Jump to content

Google Nexus 4 (by LG)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμένα μου βγάζει το ηχητικό μήνυμα "ο αριθμός που καλώ δεν χρησιμοποιείται".. Αγορασμένο από playstore Γερμανίας.

Το ιδιο και σε μενα.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Περίεργο, έτσι το αγόρασα κι εγώ και άλλοι (απλά ήρθαν στη Γερμανία από Αγγλία).

Μπορείς να συγκρίνεις τα παρακάτω αν θέλεις με τα δικά σου;

 

android

4.2.2

 

Βασικό Φάσμα:

M9615A-CEFWMAZM-2.0.1700.48

 

Kernel

3.4.0-perf-g7ce11cd

android-buid@vpbs1.mtv.corp.google.com#1

Tue Jan 29 11:41:33 PST 2013

 

Έκδοση

JDQ39

 

Τα ιδια ακριβως, αλλωστε δεν θα μπορουσαν να ειναι διαφορετικα.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια ακριβως, αλλωστε δεν θα μπορουσαν να ειναι διαφορετικα.

 

Από τα λεγόμενά σου υπέθεσα ότι θα μπορούσε ίσως να υπάρχει έκδοση που να λειτουργεί σωστά σε Ελληνικά δίκτυα.

Από ότι κατάλαβα, εσύ είπες ότι λειτουργεί επειδή ακούς ηχογραφημένο μήνυμα. Αυτό είναι ΑΛΛΗ περίπτωση, ίσως στο βγάζει ο δικός σου πάροχος. Μιλάμε για περιπτώσεις που ΔΕΝ βγαίνει ηχογραφημένο και με κάποιο άλλο κινητό ακούς busy/invalid signal, βλέπεις ένδειξη κατειλημμένου/μη έγκυρου αριθμού στην οθόνη σου και τερματίζεται. Με αυτό απλά τερματίζεται και δεν ξέρεις γιατί.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ρωτήσεις την LG Γερμανίας αν το δέχεται. Στη Σουηδία που μένω δέχονται μόνο το κινητό αν είναι αγορασμένο από σκανδιναβική χώρα. Στην Ελλάδα έχουν αλλη πολιτική, Ελλάδα και playstore. Δηλαδή πανευρωπαϊκή εγγύηση δεν έχει το κινητό απ' ότι φαίνεται. Μεγάλο φάουλ της LG.

 

Θα το αφήσω όσο πάει δεν θα βγάλω άκρη εδώ διότι δεν μιλάω ακόμα καλά τα Γερμανικά και η πληοψιφια των Γερμανών δεν μιλάνε αγγλικά ούτε για αστείο. Για να κάνω σύνδεση για ίντερνετ στο σπίτι Μοθ έχει βγει η πίστη. Μετά από μερικούς μήνες θα δώσω το nexus 4στην γυναίκα που έχει το καθηστεριμενο arc s και θα πάρω το επόμενο

Vw CC 1.8TSI K04.. :D
Link to comment
Share on other sites

Θα το αφήσω όσο πάει δεν θα βγάλω άκρη εδώ διότι δεν μιλάω ακόμα καλά τα Γερμανικά και η πληοψιφια των Γερμανών δεν μιλάνε αγγλικά ούτε για αστείο. Για να κάνω σύνδεση για ίντερνετ στο σπίτι Μοθ έχει βγει η πίστη. Μετά από μερικούς μήνες θα δώσω το nexus 4στην γυναίκα που έχει το καθηστεριμενο arc s και θα πάρω το επόμενο

 

Αν έρθεις Ελλάδα μπορείς να το πας και την ίδια μέρα να το έχεις πίσω. Είναι πολύ γρήγορο το service της procordia. Πάντως δοκίμασε καλού κακού και με τον φορτιστή που είχε το nexus μήπως και οφείλεται εκεί το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Με cosmote what's up και paranoid 3.55 με franko kernel μου βγάζει ηχητικό αν σας ενδιαφέρει. Αγορασμένο από play store αμερικής
Link to comment
Share on other sites

Αν έρθεις Ελλάδα μπορείς να το πας και την ίδια μέρα να το έχεις πίσω. Είναι πολύ γρήγορο το service της procordia. Πάντως δοκίμασε καλού κακού και με τον φορτιστή που είχε το nexus μήπως και οφείλεται εκεί το πρόβλημα.

 

Θα κάνω δοκιμή με τον φορτιστή.

Όταν ξανά κατέβω Ελλάδα θα έχει λήξει η εγγύηση..;)

Vw CC 1.8TSI K04.. :D
Link to comment
Share on other sites

Παντως μετά από δύο μήνες με το κινητό τα κυριότερα αρνητικά είναι :

 

1) Δε βλέπω τίποτα στην οθόνη έξω ακόμα και με τέρμα φωτεινότητα

2) Οταν θα μιλησω, στο δίλεπτο θα καίει το αυτί μου ακόμα και αν πριν ήταν ανέγγιχτο για μισή ώρα (και άρα δε τίθεται θέμα να έχει ανεβασμένη θερμοκρασία από πριν)

3) Άκυρώνει οποιαδήποτε αλλαγή συσκευής σκέφτομαι καθώς το τι κινητό παίρνεις για τα λεφτά του είναι αχτύπητο στην αγορά.

4) Και τα καθυστερημενα push (data+3g) αν και εχει παψει να με απασχολει η καθυστερηση πια

 

Ειδικα τα δυο προτελευταια ειναι πολύ σπαστικά. Σοβαρα τώρα το 2ο είναι τρελό πρόβλημα και όχι δε θεωρώ το bluetooth λυση.

Ισως εβαζα και στα αρνητικα το μεγεθος του, το οποιο για την οθονη του ειναι πολυ καλο αλλα συνολικα με κουράζει.

 

Κατα τα αλλα το κινητό ειναι τ ε λ ε ι ο. Από τις καλύτερες εμπειρίες που είχε σε κινητό και έχουν περάσει από τα χέρια μου καμιά 70αριά συσκευές.

Edited by zerow

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σε σχεση με το πρηγουμενο κινητο μου (S3),η οθονη ειναι πιο ευαναγνωστη.Δεν εχω παρατηρησει κατι παρομοιο με τη θερμοκρασια.

Εγω θα ηθελα λιγο καλυτερη καμερα+μπαταρια

Link to comment
Share on other sites

Σε σχεση με το πρηγουμενο κινητο μου (S3),η οθονη ειναι πιο ευαναγνωστη.Δεν εχω παρατηρησει κατι παρομοιο με τη θερμοκρασια.

Εγω θα ηθελα λιγο καλυτερη καμερα+μπαταρια

 

Υπομονή λοιπόν μέχρι τον Νοέμβριο για το n5

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά για ποια καθυστέρηση στα push notifications μιλάτε; Επειδή τυχαίνει να έχω στο δωμάτιο ένα desktop και ένα ταμπλετ, οι ειδοποιήσεις σε Gmail και g talk τουλάχιστον έρχονται ταυτόχρονα. Σε ποιες υπηρεσίες καθυστερεί;
Link to comment
Share on other sites

Παντως μετά από δύο μήνες με το κινητό τα κυριότερα αρνητικά είναι :

 

1) Δε βλέπω τίποτα στην οθόνη έξω ακόμα και με τέρμα φωτεινότητα

2) Οταν θα μιλησω, στο δίλεπτο θα καίει το αυτί μου ακόμα και αν πριν ήταν ανέγγιχτο για μισή ώρα (και άρα δε τίθεται θέμα να έχει ανεβασμένη θερμοκρασία από πριν)

3) Άκυρώνει οποιαδήποτε αλλαγή συσκευής σκέφτομαι καθώς το τι κινητό παίρνεις για τα λεφτά του είναι αχτύπητο στην αγορά.

4) Και τα καθυστερημενα push (data+3g) αν και εχει παψει να με απασχολει η καθυστερηση πια

 

Ειδικα τα δυο προτελευταια ειναι πολύ σπαστικά. Σοβαρα τώρα το 2ο είναι τρελό πρόβλημα και όχι δε θεωρώ το bluetooth λυση.

Ισως εβαζα και στα αρνητικα το μεγεθος του, το οποιο για την οθονη του ειναι πολυ καλο αλλα συνολικα με κουράζει.

 

Κατα τα αλλα το κινητό ειναι τ ε λ ε ι ο. Από τις καλύτερες εμπειρίες που είχε σε κινητό και έχουν περάσει από τα χέρια μου καμιά 70αριά συσκευές.

 

Υπό τον ήλιο βλέπω την οθόνη ακόμα και με τα γυαλιά ηλίου. Είναι η πρώτη συσκευή που έχω που το έχει καταφέρει αυτό. :cool:

Θερμοκρασία νορμάλ, τουλάχιστον για μένα.

Push όλα στην ώρα τους :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασία δεν έχω θέμα.στον ήλιο βλέπω μια χαρά.επίσης απο μπαταρία πλεον είμαι τέλεια.έχω 4 ώρες τουλαχιστον .το βράδυ μπαίνει για φόρτιση σίγουρα οποτε και μια ωρα να έδινε ακόμα δεν θα την έβλεπα εγώ.με gmail κ fb στα push notidication είναι οκ.στο ταπατοκ αργούν.λίγο καλύτερη κάμερα να είχε αλλά για μένα είναι μια χαρα .
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά και για να ολοκληρώσω τα προηγούμενα που είπα:

δοκίμασα να καλέσω και busy number στην Αγγλία αλλά ΔΕΝ εμφάνισε ούτε εκεί καμία ένδειξη κατειλημμένου, σε αντίθεση πάντα με άλλες συσκευές οι οποίες εμφάνισαν. Δεν ξέρω εάν τα προηγούμενα είναι θέμα LG ή android γενικότερα (μάλλον το πρώτο), αλλά θεωρώ πως σε θέματα τηλεφωνίας υστερεί έναντι ακόμη και πολύ παλαιότερων και απλούστερων συσκευών. Ειδικά εάν το συνδυάσουμε τόσο με την μη υποστήριξη από το android του κλασσικού video call (όσο λίγο κι αν αυτό χρησιμοποιείται), όσο και την ένδειξη των προωθημένων εισερχόμενων κλήσεων που προσωπικά χρησιμοποιώ πολύ.

 

Δεν θέλω να απαξιώσω την πάρα πολύ καλή κατά τα άλλα συσκευή, απλά με χαλάει λίγο η έλλειψη κάποιων αυτονόητων λειτουργιών τηλεφωνίας.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να απαξιώσω την πάρα πολύ καλή κατά τα άλλα συσκευή, απλά με χαλάει λίγο η έλλειψη κάποιων αυτονόητων λειτουργιών τηλεφωνίας.

 

Να την απαξιώσεις! :p

 

Είμαι περίεργος να δω αν θα τα υποστηρίζουν όλα αυτά οι google εκδόσεις των HTC One και Samsung Galaxy S4...

 

Είναι θέμα kernel και rom ή ελλείψεις στην συσκευή;

Akism :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι ελπιζω και θελω να βγει νεο nexus τον Νοέμβριο που βγηκε αυτο, με αντιστοιχη τιμολογογηση και τροπο διαθεσης. Φοβαμαι μην μεινουν στη νεα μοδα με τα nexus s4/one ομως και συνεχισουν αυτα...
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι ελπιζω και θελω να βγει νεο nexus τον Νοέμβριο που βγηκε αυτο, με αντιστοιχη τιμολογογηση και τροπο διαθεσης. Φοβαμαι μην μεινουν στη νεα μοδα με τα nexus s4/one ομως και συνεχισουν αυτα...

 

Εγώ δεν βιαζομαι να αλλάξω νεξους μιας κ ακόμα το software βρίσκεται σε πολύ πρώιμη φαση.έχουμε να δούμε 4.3 κ εφόσον μας καλυψει στα θέματα που έχουμε.μετα πάμε για νέους κερνελ κ.ο.κ

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Μηνύματα που είχαν επιθετικό και ειρωνικό ύφος αφαιρέθηκαν.

Αν δεν θέλετε μην απαντάτε στα ερωτήματα που θέτονται, δεν σας υποχρεώνει κανείς. Το να απαντάτε με αυτόν τον τρόπο είναι απαράδεκτο και το μόνο που καταφέρνετε είναι να γεμίσετε το θέμα με περισσότερα μηνύματα που δεν είναι για κανέναν χρήσιμα και προκαλούν διαπληκτισμούς.

Επίσης δεν κάνει κακό λίγη παραπάνω ανεκτικότητα με τα νέα μέλη.

Θα παρακαλέσω να προσέχετε περισσότερο στο μέλλον ώστε να μην υπάρξουν πιο αυστηρά μέτρα από αυτά της απλής παρατήρησης!

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια η μπαταρια του ειναι απαραδεκτη οπως και ολων των LG . Κριμα ...

 

θα αναγκαστω να το δωσω και να χασω 200 ευρω σε 7 ημερες αλλα δεν με βολευει καθολου στη δουλεια,σβηνει σε 8-9 ωρες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια η μπαταρια του ειναι απαραδεκτη οπως και ολων των LG . Κριμα ...

 

θα αναγκαστω να το δωσω και να χασω 200 ευρω σε 7 ημερες αλλα δεν με βολευει καθολου στη δουλεια,σβηνει σε 8-9 ωρες.

 

Φιλε εγω βγαζω περιπου 5 ωρες ανοιχτης οθονης με wifi και λιγο 3g.Αμα εισαι τελειως στοκ αυτα τα νουμερα δεν τα βλεπεις.Αλλωστε οι περισσοτερες συσκευες high end τοσο κρατανε.Δες στο HTC One τι λενε..Επισης πες και τη χρηση κανεις

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Φιλε εγω βγαζω περιπου 5 ωρες ανοιχτης οθονης με wifi και λιγο 3g.Αμα εισαι τελειως στοκ αυτα τα νουμερα δεν τα βλεπεις.Αλλωστε οι περισσοτερες συσκευες high end τοσο κρατανε.Δες στο HTC One τι λενε..Επισης πες και τη χρηση κανεις

 

ΣΤΟΚ ειμαι . Δηλαδη τι να βαλω για να κραταει ; ΤΟ Galaxy S 3 μου κρατουσε τουλαχιστον 15 ωρες και με την μεγαλη μπαταρια 3.000

 

τουλαχιστον 6 ωρες οθονη.

 

χρηση βαρια κανω μιλαω πολυ πολλα sms και παντα ανοιχτο το 3G .

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ με τον prioxxx...αν δεν μας πεις τι χρήση κάνεις δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε...εμένα με 5 ώρες οθόνη μου κρατάει χαλαρά μέχρι το βράδυ στις 11 με 12...
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ με τον prioxxx...αν δεν μας πεις τι χρήση κάνεις δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε...εμένα με 5 ώρες οθόνη μου κρατάει χαλαρά μέχρι το βράδυ στις 11 με 12...

 

Οκ αναλυτικα η χρηση.

 

ΤΟ ανοιγω στις 07:40

 

Συχρονισμος 4 email,FAcebook,tweeter κτλ εννοειται ολη την ημερα με 3G .

 

Ομιλια πανω απο 1μιση ωρα στο 8ωρο στη δουλεια.

sms καμια 100-150.

φωτεινοτητα στο 40% ( αν την ανοιξω και αλλο σβηνει στο 3ωρο)

 

Αυτα κανω και στο 10ωρο το πολυ σβηνει .

Link to comment
Share on other sites

Οκ αναλυτικα η χρηση.

 

ΤΟ ανοιγω στις 07:40

 

Συχρονισμος 4 email,FAcebook,tweeter κτλ εννοειται ολη την ημερα με 3G .

 

Ομιλια πανω απο 1μιση ωρα στο 8ωρο στη δουλεια.

sms καμια 100-150.

φωτεινοτητα στο 40% ( αν την ανοιξω και αλλο σβηνει στο 3ωρο)

 

Αυτα κανω και στο 10ωρο το πολυ σβηνει .

Καταρχην ξερεις οτι πηρες κινητο που δεν αλλαζει η μπαταρια του οπως εκανες στο s3.Aρα λογικο να κραταει λιγοτερο αφου δεν εχει 3000mh.Δευτερον πηγαινε και κανε απενεργοποιηση τους χαρτες και το currents(δν νομιζω να το χρησιμοποιεις).Το 3g οταν εισαι καπου που δεν πιανει καλο σημα οπως λες εισαι στο γραφειο ειναι αναμενομενο να τρωει φουλ μπαταρια.Εγω το ανοιγω κατα διαστηματα.Αλλιως καλυτερα wifi αμα εχεις εκει που δουλευεις.Μετα σου προτεινω να γινεις root να ξεκλειδωσεις bootloader και να αλλαξεις κερνελ.Θα δεις τρελη διαφορα.Αυτα απο μενα για αρχη.Αν και για επαγγελματικη χρηση ισως να μην ειναι καταλληλο το Ν4,δεν ξερω...Ισως να επαιρνες νοτελι 2

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 4 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...