. It may seem crazy, but perhaps this technology was just too new and too different for users. I can see the argument for the exploding Live Tiles, which is a very different interaction model.

 

...besides 3D touch, the McLaren was just a small evolution. I also heard that the 3D Touch technology used was problematic. Indeed, I attest that this prototype is very buggy, and you would not want to use it for daily use. Is that because it was still in development or underlying problems? We may never know.

 

…The reason why this device was canceled was reportedly due to many issues regarding the 3D touch and sensors (as well as testers simply not getting it), which I can understand as after using the handset for a few days, the sensors are a little finicky. Perhaps they were just never able to perfect it, or maybe developers didn't want to develop for it? For this hardware to truly shine, developers would have had to have been on board with MixView, which on a platform that had 4% market share at the time, wasn't going to happen"

 

p.s. Ευχαριστούμε για το review και τις εικόνες. Και ξέχνα τα wm10. Είναι συσκευή για συλλογή (όπως είναι).

 

Μόνο 2-3 review υπάρχουν και όλοι χρησιμοποίησαν το ίδιο prototype από το Windows Central. Θα συμφωνήσω με τον Michael Fisher, ο οποίος λέει κάπου πως το McLaren ήταν "The last remnant of that exciting era"...

 

Λογικά έχουν κάποιο 4ης γενιάς και ίσως το δικό τους να είναι λίγο buggy. Έχω 2ης γενιάς, λίγο παλαιότερο firmware από το δικό τους. Είναι πολύ σταθερό και γρήγορο, δεν κολλάει, δεν κρασάρει, τρέχει σα νεράκι και αν είχα τις εφαρμογές που ανέφερα, θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω και σαν κύρια συσκευή άνετα.

 

Δεν ξέρω αν φταίει το συγκεκριμένο prototype που δοκιμασαν στο WC ή αν τα επιπλέον features της 4ης γενιάς το αποσταθεροποίησαν κάπως, αλλά γνώμη μου, κακώς το ακύρωσαν. Θα μπορούσαν να κυκλοφορήσουν π.χ. την 2η γενιά που είναι σταθερή και έχει 3D Touch και όταν τελειοποιούσαν το MixView και λοιπούς αισθητήρες να έδιναν μια βελτιωμένη έκδοση με πιο δυνατό hardware...

 

Υ.Γ. Το βιντεακι στο τέλος δείχνει τις τεχνολογίες που αναμενόταν στο τελικό 1030. Αναρωτιέμαι αν θα μπορούσε να θεωρηθεί 5ης γενιας. Σε κάθε περίπτωση όλα αυτά θα άλλαζαν τον τρόπο αλληλεπίδρασης με τα κινητά, οπότε ναι τέτοιες καινοτομίες είναι κάτι παραπάνω από απλή εξέλιξη ;)

 

Υ.Γ. 2. Κάποιος έχει προς πώληση ένα 4ης γενιάς, όμως αγόρασα ήδη ένα, οπότε αν ενδιαφέρεται κάποιος μπορώ να τον φέρω σε επαφή με τον πωλητή :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition, Nokia 9 Pureview

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Leica Leitz Phone 1, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Εδώ τα 950άρια δεν τα έβγαλαν όπως θα έπρεπε με κανονικά 10άρια...

Θα ήταν μεταλλικά, απ' ότι άκουσα, πριν ακόμα κυκλοφορήσουν. Αλλά και με καλύτερο hardware!

 

Τα πρωτότυπα 950 λειτουργούσαν και με πενάκι όπως τα Note. Γιατί δεν βγήκε στο τελικό προιόν;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καταρχήν στην άλλη ερώτηση που κάνεις (τώρα την είδα) για το firmware.

Εγώ έχω την 8.10.14203.306 (Ativ S). Δες εδώ για τις άλλες

 

Παράξενο, αλλά η έκδοση που έχω δεν υπάρχει πουθενά... :confused: Είναι λίγο προγενέστερη της δικής σου, αλλά δεν υπάρχει στη λίστα

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition, Nokia 9 Pureview

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Leica Leitz Phone 1, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Παράξενο, αλλά η έκδοση που έχω δεν υπάρχει πουθενά... :confused: Είναι λίγο προγενέστερη της δικής σου, αλλά δεν υπάρχει στη λίστα

Λογικά είναι εσωτερική (private) έκδοση. Στη Wikipedia αναφέρονται αυτές που έχουν δοθεί ως τελικές ενημερώσεις στους χρήστες (public release).

Link to comment
Share on other sites

Mivas, χωρίς να θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου, εγώ θα του περνούσα τα 10ρια. Θα με έτρωγε το χέρι μου.....

Δεν ξέρω αν πήγαινες σε κάποιο Nokia care με τσακάλια όπου θα εκτιμούσαν και το κόσμημα που έχεις και ίσως ήξεραν κάτι παραπάνω.

Πάντως να μείνει και στα 8ρια μου πέφτει κομματάκι βαρύ.....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mivas, χωρίς να θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου, εγώ θα του περνούσα τα 10ρια. Θα με έτρωγε το χέρι μου.....

Δεν ξέρω αν πήγαινες σε κάποιο Nokia care με τσακάλια όπου θα εκτιμούσαν και το κόσμημα που έχεις και ίσως ήξεραν κάτι παραπάνω.

Πάντως να μείνει και στα 8ρια μου πέφτει κομματάκι βαρύ.....

 

Φοβάμαι να πω την αλήθεια, ότι αν δεν πετύχει δεν θα μπορώ να το επαναφέρω. Έγραψα στο XDA που το έχουν στην λίστα για offline upgrade στα 10, ξεγελώντας το ως 950, αν πραγματικά το έχει δοκιμάσει κάποιος από αυτούς. Ίσως αν είχα κάποιο οικονομικό lumia που δεν τα παίρνουν κανονικά να το δοκίμαζα εκεί πρώτα... σκέφτομαι να κάνω κατι τέτοιο.

 

Όσο λειτουργούσε το Insider, όλα ήταν πιο εύκολα... Τώρα αλχημείες.. :(

 

Αυτό που φοβάμαι κυρίως είναι ότι ακόμη κι αν πετύχουν τα 10 και απλά δεν λειτυοργεί κάτι και το πάω στα 8.1 μήπως τότε χαθεί το 3D Touch. Αμέσως πέφτει κατακόρυφα η αξία του και περνιέται σαν 1ης γενιάς που ήταν άλλο ένα lumia...

Edited by Mivas

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition, Nokia 9 Pureview

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Leica Leitz Phone 1, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι να πω την αλήθεια, ότι αν δεν πετύχει δεν θα μπορώ να το επαναφέρω. Έγραψα στο XDA που το έχουν στην λίστα για offline upgrade στα 10, ξεγελώντας το ως 950, αν πραγματικά το έχει δοκιμάσει κάποιος από αυτούς. Ίσως αν είχα κάποιο οικονομικό lumia που δεν τα παίρνουν κανονικά να το δοκίμαζα εκεί πρώτα... σκέφτομαι να κάνω κατι τέτοιο.

 

Όσο λειτουργούσε το Insider, όλα ήταν πιο εύκολα... Τώρα αλχημείες.. :(

 

Αυτό που φοβάμαι κυρίως είναι ότι ακόμη κι αν πετύχουν τα 10 και απλά δεν λειτυοργεί κάτι και το πάω στα 8.1 μήπως τότε χαθεί το 3D Touch. Αμέσως πέφτει κατακόρυφα η αξία του και περνιέται σαν 1ης γενιάς που ήταν άλλο ένα lumia...

 

Αν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα, γιατί δεν παίρνεις μεταχειρισμένο κάποιο από τα Lumia, που δεν έπαιρνε τα 10άρια, να δοκιμάσεις;

 

Edit: Προσωπικά, δε θα το αναβάθμιζα, για να μην χάσει την αυθεντικότητά του.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Αλλά και πάλι δεν θα ήξερε αν φύγει το 3D touch. Πρέπει να του πεί κάποιος που το έχει. ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αλλά και πάλι δεν θα ήξερε αν φύγει το 3D touch. Πρέπει να του πεί κάποιος που το έχει. ;)

 

Γιατί, ως γνωστόν, κυκλοφορούν τόσα πολλά 1030.. Άσε μας πρωί-πρωί, ρε evris.. Μας κλείνεις και το μάτι κάθε φορά..

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Γιατί, ως γνωστόν, κυκλοφορούν τόσα πολλά 1030.. Άσε μας πρωί-πρωί, ρε evris.. Μας κλείνεις και το μάτι κάθε φορά..

Εγώ απλά συμπλήρωσα. Εννοούσα με κανέναν τρόπο δεν πρόκειται να μάθει αν χαθεί το 3D αν δεν υπάρχει και δεύτερο 1030!

Μάθε πρώτα τι εννοώ και δεν χρειάζονται οι ειρωνείες....

Λες να μη ξέρω ότι δεν εχει άλλο;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω απάντηση από XDA αν το δοκίμασε κάποιος... Για να δούμε... Πάντως αν και 2ης γενιάς αυτό που πήρα είναι τύπου end-product, με συγκεκριμένο RM, ολοκληρωμένη συσκευή κλπ

 

Υπάρχουν κάποια άλλα πρωτότυπα, όπως αυτό https://www.ebay.com/itm/Nokia-Lumia-McLaren-Prototype-Original-Unreleased/332709853545?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m1438.l2649

 

που έχουν ανοίγματα στο κέλυφος για δοκιμές, ελέγχους κλπ και δεν έχουν RM, αλλά έναν κωδικό id315. Επομένως η αλλαγή του RM για να μοιάζει σε 950, ίσως θέλει διαφορετική διαδικασία ανάλογα με το πρωτότυπο.... Χμμ... Εξακολουθεί να υπάρχει μεγάλο ρίσκο, δεν υπάρχουν πολλά πρωτότυπα γενικά, θα ήταν κρίμα να αχρηστευθεί... Ας δούμε όμως αν απαντήσει κάποιος στο XDA...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition, Nokia 9 Pureview

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Leica Leitz Phone 1, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Αφού βλέπω το σκέφτεσαι ακόμη… εκτός από το xda και εκτός από αυτό που σου έγραψε ο Montoya στείλε email και σ' αυτούς:

 

Νομίζω αυτοί οι δύο θα ξέρουν καλύτερα από όλους. Αν δείξουν ενδιαφέρον πες τους ότι υπάρχει και ένα ακόμη τηλέφωνο ίδιο με το δικό σου, προς πώληση. Βάλε τους άλλο ένα project (3d touch) εκτός από τα W10arm.

 

Το κύριο ερώτημα είναι αν χάνεται η επιστροφή σε WP8.1 για οποιοδήποτε λόγο (θες να το πουλήσεις, δε λειτουργεί κάτι σε WM10, κ.τ.λ.).

Link to comment
Share on other sites

Αφού βλέπω το σκέφτεσαι ακόμη… εκτός από το xda και εκτός από αυτό που σου έγραψε ο Montoya στείλε email και σ' αυτούς:

 

Νομίζω αυτοί οι δύο θα ξέρουν καλύτερα από όλους. Αν δείξουν ενδιαφέρον πες τους ότι υπάρχει και ένα ακόμη τηλέφωνο ίδιο με το δικό σου, προς πώληση. Βάλε τους άλλο ένα project (3d touch) εκτός από τα W10arm.

 

Το κύριο ερώτημα είναι αν χάνεται η επιστροφή σε WP8.1 για οποιοδήποτε λόγο (θες να το πουλήσεις, δε λειτουργεί κάτι σε WM10, κ.τ.λ.).

 

Το Hapanero που έχει ο πρώτος είναι αυτό που έλεγα, ο πρόδρομος του 950. Μπορούσε να λειτουργήσει dual boot με Win10 arm, αλλά και με πενάκι σαν τα Note. Γιατί αφαίρεσαν αυτές τις δυνατότητες μετά;

 

Δεν έχω και τουιτερ... :( Λες να έψηνα κανέναν να το αγόραζε και να το κατέστρεφε για πάρτυ μου :lol:

 

Πέρα από την πλάκα φαίνεται ότι έχουν εμπειρία... χμμ...

 

Update, βρήκα το σάιτ τους μέσα από το τουίτερ, έστειλα και μέιλ, έγραψα και στα σχόλια. Για να δούμε..

 

Υ.Γ. Ερώτηση. Στα 8άρια Windows, αν γίνει ενημέρωση σε νεότερο firmware γίνεται να γίνει downgrade σε παλαιότερο με κάποιο backup? Παραμένοντας στα 8άρια πάντα.

Edited by Mivas

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition, Nokia 9 Pureview

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Leica Leitz Phone 1, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...