Jump to content

Oppo Find 5


nikosnt74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως τοσο δύσκολο τους ηταν να προβλεψουν καπου να βαλουν το reset ωστε τετοια προβληματα να αντιμετωπιζονται πανευκολα; Ειδικα μαλιστα σε συσκευη οπου η μπαταρια δεν ειναι αποσπομενη κατι τετοια θα έπρεπε να προβλέπεται κατα την γνωμη μου.

Πάντως απο τοτε δεν το ξανακανε και η συσκευη λειτουργεί απροβληματιστα.

 

Υπάρχει reset φίλε μου. Σε όλα τα android smartphone με μη αποσπώμενη μπαταρία, για να κάνει reset το κινητό θα πρέπει να κρατήσεις πατημένο το κουμπί απενεργοποίησης για 10 δευτερόλεπτα....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 904
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μεγάλες αλλαγές... Επιτέλους of screen custom gestures ;)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Η 5 beta είναι πιο σταθερή της 2 stable

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική είναι η νέα beta. Μην διστάζετε να αναβαθμίσετε, κρατήστε backup είτε όλου του κινητού από την εφαρμογή της OPPO είτε μεμονωμένων εφαρμογών με το Titanium Backup και προχωρήστε άφοβα. Άμα τυχόν, δεν σας αρέσει μπορείτε πάντα να γυρίσετε σε προηγούμενη έκδοση χωρίς να χάσετε την εγγύηση σας ή να πάθε τίποτα το τηλέφωνο, καθώς είναι πανεύκολη η όλη διαδικασία!
Link to comment
Share on other sites

Κώστα, ποια εφαρμογή λες; Γιατί έτσι και χαθούν τα saves της κοπέλας μου δε θα προλάβω το Find 7 :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, ποια εφαρμογή λες; Γιατί έτσι και χαθούν τα saves της κοπέλας μου δε θα προλάβω το Find 7 :p

 

Τα κινητά της OPPO έρχονται με την εργοστασιακή εφαρμογή Backup&Restore (αν έχεις το κινητό στα αγγλικά), Αντίγραφο Ασφαλείας&Επαναφορά (αν το έχεις στα ελληνικά). Με αυτή την εφαρμογής κρατάς ένα πλήρες αντίγραφο των εφαρμογών/περιεχομένων του κινητού που μπορείς να επαναφέρεις μετά την αναβάθμιση του λειτουργικού (σαν system image σε windows pc). Ε, τώρα την εφαρμογή Titanium Backup την ξέρεις φαντάζομαι...

 

Πάντως άμα είναι τόσο "μαχητική" η κοπέλα σου για τα saves, προτείνω να μην πειράξεις τίποτα, γιατί άρχισα να φοβάμαι και εγώ μην με κυνηγήσει και εμένα παρέα με τίποτα Μουτζαχεντίν και δεν μπορέσω να πάρω ούτε εγώ το Find 7....:p

Link to comment
Share on other sites

:lol:

 

Με αυτη παιρνεις και επαφες-μηνυματα και εικονες κτλ; Η ξεχωριστα media αρχεια; Εννοειται θα κανω και ενα πληρες backup με το Titanium, δε το διακινδυνευω :p Απλα επαφες και μηνυματα μην χαθουν σιγουρα :) Εχει αναλυτικες οδηγιες η Addel οποτε δε φοβαμαι ;)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ότι θέλεις παίρνεις! Ειδικά για επαφές και μηνύματα που αναφέρεις υπάρχουν και άλλες λύσεις για να έχεις και παραπάνω ασφάλεια! :-P Μπορείς να συγχρονίσεις τις επαφές με τη Google και τα μηνύματα να τα αποθηκεύσεις στο Gmail με την εφαρμογή smsbackup...
Link to comment
Share on other sites

Μωρε λυσεις υπαρχουν αλλα προτιμω ολα σε ενα οπως εχω και στο G :) Thanks παντως, απο βδομαδα θα ερθει ;) Ειδικα για τις βελτιωσεις στην καμερα

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Το κινητό δείχνει αρκετά καλό, και σε μέγεθος που χωράει στα στάνταρ που έχω θέσει. Ερώτησεις προς κατόχους:

 

1. Βλέπω την μπαταρία που έχει, σας κρατάει για 1.5 μέρα ή δύσκολα;

2. Κολλήματα καθόλου;;

3. Έχουν εγγύηση στην Ελλάδα ή έχει λογική "κινέζικου";

4. Στην 32άρα έκδοση, πόσα είναι τα διαθέσιμα GB;

5. Μου φαίνεται περίεργο που δεν έχουν βγάλει ακόμα 4.4; Αυτό το πετυχαίνεις μόνο με Cyanogen?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά. Καλό και το 7 που θα ανακοινωθεί αλλά πολύ μεγάλο. Ας έβγαζε και μια 5άρα έκδοση!

Edited by lanc3lot

---------------

 

https://www.redball.gr = Από οπαδούς, για οπαδούς, μπες στην Γαύρικη παρέα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

1) Μια μέρα θα σου βγάζει, αν και εξαρτάται από τη χρήση

2) Κάτι λίγα κουλά, αλλά έχουν σχεδόν εξαλειφθεί στην τελευταία beta, μην ανησυχείς :)

3) Έχουν

5) Έχει color os, δε μας νοιάζει ;)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Τι σημαίνει αυτό;

 

Ένα από τα καινούργια στοιχεία της τελευταίας έκδοσης, είναι ότι δίνεται η δυνατότητα πλέον στον χρήστη να δημιουργήσει τις δικές του χειρονομίες για να ελέγξει το κινητό με κλειστή οθόνη, πέρα από τις προκαθορισμένες.

Link to comment
Share on other sites

Ειχε με κλειστη οθονη χειρονομιες οπως douple tap to wake, O για να ανοιξει η καμερα και V για φακο :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία πράγματα..

Δηλαδή μιλάμε για χειρισμό σαν της LG αλλά υποθέτω με περισσότερες επιλογές.

 

 

Μόλις είδα πως δεν έχει ράδιο και υποστήριξη sd.

Κρίμα...

Edited by telmusic
Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρία μου με το Find 5 τους τρεις μήνες που το έχω είναι η εξής:

 

Θετικά:

+Πολύ καλό κινητό και κυρίως φοβερός ο λόγος Απόδοση/Τιμή.

+Έξυπνες λειτουργίες (που συναντάς βέβαια και στους άλλους.)

+Community orriented

+Root και custom ROM flashing χωρίς να χαθεί η εγγύηση

 

Αρνητικά:

-Χάλια κάμερα και δεν βλέπω να γίνεται καλύτερη. Ενώ χρησιμοποιεί τον ίδιο αισθητήρα με το Xperia Z (Exmor RS) δεν το φτάνει πουθενά. White balance ότι να 'ναι, Θόρυβος στις φωτογραφίες, κολλήματα στο video recording, δεν υπάρχουν ISO settings

-Δεν είναι διαθέσιμα στην beta τα Dolby/Dirac. Δόθηκε δικαιολογία ότι γίνεται το πέρασμα στην 4.3. Βέβαια βλέπουμε ότι ακόμη δίνεται έμφαση στην ανάπτυξη του 4.2.

-Υπόσχεση για updates κάθε 2 εβδομάδες. Updates κάθε 4 στην πράξη και με updates χωρίς το bug fixing που χρειάζεται

-Παλιά έκδοση λειτουργικού. Εντάξει δεν λέω, σχεδόν πλήρες από χαρακτηριστικά (με τα περισσότερα να δουλεύουν σωστά. Το σωστό να λέγεται). Αλλά δεν γίνεται να έχουν ανακοινώσει την 4.3 τόσο καιρό και να μην έχουμε πάρει beta ακόμη. Θα μας δώσουν κατευθείαν stable; Φανταστείτε ότι το Find 7 έρχεται με την 4.3. όταν όλα τα άλλα flagships βγαίνουν με 4.4 κατευθείαν. Μην ξεχνάμε και τον περιορισμό της Google που πλέον αφήνει κυκλοφορία κινητών με το εκάστοτε λειτουργικό για 9 μήνες μετά την παρουσίαση του (Αν το κατάλαβα σωστά). Οπότε πάει σχεδόν στο όριο με το Find 7 και την 4.3

-Partitions ότι να 'ναι. 2gb μόνο για το σύστημα. Αν κάποιος περάσει την OMNI, CM 11 ή όποια άλλη με 4.4 (και στο μέλλον 4.5+) και γυρίσει σε ART πως θα εγκαταστήσει τόσες εφαρμογές; Θα πρέπει να κάνει τα ίδια ημίμετρα με την ColorOS που τις μεταφέρεις στο άλλο partition. Να τονίσουμε το γεγονός πως ακούγεται ότι από την 4.5 και μετά το ART θα γίνει default

 

Για χρήστες Power Users μάλλον δεν είναι το πιο κατάλληλο κινητό. Αλλά σε απλούς χρήστες που θέλουν απλά ένα καλό κινητό θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα.

Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου εμπειρια τους (επισης) τρεις μηνες που το εχω:

Ποιοτητα κατασκευης που οι υπολοιπεs android συσκευες δεν βλεπουν ουτε με κυαλια.Φανταστειτε οτι το ονειρο μου ηταν να βγαλει η nokia ενα android 5ιντσο full hd κινητο,αλλα τωρα με το find 5 ακομα και να το κανει θα με αφησει παγερα αδιαφορο.

Πιθανοτατα η καλυτερη 5αρα οθονη της αγορας (παροτι ειμαι fan των amoled).

Αμεση παροχη βοηθειας απο υπαλληλους της oppo η και αλλους χρηστες στο oppo forum.

To color os ειναι μια πολυ ομορφη rom που για εμενα εχει πετυχει την ιδανικη ισορροπια αναμεσα στο stock android και στην miui κρατωντας τα καλυτερα και απο τους δυο κοσμους.

Η πολιτικη της oppo οσον αφορα το root και το flashing αλλων rom ειναι γροθια στο στομαχι των υπολοιπων κομπλεξικων (πανω σε αυτο το θεμα) εταιριων.

Τωρα τα αρνητικα:

Απαραδεκτη διαρκεια ζωης της μπαταριας σε 'σκληρη' χρηση,αλλα κακα τα ψεμματα,σε ολα τα flagships τα ιδια χαλια βλεπουμε...

Δεν με πειραζει που το color os ειναι ακομα στο 4.2.2,αλλωστε ουσιαστικα μιλαμε για ενα λογισμικο βασισμενο στο android και οχι μια απλη rom ωστε να μπορεις ετσι απλα και γρηγορα να το αναβαθμιζεις με το που βγει καινουρια εκδοση android.Αν δουλευουν ολα οπως πρεπει δε θα με πειραζε να εχω και froyo που λεει ο λογος!

ΑΛΛΑ:

Οταν βγαζεις καινουρια updates δεν ειναι δυνατον να μου προσθετεις χιλια δυο (αχρηστα αλλα καλοδεχουμενα) gimmicks και να μη φτιαχνεις πρωτα τα bugs που ξερεις πολυ καλα οτι υπαρχουν.Δεν το δεχομαι ρε παιδι μου να εχω air gestures στο κινητο αλλα οταν θα κατεβαζω την κουρτινα των ειδοποιησεων να λαγκαρει!!!Ειναι τραγικο!

Σε γενικες γραμμες παντως η oppo με εχει κερδισει και εχει καταφερει να με κανει να κοιταω τα flagships των αλλων εταιριων με αδιαφορια.Μονο το find 7 εχω περιεργεια να δω,και ευχομαι να μην μου αρεσει καθολου γιατι δεν παιζει φραγκο!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Οταν περνάς μια επαφή στο τηλ γιατί δεν συγχρονιζει με το google παρα μόνο αν την περάσεις πρώτα στο google
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

 

το βρίσκω μεταχειρισμένο (αχρησιμοποίητο υποτίθεται) στα €260.

 

πστεύετε ότι είναι καλή τιμή; έστειλα μήνυμα στον πωλητή να μου πει αν το έχει πάρει πάρει από Oppostylus, ή έστω να μου δώσει το S/Ν για να τσεκάρω αν είναι κατάλληλη για Ευρώπη η συσκευή.

 

βασικά το Oppo 7 θέλω αλλά το σκέφτομαι για τόσο μεγάλο έξοδο, πέραν του ότι αργεί να βγει, και θέλω επιτέλους να αναβαθμιστώ από...Symbian (μη βαράτε!)

 

την θεωρείτε γενικά καλή συσκευή για μύηση στο Android?

 

(προς mods: δεν ήμουν σίγουρος αν έπρεπε να τα ρωτήσω αυτά εδώ ή στους Διαξιφισμούς. αν ισχύει το δεύτερο, pls στείλτε μου μια υπόμνηση και θα μεταφέρω το ποστ)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

 

το βρίσκω μεταχειρισμένο (αχρησιμοποίητο υποτίθεται) στα €260.

 

πστεύετε ότι είναι καλή τιμή; έστειλα μήνυμα στον πωλητή να μου πει αν το έχει πάρει πάρει από Oppostylus, ή έστω να μου δώσει το S/Ν για να τσεκάρω αν είναι κατάλληλη για Ευρώπη η συσκευή.

 

βασικά το Oppo 7 θέλω αλλά το σκέφτομαι για τόσο μεγάλο έξοδο, πέραν του ότι αργεί να βγει, και θέλω επιτέλους να αναβαθμιστώ από...Symbian (μη βαράτε!)

 

την θεωρείτε γενικά καλή συσκευή για μύηση στο Android?

 

(προς mods: δεν ήμουν σίγουρος αν έπρεπε να τα ρωτήσω αυτά εδώ ή στους Διαξιφισμούς. αν ισχύει το δεύτερο, pls στείλτε μου μια υπόμνηση και θα μεταφέρω το ποστ)

 

Εγώ με μετάβαση απο windows σε android ειμαι ευχαριστημενος.... απλα 300 κανει καινουριο... νταξει 40 ευρω ειναι αλλά προσωπικα προτιμω να ειμαι σιγουρος οποτε θα το παραγγελνα online...

Link to comment
Share on other sites

Δικιο εχεις φιλε για τη διαφορα στην τιμη. Και εγω το ψαχνω το find 5 σε καποια λογικη τιμη σε μεταχειρισμενο. γιατι για καινουριο είναι μαλλον χλωμο...Το κακο είναι ότι είναι out of stock εδώ και πολύ καιρο και αμφιβαλλω αν ξαναβγαλει η oppo το find 5. Yπαρχει το Ν1 και ερχεται και το find 7.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...