Jump to content

[Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι λίγο περίεργα τα HUAWEI σε αυτό το θέμα. Δοκίμασε και την boldbeast. Είναι η μόνη εφαρμογή που γράφει σε κινητά που δεν μπορούν άλλες εφαρμογές. Στην περιγραφή λέει ότι δουλεύει με το κινητό σου

 

Σε ευχαριστώ. Είχα την δωρεάν έκδοση και δεν έγραφε τον συνομιλητή μου. Σε ψάξιμο στο σάϊτ τους χθες, βρήκα οδηγίες ρυθμίσεων που λύνουν το πρόβλημα. Έτσι αγόρασα την κανονική έκδοση, και όλα οκ.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω εφαρμογή που να κρατάει αρχείο καταγραφής κλήσεων και sms σαν το lifesquare που είχε το lg g2 στην κιτκατ.

 

Μια εφαρμογή δηλαδή που να κρατάει τα μηνύματα και τις κλησεις με λεπτομέρειες.

Δηλαδή τι ώρα πραγματοποιήθηκε μια εισερχόμενη η εξερχομενη κληση και πόσο είχε διάρκεια και σε ποιον αριθμό/ονομα.

Τι ώρα έστειλε η έστειλα ένα μήνυμα, τον αριθμό αποστολέα και τι έλεγε το μήνυμα.

Αναπάντητες κλήσεις. Από ποιον και τι ώρα.

Και αν σβήσω τα sms Από την εφαρμογή των μηνυμάτων ή αν σβήσω κάποια κληση Θέλω αυτή η εφαρμογή να τα κρατάει. Όπως ακριβώς το lifesquare

gcloudbackup

Link to comment
Share on other sites

Καμία εφαρμογή της προκοπής για τα διάφορα web comic (Dilbert, commit strip, xkcd κτλ) έχετε να προτείνετε;

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα χρησιμοποιούσα αυτήν. Τουλάχιστον διάβαζα .cbr αρχεία

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cyo.comicrack.viewer.free

Link to comment
Share on other sites

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις Windows 10, πας Settings -> System -> Default Apps -> Choose default apps by protocol και αλλάζεις την επιλογή του screenshot που έβαλα (sorry για τα Αγγλικά, δεν έχω ελληνικά Windows). Εκεί αλλάζεις τον ΙΕ και βάζεις Windows Explorer.

 

http://s14.postimg.org/gxgwibb35/default.jpg

image share

Εμένα εκεί δεν έχει επιλογή windows explorer, μου βγάζει μόνο να επιλέξω μεταξύ ΙΕ και Firefox:

http://s29.postimg.org/54dwidu3r/2015_11_10_21_46_02_Screenshot.png

Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα χρησιμοποιούσα αυτήν. Τουλάχιστον διάβαζα .cbr αρχεία

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cyo.comicrack.viewer.free

 

Έψαχνα κάτι σαν το Comic rocket βασικά, αλλά ευχαριστώ :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, υπάρχει τρόπος από το Gmail app να κάνω extract το password που υπάρχει αποθηκευμένο στην συσκευή;

 

Μου συνέβη κάτι πολύ περίεργο. Έχω διάφορους λογαριασμούς e-mail που χρησιμοποιώ κατά περίσταση. 2-3 μέρες πριν λοιπόν ανακάλυψα ότι σε έναν από αυτούς (αρκετά παλιό μάλιστα) σταμάτησε να κάνει auto-check με το plugin που είχα και όπου είχε αποθηκευμένο το password. Δοκίμασα και manually να το βάλω και δεν το δέχεται. Δοκίμασα και από firefox και από Chrome, τα ίδια. Το θέμα είναι ότι στο κινητό μου και στο Gmail το τσεκάρει κανονικά :blink:

 

Αν το χάσω κι από εκεί, πάπαλα. Σημείωση, ο συγκεκριμένος λογαριασμός είναι από yahoo.gr

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
παιδια υπαρχει καμμια εφαρμογη που να ανοιγει η συσκευη χωρις να πατας τα κουμπια;πχ με χτυπημα στην οθονη;στο τελος θα τα παρω τα κουμπια στο χερι απο το ανοιξε κλεισε:p
Link to comment
Share on other sites

παιδια υπαρχει καμμια εφαρμογη που να ανοιγει η συσκευη χωρις να πατας τα κουμπια;πχ με χτυπημα στην οθονη;στο τελος θα τα παρω τα κουμπια στο χερι απο το ανοιξε κλεισε:p

Νομίζω ότι αυτό που ζητάς είναι θέμα συσκευής και πρέπει να το υποστηρίζει ο kernel σου. Μονο Με εφαρμογή δεν θα κάνεις δουλειά πιστευω. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος που ξέρει παραπανω.

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

παιδια υπαρχει καμμια εφαρμογη που να ανοιγει η συσκευη χωρις να πατας τα κουμπια;πχ με χτυπημα στην οθονη;στο τελος θα τα παρω τα κουμπια στο χερι απο το ανοιξε κλεισε:p

 

Να ανοίγεις το τηλ ή να ξυπνάς την οθόνη ?

Για το 1ο δεν υπάρχει τίποτα και μάλλον είναι αδύνατον να υπάρξει μίας και αυτό σημαίνει ότι ουσιαστικά δεν κλείνει ποτέ το τηλ, για το 2ο υπάρχουν πολλές

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μαγκες,μια διευκρυνηση. Ειχα τοσο καιρο τον chrome γιατι ηθελα να ξερει τι αναζητω ετσι ωστε να μου βγαζει ειδησεις που με αφορουν στην εφαρμογη της google. Αν τωρα βαλω τον firefox αλλα συνδεθω με τον λογαριασμο μου στο google,θα συνεχισουν να μου ερχονται ειδησεις συμφωνα με αυτα που αναζηταω ή θα πρεπει παντα να αναζητω με την εφαρμογη της google?

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
Να ανοίγεις το τηλ ή να ξυπνάς την οθόνη ?

Για το 1ο δεν υπάρχει τίποτα και μάλλον είναι αδύνατον να υπάρξει μίας και αυτό σημαίνει ότι ουσιαστικά δεν κλείνει ποτέ το τηλ, για το 2ο υπάρχουν πολλές

να ξυπναω την οθονη.......

 

 

Νομίζω ότι αυτό που ζητάς είναι θέμα συσκευής και πρέπει να το υποστηρίζει ο kernel σου. Μονο Με εφαρμογή δεν θα κάνεις δουλειά πιστευω. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος που ξέρει παραπανω.
εννοω κατι σαν την θηκη flip,δηλαδη να ενεργοποιω την οθονη
Link to comment
Share on other sites

να ξυπναω την οθονη.......

 

 

εννοω κατι σαν την θηκη flip,δηλαδη να ενεργοποιω την οθονη

 

Αν έχεις flip case και όχι εργοστασιακή, και θέλεις να ανοίγεις την οθόνη, ανοίγοντας το πορτάκι, θέλεις εφαρμογή που να χρησιμοποιεί τον proximity sensor από το μπροστινό μέρος της συσκευής σου. Αν δεν έχεις τέτοια θήκη και θέλεις να ανοίγει με διπλό tap, υπάρχουν άλλες εφαρμογές που χρησιμοποιούν (οι περισσότερες) 2 άλλους sensors.

Και στις 2 περιπτώσεις, σωστά προαναφέρθηκε, ότι δε θα κλείνει το κινητό σου, παρά μόνο η οθόνη του, γεγονός που θα σου αυξήση (δραματικά;!) την κατανάλωση μπαταρίας.

Πες μας τι από τα 2 θέλεις, και θα σε βοηθήσουμε, όπως μπορούμε.

 

Σχετικά με τις flip cover που δεν παρέχουν εργοστασιακές λύσεις, από αυτές, είχα χρησιμοποιήσει αυτή, για 6 μήνες, με μικρή κατανάλωση μπαταρίας.

Edited by yiangoun
Link to comment
Share on other sites

Τα φώτα σας παιδία γιατί θα σκάσω.

Άλλαξα τηλέφωνο και λειτουργικό ( lollipop 5.0.1) και έχω το εξής πρόβλημα. Ανάγω και επεξεργάζομαι αρχεία word & excel (με οποιαδήποτε εφαρμογή office) στην μνήμη του τηλεφώνου και όλα οκ.

Στην κάρτα sd όμως, τα ιδία αρχεία δεν μου επιτρέπει να τα σώσω, μου βγάζει μήνυμα: «..το αρχείο και βρέθηκε ..open failed: EACCES (permission denied)..

Τι είναι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Τα φώτα σας παιδία γιατί θα σκάσω.

Άλλαξα τηλέφωνο και λειτουργικό ( lollipop 5.0.1) και έχω το εξής πρόβλημα. Ανάγω και επεξεργάζομαι αρχεία word & excel (με οποιαδήποτε εφαρμογή office) στην μνήμη του τηλεφώνου και όλα οκ.

Στην κάρτα sd όμως, τα ιδία αρχεία δεν μου επιτρέπει να τα σώσω, μου βγάζει μήνυμα: «..το αρχείο και βρέθηκε ..open failed: EACCES (permission denied)..

Τι είναι αυτό;

Δεν σου δίνει πρόσβαση στην sd, είναι περιορισμός της lollipop. Διορθώνεται εύκολα αλλά θέλει ρούτ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου δίνει πρόσβαση στην sd, είναι περιορισμός της lollipop. Διορθώνεται εύκολα αλλά θέλει ρούτ.

 

Δήλαδή ολοι όσοι εχουν lollipop για να δουν και επεξεργαστούν word στην sd ειναι όλοι ρούτ;; Ημαρτον...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καμία εφαρμογή για να μπορώ να έχω διαφορετική ένταση στον ήχο κλήσης και στις ειδοποιήσεις; Χωρίς ροοτ.

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου δίνει πρόσβαση στην sd, είναι περιορισμός της lollipop. Διορθώνεται εύκολα αλλά θέλει ρούτ.

Συγγνώμη, αλλά η Lollipop έχει τον ίδιο περιορισμό με την εγγραφή αρχείων στην εξωτερική SD που έχει και η Kitkat??? :mad:

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις flip case και όχι εργοστασιακή, και θέλεις να ανοίγεις την οθόνη, ανοίγοντας το πορτάκι, θέλεις εφαρμογή που να χρησιμοποιεί τον proximity sensor από το μπροστινό μέρος της συσκευής σου. Αν δεν έχεις τέτοια θήκη και θέλεις να ανοίγει με διπλό tap, υπάρχουν άλλες εφαρμογές που χρησιμοποιούν (οι περισσότερες) 2 άλλους sensors.

Και στις 2 περιπτώσεις, σωστά προαναφέρθηκε, ότι δε θα κλείνει το κινητό σου, παρά μόνο η οθόνη του, γεγονός που θα σου αυξήση (δραματικά;!) την κατανάλωση μπαταρίας.

Πες μας τι από τα 2 θέλεις, και θα σε βοηθήσουμε, όπως μπορούμε.

 

Σχετικά με τις flip cover που δεν παρέχουν εργοστασιακές λύσεις, από αυτές, είχα χρησιμοποιήσει αυτή, για 6 μήνες, με μικρή κατανάλωση μπαταρίας.

Οχι παντα.

Το nexus 5 πχ, εχει μαγνητικό αισθητήρα, που λειτουργεί σαν το πλαϊνό κουμπί, και αναβοσβήνει την οθόνη. Υπάρχουν flip cases με μαγνητακι στο κατάλληλο σημείο, που το εκμεταλλεύονται.

Link to comment
Share on other sites

Δήλαδή ολοι όσοι εχουν lollipop για να δουν και επεξεργαστούν word στην sd ειναι όλοι ρούτ;; Ημαρτον...

Όλοι μπορεί να μην θέλουν ρουτ, αλλά πολλοί θέλουν, όπως ο χρήστης πιο πάνω. Εξαρτάται από τις εφαρμογες που χρησιμοποιούν και τη συσκευή που έχουν.

Συγγνώμη, αλλά η Lollipop έχει τον ίδιο περιορισμό με την εγγραφή αρχείων στην εξωτερική SD που έχει και η Kitkat??? :mad:

Ναι, έχει περιορισμούς και μπορείς να έχεις πρόσβαση είτε με τις στοκ εφαρμογές, είτε με ορισμένες που φτιάχτηκαν για να μπορούν να κάνουν κάτι τέτοιο. Η διαφορά με την κιτ κατ είναι ότι στη lollipop είναι αρκετα πιο χαλαρός ο περιορισμός και αρκετοί devs μπόρεσαν να φτιάξουν τις εφαρμογές τους για να έχουν πρόσβαση στην sd. Μάλλον δε θα θυμάσαι βασικές εφαρμογές όπως ο es και το office suite που κάναμε αμάν στις πρώτες εκδόσεις της lollipop μέχρι να τους φτιάξουν οι devs τους την πρόσβαση στην sd.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

παιδια μηπως ξερετε καποιον browser για κινητα που να εχει rss reader?

 

εγω μεχρι τωρα χρησιμοποιω αυτον εδω: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.opera.mini.next.android&hl=el

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις flip case και όχι εργοστασιακή, και θέλεις να ανοίγεις την οθόνη, ανοίγοντας το πορτάκι, θέλεις εφαρμογή που να χρησιμοποιεί τον proximity sensor από το μπροστινό μέρος της συσκευής σου. Αν δεν έχεις τέτοια θήκη και θέλεις να ανοίγει με διπλό tap, υπάρχουν άλλες εφαρμογές που χρησιμοποιούν (οι περισσότερες) 2 άλλους sensors.

Και στις 2 περιπτώσεις, σωστά προαναφέρθηκε, ότι δε θα κλείνει το κινητό σου, παρά μόνο η οθόνη του, γεγονός που θα σου αυξήση (δραματικά;!) την κατανάλωση μπαταρίας.

Πες μας τι από τα 2 θέλεις, και θα σε βοηθήσουμε, όπως μπορούμε.

 

Σχετικά με τις flip cover που δεν παρέχουν εργοστασιακές λύσεις, από αυτές, είχα χρησιμοποιήσει αυτή, για 6 μήνες, με μικρή κατανάλωση μπαταρίας.

Δηλαδή εννοείς ότι όλοι όσοι έχουν ενεργοποιήσει το double tap to wake έχουν και δραματική αύξηση κατανάλωσης;

Δεν ισχύει τίποτα τέτοιο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...