Jump to content

Oppo Find 5


nikosnt74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου ήρθε σήμερα το Oppo Find 5 Midnight. Δεν το έβαλα σε λειτουργία γιατί θέλω το χρόνο μου και θα τον έχω το Σ/Κ. Αλλά από το λίγο που το είδα, έχω να πω πως, από την αρχή, η αρχική συσκευασία "αποπνέει ποιότητα", πολύ ανώτερη από κουτάκια Apple, Sony και πως το ίδιο το κινητό στην αφή δείχνει να είναι κατασκευασμένο από εξαιρετικό υλικό, polycarbonate για το σώμα και πολύ καλής στιβαρότητας συνολικά. Το μέγεθος του, σε σύγκριση με το σχεδόν πανομοιότυπο, σε χαρακτηριστικά, Xperia Z, είναι πολύ πιο εύκολο να το συνηθίσεις και να το χειριστείς, γεγονός που για 5ίντσο κινητό με εξέπληξε ευχάριστα. Τα υπόλοιπα σε επόμενο επεισόδιο, ίσως κάνω και κανένα video review!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 904
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να ένα πρώτο βιντεάκι από το κινητό!

http://www.youtube.com/watch?v=9xf9Omu6XPI

Άμα σας αρέσει θα κάνω και τη συνέχεια!!!

Edited by Feregorn
Link to comment
Share on other sites

καλα δεν ανοιξες την οθοναρα ;;; γιατι μας το εκανες αυτο; :p

 

εννοειται οτι μας αρεσει , ανεβασε και το επομενο να δουμε πως ειναι οταν λειτουργει !

LG G2 32GB WHITE, 1+ 5T WHITE
Link to comment
Share on other sites

καλα δεν ανοιξες την οθοναρα ;;; γιατι μας το εκανες αυτο; :p

 

εννοειται οτι μας αρεσει , ανεβασε και το επομενο να δουμε πως ειναι οταν λειτουργει !

 

Έλλειψη χρόνου φίλε μου, έχω κάπως πιεσμένο πρόγραμμα αυτόν τον καιρό. Να φανταστείς όταν έγινε το βίντεο ούτε εγώ είχα ανοίξει το κινητό. Σήμερα το λειτούργησα για πρώτη φορά. Τρία πράγματα μου έκαναν μεγάλη εντύπωση: Η πολύ ευκρινής και φωτεινή οθόνη, η αμεσότητα στα μενού/εφαρμογές και το ηχείο, μιλάμε για πολύ δυνατό ήχο! Το 2ο βίντεο προβλέπεται για μετά την Πέμπτη!

Link to comment
Share on other sites

μαγκες ποιοτητα κατασκευης ανωτερη απο πολλα ακριβα κινητα,ισως καλυτερη και απο s4 κ iphone 5,στιβαρο με πλαισιο απο ατσαλι ,πισω σκληρο ματ πλατικο.

Για την οθονη οι λεξεις ειναι περιττες πραγματικα ψαχνεις να βρεις pixel στα εικονιδια αλλα ματαια.το ηχειο πολυ δυνατο κ καθαρο.

Σημαντικοτερο για μενα ειναι η αισθηση που σου αφηνει οταν το κρατας στα χερια σου.Ημουν πολυ δυσπιστος με τις 5" λογω μεγεθους και ελεγα αλλη μια παντοφλα.το κινητο καθεται πολυ ομορφα στο χερι κ σε 10 λεπτα χρησης μου ειχαν φυγει ολοι οι ενδιασμοι για την αγορα του.

προχωρηστε αφοβα .

Link to comment
Share on other sites

μαγκες ποιοτητα κατασκευης ανωτερη απο πολλα ακριβα κινητα,ισως καλυτερη και απο s4 κ iphone 5,στιβαρο με πλαισιο απο ατσαλι ,πισω σκληρο ματ πλατικο.

Για την οθονη οι λεξεις ειναι περιττες πραγματικα ψαχνεις να βρεις pixel στα εικονιδια αλλα ματαια.το ηχειο πολυ δυνατο κ καθαρο.

Σημαντικοτερο για μενα ειναι η αισθηση που σου αφηνει οταν το κρατας στα χερια σου.Ημουν πολυ δυσπιστος με τις 5" λογω μεγεθους και ελεγα αλλη μια παντοφλα.το κινητο καθεται πολυ ομορφα στο χερι κ σε 10 λεπτα χρησης μου ειχαν φυγει ολοι οι ενδιασμοι για την αγορα του.

προχωρηστε αφοβα .

 

Δώσε πληροφορίες και συγκρίσεις για την κάμερα αν μπορείς

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

κοιτα να δεις φοραει πανω 13mpixel καμερα,δεν ειναι κατι το εξωπραγματικο,θεωρησε την σαν μια παρα παλυ καλη 8-10αρα.
Link to comment
Share on other sites

και μερικα screenshot

 

Επισης να πω για ακομα 2 πραγματακια που αφησαν πολυ καλες εντυπωσεις.

Το gps την πρωτη φορα που λειτουργησε εκανε περιπου 30" για να κλειδωσει και μετα οποτε το ξαναεβαλα στα 5" εβρισκε στιγμα και κλειδωνε σε δορυφορους.

Το wifi συνδεεται σε χρονο κατω απο 3":D

Τωρα για καμερα -βιντεο-φωτο δεν ειμαι και γνωστης για να απαντησω.

Προχωρηστε αφοβα οσοι ακομα το σκεφτεστε......:cool:

Edited by navi55
συνεχόμενα posts
Link to comment
Share on other sites

Με custom rom(paranoid,pacman) υποστηριζονται?

 

Ναι υπάρχει αρκετή υποστήριξη, καθώς η OPPO έχει αρκετά ανοιχτή και φιλική νοοτροπία προς τους developers αφού τους παρέχει και χώρο στο φόρουμ της. Paranoid, cyanogen, faux kernels, κ.α. είναι ήδη διαθέσιμα και δοκιμασμένα, πήγαινε στο http://www.oppoforums.com/

Edited by Feregorn
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

2-3 ερωτησεις επειδη σκεφτομαι σοβαρα να το αγορασω...

1.Ειμαι μεταξυ nexus 4 k oppo 5 και δυσκολευομαι να αποφασισω.Αν κ φορανε τον ιδιο επεξεργαστη,η σουπερ οθονη του ο5 κατι μου κανει...

2.Διαβασα καπου οτι η μπαταρια δεν ειναι κ στα δυνατα σημεια του κινητου,ισχυει?

3.Καποιο προβλημα με την διαδικασια παραγγελειας υπηρξε?Με κουριερ εφτασε ή ελτα?

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

2-3 ερωτησεις επειδη σκεφτομαι σοβαρα να το αγορασω...

1.Ειμαι μεταξυ nexus 4 k oppo 5 και δυσκολευομαι να αποφασισω.Αν κ φορανε τον ιδιο επεξεργαστη,η σουπερ οθονη του ο5 κατι μου κανει...

2.Διαβασα καπου οτι η μπαταρια δεν ειναι κ στα δυνατα σημεια του κινητου,ισχυει?

3.Καποιο προβλημα με την διαδικασια παραγγελειας υπηρξε?Με κουριερ εφτασε ή ελτα?

Ευχαριστω...

 

1) Έχει πολύ καλύτερη οθόνη το Find 5.

3) Κανένα πρόβλημα, tracking number και όλα. Royal Mail συστημένο, μου το έφεραν τα ΕΛΤΑ στην πόρτα μου. Σε άλλους τα στέλνει η DHL!

2) Οι παρακάτω φωτογραφίες σε καλύπτουν; Ήταν κατά το στάδιο γνωριμίας, εντατική φάση/κατάσταση!

Edited by Feregorn
Link to comment
Share on other sites

Στο κομμάτι του 3G πως είναι?

 

Κάτι το οποίο με προβληματησε λίγο είναι αυτό:

UMTS/HSDPA/HSUPA/HSPA+/HSPA+42 (850, 1700, 1900, 2100MHz)

 

Στα 900MHz δεν εκπέμπει 3G.. ?? αυτό είναι θεμα firmware ή Hardware?

 

Για παράδειγμα η Vodafone άνοιξε το 3G παντού στα 900mhz .. τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση με το Oppo??

Edited by JeisBlack
Link to comment
Share on other sites

3G είναι το HSPA και σε μένα όταν το ανοίγω εμφανίζει το σύμβολο του πάνω στη statusbar. Τώρα σε ποια συχνότητα είναι δεν ξέρω να σου πω.
Link to comment
Share on other sites

1) Έχει πολύ καλύτερη οθόνη το Find 5.

3) Κανένα πρόβλημα, tracking number και όλα. Royal Mail συστημένο, μου το έφεραν τα ΕΛΤΑ στην πόρτα μου. Σε άλλους τα στέλνει η DHL!

2) Οι παρακάτω φωτογραφίες σε καλύπτουν; Ήταν κατά το στάδιο γνωριμίας, εντατική φάση/κατάσταση!

 

Ευχαριστω.Και κατι τελευταιο...με τις αναβαθμισεις τι γινεται?Ξερω οτι υπαρχει ενα πολυ ενεργο φορουμ στο οποιο ανεβαζουν καθε 2 εβδομαδες μικρες αναβαθμισεις.Ισχυει κατι τετοιο και αν ναι,ειναι σχετικα ευκολο να τις περασει καποιος στο κινητο?Τι φορας τωρα,4.2 ή 4.1?

Link to comment
Share on other sites

Guys σήμερα το παρέλαβα και έχω μείνει άφωνος.. ίσως η πιο καλή "συμφωνία" που μπορει να σου προσφέρει ένα smartphone.

εκτός από πολύ μικρά bugs που έχει το firmware τα οποία με το ενεργό forum διορθώνονται και ένα παρα πολύ μικρό τρίξιμο του power button (εχω δει αρκετούς με αυτό το πρόβλημα) αλλά οκ με βάση το S3 που άρχησε να τρίζουν τα κουμπιά από τη πρώτη μερα και αισθητά είμαι ευχαριστημένος!

 

Τέλεια εικόνα!!!! Όταν το πιάσετε στα χέρια σας και δείτε την εικόνα δε θα θέλετε να ξαναδείτε τίποτα άλλο!

Φοβερή ταχύτητα και ποιότητα στη κάμερα! (όντως μοιάζει με 8 άντε 10 MP)

Στιβαρό και όντως άνετο στο χέρι!

Απίστευτα γρήγορο (που πιστεύω ότι με custom rom ή τη firefly που ετοιμάζουν θα είναι τέλειο)

Και τέλος απίστευτος ήχος χωρίς να νιώθεις αυτό που λεμε χαμήλωσε το χαλάει η ένταση το τραγούδι!!

 

Επίσης ξεκήνησα με 36% μπαταρία τις 4 το μεσημέρι το έλιωσα πραγματικά στα χέρια μου με WIFI και τώρα μου έσβησε που σας γράφω!

 

+Εικόνα

+Ηχος

+Κατασκευή

+Ταχύτητα

+Σωστό Μέγεθος

+Ταχύτατο 3G (δεν έχει να ζηλέψει κάτι από το 4G στα 42Mbs)

 

-Λίγο βαρύ (μου θυμίζει iPhone 4)

-To Τρίξιμο στο power button ( είναι κάτι που δε θα το ήθελα, δεν ειναι τοσο αισθητο αλλα κανείς δε το θελει)

-Δεν εχει 4G

-Δεν υποστιρίζει SDcard (στα 32GB εγώ είμαι ευτυχής πάντως)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.Και κατι τελευταιο...με τις αναβαθμισεις τι γινεται?Ξερω οτι υπαρχει ενα πολυ ενεργο φορουμ στο οποιο ανεβαζουν καθε 2 εβδομαδες μικρες αναβαθμισεις.Ισχυει κατι τετοιο και αν ναι,ειναι σχετικα ευκολο να τις περασει καποιος στο κινητο?Τι φορας τωρα,4.2 ή 4.1?

 

4.1 έχει τώρα, την 4.2 να την περιμένεις σε 20 μέρες με την αναβάθμιση Firefly. ΟΤΑ γίνονται οι αναβαθμίσεις, ότι πιο εύκολο δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

 

Μια ερώτηση σε αυτούς που το περιμένουν ή παρέλαβαν ήδη: μεχρι χθες στο track and trace του royal mail μου έδινε πληροφορίες ότι το πακέτο έχει σταλεί και είναι καθοδόν. Σήμερα μπαίνοντας να κοιτάξω μου αναφέρει ¨There is no data available for this tracking reference, please try again later¨. Το συνάντησε κανείς? Να ανησυχήσω η απλά σημαίνει ότι έφτασε Ελλάδη η κάτι τέτοιο?

 

Ευχαριστώ

Samsung Galaxy Note 8, Galaxy S8+, iPhone 7+, HTC U11, Google Pixel XL, Samsung Galaxy S7 Edge
Link to comment
Share on other sites

Από Δευτέρα σε κόβω λόγο σαββατοκύριακου!

 

Ας μου έρθει μέσα στην εβδομάδα και δεν θα έχω παράπονο.. Μεγάλη ξενέρα να μην έχει 4g...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...