Jump to content

Βιντεοκάμερες (Ψηφιακές και μη)


asmodeus
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας, σκέπτομαι να αγοράσω τη κάμερα Sony DCR-DVD405 από το ebay.

Είδα στα χαρακτηριστικά της τα εξής:

Video Recording System: NTSC color, EIA standards

Video Signal System: NTSC color, EIA standards

Analog-to-Digital Converter: N/A

Format(s) Supported: MPEG2 (SD)

 

Με τις παλαιότερες κάμερες ήξερα ότι παίζουν στο PAL.

Θα έχω πρόβλημα? Γιατί νομίζω ότι το DVD γράφεται σε MPEG. :dizzy:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ΠΑΙΔΙ ΕΧΩ ΜΙΑ JVC GZ-70 ΚΑΙ Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΣΑΙΤ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑς?ΠΗΡΑ ΣΤΟΝ ΔΗΣΣΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΕΛΩ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙ ΕΧΩ ΜΙΑ JVC GZ-70 ΚΑΙ Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΣΑΙΤ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑς?...

Για δες εδώ:

http://www.pixmania.com/gr/gr/259470/art/jvc/aeioaieuiana-everio-gz-mg.html

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, σκέπτομαι να αγοράσω τη κάμερα Sony DCR-DVD405 από το ebay.

Είδα στα χαρακτηριστικά της τα εξής:

Video Recording System: NTSC color, EIA standards

Video Signal System: NTSC color, EIA standards

Analog-to-Digital Converter: N/A

Format(s) Supported: MPEG2 (SD)

 

Με τις παλαιότερες κάμερες ήξερα ότι παίζουν στο PAL.

Θα έχω πρόβλημα? Γιατί νομίζω ότι το DVD γράφεται σε MPEG. :dizzy:

 

Τα έχεις ψιλομπερδέψει λίγο φίλε μου :)

 

Άλλο τα PAL και NTSC και άλλο το MPEG! Το MPEG είναι αλγόριθμος συμπίεσης ενώ τα PAL και NTSC συστήματα τηλεοράσεων! To PAL ευρωπαϊκό και το NTSC αμερικάνικο (και το SECAM γαλλικό :p ). Με λίγα λόγια θα έχεις πρόβλημα με τη συγκεκριμένη κάμερα στην Ελλάδα. Το πιθανότερο είναι να παίζει ασπρόμαυρα στις δικές μας (ευρωπαϊκές) τηλεοράσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχεις ψιλομπερδέψει λίγο φίλε μου :)

 

...Άλλο τα PAL και NTSC και άλλο το MPEG!...

Έχεις δίκιο, δε το διατύπωσα καλά!

Σωστά τα λες, με την εγγραφή δεν θα έχω πρόβλημα, αλλά όταν συνδέω τη κάμερα στη τηλεόραση, θα έχω πρόβλημα με το NTSC format.

Οπότε πρέπει να είναι στο Pal για να παίζει κανονικά στις τηλεοράσεις μας και στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες.

 

Μια άλλη ερώτηση:

Με τη κάμερα θέλω να κάνω λήψεις από τη μοτοσικλέτα αφού τη τοποθετήσω σε μια ειδική βάση στο ρεζερβουάρ!

Στη βάση αυτή υπάρχουν και λαστιχάκια για το περιορισμό των κραδασμών.

Μεταξύ κάμερας DVD ή HDD, ποια λέτε θα έχει λιγότερο πρόβλημα στους κραδασμούς???

 

Έχω βάλει στο μάτι τις δυο παρακάτω Sony:

http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=27_266&products_id=1641&osCsid=ff299e9d96947b7e0f35c53671bb2361

Και:

http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=27_267&products_id=2613&osCsid=ff299e9d96947b7e0f35c53671bb2361

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, δε το διατύπωσα καλά!

Σωστά τα λες, με την εγγραφή δεν θα έχω πρόβλημα, αλλά όταν συνδέω τη κάμερα στη τηλεόραση, θα έχω πρόβλημα με το NTSC format.

Οπότε πρέπει να είναι στο Pal για να παίζει κανονικά στις τηλεοράσεις μας και στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες.

 

Μια άλλη ερώτηση:

Με τη κάμερα θέλω να κάνω λήψεις από τη μοτοσικλέτα αφού τη τοποθετήσω σε μια ειδική βάση στο ρεζερβουάρ!

Στη βάση αυτή υπάρχουν και λαστιχάκια για το περιορισμό των κραδασμών.

Μεταξύ κάμερας DVD ή HDD, ποια λέτε θα έχει λιγότερο πρόβλημα στους κραδασμούς???

 

Έχω βάλει στο μάτι τις δυο παρακάτω Sony:

http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=27_266&products_id=1641&osCsid=ff299e9d96947b7e0f35c53671bb2361

Και:

http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=27_267&products_id=2613&osCsid=ff299e9d96947b7e0f35c53671bb2361

 

Αν και δεν έχουν καμμία σχέση μεταξύ τους (η μια είναι 3CCD και η άλλη 1.07) μεταξύ των δυο που παραθέτεις σαφώς αυτή με το σκληρό δίσκο είναι πιο σταθερή για τη χρήση που αναφέρεις. Θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά και στις miniDV γιατί αν και ο σκληρός δίσκος είναι πιο σταθερός από το DVD drive στους κραδασμούς, οι κασέτες miniDV είναι αυτές που σίγουρα δε θα έχουν απολύτως κανένα πρόβλημα. Ένα τρομερό value for money μια που με πήγες στα 1.07 είναι αυτήεδώ σε άλλο μαγαζί*) της sony την οποία έχω κι εγώ στον στόλο μου :lol: :lol:

 

*Υ.Γ.: Καλά είναι δυνατόν να υπάρχει 58 ολόκληρα ευρώ διαφορά από το ένα μαγαζί στο άλλο στην ίδια χώρα;

Υ.Γ.: Μην ξεχνάς και το μεγαλύτερο πλεονέκτημα του miniDV απέναντι στα DVD και HDD. Λέγεται Adobe Premiere Pro και λίγο μεράκι εκτός αν δε σε ενδιαφέρει η μετά επεξεργασία :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας Θελω να παρω μια βιντεοκαμερα και

Σκεφτομουν την Sony DCR-SR50E, την ειδα στον κοτσωβολο 500 ευρω αλλά δεν ξερω αν ειναι καλη,εχει σκληρο 30gb τι λετε αξιζει τα λεφτα της??

σε αλλα μαγαζια που εψαξα η διαφορα ειναι απο 200 μεχρι και 300 ευρω

ακριβοτερη

hi...
Link to comment
Share on other sites

Τ'αφεντικό "τρελάθηκε"... :D

 

Sony DCR-HC 47, με 389€ (+Ελλάδα) :D

 

Κάποιο link έχεις; 450+ τη βρήκα σε 1-2 ηλεκτρονικά μαγαζιά! Τα features της δεν τα βρίσκω πουθενά! Όλα τα sites που βρήκα ήταν στα γαλλικά και στα γερμανικά! :wacko: :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά. :)

 

Ψάχνω να αγοράσω την πρώτη μου βιντεοκάμερα. Δεν θέλω σε entry επίπεδο να διαθέσω πολλά χρήματα, απλά έχω καταλήξει στα παρακάτω.

 

Έχω απορρίψει την ιδέα της εγγραφής σε DVD γιατί έχω διαβάσει πολλά για προβλήματα «σπασμένων» frames.

 

Κατά ένα μεγάλο ποσοστό θα πάω σε κάτι με miniDV, αν και μελετάω ακόμα την περίπτωση με το σκληρό. Πιο πολύ στην ιδέα του σκληρού με φοβίζουν τα θέματα κραδασμού. Μπορεί κανείς να τον εμπιστευτεί;

 

Τέλος, θα ήθελα να γράφει σε true 16:9, αφού εκεί είναι το ανερχόμενο παρόν και κυρίως το μέλλον της εικόνας.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους απαντήσουν.

 

:)

"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

Τα features της δεν τα βρίσκω πουθενά! Όλα τα sites που βρήκα ήταν στα γαλλικά και στα γερμανικά! :wacko: :wacko:
Ορίστε; :worry: Sony DCR-HC47E (click me)...

 

Α, και: ΠΛΑΙΣΙΟ και Stereo Park...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο link έχεις; 450+ τη βρήκα σε 1-2 ηλεκτρονικά μαγαζιά! Τα features της δεν τα βρίσκω πουθενά! Όλα τα sites που βρήκα ήταν στα γαλλικά και στα γερμανικά! :wacko: :wacko:

 

Πω πω, άργησα να σου απαντήσω, sorry φίλε μου!

 

Εδώ είναι το link: http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=27_265&products_id=3450&osCsid=58b08cb77997bde04b9a093136b63a9c

 

Η τιμή ισχύει, 389€... :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανένας αυτό το site;

http://www.k-electronics.eu/index.php?cPath=5_19&osCsid=ff720cd06c7a357856363d13afd6606f

Είναι δυνατόν να πουλάει τόσο φτηνά;

Θωμάς
Link to comment
Share on other sites

.....Είναι δυνατόν να πουλάει τόσο φτηνά;

 

Ειναι φθηνα, αλλα εχει περιορισμενα μοντελα, μαλλον θα παίρνει μεγαλες ποσοτητες σε συγκεκριμενους τυπους.

Ενα αλλο αρνητικο ειναι η ελαχιστη αξια αγορας, που σε εμενα τουλαχιστον την καθορισε στα 308,κάτι ευρώ.

Για παραδειγμα, δε στελνει μια βιντεοκαμερα που αξιζει 261€.

Link to comment
Share on other sites

παιδια

θέλω να δωσω την βιντεοκάμερά μου υψηλης ανάλυσης SONY HC1 λογω αναβάθμισης του υπολογιστή μου. Η κάμερα ειναι καινουρια, με μονο 10-12 ώρες βιντεο. Πιο πολυ το γάμου του αδελφου μου έβγαλα. Τωρα κανει 1840

http://www.megamarket.gr/sonyhighdefinitionvideohdrhc1e-p-7343.html

την δινω 1000 . Πραγματικα ειναι ευκαιρια!

 

yianniskall@yahoo.gr

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηρα απο Ελλαντα τη βιντεοκαμερα, δε θελω να τη βαζελινωσω αν παθει κατι... :lol:

 

Ειναι η Panasonic PV-GS500, λενε οτι ειναι καλη!

 

Εχει δοκιμασει καποιος με ευρυγωνιο?

Απο που και ποσο?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μην τυχον παρεις κανα φθηνο φακο, θα σου χαλασει την ποιοτητα της εικονας αστα να πανε!!!

ειχα αγορασει 2-3 φακους φθηνους 60-80 ευρω και βρηκα την υγεια μου με τον ακριβο της σονυ που εκανε 270 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,έχω μια κάμερα SONY DCR-DVD405,και ψάχνω ένα πρόγραμμα για να κάνω μοντάζ αυτά που γράφω(οπως το pinaccle studio 10)τα οποία δεν δουλευουν σε μένα,είναι μόνο για DV και όχι για DVD,η sony έχει ένα δικό της πρόγραμμα το Picture Package αλλά είναι απαράδεκτο δεν κάνει τίποτα,έχεται υπόψης σας κανένα πρόγραμμα για κάμερες με DVD? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
E90 BMW
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά.

 

Σκέφτομαι να αγοράσω μια βιντεοκάμερα. Είδα μια προσφορά στο ΓΕΡΜΑΝΟ για τη HITACHI DZ-BX35E, (γράφει σε DVD) και την έχει 299 ευρώ. Μήπως την έχει κανείς για να με ενημερώσει αν αξίζει ή όχι.

Διάβασα τις διαφορές των mini DV, από τις DVD, αλλά προτιμώ την άμεση εγγραφή σε DVD, για να αποφεύγω τα καλώδια και τις συνδέσεις με το PC (γενικά τη φασαρία). Εκτός και αν η ποιότητα που γράφουν οι κάμερες DVD είναι τόσο απαράδεκτη, οπότε θα διατηρήσω την Digital 8 SONY, που εήδη έχω.

Περιμένω τα φώτα σας.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά.

 

Σκέφτομαι να αγοράσω μια βιντεοκάμερα. Είδα μια προσφορά στο ΓΕΡΜΑΝΟ για τη HITACHI DZ-BX35E, (γράφει σε DVD) και την έχει 299 ευρώ. Μήπως την έχει κανείς για να με ενημερώσει αν αξίζει ή όχι.

Διάβασα τις διαφορές των mini DV, από τις DVD, αλλά προτιμώ την άμεση εγγραφή σε DVD, για να αποφεύγω τα καλώδια και τις συνδέσεις με το PC (γενικά τη φασαρία). Εκτός και αν η ποιότητα που γράφουν οι κάμερες DVD είναι τόσο απαράδεκτη, οπότε θα διατηρήσω την Digital 8 SONY, που εήδη έχω.

Περιμένω τα φώτα σας.

 

Απαράδεκτη δεν είναι αλλά όπως και να το κάνουμε... είναι MPEG 2 πράγμα που σημαίνει συμπίεση. Ενώ το miniDV είναι ασυμπίεστο format οπότε το κατεβάζεις στον Η/Υ και το κάνεις ότι θέλεις! Θέλει μεράκι και χρόνο βέβαια όλο αυτό! Αν βαριέσαι τη φασαρία και δεν έχεις μεράκι για κάτι τέτοιο όπως λές τότε το DVD είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

....ειχα αγορασει 2-3 φακους φθηνους 60-80 ευρω και βρηκα την υγεια μου με τον ακριβο της σονυ που εκανε 270 ευρω

 

Ειχα αγορασει και γω εναν με 80€, αλλα δεν τον εχω δοκιμασει ακομα!

Παντως και τα 270€, ειναι μπολικαααα....

Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτη δεν είναι αλλά όπως και να το κάνουμε... είναι MPEG 2 πράγμα που σημαίνει συμπίεση. Ενώ το miniDV είναι ασυμπίεστο format οπότε το κατεβάζεις στον Η/Υ και το κάνεις ότι θέλεις! Θέλει μεράκι και χρόνο βέβαια όλο αυτό! Αν βαριέσαι τη φασαρία και δεν έχεις μεράκι για κάτι τέτοιο όπως λές τότε το DVD είναι μονόδρομος.

 

Μια διευκρίνιση ακόμα. Μεταξύ των τύπων βίντεο, AVI και DVD πιο είναι καλύτερο, για αναπαραγωγή σε οικιακό DVD player, δηλαδή για να το δει κάποιος στην τηλεόραση και όχι σε Η/Υ. Όπως το παρουσιάζετε, προκρίνεται το AVI, είναι πράγματι έτσι; Θα ήταν καλύτερα να εγγραφούν σε AVI;

Επίσης, δοκίμασα με μια miniDV του αδελφού μου να περάσω βίντεο στο PC και μαρτύρησα. Δεν είχε στη συσκευασία καλώδιο για σύνδεση USB. Πλήρωσα, το αγόρασα, για να διαπιστώσω ότι δεν κάνει και χρειάζεται θύρα και καλώδιο Fireware. Επειδή δεν έχει το PC τέτοια θύρα, δεν το έψαξα παραπέρα. Απλά πέρασα τα βίντεο στο PC και τα μετέτρεψα σε DVD, από τη θύρα TV, όπως κάνω και με τα βίντεο της παλιάς κάμερας, χρησιμοποιώντας το πρόγραμμα SONIC 4. Από ότι λέτε για την εικόνα των miniDV, πρέπει να έχασα σε απόδοση, αλλά δεν βαριέσαι.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρίνιση ακόμα. Μεταξύ των τύπων βίντεο, AVI και DVD πιο είναι καλύτερο, για αναπαραγωγή σε οικιακό DVD player, δηλαδή για να το δει κάποιος στην τηλεόραση και όχι σε Η/Υ. Όπως το παρουσιάζετε, προκρίνεται το AVI, είναι πράγματι έτσι; Θα ήταν καλύτερα να εγγραφούν σε AVI;

Επίσης, δοκίμασα με μια miniDV του αδελφού μου να περάσω βίντεο στο PC και μαρτύρησα. Δεν είχε στη συσκευασία καλώδιο για σύνδεση USB. Πλήρωσα, το αγόρασα, για να διαπιστώσω ότι δεν κάνει και χρειάζεται θύρα και καλώδιο Fireware. Επειδή δεν έχει το PC τέτοια θύρα, δεν το έψαξα παραπέρα. Απλά πέρασα τα βίντεο στο PC και τα μετέτρεψα σε DVD, από τη θύρα TV, όπως κάνω και με τα βίντεο της παλιάς κάμερας, χρησιμοποιώντας το πρόγραμμα SONIC 4. Από ότι λέτε για την εικόνα των miniDV, πρέπει να έχασα σε απόδοση, αλλά δεν βαριέσαι.

 

Ευχαριστώ.

 

1. Τα .avi που αποθηκεύονται στο PC μετά από συγχρονισμό με κασέτα miniDV είναι ασυμπίεστα frames γι' αυτό και το μέγεθος του αρχείου είναι τεράστιο! Μετά τα κάνουμε ό,τι θέλουμε! Από DVD μέχρι βίντεο για το κινητό μας!

2. Τα .avi δε γίνεται (ακόμα τουλάχιστον!!) να αναπαραχθούν σε οικιακό DVD player αλλά μπορείς να τα μετατρέψεις σε DVD με λίγα κλίκ του ποντικιού και μια κατάλληλη εφαρμογή.

3. Κάνοντας transfer από miniDV σε PC μέσω θύρας τηλεόρασης είναι κυριολεκτικός βιασμός της ποιότητας που προσφέρει μια τέτοια κάμερα!! Αφού λες οτι το PC σου δεν έχει θύρα Firewire (1394), με 10 ευρώ αγοράζεις μια τέτοια κάρτα (Firewire (1394)) και κάνεις τη δουλειά σου.

 

Ότι βοήθεια χρειαστείς στη διάθεσή σου.

Link to comment
Share on other sites

1. Τα .avi που αποθηκεύονται στο PC μετά από συγχρονισμό με κασέτα miniDV είναι ασυμπίεστα frames γι' αυτό και το μέγεθος του αρχείου είναι τεράστιο! Μετά τα κάνουμε ό,τι θέλουμε! Από DVD μέχρι βίντεο για το κινητό μας!

2. Τα .avi δε γίνεται (ακόμα τουλάχιστον!!) να αναπαραχθούν σε οικιακό DVD player αλλά μπορείς να τα μετατρέψεις σε DVD με λίγα κλίκ του ποντικιού και μια κατάλληλη εφαρμογή.

3. Κάνοντας transfer από miniDV σε PC μέσω θύρας τηλεόρασης είναι κυριολεκτικός βιασμός της ποιότητας που προσφέρει μια τέτοια κάμερα!! Αφού λες οτι το PC σου δεν έχει θύρα Firewire (1394), με 10 ευρώ αγοράζεις μια τέτοια κάρτα (Firewire (1394)) και κάνεις τη δουλειά σου.

 

Ότι βοήθεια χρειαστείς στη διάθεσή σου.

 

 

 

Φίλε μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια.

Ο Η/Υ είναι παλαιός (3,5 ετών) και δεν αξίζει άλλη παρέμβαση ( θύρα firewire). Έχοντας την παλαιά κάμερα, και την κούραση που τράβηξα (μέχρι να μάθω) για να περάσω σε DVD, περίπου 20 κασσέτες Hi 8, απλά λέω να πάρω μια DVD κάμερα, για να συντομεύσω τη διαδικασία.

Δεν βαριέμαι γενικά την τεχνολογία. Κάθε άλλο. Απλά η τεχνολογία σήμερα προσφέρει τόσα γκάτζετ, και απαιτούν πολύ χρόνο, που δεν υπάρχει ο άτιμος.

 

Υ.Γ. Μήπως γνωρίζεις εσύ ή κάποιος άλλος φίλος, αν υπάρχει διαθέσιμο κάποιο τεστ για βιντεοκάμερες (περιοδικό ή στο ίντερνετ);

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται να αγοράσω την πρώτη μου βιντεοκάμερα και ξεκίνησα κάνοντας μια έρευνα αγοράς (αρχικά για τα τεχνικά χαρακτηριστικά-η τιμή θα με απασχολήσει σε δεύτερη φάση).

 

Ξεκινώντας από το αποθηκευτικό μέσο, σαν μια πρώτη απορία έχω την εξής:

Διαβάζοντας προσεκτικά όλα τα παραπάνω σχόλια και μηνύματα πείστηκα πως μου ταιριάζει η αγορά μιας με mini-DV εν σχέση μιας με κατ'ευθείαν εγγραφή σε DVD. Δεν υπάρχουν όμως αρκετά στοιχεία για αυτές με σκληρό δίσκο. :( Από άποψη ποιότητας εικόνας και επεξεργασιμότητας σε τι υπερέχουν και και σε τι υστερούν; Μιλάω πάντα για τεχνολογία HD (πιστεύω πως αξίζει τον κόπο, δηλ το χρήμα). Αν νομίζετε πως δεν το αξίζει πείτε μου το γιατί. Επίσης θα ήθελα να ξέρω αν όλες οι εταιρείες έχουν βγάλει μοντέλα σε HD.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...