Jump to content

Samsung Galaxy S III Mini (I8190 - I8200)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

δεν ξέρω για τα δικά σας s3 mini αλλά ο default browser στο δικό μου όταν συνδέομαι στο internet με τη χρήση 3g (όχι με wifi) είναι πολύ αργός, θα έλεγα εκνευριστικά αργός. (Δε φταίει ο πάροχός μου, η voda, γιατί με άλλα κινητά που είχα η σύνδεση ήταν αισθητά γρηγορότερη).

Μήπως έχετε να προτείνετε κάποιον άλλο (π.χ. opera, dolphin) και εάν ναι έχει αισθητή διαφορά με τον default browser?

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

δεν ξέρω για τα δικά σας s3 mini αλλά ο default browser στο δικό μου όταν συνδέομαι στο internet με τη χρήση 3g (όχι με wifi) είναι πολύ αργός, θα έλεγα εκνευριστικά αργός. (Δε φταίει ο πάροχός μου, η voda, γιατί με άλλα κινητά που είχα η σύνδεση ήταν αισθητά γρηγορότερη).

Μήπως έχετε να προτείνετε κάποιον άλλο (π.χ. opera, dolphin) και εάν ναι έχει αισθητή διαφορά με τον default browser?

 

Δοκίμασε το chrome :)

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

A. Κατεβάζεις την γραμμή ειδοποιήσεων με το δάχτυλο και πατάς μία φορά πάνω στο εικονίδιο που δείχνει ένα ηχείο. Ο ήχος απενεργοποιείται (όχι των πολυμέσων) και λειτουργεί η δόνηση.

 

Β. Από το πλαϊνό αριστερό πλήκτρο κατεβάζεις την ένταση μέχρι το τέρμα. Έτσι απενεργοποιούνται οι ήχοι (εκτός των πολυμέσων, οι οποίοι κλείνουν και αυτοί πατώντας πάνω στο γρανάζι που θα δεις εκεί) και λειτουργεί η δόνηση

 

Αυτά

 

Γ. Πατάς το Power button για 5 δευτ. και εκτός από την επίλογή για τερματισμό έχει στο τέλος τα τρία εικονίδια για σίγαση, δόνηση, ήχος (ο πιο βολικός τρόπος για μένα γιατί γίνεται χωρίς να ξεκλειδώσεις)

Link to comment
Share on other sites

Γ. Πατάς το Power button για 5 δευτ. και εκτός από την επίλογή για τερματισμό έχει στο τέλος τα τρία εικονίδια για σίγαση, δόνηση, ήχος (ο πιο βολικός τρόπος για μένα γιατί γίνεται χωρίς να ξεκλειδώσεις)

 

Δεν νομίζω να γίνεται χωρίς να ξεκλειδώσεις. Σε μένα που το δοκίμασα δεν εμφανίστηκε αυτό το μενού, όντας η οθόνη κλειδωμένη. Εμφανίζεται όμως όταν είναι ξεκλειδωμένη η οθόνη πατώντας το power key στα δεξιά για 2 δεύτερα

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να γίνεται χωρίς να ξεκλειδώσεις. Σε μένα που το δοκίμασα δεν εμφανίστηκε αυτό το μενού, όντας η οθόνη κλειδωμένη. Εμφανίζεται όμως όταν είναι ξεκλειδωμένη η οθόνη πατώντας το power key στα δεξιά για 2 δεύτερα

 

επιβεβαιώνω και εγώ!

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

με την 4.1.1, το launcher της μαμας samsung και κλείδωμα με μοτίβο, πατώ ελαφρά το power key για να ξυπνήσει και για 2 sec ξανά για να εμφανίσει το μενού, το δοκίμασα ξανα πριν το ξαναγράψω και δουλεει
Link to comment
Share on other sites

Πως ''βλέπω'' τη χώρα προέλευσης του κινητού;

 

Πάτα *#1234# στον dialer και δες τι λέει δίπλα στο CSC. Αν λέει (EUR) ή (COS) είναι ελληνικό. Αν λέει (DBT) είναι Γερμανικό. Τι λέει το δικό σου?

Αν δεν εμφανίζει κάτι παρόμοιο, συνδεσε το στο Kies μέσω USB και δες εκεί.

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

Πάτα *#1234# στον dialer και δες τι λέει δίπλα στο CSC. Αν λέει (EUR) ή (COS) είναι ελληνικό. Αν λέει (DBT) είναι Γερμανικό. Τι λέει το δικό σου?

Αν δεν εμφανίζει κάτι παρόμοιο, συνδεσε το στο Kies μέσω USB και δες εκεί.

 

εμένα δεν μου το λέει όταν πατάω *#1234# το (EUR) ή (COS) μόνο όταν το συνδέσω με το Kies :)

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα, αν αγορασω το κινητο και ειναι παραεισαγωγης , δεν θα μπορω ακομα να το κανω ρουτ με τον οδηγο του tyrexakias , ετσι?

Θα πρεπει δηλαδη να βρω αντιστοιχο rooted firmware για το firmware που θα φοραει το κινητο αρχικα?

Επισης, γινεται σε κινητο παραεισαγωγης να του περασεις firmware που εχουν τα ελληνικα κινητα ή ειναι κατι που δεν χρειαζεται?

 

Μπορει καποιος εμπειρος να μου απαντησει γιατι πρωτη φορα θα ασχοληθω με android και φοβαμαι μην κανω καμια βλακεια... :cry:

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος εμπειρος να μου απαντησει γιατι πρωτη φορα θα ασχοληθω με android και φοβαμαι μην κανω καμια βλακεια... :cry:

 

Αν δεν υπάρχει αντίστοιχο rooted firmware για την συσκευή σου ,μπορείς να περάσεις το Ελληνικό .

 

Μπορείς να βάλεις οποίο firmware θέλεις με odin ,χάνοντας βέβαια την εγγύηση.

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει αντίστοιχο rooted firmware για την συσκευή σου ,μπορείς να περάσεις το Ελληνικό .

 

Μπορείς να βάλεις οποίο firmware θέλεις με odin ,χάνοντας βέβαια την εγγύηση.

:thanks:

Αν καταλαβα αμα χρειαστει σερβις ( :angry: μακρια απο μας) θα πρεπει απλα να κανω unroot, να βγαλω ολες τις εφαρμογες που χρειαζονταν root και να περασω ξανα το αρχικο firmware (το οποιο λογικα θα πρεπει να το κατεβασω απο καπου ή με Επιστροφη στις Εργοστασιακες ρυθμισεις?), με σκοπο να μην χασω την εγγυηση ετσι?

 

Αν κανω ολα τα παραπανω θα φαινεται στον counter ή θα πρεπει και αυτον να τον αναιρεσω με καποια εφαρμογη?

Link to comment
Share on other sites

:thanks:

Αν καταλαβα αμα χρειαστει σερβις ( :angry: μακρια απο μας) θα πρεπει απλα να κανω unroot, να βγαλω ολες τις εφαρμογες που χρειαζονταν root και να περασω ξανα το αρχικο firmware (το οποιο λογικα θα πρεπει να το κατεβασω απο καπου ή με Επιστροφη στις Εργοστασιακες ρυθμισεις?), με σκοπο να μην χασω την εγγυηση ετσι?

 

Αν κανω ολα τα παραπανω θα φαινεται στον counter ή θα πρεπει και αυτον να τον αναιρεσω με καποια εφαρμογη?

 

Ο counter δεν γράφει .

Αν εχεις βαλει διαφορετικο firmware από αυτό που έχει η συσκευή σου ,πρεπει να ξαναγυρίσεις σε αυτό (ή κάποιο update του) για να είσαι εντός εγγύησης .

Edited by m7ixalis

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Έχετε ακόμα το θέμα οπου δεν σας εμφανίζει την Ripple Lockscreen στην 4.1.2?
Link to comment
Share on other sites

Έχετε ακόμα το θέμα οπου δεν σας εμφανίζει την Ripple Lockscreen στην 4.1.2?

 

ναι στην 4.1.2 δεν υπάρχει...

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

ναι στην 4.1.2 δεν υπάρχει...

 

ωραία ανέβασε αν μπορείς το framework-res.apk για να ενεργοποιήσω το ripple effect :)

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

ωραία ανέβασε αν μπορείς το framework-res.apk.

 

επειδή έχω γυρίσει στην 4.1.1 την εργοστασιακή αν μπορεί κάποιος άλλος φίλος που έχει την 4.1.2 να ανεβάσει αυτό που ζητά ο Κύριλλος.

Κύριλλε εκτιμώ την προσπάθεια σου :)

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

thanks..επίσης έχω ένα θέμα με το μίνι..δεν ανοίγει την εφαρμογή του youtube και βγάζει μία ένδειξη "παρουσιάστηκε κάποιο πρόβλημα με το δίκτυο [500]" μήπως έχει κάποια ιδέα???

Δεν έχω το S3mini αλλά σήμερα μου παρουσιάστηκε το ίδιο πρόβλημα και σε μένα μετά από ενημέρωση εφαρμογής του youtube..Το έλυσα το πρόβλημα κάνοντας τα εξής : πήγα στο μενού, κράτησα πατημένη την εφαρμογή όπως πας να την καταργήσεις, αλλά επειδή δεν μπορείς, την σέρνεις πάνω εκεί που λέει 'πληροφορίες εφαρμογής'..μετά από εκεί πάτησα κατάργηση ενημέρωσης αυτής της εφαρμογής και έκανε εργοστασιακή εγκατάσταση της εφαρμογής youtube και έστρωσε (κάνε και εκκαθάριση cache και δεδομένων για καλό και για κακό).

Link to comment
Share on other sites

για όσους δεν το γνωρίζουν,το τηλεφωνάκι μας έχει recovery αλλά θέλει κόλπο για να μπεις στο μενού...σήμερα το διάβασα στο XDA και το δοκίμασα και ναι,δούλεψε :)

Πατάμε Vol up+Menu+Power...τα κρατάμε πατημένα,στην αρχή δείχνει το λογότυπο του SIII,δεν αφήνουμε,το τηλ δονείται και βγάζει πάλι το ίδιο,δεν το αφήνουμε...στην 3η φορά βλέπουμε το καλό μας Android οπότε και αφήνουμε τα κουμπιά και σε λίγο βλέπουμε το μενού του recovery που μας παρέχει η συσκευή μας!!!

Ηρθε και η ώρα να δοκιμάσω το CWM που βγήκε για τη συσκευή μας,για να δούμε!

 

Bγήκε πιο επίσημο CWM, και touch μάλιστα. Όσοι ενδιαφέρονται, μπορούν να το κατεβάσουν από εδώ.

 

Αλλιώς, απλά εγκαταστήστε το ROM Manager από το Play Store ως root.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα.

Πρόσφατα αγόρασα και εγώ το s3 μινι αν και στην αρxή είχα κάποια προβληματάκια έχει στρώσει το κινητο.

1)Θέλω να ρωτήσο αν έχει κάνει κανείς το update se 4.1.2 γιατι εμένα στο kies δεν μου βγάζει τίποτα...

2)πατάτω *#1234# να δώ απο πού είναι το κινητό μου και μου βγάζει τα παρακάτω.

AP:I8190XXALJL

CP:I8190XXALJL

CSC:I8190OXXALJ8

 

Ευχαριστώ

:tease: Just wasting my time with the wrong people all the time...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα.

Πρόσφατα αγόρασα και εγώ το s3 μινι αν και στην αρxή είχα κάποια προβληματάκια έχει στρώσει το κινητο.

1)Θέλω να ρωτήσο αν έχει κάνει κανείς το update se 4.1.2 γιατι εμένα στο kies δεν μου βγάζει τίποτα...

2)πατάτω *#1234# να δώ απο πού είναι το κινητό μου και μου βγάζει τα παρακάτω.

AP:I8190XXALJL

CP:I8190XXALJL

CSC:I8190OXXALJ8

 

Ευχαριστώ

 

Σύνδεσέ το στο Kies και πες μας τι γράφει στην παρένθεση εκεί που λέει την έκδοση λογισμικού, μετά το τελευταίο LJ8

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Σύνδεσέ το στο Kies και πες μας τι γράφει στην παρένθεση εκεί που λέει την έκδοση λογισμικού, μετά το τελευταίο LJ8

 

Thnx for the response.

 

Γράφει τα εξής.

PDA:LJL / PHONE:LJL / CSC:LJ8 (COA)

:tease: Just wasting my time with the wrong people all the time...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.μπορω να προσθεσω mp3 στους ηχους μηνυματων?πως γινεται?γιατι δε με αφηνει?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.μπορω να προσθεσω mp3 στους ηχους μηνυματων?πως γινεται?γιατι δε με αφηνει?

 

Πήγαινε στην sd στο φάκελο media και μέσα σε αυτόν δημιούργησε έναν άλλο με όνομα Notifications....βάλε εκεί μέσα τα ringtones που θες .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S III Mini (I8190 - I8200)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...