Jump to content

[Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε μπορώ να καταλάβω τις συνεχόμενες, επαναλαμβανομενες και διαφορετικές απόψεις επάνω στο θέμα των εφαρμογών του καιρού.

Εκτός από τις περιπτώσεις που με κάποια αναβάθμιση, κάποιο πρόγραμμα, μπορεί να τα κάνει σαλάτα στο widget ή τις ανανεώσεις, δε θα έπρεπε να μιλάμε μόνο για τους σταθμούς που ενημερώνονται??? Εκεί δεν είναι όλο το θέμα? ??

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να καταλάβω τις συνεχόμενες, επαναλαμβανομενες και διαφορετικές απόψεις επάνω στο θέμα των εφαρμογών του καιρού.

Εκτός από τις περιπτώσεις που με κάποια αναβάθμιση, κάποιο πρόγραμμα, μπορεί να τα κάνει σαλάτα στο widget ή τις ανανεώσεις, δε θα έπρεπε να μιλάμε μόνο για τους σταθμούς που ενημερώνονται??? Εκεί δεν είναι όλο το θέμα? ??

 

Ποιοι σταθμοι ενημερωνονται; Στην Ελλαδα υπαρχει μονο η ΕΜΥ που πουλαει δεδομενα και ο ποσειδωνας για τη θαλασσα οπου εχει δικους του μετερεωλογικους κλωβους.

Το ιδιο σε ολα τα κρατη. Η υπηρεσια καθε κρατους πουλαει στοιχεια. Αναλογα με το τι πληρωνεις, αντιστοιχει η ποσοτητα των δεδομενων.

Ολοι δινουν κατι τις και με μια εφαρμογη που, κυριως, σκοπευουν στην αισθητικη του χρηστη, αγωνιζονται για κανα $.

Δεν υπαρχουν ιδιωτικες εταιριες καιρου στο ηλιακο μας συστημα.

Το δελτιο καιρου για τους αγροτες στη χωρα μας, απο την ΕΜΥ, ηταν το πιο λεπτομερες απ τα καναλια για τον ιδιο λογο.

Γι αυτο κανενα δεν ειναι εμπιστο, επειδη λιγα δινουν λιγα παιρνουν.

Συμπληρωνουν δε τα υπολοιπα μ εναν αλγοριθμο δικο τους, στη τυχη θα ελεγα, γι αυτο και οι τεραστιες διαφοροποιησεις.

Πονταρουν οτι θα μαζεψουν κανα $ απο δω κι απο κει, αν αρεσει στους χρηστες το γουιτζετ.

 

Ξερετε τι κοστος εχει μια μετεωρολογικη εταιρεια; Κανενας ιδιωτης δεν μπορει ν αντεξει το κοστος, γιατι ολες οι "ΕΜΥ" ειναι ζημιογονες.

Τυχεροι ειμαστε μονο στην ελλαδα λογω του ποσειδωνα και της εξαιρετικης δουλειας που κανουν οι Ελληνες επιστημονες που και βεβαια ζουν απο τις επιδοτησεις.

 

Τοσο απλα ειναι τα πραγματα.

 

Μπορειτε να βαλετε οτι εφαρμογη σας αρεσει, αλλα ξερετε ηδη, οτι ολες κανουν λαθη πολυ συχνα. Απο τυχη και μονο λενε τα σωστα κι απο τυχη βεβαια και τα λαθος.

 

Για Ελλαδα μονο ο ποσειδωνας δινει τις σωστοτερες προβλεψεις αλλα θελει λιγο "ειδικευση" στη χρηση του.

Link to comment
Share on other sites

Το Ποσειδών το εμπιστεύομαι απόλυτα. Τα χρησιμοποιώ παράλληλα. Με τα δεδομένα του Accuweather δεν έχει διάφορες. Παρακολουθησε το και θα διαπιστώσεις το αληθές των λεγόμενων μου.
Link to comment
Share on other sites

Το Ποσειδών το εμπιστεύομαι απόλυτα. Τα χρησιμοποιώ παράλληλα. Με τα δεδομένα του Accuweather δεν έχει διάφορες. Παρακολουθησε το και θα διαπιστώσεις το αληθές των λεγόμενων μου.

 

Δεν διαφωνω, αλλα επειδη μ αρεσει να βλεπω και τις βαρομετρικες σ ολη τη χωρα και τις κινησεις των αεριων μαζων και την συννεφια ολα να τα συνδυαζω στο μυαλο μου και να "κανω" εγω την προβλεψη, χρησιμοποιω μονο τον ποσειδωνα. Θεμα γουστου ειναι. Δεν μ αρεσουν τα πινακακια με ενα καρο αριθμους. Ειμαι της παλιας σχολης.:p

Και βεβαια επειδη δεν δινει εναν αριθμο πχ. στη θερμοκρασια,, δεν κανει και λαθος.

Διαβασα στο τοπικ κριτικη για εφαρμογη καιρου, οπου ο χρηστης απερριψε εφαρμογη, γιατι η θερμοκρασια που εδινε, ειχε 3° αποκλιση απ αυτη που εδειξε το δικο του θερμομετρο στο μπαλκονι του. Αυτα τα ξεπερναει ο ποσειδωνας:D

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα στο τοπικ κριτικη για εφαρμογη καιρου, οπου ο χρηστης απερριψε εφαρμογη, γιατι η θερμοκρασια που εδινε, ειχε 3° αποκλιση απ αυτη που εδειξε το δικο του θερμομετρο στο μπαλκονι του. Αυτα τα ξεπερναει ο ποσειδωνας:D

 

Εγώ το είχα κάνει το σχόλιο. Χρησιμοποιώ κι εγώ τον Ποσειδώνα για να δω ειδικά πότε και που θα βρέξει. Όμως θέλω και μία εφαρμογή για να μου δείχνει τη θερμοκρασία στη status bar και η απόκλιση των τριών βαθμών είναι μεγάλη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το είχα κάνει το σχόλιο. Χρησιμοποιώ κι εγώ τον Ποσειδώνα για να δω ειδικά πότε και που θα βρέξει. Όμως θέλω και μία εφαρμογή για να μου δείχνει τη θερμοκρασία στη status bar και η απόκλιση των τριών βαθμών είναι μεγάλη.

 

Φιλικα παντως ειναι υπερβολικο να βγαινεις στο μπαλκονι και να θεωρεις οτι 3° διαφορα απορριπτουν την εφαρμογη.

Δεν ειναι επιστημονικα παραδεκτο.

 

Παντως συνεχιζε να ψαχνεις και να δοκιμαζεις, αλλα δεν θα βρεις αυτο που ζητας γιατι απλως δεν υπαρχει.

Η θερμοκρασια μιας περιοχης ειδικα ενος πολυ συγκεκριμενου χωρου εξαρταταται απο πολλους παραγοντες, και μονον ο παραγων τυχη μπορει να δωσει τα αναμενομενα αποτελεσματα.

Καλο απογευμα.

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια και ο Ποσειδώνας κάνει λάθη. Υπάρχει και το declaimer στην έναρξη νομίζω της εφαρμογής.

Θυμάμαι από τις πρώτες μέρες που την δοκίμαζα, ένα πρωί δεν έδινε βροχή και τα βαρομετρικά στην γύρω περιοχή είχαν διάφορα μια μονάδα και σχετικά αρκετή απόσταση μεταξύ τους. Επί δύο περίπου ώρες έβρεχε, με μεγάλη ένταση.

Το σημαντικότερο όμως είναι πως τα λάθη του είναι περιορισμένα και μερικά μπορεί να οφείλονται σε λάθος εκτίμηση του χρήστη.

Poseidon από μένα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλικα παντως ειναι υπερβολικο να βγαινεις στο μπαλκονι και να θεωρεις οτι 3° διαφορα απορριπτουν την εφαρμογη.

Δεν ειναι επιστημονικα παραδεκτο.

 

Παντως συνεχιζε να ψαχνεις και να δοκιμαζεις, αλλα δεν θα βρεις αυτο που ζητας γιατι απλως δεν υπαρχει.

Η θερμοκρασια μιας περιοχης ειδικα ενος πολυ συγκεκριμενου χωρου εξαρταταται απο πολλους παραγοντες, και μονον ο παραγων τυχη μπορει να δωσει τα αναμενομενα αποτελεσματα.

Καλο απογευμα.

 

Το τέλειο σίγουρα δεν υπάρχει. Όμως με το weather underground δεν είχα ποτέ τόσο μεγάλη απόκλιση. Είναι το μόνο που παίρνει δεδομένα από πολλούς ιδιωτικούς ερασιτεχνικούς σταθμούς μετεωρολογίας και είναι πιο ακριβές από ότι έχω δοκιμάσει. Και έχω δοκιμάσει τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια εφαρμογή για video capture της οθόνης; όχι μόνο της homescreen. Αλλά και σε εφαρμογή να μπούμε να συνεχίζει να γράφει
When someone tells you "you can't". Turn around and say "watch me"
Link to comment
Share on other sites

Κατα τύχη και εγώ έβαλα αυτά τα 2 προχτές ψάχνοντας αντικαταστάτη του beautiful. Μέχρι τώρα με κερδίζει το Go. Έχει ποικιλία στα widget, καλύτερη πρόβλεψη για Αθήνα (αν και ο καιρός είναι καλός τώρα και μόνο σε λεπτομέρειες διαφέρουν οι προβλέψεις) και έχει και κουμπί refresh πάνω στο widget. Και φυσικά όπως όλα της Go τεράστια ποικιλία themes.

 

To 1weather μου έλεγε ότι π.χ. Σάββατο θα έχει μέγιστη/ελάχιστη, 31/24 και θερμοκρασία τωρα 36...Συν ότι χθες στις 18:30 μου είχε το φεγγάρι...Ε με αυτά και με αυτά ξαναέβαλα τον go launcher που στο next μου αρέσει το widget του. Τελικά όλα τα widgets είναι gtpk, κανένα δεν είχα δει να είναι σωστές μετρήσεις τον περισσότερο καιρό...

Link to comment
Share on other sites

To 1weather μου έλεγε ότι π.χ. Σάββατο θα έχει μέγιστη/ελάχιστη, 31/24 και θερμοκρασία τωρα 36...Συν ότι χθες στις 18:30 μου είχε το φεγγάρι...Ε με αυτά και με αυτά ξαναέβαλα τον go launcher που στο next μου αρέσει το widget του. Τελικά όλα τα widgets είναι gtpk, κανένα δεν είχα δει να είναι σωστές μετρήσεις τον περισσότερο καιρό...

 

Ναι το 1weather δείχνει πολύ χαμηλότερες θερμοκρασίες απο αυτές που έχει αυτές τις μέρες. Γενικά δε μου έχει κάνει και την καλύτερη εντύπωση αλλά προς το παρόν το κρατάω για δοκιμή. Το go weather μου φαίνεται καλύτερο προς το παρόν.

 

Ξεκολλήστε λίγο με τις εφαρμογές για το καιρό! Το topic λέει "Γενικές εφαρμογές" όχι "Εφαρμογές καιρού"! Έχω βαρεθεί τουλάχιστον τον τελευταίο μήνα που μπαίνω στο topic να βλέπω posts για εφαρμογές καιρού. Αν θέλετε ανοίξτε ένα καινούργιο topic με αυτό το θέμα.

Ας αναλάβει ένας mod.

 

Γενικές εφαρμογές λέει το θέμα και εφαρμογές συζητάμε. Αν δε σου αρέσει μην το διαβάζεις. Το μόνο off topic μήνυμα είναι το δικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποια θεωρείτε την καλύτερη εφαρμογή για να εμποδίζει το autostart εφαρμογών όταν ανοίγω το κινητό;

Έχω βρει μερικές αλλά θα ήθελα να μου πείτε ποια θεωρείτε εσείς την καλύτερη (ή αν προτείνετε κάποια άλλη).

Startup Manager, Autorun Manager, Gemini App manager, Startup Auditor.

 

Επίσης στις εφαρμογές που εκτελούνται μου βγάζει 2 φορές τους Χάρτες, είναι φυσιολογικό κάτι τέτοιο;;

 

Και κάτι τελευταίο. Έχω βρει αυτήν την εφαρμογή (ROEHSOFT RAM-EXPANDER). Επειδή είναι στα γερμανικά και δεν είμαι σίγουρος, αυτό που κάνει είναι να χρησιμοποιεί χώρο από την SD ως RAM; Επίσης την έχει δοκιμάσει κάποιος σε Sony Xperia S με CM10; δουλεύει κανονικά;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

My History:

Nokia 3330, Panasonic GD67, Nokia 7650, Sony Ericsson Z800i, Sony Ericsson W850i, Alcatel OT-E101A, HTC Magic, Sony Ericsson T650i, Sony XPERIA S, LG G3, Chuwi Hi8

Now:

Samsung Galaxy S8

Link to comment
Share on other sites

Τι πιστεύετε? Δουλεύει ή κοροϊδεύει?

 

http:// https://play.google.com/store/apps/details?id=si.modula.android.instantheartrate

 

Tip : Πολύ απαλά το δάχτυλο στη κάμερα, μην πιέζετε.

Link to comment
Share on other sites

Τι πιστεύετε? Δουλεύει ή κοροϊδεύει?

 

http:// https://play.google.com/store/apps/details?id=si.modula.android.instantheartrate

 

Tip : Πολύ απαλά το δάχτυλο στη κάμερα, μην πιέζετε.

 

Δεν ξερω αν δείχνει τα πραγματικά νούμερα αλλά εμένα μου κάνει fc συνέχεια .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρετε αν υπάρχει κανένας τρόπος να βάλω dash clock στο s3 μου με 4.1.2; Εννοείται πως δεν το θέλω για lockscreen, δεν είμαι τόσο χαζός. :-P
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν δείχνει τα πραγματικά νούμερα αλλά εμένα μου κάνει fc συνέχεια .

 

Δεν καταλαβαίνω το λόγο :-\

Σε μένα μου φαίνεται πως τα αποτελέσματα του είναι και απίστευτα ακριβή για να είμαι ειλικρινής!

 

Παιδιά ξέρετε αν υπάρχει κανένας τρόπος να βάλω dash clock στο s3 μου με 4.1.2; Εννοείται πως δεν το θέλω για lockscreen, δεν είμαι τόσο χαζός. :-P

 

Μάλλον δύσκολα απ'όσο κοίταξα στο xda και στο Google..

Link to comment
Share on other sites

Τι πιστεύετε? Δουλεύει ή κοροϊδεύει?

 

http:// https://play.google.com/store/apps/details?id=si.modula.android.instantheartrate

 

Tip : Πολύ απαλά το δάχτυλο στη κάμερα, μην πιέζετε.

 

Κι εγώ πιστεύω ότι κάτι δείχνει. Εντάξει μπορεί να μην πετυχαίνει τους σφυγμούς με απόλυτη ακρίβεια, αλλά μου έχει να τύχει να το δοκιμάσω όταν είχα πολλούς σφυγμούς και μου έβγαλε μεγάλο νούμερο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποια θεωρείτε την καλύτερη εφαρμογή για να εμποδίζει το autostart εφαρμογών όταν ανοίγω το κινητό;

Έχω βρει μερικές αλλά θα ήθελα να μου πείτε ποια θεωρείτε εσείς την καλύτερη (ή αν προτείνετε κάποια άλλη).

Startup Manager, Autorun Manager, Gemini App manager, Startup Auditor.

 

Επίσης στις εφαρμογές που εκτελούνται μου βγάζει 2 φορές τους Χάρτες, είναι φυσιολογικό κάτι τέτοιο;;

 

Και κάτι τελευταίο. Έχω βρει αυτήν την εφαρμογή (ROEHSOFT RAM-EXPANDER). Επειδή είναι στα γερμανικά και δεν είμαι σίγουρος, αυτό που κάνει είναι να χρησιμοποιεί χώρο από την SD ως RAM; Επίσης την έχει δοκιμάσει κάποιος σε Sony Xperia S με CM10; δουλεύει κανονικά;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.elsdoerfer.android.autostarts&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwyLDEsImNvbS5lbHNkb2VyZmVyLmFuZHJvaWQuYXV0b3N0YXJ0cyJd

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Στο helium backup, όταν θέλω να πατήσω schedule backup, δεν κάνει τίποτε, γιατί συμβαίνει αυτό;

Έχω την δωρεάν έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε να προτείνετε κάποια εφαρμογή όπως το catch notes που να περιέχει ηχητικές υπενθυμίσεις, λίστες ελέγχου και απλές σημειώσεις; Με την αναβάθμιση που του έκαναν αφαίρεσαν τις ειδοποιήσεις...γενικά ένα από τα καλύτερα προγράμματα έγινε το χειρότερο...κρίμα και ήταν εφαρμογή πολύ απαραίτητη. Δοκίμασα και το color notes αλλά δεν με ικανοποίησε.
Link to comment
Share on other sites

Έχετε να προτείνετε κάποια εφαρμογή όπως το catch notes που να περιέχει ηχητικές υπενθυμίσεις, λίστες ελέγχου και απλές σημειώσεις; Με την αναβάθμιση που του έκαναν αφαίρεσαν τις ειδοποιήσεις...γενικά ένα από τα καλύτερα προγράμματα έγινε το χειρότερο...κρίμα και ήταν εφαρμογή πολύ απαραίτητη. Δοκίμασα και το color notes αλλά δεν με ικανοποίησε.

 

Γιατι δεν γυρνας στη προηγουμενη εκδοση αφου ησουν ευχαριστημενος; Και ξερεις και τα κολπα του.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν γυρνας στη προηγουμενη εκδοση αφου ησουν ευχαριστημενος; Και ξερεις και τα κολπα του.

Το δοκίμασα...αλλά σταματησε να συγχρονίζει μεταξύ των συσκευών που έχουμε στην οικογένεια. Εχει πλέον συμβατότητα με την νέα έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...