Jump to content

Jiayu G4


akaloith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όντως ενα backup της rom του minideal θα βοηθούσε πολύ κόσμο. Για όσους ενδιαφέρονται εχω βήμα βήμα οδηγίες για backup εδώ : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4793348#post4793348

 

Επίσης @trikalos, εγκατεστησα το rom με τα Ελληνικά απο το needrom και δε μου τα λεει καλά η αφή μήπως έχεις έυκαιρο το .zip με το touch fix? Γιατι ψάχνω και δεν βρίσκω κάτι. Ευχαριστώ.

 

 

εδω ειναι : http://www.needrom.com/wp-content/uploads/2013/06/G4-fix.zip

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εσεις που το εχετε παρει,εχετε θεματα σηματος?βασικα ειχα το THL W100 και η vodafon που ειχα μου εκανε κατι τετοια θεματα.στην αρχη οταν της εβαλα τις καρτες (vodafon,cosmote) η vodafon εχανε το σημα και μου ελεγε οτι δεν μπορουν να με παρουν αλλα μετα απο καποιες μερες καπως καλυτερα.αλλα βεβαια δεν το εδωσα για αυτο αλλα για την μπαταρια του
Link to comment
Share on other sites

εσεις που το εχετε παρει,εχετε θεματα σηματος?βασικα ειχα το THL W100 και η vodafon που ειχα μου εκανε κατι τετοια θεματα.στην αρχη οταν της εβαλα τις καρτες (vodafon,cosmote) η vodafon εχανε το σημα και μου ελεγε οτι δεν μπορουν να με παρουν αλλα μετα απο καποιες μερες καπως καλυτερα.αλλα βεβαια δεν το εδωσα για αυτο αλλα για την μπαταρια του

 

 

Εγώ που έχω cosmote, εχω όπως το παλιό μου τηλέφωνο, ούτε καλυτέρα ούτε χειρότερα.

Γενικά ευχαριστημένος !!!

Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστώ φίλε μου. Το είχα βρει και εγώ αυτό το ζιπ, και μάλιστα με αυτό τον οδηγό εδω: http://www.needrom.com/mobile/jiayu-g4-6/ (εκει που λεει spoiler).

 

Το πρόβλημα είναι ότι ο οδηγός αναφέρεται στην επισημη 20/6 εκδοση του firmware. Δλδ ακόμα και αν τον ακολουθήσω και καλιμπράρω την οθόνη όπως μου λέει οσοδήποτε καλά και αν είναι τα αποτελέσματα φοβάμαι θα τα χάσω μόλις βάλω μια οιαδήποτε άλλη rom.

 

Έχείς κάποια εμπειρία επι του θέματος? (δλδ με το που έβαλες το fix "έπιασε" σε όλα τα ρομς που εγκατέστησες έπειτα?). Όχι τπτ άλλο αλλα φοβάμαι να κάνω κατι που φαίνεται τοσο ρίσκο για την οθόνη μου αν τουλάχιστον δεν κρατήσω τα αποτελεσματα και στις επομενες ρομ που ενδεχεται να εγκαταστήσω...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες,

 

έχω διαβάσει τόσο το thread του G4 όσο και του G3S. Προσανατολίζομαι προς το G4, αλλά από Οκτώβριο και μετά, τόσο λόγω του οικονομικού, όσο και λόγω των "παιδικών αρρωστειών" που διαβάζω αφού πριν λίγο καιρό ξεμύτισε.

 

Το ερώτημα μου είναι το εξής. Ένας από τα κύρια κριτήρια επιλογής μου είναι το Gorilla Glass. Έχει κανείς να προτείνει κάτι άλλο (κινέζικο) που να έχει γοριλάκο?

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου. Το είχα βρει και εγώ αυτό το ζιπ, και μάλιστα με αυτό τον οδηγό εδω: http://www.needrom.com/mobile/jiayu-g4-6/ (εκει που λεει spoiler).

 

Το πρόβλημα είναι ότι ο οδηγός αναφέρεται στην επισημη 20/6 εκδοση του firmware. Δλδ ακόμα και αν τον ακολουθήσω και καλιμπράρω την οθόνη όπως μου λέει οσοδήποτε καλά και αν είναι τα αποτελέσματα φοβάμαι θα τα χάσω μόλις βάλω μια οιαδήποτε άλλη rom.

 

Έχείς κάποια εμπειρία επι του θέματος? (δλδ με το που έβαλες το fix "έπιασε" σε όλα τα ρομς που εγκατέστησες έπειτα?). Όχι τπτ άλλο αλλα φοβάμαι να κάνω κατι που φαίνεται τοσο ρίσκο για την οθόνη μου αν τουλάχιστον δεν κρατήσω τα αποτελεσματα και στις επομενες ρομ που ενδεχεται να εγκαταστήσω...

 

Κοιτά εγώ που το έχω αρκετό καιρό, έχω αλλάξει αρκετές ρομ μέχρι τώρα. Σε κάνα δυο που δοκίμασα να το ξαναπεράσω ήταν ειδή εγκατεστημένο. Έτσι το άφησα ως έχει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος που ειχε το προηγουμενο μοντελο να μας μεταφερει την εμπειρια του;

Αντοχη συσκευης στο χρονο, αντοχη μπαταριας μετα απο 1 ετος εντονης χρησης,

Πρεπει επισης να πω οτι παρατηρησα οτι δεν διατιθεται στο G4 πλαινο πληκτρο ενεργοποιησης της καμερας

*/*
Link to comment
Share on other sites

Κοιτά εγώ που το έχω αρκετό καιρό, έχω αλλάξει αρκετές ρομ μέχρι τώρα. Σε κάνα δυο που δοκίμασα να το ξαναπεράσω ήταν ειδή εγκατεστημένο. Έτσι το άφησα ως έχει.

OK, ευχαριστώ και πάλι φίλε μου. Το εχω κάνει ήδη.

 

Τωρα που το σκέφτομαι ίσως να ήταν καλό στην πρώτη σελίδα του νήματος να έχουμε όλα τα χρήσιμα που ανακαλύψαμε για το τηλεφωνο και να δινουμε τα αντιστοιχα links ώστε να μην τα ξαναψάχνει ο κοσμάκης.

 

Π.χ. πως να κανεις το gps καλυτερο, πως να κανεις την αφη καλύτερη, ποια ειναι τα ελληνικα ρομς, κ.ο.κ. Οχι κατι μεγαλο απαραιτητα, 2-3 bullet points , απλα και περιεκτικα...

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος που ειχε το προηγουμενο μοντελο να μας μεταφερει την εμπειρια του;

Αντοχη συσκευης στο χρονο, αντοχη μπαταριας μετα απο 1 ετος εντονης χρησης,

Πρεπει επισης να πω οτι παρατηρησα οτι δεν διατιθεται στο G4 πλαινο πληκτρο ενεργοποιησης της καμερας

 

οταν εχει κυκλοφορήσει πριν απο ενα μήνα (σκάρτο) !!!! πως ειναι δυνατον να σου πουν την εμπειρια τους για ενα ετος λειτουργιας :lol::wacko::blink:

 

και προφανως δεν παρατηρησες σωστα, γιατι το πλαινο πληκτρο που αναβει+σβυνει το κινητο, μπορει (αν θες και το ορισεις στα settings) να γινει το κουμπι της camera ;)

JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

οταν εχει κυκλοφορήσει πριν απο ενα μήνα (σκάρτο) !!!! πως ειναι δυνατον να σου πουν την εμπειρια τους για ενα ετος λειτουργιας :lol::wacko::blink:

και προφανως δεν παρατηρησες σωστα, γιατι το πλαινο πληκτρο που αναβει+σβυνει το κινητο, μπορει (αν θες και το ορισεις στα settings) να γινει το κουμπι της camera

Εσυ μαλλον δεν παρατηρησες σωστα.

Μπορει καποιος που ειχε το προηγουμενο μοντελο να μας μεταφερει την εμπειρια του;

Αντοχη συσκευης στο χρονο, αντοχη μπαταριας μετα απο 1 ετος εντονης χρησης

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γινεται να μην περνετε απ τα μουτρα οποιον ρωταει κατι και δεν ειναι expert στα κινητα;

Οσον αφορα την ερωτηση για το "προηγουενο" θα ηθελα να μαθω ποσο αξιοπιστη ειναι η συκεκριμενη εταιρια.

Ζηταω συγνωμη αν σας κουραζω

*/*
Link to comment
Share on other sites

Εσυ μαλλον δεν παρατηρησες σωστα.

 

μα για ποιο προηγούμενο μοντελο συζητάμε !?!??!

 

το G4 δεν εχει προηγούμενο μοντελο (εκτος αν εννοείτε το G3 σαν προηγουμενο :blink: που εχει αλλο επεξεργαστή, αλλη μπαταρια κλπ κλπ)

 

παμε λοιπον παλι απο την αρχη ...... τι εννοεις προηγουμενο μοντελλο, για να καταλαβουμε ποιος θα πρεπει να σου μεταφερει τις εντυπωσεις του και απο ποια συσκευη :D

JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγω την γνωμη μου μια που σας διαβαζω να φιλονικειτε που δεν ειναι και τοσο ευχαριστο..

Λογικα νομιζω ο Τζωρτζ (GAVEL) εννοησε, κι εμενα το μυαλο μου "στραμπουληχτηκε" οταν διαβασα "Μπορει καποιος που ειχε το προηγουμενο μοντελο να μας μεταφερει την εμπειρια του", για το G4, του φιλου μας mits74, τον οποίον ας συγχωρησουμε για την οχι και τοσο ξεκαθαρη διατυπωση, με την υποσχεση εκ μερους του να ειναι πιο σαφης τις επομενες φορες, μια που αναγκαστικα ο τροπος επικοινωνιας στα forums με γραπτο λογο και μονον δεν ειναι και οτι καλυτερο για την αποφυγη παρεξηγησεων.

Φιλε μας, το G4 ειναι εντελως καινουριο μοντελο απο την Jiayu, οποτε δεν υπαρχει προηγουμενη εμπειρια.

Αν εννοεις αλλα μοντελα της ιδιας εταιρειας, η οποια κατα την γνωμη μου θεωρειται καλη, δεν μπορεις να κανεις συγκριση.

Παντα τα καινουρια κουβαλανε καποιες παιδικες ασθενειες που συνηθως με τον καιρο και τις αναβαθμισεις διορθωνονται.

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Παντα τα καινουρια κουβαλανε καποιες παιδικες ασθενειες που συνηθως με τον καιρο και τις αναβαθμισεις διορθωνονται.
Το καινούριο G4 6589T 2g/32g, αν το έχει πάρει κανείς να μας πει, ως στιγμής, τι παιδικές ασθένειες παρουσιάζει;
"Ταν ή επί τας"
Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση μεσα σε πολλες?τελικα τη παιδικες ασθενειες θα αντιμετωπισω στο δικο μου τωρα που ερχεται g4 basic?αν μπορει καποιος να μου πει σε λιγες γραμμες.?συγγνωμη αν σας ζαλιζω.το εχω παραγγελια απο mini-deal.
Link to comment
Share on other sites

απο οσες μπορω να θυμηθώ, παιδικες ασθενειες :

 

1- δεν δουλεύει το OTG (να μπορεις να το συνδεσεις πχ .... με την TV σαν σκληρο δισκο)

2- δεν δουλεύει το miracast (να μπορεις να δεις την οθονη του κινητου, στην TV, ασυρματα)

3- δεν φωτιζονται τα 3 κουμπακια στην βαση της οθονης

4- η ευαισθησία της οθονης ειναι λιγουλακι .... off ..... και χρειάζεσαι ενα patch (software) για να σιάξει

 

αυτα μπορω να θυμηθώ ... αν ξεχασα κατι, παρακαλώ προσθέστε-διορθώστε, όποιος μπορεί

JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

απο οσες μπορω να θυμηθώ, παιδικες ασθενειες :

 

1- δεν δουλεύει το OTG (να μπορεις να το συνδεσεις πχ .... με την TV σαν σκληρο δισκο)

2- δεν δουλεύει το miracast (να μπορεις να δεις την οθονη του κινητου, στην TV, ασυρματα)

3- δεν φωτιζονται τα 3 κουμπακια στην βαση της οθονης

4- η ευαισθησία της οθονης ειναι λιγουλακι .... off ..... και χρειάζεσαι ενα patch (software) για να σιάξει

 

αυτα μπορω να θυμηθώ ... αν ξεχασα κατι, παρακαλώ προσθέστε-διορθώστε, όποιος μπορεί

Αυτά ισχύουν και για τις δύο εκδόσεις του G4 ή μόνο για το basic;
"Ταν ή επί τας"
Link to comment
Share on other sites

απο οσες μπορω να θυμηθώ, παιδικες ασθενειες :

 

1- δεν δουλεύει το OTG (να μπορεις να το συνδεσεις πχ .... με την TV σαν σκληρο δισκο)

2- δεν δουλεύει το miracast (να μπορεις να δεις την οθονη του κινητου, στην TV, ασυρματα)

3- δεν φωτιζονται τα 3 κουμπακια στην βαση της οθονης

4- η ευαισθησία της οθονης ειναι λιγουλακι .... off ..... και χρειάζεσαι ενα patch (software) για να σιάξει

 

αυτα μπορω να θυμηθώ ... αν ξεχασα κατι, παρακαλώ προσθέστε-διορθώστε, όποιος μπορεί

 

τι εννοεις ακριβως με το patch;

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις ακριβως με το patch;

 

αυτό εννοώ, δες την διευθυνση που γραφει στο τελος κατω-κατω

 

Παράθεση από Stevethegreat >

Όντως ενα backup της rom του minideal θα βοηθούσε πολύ κόσμο. Για όσους ενδιαφέρονται εχω βήμα βήμα οδηγίες για backup εδώ : http://www.myphone.gr/foru...48#post4793348

 

Επίσης @trikalos, εγκατεστησα το rom με τα Ελληνικά απο το needrom και δε μου τα λεει καλά η αφή μήπως έχεις έυκαιρο το .zip με το touch fix? Γιατι ψάχνω και δεν βρίσκω κάτι. Ευχαριστώ.

 

εδω ειναι : http://www.needrom.com/wp-.../06/G4-fix.zip

 

γιαυτο λεμε ...... ΜΗΝ ΑΛΛΑΖΕΤΕ την Official ROM, αν δεν χρειαζεται, για σοβαρο λογο....... αν βαλετε κατι "κουζουλο", θα αρχισουν τα προβληματα (π.χ. με την οθονη) και μετα αντε ψαχνε για patches να τα διορθωσεις

Edited by GAVEL
JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

To 6589T δεν εχει κυκλοφορησει ακόμα.

Τα 239 ευρω που το έχει το spemall είναι presale για την 4/1 Gb έκδοση με 1800 mAh και μαλλον τιμή κράχτης.

Όσο για τις παιδικές ασθένειες θα διαφωνήσω για τα μη φωτιζόμενα κουμπιά. Αν δεν κάνω λάθος είναι επιλογή της Jiayu όπως και καποιων άλλων εταιριών. Εξάλλου αν δεν κάνω λάθος ακόμα και στις νέες παραλαβες τα πλήκτρα είναι μη φωτιζόμενα. Δεν πρεπει να είναι θέμα software αλλά hardware. Προφανώς αν συμβαίνει δεν έχουν βάλει τα ανάλογα led.

Link to comment
Share on other sites

γιαυτο λεμε ...... ΜΗΝ ΑΛΛΑΖΕΤΕ την Official ROM, αν δεν χρειαζεται, για σοβαρο λογο....... αν βαλετε κατι "κουζουλο", θα αρχισουν τα προβληματα (π.χ. με την οθονη) και μετα αντε ψαχνε για patches να τα διορθωσεις

 

Eϊ ηρέμησε φίλε, πάντα είμαι προσεκτικός με αυτά. Εννοείται πως έχω backup του αυθεντικού firmware. Καθως όμως το κινητό δεν είναι δικό μου δε μπορώ παρα μόνο να του βάλω το firmware με τα ελληνικά και ας έχει προβλήματα με την αφή. Και αν δεν της αρέσει της γυρνώ το αυθεντικό firmware...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...