Jump to content

Google Nexus 4 (by LG)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 9,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εχει βγει ΟΤΑ η 5.1.1 ή την βάζουμε κάπως αλλιώς; Γιατι σε εμένα δεν έχει έρθει, μαλλον πρεπει να περιμενω.....

 

Είτε περιμένεις είτε ακολουθεις τον οδηγό από εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=378746

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά εμείς πλέον ίσως πάρουμε updates της μορφής 5.χ.χ αλλά όχι νέες εκδόσεις? Τι εννοούν security patches ακριβώς
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά εμείς πλέον ίσως πάρουμε updates της μορφής 5.χ.χ αλλά όχι νέες εκδόσεις? Τι εννοούν security patches ακριβώς

 

Κάτι τέτοιο κατάλαβα κι εγώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα! Μετα απο πτώση το nexus μου πρέπει να έχει πρόβλημα με το μικρόφωνο καθώς όταν μιλάω δεν με ακούν. Όταν όμως το χτυπάω λίγο απο κάτω τοτε επενέρχεται. Αυτό το πράγμα συμβαίνει.κατα διαστηματα. Μάλλον χάνει επαφη και με το χτυπημα στρώνει. Επίσης έχει ραγίσει λιγάκι το πίσω τζαμάκι κάτω χαμηλά και θα ήθελα να αλλάξω κι αυτό. Γνωρίζετε που θα μπορουσα να το επισκεύασω?? Έχετε να προτείνετε κάποιο καταστημα που μπορεί να επιδιορθώσει την συσκευή μου εγγυημένα και χωρίς να δώσω πολλά χρήματα?? Ευχαριστωε εκ των προτέρων !
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα! Μετα απο πτώση το nexus μου πρέπει να έχει πρόβλημα με το μικρόφωνο καθώς όταν μιλάω δεν με ακούν. Όταν όμως το χτυπάω λίγο απο κάτω τοτε επενέρχεται. Αυτό το πράγμα συμβαίνει.κατα διαστηματα. Μάλλον χάνει επαφη και με το χτυπημα στρώνει. Επίσης έχει ραγίσει λιγάκι το πίσω τζαμάκι κάτω χαμηλά και θα ήθελα να αλλάξω κι αυτό. Γνωρίζετε που θα μπορουσα να το επισκεύασω?? Έχετε να προτείνετε κάποιο καταστημα που μπορεί να επιδιορθώσει την συσκευή μου εγγυημένα και χωρίς να δώσω πολλά χρήματα?? Ευχαριστωε εκ των προτέρων !

Για μένα, δεν αξίζει να δώσεις ούτε 30-40€ πια για αυτή την συσκευή.

Μάζεψε κάτι παραπάνω και πάρε ένα νέο τηλέφωνο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Για μένα, δεν αξίζει να δώσεις ούτε 30-40€ πια για αυτή την συσκευή.

Μάζεψε κάτι παραπάνω και πάρε ένα νέο τηλέφωνο.

 

Διαφωνώ γιατί δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι στο επίπεδο του νέξους ακόμα και στην διπλάσια τιμή των 80-90Ε. Αν είναι να δώσει 200+ για κάτι αντίστοιχο το φτιάχνει με 30-40Ε που στην τελική εγώ το θεωρώ αμελητέο ποσό και έχει ένα τηλέφωνο που ακόμα έχει υποστήριξη.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ γιατί δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι στο επίπεδο του νέξους ακόμα και στην διπλάσια τιμή των 80-90Ε. Αν είναι να δώσει 200+ για κάτι αντίστοιχο το φτιάχνει με 30-40Ε που στην τελική εγώ το θεωρώ αμελητέο ποσό και έχει ένα τηλέφωνο που ακόμα έχει υποστήριξη.

Δεν εννοώ αυτό.

Αντί να δώσει κάποιος πχ 40€ για να φτιάξει ένα παλιό κινητό,

Αν με την ευκαιρία θέλει νέο μοντέλο, ας δώσει 150-180€ να πάρει ένα πολύ καλύτερο από το Nexus, που θα τον βγάλει και 2 χρόνια ακόμα άνετα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

"Αντί να δώσει 40€....ας δώσει 150-180€ να πάρει καινούργιο τηλέφωνο"

Λεφτά υπάρχουν με λίγα λόγια ακόμα σε αυτή την χώρα...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

"Αντί να δώσει 40€....ας δώσει 150-180€ να πάρει καινούργιο τηλέφωνο"

Λεφτά υπάρχουν με λίγα λόγια ακόμα σε αυτή την χώρα...

Παλληκάρι έχεις κάνει δημοσιογράφος;

Μόνο αυτοί ξέρουν να κόβουν και να ραβουν όπως τους βολεύει.

 

Την φράση που έγραψα "αν θέλει και να πάει σε νέο κινητό", την αγνοησες για κάποιο λόγο;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα μόνο την ουσία της πρότασης σου η οποία κινείται ξεκάθαρα εκτός του σκεπτικου του φίλου, κατι που ίσως το αντιληφθεις κι εσύ αν ξαναδιαβάσεις προσεκτικά αυτά που γράφει...

Για τα σχόλια δεν μπαίνω καν στο κόπο...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Aν λεει για το κατω μικροφωνο τοτε παει μαζι με το flex που εχει και το micro usb επανω εχει κατι λιγοτερο απο 10 ευρω και αλλα τοσα εχει ενα καπακι ολοκληρο (για να μην προσπαθει να ξεκολλησει μονο το τζαμακι απο το καπακι και πιθανων κανει ζημια στο nfc

οποτε μιλαμε για 20-25 ευρω στη χειροτερη περιπτωση , αν το παιδι σκεφτοταν αλλαγη κινητου δεν νομιζω να εψαχνε φτηνη επισκευη

Link to comment
Share on other sites

Aν λεει για το κατω μικροφωνο τοτε παει μαζι με το flex που εχει και το micro usb επανω εχει κατι λιγοτερο απο 10 ευρω και αλλα τοσα εχει ενα καπακι ολοκληρο (για να μην προσπαθει να ξεκολλησει μονο το τζαμακι απο το καπακι και πιθανων κανει ζημια στο nfc

οποτε μιλαμε για 20-25 ευρω στη χειροτερη περιπτωση , αν το παιδι σκεφτοταν αλλαγη κινητου δεν νομιζω να εψαχνε φτηνη επισκευη

 

Μίλησα σήμερα με procordia. Μου ειπαν πως η αλλαγή μικροφώνου στοιχίζει 40 ευρώ και αν θελασησω ν αλλάξω και το πίσω τζαμάκι όλα μαζί 82 ευρώ. Τα μεταφορικά δωρεάν γιατί ειμαιε και από δυσπρόσιτο μέρος οποτε θα χρειαστεί courier. Υπάρχει πιο οικονομική λύση για να το φτιαξω αλλά ταυτόχρονα και αξιόπιστη?! Ξέρεις που μπορω να το επισεευασωτ με 20-25 ευρώ?

Edited by cuculos
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα σήμερα με procordia. Μου ειπαν πως η αλλαγή μικροφώνου στοιχίζει 40 ευρώ και αν θελασησω ν αλλάξω και το πίσω τζαμάκι όλα μαζί 82 ευρώ. Τα μεταφορικά δωρεάν γιατί ειμαιε και από δυσπρόσιτο μέρος οποτε θα χρειαστεί courier. Υπάρχει πιο οικονομική λύση για να το φτιαξω αλλά ταυτόχρονα και αξιόπιστη?! Ξέρεις που μπορω να το επισεευασωτ με 20-25 ευρώ?

 

Αν ειναι αυτο που καταλαβα κοιτα ανταλλακτικα απο ebay και τα περνας μονος σου οταν λες το πατας εννοεις κατω χαμηλα ? κοντα στο ηχειο ?

http://www.ebay.co.uk/itm/Black-back-housing-cover-with-NFC-for-LG-Google-Nexus-4-E960-/151374665027?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item233ea21543

http://www.ebay.co.uk/itm/Charging-Port-USB-Dock-Connector-Flex-Cable-for-LG-Google-Nexus-4-E960-with-Mic-/141636299871?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item20fa2e6c5f

 

Aπο ευρωπη αν κοιταξεις κινα μερια μπορεις να γλυτωσεις και παραπανω λεφτα

Edited by evoluti0n
Link to comment
Share on other sites

Έγραψα μόνο την ουσία της πρότασης σου η οποία κινείται ξεκάθαρα εκτός του σκεπτικου του φίλου, κατι που ίσως το αντιληφθεις κι εσύ αν ξαναδιαβάσεις προσεκτικά αυτά που γράφει...

Για τα σχόλια δεν μπαίνω καν στο κόπο...

 

+1.

Ο ανθρωπος να το επισκευασει ζητησε.

 

Cuculos τοσο φθηνα μονο αν το κανεις ο ιδιος.

Αν και βεβαια ετσι θα πρεπει να μαντεψεις που ειναι η βλαβη.

Αν δε σε πειραζει να το ρισκαρεις και με δεδομενο οτι ειναι πιθανο να εχει πειραχθει το μικροφωνο μονο, μπορεις να αρχισεις με αυτο και ενα κιτακι ανοιγματος (t5 torx και καμια πενα η prying tool) αν δεν εχεις ηδη.

Ουσιαστικα ψαχνεις ενα νεο daughterboard.

Πιο φθηνα απο αυτο δε νομιζω να γινεται.

Post may contain irony.
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τιμούλα μου φαίνονται τα 40€ για επισκευή. Μιλάμε για το επίσημο sevice (άρα εγγυημένη δουλειά), με αυθεντικά ανταλλακτικά και με δωρεάν μεταφορικά. Προσωπικά θα τα έδινα, απλά αντί να έβαζα και άλλα 42€ για το πίσω καπάκι, θα αγόραζα ένα skin για να καλύπτει τη ζημιά.
Link to comment
Share on other sites

Μια επισκευή της ταξης μέχρι των 50 ευρώ νομιζω την αξιζει ακομα το n4..με 150 πάντως σιγα το κινητο που θα παρεις..
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Θα το φτιαξω στο εξουσιοδοτημένο service τελικά για σίγουρα πράγματα. Είναι φοβερή συσκευή και με το κόστος επισκευής δεν πρόκειται να βρω κάτι καλύτερο ;αυτή τη στιγμή. Δεν θέλω να το ρισκαρω μόνος μου αν και δεν φαίνεται να είναι καμία δυσκολη διαδικασία...ασε που το βιαζομαι και δεν με παίρνει χρόνος στο να ψαξω να βρω και να έρθειτ ανταλλακτικό.
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα ήρθε σήμερα που πήρα χαμπαρι ότι έδειχνε τα 8gb από τα 16 και του έριξα ένα factory.Έχει νομίζω αρκετά καλύτερη διαχείριση ραμ
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 6 μέρες χρήσης, θα επιβεβαιώσω τις θετικές ενδείξεις για την διαχείριση της ram και το περίφημο memory leak που μας ταλαιπωρεί καιρό τώρα...

Στο κινητό μου με 145 εφαρμογές (και άρα μεγάλο αριθμό να λειτουργεί αναπόφευκτα στο background) κανένα lag, launcher redraw η restart όπως μέχρι την 5.1 Και το system memory σταθερά κάτω από τα 400MB :)

Για να δούμε, η παρακολούθηση συνεχίζεται...!

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις στους κατοχους nexus 4. Εχω βρει μεταχειρησμενο 4αρι 16gig σε πολυ καλη κατασταση, αξιζει ακομα η συσκευη? Απο μπαταρια δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα. Θα ηθελα λιγο την γνωμη σας γενικα για τα υπερ και κατα. Επισης το budget μου ειναι πολυ περιορισμένο .Στα ιδια σχεδον χρηματα (κανα 20αρι πιο κατω) εχω βρει και moto g 2nd gen. τι προτείνετε?
Link to comment
Share on other sites

Για να μην γίνει συγκριτικό θα αναφέρω μόνο για το nexus... Θα το έπαιρνα με κλειστά μάτια... Το έχω ενάμιση χρόνο, παίζει τα πάντα, με την 5.1.1 είναι μάλλον απόλυτα bug free και αν στη χειρότερη δεις ότι η μπαταρία λόγω μεταχειρισμένου είναι πεσμένη πολύ, την αλλαζεις με 15€ στο επίσημο service και όλα καλά...

Εγώ πάντως αυτό έχω αποφασίσει με την πρώτη ευκαιρία (γιατί κι εγώ ΜΤΧ το πήρα με συνολική ζωή 2,5 χρόνια πια) και θα συνεχίσω μαζί του για κανένα χρόνο ακόμα...!

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου. Το moto g το αναφέρω γιατί το έχω δει από κοντά ( ωραία οθόνη και λογικά θα παίρνει σχετικά γρήγορα αναβαθμίσεις) ενώ το Nexus όχι. Από οθόνη πως τα πάει? Εννοώ δηλαδή απο χρώματα φωτεινότητα αν ειναι ξεθωριασμενη γωνίες θέασης. Και απο screen on time τί χρόνους έχετε? Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 4 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...