Jump to content

Samsung Galaxy S III Mini (I8190 - I8200)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το πηγες κατευθείαν στην σαμσουνγκ η στο μαγαζι που το αγόρασες?

 

εγω ειμαι απο θεσσαλονικη και πρεπει να το στειλω στο EBW ή στην σαμσουνγ κατευθειαν παλι στην αθηνα .. γιατι εδω θεσσαλονικη μάλλον δεν εχει αντιπροσωπια σαμσουνγκ .

Το ειχα παει στην Samsung.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

κατι ακομη... με 32gb card αν την φορτώσω λετε να σερνετε το κινητο ?

 

επισης αξιζει η αγορα απο ebay ? βγαινει κανα 13ευρω ποιο φτηνα απο ebay , παρα αν την αγοραζα πχ απο πλαισιο

 

http://www.plaisio.gr/kinita-smartphones/accessories/memory-cards-kartes-mnimis/Transcend-MicroSDHC-Class-10-with-SD-adapter-32GB-TS32GUSDHC10.htm

 

http://www.ebay.com/itm/NEW-32G-32GB-Micro-SD-Micro-SDHC-Class-C-10-TF-Flash-Memory-Card-Free-Adapter-/280991638992?pt=PDA_Accessories&hash=item416c6825d0

 

http://www.ebay.com/itm/32GB-Samsung-Class-10-Micro-SD-SDHC-MicroSD-Memory-Card-/200904063512?pt=AU_Electronics_Memory_Cards&hash=item2ec6d0ba18

Edited by notis144
tool
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! μολις απεκτησα το κινητο τουτο (ακομη ατο κουτι του ειναι...)και θελω να κανω μια ερωτηση. υπαρχει τροπος να γινω απλα root? δεν θελω να φλασαρω ακομη καποια custom rom,απλα θελω τα root δικαιωματα και ας εχει το κινητο ολα τα μαμα στοιχεια.

 

και κατι αλλο, το κινητο φοραει μαμα την 4.1.1. αν το ρουταρω θα μπορει να παρει την οποια επισημη αναβαθμιση απο μονο του η θα πρεπει να το ξεχασω? ευχαριστω προκαταβολικα για τον χρονο σας και ... καλως σας βρηκα...

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! μολις απεκτησα το κινητο τουτο (ακομη ατο κουτι του ειναι...)και θελω να κανω μια ερωτηση. υπαρχει τροπος να γινω απλα root? δεν θελω να φλασαρω ακομη καποια custom rom,απλα θελω τα root δικαιωματα και ας εχει το κινητο ολα τα μαμα στοιχεια.

 

και κατι αλλο, το κινητο φοραει μαμα την 4.1.1. αν το ρουταρω θα μπορει να παρει την οποια επισημη αναβαθμιση απο μονο του η θα πρεπει να το ξεχασω? ευχαριστω προκαταβολικα για τον χρονο σας και ... καλως σας βρηκα...

 

Θα σου πρότεινα να κάνεις πρώτα αναβάθμιση σε 4.1.2 και μετά ροοτ :)

Δες αν υπάρχει διαθέσιμη αναβάθμιση να την κάνεις...

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

πως ; στις ρυθμισεις του S-voice δεν εχει καποια ρυθμιση που να το απενεργοποιεις. αν θελεις βοηθησε λιγο

 

ξερει κανεις ΠΩΣ και ΑΝ γινεται η απενεργοποιηση του S-voice ωστε να δουλεψει η φωνητικη κληση πατωντας το πληκτρο του bluetooth μου (αντι να πετιεται το SVoice) ;

 

 

και αν γνωριζετε καποιο καλο πληκτρολογιο με μεγαλυτερα πληκτρα απο το μαμισιο που να μην πατας το "σ" και βγαινει "ο" ;

με εναλλαγη αγγλικωνκ ελληνικων φυσικα

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος μου πήρε το galaxy s3 mini μετά από παρότρυνση δικιά μου, (το πρώτο του smartphone)

και μου κάνει παράπονα για το GPS, δεν κλειδώνει γρήγορα, μπορεί να κάνει και πάνω από 5 λεπτά σε ανοιχτό χώρο. Το δοκίμασα και εγώ και ο χρόνος του έπαιζε από 1 λεπτό μέχρι 5+ το app "gps test" δείχνει να βλέπει δορυφόρους (αργεί) αλλά δεν κλειδώνει εύκολα.

Το Note 2 κάνει ελάχιστα δευτερόλεπτα στους ίδιους χώρους, πιάνει ακόμα και indoor :confused: .

Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι παρόμοιο? πως δουλεύει το δικό σας?

Memento Mori
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις ΠΩΣ και ΑΝ γινεται η απενεργοποιηση του S-voice ωστε να δουλεψει η φωνητικη κληση πατωντας το πληκτρο του bluetooth μου (αντι να πετιεται το SVoice) ;

 

 

και αν γνωριζετε καποιο καλο πληκτρολογιο με μεγαλυτερα πληκτρα απο το μαμισιο που να μην πατας το "σ" και βγαινει "ο" ;

με εναλλαγη αγγλικωνκ ελληνικων φυσικα

 

http://www.swype.com/ είναι ενα πολύ καλό πληκτρολόγιο με φωνητική πληκτρολόγηση στα ελληνικά και αυτόματη διόρθωση, ακόμα και χοντρά λάθη στα διορθώνει, αλλάζει ελλ-αγγ απο το space κανονικά.

εναλλακτικά δοκίμασε και το 4Χ3 πληκτρολόγιο της samsung στις ρυθμίσεις για να γράφεις πατώντας στο κλασικό numeric με 3 γράμματα ανά αριθμό.

Memento Mori
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.. Καινούριος στο φορουμ καλως σας βρήκα...

Σκέφτομαι μια από αυτές τις μέρες να πάω να αγοράσω το mini αλλά κάτι διάβασα οτι θα γίνει αναδιαπραγμάτευση(sis) των τιμών και οτι θα πέσει η τιμή του μικρού.. Μήπως έχετε ακούσει και εσείς τίποτα ή είναι ραδιο αρβύλα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

και ας κανω την αρχη ... πρόσφατα ελαβα απο το ebay αυτα

 

http://www.ebay.com/itm/360563417658?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

 

http://www.ebay.com/itm/190786149492?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

 

http://www.ebay.com/itm/180952766855?ssPageName=STRK:MESINDXX:IT&_trksid=p3984.m1436.l2649

 

http://www.ebay.com/itm/321061327274?ssPageName=STRK:MESINDXX:IT&_trksid=p3984.m1436.l2649

 

http://www.ebay.com/itm/280994402952?var=580145384148&ssPageName=STRK:MESINDXX:IT&_trksid=p3984.m1436.l2649

 

 

σε γενικες γραμμες καλα .. εκτος απο το δευτερο που τα χρώματα του δν ειναι οπως πρεπει

 

 

εχει παρει κανεις καρτα μνημης ? εντυπώσεις ?

Edited by notis144
tool
Link to comment
Share on other sites

http://www.swype.com/ είναι ενα πολύ καλό πληκτρολόγιο με φωνητική πληκτρολόγηση στα ελληνικά και αυτόματη διόρθωση, ακόμα και χοντρά λάθη στα διορθώνει, αλλάζει ελλ-αγγ απο το space κανονικά.

εναλλακτικά δοκίμασε και το 4Χ3 πληκτρολόγιο της samsung στις ρυθμίσεις για να γράφεις πατώντας στο κλασικό numeric με 3 γράμματα ανά αριθμό.

 

σε ευχαριστω πολυ αλλα δεν ψαχνω το swype (δε με βολευει)

 

πως απενεργοποιειται ρε παιδια το ρημαδι το S-Voice ;;;;;

Link to comment
Share on other sites

@ELLAS1964:

 

... Tip : Αν κάποιος ενδιαφέρεται για αγορά galaxy s III mini, ας κάνει υπομονή μέχρι τις 11 Μαρτίου, όπου θα υπάρξει ανατιμολόγηση (κανα 50άρι προς τα κάτω).

 

Τάδε έφη ο γραφών την εβδόμη του Μαρτίου δύο χιλιάδες δεκατρία (πληροφορίες από τα HQ).

Edited by Mauro_Palto
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ αλλα δεν ψαχνω το swype (δε με βολευει)

 

πως απενεργοποιειται ρε παιδια το ρημαδι το S-Voice ;;;;;

 

Ανοίγεις την εφαρμογή S-Voice και πατάς μια φορά στο εικονίδιο που βρίσκεται κάτω αριστερά. :)

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

@ELLAS1964:

 

 

 

Τάδε έφη ο γραφών την εβδόμη του Μαρτίου δύο χιλιάδες δεκατρία (πληροφορίες από τα HQ).

 

Γνωρίζεις εάν έγινε αυτή η ρημάδα η αναδιαπραγμάτευση ή οχι ?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά. Καμία σχέση με τα sony το σύστημα. Μάλιστα με το συγκεκριμένο root, το unroot είναι υπόθεση 5 δευτερολέπτων.

 

γιατι το ρουτ ποσο ειναι?????:lol::lol:

ευχαριστω φιλε για τον οδηγο και τις αναλυτικοτατες οδηγιες...

μια ερωτησουλα ακομη..... : κατι εφαρμογες flipboard,chaton,samsung apps, τις ξεφορτονωμαστε χωρις δευτερη σκεψη ή θα παιξει κανα προβληματακι? και παλι πολλα ευχαριστω!

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγεις την εφαρμογή S-Voice και πατάς μια φορά στο εικονίδιο που βρίσκεται κάτω αριστερά. :)

 

Ακομα κιαν το κανεις αυτο , η εφαρμογη ΔΕΝ απενεργοποιειται ουτε προσωρινα ουτε μονιμα.

μολις πατησεις το κουμπι του bluetooth ερχεται μπροστα το S-Voice και αν μιλησεις ηχογραφει

 

υπαρχει αραγε τροπος για οριστικη απενεργοποιηση η αφαιρεση του ;;;

Link to comment
Share on other sites

Ακομα κιαν το κανεις αυτο , η εφαρμογη ΔΕΝ απενεργοποιειται ουτε προσωρινα ουτε μονιμα.

μολις πατησεις το κουμπι του bluetooth ερχεται μπροστα το S-Voice και αν μιλησεις ηχογραφει

 

υπαρχει αραγε τροπος για οριστικη απενεργοποιηση η αφαιρεση του ;;;

 

Φίλε, αν είσαι root μπορείς να διαγράψεις την εφαρμογή(όπως και όλες τις εφαρμογές της Samsung που δεν χρησιμοποιείς) από την διαδρομή ...\system\app\voicetalk.apk ή εναλλακτικά μπορείς να την διακόψεις ή να την διαγράψεις από "διαχειριστής εφαρμογών - ΟΛΑ - S-VOICE"

Για οδηγίες του root δες τον οδηγό του tyxerakias στο πρώτο ποστ.

Καλή επιτυχία....

Link to comment
Share on other sites

έχω στα χέρια μου ένα μινι μιας φίλης. Μου το έδωσε να της το ετοιμάσω μιας και δεν σκαμπάζει(και δεν θέλει να μάθει φυσικά) .

 

Έχω σκάσει με το εξής. Το κινητό το παρέλαβα καινούργιο, το ανοίγω, συνδέω κανονικά το gmail της και το wifi μου και ενώ ανοίγω το google play και τικάρω τις πρώτες τρεις επιλογές (δηλάδη αυτόματη ενημερωση εφαρμογών και ενημέρωση μόνο μέσω wifi) του κάνω επανεκκινηση. Σε όποιο android έχω δουλέψει μετά την επανεκκίνηση αρχίζει να κάνει αυτόματα update όλες τις εφαρμογές. Μιας και το κινητό είναι παρθένο, έχει τα update για chrome, youtube, maps και μερικές ακόμα. Αλλά δεν τα κάνει! ούτε καν με ενημερώνει πως υπάρχουν διαθέσιμα updates. Μόνο αν βρω τις εφαρμογές μέσα απο το google play βλέπω την ένδειξη"ενημέρωση" σαν επιλογή(αντί της "εγκατάστασης" ) . Δοκίμασα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, clear cache/data σε google play , google servce framework , τίποτα. Τα εχω δοκιμάσει όλα και αυτό συνεχίζει. Τι συμβαίνει ?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Πολλες φορες ενω συνδεω μεσω usb το κινητο στο λαπτοπ, δεν το αναγνωριζει.

Ειχα εγκαταστησει τους Samsung usb drivers.

 

Γνωριζει καποιος γιατι γινεται αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Πολλες φορες ενω συνδεω μεσω usb το κινητο στο λαπτοπ, δεν το αναγνωριζει.

Ειχα εγκαταστησει τους Samsung usb drivers.

 

Γνωριζει καποιος γιατι γινεται αυτο?

 

Δοκίμασε σε άλλη θύρα usb.

 

με OTA αναβάθμιση χάνονται αρχεια, ρυθμισεις, κλπ;

 

Όχι δεν χάνονται :)

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου Tyxerakias καλημερα...!!

Εχω κ εγω στο siii mini με στοιχεια

 

εκδοση android 4.1.2

ΕΚΔΟΣ. ΒΑΣΙΚΟΥ ΦΑΣΜΑΤΟΣ I8190XXAMA2

EKDOSH KERNEL 3.0.31-809600

 

Εχω καποια εμπειρια απο android τηλεφωνα (ημουν κατοχος xperia x-10 mini για 3 χρονια), και σκεφτομαι να κανω root τωρα kai to siii mini.

 

Θελω να σου κανω μερικες ερωτησουλες...!!

 

1) o τροπος για να γινει root ειναι αυτος που περιγραφεις στη σελ. 4 του forum?

 

http://www.myphone.gr/foru...=351233&page=4

 

ή υπαρχει νεος τροπος σε αλλη σελιδα...?

 

2) Εαν το κανω root θα μπορει να μηδενιστει ο flash counter και να γινει unroot ευκολα?

 

3) κανοντας root περναμε και αλλη ROM?

 

4) Εαν βγει καινουργια εκδοση απο την Samsung, αυτη σου ερχεται κ περνιεται αυτοματα οπως εγινε οταν πρωτοξεκινησα το κινητο?

 

5) Ποιες εφαρμογες θα μπορω να βγαλω με ασφαλεια? Πχ. chatON, Game Hub, Google +, S Suggest, , Samsung Apps, Yahoo finance και Finance daemon πχ..?

 

6)θα γινει πιο γρηγορο το κινητο και θα μπορω να βαλω προγραμματα οπως το titanium backup klp, CWM, και χωρις να crashαρουν λογω πειραγματος καποιες αλλες εφαρμογες ?

Τωρα το βλεπω οτι παει μια χαρα , με καμια 70αρια εφαρμογες επανω, εχω free ραμ γυρω στα 300 ΜΒ . Θελω να το σκαλισω να το κανω root, αλλα φοβαμαι κιολας ακομα δεν το πηρα μην του δημιουργησω καποιο προβλημα...!!

 

Συγνωμη αν σε κουρασα με τις ερωτησεις μου κ σε ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σου και την απαντηση σου ...!!

Μπραβο σου για την προσπαθεια να αναβαθμισεις το τηλεφωνο μας..!! Συνεχισε ετσι...!!

Φιλικα

 

Δημητρης

Link to comment
Share on other sites

Πολλες φορες ενω συνδεω μεσω usb το κινητο στο λαπτοπ, δεν το αναγνωριζει.

Ειχα εγκαταστησει τους Samsung usb drivers.

 

Γνωριζει καποιος γιατι γινεται αυτο?

 

ρε μαγκες τα μικρα γραμματα (στα ελληνικα) οταν γραφουμε μνμ πως τα εμφανιζει ?

 

Πάτα το πάνω βελάκι (shift)

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

δν κανει τπτ οσο και να το παταω ... ειναι μονιμα σε μπλε χρωμα .. εκανα κ επανεκκίνηση

Το έχεις σε GSM λειτουργία. Αν το αλλάξεις σε "αυτόματη" λειτουργία δεν θα μπορείς να γράψεις 160 χαρακτήρες. Για να κάνεις την ρύθμιση, πήγαινε στα μηνύματα-ρυθμίσεις-εισαγωγή λειτουργίας και τίκαρε αυτό που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S III Mini (I8190 - I8200)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...