Jump to content

Βιντεοκάμερες (Ψηφιακές και μη)


asmodeus
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ξέρω το συγκεκριμένο μοντέλο, αλλά οι βιντεοκάμερες συνδέονται με το PC είτε με USB (συνήθως για μεταφορά δεδομένων από την κάρτα μνήμης), είτε με firewire (ή i-link όπως το λέει η Sony ή IEE 1394 όπως είναι επίσης γνωστό, για μεταφορά του βίντεο από την κασέτα).

Δεν είναι απαραίτητο όμως να υπάρχει και το αντίστοιχο καλώδιο στη συσκευασία και οι θύρες μπορεί να είναι καλυμένες και να μην φαίνονται εύκολα.

Το manual θα λέει και τις δυνατότητες σύνδεσης καθώς και τι περιλαμβάνει η συσκευασία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Guest valeria
Δεν ξέρω το συγκεκριμένο μοντέλο, αλλά οι βιντεοκάμερες συνδέονται με το PC είτε με USB (συνήθως για μεταφορά δεδομένων από την κάρτα μνήμης), είτε με firewire (ή i-link όπως το λέει η Sony ή IEE 1394 όπως είναι επίσης γνωστό, για μεταφορά του βίντεο από την κασέτα).

Δεν είναι απαραίτητο όμως να υπάρχει και το αντίστοιχο καλώδιο στη συσκευασία και οι θύρες μπορεί να είναι καλυμένες και να μην φαίνονται εύκολα.

Το manual θα λέει και τις δυνατότητες σύνδεσης καθώς και τι περιλαμβάνει η συσκευασία.

Thanks a lot,τελικά ήταν καλά κρυμμένες οι υποδοχές:wacko:
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση:πηγα σημερα στο πλαισιο και ρωτησα για βιντεοκαμερες. ειδα τις minidv και μου ειπε το παιδι οτι γραφουν σε κασετες.εγω νομιζα οτι αυτα που γραφεις γραφονται σε μνημες.εκανα λαθος?
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου, αλλά νομίζω η επεξεργασία ενός dvd είναι μακράν δυσκολότερη από την επεξεργασία βίντεο σε mini dv. :O

επεξεργασια δεν μπορει να γινει σε βιντεοκαμερες dvd αν βαλεις ομως dvd-rw ή δεν εχει σημασια?

Link to comment
Share on other sites

Οι mini DV βιντεοκάμερες γράφουν σε miniDV κασέτες και είναι οι πιο διαδεδομένες.

Υπάρχουν κι αυτές που γράφουν σε DVD καθώς και αυτές που γράφουν σε μνήμη αλλά αυτές οι τελευταίες είναι πολύ λίγες.

 

Την επεξεργασία δεν την κάνεις στη βιντεοκάμερα, αλλά στον υπολογιστή. Το format στο οποίο γράφουν οι miniDV βιντεοκάμερες είναι το DVavi το οποίο έχει μικρή συμπίεση και είναι συμβατό με όλα σχεδόν τα προγράμματα επεξεργασίας βίντεο.

Το format στο οποίο γράφουν οι βιντεοκάμερες με DVD είναι το mpeg2 και είναι πολύ πιο δύσκολο να το επεξεργαστείς γιατί:

α) Δεν το υποστηρίζουν όλα τα προγράμματα επεξεργασίας βίντεο.

β) Είναι ήδη πολύ συμπιεσμένο και η επιπλέον επεξεργασία (πέρα από το κόψιμο - ράψιμο) μειώνει πολύ την ποιότητά του.

γ) Το ίδιο το format θέτει κάποιους περιορισμούς (π.χ. δεν μπορείς να το κόψεις ακριβώς στο καρέ που θες)

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε οι dvd έχουν το πλεονέκτημα ότι αυτό που γράφεις στο dvd είναι πρακτικά έτοιμο να παίξει σε οποιοδήποτε dvd player.

Στις miniDV για να δεις αυτό που έγραψες στην κασέτα θα πρέπει ή να συνδέσεις τη βιντεοκάμερα στην τηλεόραση ή να το γράψεις πρώτα σε κασέτα βίντεο (με μεγάλη πτώση σε ποιότητα) ή να το γράψεις πρώτα σε dvd (μέσω επιτραπέζιου dvd recorder ή υπολογιστή). Έχει δηλαδή ένα στάδιο παραπάνω.

Από την άλλη βέβαια αν θέλεις να κάνεις κάποια μορφή επεξεργασίας πέρα από απλό μοντάζ, η miniDV είναι πρακτικά μονόδρομος.

Την τελική απόφαση μόνο εσύ μπορείς να την πάρεις ζυγίζοντας τις ανάγκες σου.

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Καταρχήν να δηλώσω άσχετη με το θέμα.:p Κατά δεύτερον να κάνω μια ερωτησούλα.Γιατί όταν πάω να αντιγράψω μια κασσέτα σε dvd με το dvdsanta μου λέει στο περίπου ότι το camcorder is not in vcr mode.Δηλαδή τι πρέπει να κάνω για να μπει σε vcr και να αντιγραφεί η κασσέτα;
Link to comment
Share on other sites

Χοντρικά οι βιντεοκάμερες είναι ή σε rec mode, οπότε μπορούμε να γράψουμε ή σε play ή vcr mode, οπότε μπορούμε να γυρίσουμε την κασέτα μπρος-πίσω, να κάνουμε play κτλ, σαν video. Γύρισε λοιπόν το διακοπτάκι (νομίζω ότι είναι αυτό με το οποίο ανοίγεις και κλείνεις την κάμερα) στην κατάλληλη θέση. :)
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Χοντρικά οι βιντεοκάμερες είναι ή σε rec mode, οπότε μπορούμε να γράψουμε ή σε play ή vcr mode, οπότε μπορούμε να γυρίσουμε την κασέτα μπρος-πίσω, να κάνουμε play κτλ, σαν video. Γύρισε λοιπόν το διακοπτάκι (νομίζω ότι είναι αυτό με το οποίο ανοίγεις και κλείνεις την κάμερα) στην κατάλληλη θέση. :)
Εντάξει το κατάφερα!:D Σ'ευχαριστώ πολύ,ήσουν κατατοπιστικότατος!:)
Link to comment
Share on other sites

egw pantws tha soy proteina thn sony dcr-dvd202e.kala gia mini dv den to syzhtaw.mporei na einai ligo mikroteres apo aytes pou grafoyn se dvd alla dysthxws den yparxoyn syskeyes poy na paizoyn tis kassetoyles minidv

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Nα κάνω και άλλη μια ερωτησούλα:Στη συσκευασία της βιντεοκάμερας παρέχεται λογισμικό που μετατρέπει τις κασσέτες σε VCD.Τι επιπτώσεις θα έχει στην ποιότητα της εικόνας αυτή η μετατροπή,κι επίσης υποστηρίζεται το συγκεκριμένο πρότυπο από τα DVD players της αγοράς;:O
Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα DVD players υποστηρίζουν VCD. Το συγκεκριμένο φορμά είχε το πλεονέκτημα ότι χωρούσαν 2 ώρες video σε ένα απλό CD, την εποχή που ελάχιστοι είχαν DVDR και τα δισκάκια ήταν ακριβά. Η ποιότητα όμως, σε σχέση με το αρχικό υλικό σε DV είναι πολύ-πολύ χειρότερη και δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να φτιάξεις VCD.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Τα περισσότερα DVD players υποστηρίζουν VCD. Το συγκεκριμένο φορμά είχε το πλεονέκτημα ότι χωρούσαν 2 ώρες video σε ένα απλό CD, την εποχή που ελάχιστοι είχαν DVDR και τα δισκάκια ήταν ακριβά. Η ποιότητα όμως, σε σχέση με το αρχικό υλικό σε DV είναι πολύ-πολύ χειρότερη και δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να φτιάξεις VCD.
Ok,οπότε καλύτερα να μείνω με το dvd santa!:happy: Ευχαριστώ και πάλι!:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Πάμε σε ένα άλλο πρόβλημα:vava: Αφού τελείωσα λοιπόν το dvd μου πάω να το παίξω στο Power DVD και ενώ έχει ήχο,δεν έχει εικόνα,η οθόνη είναι μαύρη :cry: Αμάν τίποτα δεν μου βγαίνει με την πρώτη καλό :chair:
Link to comment
Share on other sites

εγω σκεφτομουν να παρω ή την dcr-dvd403e ή την dcr-hc90e.sony και οι δυο.ποια μου προτεινετε?

ειδα ομως και αλλη μια στο γερμανικο site της sony την dcr-dvd505e.απλα φοβερη

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω παρει την Sony DCR-HC42E και θελω τωρα να αγορασω ενα memory stick. το προβλημα ειναι πως δεν εχω καταλαβει ποια memory sticks ειναι συμβατα. μπορει καποιος να με βοηθησει?
:cry: :whip:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν μπορούσε κανείς να βοηθήσει, ποιές είναι χοντρικα οι διαφορές ή τα συν και πλην ανάμεσα στις SONY DCR-HC90E ΚΑΙ PANASONIC NV-GS75? Ευχαριστώ προκαταβολικά
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν μπορούσε κανείς να βοηθήσει, ποιές είναι χοντρικα οι διαφορές ή τα συν και πλην ανάμεσα στις SONY DCR-HC90E ΚΑΙ PANASONIC NV-GS75? Ευχαριστώ προκαταβολικά
Link to comment
Share on other sites

Αυτη σκεφτομαι να παρω κι εγω...ή σαν εναλλακτικη λυση,μιας απ'τις JVC GR-D270 EX & Panasonic NV-GS 21...Αληθεια,τι γνωμη εχετε για τις JVC & Panasonic?Ειναι στο ιδιο επιπεδο με τις Sony(καλες,αλλα ακριβες)?:O

 

 

 

φιλε μου δεν ειναι στο ιδιο επιπεδο.....ειναι απλα σε ανωτερο επιπεδο

κορυφαιες επιλογες και οι δυο στη χαμηλη κατηγορια

 

για πολυ υψηλη αποδοση παρε την panasonic NV GS 400

 

απλα κορυφαια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά ενδιαφέρομαι να πάρω minidv κάμερα και είμαι ανάμεσα σε αυτές τις δύο

Sony dcr-hc19(441€ με έξτρα μπαταρία, θήκη +)

JVC gr-d270ex (464€ με τα ίδια έξτρα).

 

Ποιά από τις δύο προτείνετε οι πιο σχετικοί και γιατί;

Τα πάντα ήταν διαφορετικά, πριν αλλάξουν όλα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ενδιαφέρομαι να πάρω minidv κάμερα και είμαι ανάμεσα σε αυτές τις δύο

Sony dcr-hc19(441€ με έξτρα μπαταρία, θήκη +)

JVC gr-d270ex (464€ με τα ίδια έξτρα).

 

Ποιά από τις δύο προτείνετε οι πιο σχετικοί και γιατί;

Ξεχασες να βαλεις στη λιστα τις:

Canon MV830:respect:

PANASONIC NV-GS21

 

(η sony δεν παιρνει sd/mmc :down: )

 

Εγώ προς jvc μερια εχω φύγει...

(:secret: αν και βγαζει 680.000:whistle: pixels (number of effective pixels: 340.000 for moving pictures, 340.000 pixels for stills), αλλα και 520:D lines of resolution).

nokia 6600 -> nokia n70 -> nokia n95 -> htc touch pro2 -> motorola milestone -> palm pre2 -> samsung omnia7 -> iphone 4S -> iphone 5 -> nexus5 -> iphone 5C
Link to comment
Share on other sites

Ξεχασες να βαλεις στη λιστα τις:

Canon MV830:respect:

PANASONIC NV-GS21

 

(η sony δεν παιρνει sd/mmc :down: )

 

Εγώ προς jvc μερια εχω φύγει...

(:secret: αν και βγαζει 680.000:whistle: pixels (number of effective pixels: 340.000 for moving pictures, 340.000 pixels for stills), αλλα και 520:D lines of resolution).

 

Η panasonic δεν μου αρέσει καθόλου εμφανισιακά.Από canon είμαι άσχετος...

 

ΔΕΝ θέλω να πάρω κάμερα που να βγάζει και φωτογραφίες καθώς μαζί με την κάμερα κατέληξα και στην ψηφιακή φωτ.μηχανή panasonic fz5(για την οποία ήμουν ανάμεσα σε αυτήν και την Η1 της Sony αλλά με ενδιέφερε να παίρνει καλές φωτογραφίες και δεν με ένοιαζε το βίντεο από την φωτογραφική και γι’αυτό κατέληξα εκεί;) ).

 

Εν ολίγης καθαρά για βίντεο πιά θεωρείτε πως είναι καλύτερη βιντεοκάμερα,

η SONY DCR HC19

ή

η JVC gr-d270ex ;

Τα πάντα ήταν διαφορετικά, πριν αλλάξουν όλα.
Link to comment
Share on other sites

Εχω την Jvc d270 εδω & εναμιση μηνα περιπου & ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.Καλη ποιοτητα εικονας,φοβερο ζουμ με αψογο σταθεροποιητη & πληθωρα επιλογων στο μενου,χειροκινητων ρυθμισεων κλπ.Την προτεινω ανεπιφυλακτα.Υποψην,οτι τα ενεργα ειναι 800.000,συμφωνα τουλαχιστον με το πιξμανια...http://www.pixmania.com/gr/gr/88805/art/jvc/aeioaieuiana-minidv-gr-d2.html?itag=3896

 

;) .

Link to comment
Share on other sites

Υποψην,οτι τα ενεργα ειναι 800.000,συμφωνα τουλαχιστον με το πιξμανια...http://www.pixmania.com/gr/gr/88805/art/jvc/aeioaieuiana-minidv-gr-d2.html?itag=3896

 

;) .

Τα ενεργά pixels μπορεί να είναι τόσα, αλλά έχε υπ' όψιν σου ότι στο video χρησιμοποιούνται τα μισά (414000),όπως σε ΟΛΕΣ τις DV PAL κάμερες :)

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...