Jump to content

Βιντεοκάμερες (Ψηφιακές και μη)


asmodeus
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δεν βοηθαει κανεις? πειτε γνωμη. ποια τα μειονεκτηματα και ποια τ πλεονεκτηματα και των δυο?

εχω βαλει στο ματι 2. μια με dvd και μια minidv

δειτε http://www.pixmania.com/gr/gr/185510/art/sony/aeioaieuiana-minidv-dcr-h.html#

και

http://www.pixmania.com/gr/gr/183431/art/sony/aeioaieuiana-dvd-dcr-dvd4.html#

Link to comment
Share on other sites

Kοιτα η ευκολια με το dvd ειναι οτι γραφεις αυτο που θες και μετα το βαζεις στο player σου και παιζει αμεσως.Εγω εχω mini-dv και τα περναω πρωτα στο pc απ'οπου ομως με το Premiere μπορω να κανω πολλαααααααα πραγματα για να φτιαξω οπως θελω το υλικο μου.Ειναι λιγη ταλαιπωρια αλλα αξιζει τον κοπο για καποιον που ψαχνεται.Αν εχει καποιος dvd ας μας πει κανενα αλλο υπερ.:)
ΜΑΧ.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου με τον σκληρό η ποιότητα είναι ποιο κακή από το DVD. Για επανεγγράψιμα μην σε χαλάει, είναι μια χαρά. Προσωπικά πάντως εγώ θα πήγαινα είτε σε μια miniDV και ένα επιτραπέζιο DVD Rec με DV in ή θα έπαιρνα με DVD.

 

Απο που προκυπτει οτι με σκληρο εχει χειροτερη εικονα απο οτι με dvd???

Μου ακουγεται λιγο περιεργο. Με σκληρο δισκο, οχι με μνημη λιγα MB οπου θα ειναι μεγαλη η συμπιεση. Φανταζομαι οτι με HDD το φορματ θα ειναι mpg2 με ρυθμο τουλαχιστον οσο το dvd για να μην πω οτι θα ειναι λογικα mpg4 με ακομα καλυτερη εικονα. Πιστευω οτι το μελλον ειναι με HDD και δεν καταλαβαινω γιατι να θελει να εχεις και υπολογιστη. Σιγουρα θα εχει tv-out η καμερα σε svideo ή composite κλπ. Επεισης προφανως θα εχει και firewire για συνδεση σε dvd recorder οικιακο.

Link to comment
Share on other sites

Το μέσο στο οποίο γράφεις δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία όσο η ικανότητα της κάμερας να γράψει σε ορισμένο bitrate και framerate και με την ανάλογη συμπίεση. Δυστηχώς για την ώρα η κάμερες με σκληρό είναι υποδιέστερες σε ποιότητα εγγραφής από αυτές με το DVD. Στο επόμενο τρίμηνο είμαι σίγουρος ότι αυτό θα αλλάξει.
Panathinaikos Uber Alles. Death to false metal. For every day that stings a better day it brings.
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δει δλδ καποια καμερα με ΣΚΛΗΡΟ ΔΙΣΚΟ η αυτες με μνημουλα?

Εγω δεν εχω δει αλλα πιστευω οτι την θεση ολου του drive dvd εχει παρει ο δισκος. Για πιο λογο να ειναι υποδιεστερη η υπολοιπη καμερα? (ccd - encoders κλπ)

Link to comment
Share on other sites

JVC GZ-MG33 - Hard Disk Camcorder, 30 GB Festplatte, SD Kartenslot, Auflösung 720 x 576, 25-fach optischem Zoom, 800-fach digitaler Zoom, 6,4 cm spiegelfreier LCD-Farbmonitor, bis zu 37 Std. LP-Aufnahme, 7 Std. höchste Qualitätsstufe, USB 2.0, AV/S-Video Out Multianschluss, Gewicht 380 g

 

Αρα απο οτι βλεπω η αναλυση ειναι μια χαρα ακριβως ιδια με το dvd το οπτικο zoom ειναι 25 που σπανια βλεπεις σε καμερα γιατι προφανως το βγαλσιμο απο την συσκευη των μηχανισμων κασετας ή dvd εδωσε χωρο στους φακους...

Link to comment
Share on other sites

θελω να αγορασω μια βιντεοκαμερα.ειμαι ομως λιγο μπερδεμενος.

τι να παρω dvd καμερα ή minidv.ποιο ειδος ειναι καλυτερο?τα λεφτα που διαθετω ειναι περιπου 700€.

 

 

Με τις εξόδους DV out ,oι συνδέσεις και των δύο τύπων για αντιγραφή είναι εύκολες παντού όπου θες-Ειδικα αν εχεις και DVDrecorder ή αποκτήσεις κάποια στιγμή ,οι δυνατότητες μοντάζ είναι το ίδιο αποδοτικες.-Οι DV κάμερες είναι λίγο μικροτερες,και μερικά μοντέλα πιό εξελιγμένα καθώς έχουν 3CCD αισθητήρες λήψης εικόνας με χαμηλό κόστος πλέον.-Περισσότερα στο ειδικό thread για κάμερες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Tankwart

Γεια σας παιδια 2 ερωτησεις γιατι ειμαι εντελως ασχετος στο χωρο αυτο.

1)πως ειναι δυνατον καποιοες καινουργιες βιντεοκαμερες SONY με 1.300 ευρω να εχουν 10x optical zoom και καποιες αλλες πιο παλιες με 500-600 να εχουν 20x????

2)Τι ειναι καλυτερο να εχει η καμερα:κασετα η σκληρο δισκο ενσωματωμενο?

3)στην περιπτωση της κασετας μπορω να περναω τα βιντεο που τραβαω,στο pc μου (χρειαζεται μεγαλη διαδικασια???) η πρεπει να αγοραζω συνεχεια κασετουλες???

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια 2 ερωτησεις γιατι ειμαι εντελως ασχετος στο χωρο αυτο.

1)πως ειναι δυνατον καποιοες καινουργιες βιντεοκαμερες SONY με 1.300 ευρω να εχουν 10x optical zoom και καποιες αλλες πιο παλιες με 500-600 να εχουν 20x????

2)Τι ειναι καλυτερο να εχει η καμερα:κασετα η σκληρο δισκο ενσωματωμενο?

3)στην περιπτωση της κασετας μπορω να περναω τα βιντεο που τραβαω,στο pc μου (χρειαζεται μεγαλη διαδικασια???) η πρεπει να αγοραζω συνεχεια κασετουλες???

 

 

Εγώ πήρα μια Sony 405E. Αυτή είναι με cd. Είμαι αρκετά ευχαριστημένη, γιατί μπορώ να βγάλω το cd και να το παίξω σε κάποιο player όπου και αν είμαι. Σκεφτόμουν το δίσκο αλλά, δεν είναι τόσο εύχρηστος, άλλωστε το κόστος των dvd-rw δεν είναι μεγάλο. Στην αρχή νόμιζα και εγώ ότι το 10χ είναι λίγο αλλά τελικά είναι αρκετό ( εάν βέβαια θέλεις να τραβήξεις σχετικά κοντά), δεν ξέρω όμως εσύ τι θέλεις να τραβήξεις.

Απ ότι ξέρω η κασέτα θέλει κάποια διαδικασία και υπολογιστική ισχύ. Οσο για τις παλιότερες sony θα δεις ότι οι περισσότερες έχουν φακό vario tesar και όχι sonnar και κάποιες δεν έχουν έξοδο usb. Οπότε το μεγαλύτερο zoom δεν αξίζει συγκριτικά.

Εγώ θα σου πρότεινα την 505Ε ή την 405Ε

Link to comment
Share on other sites

Guest Tankwart

Λοιπον αν καποιος ειναι γνωστης του αντικειμενου και προφανως εχει ορεξη ας μου πει δυο τρια πραγματακια(πλεονεκτηματα,μειονεκτηματα) συγκριτικα με τα παρακατω μοντελλα:

1)Sony HDR-HC3E

2)Sony Handycam HDR-HC1

3)Sony Handycam DCR-SR90E (exei σκληρο δισκο 30gb...ειναι πιο βολικο αυτο η η κασετα?)

 

επισης τη διαφορα εχει το CMOS απο το Advanced HAD CCD???

επισης τι περιπου(χοντρικα)ειναι το mini-dv(hdv)??

αν μια καμερα δεν το εχει αυτο προφανως ειναι κατωτερη???

 

Σορρυ αν σας κουρασα ειμαι ασχετος,αλλα παντα απο καπου πρεπει να αρχισει κανεις

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα...

 

Έχω την κάμερα Sony DCR - TRV 325E.

http://www.geizkragen.de/img/150/8976.jpg

 

Το πρόβλημα είναι ότι δεν εμφανίζονται ώρα, ημερομηνία, κλπ.

τόσο κατά την εγγραφή, όσο και κατά την αναπαραγωγή του Βίντεο. :(

 

 

Στις ρυθμίσεις όλα φαίνονται κανονικά....

Τι μπορεί να φταίει; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Hi παίδες... Σκέφτομαι για βιντεoκάμερα και θα ήθελα την βοήθεια σας...

 

Διαθέτω μέχρι 350euros

;)

Τι προτείνετε?

 

Στο νού μου έχω αυτές εδώ...

 

1.PANASONIC NV-GS 27 EG-S --> http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.563500

2.SONY DCR-HC 23 --> http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.563217

3.SONY DCR-HC 35E --> http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.563222 (Ξεφεύγω λίγο εδώ...:X )

4.CANON MV930 DIGITAL CAMCORDER -->http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.562471

 

Θετικά - αρνητικά...?:O

Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

 

Έχω την κάμερα Sony DCR - TRV 325E.

http://www.geizkragen.de/img/150/8976.jpg

 

Το πρόβλημα είναι ότι δεν εμφανίζονται ώρα, ημερομηνία, κλπ.

τόσο κατά την εγγραφή, όσο και κατά την αναπαραγωγή του Βίντεο. :(

 

 

Στις ρυθμίσεις όλα φαίνονται κανονικά....

Τι μπορεί να φταίει; :worry:

 

Δηλαδή κάνεις ό,τι λέει το manual και δεν τις δείχνει; Απίθανο μου ακούγεται! Αν κι έχω άλλο μοντέλο SONY αυτό γίνεται από το τηλεκοντρόλ της.

KCB
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή κάνεις ό,τι λέει το manual και δεν τις δείχνει; Απίθανο μου ακούγεται! Αν κι έχω άλλο μοντέλο SONY αυτό γίνεται από το τηλεκοντρόλ της.

 

Έχω ακούσει ότι όταν δεν εμφανίζονται ώρα και ημερομηνία, μπορεί να φταίει η μπαταρία μνήμης της κάμερας.

 

Τέτοια μπαταρία μπορώ να βρω (έχει ο "Γερμανός"), αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω πως μπαίνει... :(

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει ότι όταν δεν εμφανίζονται ώρα και ημερομηνία, μπορεί να φταίει η μπαταρία μνήμης της κάμερας.

 

Τέτοια μπαταρία μπορώ να βρω (έχει ο "Γερμανός"), αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω πως μπαίνει... :(

 

 

Στις Canon η υποδοχή είναι στη δεξιά πλευρά της κάμερας κι είναι τόσο φανερά τοποθετημένη

που με μια ματιά θα την βρεις.

Φαντάζομαι και στις Sony κάτι ανάλογο θα συμβαίνει.

[sIGPIC][/sIGPIC]....a dozen summers against the world....
Link to comment
Share on other sites

Στις Canon η υποδοχή είναι στη δεξιά πλευρά της κάμερας κι είναι τόσο φανερά τοποθετημένη

που με μια ματιά θα την βρεις.

Φαντάζομαι και στις Sony κάτι ανάλογο θα συμβαίνει.

 

Πήρα τηλ. στη Sony και μου είπαν ότι πρέπει να την πάω για Service, γιατί (αν αυτό είναι το πρόβλημα) είναι πολύ δύσκολο να την αλλάξω μόνος μου...

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει ότι όταν δεν εμφανίζονται ώρα και ημερομηνία, μπορεί να φταίει η μπαταρία μνήμης της κάμερας.

 

Τέτοια μπαταρία μπορώ να βρω (έχει ο "Γερμανός"), αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω πως μπαίνει... :(

 

Με έχεις μπερδέψει πάρα πολύ :O Για να λες ότι δεν ξέρεις πως μπαίνει και ότι είναι η μπαταρία μνήμης, σημαίνει ότι είναι κάποια εσωτερική μπαταριούλα και καλά θα έκανες να την πήγαινες στο service. Από την άλλη αυτή που έχει ο Γερμανός (παρότι έχει τα πάντα από μπαταρίες) υποθέτω είναι η εξωτερική που δεν έχει καμία σχέση όπως θα ξέρεις και είναι πανεύκολη στην αλλαγή.

Σιγουρέψου πάντως ότι δεν είναι κάτι απλό γιατί η SONY στα service δαγκώνει.

KCB
Link to comment
Share on other sites

Με έχεις μπερδέψει πάρα πολύ :O Για να λες ότι δεν ξέρεις πως μπαίνει και ότι είναι η μπαταρία μνήμης, σημαίνει ότι είναι κάποια εσωτερική μπαταριούλα και καλά θα έκανες να την πήγαινες στο service. Από την άλλη αυτή που έχει ο Γερμανός (παρότι έχει τα πάντα από μπαταρίες) υποθέτω είναι η εξωτερική που δεν έχει καμία σχέση όπως θα ξέρεις και είναι πανεύκολη στην αλλαγή.

Σιγουρέψου πάντως ότι δεν είναι κάτι απλό γιατί η SONY στα service δαγκώνει.

 

Είπα στο Γερμανό για μπαταρία μνήμης και μου έδειξε μία, σε στυλ μπαταρίας ρολογιού (στρογγυλή), αλλά λίγο πιο μεγάλη.

Προσπάθησε να ανοίξει την κάμερα ο ίδιος ο υπάλληλος για να δει που μπαίνει η μπαταρία αλλά τελικά δεν βρήκε τίποτα....

 

Τέσπα. Μπορεί να είναι και κάτι άλλο, πιο απλό.

Θα ξαναδώ τις ρυθμίσεις και το manual της κάμερας, αλλιώς θα γράφω χωρίς ημερομηνία.....τι να κάνουμε;

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια. :)

Link to comment
Share on other sites

Είπα στο Γερμανό για μπαταρία μνήμης και μου έδειξε μία, σε στυλ μπαταρίας ρολογιού (στρογγυλή), αλλά λίγο πιο μεγάλη.

Προσπάθησε να ανοίξει την κάμερα ο ίδιος ο υπάλληλος για να δει που μπαίνει η μπαταρία αλλά τελικά δεν βρήκε τίποτα....

 

Τέσπα. Μπορεί να είναι και κάτι άλλο, πιο απλό.

Θα ξαναδώ τις ρυθμίσεις και το manual της κάμερας, αλλιώς θα γράφω χωρίς ημερομηνία.....τι να κάνουμε;

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια. :)

 

Ok τότε μιλάμε σίγουρα για την εσωτερική μπαταρία. Στη θέση σου δεν θα άφηνα κανέναν να βάλει χέρι στην κάμερα ψάχνοντας "που στο καλό είναι η ρημάδα η μπαταρία" :) :rolleyes: Σιγουρέψου ότι δεν είναι κάτι απλό όπως να πατήσεις το display στο remote (μόνο στο remote υπάρχει, τουλάχιστον στη δική μου) και μετά πας sony service. IMHO kαλύτερα μην την αφήσεις χωρίς μπαταρία.

KCB
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση:για μεταφορα δεδομενων μεσο firewire απο την καμερα στον υπολογιστη,πρπει να βαλουμε την καμερα να παιξει ολη την ταινια,η η μεταφορα γινεται σε πολυ συντομοτερο χρονο ?και αφου το usb ειναι γρηγοροτερο σαν ταχυτητα,γιατι ακομα προτιμανε firewire gia metafora απο καμερα σε υπολογιστη?
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση:για μεταφορα δεδομενων μεσο firewire απο την καμερα στον υπολογιστη,πρπει να βαλουμε την καμερα να παιξει ολη την ταινια,η η μεταφορα γινεται σε πολυ συντομοτερο χρονο ?και αφου το usb ειναι γρηγοροτερο σαν ταχυτητα,γιατι ακομα προτιμανε firewire gia metafora απο καμερα σε υπολογιστη?

 

To USB ΔΕΝ είναι γρηγορότερο απόσο ξέρω. Και ναι πρέπει να παίξει κανονικά η ταινία, δεν έχω υπόψη μου άλλο τρόπο και αν βγει πολύ θα ήθελα να τον μάθω :)

KCB
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...