Jump to content

[Επίσημο] Windows Phone 8 Series


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσπαθώ να δημιουργήσω αντίγραφο ασφαλείας σε ΝΟΚΙΑ 720 με win8.1 και μου λέει ,ότι δεν μπορεί να το δημιουργείσαι διότι δεν μπορεί να συνδεθεί στο OneDrive, ενώ είμαι συνδεδεμένος.

Υπάρχει κάποια βοήθεια;

HTC 8X :WP8.1:8.10.12359.845

HTC HD2: Rom: 3.14.482.2, Radio:2.16.50.14

iGo Primo:2.0 v9.6.2.209584-Garmin MobileXT: 5.00.20Wp,

NOKIA N95 Garmin Mobile XT v5.00.60

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ειμαι με win 8.1... σήμερα το πρωί βρήκα το viber σαν να έχει επαναγκατασταθεί, δηλαδή μου ζήτησε ποιο είναι το νούμερο μου, μου έστειλε τον κωδικό κλπ, σετάρισμα εκ νέου όπως όταν το πρωτοβάζεις. Λέω τι στο διάολο, τέλος πάντων το ξαναστήνω....

 

Tώρα πήγα να στείλω ένα μήνυμα κάπου και βλέπω πως έχει γίνει το ίδιο πράγμα! Ιστορίες από την κρύπτη lol, έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι με win 8.1... σήμερα το πρωί βρήκα το viber σαν να έχει επαναγκατασταθεί, ;

 

σε παρακαλω τσεκαρησε και Skype....η καταργηση του σκαιπ από 8.1 με εκανε να παω στα 10 που δεν πολυγουσταρω. Δωσε στιγμα σκαιπ (δες αν δουλευει / εγκαθίσταται στο 8.1) . Αν ναι θα ξαναγυρίσω στα 8.1...

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι με win 8.1... σήμερα το πρωί βρήκα το viber σαν να έχει επαναγκατασταθεί, δηλαδή μου ζήτησε ποιο είναι το νούμερο μου, μου έστειλε τον κωδικό κλπ, σετάρισμα εκ νέου όπως όταν το πρωτοβάζεις. Λέω τι στο διάολο, τέλος πάντων το ξαναστήνω....

 

Tώρα πήγα να στείλω ένα μήνυμα κάπου και βλέπω πως έχει γίνει το ίδιο πράγμα! Ιστορίες από την κρύπτη lol, έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει;

 

Έβγαλες καθόλου την sim από την συσκευή ή έχεις δεύτερη Sim με τον ίδιο αριθμό σε άλλη συσκευή?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όχι και στα δύο :/ Χθες το βράδυ έκανα τσατ κανονικά, σήμερα το πρωί το είδα να έχει "επαναγκατασταθεί", το ξανασέταρα και το απόγευμα ξαναέκανε το ίδιο. Δεν μεσολάβησε τίποτα, συνεχώς αναμμένη η συσκευή (μόνο έκλεισα το wifi σε κάποια φάση και μετά το ξανα άνοιξα).

Μετά το προηγούμενο μου μήνυμα το έκανα uninstall και install ξανά εγώ, μήπως "καθαρίσει" το μυαλό του και δεν το ξανακάνει... μέχρι στιγμής είναι Οκ, αλλά ίδωμεν, 2 ώρες μόνο πέρασαν...

Edited by apVga
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Μια σύντομη ερώτηση για όσους έχουν ακόμη τα 8.1.

 

Ποια έκδοση firmware είναι η τελευταία; Έχω την 8.10.14090.99.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Για όσους ενδιαφέρονται να δουν τα "εσώψυχα" του ακυκλοφόρητου Lumia 1030 aka "McLaren", έφτιαξα έναν οδηγό για αλλαγή μπαταρίας και οθόνης εδώ

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7684478#post7684478

 

:)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Μια σύντομη ερώτηση για όσους έχουν ακόμη τα 8.1.

 

Ποια έκδοση firmware είναι η τελευταία; Έχω την 8.10.14090.99.

 

Έκδοση ΛΣ (Λειτουργικού συστήματος μάλλον) 8.10.14219.341 ;)

http://i3.photobucket.com/albums/y54/agrelaphon/fujikura1_foto_sm.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έκδοση ΛΣ (Λειτουργικού συστήματος μάλλον) 8.10.14219.341 ;)

 

Αυτή είναι η τελευταία έκδοση για όλα τα μοντέλα με 8.1? Ή έχει παραλλαγές; Π.χ. αυτή για το 930, μια παλαιότερη για το 1020, μια νεότερη για το 830 (λέω στην τύχη κάποια lumia)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφερονται, ένα μικρό review για νεότερο και αρκετά σπανιότερο πρωτότυπο Nokia - Microsoft Lumia 1030 "McLaren" με WP 8.1 Update

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7764967#post7764967

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Για όσους ενδιαφέρονται, εδώ έχω το 3ο και τελευταίο κομμάτι του McLaren στο AAWP

 

http://allaboutwindowsphone.com/features/item/23573_Days_of_Future_Past-part_3_The.php

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν ξέρω πόσοι έχουν με WP8 συσκευή, αλλά έχει δοκιμάσει κανείς κάτι σαν αυτό

http://allaboutwindowsphone.com/features/item/23518_How_to_take_Lumias_up_to_branc.php

 

ή απευθείας boot σε mass storage και χρήση regedit για να αλλάξει τα ονόματα κλπ της συσκευής και να πάει σε 10άρια;

 

Πλέον είναι αρκετά δύσκολο να πάει κάποιος σε 10άρια, μιας και πολλές υπηρεσίες όπως το windows insider έχουν σταματήσει...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για όσους έχουν 8.1 έκδοση τουλάχιστον 8.10.14219.341, μπορούν να πάνε σε 10άρια χωρίς να υποστηρίζονται επίσημα

 

https://forum.xda-developers.com/windows-10-mobile/guide-win10-mobile-offline-update-t3527340

 

Το δοκίμασα σε Lumia 925 και λειτουργούν μια χαρά, δεν κολλάει κλπ. Το διατηρώ βέβαια στην παλιά έκδοση Build Core ID 10586.107, δεν έχω κάνει το κόλπο αλλαγής σε 950 για να πάρω νεότερα build γιατί φοβάμαι πως θα είναι πιο βαριά... Αλλά έστω κι αυτή η παλιά έκδοση λειτουργεί σα νεράκι :)

 

Δυστυχώς εάν έχετε έκδοση παλαιότερη των 8.10.14219.341 και δεν μπορείτε να ενημερώσετε, δεν έχω βρει τρόπο (ακόμη) πώς θα πάτε σε νεότερη έκδοση 8.1...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για όσους έχουν 8.1 έκδοση τουλάχιστον 8.10.14219.341, μπορούν να πάνε σε 10άρια χωρίς να υποστηρίζονται επίσημα

 

https://forum.xda-developers.com/windows-10-mobile/guide-win10-mobile-offline-update-t3527340

 

Το δοκίμασα σε Lumia 925 και λειτουργούν μια χαρά, δεν κολλάει κλπ. Το διατηρώ βέβαια στην παλιά έκδοση Build Core ID 10586.107, δεν έχω κάνει το κόλπο αλλαγής σε 950 για να πάρω νεότερα build γιατί φοβάμαι πως θα είναι πιο βαριά... Αλλά έστω κι αυτή η παλιά έκδοση λειτουργεί σα νεράκι :)

 

Δυστυχώς εάν έχετε έκδοση παλαιότερη των 8.10.14219.341 και δεν μπορείτε να ενημερώσετε, δεν έχω βρει τρόπο (ακόμη) πώς θα πάτε σε νεότερη έκδοση 8.1...

Σε ενός φίλου μου που πέρασε τα 10άρια σε 925 κάνοντάς το να το αναγνωρίζει σαν 950 τότε, ως την έκδοση ...107 πήγαινε μια χαρά. Στις επόμενες εκδόσεις άρχισε να βαραίνει. Ως ότου στη τελευταία εκδοση, δεν θυμάμαι ποια ήταν τότε, σερνώταν πολύ και τελικά κατέληξε να πάρει Android συσκευή!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Σε ενός φίλου μου που πέρασε τα 10άρια σε 925 κάνοντάς το να το αναγνωρίζει σαν 950 τότε, ως την έκδοση ...107 πήγαινε μια χαρά. Στις επόμενες εκδόσεις άρχισε να βαραίνει. Ως ότου στη τελευταία εκδοση, δεν θυμάμαι ποια ήταν τότε, σερνώταν πολύ και τελικά κατέληξε να πάρει Android συσκευή!

 

Οπότε καλύτερα να το αφήσουμε σε παλιό build των 10, έχοντας τα θετικά των 10, χωρίς να σέρνεται ;)

 

Υπόψιν, το 925 με διπύρηνο επεξεργαστή και 1GB RAM, στο παλιό build των 10 είναι πολύ πιο ομαλό και γρήγορο από το CM1 με 4πύρηνο επεξεργαστή, 2GB RAM και Android Lolipop! Αυτό και μόνο δείχνει το πόσο καλύτερα ήταν τα Windows σε σχέση με το Android!

Edited by Mivas

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Link to comment
Share on other sites

 

:blink: Μα αφού ένα ενιαίο κατάστημα έχει, ποιος ο λόγος να αποκλείσει τις συσκευές προ WIn10 τώρα, από την στιγμή που δεν υποστηρίζει ούτε τα win10? Δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο του διαχωρισμού δηλαδή...

 

Όσο για παλιές εφαρμογές κλπ, όσοι έχετε WP8.1 φτιάξτε αντίγραφο εικόνας (img) ολόκληρου του αποθηκευτικού χώρου με όσες εφαρμογές θέλετε, και αν χρειαστεί reset μπορείτε να ξαναπεράσετε την συγκεκριμένη εικόνα, δεν χάνεται τίποτα...

 

Εναλλακτικά, ψάξιμο με side-loading εφαρμογών, το οποίο είναι περιορισμένο νομίζω και χρειάζεται διαδικασία (προσωπικά δεν το έχω καταφέρει στο McLaren, αν και αυτό το μοντέλο είναι ειδική περίπτωση, σε άλλα λογικά γίνεται ακόμη).

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

:blink: Μα αφού ένα ενιαίο κατάστημα έχει, ποιος ο λόγος να αποκλείσει τις συσκευές προ WIn10 τώρα, από την στιγμή που δεν υποστηρίζει ούτε τα win10? Δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο του διαχωρισμού δηλαδή...

 

Όσο για παλιές εφαρμογές κλπ, όσοι έχετε WP8.1 φτιάξτε αντίγραφο εικόνας (img) ολόκληρου του αποθηκευτικού χώρου με όσες εφαρμογές θέλετε, και αν χρειαστεί reset μπορείτε να ξαναπεράσετε την συγκεκριμένη εικόνα, δεν χάνεται τίποτα...

 

Εναλλακτικά, ψάξιμο με side-loading εφαρμογών, το οποίο είναι περιορισμένο νομίζω και χρειάζεται διαδικασία (προσωπικά δεν το έχω καταφέρει στο McLaren, αν και αυτό το μοντέλο είναι ειδική περίπτωση, σε άλλα λογικά γίνεται ακόμη).

Μόνο αυτοί ξέρουν τον λόγο....

Αν ξέρει και ο φίλος faasf ας μας πει.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αυτοί ξέρουν τον λόγο....

Αν ξέρει και ο φίλος faasf ας μας πει.

 

Καταλαβαίνεις τι σημαίνει αυτό για το ίδιο το κατάστημα έτσι;

Ουσιαστικά σκοπεύουν να το κλείσουν οριστικά, απλά δίνουν λίγο περισσότερο χρόνο στα Windows 10 κινητά... Ίσως τέλη του 2020 να το κλείσουν οριστικά και να μείνουν και τα 10άρια ξεκρέμαστα χωρίς κατάστημα...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια, αναγκαστικά θα σας πάνε στο Android κι εσάς τους τελευταίους των Μοϊκανών! Αφού η Microsoft βγάζει περισσότερα δίνοντας τις εφαρμογές της στα υπόλοιπα δύο λειτουργικά.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

:blink: Μα αφού ένα ενιαίο κατάστημα έχει, ποιος ο λόγος να αποκλείσει τις συσκευές προ WIn10 τώρα, από την στιγμή που δεν υποστηρίζει ούτε τα win10? Δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο του διαχωρισμού δηλαδή...

Δεν είναι ενιαίο το κατάστημα. Οι εφαρμογές των WP8.1 δεν είναι συμβατές με αυτές των WM10 (UWP).

Από πέρυσι τον Αύγουστο υπάρχει ενημέρωση σχετικά με το πότε θα σταματήσει το store (των WP8 και WP8.1) να δέχεται νέες εφαρμογές ή ενημερώσεις για εφαρμογές. Ένα εξάμηνο μετά, από τότε που σταμάτησε να δέχεται ενημερώσεις, τερματίζεται και το store.

https://blogs.windows.com/windowsdeveloper/2018/08/20/important-dates-regarding-apps-with-windows-phone-8-x-and-earlier-and-windows-8-8-1-packages-submitted-to-microsoft-store/#cO0EywBhCRbU8IQh.97

Καταλαβαίνεις τι σημαίνει αυτό για το ίδιο το κατάστημα έτσι;

Ουσιαστικά σκοπεύουν να το κλείσουν οριστικά, απλά δίνουν λίγο περισσότερο χρόνο στα Windows 10 κινητά... Ίσως τέλη του 2020 να το κλείσουν οριστικά και να μείνουν και τα 10άρια ξεκρέμαστα χωρίς κατάστημα...

To store για τα WP8.1 θα κλείσει περίπου 2μιση χρόνια μετά τον τερματισμό (Ιούλιος του '17) τους. Τόσο περίπου έκανε και το store για τα WP7 (WP7.8).

Κατ' αντιστοιχία το πιθανότερο (όχι σίγουρο) είναι ότι το MS store (αν και ενιαίο για τα WM10) είναι πιθανό να σταματήσει να υποστηρίζει τηλέφωνα με WM10 τέλος του '21, μέσα του '22.

Με λίγα λόγια, αναγκαστικά θα σας πάνε στο Android κι εσάς τους τελευταίους των Μοϊκανών! Αφού η Microsoft βγάζει περισσότερα δίνοντας τις εφαρμογές της στα υπόλοιπα δύο λειτουργικά.

Μέχρι το '22 ποιος ζει ποιος πεθαίνει. Εγώ θεωρώ πιθανότερο να χρησιμοποιώ Windows 10X (μάλλον ανεπίσημα) στο Surface Duo (ή σε παρόμοια συσκευή άλλου κατασκευαστή), παρά να έχω αγοράσει συσκευή με android. Όχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλά επειδή δε μου χρειάζεται το android και προτιμώ Windows. Από τη στιγμή πάντως που η MS ανακοίνωσε τη νέα έκδοση του light λειτουργικού της, όλα είναι πιθανά μέχρι τότε. Προς το παρόν μια χαρά με καλύπτουν τα WM10.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ενιαίο το κατάστημα. Οι εφαρμογές των WP8.1 δεν είναι συμβατές με αυτές των WM10 (UWP).

Από πέρυσι τον Αύγουστο υπάρχει ενημέρωση σχετικά με το πότε θα σταματήσει το store (των WP8 και WP8.1) να δέχεται νέες εφαρμογές ή ενημερώσεις για εφαρμογές. Ένα εξάμηνο μετά, από τότε που σταμάτησε να δέχεται ενημερώσεις, τερματίζεται και το store.

https://blogs.windows.com/windowsdeveloper/2018/08/20/important-dates-regarding-apps-with-windows-phone-8-x-and-earlier-and-windows-8-8-1-packages-submitted-to-microsoft-store/#cO0EywBhCRbU8IQh.97

 

To store για τα WP8.1 θα κλείσει περίπου 2μιση χρόνια μετά τον τερματισμό (Ιούλιος του '17) τους. Τόσο περίπου έκανε και το store για τα WP7 (WP7.8).

Κατ' αντιστοιχία το πιθανότερο (όχι σίγουρο) είναι ότι το MS store (αν και ενιαίο για τα WM10) είναι πιθανό να σταματήσει να υποστηρίζει τηλέφωνα με WM10 τέλος του '21, μέσα του '22.

 

Μέχρι το '22 ποιος ζει ποιος πεθαίνει. Εγώ θεωρώ πιθανότερο να χρησιμοποιώ Windows 10X (μάλλον ανεπίσημα) στο Surface Duo (ή σε παρόμοια συσκευή άλλου κατασκευαστή), παρά να έχω αγοράσει συσκευή με android. Όχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλά επειδή δε μου χρειάζεται το android και προτιμώ Windows. Από τη στιγμή πάντως που η MS ανακοίνωσε τη νέα έκδοση του light λειτουργικού της, όλα είναι πιθανά μέχρι τότε. Προς το παρόν μια χαρά με καλύπτουν τα WM10.

 

Αυτό για το εξάμηνο κλεισίματος μετά τον τερματισμό ενημερώσεων δεν το γνώριζα... Οι εφαρμογές, ναι, κάποιες είναι συμβατές κάποιες όχι. Ανάλογα το τι λειτουργικό και συσκευή συνδέεται στους servers του καταστήματος, εμφανίζονται και οι αντίστοιχες εφαρμογές. Με αυτή τη λογική το είπα, ότι θα μπορούσαν να το τερματίζουν μια και καλή για όλες τις συσκευές...

 

Μιας και έχει έτσι η κατάσταση και δεν έχουμε κάτι σαν το SIStore του Symbian, υπάρχει κάποιος καλός οδηγός για εγκατάσταση xap/appx εφαρμογών χωρίς να συνδεθεί στο κατάστημα; (είχα δει παλιά ότι πρέπει να υπάρχουν στο κατάστημα για να γίνει εφικτή η εγκατάσταση με side-loading). Γιατί διαφορετικά, μετά από reset δεν θα υπάρχει δυνατότητα εγκατάστασης εφαρμογών... Πρακτικά θάβει το λειτουργικό της πιο πολύ από ό,τι είχε θάψει το Symbian...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Με το κλείσιμο του καταστήματος για WP8.1, ο Steve έβγαλε αναλυτικό οδηγό για να περαστούν τα 10 σε μη συμβατές συσκευές (πρακτικά σε όλες γίνεται, αλλά δε συνίσταται για όσες έχουν 512MB RAM ή μόλις 4GB αποθηκευτικό χώρο)

 

http://allaboutwindowsphone.com/features/item/23707_The_Lumia_1020_and_continuing_.php

 

Έχει και τα αρνητικά βέβαια, μιας και κάποια πράγματα χάνονται. Για όσους θέλουν να μείνουν με WP8.1, χρειάζεται ολόκληρη διαδικασία για να περαστούν εφαρμογές και το όριο είναι μόλις 2 εφαρμογές από όσο θυμάμαι. Ένα κινέζικο εργαλείο λέει για 10 εφαρμογές, αλλά πήγα να το δοκιμάσω και μου έκανε διάφορα και στον υπολογιστή και στο κινητό...

 

Αν υπάρχουν εναλλακτικές, αν γνωρίζει κάποιος ας στείλει κάποιον οδηγό κι από εδώ :)

 

Επίσης τα πρωτότυπα δεν αναγνωρίζονται από τα προγράμματα ταυτοποίησης μοντέλου (π.χ. XAP deployer αν θυμάμαι καλά), επομένως δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί η κλασική διαδικασία ξεκλειδώματος και περάσματος εφαρμογών...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Οι WP8 συσκευές πλέον δεν μπορούν να συνδεθούν με Microsoft ούτε με κατάστημα, μιας και οι υπηρεσίες αυτές έκλεισαν για αυτή την έκδοση (μόνο στα 10άρια υπάρχουν ακόμη κανονικά). Επίσης, δεν μπορεί να γίνει ξεκλείδωμα συσκευής πλέον από ό,τι έχω διαβάσει, αν και δεν έχω δοκιμάσει. Οπότε έχω μια ερώτηση για εγκατάσταση εφαρμογών.

 

Γνωρίζει κάποιος αν μπορούμε να "εγκαταστήσουμε" εφαρμογές σε μη ξεκλείδωτο κινητό WP8/8.1 μεταφέροντας απλά τα αρχεία της εφαρμογής (π.χ. ανοίγω ένα xap αρχείο με 7-zip στον υπολογιστή) στο κινητό π.χ. σε λειτουργία mass storage σε κατάλληλους φακέλους όπου κανονικά θα εγκαθίστονταν οι εφαρμογές;

 

Κάτι παραπλήσιο γίνεται στο Symbian και στην "προεγκατάσταση" εφαρμογών σε αρχεία φλασαρίσματος με Nokia Cooker και SISContents. Οπότε αναρωτιόμουν αν μπορεί να "εγκατασταθεί" παθητικά μια εφαρμογή με αυτόν τον τρόπο...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αυτό που έλεγα μέχρι ένα βαθμό μπορεί να γίνει τελικά.

 

Αν π.χ. κάποιος έχει προεγκατεστημένες εφαρμογές από πριν κλείσει το κατάστημα μπορεί να τις κάνει εξαγωγή σε "καθαρό" αρχείο xap χωρίς να μεταφερθούν προσωπικά στοιχεία. Με κάποιον καλό explorer, θα πρέπει να κάνετε εξαγωγή τον φάκελο Installs της κάθε εφαρμογής, να τον κάνετε αρχείο .zip και να το μετονομάσετε σε .xap.

 

Π.χ.

 

Phone\Data\programs\{DDE4E2AC-9EA5-4B05-8BBD-CB7867B01D9C}\Install

 

όπου ο κωδικός εντός των αγκύλων αντιστοιχεί στην εκάστοτε εφαρμογή. Από τα αρχεία που περιέχει διαγράψτε το WMAppRHeader.xml.

 

Έπειτα, μπορείτε να την περάσετε εκ νέου με τον ίδιο τρόπο ή να την κάνετε deploy αφότου η συσκευή γίνει root.

 

Επίσης γίνονται προσπάθειες να γίνουν archive κάποιες εφαρμογές, όπως π.χ. αυτή η ομάδα εδώ

 

https://t.me/W8Mobile

Edited by Mivas

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...