Jump to content

Βιντεοκάμερες (Ψηφιακές και μη)


asmodeus
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

θελω να παρω μια καμερα με σκληρο δισκο

 

κοιταω την Sony DCR-SR55E ποια αλλη προτεινετε σε αυτα τα λεφτα?

 

αξιζει την διαφορα τιμης με την Sony DCR-SR35E ?

 

επισης πολυ καλες οι HD αλλα πανακριβες...

 

ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μπορω να χρησιμοποιησω μια camera mini dv που εχω σαν web camera?

 

Ναι, αρκεί να υπάρχει στον Η/Υ σου υποδοχή RCA AV (analog video) ή S-Video. Τέτοιες υποδοχές συναντάμε σε κάρτες τηλεόρασης και σε ορισμένα ακριβά μοντέλα καρτών γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αρκεί να υπάρχει στον Η/Υ σου υποδοχή RCA AV (analog video) ή S-Video. Τέτοιες υποδοχές συναντάμε σε κάρτες τηλεόρασης και σε ορισμένα ακριβά μοντέλα καρτών γραφικών.

 

ok,τελικα ειχε καλωδιο το κουτι απο την cam σε firewire υποδοχη...

και λειτουργει κανονικοτατα...

ποσα mp υποτιθεται οτι εχει τωρα που την χρησιμοποιω σαν web cam?(εχω μια mini dv Sony DCR-HC37)

Free Your Mind...;)
Link to comment
Share on other sites

η mini dv Sony DCR-HC37 συνδεεται με Firewire με το PC μου(Firewire to Firewire)...Επειδη ομως το laptop μου δεν εχει firewire αλλα μονο USB ξερετε αν μπορω να την συδεσω με καλωδιο που θα αγορασω απο Firewire σε USB?υπαρχει τετοιο καλωδιο,ε?
Free Your Mind...;)
Link to comment
Share on other sites

ok,τελικα ειχε καλωδιο το κουτι απο την cam σε firewire υποδοχη...

και λειτουργει κανονικοτατα...

ποσα mp υποτιθεται οτι εχει τωρα που την χρησιμοποιω σαν web cam?(εχω μια mini dv Sony DCR-HC37)

 

Όση είναι και η ανάλυση του βίντεο που τραβάει. Η δικιά σου είναι 400kp, δηλαδή 0.4mp.

http://www.amazon.co.uk/Sony-DCR-HC37-Handycam-Camcorder-Screen/dp/B000MK1U7U

 

 

η mini dv Sony DCR-HC37 συνδεεται με Firewire με το PC μου(Firewire to Firewire)...Επειδη ομως το laptop μου δεν εχει firewire αλλα μονο USB ξερετε αν μπορω να την συδεσω με καλωδιο που θα αγορασω απο Firewire σε USB?υπαρχει τετοιο καλωδιο,ε?

 

Δεν υπάρχει τέτοιο καλώδιο. Είναι διαφορετικά πρωτόκολλα. Μπορείς να πάρεις μια κάρτα PCMCIA με υποδοχές firewire.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα.Ηρθε επιτελους η ωρα που μπορεσα να βαλω καποια λεφτα στην ακρη και να προχωρησω στην αγορα βιντεοκαμερες.Τωρα ομως εχουμε προβλημα.

Τι εχετε να προτεινετε σε dvd ή με σκληρο γυρω στα 500-600ευρω?

Να δω για sony ή για canon?Εχετε να προτεινετε μερικες να αρχισω να παιρνω ιδεες?

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ,

Εχω μια Sony DCR-DVD106E & ειμαι αρκετα ευχαριστημενος απο την αποδοση & ευχριστια της, για τα χρηματα που εδωσα & τις απαιτησεις που εχω. Το "προβλημα" μου ειναι οτι δεν ξερω αν μπορω να κανω κατι που θελω, μιας & δεν μπορεσα να βρω αναλογες οδηγιες στο εγχειριδιο. Που να ηξεραν οι Γιαπωνεζοι με ποιον εμπλεκαν ! ! !

Ας περασω στο ψητο ομως, μερες που ειναι . . . Θελω να ρωτησω, αν μπορω να χρησιμοποιησω την καμερα σαν dvd-burner σε συνδεση με το lap top μου, επειδη ειναι λιγο αρχαιο & δεν φοραει dvdR . . . δλδ απο καποια video που εχω στον σκληρο μου, αν μπορω να τα καψω σε dvdακι μεσω της καμερας . . . Η συνδεση ειναι usb2.0 φυσικα, & σε περιπτωση που γινεται, μηπως πρεπει πρωτα να τα μετατρεψω σε συγκεκριμενο format ; ; ; μηπως πρεπει να χρησιμοποιησω καπως το λογισμικο της Sony που συνοδευε την καμερα, υπαρχει καποια επιλογη εκει & δεν την ανακαλυψα ; ;

 

Thank's in advance Paschalis.

Link to comment
Share on other sites

geia sas ki apo emena, eimai kainourios sto forum.

Ystera apo poli psaksimo gia agora psifiakis kameras exo katalhksei se tria montela.

SONY DCR-DVD 110E

SONY DCR-DVD 306E

CANON DC 310

Poia moy proteinetai?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην μεχρι ποσα χρηματα δινεις και θελεις αποκλειστικα και μονο dvd cam?

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Thelo na doso giro sta 300euro kai koitao mono gia dvd epeidi gia mini dv de diatheto poli xrono gia epeksergasia meta.Apo ta tria montela poy skeftomai pio proteineis gia kalytero?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σου προτεινω την SONY DCR-DVD 306E.

Αλλα με αυτα τα χρηματα οι δυνατοτες των καμερων αυτης της κατηγοριας,ειναι αρκετα περιορισμενες!

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Epeidi einai i proti pou perno den thelo na doso polla lefta.Na paro mia idea prota.Eyxaristo pantos gia tin protash soy.An exei kai kapoios allos, pou kserei apo kameres, na moy pei ti gnomi toy.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εφοσον ειναι η πρωτη σου πρεπει να παρεις κατι καλο.Αν δωσεις περισσοτερα χρηματα μπορεις να παρεις καποια με σταθεροποιητη εικονας για τετοιες ληψεις,καλυτερη αναλυση και στην εικονα 4:3 κ 16:9 με σκληρο δισκο για μεγαλυτερη ευκολια και πανω απο ολα ταχυτητα και πολλα αλλα.Συμβουλη βεβαια εσυ αποφασιζεις

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να ρωτήσω κάτι:

Ποιά είναι η γνώμη σας για την Panasonic SDR-S9 που δίνει ο Γερμανός αυτόν τον καιρό με 299 € και υπάρχει και σε άλλα καταστήματα πιο φθηνή. Γράφει σε κάρτα SD. Αξίζει να την πάρει κανείς που δεν έχει και τρελές απαιτήσεις;

 

Τα χαρακτηριστικά της:

 

Video System: SD / SDHC Memory Card

Total pixels: 1/6"CCD (800 k pixels, Total / 400 k [4:3], 350 k [16:9]

Optical Zoom: 10x Variable Speed Zoom

Digital Zoom: 700x

Image Stabilizer: E. I. S. (Electronic Image Stabilizer)

Screen size: 2.7" Wide LCD

Minimum Lux: 2Lux (Colour Night View)

Microphone: Stereo Zoom Mic, Wind Noise Reduction

USB: 2.0 High-Speed (mini B)

AV: Out

Dimensions: 31.0 x 63.0 x 114.0 mm

Weight: 182g

 

Να την πάρω ή πετάω τα λεφτά μου;

:blink:
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Γεια σας!

Ενδιαφέρομαι για μια οικονομική κάμερα 200-300 ευρώ με minidv. Έχω καταλήξει σε δύο μοντέλα:

1) Canon MD255

2) Sony DCR-HC62E

 

Έχετε να μου δώσετε κάποιο tip για αυτές τις κάμερες; Π.χ., είναι και οι δύο 1MP. Δηλαδή, σε 16:9 τι ανάλυση video τραβάνε; Έχει σημαντική διαφορά από 0,8ΜP;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Ενδιαφέρομαι για μια οικονομική κάμερα 200-300 ευρώ με minidv. Έχω καταλήξει σε δύο μοντέλα:

1) Canon MD255

2) Sony DCR-HC62E

 

Έχετε να μου δώσετε κάποιο tip για αυτές τις κάμερες; Π.χ., είναι και οι δύο 1MP. Δηλαδή, σε 16:9 τι ανάλυση video τραβάνε; Έχει σημαντική διαφορά από 0,8ΜP;

 

-Η Canon έχει καλύτερους φακούς, η Sony είναι πιο εύχρηστη και πιο must have (αν δίνεις σημασία σε αυτά).

-Η ανάλυση δεν εξαρτάται από τα mp στις βιντεοκάμερες. Ένας φίλος έχει την Canon XL-1S η οποία είναι 3mp αλλά όταν το κατεβάσεις στο σκληρό το βίντεο είναι 720x576 δηλαδή ίδιο με τις 0.8 και τις 1.0! Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

-Όσον αφορά τη διαφορά από 0.8 σε 1.0 δε μπορώ να σου την εξηγήσω με τεχνικούς όρους αλλά στο δικό μου το μάτι είναι τεράστια! Εγώ έχω την Sony DCR-HC44E η οποία είναι επίσης 1.0mp και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Έχω δει διάφορα καλώδια firewire (4-4 pins, 6-4 pins, 6-6 pins). Ποιο χρησιμοποιούν οι κάμερες, το 4πινο ή το 6πινο;

Και κάτι άλλο: αν συνδέω την κάμερα με firewire στο λάπτοπ μου και μεταφέρω το βίντεο σε εξωτερικό USB σκληρό, επηρεάζεται η απόδοση;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Έχω δει διάφορα καλώδια firewire (4-4 pins, 6-4 pins, 6-6 pins). Ποιο χρησιμοποιούν οι κάμερες, το 4πινο ή το 6πινο;

Και κάτι άλλο: αν συνδέω την κάμερα με firewire στο λάπτοπ μου και μεταφέρω το βίντεο σε εξωτερικό USB σκληρό, επηρεάζεται η απόδοση;

 

1. Η δικιά μου έχει 4-πινο. Μάλλον κι αυτή που θέλεις να πάρεις το ίδιο θα έχει γιατί οι βάσεις είναι κοινές για όλες τις Handycam της Sony.

 

2. Όχι, παραμένει η ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι καινούριος στο χώρο οι DVD κάμερες γράφουν σε κανονικά DVD ή σε μικρά (που σημαίνει ότι κάθε φορά θα πρέπει να αγοράζεις "μικρά" δισκάκια και όχι τα κλασσικά);

 

Έχει πάρει κάπιοιος την Canon DC50 να μας πει τη γνώμη του;

Nokia 6150 => Alcatel One Touch 701 => Motorola V66 => Motorola U6 Pebble => Samsung G810 => Sony Ericsson K800i
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι καινούριος στο χώρο οι DVD κάμερες γράφουν σε κανονικά DVD ή σε μικρά (που σημαίνει ότι κάθε φορά θα πρέπει να αγοράζεις "μικρά" δισκάκια και όχι τα κλασσικά);

 

Οι DVD κάμερες, γράφουν σε δισκάκια 8cm (ή αλλιώς "μικρά" όπως είπες κι εσύ). Όσο για το ότι θα πρέπει κάθε φορά να αγοράζεις, ενημερώνω απλά πως υπάρχουν και RW στο μέγεθος των 8cm... :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Οι DVD κάμερες, γράφουν σε δισκάκια 8cm (ή αλλιώς "μικρά" όπως είπες κι εσύ). Όσο για το ότι θα πρέπει κάθε φορά να αγοράζεις, ενημερώνω απλά πως υπάρχουν και RW στο μέγεθος των 8cm... :ninja:

 

καμια πολυ μικρη καμερα με dvd? και σχετικα φτηνη?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά αν δεν είχα PC θα αγόραζα κάμερα που γράφει σε DVD. Εννοείται οτι το miniDV έχει ανώτερη ποιότητα επειδή είναι ασυμπίεστα frames αλλά αν δεν έχεις PC δεν έχει νόημα!

 

απ το mini dv πως περνας τα βιντεακια στον υπολογιστη?

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ τις προτάσεις σας για την αγορά βιντεοκάμερας με σκληρό μέχρι 500€.

Συμφέρει καλύτερα η αγορά βιντεοκάμερας με κάρτες μνήμης?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...