Jump to content

[Nexus 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Καθημερινη ROM που εχετε στο NEXUS4  

93 members have voted

  1. 1. Καθημερινη ROM που εχετε στο NEXUS4

    • Official Google AOSP ROM KitKat
    • SlimKat
    • ParanoidAndroid
    • MAHDI
    • Purity
    • CarbonROM
    • PAC-man
      0
    • VANIR
      0
    • CyanogenMOD
    • other ROM


Recommended Posts

Δηλαδή κάνεις restore με το Titanium Backup τον launcher σου (app+data) και δεν επαναφέρει τα widgets και τα app shortcuts;

Εγώ έχω 2 launcher και μου τα επαναφέρει μια χαρά. Απλά πρέπει να κάνεις click επάνω στα widgets σου, γιατί φαίνεται μόνο το πλαίσιό τους. Δεν είναι τίποτα το σοβαρό, αν έχεις 4 widgets, 4 click επάνω τους...

Ps. Έχω την Premium version του Titanium backup, δεν ξέρω αν έχει να κάνει μ' αυτό (αν και δε το νομίζω).

 

Αν είναι ο ίδιος launcher σαφώς και ισχύει, αλλά κάποιες custom rom διαφέρουν ή ο καθένας έχει το launcher του. Δεν το διατύπωσα εγώ σωστά :) Αν και στην XenonHD μου έβγαζε bug όταν επανέφερα τον launcher και ξαναπέρναγα ρομ.

 

 

Γνωρίζει κανεις τις ακριβές ρυθμίσεις ίντερνετ για βονταφον..??

 

Ολες οι ρυθμίσεις όλων των παρόχων περνάνε αυτόματα με το που ανοίξεις το τηλέφωνο, δεν χρειάζεται να σε απασχολεί αυτό.

 

 

σήμερα το παρέλαβα επιτέλους, ο franko kernel και cyanogenmod δίνουν τη καλύτερη μπαταρία και απόδοση;

Προσωπικά συνιστώ CodefireX με τον δικό της κερνελ. Οτι πιο γρήγορο και smooth χωρίς να υστερεί ιδιαίτερα σε μπαταρία σε σχέση με franco kernel.

 

 

Ερώτηση,όταν θελουμε να γίνουμε ξανά Μαμα,τι κάνουμε?πρωτα με την rom κι ύστερα με το toolkit!

 

Απλά περνάς την μαμα ρομ μέσω Odin (διαφορετικό πρόγραμμα). Το toolkit δεν το έχω για να ξέρω αν το κάνει και αυτό.

What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχεις link για Odin?φαντάζομαι εύκολο έτσι?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Με ένα απλό search το βρίσκεις (δεν έχω πρόχειρο λινκ). Αν θυμάμαι καλά στα νήματα του Galaxy S2 ή γενικά του Android αναγράφεται η διαδικασία, 1-2 πράγματα κάνεις στην ουσία, είναι κοινή για όλα τα τηλέφωνα.
What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση,όταν θελουμε να γίνουμε ξανά Μαμα,τι κάνουμε?πρωτα με την rom κι ύστερα με το toolkit!

 

αν εχεις το toolkit απλα πας να περασεις το factory image, με τη ρομ δε χρειαζεται να κανεις κατι, περα απο τα backup σου. επισης υπαρχει περα απο το toolkit και ο τροπος του τερματικου, αφου κατεβασεις το factory image απο τη google το αποσυμπιεχεις (ενα tgz αρχειο ειναι αυτο που θα κατεβει) και ανοιγεις ενα τερματικο μεσα στο αποσυμπιεσμενο φακελο και (εννοειται εχεις στον υπολογιστη σου τα εργαλεια adb & fastboot) τρεχεις απλα το σκριπτακι flash-all

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει aospa 2.2.2(και με το fix απο xda) codefirex και cm και το pinch zoom δεν εχει φτιαξει , τι πρέπει να κανω;
Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2116198

Το παραπάνω θέμα το έβαλε κάνεις???

Φαίνεται πολύ όμορφο...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2116198

Το παραπάνω θέμα το έβαλε κάνεις???

Φαίνεται πολύ όμορφο...

 

Οντως πολύ ομορφο ...ειδικα το πρασινο με το γκρι...!!!

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

r92 to the air από τον τρελό Πορτογάλο σήμερα !

Ποιος έχει προλάβει να την βάλει ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Ποιό πράσινο αδερφέ; Μπλε κίτρινο κόκκινο βλέπω!

 

Χαχαα...εγώ βλέπω κ κάτω κάτω κ ενα γκρι με λαδοπρασινο...!!

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις περάστηκε!:lol::lol:

Θηρίο :)

πρόλαβες να διαβάσεις για διαφορές σε σχέση με την 90?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Tη συμπεριφορα του 3g? :confused:

Μπορεις να μου δωσεις link που να το αναφερει ο Franco?

Γιατι απο οσο ξερω δε πειραζει το radio καθολου το kernel.

Changelog δεν εχει βαλει ακομα παντως.

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις το toolkit απλα πας να περασεις το factory image, με τη ρομ δε χρειαζεται να κανεις κατι, περα απο τα backup σου. επισης υπαρχει περα απο το toolkit και ο τροπος του τερματικου, αφου κατεβασεις το factory image απο τη google το αποσυμπιεχεις (ενα tgz αρχειο ειναι αυτο που θα κατεβει) και ανοιγεις ενα τερματικο μεσα στο αποσυμπιεσμενο φακελο και (εννοειται εχεις στον υπολογιστη σου τα εργαλεια adb & fastboot) τρεχεις απλα το σκριπτακι flash-all

Ο πρώτος τρόπος φαίνεται πιο εύκολος,κατεβάζω το factory image και μετά κάνω οτι κάνω με το toolkit.

http:// forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2116198

Το παραπάνω θέμα το έβαλε κάνεις???

Φαίνεται πολύ όμορφο...

Πως βάζουμε θέματα βρε παιδιά?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, το ADB backup μεγάλη απάτη. Τα μισά προγράματα δεν τα επανέφερε, γενικά λίγο ο,τι να ναι. Αλλά δυστυχώς μονόδρομος αν δεν έχεις κάνει Root.

 

Εγώ μόλις τέλειωσα την όλη διαδικασία rooting+restoring+migration από το προηγούμενο κινητό, και επιτέλους το κινητό άρχισε να γίνεται όπως το θέλω!

 

Πάντως πιστεύω ότι πρέπει να γραφεί με μεγάλα γράμματα, κάνε το root με το που θα πάρεις το κινητό, γιατί μετά είναι ταλαιπωρία.

 

Τώρα έχω να τραβήξω τα ίδια με το tablet που έχω ήδη περάσει και παραμετροποιήσει πολύ περισσότερες εφαρμογές... Να δω τι θα μου κρατήσει και τι θα μου χάσει.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα τις τελευταίες μέρες να περάσω τα εν λόγω nightlies και με το που κάνει boot δεν έχω σήμα στο κινητό (Cosmote). Γυρνάω στο CM-10.1-20130222 και όλα καλά. Αναμενόμενο ίσως για nightlies αλλά υποψιάζομαι ότι το κάνει μόνο σε μένα, δεν βλέπω κάποιον άλλον στο xda να παραπονιέται. ΘΑ κάνω και εκεί ένα ερώτημα αλλά θα ήθελα να μου πείτε αν έχετε περάσει κάποιο από τα δύο αυτά τελευταία nightlies χωρίς θέματα.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το τρίωρο με ανοιχτή την οθόνη το χτυπάω με codefire x,καλα δεν εχει διαφορα νομίζω με την Μαμα στοκ

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, το ADB backup μεγάλη απάτη. Τα μισά προγράματα δεν τα επανέφερε, γενικά λίγο ο,τι να ναι. Αλλά δυστυχώς μονόδρομος αν δεν έχεις κάνει Root.

 

Εγώ μόλις τέλειωσα την όλη διαδικασία rooting+restoring+migration από το προηγούμενο κινητό, και επιτέλους το κινητό άρχισε να γίνεται όπως το θέλω!

 

Πάντως πιστεύω ότι πρέπει να γραφεί με μεγάλα γράμματα, κάνε το root με το που θα πάρεις το κινητό, γιατί μετά είναι ταλαιπωρία.

 

Τώρα έχω να τραβήξω τα ίδια με το tablet που έχω ήδη περάσει και παραμετροποιήσει πολύ περισσότερες εφαρμογές... Να δω τι θα μου κρατήσει και τι θα μου χάσει.

 

ΔΕΝ ειναι μονοδρομος. Υπαρχει και αυτο που κανει τη δουλεια https://play.google.com/store/apps/details?id=com.koushikdutta.backup&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5rb3VzaGlrZHV0dGEuYmFja3VwIl0.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Με franko r92 και cm nightly επιασα 15mbps download και 2mbps upload στο 3g της wind καλύτερα και απο τη σταθερή μου σύνδεση :D

 

Το touch pinch zoom πως φτιάχνει;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το τρίωρο με ανοιχτή την οθόνη το χτυπάω με codefire x,καλα δεν εχει διαφορα νομίζω με την Μαμα στοκ

 

Πως μετραει την ωρα η οθονη?Γτ δν παιζει να ειναι ανοιχτη μονο τοσο? Ή εγω μπερδευομαι

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

αυτη ειναι η καινουρια του franco?http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2002782 γενικα ποια rom προτεινετε ως την καλυτερη?

 

λεω να βαλω την AOSPA 4.2.2 Καλη ειναι?απο μπαταρια?

 

απο δω τι κατεβαζω?πιο πακετο?μονο αυτο χρειαζεται?η κατεβαζω και κατι αλλο

Edited by ταξιδιωτης22

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

αυτη ειναι η καινουρια του franco?http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2002782 γενικα ποια rom προτεινετε ως την καλυτερη?

 

λεω να βαλω την AOSPA 4.2.2 Καλη ειναι?απο μπαταρια?

 

απο δω τι κατεβαζω?πιο πακετο?μονο αυτο χρειαζεται?η κατεβαζω και κατι αλλο

 

Κατεβάζεις από εκεί που λέει download 4.2.2 το zip, κάνεις ένα wipe cash και dalvik cash και την περνάς. Λέω να την δοκιμάσω και γω τώρα.

:D
Link to comment
Share on other sites

Στο official N4 thread κάποιος έδωσε αυτό το link για οδηγίες για root:

 

Αν το κάνω θα πάρω τα επόμενα updates με OTA ή θα πρέπει να τα κάνω χειροκίνητα;

 

Να προσθέσω μία ακόμα ερώτηση:

Τι διαφορά έχει το παραπάνω video και το σχετικό link στο xda με αυτή την εφαρμογή πέρα από το ότι φαίνεται μακράν ευκολότερη:

http://www.wugfresh.com/nrt/

Link to comment
Share on other sites

αυτη ειναι η καινουρια του franco?http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2002782 γενικα ποια rom προτεινετε ως την καλυτερη?

 

λεω να βαλω την AOSPA 4.2.2 Καλη ειναι?απο μπαταρια?

 

απο δω τι κατεβαζω?πιο πακετο?μονο αυτο χρειαζεται?η κατεβαζω και κατι αλλο

 

Προσωπικά από όσες έχω δοκιμάσει έχω βρει την υγεία μου και την τέλεια ισορροπία απόδοσης-μπαταρίας με την CodefireX. Οταν βλέπεις πόσο απίστευτα γρήγορο και smooth είναι το τηλέφωνο με στοκ, μετά το S3 πχ μου φαίνεται σαλιγκάρι. Αρα δεν μπορώ να βλέπω κολλήματα κτλπ για μισή-μια ώρα παραπάνω μπαταρία. Λίγη διαφορά θα έχει αν το βράδυ έχει 40% ή 20%. Πάλι για φόρτιση θα μπει. Αυτά βέβαια είναι τα δικά μου θέλω.

 

 

Τι πρόβλημα έχει το pinch2zoom; Που; Δεν έχω προσέξει κάτι.

What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...