Jump to content

[Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τώρα του έβαλα λογαριασμο google αλλά πάλι δεν τις κραταει

Έχω περάσει φωτογραφίες μέσω PC από απο την δεκαετία του 90 και δεν σβήνει καμιά αν τις σβήσω εγώ από το κινητό. Το αντίθετο κάνει, όταν γεμίζει το τηλέφωνο σου προτείνει να σου σβήσει από τις πιο παλιές για να κάνει χώρο, πριν όμως έχει κρατήσει αντίγραφα. Ψάξε λίγο τις ρυθμίσεις και θα τα βρεις όλα. Όσο για τα 5 Tera αυτό αφορά την εφαρμογή quick pick.

Link to comment
Share on other sites

Στις επιλογές πού σού βγάζει αριστερά (εκεί πού είναι και οι ρυθμίσεις) επέλεξε το "φάκελοι συσκευής ".

Εκεί θα δεις ποιοί φάκελοι συγχρονιζονται , και θα μπορέσεις να επιλέξεις εσύ ποιους θέλεις.

Το έκανα! Και πάλι δεν συγχρονιζει. Άσε που για δοκιμή επέλεξα μόνο έναν φάκελο με 5 φώτο όλες κ όλες μέσα και μου βγάζει μήνυμα ότι συγχρονιστηκαν 1 από 100 !!!!!

 

Edit: Τώρα λέει συγχρονιστηκαν 1 από 1.700!!! Κάτι δεν πάει καλά... Μάλλον θα το κάνω απεγκατάσταση

Όλες κ όλες 40 φώτο έχω στο κινητο.... Τις 1.700 που τις βρήκε ;

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα! Και πάλι δεν συγχρονιζει. Άσε που για δοκιμή επέλεξα μόνο έναν φάκελο με 5 φώτο όλες κ όλες μέσα και μου βγάζει μήνυμα ότι συγχρονιστηκαν 1 από 100 !!!!!

 

Edit: Τώρα λέει συγχρονιστηκαν 1 από 1.700!!! Κάτι δεν πάει καλά... Μάλλον θα το κάνω απεγκατάσταση

Όλες κ όλες 40 φώτο έχω στο κινητο.... Τις 1.700 που τις βρήκε ;

 

 

Κάτι δεν κάνεις καλά και δεν μπορούμε να καταλάβουμε τί.

Δεν μπορεί μόνο σε σένα να μη δουλεύει σωστά...

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα! Και πάλι δεν συγχρονιζει. Άσε που για δοκιμή επέλεξα μόνο έναν φάκελο με 5 φώτο όλες κ όλες μέσα και μου βγάζει μήνυμα ότι συγχρονιστηκαν 1 από 100 !!!!!

 

Edit: Τώρα λέει συγχρονιστηκαν 1 από 1.700!!! Κάτι δεν πάει καλά... Μάλλον θα το κάνω απεγκατάσταση

Όλες κ όλες 40 φώτο έχω στο κινητο.... Τις 1.700 που τις βρήκε ;

Λοιπόν....

1)θα ανοίξεις τον συγχρονισμό στην συσκευή σου

2)Μετά θα ανοίξεις τις φωτογραφίες του google και θα κάνεις τα βήματα που σου δείχνω στην φωτογραφία παρακάτω.

3)το πέμπτο βήμα είναι για το αν θέλεις να συγχρονίζει μόνο οταν είναι συνδεδεμένο στον φορτιστή που σου έλεγα(αυτό αν θέλεις το ενεργοποιείς) εγώ ας πούμε το έχω ενεργοποιήσει και μου τις ανεβάζει το βράδυ που το έχω στην φόρτιση για να μην μου τρώει μπαταρία την διάρκεια της μέρας....

Ελπίζω να βγάλεις άκρη!

https://www.dropbox.com/s/4eze6qjkyrntr5z/Screenshot_2015-09-29-23-51-10-1.png?dl=0

Edited by geotrvs
Link to comment
Share on other sites

Αναζήτηση στο ''φίλο'' έκανες?

 

Δοκίμασα δύο τρόπους!Το mobilego και το appinstaller από XDA!Fail...

Καλύτερα ταπεινός,παρά ταπεινωμένος!:music:
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος εφαρμογή για κλείδωμα όπως τα iphone με το pin αλλά να μην εχει κατανάλωση μπαταρίας???
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος εφαρμογή για κλείδωμα όπως τα iphone με το pin αλλά να μην εχει κατανάλωση μπαταρίας???

Εάν εννοείς να έχεις κάποιον κωδικό για ξεκλείδωμα, υπάρχει ήδη στο Android. Ρυθμίσεις> οθόνη κλειδώματος και κάπου εκεί θα έχει ρύθμιση για το είδος κλειδώματος.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω pm του φίλου w2o4ts με ρυθμίσεις για την sdmaid pro

 

Για... βαθύ καθάρισμα (ούτε διαφήμιση απορρυπαντικού..!), πήγαινε στις ρυθμίσεις και σέταρε τα εξής:

 

Στο CorpseFinder, στην ενότητα "Types", κάνε check όλες τις επιλογές (με τα χρωματιστά τετράγωνα).

Στην από κάτω ("Uninstall watcher"), άσε τα όλα ατσεκάριστα ("ατσεκάριστα" - τύφλα να 'χει ο Μπαμπινιώτης...!)

 

Στο SystemCleaner, τσέκαρε το "Enable custom filters".

 

Στο AppCleaner, τσέκαρε το "Include System-Apps".

 

Τέλος, από την κεντρική οθόνη της εφαρμογής (ή από εκεί που έχει όλες τις λειτουργίες σε μια μεγάλη λίστα, ή από την καρτέλλα "QuickAccess" που έχει μόνο τις βασικές"), τρέξε τις λειτουργίες (αυτές τις ρυθμίσεις των οποίων πειράξαμε παραπάνω):

- CorpseFinder

- SystemCleaner

- AppCleaner

προαιρετικά, αν θέλεις και το

- Databases

 

Όταν σε ρωτήσει αν θέλεις να καθαρίσει όλα όσα βρήκε, πες του απλώς... ναι!

 

Μιας και θα είναι η πρώτη του... καθαριότητα, θα κάνει αρκετή ώρα να τρέξει.

Δες τον όγκο που θα report-άρει ότι καθάρισε!

 

Δεν τα είχα τσεκάρει γιατί δεν θέλω να πειράζω ότι δεν ξέρω..... Το έκανα τώρα. Μόνο στο κινητό μου άδειασε 6GB!!!!!!! Εγώ έψαχνα και δεν έβρισκα τι να σβήσω... Thanks!!!!!!

 

Edit.... Βιαστικα να μιλήσω. . . Μου έσβησε το backup που είχα κρατήσει από recovery. Οπότε κάτι πρέπει να ξετσεκαρω.....

Edited by flandra
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Εάν εννοείς να έχεις κάποιον κωδικό για ξεκλείδωμα, υπάρχει ήδη στο Android. Ρυθμίσεις> οθόνη κλειδώματος και κάπου εκεί θα έχει ρύθμιση για το είδος κλειδώματος.

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά εννοώ ακριβώς όπως είναι στο iphone...δηλαδή να το σύρεις δεξιά και να ξεκλειδώνεις με το pin,δοκίμασα μερικά από το play store αλλά εχουν μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας!

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα είχα τσεκάρει γιατί δεν θέλω να πειράζω ότι δεν ξέρω..... Το έκανα τώρα. Μόνο στο κινητό μου άδειασε 6GB!!!!!!! Εγώ έψαχνα και δεν έβρισκα τι να σβήσω... Thanks!!!!!!

 

Edit.... Βιαστικα να μιλήσω. . . Μου έσβησε το backup που είχα κρατήσει από recovery. Οπότε κάτι πρέπει να ξετσεκαρω.....

Αυτό είναι το κακό με τις εφαρμογές "αυτοματου καθαρισμού".

Σε λίγο ίσως ανακαλύψεις ότι και κάτι άλλο έχασες ή δε δουλεύει...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά εννοώ ακριβώς όπως είναι στο iphone...δηλαδή να το σύρεις δεξιά και να ξεκλειδώνεις με το pin,δοκίμασα μερικά από το play store αλλά εχουν μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας!

Πρέπει να είναι προς τα δεξιά; Όπως είπε και το παιδί πιο πριν, το android ξεκλειδώνει σύροντας προς τα πάνω, και μετά ζητάει PIN. Δε σε καλύπτει;

Link to comment
Share on other sites

παλι αρχισε τα τρελα το weather & clock με παροχο τον myweather2(τον foreca δεν τον εμπιστευομαι).

 

μαλλον θα μεινω μονο με το timeline με weather underground.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να έχω οσο το δυνατόν λιγότερες εφαρμογές. Διαβάζω συνέχεια news διαφόρων κατηγοριών. Αλλά δεν θέλω πχ για κάθε source να έχω άλλη εφαρμογή ή να αλλάζω 200 σελίδες. Μπορώ σε εφαρμογές τύπου feedly να βάλω custom feeds; Πχ στην κατηγορία tech να βάλω myphone κτλ και οχι μόνο τις προεπιλογές;
Link to comment
Share on other sites

παλι αρχισε τα τρελα το weather & clock με παροχο τον myweather2(τον foreca δεν τον εμπιστευομαι).

 

μαλλον θα μεινω μονο με το timeline με weather underground.

Εγώ από την άλλη μόνο foreca. Έχω το eweather hd και δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ. Ίσως η πιο άσχημη εφαρμογή στο store αλλά από τις πρώτες που αγόρασα.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να έχω οσο το δυνατόν λιγότερες εφαρμογές. Διαβάζω συνέχεια news διαφόρων κατηγοριών. Αλλά δεν θέλω πχ για κάθε source να έχω άλλη εφαρμογή ή να αλλάζω 200 σελίδες. Μπορώ σε εφαρμογές τύπου feedly να βάλω custom feeds; Πχ στην κατηγορία tech να βάλω myphone κτλ και οχι μόνο τις προεπιλογές;

Εννοείται. Το χρησιμοποιώ χρόνια και διαβάζω νέα μόνο από τα σάιτ που έχω ορίσει. Πάνω δεξιά έχει αναζήτηση, γράφεις εκεί το σάιτ που θες και αν το σάιτ προσφέρει rss θα σου το βγάλει ως αποτέλεσμα. Πατάς πάνω, το προσθέτεις και είσαι έτοιμος. Μάλιστα αντί να κάνεις εγγραφή σε όλο το σάιτ myphone.gr μπορείς να κάνεις μόνο σε ένα subforum πχ. Android. Αυτό γίνεται βάζοντας στην αναζήτηση του feedly το αντίστοιχο rss link του Android από το myphone.gr. Αντίστοιχα από σάιτ με ειδήσεις μπορείς να βάλεις όλες η μόνο οικονομικές κλπ. Εξαρτάται πάντα από το τι προσφέρει το κάθε σάιτ σε rss. Φυσικά μπορεί να βάλεις και custom κατηγορίες δηλαδή αντί για tech κλπ να βάλεις ό,τι θες εσύ, μαγειρική, κινητά, ακίνητα κλπ. Και μέσα από το menu->organize οργανώσεις τα πάντα με πια σειρά εμφανίζονται, ποια έχουν προτεραιότητα, κανείς μετονομασία πηγών και κατηγοριών, οτιδήποτε. Και έχει και πολύ καλό Web interface στο feedly.com για να διαβάζεις τις πηγές σου όταν είσαι σε pc.

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα αναβάθμιση το viber στην έκδοση 5.6.0.2406 από το play store και μια ώρα μετά άρχισαν τα spam μηνύματα του στιλ "συγχαρητήρια ο αριθμός σου επιλέχθηκε ως ο τυχερός... μπλα μπλα"

Το μήνυμα είναι γραμμένο στα ελληνικά αλλά ο αριθμός του αποστολέα είναι εξωτερικού. Εννοείτε ότι μπλοκαρα τον αριθμό και δεν έδωσα καμία παραπάνω σημασια. Όσα χρόνια έχω viber Ποτέ δεν είχα τέτοιο θέμα.

 

Το ίδιο κάνει και η εφαρμογή γουατσαππ εδώ και πολύ καιρο!

Link to comment
Share on other sites

Το WhatsApp 2 φορές πριν λίγους μήνες μου έστειλε 2 μηνύματα μέσα σε μια βδομάδα και έκτοτε σιγή..... Βέβαια προχθές έσκασε το ίδιο μήνυμα στο κινητό της γυναίκας μου.....
Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Το WhatsApp 2 φορές πριν λίγους μήνες μου έστειλε 2 μηνύματα μέσα σε μια βδομάδα και έκτοτε σιγή..... Βέβαια προχθές έσκασε το ίδιο μήνυμα στο κινητό της γυναίκας μου.....

Κάθε βδομάδα το ιδιο μου στέλνουν εμένα!

Link to comment
Share on other sites

Όσα χρόνια έχω viber Ποτέ δεν είχα τέτοιο θέμα.

Αυτο μου το ειπε σημερα και ενας φιλος μου, αρχισε τις βλακειες και το viber ?:mad:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μου το ειπε σημερα και ενας φιλος μου, αρχισε τις βλακειες και το viber ?:mad:

Ω,ναι................ Θα μας ζαλίσουν. Μπλοκαρα τον αριθμό αλλά νομίζω ότι θα στείλουν αργοτερα κ από άλλο νουμερο. Όπως κάνουν στην αντίστοιχη εφαρμογή γουατσαππ που αν δουν ότι στέλνουν συχνά και δεν "τσιμπας" μετά στέλνουν από άλλο νουμερο.

Απορώ κιόλας πως δεν έχω δει ακόμα παράπονα γι αυτό το θέμα στο google play Και Για αυτές τις 2 εφαρμογες

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Με ποια εφαρμογή μπορώ να κλείνω τον υπολογιστή μου από το κινητό; είτε με wifi είτε με data
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Με ποια εφαρμογή μπορώ να κλείνω τον υπολογιστή μου από το κινητό; είτε με wifi είτε με data

 

https://play.google.com/store/search?q=shutdown+pc&c=apps&docType=1&sp=CAFiDQoLc2h1dGRvd24gcGN6AhgAigECCAE%3D:S:ANO1ljLoCbk

αυτό που δουλεύω τώρα είναι το CConect ,παλιότερα το Power Control shutdown/lock (δεν μου δουλεύει ποια σε 5.0.2)

για να ανοίξω το pc Wake On LAN

Link to comment
Share on other sites

Με ποια εφαρμογή μπορώ να κλείνω τον υπολογιστή μου από το κινητό; είτε με wifi είτε με data

 

https://play.google.com/store/search?q=shutdown+pc&c=apps&docType=1&sp=CAFiDQoLc2h1dGRvd24gcGN6AhgAigECCAE%3D:S:ANO1ljLoCbk

αυτό που δουλεύω τώρα είναι το CConect ,παλιότερα το Power Control shutdown/lock (δεν μου δουλεύει ποια σε 5.0.2)

για να ανοίξω το pc Wake On LAN

Δηλαδή, και κλειστό να είναι μπορείτε να το ανοίγεις;με το cconnect ή με το άλλο; στο λινό με βγάζει καμία 30αρια

Edited by vrwmiaris
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει εφαρμογή που να ανοίγει και μετά να κλείνει το Bluetooth όταν βρίσκομαι κοντά στις συσκευές που είναι συγχρονισμενη;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...